Reverzní osmoza
Můžeš dát fotku těch součástek? Nedávno jsem rozebíral sprchu a žádná pružinka tam nebyla
Tak to by to malo zvládnuť.
Konkrétne o filtri eheim 2217. Tam by som to supol na prívod vody. A zvyšok sa postará filter.
Baktérie v pohode vydržia i hodinu. Ale to čerpadielko ti vodu moc do kopca nevytlačí, ten barel bude musieť byť zdvihnutý.
O ktorom čerpadle sa konkrétne bavíme?
Takže už je isté že padne RO. Troska som sa zamýšľal nad transportom vody z barelu do akvária. Napadlo ma, ze by som využil filter z akvária. V podsate na prečerpanie vody z barelu do akvária. A potom by opet filtroval akvárium. Môže sa niečo stať baktériám vo filtri za tu chvíľu ak budú vez "stravy"? (Bude fungovať ako pupma).
Teď už z toho leze 14, to vypadá trochu lépe, ale mohlo by to jít ještě dolů.
Jak hluboko ta má jít zasunout ta membrána? Nejsem si úplně jist, že je až nadoraz, ale víc to bez použití opravdu hrubé síly asi nejde.
Sa to napája na potrubie ako odbočka,teda nepotrebuješ odstavovať sprchu a RO beží.
Si si to zapojil inak?
www.akva-tera.sk/… pouze teoretická hodnota za ideálních podmínek, RO budu provozovat spíše na spodní hranici prac. tlaku + vliv teploty vody (cca 12st) a dostaneš se k výsledku cca 75l/den
Já začínám mít pochybnosti, zda mi stačí ta 75. Ono údaj za 24 hodin je hezká věc, ale kdo chce dlouho čekat, zvlášť když to třeba musíš zapojit dočasně místo sprchy.
Päťdesiatka dáva za ideálnych podmienok tuším 190L za 24 hodín.Sa ti zdá málo?
Tuším že na 50 a 75 je ten tubus stejný.
Možná blbá otázka, pokud si těď koupím základní RO s membránou 50GPD, dá se v budoucnu upgradovat na membrány s větším výkonem např. 75-100GPD? Tzn. je obal pro membránu stejný v určitém rozsahu? Nyní mi na vyzkoušení pro krevetky stačí relativně málo vody.
Mně to momentálně odstraňuje 90% vodivosti. Aby to bylo sodíkem, i kdyby měl jen 90%, musel by v té vodě být jen sodík. Což není možné ani teoreticky. Spíš zkusím zkontrolovat to usazení membrány, ale je tam prd vidět, no.
Prípadne na dočistenie môžeš použiť mixbed - zmes anexu a katexu.
U sedimentačných som to nepozoroval ale často polské carbonové sa presýpajú (nie sú úplne do plna).I ten môj čo momentálne mám.Preto som to postavil zvisle a v smere prúdenia ako som nakreslil.
Tomu moc nerozumím, v predfiltrech se nic nepresypa, náplň je solidní. A na předepsanou polohu jsem nikde nenarazil.
A nemôže byť(aj keď je to tlakový systém) problémom uloženie predfiltrov?
Tomu moc nevěřím, ne proto, že se v papírech píše 97%, to by mohl být klidně překlep nebo chvástání výrobce či prodejce, ale protože se reverzní osmoza (pohaněná ručním čerpadlem na kliku) používá jako nouzový zdroj pitné vody na moři. Pokud to odsolí mořskou na pitnou, musí to sodík zvládat dobře.
A dle PVK je vstupní Na 12 mg/l.
Často sa tu rieši čerpadlo,no len málokto si uvedomuje,že čerpadlom síce získaš viac permeatu - pretože sa membránou pretlačí viac vody,no pod vyšším tlakom a ponechanom rovnakom restriktore môže membrána prepúšťať i viac časíc ktoré okolo nej obtekajú.
Já někde našel, že právě sodík je na hraně velikosti, učinnost RO 90%. A asi i malé množství rapidně zvedne vodivost...jen nápad...hmm, a jinde píšou, že ho odstraní 99%
Nevím o tom, že by v pražské vodě bylo moc sodíku. Navíc by měla být účinnost na sodík 97% dle specifikace. Co se týče usazení té membrány, všechno je možné, člověk tam nevidí, jak dobře to tam sedí.
A sodík? Ten asi membrána nepobere všechen...
Slabší restriktor,no potom rátaj s väčším odpadom a menším permeatom.Alebo ho daj preč a skús ako ti radí DavFM.No zrejme budeš mať tak či onak pri tvojej vode väčší odpad ako permeat.
Predstav si sito(u nás teda membrána RO).Budeš cez neho hádzať piesok - normálne lopatou.Ok, piesok za sitom xy o priemernej zrnitosti.Teraz však zober lopatu a ten piesok(pod tlakom ako v RO) lopatou tlač skrz.Sitom pretlačíš i večie zrnká piesku no len také ktoré sa roztiahnutým sitom zmestia.Ostatný piesok stále ostane pred sitom.
Už pochopil?
I keď membrána je rádovo v mikronoch,tak pod väčším tlakom môže prepúšťať i väčšie častice.
Ještě mě napadá snad jenom, jestli ti to nemůže protíkat kolem membrány? Malinko křivě vložená patrona? Nějaké špatné nebo uskřípnuté těsnění?
Rozdiel je minimálny z krátkodobého hľadiska.Prečo asi RO na začiatku nechávame odtekať?Pretože by permeat mal vyššiu vodivosť.
Než jsem kopil ten ventil, tak jsem měl na hadičce s permeátem nasazenou vzduchovací hadičku a šktítko. Tlak vody to po čase "vystřelil" pryč, ale na vyzkoušení to stačí. Jinak mě nenapadá nic, my máme luxusní vodu i v řadu, takže jsem nikdy nic takového nemusel řešit. Ale s tvojí vstupní vodou by to rozhodně taky mělo jít pod 10mikro.
Silnejší restriktor rovná sa menej odpadnej vody,väčší tlak na membranu.Viac permeatu.Ale.....(tu ti zase nechám priestor) Príliš silný restriktor rovná sa možnosti odpísania membrány.Slabý restriktor rovná sa možnosti slabého tlaku a teda nulového zisku.
Ok, a máš nějaký tip, co může způsobovat těch 30 uS/cm. Běželo to tedy zatím jen cca hodinu, ale tendence ke zlepšení tam vidět nebyla, měřil jsme průběžně.
Mám vyzkoušeno, že kvalita (vodivost) se mi v závislosti na uškrcení mění málo, prakticky to není měřitelné. I když ten odpad úplně zavřu, pořád mám nulovou vodivost. Platí to i na opak, i když je poměr třeba 5:1.
EDIT:samozřejmě nevím, jaký to má vliv třeba na dusičnany. Ale v takto připravené vodě se mi třou červené neonky.
Alebo tam restriktor je.Podľa toho akú tú situáciu potrebuješ.
Tomu rozumím od začátku. Zajímá mě vliv na kvalitu permeátu. Tomu nerozumím. V odkazu níže píší, že volbou restriktoru lze snížit poměr odpadní vody na úkor kvality permeátu. Zní to logicky. Nicméně já mám odpadní vody dost, rozhodně více než 1:1.
Na konci hadičky s odpadem mám takový kulový ventil. Nejprve ho nechám cca 5minut naplno otevřený, oplachuje se membrána. Pak si pomocí dvou odměrných válců postupným přiškrcováním ventilu nastavím průtok permeát a odpad v poměru 1:1, Když mám hotovo,vyrobené požadované množství vody, zase na cca 5 minut otevřu naplno a oplachuju.
A a no, prakticky se to chová jako restriktor, ale já si sám nastavím co potřebuju a nejsem odkázaný na restriktor, který je nastaven velice univerzálně bez ohledu na situaci, ve které bude pracovat.
Restriktor je v podstate len zúžený prietok,čím sa dosiahne väčší tlak na membránu.Väčší tlak rovná sa viac vody pretláčanej skrz membránu.Už rozumieš?
Schválne sa ďalej nerozpisujem...
DavFM má len ventil na výstupe.
Škrtíš to 1:1 a nemáš restriktor? Tomu nerozumím. Čím to škrtíš? To tvoje škrtítko, i když to není originální restriktor, jako restriktor funguje ne?
Rozbroje tu nerob a prozraď tedy, čím to je, že máš nulu. Zatímto vypadá tak, že jsi vlastně nic nenastavoval a neřešil a ta nula tam je sama od sebe.
OT:Nechcem tu robiť rozbroje.Ja mám na výstupe nulu
a kohúty otvorené úplne.
Já jsem naopak dospěl k názoru, že to jednoduché je. Škrtím to 1:1, restriktor tam vůbec nemám a voda je s neměřitelnou vodivostí. Mám to tak už rok a půl pořád stejná kvalita permeátu. Nebyl to můj nápad, měl jsem obavy, ale zjevně zbytečné.
PS: asi si začnu dělat printscreeny, onen smazaný prasanův příspěvek mě vedl k myšlence, že úroda letos byla vynikající
EDIT:restriktor je obyčejná díra, která nic nereguluje. Zvedne se tlak ve vodovodním řadu, zvedne se i tlak na membránu.
Ja okrem iného nemám 75GPD membránu.Restriktor neobmedzuje len prietok ale reguluje i tlak na membránu.
A presne tohto som sa u teba Kubaa bál.....,že nepopremýšľaš a na všetko chceš priame a vedecké vysvetlenie.
Priamo by som odpovedať mohol,ale to by som zase tebe bránil trocha uvažovať.Na vedecké poučky ja zase nie som.
Restriktor nemá žiadny vplyv vodivosti v permeatu
No to vím, že je to restriktor, když se to jmenuje restriktor. Ale jaký je vztah zvoleného restriktoru a vodivosti permeátu. Jinými slovy, má smysl tam něco optimalizovat?
Je to obmedzovač prietoku,aký asi?
Jaký vliv má volba restriktoru?
Mne dáva 0 i bez ionexu.Mám inú membránu(KingPro) a 300-vku restriktor.
A ano neskôr som si zadovážil ionex ale nie preto,že by som potreboval.
A jak to děláš? Máš tam na konci ještě ionex?
Přidat reakci
1 ...... [15] ...... 44 45
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 50207x