Reverzní osmoza
Spis já vůbec netuším, jak to chodí. Když dam třeba 1:1vodu o tvrdosti 10, budu mít 5?
To přece záleží na Tobě, tedy na tom, co chceš pro ryby/rostliny mít.
Zdravím, jak ředíte vodu z RO? Zajímá mě nějaký váš vzorec, který bych si mohl aplikovat na svou vodu. Jakých cílových hodnot se pak snažíte dosáhnout?
Starší reakce
To nevím šikovnější?
podle funkce ro a demi je výstupní hodnota závislá na průtoku a tlaku.
Neumím si představit, jak bys to v praxi reguloval, aby Ti parametry vody nelítaly ode zdi ke zdi.
Ale já jsem jako technolog nemehlo, Ty jsi šikovnější, tak třeba na něco kápneš.
Ale ne vím co je demi i ro.problém je v tom že,ani demi ani ro vodu v akvaristice čistou nepoužiješ.(do akvárka)
Šlo mi o to ze přes tyhle filtry jen částečně upravovat vodu případně na konci to prohnat přes anex, katex a na výstupu mit vodu cca o polovinu jinou? I čtvrtina by stačila.Výhodou by bylo 0 procent odpadní vody.nízke pořizovací náklady oproti demi.rýchlosť průtoku.oproti ro.
Není to běžný výsledek u RO (častěji je permeát kyselý). Je možné že máš ve vstupní vodě něco, co RO špatně zachycují. Napadá mě amoniak (NH3). Je to možné? Bereš vodu ze studny?
Ať tak či tak, zopakuji co jsem psal několik příspěvků zpět: Permeát z RO neobsahuje skoro nic, má mizivou pufrační schopnost. Když do litru dáš kapku nějaké silné kyseliny, mělo by se to okamžitě projevit.
Jednoduchými slovy řečeno, ta voda by se měla snadno přizpůsobit podle toho, s čím ji smícháš. I když bude 90% tvořit voda z osmózy, pH půjde tam, kde je pH těch zbylých deseti procent.
Takže to není žádná katastrofa. (Tedy, pokud to náhodou není ten amoniak, tam by to chtělo změřit.)
Špatně jsi DavFM pochopil. Je to jiný princip, říká se tomu demikolona, a probírá se to v jiném tématu.
Existuje to, ale větší počet akvaristů v posledních letech používá reverzní osmózy, snad že je to levnější. Výsledek je podobný, i když u obou platí, že se za drahé peníze dají pořídit vysoce efektivní mašiny.
Ale ne nesnažím se předělat ro.
Mám na mysli tohle
www.aquaphor.cz/…
Jsou do toho různé náplně od ruznych filtru 20micronu.akt uhlí ,tvrdosti vody.a do těch pak dat ten anex a katex .
Sestavit na míru pro úpravu vody do akva.
ahojte,
kedze mi RO zvysuje PH, aku membranu je najlepsie pouzit na znizenie PH alebo aspon na zachovanie tej vstupnej hodnoty PH - vie niekto?
Ty se ptáš jak z osmozy udělat kolonu? Jako že by jsi do těch předfiltrů dal ionexy? To jsi ale u jiného sportu.Podobný výsledek, ale úplně jiný sport....
Vstupní voda už CO2 obsahuje, snížením Kh v osmoze, se proto snizi i pH, často někam kolem 6. Probublanim, případně na vzduchu časem CO2 vyprchá a pH se posune směrem nahoru
Hm, no máte pravdu chlapi, sa mi nechcelo tomu veriť, tak som skúsil - odobral som vodu priamo z hadičky RO do striekačky a následne zmeral, čiže neprišla ani do styku so vzduchom - a pH bolo pod dolnou hranicou JBL testu pH 6,0 - 7,6. Že voda ležiaca na vzduchu rozpustí CO2 zo vzduchu chápem a že to pri demi vode pohne pH, chápem tiež, ale že priamo na výstupe RO bude nízke pH, to som nečakal. Alebo obsahuje CO2 už samotná vstupná voda a RO ho neodfiltruje? Asi áno.
dobre bral by som aspon tych 7, ale nie aby sa to este zvysovalo ako teraz
Tak to většinou nebývá. Právě proto, že demivoda nemá žádnou pufrační schopnost, trocha rozpuštěného CO2 ze vzduchu v pohodě stačí srazit pH i pod 6.
Ovšem platí to i obráceně - protože pufrační schopnost takové vody je nulová, stačí přidat trošku mineralizované vody, a pH se přizpůsobí té mineralizované.
Úroveň 6,5 nemá ani 100% čistá destilovaná voda, má 7,0 - takže nemožno čakať, že z RO bude tiecť kyslá voda. Pre hodnoty pod 7 treba vodu okysliť - v akvaristických podmienkach pomocou CO2.
Ja mám skôr skúsenosť, že destilke letí pH dole (predpokladám, že naberie CO2 zo vzduchu). Ak ti šlo nahor, tiež mi napadá len nejaká nečistota. Skús znova "po preplachu".
nepreplachoval som, tych 10 litrov je jedina voda co nou presla.
chcel by som stiahnut tu vodu na uroven aspon 6,5, da sa este s tym nieco spravit
Propláchl jste před prvním sbíráním permeátu RO nebo je těch prvních 10 litrů úplně prvotní voda prošlá systémem RO?
obecně - vzhledem k minimální pufrační schopnosti permeátu může být pH hodně nestabilní a s největší pravděpodobností smícháním s akvarijní či neupravovanou vodou (což si lze na malém vzorku lehce ověřit) se vrátí pH blízko k hodnotě této vody, takže bych si s tím hlavu nelámal.
Ahojte, neviete mi niekto poradiť čo robiť s mojou RO. Kúpil som novú prečerpal som asi 10 litrov. TDS sa pekne znížilo na úroveň 3-4, NO PH Z RO JE VYŠŠIE NEŽ PH VODY VSTUPNEJ. Vstupná voda PH 7,4 a PH vody z RO 8,1. Čo s tým? predajca mi povedal, že vraj pracuje správne, no podľa mňa nie.
Starší reakce
Ahoj,
Moc jsem nepobral v prispevku o revezni osmoze tvoji poznamku k filtrum brita.myslis,ze by se daly tyto filtry pouzit i na upravu vody v akva?
Starší reakce
Odpad u RO nemusí být tak velký.
1.místo restriktoru u odpadu z osmózy můžeš použít kulový ventil (já to zkusil s jehlovým ventilem od CO2) a protitlak si ručne doladit. S větším protitlakem už nepoteče voda s vodivostí 0µS/cm, ale třeba 10µS/cm, nicméně odpadu bude mnohem míň. Zde záleží na požadavku kvality vody každého soudruha jednotlivě
2.dají se zapojit membrány za sebe, na odpad z jedné osmózy se může zapojit další membrána. Při dnešních cenách nic nákladného. Tady ale záleží už na tvrdosti vstupní vody, nicméně poměr permeát/odpad se zlepší.
O obou těchto možnostech jsem se dozvěděl teprve nedávno od rrikiho, ať to nevypadá, že jsem to vymyslel já.
Co se týče průtočné nádrže, jde to s jednou, možná dvěma. Ale u cca deseti akvárii v bytě...to už je moc hadiček
On ten 200l sud není až tak velký, taký bydlím v bytě a vím o dvou, možná třech možnostech, kam ho dát. Balkon, chodba u výtahu a určitě bych dokázal vyklidit nějakou zbytečně plnou skříň, byť drahá polovička tvrdí, že tam jsou samé důležité věci. Taky by se třeba dalo použít 100l sud a údržbu dělat nadvakrát....
A opravdu potřebuješ RO vodu v nádržích? Já jsem nad ní už vážně uvažoval, dokonce bych i měl kam dát sud a mám tam přívod vody a odpad, ale kdybych vyráběl 100l vody týdně, tak za rok pošlu 25m3 čistý vody do odpadu a to se mi trochu příčí. Při 200l RO vody týdně už to může být i 50m3, to už se nedá podle mě ani nijak zužitkovat (splachování atd.). Já se spíš zase vracím k myšlence využití dešťové vody, které mám nadbytek v podzemní nádrži (takže i v zimě), voda ale nebude čistá - ale možná by byla úprava dešťový efektivnější, než RO, ale zatím jsem nijak nepátral.
přitáhneš k akvu RO vodu , vodu z kohoutku -obojí přez plovákový ventil , ty hadičky se daj schovat i do podlahových lišt , pakárna asi bude sladit přítok obou "vod" na požadovanou vodivost ale vzhledem ke stejnému tlaku v obou by to nemělo dělat pasku , zbývá jen vymyslet odpouštěnívody z akva - nějaké čerpadýlko s adekvátním průtokem ? popř přes spínací hodiny , asi by to šlo ...
EDIT : v podstatě ti stačí jen jedna hadička , směšování vody můžeš udělat rovnou za osmózou , jen to bude chtít kvalitní ventily s jemným laděním průtoku ...
A dál?? Nedovedu si to představit...
co vyladit průtočné akva ?
Jinými slovy, nic, aniž bych schraňoval vodu celý týden, v reálném světě neexistuje...
Jak to tedy ti, s 500l akva, dělají?? Všichni jsou sběrači vody?
jednu takovou máme v práci, ta by to zvládla za pár minut, ale myslím, že by se ti do koupelny asi nevešla, ani kdybys vyndal vanu
DavFM napsal: požadavek na 200l za 4hod je poměrně nereálný
Jsou takové mašiny, ceny jsou v desítkách tisíc.
Nevím jakou máš vodu a jaký je její tlak, ale požadavek na 200l za 4hod je poměrně
nereálný.
A balkón?
Jo, pustíš vodu, osmóza začne pracovat. 1 litr do kanystru,4l do odpadu. Opravdovou rychlost a poměr permeát/odpad ti nikdo neřekne, záleží to na tlaku, teplotě a tvrdosti vstupní vody.
Něco designově lepšího??
Ne, takhle, jsem v bytě, tohle by bylo v koupelně.
Spíš jsem myslel, že třeba existuje nějaká hyper osmóza, která tohle množství zvládne během čtyř hodin, co tu údržbu dělám...
Nebo nějaká, co má svůj zásobník, třeba 50l a zvládne ho naplnit za hodinu...
Chápu to správně, že otevřu kohout, zapnu osmózu a voda teprve začne "čůrat"?
Jsem analfabet, co se týče osmózy, tak se mi nikdo prosím nesmějte...
Takže všichni, co mají osmózu, mají externí zásobník, ať už je jakýkoli??
Sud. Nejsou až tak velké, vlezou se do rohu.
www.obal-centrum.cz/…
EDIT:někde jsem viděl i systém pro využití odpadní vody na splachování.Jak se spláchlo, tak se plnilo mikádo a RO voda šla do sudu
0 11.03.2017 18:10 JoKa – Dotaz
Zdravím všechny majitele RO. Dlouho už zvažuji pořízení RO, ale stále mě odrazuje jedna věc. Jak řešíte vodu při jednorázové výměně cca 500 l vody?
Vytiračky neřeším, ale co když je potřeba najednou vyměnit větší množství?
Konkrétně, mám doma necelé dva kubíky v 8i akváriích. A zvykl jsem si udělat týdenní údržbu v jeden den. Prostě udělám vše, najednou... Při poměru míchání 3:1 budu v ten den potřebovat minimálně 200l osmotické vody...
Jak tento problém řešíte? Máte bokem 200l akva, kde tu vodu shromažďujete? ?
Díky za každý názor...
Starší reakce
Podľa toho, aký chceš výsledok. 3:1 ti dá GH okolo 5.
0 04.03.2017 10:29 Rybka – Reverzní osmoza
Zdravím,
poradí někdo v jakém poměru ředit vodu z RO z vodovodní dost tvrdou okolo 20. Třeba 3 ku 1?
Starší reakce
Kolik? nebo jak? ovlivňuje PH, sůl na doplňění minerálů po osmotické úpravě? Ustálí jí to? nebo zýší? nebo sníží? potřeboval bych udržet ph 6,5-7.
Zkušenosti s jakým výrobcem máte? Vstupní vodou nemůžu ředit okamžitě mě to zničí PH. Na vstupu 8,6. GH 25.
Starší reakce
takový dotaz , vytlačí mi osmóza vodu cca 15m na dálku a jedno patro na výšku ?
jde o to že ji budu mít ve sklepě a hadičku s osmotickou vodou chci dotáhnout do pokoje o patro výš ,ať nemusím tahat kýblíky , na filtru pevných částic v baráku je nastaven tlak mezi 0,3-0,4 Mpa
Starší reakce
0 08.04.2016 13:57 jakub – osmoza
Starší reakce
0 15.03.2016 13:48 jamro27 [40] - krevetky staci aj taka, ja osbne pouzivam taketo nieco
www.zdravaveda.com/… len s membranou 75, viem zohnat za 70€ novu nepouzitu.
Vodivost z nej vychadza 0, aj vsetkym co som ju zhanal.
0 15.03.2016 11:25 jakub122 – reverzní osmoza
Ahojte,
nasiel som na nete reverznú osmozu
zvierata.bazos.sk/…
viete mi poradiť či je kvalitna? je tam vyborna cena.
vdaka
Starší reakce
96% je účinnost plně funkční membrány. Na lepší výsledek by bylo potřeba zapojit ještě oinexovou patronu na dočištění, ovšem to pro běžné využití není třeba.
to je jednoduché, dokud ti voda tekoucí z osmózy vyhovuje, až ti přestane vyhovovat, membránu vyměníš
Starší reakce
Vážený kolego,domnívám se,že nemáš ponětí o vlivu osmotického tlaku na stěnu buněčného jádra.
Při osmóze dochází k vyrovnávání koncentrací dvou roztoků o nestejné koncentraci přes polopropustnou membránu. Prostupují pouze molekuly vody směrem do místa s vyšší koncentrací rozpuštěných látek. Pokud se buňka nachází v prostředí izotonickém, nedochází ke změnám, protože koncentrace látek v prostředí je stejná jako koncentrace v buňce. V prostředí hypotonickém je koncentrace látek v prostředí nižší než koncentrace látek v buňce a voda proniká přes membránu do buňky. Rostlinná buňka takovému osmotickému tlaku velmi dobře odolává díky přítomnosti buněčné stěny, živočišná buňka však záhy praskne. Tento jev se nazývá plazmoptýza (osmotická lýza buňky). Pokud je koncentrace látek v prostředí vyšší než koncentrace látek v buňce (prostředí hypertonické), dochází k odnímání vody z buňky. Živočišná buňka se svrašťuje, což je tzv. plazmorýza. V rostlinné buňce dojde k oddělení protoplastu od buněčné stěny. Jev se nazývá plazmolýza. Po umístění buňky do roztoku izonického dojde k zpětnému procesu nazývaném deplazmolýza.
Promiň,ale za tvoji poslední větu v příspěvku,palec dolů.
-2 18.02.2016 19:08 rybar – Ro
Pokud RO udává 190 l na den, tak víc z toho nedostaneš počase se RO zanese a bude dodávat mín. Je třeba vyměnit filtry. Teď mi teče 25 l za 6 hodin Co se tíká vody z RO nejedná se odestilku,a v akváriu roste úplně vše rybám to nevadí .
Přidat reakci
1 ...... [20] ...... 44 45
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 50207x