Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 24 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2015 14:14 halenar1984 Re: prasan
no to ti ja neviem prave bojim sa aby neodislo cerpadlo alebo aby nieco pod tlakom nepovolilo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2015 04:13 - Re: halenar1984
Nemá to náhodou krátke spúšťanie ako je napríklad na plynových kotloch aby sa v čerpadle neusádzal vodný kameň?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2015 02:13 halenar1984 – RO plavakovy ventil
Ahojte prosim vas chcel by som sa spytat kupil som si RO robi mi 360 litrov vody mam k nej cerpadlo nakolko mam v systeme maly tlak dnes som si kupil plavakovy ventil na vypnutie osmozy kupoval som len plavakovy ventil nakolko ten stvorcestny automaticky ventil uz bol nainstalovany na osmoze ked zavriem plavak voda mi z osmozy prestane tiect vypne sa cerpadlo ale po chvilke sa zas zapne na par sekund a zas vypne a takto sa to stale opakuje ma to tak fungovat ? nemalo by to vypnut nastalo to pomocne cerpadlo ? alebo tam este chyba k tomu nieco ? bojim sa aby mi pod tlakom nieco nepovolilo a nezacalo stiekat nakolko sa to cerpadlo kazdu chvilku zapne a vypne vdaka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2015 20:45 Muž Legioix [574] Re: DrChila
DrChila napsal: tak to nevim proč to nefunguje.

Asi to nebylo celé:

www.mangala.cz/…

www.mangala.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2015 20:40 Muž DrChila [243] Re: vikino
tak to nevim proč to nefunguje. ale je to z mangala.cz->komponenty díly->omezovače průtoku resktriktor. s kohoutem rovnou má ten restriktor hodnotu 400
bez kohoutu 420
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2015 20:24 vikino Re: DrChila
neviem porovnat, tie odkazy su nefunkcne, tak neviem co mam porovnavat... restriktor, alebo oplachovaci ventil s restriktorom ma byt takej hodnoty, aby bol 5 nasobok najsilnesej membrany v systeme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2015 20:10 Muž DrChila [243] Re: vikino
a ten rozdíl 20 čehosi nemám řešit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2015 20:00 vikino Re: DrChila
Rozdiel je prave v tom, ze nemusis robit teckami ten obchvat... :-) S tymto len otocis packu a mas preplach, ked chces preplach ukoncit, zase otocis packu a mas z toho restriktor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2015 19:36 Muž DrChila [243]
Menší dotaz. Mám RO bez opachovacího ventilu takže to musím ručně přepojovat na oplach. Abych se tomu vyhnul prvotně jsem to chtěl přemostit přes kulový ventil a přes 2 téčka aby to obteklo restriktor ale našel jsem toto:
www.mangala.cz/…
vs
www.mangala.cz/…
Otázka zní jaký v tom je rozdíl o proti restriktoru 420? A tímto rovnou se zabudovaným oplachem? krom lepšího vzhledu ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2014 09:36 Muž MonterMonty [2431] - Amerika
Tady se daj najít taky zajímavé sety www.lecivaprotercovce.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2014 09:19 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Nikola90
To bude asi niečo podobné a porovnať by ich mohol asi len niekto, kto má obe. Inak rašelina nenahradí RO. Ono keby šlo len o tých 8°dGH, asi by nebolo treba ani RO. Lenže v tej vode je skoro samý vápnik a málo horčíka, takže ak by sa začal pridávať Mg na 1/4 hodnoty Ca, tvrdosť by stúpla ešte o 2,6°dGH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 21:49 Žena Nikola90 [5] - HalančíciRe: zervan
Ten by nebyl taky špatný...a čo tenhle www.mangala.cz/… ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 21:39 Žena Nikola90 [5] - HalančíciRe: romant
No a to už je pro mě lepší uvažovat o snižování, dešťovku nemáme.Tak uvažuji o RO nebo zkusit přes rašelinu?Co je účinnější a i pro ryby lepší?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 21:39 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Nikola90
1,43 mmol/l by malo byť 8°dGH. Čo sa RO týka, tak ja som kúpil túto najlacnejšiu: rybicky.net/vyrobky/2407 a vyhovuje mi. Voda z nej má menej ako 1°dGH (to asi každá), siemens meter nemám.

EDIT: Kým som hľadal tú RO, Roman ma predbehol, ale to on často ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 21:35 Žena Nikola90 [5] - HalančíciRe: navik
supp.scvk.cz/…
Najdi si tam Liberec Pilínkov a uvidíš...tak to mají teda napsaný blbě???? coze Nebo to chápu já blbě? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 21:35 R Muž romant [27987] Re: Nikola90
Podle tohoto by byla tvrdost dGH kolem 8.
Edit: Tedy voda měkká, na horním rozmezí pásma. (1mmol/l x 5.61 a dostáváš hodnotu v dGH.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 21:29 Žena Nikola90 [5] - HalančíciRe: romant
Jo vápník atd takže v severočeských kanalizací jsem na mou oblast našla tyto hodnoty
53,70 vápník(mg/l)
2,23 hořčík (mg/l)
1,43 tvrdost (mmol/l)
4,77 dusičnany (mg/l)
středně tvrdá.
Tak bych koupila tu RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 21:24 Muž navik [908] - SumciRe: Nikola90
Pokud má opravdu 1,5 dGH, tak bych ji označil spíše za velmi měkkou a ne středně tvrdou.. ;-)
- mimo složení vstupní vody (platí, že čím je měkčí, tím je nižší vodivost permeátu...) a stavu membrány hrají důležitou roli i tlak a teplota vstupní vody, ale to už je blíže popsáno i na stránkách -Mangaly (či alespoň dříve bylo...) :-)
Edit - romant již naznačil...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 21:21 R Muž romant [27987] Re: Nikola90
Udělej si v tom trošku pořádek. maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 21:18 Žena Nikola90 [5] - HalančíciRe: navik
no tady na liberecku máme středně tvrdou vodovodní 1,5 dgh.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 20:26 Muž navik [908] - SumciRe: Nikola90
To záleží na vstupní vodě a stavu membrány.
Tady v Praze mi ze začátku dávala vodu o vodivosti 12 mikrosiemens (dGh je neměřitelné k nule), teď už je jetá, takže dnes jsem na 18..
5 litrový kanystr natočím za cca hodinku.
Jelikož ten permeát většinou míchám s vodovodní, tak nic dalšího nepovažuji za potřebné - samozřejmě závisí na potřebě či požadavcích na cílové parametry...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 20:14 Žena Nikola90 [5] - HalančíciRe: navik
A kolik dosahuješ Siemensů a DGH?Vypadá pěkně :) bych k ní mohla ještě dokoupit deinozátor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 20:06 Muž navik [908] - SumciRe: Nikola90
Ahoj, mám tuhle a pro drobnou potřebu bohatě stačí...
www.mangala.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 20:02 Žena Nikola90 [5] - Halančíci – RO za rozumnou cenu
Ahojda

Uvažuji o koupi RO pro mé akvárium,stačilo by mi nějaká menší sada jelikož mám zatím jen 70l.Mám rybky, které všechny potřebují měkkou vodu a jelikož se moc nevyznám ohl.RO tak bych se ráda zeptala, kde nějaké menší ale kvalitní RO by se dalo koupit?Uvažuji o ceně -3000.Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 09:59 Muž lubaan [61] Re: 150koni
No jo, jenže já mam vodu, odpad i elektriku pod akváriem, takže bych to potřeboval strčit právě tam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 07:09 Muž 150koni [653] Re: lubaan
RO si můžeš klidně šoupnout kde se ti bude hodit a od ní natáhneš jen tenkou hadičku třeba v elektrikářské liště ;-)

hadice: www.mangala.cz/…
fitinky: www.mangala.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 22:27 Muž lubaan [61] Re: 150koni
Díky. To jsem potřeboval vědět. Ale nevim, jestli bych ještě RO se zásobníkem schoval pod akvárko. Na to se musim ještě mrknout. Tim dokapávaíním se mi mění asi tak 20-30 litrů denně, takže pokud bych to ředil 1:1, tak je to 15l RO vody denně. S odpadní vodou samozřejmě počítam. Kdyby mi to tolik vadilo, tak si RO nebudu pořizovat, že jo? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 15:47 - Re: matlala
RO voda nie je mŕtva voda! Toto je podľa mňa úplne nevhodne zaužívaný pojem.
To by sa mi potom v tej vode nemalo dariť ničomu.Mne aj napriek tomuto tvojmu tvrdeniu rastlinky rastú a rybky sa množia,prosperujú.
Treba si uvedomiť pri používaní RO vody čo chceme,akú tam máme osádku a čo všetko sa v akva nachádza a bude túto vodu ovplyvňovať.

Trocha sa spätne vrátim k pitiu RO vody.Predstavu či úsudok si spravte sami.
MUDr. František Zámola tvrdí: „Naše telo určite minerály potrebuje, ale nie tie, čo prijímame vo vode, lebo tie sú v anorganickom stave a náš organizmus ich nevie spracovať. Človek dokáže využiť minerály len zo stravy!“
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 07:03 Muž 150koni [653] Re: lubaan
kup si tu domácí se zásobníkem. Nastavíš si průtok do akva jaký potřebuješ a jak ti klesne tlak v zásobníku, Selenoid sám spustí RO. Jakmile se ti zásobník doplní, RO se sama zastaví.

Otázka taky je jak malý průtok chceš, protože RO sama o sobě teče celkem čurkem. Třeba u mne ze dvou membrán 20 litrů nateče až za 2 hodiny, takže z jedné membrány 20 litrů tak za 4 hodiny.

Ale počítej s tím, že na 1 litr čisté vody jsou cca. 4 litry odpad. Takže na permanentní průtok akváriem je to celkem velká spotřeba, pokud nemáš studnu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 04:45 - Re: matlala
Živiny pre rastlinky dodáš hnojením,rybám minerály a vitmíny kŕmením.Dlhé roky používam i čistú RO vodu a rastlinkám ani rybám to vôbec nevadí.A to mi RO dáva do 2us.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.12.2014 00:50 Muž matlala [798] - RostlinyRe: prasan
Já vím, ale pořád nedodáváš živiny a i minerály (který se stejně hromadí) a další látky ale jen mrtvou vodu kde ty látky nejsou, tak by pak chyběli. Toto bylo obsahem mého sdělení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 00:34 - Re: matlala
Čistá RO voda.Ale v akvárku taká čistá ako ju tam naleješ nie je dlho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 00:07 Muž lubaan [61] Re: matlala
Ale jo, s ředěním samozřejmě počítam, i s tim, že při zanesení membrán by se poměr změnil. To už bych si pohlídal ;-) . Já jen potřebuju vědět, jestli neni s tak pomalým průtokem přes RO nějakej problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 23:34 Muž matlala [798] - RostlinyRe: lubaan
stejně to musíš ředit ještě s něčím tvrdším, samotný permeát je mrtvá voda
ale tak pokud je odtok jako přepad tak no problemo

Počítej s tím, že zanesením filtrů to bude přikapávat pomaleji a poměr s tvrdší vodou by byl jiný
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 23:15 Muž lubaan [61]
Ahoj
Uvažuju, že bych taky pořídil RO, protože máme taky dost tvrdou vodu. Chci se zeptat, jestli může RO fungovat tak, že by voda z ní jen tak pomaloučku tekla nebo kapala. Mam v akváriu vyřešenou výměnu vody tak, že neustále dokapává nová. Přebytečná voda jde pak automaticky do odpadu. No docela jsem si na to zvyk a teď bych potŕeboval vědět, jstli RO takhle může fungovat.Dík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 16:55 Muž 150koni [653] Re: youi
jasně ale pozor, zřejmě to víš tak jen pro jistotu. Druhou membránu musíš dát ještě před omezovač. ;-)

Edit: a taky ještě jedna věc Pokud máš tu kuchyňskou s automatikou, tak ti to podle tvého zapojení nebude fungovat jak má :-) Budeš muset vždycky upustit tlak vody, aby spustila první membrána, protože jakmile zastaví první membrána, automaticky nefunguje ani druhá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 16:45 Muž 150koni [653] Re: MonterMonty
Kolín má neskutečně tvrdou vodu :-D Proto jsem psal ... Škoda, že to nejde použít i v koupelně.

Ale v akvaristice ji používají a říkali že ryby si zvyknou :-) Nicméně donesl jsem jim vodu z akva na test a pochvalovali mi ji, že prý mám vodu akorát palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.12.2014 11:08 Deepinpeat Re: MonterMonty
No oba máte parádní tekutý šutr :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 09:20 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: 150koni
A já si myslel že máme extra tvrdou vodu :-D naměřím kolem 20gH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 07:52 Muž youi [0] - TetryRe: Deepinpeat
Ďakujem, takže dám tú druhú na odpad prvej a vývod z nej do iného zásobníka len pre akva.
Miešať ich nechcem, jedine až pred nalievaním do akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2014 07:22 Muž 150koni [653] Re: Deepinpeat
přesně tak druhá membrána na odpadní hadici první membrány pro zlepšení poměru permeátu. U mne voda vstup 30-35°gH a výstup 3°gH palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.12.2014 22:25 Deepinpeat Re: youi
Podle mě se ta druhá membrána obvykle připojuje na odpadní hadičku té první membrány aby se zlepšil poměr permeátu ke koncentrátu, což je hlavní důvod použití dvou membrán. Takže z té druhé vzhledem k účinnosti membrány poteče naopak horší permeát než z první. Když se spojí ty výtoky tak ten permeát bude většinou ok. Na dočištění permeátu po prostupu mebránou se spíš používá deionizace mixbedem. Samozřejmě se asi může stát, že se vyplatí zapojit ten permeát z první ještě do druhé, ty mixbedy k osmózám nemají většinou moc velkou kapacitu a ten koncentrát z té druhé membrány by v klidu asi pak šel používat jako akvarijní voda? Ale jen tak uvažuju, vzhledem ke mé vstupní vodě to budu zapojovat na ten odpad, jelikož potřebuju zlepšit ten poměr a nemám problém že by kvalita permeátu byla nedostatečná. Nedávno sem nad tím mudroval, mám to taky v plánu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 22:22 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: youi
no jasan , když by šly za sebou dvě rozdílné bude jedna druhou brzdit ... , zapojení vedle sebe je jednoduché , na odpad z první napojíš druhou membránu , pokud neřešíš množství odpadní vody - dáš před první membránu rozdvojku a napojíš na ni druhou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 22:10 Muž youi [0] - TetryRe: MonterMonty
Membrany by som asi daval zasebou obydve rovnake. Pretoze 75 ma vacsi prietok nez 50.
Tiez som sa pytal ako to maju zapojene. Ci subezne dve naraz, alebo zasebou.
Dve subezne, ked chcem rychlejsie viac vody.
Podla mna dve zasebou ked chcem cistejsiu (maksiu) vodu. Davat dve 50 zasebou asi jedine ak by si filtroval
vodu z rybnika.
:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 21:40 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: youi
půjde o 540 litrovou nádrž + nějaké drobotiny , takže cca 150 litrů vody na výměnu , počítám tak 100 l demineralizované vody (pouze moje odhady, zkušenosti s tím nemám)
zásobník bude zřejmě sud 120 l s plovákovým ventilem ve sklepě (jsme v přízemí) tak to budou tři metry hadičky , no nahoru to budu muset tahat růčo , akva jsou vůdči sklepu na druhé straně bytu , nad dvěmi membránami uvažuji , udělat třícestnej ventil aby mohly jet souběžně , nebo jedna za druhou v případě potřeby lepší vody , takže první by byla 75GPD za ní 50GPD , bude to mít smysl ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 21:28 Muž youi [0] - TetryRe: MonterMonty
Fotka k příspěvku Ja mám 50 GPD AQUAFILTER (Vontron) a 240l akva, tj 200l cisty obsah vody. Pri cisteni menim
50-60l. Akva som prvy krat naplnil vodou 1:1 RO:vodovod. Odvtedy uz 3 roky!!! pouzivam pri
vymene a dolievani len cistu vodu z RO bez mineralizatora. Rybkam sa dari, krevety sa
mnozia a rastlinkam sa tiez dari. Teda znovu sa bude darit, konecne som vymenil trubice za
nove.
3 roky pije vodu z RO cez mineralizator cela moja rodina a tesime sa dobremu zdraviu.

Zaujimalo by ma ako mate zapojene tie dve membrany? Voda tecie cez RO1 a potom cez RO2 a do
zasobnika. Alebo sucasne cez RO1 a RO2 (su subezne vedla seba) a potom do zasobnika.
Pri 240l akva mi staci aj jedna ale chcem druhe vecsie. A vecsiu membranu ako 50 GPD
(190 l/deň) nechcem, pretoze tu vodu aj pijeme. Cisto do akva bi mozno stacila 75 GPD (285 l/deň),
100 GPD (380 l/deň) tie sice vyrobia viac vody, ale aj viac soli prepustia. hop
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 01:13 Deepinpeat Re: MonterMonty
Já mám 80 GPD Aquawin a jsem děsně spokojený, ale jiné membrány jsem nezkoušel už roky. Podle toho jak tvrdou máš tu vodovodní nemusí být zpětná mineralizace vždycky úplně nutná, ty zbytkové ionty můžou stačit a pokud ne, můžeš to domineralizovat buď čistou tvrdší vodou, nebo čistými chemikáliemi.To už záleží spíš na tom, pro co tu vývojovou vodu potřebuješ a hlavně kolik jí potřebuješ. Když musíš tu tvrdící vodu nějak upravovat nebo jí odněkud tahat, je to samozřejmě otrava. Pro většinu akvarijních populací ryb by to říznutí vodovodní vodou mělo být ok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 00:21 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: MonterMonty
Permeat RO a destilka jsou v čisté formě s životem neslučitelné(vyjma řas za působení světla na bázi fotosyntézy) ,při konzumaci jakbysmet,takže do vodíku a kyslíku se musí přidat minerální soli,pouhý vápník s hořčíkem k tomu nestačí,takzvané řezání vody se surovou je nezbytné (moje pokusy s Diskus solí se moc neosvědčily,asi byla chyba ve mně,našel jsem si jinou cestu).Na obal jikry (prakticky memrána) a larvu působí osmmotický tlak vnějšího okolí (embryo se dá vysušit i utopit).Hotová ryba se s tímto tlakem lépe vyrovná,viz. migrující ryby např. losos,úhoř,cípal ale to jsou markanty, domestikované akva.ryby se s tím setkávají v omezené formě stále (dH,pH).Pokud máš ve vodě vysoký obsah nitrátů,tak RO si s tím neporadí a bez dalšího technického zařízení je to komplikované s navážením vody s přijatelným množstvím dusičňanů k ředění.Ph z RO jsem stabilizoval pufrováním silným vzduchováním v zásobníku a po říznutí průběžně kontroloval každý den.Kvalitní uhlíkový předfiltr(kontrolovat stav) a zpětné proplachování systému podstatně prodlouží životnost membrán). ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2014 20:13 Muž MonterMonty [2431] - Amerika
Zajímavé názory , no a ted k věci , jakou membránu , máte zkušenosti , voda je celkově dost tvrdá KING-PRO ,FILMTEC , Aqua-Win OLTREMARE ?
a dlší věc , používat mineralizátor ? vodu budu s největší pravděodobností do spolešenské 540 litrovky řezat neupravenou , no pro případný potěr budou minerály asi taky dost důležité
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2014 09:26 Muž 150koni [653] Re: Yirka
Domácí jednotky jsou opatřeny mineralizérem který jestli se nepletu obsahuje Dolomit www.mangala.cz/…

Co se týče domácnosti, tak na pití mám v lednici namíchanou 1:1 s kohoutkovou. Čistou z RO prolítlou mineralizátorem používám jen do rychlovarné konvice, espressa a podobných přístrojů. Na vaření pokrmů používám klasiku z kohoutku jako základ a odpar dolévám z RO.

Škoda, že to nejde použít i v koupelně. Voda tvrdá 30-35° je děs :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [24] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49715x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515?od=1151