Reverzní osmoza
Čím jsou měřeny hodnoty 7 GH, 0 KH a 6,5 PH? Moc se mi ta kombinace nezdá, při sycení CO2 z láhve.
Ahoj, prosím o Vaše názory. Mám nově založené akvárium - viz. prezentace "podvodní ráj". V současné chvíli se pohybuji okolo 7 GH, 0 KH a 6,5 PH díky platinum soil (vstupní voda je cca 21 GH a 7,3 PH). Předpokládám tedy, že platinum soil vstřebává všechnu tvrdost a tím i snižuje PH (zároveň i sytím CO2 z láhve). Má ovšem svůj limit. Má otázka zní. Myslíte, že tato situace bude udržitelná po vyčerpání platinum soil i bez RO s mou velmi tvrdou vodou (cca 130mg/l vápníku / 21 německých stupňů)? Zatím přidávám pouze KNO3 a tekutý dusík (zde zvažuji, že také přestanu. V platinum soil toho bude dost). Všechno zatím roste krásně, po řase ani zmíňka (6 dní od založení), to je ovšem nyní za úplně jiných podmínek, než po nasycení substrátu.
Mám objednaný i TDS metr, současnou vodivost vody v akva tedy neznám, kohoutková by měla být cca 450ppm / 70 mS/m. Původně jsem se chtěl RO vyhnout (bydlím v panelovém domě a připravovat si RO vodu do minimálně 60L kanystru, abych se dostal alespoň na nějakých, stejně neoptimálních 10 GH se mi nechce), pokud ovšem nebude jiná možnost jak mít rostlinné akva dle mých představ, budu se muset touto cestou vydat. Díky hoši za názory ;)
Starší reakce
Pozor na CO2 pokud změníš poměr vody z RO a neubereš CO2 tak se může stát že akva předávkuješ.
Ok díky za info. Zkusím zvednout poměr RO a kameny dám pryč.
Platinum soil na sebe váže určité prvky z vody a zjednodušeně tím mimo jiné snižuje tvrdost vody. To ale neumí do nekonečna časem se tato schopnost vyčerpá. To znamená že ti něco zvedalo tvrdost od začátku jen to stíhal platinum soil redukovat. Teď už to neumí tak ti to roste. Hnojení může mít vliv také ale rozhodně ne takto markantní ( pokud tam některé složky nedáváš lopatou.)
Edit: umím skoro s jistotou říct že ty kameny vápenec obsahují a tím že přidáváš CO2 ten vápenec rozpouštíš rychleji.
Díky za odpověď. Co znamená, že se vyčerpala absorpční kapacita platinum soil? Jaký to má vliv na tvrdost vody? Jinak ty kameny jsem testoval na vápenec a nebyl přítomen. Vůbec nechápu jak mohu mít tvrdost v akvárku vyšší jak v kohoutkové vodě, když ji navíc míchám s RO. To přece nemá logiku?
Myslím že vzhledem k době založení akvária se ti vyčerpala adsorpční kapacita platinum soil. A ty kameny co tam máš jsou pravděpodobně vápencové takže vodu přitvrzovat budou. Doporučuji buď zrušit kameny nebo dávat větší poměr vody z RO.
Zdravím, používám RO na změkčení vody. Vždy se mi mícháním 1:1 dařilo držet tvrdost vody v akvárku zhruba na polovině vstupní vody tj. 7 (vstupní má kolem 15). Teď jsem ale při měření vody v akvárku zjistil, že je tvrdost přes 15, něco kolem 17. Přitom RO funguje stále bez problémů, ta má tvrdost 0. Je možné, že se mi z ničeho nic dělá v akva tvrdší voda než je kohoutková? Poslední dobou přidávám více hnojiva a fosforu. Je možné, že by to mohlo být z přehnojení?
Starší reakce
Žáden problém. Já překonávam výšku cca 2m a 15 metrů do délky.
Přeji krásnou neděli, chci se zeptat, jestli může za sestavou osmózy nastat nějaký problém s výtlakem vody v případě, že je osmóza 180 cm pod akváriem, nemá někdo zkušenosti?
0 03.05.2019 20:30 Deepinpeat –
Re: Maq No je pravda, že moje RO je poskládaná na ploše asi tak 0,5 m2, jelikož mám 10" filtry + tlačné čerpadlo a ještě rozdvojený odpad na 2 restriktory, páč to má 200 GPD membránu. Ovšem v součinnosti s čerpadlem to skutečně teče. Teda v minulosti sem to nechával různě puštěné přes noc, abych vyrobil dost vody a vždycky mi to přeteklo, protože sem na to zapomněl a druhý den třeba odjel. Teď mi to přeteče za odpoledne, protože mám opačný problém
Taky tak. Dva roky bez výměny a jedu porad.... natočeno několik kubíků. predfiktr je už částečně zaneseny ale ještě něco vydrží
Mě to přišlo trochu vachrlatý na přidělání, ale jak vidím, drží to dobře
S vodou máš pravdu, může dávat smysl mít i několik sedimentačních předfiltrů atd. Jinak já teda membrány taky ještě neměnil, předfiltry jednou za min. 2 roky provozu a výrobě kolem 250l vody týdně.
Ale i ta nejlevnější osmoza jde přidělat na zeď, ty držáčky jsou součástí balení. Předfiltry rozhodně vyměním rychleji než filtry v těch nadobách.
Nejak to tu nezaznělo, osmozu bych vybíral hlavně podle vody co teče z vodovodu.
Já za tři roky provozu nevyměnil ani předfiltr ani membránu. A to mám posledni rok odpad uškrcen na pomer 3:1 permeat/odpad. A pořád v té vodě jdou dělat neonky, tak není duvod do toho vrtat.
Ale vstupní vodu mam 100 mikro, takže to co u mě funguje, jinde fungovat nemusi.
Já jako jednu z hlavních výhod RO s 10" kyblíky vidím to, že se na ní prodávají držáky a jde přidělat na zeď. I když je to celé o dost větší, tak je to uspořádanější, asi před rokem jsem RO předělával - potřeboval jsem navíc přidat DI stupeň a ten jsem v inline provedení nechtěl. Pokud může být RO někde přidělaná ke zdi, pak bych doporučoval toto. Jako přenosné řešení, které jednou za týden připojím někde v koupelně na výrobu kýble vody, bych asi raději doporučil tu malou s inline filtry - ty filtry jsem měnil z preventivních důvodů po roce, takže to není nic hrozného.
Já ještě používám konduktometr na měření vodivosti. Kontroluje vodu na vtoku do RO a na výtoku. Když už neteče tak čistá voda vím, že mám vyměnit membránu.
Barometr je taky na zvážení. Ukazuje jak velký tlak je na membránu, kvůli správnému chodu RO ,když není tlak aspoň 3 bary doporučuje se čerpadlo.
Ukazuje i znečištění předfiltrů (sníží se tlak)
Koukni jestli bys ty věci užil.
www.profiplants.cz/…
www.profiplants.cz/… Čerpadlo nemusíš kupovat pokud máš dostatečný tlak vody. Množství odpadní vody, záleží na kvalitě vody. Já jsem to nikdy nesledoval přesně, ale odhad je 2/3 odpadu.
K té reverzní osmóze je lepší dokoupit kromě čerpadla ještě něco, nebo stačí jen to čerpadlo? A kolik bývá zhruba té odpadní vody?
2 02.05.2019 21:59 Maq Doplním, že já mám náhodou reverzní osmózy dvě, jednu in-line, druhou s těmi desetipalcovými kyblíky. Není třeba si s tím moc lámat hlavu, protože jádrem celého krámu je vždycky stejná membrána, a předfiltry i za-filtry (mixbed) si může člověk kombinovat po libosti. Vždy je to propojené stejnými hadicemi a spojkami.
S těmi "velkými" je opravdu o cosi lepší manipulace, levnější jsou náhradní náplně, a působí to na mě jako solidnější, s delší životností. Ale mají jednu nevýhodu, která je dost podstatná - zabírají podstatně víc místa. Někdy to nehraje roli, ale pokud to má být např. v malé koupelně, může to být důležité.
Ale v Břeclavi bych si ji pořídil, i kdybych měl v baráku někde probourat příčku...
Viz mé video - měním tam jen jeden.
Na pohodlnost výměny bych ani nereagoval, u té tvé varianty je to určitě snažší, i když teda u té mé to taky není, jak vidno, nic náročného, ale budiž.
Každopádně to tvrzení o nutnosti výměny všech filtrů a ne jen těch, které chci, by pro mě bylo při výběru zásadní, proto jsem to tedy chtěl uvést na pravou míru - aby si každý mohl vybrat na základě úplných a správných informací.
Jinak ještě k těm rychlospojkám, které zmiňuješ - mám tuhle osmózu rok a dva měsíce a zatím bez ztráty kytičky.
Pokud to tak je tak se za tento výrok omlouvám mám ho zprostředkovaný.
Každopádně tvrzení, že u této osmózy "
měníš i filtr který není nutný" není pravdivé, můžeš vyměnit jen ten filtr, který chceš, nemusíš měnit všechno naráz.
Hezké ale stejně bych se přikláněl k té dražší. Osobní zkušenost s touto RO nemám ale s těmi rychlospojkami na hadičky ano. Nic nikomu nenutím. Ať si každý zvolí co je mu milejší já jsem si vybral a ty taky tak necháme na ostatních co si zvolí.
Hele, minuta a tři čtvrtě, a to jsem zrovna po jídle a těžko se ohejbám.
www.youtube.com/… Hodnotu 50mg/l mi ukazuje test, VaK uvadi hodnoty 33mg/l, ale ted nevim, jestli to plati jen pro vodu z radu nebo i studnicni.
Vždyť je to jen na závit - vytočit a zatočit, a filtr si také vyměním jen ten, který chci.
Mám jí taky.
Stačí odpojit hadičku (drží jí ta modrá závlačka) a vytočit kolínko (z obou stran filtru) a zase zatočit do filtru nového a připojit hadičku.
Nic náročného, práce asi na dvě minuty.
Nevim,ja ji nepoužívam,ale recenze má dobrý,a Gabinka má akva maly,že by byla dostačující,už tak kupovat rostliny a jestě RO bude dost...
Tak přesně tuhle bych nedoporučil má ji kamarád a výměna předfiltrů je opruz ( rozebereš půl osmózy) a navíc měníš i filtr který není nutný. Jinak výkonově je také dostačující.
Ta by stačila? Měla jsem strach, že ne.
Díky.
Tu první pokud by si chtěla používat i na pití čistě pro akvaristiku je zbytečná.( Pokud ti vážně teče z kohoutku 50 mg/ l dusičnanů tak bych zvážil použití i na pitnou vodu) ta druhá je cca stejná jako mám já jen mám ještě čerpadlo.
Určitě takovou kde se dají vyměňovat samostatně předfiltry. 75gpd bohatě dostačuje. Zvážil bych ještě použití čerpadla ( podle tlaku v řádu) konkrétní značku neporadím nejsem odborník ale sám mám RO okolo 3 tisíc i s čerpadlem a funguje bez problémů už více než 2 roky.
Smetany napsal: Aktivní uhlí je fajn a vřele ho doporučuji jen mám takový dojem že samo do vody dává fosforečnany takže určitě fosforem nehnojit. Jinak já bych doporučil výrazně zředit vodu a snížit tím tvrdost zároveň tím srazíš dusičnany. Zvlášť pokud plánuješ další akvárium tak bych doporučil RO není to žádná věda dnes už ani nic nesmyslně drahého a významně ti to ulehčí život.
A jakou RO bys mi doporučil? Už jsem na nějaké koukala, ale nevyznám se v tom.
Starší reakce
už som sa pýtal,nevedú skladom.
Ďakujem,
Nikde nemôžem zistiť ako to stým čerpadlom vyriešiť.
S čerpadlem Ti neporadím, samotného by mě zajímalo, jak to šikovně řešit.
Ale když píšeš, že voda je ze studny, dal bych si záležet na předfiltrech. Není to žádná ohromná věda, předfiltry můžeš řadit jak chceš. Ale ve vodě ze studny se dá očekávat železo a další jemně dispergované částice. Vyjde rozhodně levněji je pochytat na předfiltrech, než si jimi svinit a znehodnocovat membránu.
Jinak s mixbedem na závěr to bude fungovat určitě; otázka je, jak rychle se ten mixbed vyčerpá a začne Ti stoupat vodivost permeátu. Může to být za čtvrt roku, nebo taky za rok; záleží na parametrech a samozřejmě na spotřebě.
0 17.04.2019 16:24 Milan – RO zo studne
Zdravím, plánujem RO, Čtyřstupňová reverzní osmóza s DI filtrem
použiť chcem studničnú vodu. Dusičnany 39 mg/l. Chloridy 22 mg/l, Tvrdosť 22 N-4,4 mmol/l.
Bude to fungovať?
Voda zo studne do suda 1. Sud 1- RO -sud 2 na permeat, sud 3 na odpadnú vodu.
Aké čerpadlo použiť zo suda1 do RO, stačí kit s čerpadlom ktorý sa dodáva k RO ?
Ďakujem
Starší reakce
Už jsme to tu spolu řešili....a věř tomu, že v mém případě, je úplně jedno jaký tlak mám a výsledek je stejný. Takže já dávám přednost v tomto případě rychlosti = vyššímu tlaku.
Vyšší tlak rovná sa automaticky horšia výstupná voda.
Tak jsem prubnul ten Wheelton 75 a výsledek je 150 uS ( vždy jsem nechal RO běžet dýl, než půl hodiny, než jsem měřil ). Tedy jsem vrátil zpět ten Vontron, kde mezitím klesla vodivost permeátu na 75 uS a uvidím, kolik bude na konci napouštění sudu. Pokud se nedostanu tam, kde jsem byl před tím s bývalou membránou, koupím ten Filmtec.
Vim že je to více, ale pokud jsem ho snížil na čerpadle, tak se nestalo vůbec nic. Jen jsem svých 120 l vyráběl o několik hodin déle.
Mám dojem, že se jako optimální tlak uvádí 60 psi, což je lehce nad 4 bar.
Jak velký tlak pouštíte čerpadlem do RO.Já to mám prozatím nastaveny na 6 atm.
Jo. A jiná (Vontron) na tomtéž webu má nápis "technology deriving from USA", technologie pocházející z USA. To by odpovídalo tomu co jsem slyšel, že některá z těch firem má v Polsku filiálku pro Evropu.
Podobně můžou mít filiálku v Číně - pro Čínu. A v tom by mohl být rozdíl. Možná.
Jak znám z jiných výrob, v téže čínské fabrice na výrobu určenou pro Západ mají docela jiný metr než na to, co dělají pro zbytek světa (konkrétně žárovičky-LEDky do aut).
No tak tuhle jsem měl....taky USA. A když srovnám tu cenu s mangala.cz tak je tady levnější. Zítra zkusím ještě tu druhou a jinak objednám zde na trhu. To zase není tak závratná investice.
Navíc letos bych měl mít konečně vodovod a vše se vyřeší.
Ještě pro úplnost, co jsem koukal na membrány v Polsku, tak tam často je "Made in USA". Třeba na téhle se to dá po přiblížení přečíst:
filtrowana.pl/… Přidat reakci
1 ...... [8] ...... 44 45
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 50207x