Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 28 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 12:49 Uno – Reverzno somoza
Můžete mi sem prosím hodit odkaz na kolonu na nějakých eshopu?
Já jsem dnes provedl montáž na klasický kohout a mám 3l čisté na 7 špinavé. No žádná sláva, ale mohlo to být horší. Škoda že u špinavou nemohu honit opakovaně. Uvidíme jestli se mi něco vytře, když tak to zahodím no.......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 11:25 Muž rriki [818] - CichlidyRe: MichoCZ
Calistusky jdou v osmoze sami.Na neonky demi klasický karex anex,žádná surová voda není vhodná k míchání vody tetřiček.Síran vápenatý p.a se používá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 11:21 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: rriki
Kolony jaké? Destilační? Demineralizační? Ale co pokouším o tetry krvavé, tak osmóza není ani poloviční krok k úspěchu. Čistá osmóza je špatně a čím to ředit? Takže je potřeba sehnat ještě nějaký koncentrát vhodné vody k míchání. Ale zas pražská voda je celkem dobrá k míchání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 11:13 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Uno
Na červený neonky osmoza nic moc.Neonkáři používají kolony
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 10:31 Uno Re: MichoCZ
Nikdy jsem to nedělal, nejhorší je, že ani tak neni úspěch zaručen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 10:13 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Uno
To každopádně. No vyzkoušej poměry míchání. Voda z osmózy je jen základ pro míchání třecí a vývojové vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.01.2014 07:15 Uno Re: MichoCZ
Tak já jsem jí zapojil teprve včera a nemám s tím tedy zkušenosti, ale myslím si, že to tak hrotit nebudu, vše bude lepší než to co mi teče z kohoutku a podle toho to naředím s normální, nebo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 01:09 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Uno
Tvrdost by měla být nulová a vodivost 1-5uS podle stáří kartuše. Já tu moji podezřívám, že není zas tak slavná (až 10uS) a mám za ni vřazen katex/anex a teče mi voda s vodivostí témeř 0uS.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2014 21:31 Uno Re: Legioix
Tak tlak mám takovej, že to teklo horem nad baterkou, docela jsem měl strach že mi prdne baterka. Nedovedu si to vysvětlit, max, že jsem tam dal špatně tu tubu, ale to si nemyslím, jelikož to špatně dát nejde. Možná je to tak proto, že je nová, nevím, každopádně jsem s spokojený, uvidíme až přeměřím tvrdost jestli to něco udělalo, ale myslím, že by mělo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2014 21:24 Muž Legioix [574] Re: Uno
"50GPD až 190 litrů za den"
Ten průtok se mi nějak nezdá. To by bylo 206l za den a to je víc než papírová výtěžnost.
A nebo tam máš tlak 7bar :) Já do té RO 80GPD tlačím 5,5bar a mám jen 9.5l/hod.
Tak kde je zakopanej pes :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2014 21:14 Uno Re: davidek75
Tak o PH mi moc nejde, to mám docela dobrý si myslím, ale ta tvrdost. Chci se vrhnout na neonky, proto sem to pořizoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.01.2014 21:02 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: Uno
když necháš vodu odstát tak ti pH stoupne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2014 20:51 Uno Re: Legioix
Reverzní osmóza GPD50 KING-PRO. Mohu doporučit. V neděli změřím tvrdost apod po odstátí a hlavně až koupím měřiče :-) Ale PH 5.3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2014 19:59 Muž Legioix [574] Re: Uno
A typ RO?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2014 19:50 Uno – Reverzní osmoza
Změna měření. Je to 5l na 10, tedy 1/2 :-) 9l za hod z klasického vodovodu v Praze a to mi to trochu podtejká u kohoutu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2014 19:16 Muž Legioix [574]
Fotka k příspěvku Tak já jsem dnes konečně připojil pomocné čerpadlo. Předtím 2,5 litru za hodinu (vstupní tlak cca 1,5) s čerpadlem 9,5 litrů za hodinu. RO 80. Instalace na 5 min. hop
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2014 18:55 Uno – Reverzni osmoza
Tak jsem si vyčistil prvních 5 litrů a jsem nadmíru spokojený. Na 4l čisté je potřeba 10l což je supr, počítal jsem s 1/4 dle návodu :-) Ph kleslo na 5,3 ze 7,6 co mi tu teče z kohoutku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 09:56 Uno Re: jmalyska
To je taky možnost, ale když si vemu, že budu čistit tak 50l týdně, což je tedy 200l vody při 75,- za m3 to je ročně 780,- Při cené membrány kolem 1000,- je to neekonomické. Abych to uvedl na pravou míru, koupil jsem to jen kvůli tření, jelikož mám polotvrdou vodu a neonky tam prostě nevytřu, takže když se mi nebude dařit tření v měké, tak to prostě odpojím a hotovo, takže bych z toho takovou vědu nedělal ;-) Taky co člověk vyhodí peněz za jiné bybosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 09:44 Muž jmalyska [167]
Když budeš mít tlak nad 4bary a eventuelně zapojíš dvě membrány za sebou (odtok z první na vstup druhé) dá se vytěžit i více vody, ale to už je cenově asi mimo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 09:37 Marcel G Re: Yirka
Yirka napsal: Stoprocentní logiku to nemá ...
Nezapomínejte, že do odpadu neputuje pouze nespotřebovaná voda, ale také naše odpadní látky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 09:00 Uno Re: Srpenec
Děkuji za právní výklad, tolik mít rozhodně nemohu. ALe je to dobrá informace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 08:58 Uno Re: Yirka
Takže můj selský rozum měl pravdu :-) Je to pěkná kulišárna, přitom by stačilo dát měřák na odpad, ale to je jedno, to sem nepatří. Každopádně vodu měkou potřebuju a jinou možnost nemám, takže se musím smířit s tímto. Ono v objemu který budu mít to tak hrozné nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 08:56 Muž Srpenec [43] Re: Uno
Dotaz: Je možné požadovat odpočet stočného při používání části pitné vody na „spotřebu vody“?

Odpověď: Ano, pokud spotřebované množství vody (např. na zalévání) je prokazatelně větší než 30 m3/rok (§ 19 odst.7).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 08:36 Muž Yirka [9123] Re: Uno
Je naprosto jasné, že pokud jsi napojen na kanalizaci, tak ti dodavatel vody účtuje stočné ve stejném objemu jako vodné.
Stoprocentní logiku to nemá, je to takové perpetuum mobile, ale tak to prostě je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 08:24 Uno Re: jmalyska
Noprávě, nejsem si uplně jistý, zda se to neplatí i když tu vodu vyleju na záhonek..... Je fakt, že jsem po tom nikdy nepátral, ale teď by mě to docela zajímalo. Takže kdo se v tom vyzná, ať řekne :-) Ale jak tak nad tm přemýšlím, tak asi těžko dovede odpad vyhodnotit, kolik tam rpoteklo, jelikož tam není žádný měřák, takže kolik odebereš na vodoměru tak určitě poměrem vypočtou ostatní?!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 08:10 Muž jmalyska [167] Re: Uno
Akvarijní silikon na lepení akvárek nepovolí... Mi teda ještě nikdy nepovolil, s nití či páskou to vždy teklo, nyní je to OK.

Cena 75Kč je včetně stočného, bavíme se o vodě, kterou spotřebuješ... Protože pokud i odpad zužitkuješ, nic do "stoky" neliješ ;) Ale pravda, že zaplatit se to musí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 07:25 Uno Re: jmalyska
To jsi člověče z levného kraje. Já platím 75,- Právě že se mi zdá ten kuláček dost pofidérní, tak dám uzávěr ještě před radši.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 02:40 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: jmalyska
Silikom ti časem povolí, používá se toto ... www.tesneninyvlt.cz/… ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 00:23 Muž jmalyska [167] Re: Uno
Při ceně 39kč/m3 vody tohle to fakt neřeším, ale to jen lidi jsou zblblí tím, že jím protékají peníze do kanálu.
Já osobně mám GPD80
www.reverzni-osmozy.cz/…
a ventil co jsem připojoval na stávající instalaci je docela volný, je třeba hooodně teflonky anebo jako já to rovnou zalepit akva silikonem, drží jako ďas :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 15:08 Uno Re: jmalyska
No s tím vodoměrem nevím nevím. Předpokládám, že se bude točit jako když se sprchuju, ale pomaleji :-)ale stejně naměří odběr jako kr............ Každopádně musím vymyslet jak to připojit, jelikož se mi nechce důvěřovat tomu malému kulčku který tam je ta, dám radší ještě jeden pořádnej před ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 14:54 Muž jmalyska [167] – RO
Já mám polotvrdou, studenou, tlak 2bary a taky mi teče možná i více než "jen" 1/4 vody.
Ono vodoměr se stejně ani moc nepohne, takže to může být jedno.
Jinak z toho odpadu neleze jen "zbytek" z vody,leze tam i voda, která se nestihla projít membránou, takže asi tak, akorát na jeden litr "odpadu" jsou větší hodnoty všech obsažených látek, které ve vodě kromě H2O jsou. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 14:05 Uno Re: MonterMonty
No to je právě to, zalejt kytky apod. mě napadlo, ale jestli ta voda nebude špatná, aby je to neodkouřilo, to by mi žena dala ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 13:57 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Uno
Spláchnout záchod , obdařit sousedku , zalejt kytky ... možností je spousta stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 13:42 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: Uno
hoj, napustit vanu, vytřít zem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 13:36 Uno – Reverzni Osmoza
Ahoj lidi, chtěl bych Vás poprosit o názor. Včera jsem si pořídil Reverzní osmozu, bydlím na Proseku a teče nám tam poměrně tvrdá voda, ale to je mimo dotaz :-) O víkendu ji budu montovat, ale co mě trochu překvapilo, že "vyčištěná" voda je v poměru ke "špinavé" 1/4, to je opravdu taková ztráta? A jestli ani, nemá někdo nápad co s takovou vodou dělat, myslím nějak jí schraňovat a pak jí jinde použít? (panelákové použití :-) žádná zahrádka)
Díky Vám....... :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 20:37 vikino – zmakcovac pred RO
Zdravim. Tak som sa nechal nahovorit ( samym seba :-)) ) a pred RO som zapojil katexovy zmakcovac. Z vodovodu mi tecie dost vapenata voda a "dopocul" som sa , ze pre membranu je privela vapnika rychla smrt. Denne urobim okolo 200L permeatu, takze dufam, ze si tymto pocinom o nejaky cas predlzim zivotnost membran. Bolo mi odbornikom vysvetlene polopate, ze vapnik a jeho zluceniny sa spravaju voci membrane v RO ako "strk a kamene", oproti sodiku, ktory prirovnal k "pinpongovym loptickam". Chapem to teda spravne, ze sodik je voci membrane setrnejsi? Bol by so rad, keby sa k tomu vyjadril niekto, kto tomu rozumie a ma s tym aj nejake prakticke skusenosti... Dik.
Este technicke parametre mojej zostavy: RO: 3 klasicke predfiltre ( 5U sed.filter, carbon filter, 1U sed filter) a do serie 3ks membrany 50GPD.
Pred RO zapojeny manualny zmakcovac LT12 o obsahu 9L katexu regenerovany solou.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.12.2013 22:40 Muž Motýl [145] - CichlidyRe: jmalyska
Máš malý tlak, jedině přidat čerpadlo. Víc membrán nepomůže respektivě pomůže, ale bude ti to stejně kapat jak u prostatika.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.12.2013 21:09 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: MichoCZ
Nooo... že je voda z osmozy mrtvá, to je častý argument obchodníků s filtry na pitnou vodu.... kteří pak za 30.000,-Kč prodají člověku osmozu s nějakým mineralizačním stupněm... ale já bych to tak neviděl. Zkus si nachytat dešťovku a srovnat ji s permeátem z osmozy... Nicméně souhlasím s tebou v tom, že voda z osmozy (stejně jako dešťovka) je velmi nestabilní a stačí trocha detritu a jsi na pH 3, ani nevíš jak, a nepotřebuješ k tomu ani moc CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2013 17:53 - Re: jmalyska
Pripojiť to na teplú vodu z kotla,nič moc nápad.Väčšina kotlov má medené rúrky,čo by zaťažovalo vodu i membránu RO.
Tá tvoja ti dáva dosť málo.Neviem síce aký tlak mám,no račej RO púšťam cez noc.Vtedy je to o poznanie lepšie. RO 50-siatka mi dá 100-120L za 24Hod.
Štandartný tlak vo vodovodnom potrubí na Slovensku sa pohybuje okolo 4 barov.Máš akosi málo.Neriešil by som ani pumpu,skôr kontaktoval vodárne a žiadal nápravu v ich systéme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2013 17:34 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: jmalyska
To je možné, že té vody bude víc, ale v čistě osmóze to rybám svědčit podle mě nebude. To je mrtvá voda a musí se trošku ochutit. Podle mě budeš muset tu vodu nějak mineralizovat. Nehledě na to, že ryby po přelovení do tvrdší vody jinde budou trpět. Lepší je držet na přijatelné hodnotě někde 4-7°dKH než ve vodě s parametry 0°dKH, vodivost 5uS a pH lítající mezi 5 a 7,5 podle množství CO2. Ta voda bude hrozně nestabilní a nebude to dělat dobrotu. Za mě to určitě nedoporučuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2013 16:48 Muž jmalyska [167] – Ro
Ano, nyní si mícham s vodu z řádu, v akvárku už se třeli skaláři, ancíci, živorodky i helenky, takže to asi problém nebude, avšak raději bych byl, kdybych do akvárka vodovodní nemusel lít vubec. Čerpadlo taky řešení anebo druhá membrána paralelně s první, zdvojnásobí se mi produkt logicky. Pokud čerpadlo a druhá membrána, tak se zvětší produkt 4x :) to už by bylo ideální. palec
Pak mě napadlo napojit RO na teplou vodu z kotle na ohřev vody do topení, přes termoventil, abych si udrřel stálou teplotu, co vy na to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2013 16:32 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: jmalyska
To tam radši přihrej čerpadlo. Víc membrán to nezachrání a ani žádné další aparáty v systému. Potřebuješ zvýšit tlak. Aspoň dvojnásobný. Jinak tu vodu co jsi chtěl, tak budeš muset stejně míchat s vodou z řádu. Z osmózy ti poteče voda s ničím. I na výtěry ryb vezmu jako základ osmózu a doplním ji výluhem a trošku vincentky. Mimochodem, pokud chceš provádět taky výtěry té amazonie, tak je lepší použít vodu pro chov trošku tvrdší a potom po přelovení do třecí vody dojde ke tření. Původně jsem měl krvavé tetry ve vodě jakou požaduješ na chov a ani za tři dny ve třecí vodě nic. Potom jsem na to kašlal a dal jim klasickou vodu z řádu. Za dva nebo tři týdny jsem je dal třít a hned to šlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2013 16:25 Muž jmalyska [167]
bali: jak funguje RO vím, jen měl tohle napadlo, jistým způsobem vrátit odpadní vodu zpět do řádu hop NEb další membrána je investice...

Doma mám vodu studenou a tlak pouze 1,8-2.2, takže mi ta GPD80 (3 stupňová) udělá 0,5L/10min (3L/hod, 72L/24hod), takže 300litrovku napouštím 4 dny tone tone tone
Pomůže mi v tomto případě druhá membrána či čerpadlo? PAk mě ještě napadlo dát za 3 stupeň ještě mineralizátor.

Požadavky na vodu: Amazonie, mněkká, ph6 (dodávám CO2 z bomby), 100-120uS. Poradíte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2013 00:18 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 23:08 Muž Motýl [145] - CichlidyRe: jmalyska
To je ptákovina. Za membránou je vždycky menší tlak. Pokud se membrána zanese, přestane fungovat a neprocedíš přes ni ani kapku. Ta nejmenší osmóza ti dokáže udělat až 190 litrů za 24 hod, když přidáš na odpad druhou membránu, získáš víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 20:21 Muž DrChila [243] Re: jmalyska
rybicky.net/nadrze/17283
koukni sem:) popřípadě mu napiš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 18:53 Muž jmalyska [167] – RO
Fotka k příspěvku Měl bych dotaz, jak by fungovalo zapojení viz obrázek

Odpadní voda by šla zpět na přívod, přes zpětný ventil.
Když bude v odpadu menší tlak vody než na vstupu, voda normálně poteče. Co se stane, když se tlaky vyrovnají? Voda by měla téct dále, ale asi do té doby, než budou v odpadní hadičce pouze odpadní látky, pak by už ty odpadní látky neměly kam jít a membrány by jimi byla zanesena a neměla by co filtrovat (?)
Poradí někod zkušenější? PLánované zapojení je k akváriu (budoucímu) cca 3500 litrů, takže tam měsíčně dolévat 500-1000 litrů už jde lehce do peněz. Mám v plánu totiž RO používat nonstop, neb při malém tlaku bude tak akorát stíhat doplňovat odpařenou vodu, systém bude tzv průtokové akvárium, žádní nírazová výměna, ale nonstop doplňování vody... a přemýšlím jak ten odpad využít či vrátit zpět do systému.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 19:06 - Re: threat
RO mám v kúpelni,napojené v šachte.Tiež som bytovkár.Dva dni vydržím,napustím 120L do barelov a odstavujem RO.Rovnaký ventil čo som dal foto mám i na výstupoch z RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.12.2013 17:19 threat Re: prasan
Tu spojku přímo na "kolínko" od baterie mám,ale to používám jen při čištění-když dopouštím vodu.RO jsem si dal do šachty na WC,abych mohl v klidu přes den filtrovat a nikoho to neomezovalo-nemáme baterií nazbyt:-)-to by doma neprošlo,zkoušel jsem to ze začátku,když mi RO přišla a manželka s dcerou to zkousli jednou..dvakrát..a po třetí už byl oheň na střeše,tak jsem RO uklidil.Ale věci jsou to hezké a hned by to lépe vypadalo,tak to vidím tak,že po novém roku budu předělávat přívod vody k RO :-)-že sem vůbec lezu...DÍKY ZA POSTŘEHY.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 16:33 AmSeok
Jak prosím upravujete vodu z reverzn osmozy pro krevetky caridiny red crystal a tiger a popripadne jakou tvrdost vody a pH pro ne doporucujete?
Diky:)
Mám doma torben…michal ybch to s ním a tvrdost pak nymichal s vodovodni.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [28] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49712x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515?od=1351