Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2021 22:26 Muž Joe [9] Re: mir999
No zalezi od kitu, ale ked zoberies obyco 75GPD, tak 100 litrov budes cvrkat do akvarka pol dna. Pozor na RO vodu - mne lezie cerstva RO s pH 5.9-6 Na to treba tiez mysliet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2021 16:45 Muž Magic [879] - RostlinyRe: mir999
Pokiaľ odpustíš tretinu vody a stále máš nasávanie filtru v pohode pod vodou, je to aspoň reálna možnosť.
Keď nič iného, môžeš aspoň vyskúšať.

Čo sa týka toho tlaku, tak len tak z hlavy 1 meter vodného stĺpca je tlak 0,1 baru. Čo spraví dĺžka hadice, to netuším. Za pokus to stojí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2021 15:50 Muž mir999 [0] Re: Magic
Mal som v pláne najskôr tú 1/3 vody odpustiť, filter nechať pustený.
Ale asi hlavný problém bude ten odpor na výstupe z RO. Budem teda hľadať iný spôsob. Každopádne ďakujem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2021 15:40 Muž Magic [879] - RostlinyRe: mir999
Pri tej rýchlosti, akou tečie voda z RO, nebude tá teplota problém.
Neviem si však predstaviť, ako to chceš robiť. Ak budeš odpúšťať priebežne tak ako budeš napúšťať, tak časť tej RO vody, čo si tam práve nalial, hneď vyleješ. A vypnúť filter na takú dlhú dobu tiež nejde.
Ďalším potenciálnym problémom je, že dlhou hadicou a hlavne rozdielom výšok vytváraš umelo zvýšený tlak na výstupe RO, čím si znížiš jej účinnosť.

Skôr by som položil otázku na best practice - ako to robíte vy, čo meníte také veľké množstvá? Lebo mne stačí 20l bandaska :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2021 11:32 Muž mir999 [0] – Výmena vody s RO
Ahojte, chcel by som poprosiť o radu.
Robí niekto výmenu s RO tak, že voda z RO tečie priamo do akvária? Viem že teplota takej vody bude nízka a bude treba to celé strážiť aby nedošlo k pretečeniu, ale nemám možnosť si namiešať cca 100 litrov vody, vytemperovať ju a až potom urobiť výmenu. Zvyšnú vodu by som postupne dopúšťal z vodovodu - teplejšiu, aby sa kompenzovala studená voda z RO.
S RO však nemám žiadne skúsenosti, neviem aký tlak má na výstupe, či je vôbec možné vytlačiť vodu z kúpelne do akva (vzdialenosť cca 4m).
Za radu vopred ďakujem. Miro
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2021 21:58 lubo2302 – rozdoel RO
Zdravim idem kupovat RO len sa neviem rozhodnut ci mam kupit obycajnu 3stupnovu vacsinou urcene pre akva alebo viacstupnovu ktora je urcena uz pre domacnost len tu je uz moznost zvlolit viac druhov filtracie +UV lampa a daju sa zohnat vsade ND. Je mozne pouzit aj tu co je pre domacnost len zvolim potrebne filtre ako su pre akvaria?

www.bazos.sk/…
www.bazos.sk/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 18:38 Muž Lubor [0] Re: Sid
Projevilo se to tím, že 2/3 populace pochcípaly... Klasická začátečnická chyba kdy jsem si nezjistil jakou mám doma vodu. A jenom razbory další ryby v akváriu které už tam byli i předtím a nejsou tak citlivé na tvrdost vody v pohodě přežily a vlastně žijí dodnes. samozřejmě jsem potom začal vodu upravovat a ted už žádný problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 17:50 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Magic
Moje řeč - vybrat se dá. ano
Upravovat vodu pomocí RO je osvědčená metoda, jak si připravit půdu pro pěstování náročnějších rostlin. Nic proti podobným aktivitám!
Kdo se touto cestou (třeba prozatím) vydávat nehodlá, může vybírat z rostlin, které zas tak cimprlich vůči vyššímu GH nejsou.
Namátkou - bahnička jehlovitá, b. živorodá, zakucelka plazivá, malokvětka drobnokvětá, pupečník bílý, marsilka srstnatá, vodaňkovec vzplývavý, bakuma karolínská, b. drobnolistá, kosokvět úzkolistý, mokřanka vzpřímená, hnědovka křídlatá, anubias...

Zajímavé názory a toto téma např. zde:
barrreport.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 17:28 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Lubor
...tvrdost 20 se razborám moc líbit nebude, vlastní zkušenost.
Jak se to projevovalo?
(U dánií nevidím s vyšší tvrdostí problém.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.12.2020 10:30 Muž Jarry [1433] Re: šarlot
Já se snažím míchat vodu na cca 5GH, je pravda, že rostliny rostou i v tvrdší vodě (i když 20 už je opravdu hodně), ale v té tvrdosti kolem 5 vypadají a rostou lépe. A za mě je jednodušší natočit vodu na výměnu z RO, než řešit a zkoušet, co v tvrdé vodě poroste a co ne a i pro ty ryby bude měkká voda asi lepší.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 09:47 Žena šarlot [0] Re: Lubor
Právě kvůli rybám jsem došla k závěru, že asi bude potřeba, jen nevim v jakém poměru, ale to tu teď psal Jarry. S osmózou se teprve seznamuju tam kde jsem dříve bydlela nebyla potřeba. A pro Magic CO2 zatim nepořizuju mozna časem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 09:37 Muž Jarry [1433] Re: šarlot
Já bych osmózu pořídil, ale ředil bych tak 4:1 (4 díly RO, 1 díl kohoutkový).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 09:24 Muž Lubor [0] Re: šarlot
Akorát si myslím že tvrdost 20, se rázborám moc líbit nebude, vlastní zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2020 08:26 Muž Magic [879] - RostlinyRe: šarlot
Pokiaľ neuvažuješ CO2, tak ako píše Sid. Je ľahšie vyberať rastliny než sústavne cvičiť s vodou.
20°dGH je síce slušný kameňolom, ale vybrať sa dá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 18:59 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: šarlot
Hledejte mezi rostlinami, kterým podobná voda vyhovuje. (Využít můžete zdejší atlas.)
Těch rostlin bude nemálo a určitě budou schopny vytvořit pohlednou nádrž.
S rybkami si hlavu nelámejte a peníze za RO využijte nějak jinak, třeba si připlaťte za kvalitní filtraci nebo osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 18:14 Žena šarlot [0] – ahoj
Fotka k příspěvku Ahoj chci se ujistit jestli si to myslim správně než se pustim do zakládání nádrže. Podle hodnot z vodárny nám zde teče tvrdá voda(foto). Já plánuju rostlinné akvárium s rybama z asie(pravděpodobně razbory, dánia,). Akvárium je 80x40x50 čistý objem bude cca 120l. Takže mě asi nemine pořídit reverzní osmozu a pravděpodobně vodu míchat odhaduju asi 50 na 50. Myslim si to dobře? Díky za rady
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2020 20:28 Muž Magic [879] - RostlinyRe: ladalup
Tak to ti bude určite stačiť i základná 75GPD, nie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2020 19:18 Muž ladalup [3] Re: Magic
2 možná 3 okolo 25L :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2020 18:31 Muž Magic [879] - RostlinyRe: ladalup
Akú veľkú nádrž plánuješ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2020 16:59 Muž ladalup [3] – RO
Ahoj chtěl bych začít s chovem caridin a chci pořídit RO Máte nějaký doporučení jakou koupit?Děkuju hop
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2020 18:44 Muž jarovo [1695] Re: Somecheck
Pokiaľ máš za sebou dve membrány, počíta sa pre každú vstupný tlak a tým aj účinnosť samostatne. T.j. na prvej je vstupný tlak 3.5 - 4 bary / dochádza tam ku strate tlaku odtokom časti RO vody/ . Na vstupe druhej druhej membrány je tlak 3 bary daný odporom membrány a restriktorom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2020 18:37 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe: jarovo
Súhlas, ale najskôr si povedzme či sa bavíme o tlaku vstupnej vody alebo o tlaku v systéme RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2020 18:30 Muž jarovo [1695] Re: Somecheck
Tlak 3 bary je minimálny doporučený tlak pre "rentabilnú" funkciu membrány. Pri nižšom tlaku už dosť klesá množstvo RO vody voči odpadnej vode. Samozrejme záleží aj na teplote filtrovanej vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2020 17:37 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Somecheck
Ja mám ledva 0,3MPa.
Pumpa určite pomôže, len si musíš zvážiť sám, či sa ti oplatí. Ja robím tak 50l do týždňa, tak mne sa neoplatí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2020 17:22 Muž Somecheck [3] - Amerika – Pracovný tlak pre RO
Aký máte tlak vody pre RO?
U mňa je to na vstupe okolo 3,5-4 baru. Za prvou membránou mám na výstupe (odpad) manometer a meriam tam cca 3 bary.

Je to ok? Či odporúčate pumpu pre vyšší tlak?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.10.2020 21:15 Muž jarovo [1695] Re: Somecheck
Oplachovací ventil sa zapája paralelne k restriktoru - keď ho otvoríš tak voda nejde cez samotnú membránu, ale len ju oplachuje - voda z odpadu ide "plným" prúdom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2020 21:07 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe: jarovo
Jasne, toto som nasiel aj ja.

Nie, oplach nepouzivam, ale mam ho kupeny. Uz som si netrufol to zase rozoberat, ked mi to zacalo fungovat. Neviem zatial ako sa zapaja.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2020 20:53 Muž jarovo [1695] Re: Somecheck
Trochu som sa poobzeral a súhrn je asi nasledovný
Restriktor - Membrána GPD - nominálny prietok
300 - 50 - 190L /24h
420 - 75 - 285L /24h
550 - 100 - 380L /24h
800 - 200 - ??
Používam membránu 75GPD - množstvo RO vody je veľmi závislé na tlaku a teplote vody.
P.S. používaš oplach membrány ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2020 20:38 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe: jarovo
A aké membrány používaš? Pri 420tke mi to príde na 75 GPD? 75 mám aj ja, avšak na 20 litroch za hodinu nie som ani zďaleka. Zrejme je čas ich vymeniť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2020 18:33 Muž jarovo [1695] Re: Somecheck
Na to ktorý restriktor použiť Ti zodpovedne neporadím.
Ja mám v zostave použité dve membrány v serií s pôvodným restriktorom 420 už viac ako rok a pol. Pri tlaku 4.1 baru v rozvode a 17C mám 20 L RO vody / hod. Dvomi membránami takto dosiahneš lepší pomer medzi RO a odpadom.
Teoreticky, /podľa čísla/ mi to vychádza použiť 800 pri paralelnom spojení dvoch membrán - to však nemám overené no
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2020 14:07 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe: jarovo
Chápem, díky.

Ktorý restriktor by si odporučil na môj setup?
420 alebo 800ml?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2020 12:11 Muž jarovo [1695] Re: Somecheck
V druhom zapojení je dôležitý spätný ventil, ktorý to potom celé "drží".
Na prvom obrázku je to celé drží 4 cestný ventil. Dôležitý je Rozdiel tlakov medzi OUT a plavakom tak aby sa 4 cestný ventil presunul v danom čase. Tým že si pridal druhu membránu nastali podmienky na uzavretie. Pri väčších priemyselných 4 cestných ventiloch sa dá nastaviť hodnota - citlivosť - na jeho prepnutie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2020 11:55 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe: jarovo
Druhé zapojenie mne nešlo. Musel som to zapojiť podľa prvého riešenia. Možno je to tým, že som potreboval zapojiť 2 membrány za sebou do série.

Prečo prvé riešenie nie je ok a druhé áno? Lebo mne funguje prvé, vyzerá to tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2020 11:54 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe: maros77
Fotka k příspěvku Podľa tohto. Rozdiel je len ten, že tam mám 2 membrány za sebou do série. Druhé zapojenie, kedy bol 4 cestný ventil za membránou nezafungoval.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2020 11:25 Muž jarovo [1695] Re: Somecheck
Samozrejme je tam rozdiel, hlavne v tom ako sa prepínajú tlaky v systéme. Správne je druhé zapojenie.
Keď je plavák otvorený tak voda tečie z prívodu cez sedimenty do 4 cestného ventilu IN - OUT do membrány. Za membránou do Flow - celá táto vetva je pod tlakom daným Flow.
RO voda preteká cez spätnú klapku a 4 cestný ventil do Tanku - vetva bez tlaku.
Keď sa tank naplní a plavák sa zavrie, zmení sa tlak v tejto vetve a 4 cestný ventil sa tým prepne - prepojí UOT s plavákom a IN so spätnou klapkou. Tým sa Uzavrie prívodný okruh - ostane natlakovaný tlakom v rozvode. Keď poklesne plavák tak sa uvolní tlak na výstupe a 4 cestný ventil prepne do pôvodnej polohy.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2020 10:06 Muž maros77 [0] Re: Somecheck
Podľa ktorého obrázku to máš zapojené?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2020 07:49 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe: DavFM
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Už som to vyriešil. Problém bol, že som sa držal od začiatku inej schémy. Posielam pre porovnanie. Proste ak som dal 4 cestný pred membránu podľa schémy, nešlo to. Ak som ho dal za membránu ako mi tu bola poradená iná schéma, začalo to fungovať. Zaujímavé. Neviem čím to je. Vidíte v tých schémach rozdiel?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2020 06:11 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Somecheck
Odpoledne se kouknu na zapojení ventilu, eventuelně vyfotím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2020 20:23 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe: DavFM
Fotka k příspěvku To druhé biele je takisto spätný ventil. Vstupná voda je do 350 TDS, čiže vidím zmysel v sérii.

Ale to neuzatvorenie systému ma štve už mesiace.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2020 19:05 Muž Kawasaki [2839] - AmerikaRe: DavFM
Ja myslel u sebe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2020 17:05 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Kawasaki
Nemusíš nic prověřovat smich smich smich Tak to prostě je, bohužel mám vždy pravdu, ikdyž ji nemám....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2020 17:03 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Somecheck
Na vyzkoušení ti stačí to zapojit na tu jednu membránu. Určitě to je tím ventilkem, vždy je to růžový bazmek, na té druhé membráně je jenom obyčejné kolínko.
Pak klidně můžeš vývod z té membrány dát přímo do nádoby na vodu, ta jedna membrána to vždy uzavře a nepůjde ani jedna.

2 membrány do série, to záleží, jakou máš vodu. Jestli moc tvrdou, tak bych to nechal tak jak to máš, paralelně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2020 16:58 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe: DavFM
Na druhej strane by mal byť tiež, len nie je označený ružovou. Pozriem to.

Toto zapojenie membrán je ale paralelne. Idem to zapojiť ako mi bolo poradené nižšie. Tzn. odpad membrány 1 napojím na vstup membrány 2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2020 16:52 Muž Kawasaki [2839] - AmerikaRe: DavFM
Prověřím to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2020 15:49 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Somecheck
Když se na to dívám, tak na jedné té membráně máš našroubovaný zpětný ventil-to je ten kousek s tím růžovým kroužkem a na druhé membráně to není. Možná jestli není chyba v tom, ve ventilu se neudrží tlak...
Zkusil bych vyhodit ten T-kus před ventilem a napojit to jenom na tu membránu kde je ten růžový zpětný ventil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2020 15:38 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Kawasaki
Je k tomu čtyřcestný ventil, který uzavře přívod vody. Takže plovák uzavře odchozí čistou vodu, ve ventilu se zvedne tlak a ventil uzavře přívod vody do RO a ani do odpadu pak nic neteče.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2020 15:25 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe: MonterMonty
Ďakujem, vyskúšam to prepojiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.10.2020 15:25 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe: Kawasaki
Áno, od toho tam je 4 cestný ventil. Alebo sa mýlim?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2020 15:24 Muž Somecheck [3] - AmerikaRe: maros77
Čo konkrétne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2020 09:45 Muž Kawasaki [2839] - AmerikaRe: Somecheck
Nejsem si jistý, že jsi to dobře pochopil. Plovák ti zajistí akurát to aby ti nepřetek ten sud. Do odpadu ti to potece dál. Jak máš naplněno tak zastavíš přívod vody.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49712x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515?od=151