Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.11.2019 22:30 - Re: Kawa
pH je len orientačný údaj podľa mňa dôležitý viac pre rastliny ako ryby samotné.Ak si vieš namiešať vodu o správnej tvrdosti,tak to výsledné pH bude vyhovovať 80% chovaných rýb u nás v akváriách. pH nie je ani v prírode konštantné,až na pár špecifických lokalít.A v podstate ak je správna tvrdosť,tak neutrálne resp.mierne kyslé pH vyhovuje takmer vždy.Osobne som pH riešil len pár krát i to len orientačne pre vlastnú informáciu a nie potrebu rýb.I bez merania pH som si odchoval kadečo.Základom je GH,KH a vodivosť.Samotné meranie pH bolo mne pri odchovoch šum a fuk.A ak dodržuješ pravidelné výmeny vody,tak sa to pH ani drasticky meniť nebude.Iné to bude pri rastlinách,CO2 a húž, ak to s CO2 ešte akvarista nevie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2019 18:37 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: vaclav
Václave to můžeš tady psát do nekonečna. Už osmóza je velký pokrok oproti tomu co bylo kdysi. Myslím,že každý kdo chce množit ryby by se měl naučit pracovat s vodou. Měření tvrdosti a pH by měla být základní dovednost každého akvaristy. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.11.2019 17:20 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Magic
Nikdo netvrdí že se voda vrátí na původní hodnotu což je u tebe pH 8 stačí se podívat na Tillmannovu tabulku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2019 18:50 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: vaclav
Souhlas, jenom to "několik hodin" bych změnil na "několik dní".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.11.2019 17:50 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: E
Určitě musíš postupně a opatrně přidávat vodu a klidně to dělej několik hodin pokud je to velká změna jak v tvrdosti tak v pH. Když to uděláš rychle můžeš o ryby přijít. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2019 16:48 E – preloženie rýb
Dobrý deň,
prosím, aký je správne postup, ak mám ryby (skaláre) v tvrdej vode a chcem ich bezpečne preložiť do mäkkej- upravenej rever. osmózou? Potrebujú nejaké postupné riedenie vody?
Ďakujem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2019 15:03 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Jarry
Ja RO tak dlho nemám, ale na pH vstupnej vody som neskončil nikdy. Aj dnešný pokus šlo pH výrazne dole (8>7,4). Preto ma to prekvapuje, že tvrdíte, že skončíte vždy na pH vody z kohútika...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   20.11.2019 14:51 Muž Jarry [1437] Re: Yirka
Já si myslím, že v dnešní době, kdy se dá RO běžně pořídit za pár stovek, nemá smysl se takto omezovat - samozřejmě záleží na tom, co člověk chce, když budu chtít mít doma "nějaké" akvárium spíše jako dekoraci, potom s tímto přístupem souhlasím. Pokud je to koníček a zajímají mě konkrétní druhy, nebo biotopy, tak příprava vody je to nejmenší. Stejně bych vodu natápěl v sudu a jestli tam napustím vodou rovnou z kohoutku, nebo přes RO, už je mi celkem jedno. To bychom taky mohli lidem radit, ať si nepořizují mořské akvárium, když jim neteče z kohoutku mořská voda;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2019 14:45 Muž Jarry [1437] Re: Magic
Míchal jsem měřil jsem nespočetněkrát, pH vody čisté RO s KH kolem 0 nemá moc smysl uvažovat, vždycky jsem skončil na pH vody kohoutkové. Měřeno kalibrovaným Adwa měřákem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2019 13:19 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Magic
Tak mi to nedalo a zmiešal som si to sám.

Mám odstátu vodovodnú pH 8 (zhruba, tam už test tak presný nie je) a KH 10°dKH.
A mám odstátu RO vodu pH 6,4, KH nula.

Zmiešal som 1:1, výsledok má KH 5°dKH a pH 7,4. Prečo... netuším, ale zamyslím sa. ne

Edit. Tú neutralizáciu som zjednodušil príliš a ani zanedbať tie soli vo vodovodnej vode nemožno, takže šrtnite si tam tie výpočty a, ako som povedal, si to proste zmiešajte a zmerajte. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2019 12:40 Muž Magic [879] - RostlinyRe: kokos1
Tá otázka je trochu zložitejšia. Schválne som počítal len čisto koncentrácie, aby som to zbytočne nekomplikoval.

Do toho vstúpi totiž ešte CO2/HCO3 rovnováha a KNK (alkalita, uhličitanová tvrdosť) si nepovedal.

V zásade je výrazne jednoduchšie to proste zmiešať a odmerať.

@vaclav: Tvoja RO voda, Václave, nie je kyslá? Máš na to nejaký špeciálny kontajner?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2019 12:40 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kokos1
PH vody po smíchání neklesne spíše při KH 5 mírně stoupne nebo zůstane na hodnotě vodovodní vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2019 12:31 Muž kokos1 [3] Re: Magic
A to ph drží dlouho, nebo postupně zase stoupá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2019 12:21 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Jarry
Voda z RO bude mať nízke pH, pretože okamžite sa do nej nasáčkuje vzdušný CO2. U mňa konkrétne je to pH 6,5.

Čo sa týka otázky "o koľko", tak to závisí práve od pH RO vody. Ale ak vezmem ako zjednodušený príklad čisto výpočet koncentrácií z tých mojich 6,5 a miešanie 1:1, tak výsledok bude 6,73. (-log((10^(-6,5)+10^(-7,3))/2)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.11.2019 12:03 Muž Yirka [9123] Re: kokos1
Já bych se držel úplně něčeho jiného.
Vždy bych přizpůsobil obsádku akvária vodě, která je běžně k dispozici z kohoutku, než nějaké extra úpravy. Těmi se do toho zamotáš a místo radosti s nádrží budeš mít v hlavě chemickou laboratoř, protože při každé pravidelné, natož mimořádné výměně vody budeš měřit a řešit jaký byl výsledek.
Něco jiného je to v mimořádných případech nemocí a pod., nebo u chovatelů při rozmnožování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2019 10:53 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Jarry
Dobře ty. Ještě bych doplnil, že ke snížení pH se používá třicetiprocentní kyselina fosforečná. A opatrnost při manipulaci nemusím zdůrazňovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   20.11.2019 10:27 Muž Jarry [1437] Re: kokos1
Tak to já bych naopak řekl, že nepoklesne:-) Voda z RO bude mít stejné pH, jako voda, se kterou jí smícháš. Díky nižšímu KH může mít pH tendenci v akváriu klesat ve srovnání s vyšším KH, ale pokud máš KH 10 a naředíš to na 5, tak to nebude nic dramatického. Zkus si koupit litr destiky a dej do ní třeba 100ml kohoutové, pH by mělo být hodně blízko té kohoutkové. S nižsím KH ale bude jednodušší pH snížit a udržet - např. kyselinou, CO2 apod. Já používám na snížení pH CO2, při nízkém kH ho není potřeba přidávat moc a je snadné udržet stabilní požadovanou hodnotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2019 10:06 Muž kokos1 [3] Re: Magic
cca o kolik?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2019 10:00 Muž Magic [879] - RostlinyRe: kokos1
Poklesne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2019 09:47 Muž kokos1 [3] Re: Jarry
Mám dotaz pro zkušené akvaristy.
Mám vstupní vodu: 7,3 ph, 10,1 tvrdost N, 385 uS konduktivita
Pokud smíchám 1:1 s vodou z RO jak bude reagovat ph? Bude stejné tj.7,3? Nebo poklesne?
Díky
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2019 16:19 Muž Jarry [1437] Re: Celsiq
pH vody z RO nemá moc smysl měřit:-) 1l za 10 min. mi přijde málo, asi bude slabý tlak vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2019 13:20 Muž Celsiq [50] – RO
Tak RO je konečně doma a provedl jsem zkoušku. 1 litr vody udělám za cca 10 minut. Poměr cca 1:4. Výsledná voda 8 ppm (z nějakých 240 ppm) a 5,5 PH (z nějakých 7,3). Vodivost super, nicméně to PH mě trochu zaráží. Čekal jsem, že bude kolem 6. Je to normální? Díky za zkušenosti :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2019 11:50 Muž Jarry [1437] Re: Celsiq
Ono záleží na výškovém rozdílu, velké akvárium mám na nízkém podstavci (cca 45cm), vypouštím samospádem na úroveň podlahy a těch 350l, co měním, trvá cca 50 minut. Chtěl jsem to zrychlit čerpadlem, zkoušel jsem dát na hadici Aquael MK-800 a bylo to samé - silnějším čerpadlem v akváriu by se to ale určitě zrychlilo. Napuštění tím 250W čerpadlem je pak tak 10 minut. Akvárium v patře vypouštím hadicí vyhozenou z okna, takže je výškový rozdíl asi 3,5m a to je fofr, tam měním kolem 200l a to je tak 15 minut.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2019 10:33 Muž Celsiq [50] Re: UndeR
No já když jsem zkoušel těsnost akvária a vypouštěl celé akvárium asi 2H :-D tak jsem řekl a dost. Nečekej od toho zázraky, ale řekl bych, že to jede cca jednou tak rychle ;) Což je znát! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2019 10:31 Muž UndeR [80] Re: Celsiq
To vypouštění dělám taky samospádem a je to vážně opruz, jak to trvá dlouho. Ten nápad se starým vnitřním filtrem se mi líbí, asi to vyzkouším a ulehčím si tak trochu život potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2019 10:19 Muž UndeR [80] Re: Jarry
No to by u mě bylo asi docela těžko proveditelné...bohužel. Budu se tak zřejmě muset držet zavedeného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2019 09:06 Muž Jarry [1437] Re: ZDRI
Díky za tip, zrovna potřebuju cca 30 a 60l kanystry, mrknu, co tam mají:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2019 09:04 Muž Jarry [1437] Re: Celsiq
palec tak držím palce, ať to dopadne, tu vodu bych ředil možná trochu víc, tak na 5GH, nebo Ca kolem 30mg/l, z pohledu přípravy vody už je to jedno a mám dojem, že je to obecně doporučovaná tvrdost - sám jsem míchal (a míchám dál, ale teď už cílím hlavně na KH a pH kvůli rybám) vodu na 5GH a byl jsem maximálně spokojen, resp. rostliny byly:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2019 08:41 Muž Celsiq [50] Re: Jarry
Tak když napouštím vodu přímo z řádu, tak mi to trvá tak 20 minut (používám hadici 1/2) a to nebyla nejlepší volba, ale funguje to. Vypouštění jsem řešil samospádem, to ale trvalo více než hodinu. Tak jsem podpořil vnitřním filtrem ze starého setu a je to cca 30 minut :-D Takže pokud tohle čerpadýlko bude těch 75L napouštět půl hodiny (což je čtvrtina uváděného výkonu), tak jsem s tím v pohodě :) Prodejce mne ujistil, že tento průtok při výtlaku cca 1,1 metru bude mít čerpadlo minimálně.

Všem moc děkuji. Pořídím tedy RO a 75L kanystr, který se mi vejde pod skříňku a bude v něm malé čerpadlo. Vodu zkusím mixovat 3,75:1 (RO:kohoutková), tím bych se mohl dostat z 21 na 6-7 GH (nepočítám se 100% výsledkem RO vzhledem ke vstupní vodě). Navíc na podobné úrovni bych teď měl být v akváriu s platinum soil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2019 21:55 Muž Jarry [1437] Re: Celsiq
To čerpadlo bych si ještě rozmyslel a rozhodně tam dal silnější, já skončil u 250W kalového čerpadla a je to tak akorát, ale měním cca 350l:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2019 17:08 Muž Celsiq [50] Re: ZDRI
Tento odkaz jsem našel, bohužel největší kanystr je 60L :-( A ani více menších se mi nevejde. Ohledně čerpadl mám vytipováno toto www.svetkaravanu.cz/…. Vejde se do hrdla u tvých kanystrů a ten metr a půl určitě vytáhne :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.08.2019 16:38 Muž ZDRI [1415] Re: Jarry
Já na výměny a míchání vody používám levné barely odtud: nadrze.navsechno.cz/…
Pokud je třeba tvar naležato, za pár korun se dá koupit i něco takovéhoto:
www.nadrzenapalivo.cz/…
Prodávají se i verze s víkem.

Rovnou bych objednal 2 kusy - v jednom míchám vodu, do druhého najednou vypouštím starou při údržbě akvárka, je to jednodušší než tahat kbelíky. Malý problém má kamarádka, plný barel sama neunese :-). K dopuštění stačí levné čerpadlo (u mě osvědčený AquaEl Circulator 500), který slouží i jako rezervní při případné poruše. Je dobré dopředu promyslet umístění (výšku) zásobní nádrže a přizpůsobit tomu výtlak čerpadla. Celkově je to rychlé pohodlné řešení, šetřící čas a kapky vody na podlaze/nábytku.

Manželka to ve finále ocení 2x, kromě dobré kávy/čaje bude mít i zásobu výborné živé vody na zalévání kytek :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2019 16:11 Muž Jarry [1437] Re: Celsiq
Tak změř ten prostor, ve skříňkách bývá lepší využití místa při obdélníkovém tvaru - pak buď koupit / slepit / nechat slepit sklo, nebo bys při troše štěstí mohl sehnat třeba plastový box vhodných rozměrů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2019 16:04 Muž Celsiq [50] Re: Jarry
Super, doufal jsem. Že něco takového půjde udělat :) také mě napadlo dát něco do skříňky, nakonec mám 1/3 volnou. Nicméně sem se vejde max 60L kanystr co jsem našel na netu rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2019 15:59 Muž Jarry [1437] Re: UndeR
Nejlepší je mít možnost natáhnout hadičku z RO k akváriu a mít nádrž (ta může být i skleněná) ve skříňce pod akváriem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2019 15:55 Muž Jarry [1437] Re: Celsiq
Můžeš si udělat odbočky přes ventily, mám tak řešenou odbočku před DI filtrem - na sladkou vodu napouštím do sudu vodu za membránou, v případě potřeby DI filtru jenom přepnu výstup ventily - bohužel se mi nepodařilo sehnat T ventil, tak to řeším 2ma obyčejnými + T kusem. Ohřev nemusíš zas tolik řešit, buď můžeš nechat vodu do druhého dne, nebo použít metodu horké vody, ale když budeš měnit třetinu a bude ta voda o pár stupňů studenější, tak se nic nestane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2019 15:48 Muž Celsiq [50] Re: UndeR
No nejlepší věc, která napadla mě, je že prostě hodím pod akvárium co největší barel, který budu schovávat běžně na balkoně. Připravím si do něj přes den vodu z RO (jsem zvědavý jaká to bude rychlost - abych nedělal přes noc :-D) a domíchám vařicí z kohoutku (zkusím trefit abych dal požadovaných cca 24 stupňů. Pak do toho hodím malé ponorné čerpadlo a přepustím do akva :-D
Přemýšlím, že udělám radost i manželce (zbavíme se filtračních konvic a filtrů v kávovarech) a koupím ten pro domácnost i se zásobníkem viz. www.rostlinna-akvaria.cz/…. Máte s ním někdo zkušenost? Zajímá mne především, zda lze odpojit hadičku z RO do tlakové nádoby na vodu, kterou bych využíval pro plnění barelu pro akva a poté zase zapojil do láhve. Bude tímto způsobem fungovat tlak, aby vytáhl těch cca 50cm do kohoutku ve dřezu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2019 15:19 Muž UndeR [80] Re: Celsiq
Já bydlím v podobně velkém bytě v paneláku. Měním každý týden 100 litrů vody, ovšem v poměru 2:1 (kohoutková vs. RO). Ale otrava to teda je i tak. Vždy je na cca půl dne zabraná koupelna, kde je 50-ti litrový barel s vodou z RO. Nějaký čas zabere její výroba, poté ještě ohřev. Přemýšlel jsem jak to v paneláku vymyslet co nejlépe a jak předejít možným komplikacím, ale na nic kloudného jsem zatím nepřišel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2019 13:56 Muž Celsiq [50] Re: Jarry
Myslel si to a obával se. Půjde se tedy do RO :) Problém ovšem je, že 100L sud v panelovém bytě 3+1 o 80M2 není ta pravá svěžest :-D

Je tu někdo z panelového domu, kdo řeší přípravu podobného množství RO? :) Jak to máte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2019 13:35 Muž Jarry [1437] Re: Celsiq
Zkoušel jsem část druhů, co tam máš v o něco měkčí vodě (60mg/l Ca a 28mg/l Mg) a tak třetina v tom nešla, zbytek rostl i hodně rychle, ale vzhled nebyl takový, jaký by měl být. Po přechodu na vodu o tvrdosti 5GH (ředil jsem RO:kohoutková v poměru 2:1) byl rozdíl v kondici rostlin opravdu hodně veliký, začaly jít i rostliny, co předtím nešly atd. Kdybych se chtěl zase někdy pouštět do rostlinného akvária, tak s vodou, kde je 130mg/l vápníku, bych to ani nezkoušel. Co půjde a co ne ti asi přesně nikdo neřekne, to budeš muset vyzkoušet, ale může se stát, že za pár měsíců polovinu rostlin vyhodíš a stejně u RO skončíš, jenom tě bude mrzet, že jsi to neudělal hned. Při těch 130mg/l Ca bych to s kohoutkovou ředil tak 4-5:1 (RO vs kohoutková). Být tebou, pořídím si 100l sud, nalil bych tam 15l kohoutkové, 80l RO a bude to tak akorát:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2019 13:07 Muž Celsiq [50] Re: Jarry
Náplň mám od Profiplants ;) Nicméně tím odbočujeme od pro mne klíčové otázky. Je vůbec šance mít akvárium s těmito rostlinami s touto vodou? Nebo se RO nevyhnu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2019 12:20 Muž Jarry [1437] Re: Celsiq
TDS metr toho asi moc neobjasní, tam je podle mého reálná použitelnost na to, jestli není opotřebená membrána RO, případně vyčerpaný mixbed. Asi nejvíce z toho všeho bych věřil dropcheckeru, pokud je tam dobrá náplň - osvědčila se mi od Profiplants za pár korun, s vlastním mixem jsem nebyl spokojen ani trochu a to jsem to míchal opravdu poctivě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2019 12:10 Muž Celsiq [50] Re: Jarry
PH - ph metr, zbytek JBL proscan. Je sice proužkový a hodně lidí na něj nadává. Našel jsem si ovšem dobré světelné podmínky a "kalibruji" s kohoutkovou vodou dle parametrů vody z vodárny. Samožejmě tím nechci říct, že jsou výsledky přesné ;) Navíc při výměně cca 50% vody z kohoutku se zvedla tvrdost. Čekám na TDS metr z číny, ten snad objasní více ;) CO2 dávkuji pomocí skleněné fajfky a nejsem s tím spokojen - tmavě zelený dropchecker (vnější difusér také objednán). Na druhou stranu nevím, do jaké míry mohu věřit dropcheckeru, když se během naplnění měnilo PH i bez toho, aniž bych bral v potaz sycení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2019 12:04 Muž Jarry [1437] Re: Celsiq
Čím jsou měřeny hodnoty 7 GH, 0 KH a 6,5 PH? Moc se mi ta kombinace nezdá, při sycení CO2 z láhve.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2019 11:33 Muž Celsiq [50] – reverzní osmoza
Ahoj, prosím o Vaše názory. Mám nově založené akvárium - viz. prezentace "podvodní ráj". V současné chvíli se pohybuji okolo 7 GH, 0 KH a 6,5 PH díky platinum soil (vstupní voda je cca 21 GH a 7,3 PH). Předpokládám tedy, že platinum soil vstřebává všechnu tvrdost a tím i snižuje PH (zároveň i sytím CO2 z láhve). Má ovšem svůj limit. Má otázka zní. Myslíte, že tato situace bude udržitelná po vyčerpání platinum soil i bez RO s mou velmi tvrdou vodou (cca 130mg/l vápníku / 21 německých stupňů)? Zatím přidávám pouze KNO3 a tekutý dusík (zde zvažuji, že také přestanu. V platinum soil toho bude dost). Všechno zatím roste krásně, po řase ani zmíňka (6 dní od založení), to je ovšem nyní za úplně jiných podmínek, než po nasycení substrátu.
Mám objednaný i TDS metr, současnou vodivost vody v akva tedy neznám, kohoutková by měla být cca 450ppm / 70 mS/m. Původně jsem se chtěl RO vyhnout (bydlím v panelovém domě a připravovat si RO vodu do minimálně 60L kanystru, abych se dostal alespoň na nějakých, stejně neoptimálních 10 GH se mi nechce), pokud ovšem nebude jiná možnost jak mít rostlinné akva dle mých představ, budu se muset touto cestou vydat. Díky hoši za názory ;)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2019 19:53 Muž Smetany [1226] Re: hunti
Pozor na CO2 pokud změníš poměr vody z RO a neubereš CO2 tak se může stát že akva předávkuješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2019 18:17 Muž hunti [4] Re: Smetany
Ok díky za info. Zkusím zvednout poměr RO a kameny dám pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2019 17:57 Muž Smetany [1226] Re: hunti
Platinum soil na sebe váže určité prvky z vody a zjednodušeně tím mimo jiné snižuje tvrdost vody. To ale neumí do nekonečna časem se tato schopnost vyčerpá. To znamená že ti něco zvedalo tvrdost od začátku jen to stíhal platinum soil redukovat. Teď už to neumí tak ti to roste. Hnojení může mít vliv také ale rozhodně ne takto markantní ( pokud tam některé složky nedáváš lopatou.)
Edit: umím skoro s jistotou říct že ty kameny vápenec obsahují a tím že přidáváš CO2 ten vápenec rozpouštíš rychleji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2019 17:36 Muž hunti [4] Re: Smetany
Díky za odpověď. Co znamená, že se vyčerpala absorpční kapacita platinum soil? Jaký to má vliv na tvrdost vody? Jinak ty kameny jsem testoval na vápenec a nebyl přítomen. Vůbec nechápu jak mohu mít tvrdost v akvárku vyšší jak v kohoutkové vodě, když ji navíc míchám s RO. To přece nemá logiku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2019 17:05 Muž Smetany [1226] Re: hunti
Myslím že vzhledem k době založení akvária se ti vyčerpala adsorpční kapacita platinum soil. A ty kameny co tam máš jsou pravděpodobně vápencové takže vodu přitvrzovat budou. Doporučuji buď zrušit kameny nebo dávat větší poměr vody z RO.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49715x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515?od=301