Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 31 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2013 22:33 Muž Burik [727] - AquascapingRe: matlala
Já myslel,že bych to přidělal k vanové baterii,že bych to celé dělal ve vaně.Vždy odpojil sprchu a napojil osmozu a vyráběl vodu a pak to zase vrátil zpět a osmozu uklidil,bohužel nemám místo,aby byla někde na pevno pod umyvadlem,nebo tak

Ale nějak to vymyslím.Nějakou přechodku na to seženu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2013 22:28 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Burik
no u me to šlo, mám dole nepoužívaný kohoutek bez umyvadla.

No napadá mě, pokud je to moderní umyvadlo s baterií integrovanou na umyvadle a voda vedená těma opletenýma hadicema, tak ty hadice vzít dvě a napojit to na sebe nebo přímo vyvést ze zdi a na to hadici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2013 22:25 Muž Burik [727] - AquascapingRe: matlala
Ok,díky..asi to budu muset teda vymyslet jinak,tohle na baterii nepůjde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2013 22:20 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Burik
mám za to, že standardní bývá tohle:
www.mangala.cz/… + www.mangala.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2013 22:02 Muž Burik [727] - Aquascaping
tak jsem se taky rozhodl koupit RO..
objednal jsem tuto:
www.akvaria-aquascape.cz/…
ta by měla bohatě stačit na to moje 54L akva..týdně budu měnit jen cca 20L.

Nemá někdo zkušenosti,jaké hadičky a šroubení na přípojení k vodovodní síti to obsahuje?
Rád bych to přidělal asi k baterii,co je ve vaně..místo hadice od sprchy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2013 21:22 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: davidek75
Dovol, abych tě vyvedl z omylu. Ne všechny firmy jsou tak solidní, jako Mangala, Rataj a několik dalších kvalitních obchodů. Existují bohužel i firmy, které neprodávají jen kvalitní osmozy s membránami z USA (u kterých je skoro jedno, jestli jsou smotovány v Česku, Polsku nebo Německu), ale viděl jsem i šmejdy z Itálie s napodobeninami membrán z Číny... a věř mi, i když Číňan umí napodobit kde co, tohle se mu nedaří... Proto bacha a vždy kupovat jen osmozu s origoš membránou z USA - amíci na ně mají patent a nikde jinde na světě by se neměla tato membrána vyrábět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2013 21:18 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: bulawaio
Vřele doporučuji toto: www.mangala.cz/… Mám ji už dva a půl roku, první rok jela jen na vodu ze studny o tvrdosti přes 30°dGH, další rok a půl na vodovodní o tvrdosti 17°dGH. Mám akvárka o celkovém objemu přes 500 litrů a v pohodě stíhá - stíhala by i mnohem víc, záleží hlavně na vstupním tlaku. Jo, za celou dobu jsem ještě nemusel měnit filtry, jsou na větší kapacitu. V ceně je i konduktometr, který se ti bude hodit pro měření namíchané vody - po pár týdnech už nebudeš potřebovat dělat testy tvrdosti, postačí ti vždy změřit vodivost. A v ceně jsou i dva náhradní filtry, takže počítám tak 6 let se nebudeš muset starat o náhradní díly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2013 19:23 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: bulawaio
podle mně moc druhů RO není a co prodává jeden tak prodává i druhej - jen za jinou cenu , membrány jsou všechny z USA (myslím),asi bych vycházel z toho kolik vody potřebuješ , s firmou Mangala mám dobré zkušenosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2013 19:21 Muž matlala [798] - RostlinyRe: bulawaio
když koukneš níže, zjistíš, že od Mangaly nakupuje kdekdo. Ještě je teď jedna nová menší firmy v Uherském Hradišti a má podobné ceny, ale koukám to máš z ruky.
No předfitry stejně budeš muset měnit. Ta mini dle mě bude stačit. Chce to vědět tlak a telotu na vstupu a můžeš dle tabulky cca zjistit kolik budeš mít vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2013 19:07 Muž bulawaio [92]
ahoj ve spolek, mam v plánu nákup reverzní osmózy, ale stále jsem nenašel nějaký dobrý článek, který by mi pomohl dobře vybrat. Popravdě tomu ani moc nerozumím, tak bych potřeboval poradit přímo na nějakou konkrétní tip. Cenově bych se rád vešel do 2500 Kč. Rád bych aby ty filtry nějakej ten litřík vydržely. Prozatím bude funkční pro 120 litrový akvárium, tedy cirka max kolem 60 litrů týdně. V budoucnu budu pořizovat nádrž kolem 500 litrů, tak aby případě byla použitelná i pro toto. Nemam v úmyslu množit ryby, potřebuju jí především pro zlepšení kondice rostlin, tedy snížení alaklity. Žiju v domku, takže voda nemá chlór, je studniční.Koukal jsem na stránky www.mangala.cz , vypadají zde RO kvalitně a za dobré ceny, je tomu tak? stačila by i mi třeba z těch jeho základních RO?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2013 22:53 Muž jmalyska [167] Re: matlala
Vodovodní voda - pH 6,6; vodivost 405uS; teplota 20,5°C; uhličitanová tvrdost 6dKH; celková tvrdost 10N.

Voda z RO ve 300l akvárku - pH 7,3; vodivost 40uS; teplota 23°C; uhličitanová tvrdost 2dKH; celková tvrdost 2N. Ve vodě dost kořenů, založeno před 4 dny.

Voda z kohoutku ve 63l karanténě po 3 měsících od založení - pH 6,6; vodivost 567uS; teplota 23,4°C; uhličitanová tvrdost 2dKH; celková tvrdost 6N. Do tohoto aq neliji chemii, překrmuji a mám plno kořenu z lesa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2013 22:47 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: vikino
Tohle už neměli, když jsme mi kupovaly osmózu a nikde jsme to nesehnali, takže nastoupila improvizace palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2013 16:32 Muž matlala [798] - RostlinyRe: jmalyska
ta vodivost moc neříká. Ale rozhodně bych doporučoval něco načíst. Čistý permeát lít do akvárka. To bys mu sel přidávat úplně vše od hnojiv až po vápní, hořčík, fosfor, ...
Raději to řeď se vstupní vodou, její parametry určitě znáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2013 11:15 Muž jmalyska [167] – Mrtvá voda
Kolegové, napustil jsem si akvárko o cca 300 litrech vody z RO, vodivost 39uS.
Za jak dlouho je možno dát ryby?

A co do vody přidávat, aby se dařilo rostlinám? Mám doma nějakou sůl v tekuté podobě a zvyšuje to tvrdost vody. www.lecivaprotercovce.cz/…

JE vhodné pořídit třeba tohle? www.lecivaprotercovce.cz/…

Nebo úplně něco jiného? Díky za jakékoliv info
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2013 16:26 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Martex42
podobná jako u mne 305-330 mikro.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2013 22:33 Muž Martex42 [20] - Tetry
Vstupní voda 320uS více ti asi nepovím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2013 22:08 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Martex42
Záleží na kvalitě vstupní vody z želivky je použitelná pro všechny ryby, za 18 let jseme nevylil litr vody do odpadu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2013 21:56 Muž Martex42 [20] - Tetry
Ještě bych měl jeden dotaz jestli se ta odpadní voda z RO dá použit alespon pro živorodky?? Nebo je pro ryby úplně nepoužitelná??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2013 00:52 Muž matlala [798] - Rostliny
já měl taky tu levnou, ale nedávno jsem to předělal na 10" předftiltry s výměnou vložkou a přidal přídavné čerpadlo a poměr se mi zvedl při 5.5barech na cca 2 díly odpadu a 1 díl permeátu. Dříve to byla tak 1/6 permeát a zby
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2013 22:39 Muž Toník [396] Re: vikino
Za 5 dní. :-D
Vodoměry máme moderní konstrukce. (Měněné před zhruba dvěma roky.)
EDIT: Potřebuji 15-20 l permeátu týdně.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2013 22:20 vikino Re: Toník
Ano, pocul som o tomto "jave" pri lacnych a pomalych osmozach... ;-) a starsich prietokomeroch. Za ako dlho Ti natecie tych 150L permeatu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2013 22:00 Muž Toník [396] Re: vikino
Patřím mezi majitele levných RO s jednou membránou a mohu potvrdit, že v mém případě je reálný poměr mezi permeátem a retentátem opravdu někde jinde, než ten váš - aktuálně zhruba 1:6.
Ovšem díky konstrukci vodoměru je naměřený (= placený) poměr naprosto jiný - cca 1:0,8! :-)
Jinak řečeno: ve skutečnosti ze spotřebovaného 1m3 vody mi RO vyrobí 150 l permeátu a 850 l retentátu, ovšem vodoměr mi po výrobě těchto 150 l permeátu ukáže celkovou spotřebu 270 l. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2013 20:54 vikino Re: Martex42
Vstupne parametre mojej vodovodnej vody: 470uS, tlak vo vodovode 5,2 Baru (0,52Mpa) - keby bol menzi, bolo by nutne pomocne cerpadlo.
Vystup z RO-parametre vody: permeat 35uS (zatial, zrejme pojde trosku este dole), odpadova voda 1050uS.
RO ma stala 4600,-Kc, vcetne dvoch sad predfiltrov na vymenu ( 2x 5u sediment, 2x carbon, 2x 1u sed.)(jednu sadu dava v akcii v cene RO, druhou sadou mi kompenzoval postovne na Slovensko :-) ), vcetne vsetkych potrebnych fitingov na pripojenie, hadiciek, teflonovej pasky a pod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2013 20:40 Muž Martex42 [20] - TetryRe: vikino
Díky za vyčerpávající odpoved. Jakou máš vstupní vodu do RO? Jaká byla celková cena RO? Myslím, že si docílil dosti pěkného poměru. Já si myslím, že i tu odpadovou vodu využiju. Mám tam dosti nádrží s živorodkama a řekl bych že tvrdá voda jim jenom prospěje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2013 20:25 vikino Re: Martex42
Z podobneho dovodu - castej regeneracie demi kolony som riesil tento tyzden RO aj ja. Pri RO ma vzdy brzdili info o velkom mnozstve odpadovej vody a pokial clovek netaha vodu zo studne a pouziva klasicky vodovodnu vodu z vodovodu, tak naklady s obycajnou RO na demi vodu sa nasobia priamo umerne s mnozstvom odpadovej vody. Vyhoda demi kolony je v tomto smere jasna, co vtecie, to aj vytecie a ziadna tzv. odpadova voda nevznika... nevyhoda ta casta regeneracia a praca s chemikaliami.
Konkretne som si zaobstaral - po konzultacii s majitelom eshopu ( zadani mojich poziadaviek a vstupnych parametrov ako tlak vo vodovodnom potrubi, vodivost vstupnej vody atd.) RO stvorstupnovu, cize 3ks predfiltre a membranu GPD 50- tiez 3ks zapojene za sebou do serie. Preto 3 ks membran, lebo moja hlavna poziadavka bola, aby bol odpad co najmensi. Vcera som osmozu zapojil a na moje prekvapenie tecie z nej za minutu 0,55L permeatu o vodivosti 35uS a 0,4L odpadovej vody za minutu. Cize odpad je mensi ako permeat. Prisudzujem to hlavne teplote vstupnej vody, ked v tychto horucavach je zohriata aj studena vodovodna voda u nas na Liptove :-) Pocitam, ze po poklesnuti teploty vstupnej vody pojde mnozstvo odpadu hore a celkovy pomer bude 1:1, alebo max 1:1,2(permeat:odpad), co je uzasne v porovnani s lacnymi a s RO s jednou membranou, kde je pomer aj 1:5. Najlepsie je panovi majitelovi zavolat a prediskutovat svoje poziadavky a naroky priamo s nim.
www.mangala.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2013 19:45 Muž Martex42 [20] - Tetry – Odchovna
Dobrý den mám odchovnu akvarijních rybek cca 20 000L a plánuji zakoupení RO. Mám demineralizační kolonu, ale zdržuje mě častá regenerace. A třeba někdy když potřebuji rychle vodu a není čas na regeneraci tak mít po ruce RO a vodu si nadělat. Vodu potřebuji jenom pro odchovy a vývoj potěru. Vstupní voda je cca 400uS zajímá mě hlavně kolik mi poteče na výstupu a kolik uS bude mít odpadní voda. A kolik taky té odpodní vody bude? Potřeboval bych taky poradit kterou koupit jesli třistupnovou čtyřstupnovou nebo ještě nějakoou jinou Chtěl bych investovat co nejméně, ale když by to mělo být v něčem lepší tak rád připlatím. Děkuji všem za reakce.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2013 19:37 vikino – fiting na pripojenie osmozy
Fotka k příspěvku Poradte prosim, kde zohnat toto pripojenie osmozy. Tie klasicke co mi pridu s osmozou mi nevyhovuju.
Potrebujem "Adaptér - vnitřní závit 3/4" na hadičku 1/4". Mangala ho ma vypredany...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2013 00:35 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: MichoCZ
Dobrá na cokoliv kromě pití a vaření.... Na mytí, splachování WC, zalévání zahrady, cokoliv....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.03.2013 00:49 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: navik
Je to sice tahání kostlivce, ale končně jsem se dostal ke změření jak to teče u nás a jsem na poměru 1:2,5. Jsem čekal horší výsledek. Zachytávám obě vody. Co s tou odpadní? Na zalévání zahrady dobrá? Jiné využití pro ni jinak moc nevidím.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2013 14:38 Muž matlala [798] - RostlinyRe: malyLibor
zatím to nechám, prohodit to můžu vždycky, stačí přešroubovat ten spodní díl a přendat ho vedle.
Podle mě se to časem zanese tak, že to přehodím za čerpadlo, už ten EMV omezil průtok tak, že čerpadlo hrabalo na poloprázdno.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2013 14:07 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: matlala
Pokud bych se měl pustit do tolika předfiltrů, tak bych taky dával ten nejjemnější až jako poslední před membránu... ale já mám jen dva stupně filtrace a stačí mi to. Zatím :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2013 00:29 Muž matlala [798] - RostlinyRe: matlala
Jen pokud ještě někdo má zkušenost s tím pořadím předfiltrů.
Obávám se, že pokud dám
5 mikron, 1 mikrom, čerpadlo a EMV, uhlík, membránu
tak se to dřív zacpe v tom 1 mikronovém předfiltru

podle toho co se skládá od výrobce většinou vidím
5 mikron, uhlík, čerpadlo a EMV, 1. mikron, membrána
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2013 23:16 Muž matlala [798] - RostlinyRe: matlala
tak si odpovím sám
chyba byla v elektromagnetickém ventilu, je skoro ucpaný a nechápu proč, když ho rozeberu vevnitř nic není.
Zapojil jsem to bez něj a šlape to, jak jsme si myslel pod tou krytkou je šroubek a tím se nastavuje tlak, nastavil jsme 5bar, tak to bude sákra rychlé, jen bych rád dořešil ten ventil abych to mohl vypínat automaticky.

EDIT: tak EMV jsme nakonec taky zprovoznil, byl tam kus teflonky ze strany fitinky pro hadičku, takže jsem si tam rovnou hodil ty Lkové napojení na hadičky aby to pasovalo jak má.
Takže se omlouvám, ale možná se to někomu někdy bude hodit. Snad to vydrží na pořád a nezacpe se zas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2013 22:04 Muž matlala [798] - Rostliny
Ahojte lidičky, mám dotaz.
Dneska jsem pořídil tohle přídavné čerpadlo
www.mangala.cz/…
+ jsme předělal předfiltry na trojité s vyměnitelnou vložkou 5+1 mikronů a uhlík
první dvě jsou průhledném, s uhlíkem pak neprůhledné
www.mangala.cz/…
www.mangala.cz/…
www.mangala.cz/…
www.mangala.cz/…

+ ještě mám elektromagnetický ventil a manometr
www.mangala.cz/…
www.mangala.cz/…

voda teče následovně:
5 mikronový, 1. mikronový předfiltr, elektromagnet. venti, čerpadlo, uhlíkový předfiltr, tlakoměr na obalu membrány a membrána 75GPD.

Bez zapnutého čerpadla je tlak cca 1kg/cm2 a při zapnutém asi 2-2,5kg/cm2
Mangaly se ani neptám, prd mi vysvětlí a odpovídá, takže zde. Podle převodů na netu to o cca 01 méně v barech, takže pro zjednodušení jsem si řekl že 1kg/cm2 se přibližně rovná 1bar.
Zdá se mě to ale málo, když čerpadlo by mělo tlak zvednout více, ale nechci do něj rýpat pod ten kryt kde je +/- pro nastavení, pokud to teda jde.
Takže co myslíte? máte to někdo a poradíte zda do toho mám zkusit vrtnout a zvýšit tlak na nějaké 4 bary, rád bych měl vodu hotovou rychle a čím dál častěji někdo přijde a chce po mě vodu, tak se to taky hodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2013 20:23 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: malyLibor
malyLibor napsal: A z toho plyne...
No, ja neviem. Nám matematikom vyšlo, že by to malo byť okolo 5 mg/l. Mám test od Tetry, tam začína prvá farba na 12,5 a pozerám na stupnicu od Sery, ktorá začína na 10 mg/l. Rozlíšenie testu od Rataja si nepamätám, ale dokáže vôbec namerať takú malú hodnotu alebo bude výsledok vyzerať ako 0?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2013 07:38 Muž stafflik [119] - Rostliny
Mě z toho ovšem plyne jiny ponaučení. Nepoužívat pro testy demivodu z RO. Páč by to mělo byt při opačnym testu, teda 1ml destilky a 9ml demivody opačně a zase by byl výsledek s naměřenym NO3... Je to tak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2013 01:17 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Štaffa
A z toho plyne, že ač mi matematikové jsme počítali správně, díky nepřesným předpokladům jsme se ničeho nedobrali. Naopak Chem, který nic nepočítal, ale logicky si to vysvětlil, měl naprostou pravdu (jako vždy, hele, není to už podezřelé?) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   05.02.2013 21:45 Muž Štaffa [6] - Rostliny
Tak přátelé,snad vnesu do naší debaty jasno.
Zakoupil jsem dnes v lékárně destilovanou vodu(70 kč/l jen pro zajímavost), udělal testy s 10mldestilky a10mlRO.Destilka-0 RO-50no3.
Po přečtení vašich příspěvků mi to nedalo a udělal jsem ještě jeden,
Přesně podle návodu 1ml RO+9ml destilka s lékárny ,výsledek se tak zředil,že
no-0!!!Ztoho mě plyne poučení,striktně dodržet postup dle návodu ,ikdyž si myslíte ,že jinak to musí fumgovat taky.(Běžně návody dodržuji!)
Díky všem za názory a připomínky. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.02.2013 21:05 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Chem
Chem napsal: Chapu to tak, jako bych chtel merit intenzitu svetle fialove barvy (to je cil - to chci pouzit k mereni). Navod rika - dej tam 9ml cervene barvy a 1ml modre barvy a pak zmer intenzitu fialove. Ja bych dal pouze 10 ml cervene a pak bych zkousel neco delit a nasobit, aby mi vysla intenzita fialove barvy.
Súhlasím s Vami, že pokiaľ netušíme aká je v teste chémia, všetko to sú len dohady. Každopádne, so zmenou rozlíšenia testu pridávaním destilovanej vody som sa stretol pri teste NO3 od Aquaru.

No ten príklad s fialovou farbou sa mi páči. Myslím si však, že čistá destilovaná voda je chemicky neutrálna, takže s tou červenou by sa nemiešala modrá, ale len zmenšovala intenzita svetla nejakým filtrom, ktorý nemení spektrum svetla...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 14:43 Muž Chem [837] Re: rriki
rriki napsal: Tyhle vody nemají pufrační schopnost.
A to je taky veledulezita poznamka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   05.02.2013 14:05 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Štaffa
Myslíš si ,že to jde změřit?pH taky u destilky kapkama nezměříš.Tyhle vody nemají pufrační schopnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 13:53 Muž MichoCZ [891] - Amerika
U Ratajova testu se mi spávně daří určit jen uhličitanovou tvrdost. Obou dusíkatým testům co mám, moc nevěřím. Moc se mi nebarví ani jeden a to dává Rataj u testu na NO3 vzorek vody s 50mg/l a ani ten se mi nebarví. Destilku mám benzínkovou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 13:33 Žena katterinecka [2146] - Rostliny
no my na testy požíváme taky vody z osmózy a ne pravou destilku, a to není nějaký orientační měření, ale dostávámě přesný hodnoty na spektrofotometru. U akvarijních testů je dobrý se přesně držet návodu a i tak ty hodnoty brát hodně s rezervou. Taky si nedovedu představit středně fialovou dělit deseti, nemluvě o tom že ty testy dost často prostě ukazují blbosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 13:17 Muž Chem [837] Re: malyLibor
No, me to prijde proste divny. Neznam ty testy, ale podle toho, co jsem pochopil, tak se pouzivaji tak, ze se pred zkouskou musi kapalina redit destilkou - uplne cistou. Pokud destilku nepouzil, tak je test nepouzitelny a jakekoli nasobeni a deleni mi nepomuze.

Chapu to tak, jako bych chtel merit intenzitu svetle fialove barvy (to je cil - to chci pouzit k mereni). Navod rika - dej tam 9ml cervene barvy a 1ml modre barvy a pak zmer intenzitu fialove. Ja bych dal pouze 10 ml cervene a pak bych zkousel neco delit a nasobit, aby mi vysla intenzita fialove barvy.

Asi jsem natvrdlej, ale nechapu, jak lze u vizualnich testu neco delit/nasobit, pokud pouziju spatne koncentrace, nebo dokonce nepouziju nejakou kapalinu, kterou test k dobremu fungovani potrebuje. Chemikalie v testu preci reaguji prave na ty kapaliny, pokud tam jsou obe. Kdyz tam jedna neni (dokonce ta, ktere tam ma byt nejvice), tak meri jinak - chybne, ale tezko odhadovat jak jinak, kdyz nevime co je v testu za chemii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 12:54 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Toník
Toník napsal: Fakt je tak těžké si dohledat, co vlastně Štaffa měřil? :-)
A prečo si myslíte, že to neviem? Možno keby ste sám urobili, čo tak vehementne radíte a pozreli sa o čom to vlastne píšem, tak by ste niekde našli moju poznámku o Ratajovom teste NO3...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 10:50 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Toník
Prosím tě, nedělej v tom chaos. Slavko to napsal dobře. Pokud by chtěl měřit skutečné množství NO3, musel by dát 1ml permeátu a 9ml destilky. On dal 10ml permeátu, tedy 10x silnější koncentraci. Co je na tom tak složitého k pochopení? Pokud používám nějaký test, měl bych ho používat tak, jak je napsané v návodu. A pokud se tam má dávat destilka, je třeba dávat tam skutečnou destilku, ne to, co se jako destilka prodává třeba na benzince.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 10:46 Muž Toník [396] Re: slavko
Fakt je tak těžké si dohledat, co vlastně Štaffa měřil? :-)
V pořadí čtvrtý pokus: měřil (pomocí Azotanu) koncentraci NO3 v permeátu ze své RO a to ještě špatně - nenaředil permeát destilovanou vodou v poměru 1:9... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 10:45 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Chem
Přesně tak jak píše slavko. Nepoužil větší množství kapaliny, použil kapalinu 10x vyšší koncentrace, protože měřenou kapalinu měl naředit v poměru 1:9 destilovanou vodou... Problém je, že sehnat destilku bez NO3 lze jen v lékárně - kdysi jsme se o tom už bavili, i já v jedné destilce z benziny naměřil přes 50mg/l.
Co se týká testu na NO3, já používám test od Dajany a naprosto mi vyhovuje, protože se tam nemusí používat žádné ředění. Jeho nevýhodou ale je, že pokud není správně uskladněn (nejlépe v lednici) tak vydrží jen asi půl roku. Což mi zas tak nevadí, protože já ho do půl roku stejně spotřebuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 10:25 Muž stafflik [119] - RostlinyRe: slavko
Naopak. Místo 1 ml akva vody + 9 ml destilky použil 10 ml destilky. změřil si zkrátka co mu teče z RO. A proto se diví proč tam vůbec nějaké NO3 naměřil...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.02.2013 10:18 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Chem
Nepoužil väčšie množstvo kvapaliny, pretože 1 ml + 9 ml = 10 ml, len použil kvapalinu s vyššou koncentráciou, pretože ju neriedil destilovanou vodou...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [31] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49717x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515?od=1501