Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 40 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2009 13:59 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: klavzam
jj přesně tak, proto jej tam ani nemám v příslušenství, jen to prodražuje....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2009 13:34 klavzam – Re: Semtex
dikes za info. ten proplachovaci ventil sa mi zda teda vcelku zbytocny. pokial ten nakres www.mangala.cz/… chapem dobre, tak uplne staci vypojit ten regulator prutoku a nechat to chvilu tiect...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2009 12:47 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: klavzam
Jde o to, jakou máte vstupní vodu, pokud jí máte tvrdou jako my tady, a musel by jste pro vhodnou vodu někam jezdit či nějak jinak upravovat tak se to vyplatí. Předsi jen 1300 litrů ročně je celekm dost ;-)
Já vodu z RO mám nejen pro akvaristiku ale i do kávovaru, to jsem tu už taky psal, kafe je výrazně lepší. Navíc je to potom pro vás vše jednoduší. Vodu si necháte předem nakapat a pak už buď přímo, nebo smícháním s původní vodou (pro dosažení žádaných parametrů) lejete do nádrží.

Proplachovací ventil? Ten ja u mojí RO nemám, ale jde o to, že jednou za čas jim otočíte aby odpadní voda mohla odtékat bez odporu a očistila tím lím membránu od zadržených nečistot a minerálů....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2009 11:11 klavzam – Re: langosh
chcem kupit tu RO z mangaly. potrebujem poradit, na co presne sluzi ten oplachovaci ventil www.mangala.cz/… a ci sa mi to oplati kupit. (viem ze to tu uz spominali, ale nepochopil som to :-O ). potrebujem cca 25l vody na tyzden.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2009 22:51 Muž Sid [6682] - Rostliny – Re: filipsi
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2009 22:47 Muž filipsi [1297] – Re: Sid
Volne prochazeji take plyny.
Co oh- ;-) ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2009 22:06 Muž hop [26] - Rostliny – Re: tatrovka
koukni na www.goro.cz ty osmozy vyrábějí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.09.2009 21:58 Muž Sid [6682] - Rostliny – Re: filipsi
Občas jsem donucen použít nějaký ten překladač, ale když si záměrně nechám přeložit něco z němčiny, nestačím se divit, co z toho nakonec vyleze... Takže s tou angličtinou z překladače jsem hodně opatrný. Nebo spíš - nahraný... :-D
No, já mám trošinku jiné vysvětlení, proč je permeát kyselý.
A totiž proto, že kyselinotvorný kationt H+, resp. oxionové ionty H3O+, volně membránou RO procházejí, zatím co podstatně větší anionty nikoli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2009 21:18 Muž filipsi [1297] – Re: Sid
Co www.google.com/… , pomerne mocny nastroj pro ty, co necim nevladnou (ja tam strkam vetsinou nemcinu)?
Az ted koukam, ze je to ze stranky, co se jim vetsinou vyhybam (reklama na filtry a domaci "vodni" systemy). Sahl jsem po prvnim, co bylo po ruce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2009 20:54 Muž Sid [6682] - Rostliny – Re: filipsi
Vnímám sice, že se v tom článku z vašeho odkazu diskutuje úloha uhličitanového systému ve vlivu na pH permeátu, ale jak víte, engliš moc nedám... V dojč by něco nebylo? :)
Nebo alespoň stručný překlad...? :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2009 20:27 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: filipsi
Tak mi to nedalo a poměřil jsem permeát(1 den odstátý) po 1,5 roce používání RO (cca 5000l permeátu) a také po velmi dlouhé době i brněnskou vodovodní vodu:

voda GH; KH ;pH; NO3
permeát 0; 0,6; 5,85; 15
vodovod 21; 11; 7,1 ; 40

Samotného mě výsledky překvapily. pH sonda zkalibrována dnes.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2009 18:39 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: filipsi
Donedávna jsem si také myslel že většinová složka permeátu je CO2 ( ale jenom u vody s dostatkem karbonátové tvrdosti > 1.5 mmol ) a až pak zbytkové anionty a kationty v podstatně menším podílu. Proto se za osmózu ještě dává odbublání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2009 18:39 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: filipsi
Donedávna jsem si také myslel že většinová složka permeátu je CO2 ( ale jenom u vody s dostatkem karbonátové tvrdosti > 1.5 mmol ) a až pak zbytkové anionty a kationty v podstatně menším podílu. Proto se za osmózu ještě dává odbublání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2009 18:21 Muž filipsi [1297] – Re: Sid
Tak jinak, HLAVNI pricihou poklesu Ph je toto: www.freedrinkingwater.com/…
? Uz lepsi?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2009 18:07 Muž Sid [6682] - Rostliny – Re: filipsi
...Tu kyselost vystupni vody zapricinuje co2 v ni...
Příčinou nízkého pH permeátu není CO2. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2009 17:59 Muž filipsi [1297] – Re: Eff
To je tezke, bylo by treba vic veci. Treba to muze souviset s vystupni tvrdosti, ktera se treba pohnula, treba to muze souviset s tlakem vody ....
Ale je hodne divne, ze jsi mel Ph u osmozy nove 7.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2009 17:54 Muž Eff [417] - Rostliny
filipsi napsal: Tu kyselost vystupni vody zapricinuje co2 v ni.
Nová RO dělala 7pH, nyní po roce a půl 5.4pH. Odkud se to CO2 tedy bere ve vyšší míře? A pozor, stejně nízké pH zůstává po týdením odstátí permeátu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2009 17:51 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: filipsi
Dneska poměřím i ostatní parametry permeátu a budu vidět. Pokud bych pak někdy měnil filtry, dám vědět co to udělalo s pH.
Filipsi: sajrajty míchat nebudu, páč jsem chemický analfabet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2009 15:48 Muž filipsi [1297] – Re: Semtex
Ne, netekla jako kyselina, tekla jako sodovka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2009 15:44 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: filipsi
ta souvislos se stárnutím tam možná bude,
jednou jsem zkusil ten druhý filtr (to by měl být právě ten uhlík) a voda co potom tekla jako permeat byla spíš jak kyselina, pH bylo hodně nízký snad kolem 5.
Schválně si to kdo máte RO vyzkoušejte.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2009 15:40 Muž filipsi [1297] – Re: Eff
Ja bych zadnou souvislost mezi tim, jak menis filtry a Ph vystupni vody nevidel. Mirna souvislost by se dala zprostredkovane najit ve vymene filtru a starnuti /zivotnosti/ membrany, a z toho na Ph (brzy take tvrdosti vystupni vody).
Tu kyselost vystupni vody zapricinuje co2 v ni. K michani - schvalne si zkus, co udela s vystupni vodou trocha hydroxidu sodneho, pripadne nejake jine silnejsi zasady. A k tomu pridej ten samy pokus na vode vodovodni, se stejnym mnozstvim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2009 15:27 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: klavzam
Poněvadž jsem lajdák, neměnil jsem filtry na RO už rok a půl. Po této době mi kleslo pH permeátu na cca 5.4pH . Týdně nadělám 50-100 litrů. Odhaduji, že za ten rok a půl to bylo celkově cca 5000 litrů. Kyselejší voda mi nevadí, vodovodní má pH 7.8, takže po namíchání jsem někde na 7 a nemusím do nádrže cpát moc CO2, a také v nádržích kde CO2 nemám, se mi pH drží na rozumnější hodnotě kolem 7. Předtím šplhalo k 8.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2009 14:05 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: klavzam
JJ je to ta 50-ka..... mám jí asi půl roku a stočil jsem asi tak 500l permeátu.
ale že by jsem pozoroval nějaké změny v kyselosti vody díky stárnutí uhlíkového filtru se říct nedá.
permeat ma hodnoty asi 6,3 pH a 3-4 dGH
vstupní voda má pH přes 8 a tvrdost víc jak 25 dGH.... mám to napojený na samostatný kohoutek studené vody vedle pračky, a pak jen stačí otočit kohoutkem a je to. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2009 12:54 klavzam – Re: Semtex
to mas tu Aquapro 50? kupoval si este nejake prislusenstvo (nahradne filtre...)?

predsa len sa este chcem spytat jednu vec. vsade sa pise, ze tie uhlikove filtre treba menit po 3-6 mesiacoch.
aku s tym mate skusenost? ja potrebujem len cca 25l tyzdenne.

vdaka za skusenosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   28.09.2009 23:52 kaote
Jéje, co je to zase za hysterii s tou škodlivostí osmoticky filtrované vody? Aby to člověku ublížilo, nesměl by přijímat minerály ani potravou, jinými nápoji atd. A pokud chce žít jen z filtrované vody, to je takový problém do ní hodit třeba trochu mořské soli nebo nalít trochu minerálky?

To svinstvo z vodovodu je schopné zabít ryby a já mám věřit, že je to zdravá a kvalitní voda? rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2009 22:51 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: klavzam
neřekl bych že by v tom měla být nějaká levota.....
Já mo RO od Rataje a i s poštovným to dělalo něco kolem 2000,- tak proč ne za 1600,- ceny jdou u všeho dolů..... Když je ta "Krize" smich smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2009 22:15 klavzam – osmoza
nechcem zakladat novu temu, tak to pisem sem. Co hovorite na:

www.filtracevody.cz/…

nie je to podozrivo lacne? mate s touto firmou nejake skusenosti? Potrebujem este nieco dokupit?

Vdaka za rekciu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2009 20:30 Muž PentueR [256] – Re: JuraS
Ekvivalent by znamenal obsah Ca+Mg případně dalších solí, které se podílejí na tvrdosti vody a na které jsou vztaženy německé stupně. Různé ionty se dají stanovit ISE metodou, ale každý zvlášť a není to jednoduché ani rychlé. Stejně jako fotometrická, potažmo kapková metoda.. Teoreticky se dá vycházet z vodivosti, ale nevím jak přesně... A už končím s přednáškami ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2009 19:37 JuraS – Re: PentueR
nemusí to být v německých stupních..v jakýchkoliv když pro ně ekvivalent či přepočet...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2009 19:06 Muž PentueR [256] – Re: JuraS
Co já vím, tak jen fotometry, což je ovšem jen vylepšení kapkových metod. Vzorek se smíchává s reagenciemi a místo oka vyhodnocuje barevnost přístroj a přepočítá a ukáže přímo hodnotu. Zatím jsem se nepotkal s nějakým měřičem tvrdosti (klasicky v německých stupních) typu "strč tam sondu, ukaž údaj" a pokud něco takového je, určitě to nebude levná sranda.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2009 18:26 JuraS
Já ty články ani nečetl, jen jsem zagůglil a očima to přelít...to all existují tedy vůbec nějaké elektronické měřiče tvrdosti vody ? nebo jen samé kapkové ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2009 13:12 Muž PentueR [256] – Re: JuraS
Tvrdost vody ale není úplně totéž co vodivost vody. Tvrdost zohledňuje hlavně Ca a Mg soli, kdežto vodivost v podstatě komplet soli co jsou ve vodě a podílejí se na její vodivosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.08.2009 13:12 Muž Sid [6682] - Rostliny – Re: JuraS
...Clanek je převzat z maniAKVA poupraven pro nás, growery...
Tohle je jiné kafe... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2009 13:09 Muž Sid [6682] - Rostliny
http://www.chemiebazenova.eu/tvrdostvody.htm
Tento odkaz byste mohl škrtnout ze svého "repertoáru"... ;-) :)
Autor jednak z části "vykradl" cizí zdroj, ("zapomněl" uvést, že citoval z Raviolčiných stránek), a tam, kde necitoval, tam napsal ptákoviny.
Myslím, že Raviolčiny stránky jako zdroj informací o základních otázkách "akvachemie" bohatě stačí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2009 12:59 JuraS
tady je odkaz na články asi kopírované z akva stránek ale hlavně s přepočítávací tabulkou podle které jsem si udělal vzoreček a roztáhl to od 1 do 30 dGH

grower.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2009 12:44 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Vodivost
Takže má stejnou vodivost 1 g NaCl v litru destilky jako 1 g K2SO4 v litru destilky ? Schválně si to zkuste
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2009 12:15 JuraS – Re: goblizek
našel jsem si někde na servru o kytičkách před chvílí přepočet mezi jednotkami a udělal jsem si v excelu jednoduchou tabulku....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2009 12:04 Muž PentueR [256] – Re: goblizek
To je poněkud scestné a dotázal bych se na to dodavatele osmózy. Ppm je bezrozměrná jednotka, označuje počet částic na jeden milion (používá se pro znázornění poměru jedné části vůči celku), tudíž něco jako procenta. Musí být ovšem vztažena k něčemu konkrétnímu - k obsahu něčeho ve vodě, což je v případě vodivosti problém, protože vodivost je dána obsahem různých solí rozpuštěných ve vodě. Takže tady bych předpokládal, že půjde jen o objemové jednotky "solí" ve vodě, což je dost nic-neříkající pojem...

Aaa - Hugo mne předběhl - teď jsem si uvědomil, že konduktometry často používají jednotky TDS v mg/l, což je vpravdě jen hmotnostní obsah rozpuštěných solí, což může být asi udáno i těmi ppm jednotkami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2009 11:57 Muž goblizek [31] – re:juraS
díky moc si mi pomohl ano ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2009 11:57 Muž kortezhugo [983] – Re: goblizek
1 ppm = 1.56 microSiemen
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2009 11:48 JuraS – Re: goblizek
www.chemiebazenova.eu/…
maniakva.sweb.cz/…

jinak google : tvrdost vody +ppm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2009 11:39 Muž goblizek [31]
zdař bůh všem
zakoupil jsem si reversní osmózu u mangaly s konduktometrem (s dodáním za 2069kč)
konduktometr mněří v jednotkách ppm (rozsah 0-1999 ppm)
může mi někdo vysvětlit co to vlastně mněří??
vodivost se mněří v us(mikrosimencích)tak co to je to ,,ppm"?????
kdyby mněl někdo nějaký vzorec na přepočet z ppm na tvrdost nebo na vodivost tak mu budu vděčný
za všechny odpovědi děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2009 20:27 Muž navik [908] - Sumci – Re: DrBolíto
Membránu nenechávejte vyschnou, v případě nepoužívání doporučují výrobci jednou týdně RO pustit na 10 min za účelem propláchnutí... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2009 20:22 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Rád bych, pokud někdo ví zodpovědět můj dotaz. Myslím, že když zůstane delší dobu zavodněná, tak obroste bakteriemi které membránu znehodnotí.

"Mám dotaz, časem bych si také koupil (RO), ale problém je, že jí využiji jen asi 1-2x za měsíc.
Je možné RO odstavit na tak dlouho? Nechat jí zavodněnou nebo snese vyschnutí?"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2009 08:21 V – Re: DrBolíto
No jo. Když někdo použije jakýkoli nástroj na účel ke kterému není určený, tak se nemůže divit, že výsledek nemusí být takový jaký předpokládal. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.06.2009 22:57 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
No já jen, že o tom mluvili v Občanském judu nebo v N.V.Oči (teď nevím přesně). Firma montovala reverzní osmózy bez výstupního členu, který do vody vrací minerální látky (remineralizační filtr). Osoba v pořadu na tom byla zdravotně docela špatně. Teď jsem ještě mrknul na web a našel tř. toto:
hobby.idnes.cz/…
A ještě Stanovisko ČS ASOCIACE VODÁRENSKÝCH EXPERTŮ:
www.pi-voda.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2009 08:12 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: DrBolíto
Nevím co je pravdy na tý vodě, ale káva nebo čaj je z toho úplně jiný chutnější. Někde jsem četl, že to dokonce používají na vaření. A RO si pořizují kvůli tomu a ne akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2009 22:35 Muž Sid [6682] - Rostliny – Re: DrBolíto
S výluhem z čaje nebo kávy už to není "destilka". A navíc - kávy nebo čaje do sebe člověk většinou 10 l naráz nenaleje. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2009 22:18 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: Semtex
Hm, jde mě o to, zda jí to nepoškozuje abych jí za půl roku neposlal do popelnice.
S tím vašim použitím čaj, káva bych neriskoval, takto upravená není ke konzumaci a může poškodit zdraví.
Obecně se uvádí, že deset litru destilky zabije člověka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2009 20:50 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: DrBolíto
když přeruším přívod, zůstane zavodněná, ale vysichat bych jí asi nenechal.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [40] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 50107x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515?od=1951