Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 11 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 12:57 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: muťa
A výpočet jak dlouho (kolik litrů) ti vydrží jsem ti psal 28.02.2018 09:25.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 12:55 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: muťa
Porid si novou membránu. Máš ji zralou na výměnu. Jinak tu budeš donekonečna řešit neřešitelné....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 12:52 Muž muťa [554] - RostlinyRe: antiA
Ne, vstup je cca 750uS. A nemyslím, že je to membránou. Ona totiž nezachytí vše, mám tam hodně dusičnanů, atd. To už se tu řešilo. No, ale bylo by pěkné překvapení, pokud by s novou membránou, byl výsledek zásadně lepší.

EDIT: ten vzorec ale pasuje +/-!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 12:05 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: muťa
Mixbed v množství jako máš ty je jen na docisteni kvalitnější vody z RO než jaká ti z tece. ... kapacita DI je: objem mixbedu v litrech vynasob 40000 a vydel vstupní v us/cm co do ni teče. U tebe odhaduji objem mixbedu 0,4x40000/60=266litru..... po tolika litrech je plně nasycen.
Já bych hlavně řešil problem že ti teče voda z RO cca 60us/cm. To ukazuje na nějakou vadu membrany nebo tvá vstupní voda má cca 1500us/cm. Můžeš potvrdit že vstupní je takova
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 11:53 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Driv3r
Ano, vypadá to tak. Navíc to tím pádem neustále kolísá a to celkem hodně ve srovnání s permeatem z RO, který se mi vychyluje v řádu jednotek uS. Na takové množství vody se to u mne nevyplatí. No, nechám si ho v zásobě, on se nezkazí a zřejmě pojedu bez něj. Takhle to vychází že tu náplň mám na jeden měsíc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 11:45 Muž Driv3r [236] Re: muťa
tz po 315litrech je zbytečny ho tam mit v te chvíli jsi na tom samym co z RO.to jse moc nevyplatí. :-O v podstatě voda z ro rozpoušti co předtím nachytal mixbed.
To možná bude ještě dřív než po pulce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2018 11:18 Muž muťa [554] - Rostliny – Mixbed
Zajímavá zkušenost: po 630l vyrobené vody přes RO a dočištěním DI Mixbed, jsem v sudu naměřil vodivost 100uS! Schválně jsem udělal kalibraci konduktometru.
Právě v tuto chvíli, mi teče (po těch 630l) z DI 450uS a přitom do něj vstupuje, u mě standardních 60uS z RO. Vysvětluju si to tak, že Mixbed ztratil své schopnosti po tom množství vody a naopak se z něj teď vše uvolňuje a jde ven.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2018 19:32 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: Maq
Tak popírat přímý vliv tvrdosti na fotosyntézu a růst rostlin tu nebudu, jen si myslím, že vzhledem k té tvrdosti je to nepříliš relevantní. Co se pak týče ceny, tak záleží, jestli by dotyčný vodu beztak na něco použil, nebo ne. Výsledný výpočet bude ve druhém případě hovořit dost jasně proti osmóze, v závislosti na litráži pravděpodobně stále více (zatím nemám rovnici ani graf, ale u PC můžu sestavit).

PS.: Z kohoutku nám jede cca 14 GH, koberec šel při 25 lm/l, při 60 lm/l bylo akvárko jako minerálka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2018 11:51 Muž teakmon55 [6] Re: Tučňák
Fotka k příspěvku 8 GH mi tecie z kohutiku.Prečo to nie je vhodne pre rastliny?
Pridal som aj na hnojení,ale stale mam zelenu riasu a rast bol uz aj lepsi.
Na rotale indice sa mi objavuje tato riasa,na starsich listoch a stagnuje aj blyxa japonica.
Tak som premyslal,ci nebude lepsie znižit tvrdost.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2018 11:43 Maq Re: Tučňák, teakmon55
Tučňák napsal: Podle mě není problém ve tvrdosti, u nás v Brně na tom nejsme líp a rostl i Hemianthus (s CO2 a silným světlem dokonce svého času skvěle).
Podotknu že s měkkou vodou roste dobře i bez CO2 a se slabým osvětlením.
Což jsou, kromě jiného, taky nižší náklady. Jen tak od boku odhaduji, že RO v tomto smyslu vyjde levněji než elektřina a plyn pro hi-tech.
S měkkou vodou se významně rozšiřuje sortiment rostlin, které se dají pěstovat. Ale uváděných 6-8°dGH není zase tak moc a s céóčkem by se mělo dařit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.03.2018 10:21 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: teakmon55
Osobně bych kvůli rostlinám osmičku nepoužíval, leda bych měl opravdu katastrofickou vodu. Ne, že by to bylo nepoužitelné, jako spíše zbytečné. Je to docela investice a umí to mít docela slušné náklady na provoz (např. velké akvárium v bytě bude mít rázem násobnou spotřebu vody, z čehož většina jen proteče).

Podle mě není problém ve tvrdosti, u nás v Brně na tom nejsme líp a rostl i Hemianthus (s CO2 a silným světlem dokonce svého času skvěle). Poladil bych poměr CO2/světlo/živiny.

Rostliny mají nějaký konkrétní projev nedostatku něčeho, nebo jen rostou pomalu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2018 08:56 Muž teakmon55 [6] Re: Kubaa
Rozvody nemam staré.Chcel som,ze skusim vodu v akva znižiť na 4GH z terajsich 8GH.Prejavylo by sa to nejak na rastlinkách?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 23:08 Muž Kubaa [718] Re: teakmon55
Pokud je tvrdá, kovy zcela jistě obsahuje. Ale pokud myslíš nějaké toxické kovy... máš nějaké starožitné rozvody? Nebo ohříváš vodu do akvária v nějakém měděném zařízení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 23:06 Muž teakmon55 [6] Re: Maq
CO2 mám.Jedine čo ma napada,či voda neobsahuje nejaké kovy.No neviem sa rozhodnut:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 22:45 Maq Re: teakmon55
teakmon55 napsal: Tvrdost podla vodárne 6-8GH. Da sa osmozou doladit rast rastliniek,či to nema zmysel investovať?
Taková tvrdost není tragická. Lepší službu udělá céóčko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2018 22:15 Muž teakmon55 [6]
Zdravim,nieco som tu precital a stale sa neviem rozhodnut,či investovat do osmozi.Mam rastlinne akvarium a aj narocnejsie rastlinky.Rastie to pomerne dobre ,ale nieje to este ono.Doladujem aj hnojenie,ale riasa sa mi objavý.Tvrdost podla vodárne 6-8GH.
Da sa osmozou doladit rast rastliniek,či to nema zmysel investovať?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.03.2018 06:29 Muž Jarry [1437] Re: Maq
Neměřil jsem to přesně, ale měřeno čínským měřákem, je výsledná voda stejná, jako byla s jednou membránou. Je to zapojené dle těchto schémat (zjednodušené to vlevo nahoře), mají tam i schéma se 3mi membránami.
www.reverzni-osmozy.cz/…

Při množství vody, jaké potřebuji vyrábět, se mi to vyplatí, i kdybych měl tu druhou membránu každého půl roku měnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2018 23:29 Maq Re: Jarry
Tak to teď nevím jak to nazvat, protože to vlastně odpad/macerát ženeš přes další membránu. Jestli tomu dobře rozumím.
Takže to přináší úsporu vody a vyšší výkon v litrech za jednotku času. Jaký je rozdíl ve vodivosti permeátu mezi první a druhou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2018 18:31 Muž Jarry [1437] Re: Maq
Sériově - výstup odpadu z první je napojen na vstup druhé a výstupy čisté vody z obou membrán jdou do sudu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2018 18:28 Maq Re: Jarry
Abych tomu dobře rozuměl: ty membrány máš sériově nebo paralelně?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2018 18:15 Muž Jarry [1437] – 2 membrány
Dneska jsem zprovoznil 2. membránu (75GPH za cca $9 z AliExpressu) a výsledkem jsem celkem nadšen. Zatím jsem nijak neladil restriktor (je tam původní, co byl u té nejlevnější varianty), ale poměr čisté:odpadní je 1:1,3 při teplotě vstupní vody 6°C a tlaku na vstupu první membrány 60psi (to mi jde z řádu). Vyrobím cca 15l čisté (10ppm, měřeno čínským měřákem) vody za hodinu, což je skoro přesně dvojnásobek toho, co jsem teď v zimě vyráběl s jednou membránou. V létě, kdy je teplota studené vody o dost vyšší, by to mělo byt ještě lepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2018 10:08 Muž Kubaa [718] Re: Sucu
Jestli je RO v pohodě zjistíš konduktometrem, co z ní teče. Jinak asi ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2018 10:03 Žena Sucu [12] Re: Prašan
Koupila jsem si záslepku na vtokový závit. Dokonalá věc z Hornbachu :-D Takový ten kousek jak je na něm kohout na čištění RO jsem koukala že má také možnost připojení hadičky, tak tam dám kus zalepené hadice a to by to mělo vyřešit. Ale stejně netuším jak zjistit, jestli je ta RO v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.03.2018 10:02 Muž prog [45]
fitinky pro rozvody vody doporučuji nakoupit na webech Aliexpress či eBay, stačí zadat fitting OD 1/4, za pár korun i s poštovným, já si takto dolaďoval RO o obtokový ventil, manometr a další sediment filtr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2018 23:03 - Re: Sucu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.03.2018 21:08 Muž Kubaa [718] Re: Sucu
Na jednu hadičku dej ventilek a druhé dva spoj hadičkou do kruhu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2018 20:39 Žena Sucu [12] Re: Kubaa
budu muset vymyslet, cim ty hadicky ucpat. Ventilek na uzavreni mam jen jeden
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2018 20:22 Muž Kubaa [718] Re: Sucu
Používám to stejně. Na každý konec jsem dal ventil, stejný jako se používá na oplachování, ventily zavřu, osmózu odpojím a schovam, za týden ji vytáhnu znovu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.03.2018 20:09 - Re: Sucu
V RO musí ostať voda a všetky konce je potrebné uzavrieť ventilom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2018 20:01 Žena Sucu [12]
Zdravím. Koupila jsem si včera RO. Po zapojení jsem ji nějakou dobu nechala proplachovat a dneska jsem ji odpojila. Jak to mám skladovat ? V manuálu píšou, že nesmí vyschnout. Já to budu mít ale zapojené jen občas. Jak si to bude vyžadovat údržba nádrže.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2018 23:56 Muž prog [45] Re: UndeR
potřebuješ teflonovou pásku, vyšroubuj a znovu přetěsní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2018 23:14 Muž UndeR [80]
Fotka k příspěvku Po cca 2 měsících používání se mi u RO začala objevovat drobná netěsnost (viz. přiložená fotografie). Objevuje se kapka s frekvencí cca 1 minuty. Jaký je váš názor, dá se to nějak utěsnit a dále neřešit nebo raději reklamovat? Nebo je to snad normální jev?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2018 20:11 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: mller
diky za dobrý typ...... potřebuji překonat výšku cca 2,5m a celkem ucházející se mě jeví ( www.conrad.cz/… ) jen je naprd že je k tomuto čerpadlu ještě potřeba nějaký zdroj/síťovy adaptér.
Ideální by bylo čerpadlo na 220
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2018 18:57 Muž prog [45] – restriktor
Podělím se o zkušenost, mám základní 3stupňovou RO 75GPD, je vybavena restriktorem 420. Vodu mám ze studně, takže ji provozuji ve spodním rozsahu tlaků. Poměr permeátu a odpadní vody je cca 1:4. Množství odpadní vody mě až tak netrápí, ale zkusil jsem osadit nejmenší restriktor 300. Vodivosti: vstup 550us/cm, permeát 50uS, odpad 660uS. Po výměně restriktoru za menší je vodivost: permeát: 60uS, odpad: 720uS a poměr cca 1:3. Výsledky očekávatelné, ikdyž vodivost permeátu by tak stoupnout neměla, zřejmě ionty, které RO nezachytí vůbec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2018 00:47 - Re: antiA
Resun sp6000
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2018 20:37 mller Re: antiA
Ja pouzivam tohle.Potreba traba 24V a super.Vejde se do hrdla kanistru 25l a cerpam do vysky 1,5 m uplne v pohode.
www.kobras.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2018 17:46 Muž muťa [554] - RostlinyRe: antiA
Mám tohle a funguje a dobře : akvaristika-365.cz/…
Obsahuje navíc nástavce na libovolné hadice.

EDIT: dopravuju vodu cca 10m a do výšky 148 cm (přes hranu nádrže).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2018 15:52 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º> – vypousteni RO
Jaký zpusob vyprazdňování(samospád, ponorné čerpadlo + hadice, průtočné čerpadlo + hadice ) používáte u velkých zásobních nádrží (200 litrú a více) na RO/destilovanou vodu. Připadně prosím o konkrétní ozančení u užité techniky.
děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.03.2018 05:16 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: halenar1984
Být tebou raději se do stavby/zapojeni nepouštím. Kup si již postavený komplet nebo to svěř někomu technický zdatnějšímu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 22:32 halenar1984 Re: antiA
A čerpadlo do toho ako zapojím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 16:10 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: halenar1984
tak to zapoj jak jsem psal..... musis mit trafo/zdroj z nej jde + a - ....
+ zapoj na cidlo z cidla na elektromagneticky ventil kde bude zaroven proveden i - z trafa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 16:05 halenar1984 Re: antiA
Teda aby to fungovalo aj s pomocným čerpadlom keď je vysoký alebo nízky tlak aby vyplo a zaplo čerpadlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 16:03 halenar1984 Re: antiA
Nemám k tomu riadiacu jednotku chcem to zapojiť na priamo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 12:15 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Hajle
Můj typ je restriktor nejlépe nahradit jehlovym ventilem a seřídit tak aby ti vyhovoval poměr spolu s kvalitou permeatu.
Dá se mít permeat cca 0us/cm a poměr čistá ku odpad 1 : 0,6 u dvou sériových 50GPD membran
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 11:13 Hajle – restriktor
Ahoj, jaký restriktor mám použít na dvě měmbrány zapojené za sebou? Mám mebrány 75 a 100 GPD. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2018 23:32 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: halenar1984
A na co ho pripojujes? Na řídící jednotku nebo na primo?
Jinak k snímači jdou dva kabely (jeden vstup druhý vystup) a ten snímač nízkého tlaku se při nízkém tlaku rozepne. (nepřichází přes něj proud něco jako klasický vypínač na zdi akorad se spina nebo rozepni automaticky podle tlaku)...Tím dá signál řidici jednotce/respektive elektromagnetickému ventilu a ten když nemá napětí, zastaví přívod vody
Snímač vysokého tlaku se rozpina když je vysoký tlak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2018 22:59 halenar1984 Re: antiA
Elektrické by som potreboval
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2018 22:47 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: halenar1984
zapojeni el. nebo kde ma byt umisteny ve vodnim okruhu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2018 22:45 halenar1984 – Zapojenie
Ahojte prosím vás, nenájde sa tu niekto ochotný a nespraví mi schému zapojenia spinača na vysoký a nízky tlak? Nejako si s tým neviem rady kúpil som si to a nikde nie je schéma na zapojenie veľká vďaka za pomoc :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2018 14:56 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: muťa
Mám nyní podobnou teplotu vstupní studené vody a to cca 8,5 stupňů zvedám ji však pasivně a před membránou má necelych 15. Chtěl bych se přiblížit k 20 stupňům.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [11] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49717x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515?od=501