Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2022 00:32 Muž OAK [55] Re: ds
Vodu mam z vlastniho vrtu ;-) Takze vyuctovani max. za elektrinu. I tak diky za pripominky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2022 22:10 Muž ds [53] Re: OAK
Ok. K tom případě bez námitek. Já jen že spousta lidí si ty poměry neuvědomuje. Jen abyste pak nebyl při vyúčtování překvapen :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2022 15:42 R Muž ctibum [6870] Re:
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2022 13:35 Muž Jarry [1433] Re: Lojza007
No stačí se podívat na stránky výrobců "destilované" vody pro technické účely, jak tu vodu vyrábí;-) Voda vyráběná destilací by se asi neprodávala za 10Kč/l včetně obalu, ani to nedává žádný smysl. Pro nějaké speciální laboratorní účely to samozřejmě bude něco jiného, ale ono není ani jednoduché zcela čistou vodu zachovat čistou.
www.technickavoda.cz/…
Našel jsem jediný parametr, který udává to, že se voda smí pojmenovávat destilovaná a to vodivost max 10 µS.cm-1.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.02.2022 12:31 Muž Lojza007 [1180] Re: Jarry
Co jsem pochopil, tak destilovaná opravdu musí být destilovaná, jinak je to klamání spotřebitele. Každopádně na zkoušku do akva stačí demineralizovaná a v akvaristikách pravděpodobně ještě levnější RO voda, což je taky ta demineralizovaná.
Prodávaná pitná voda má minerálů víc než dost a to i ta kojenecká. Byť se rybám i krevetám může líbit třeba kvůli nižším dusičnanům nebo nižší tvrdosti než kohoutková voda, tak to není RO voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.02.2022 12:18 Brodys Re: Lojza007
Jasně,pak je destilka i do zdravotnictví, zbavená toxinů. No na zkoušku je těch možností dost, aniž by člověk musel hned kupovat RO....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2022 12:04 Muž Jarry [1433] Re: Lojza007
Celkem pochybuju, že se "destilovaná" voda, co se běžně prodává, vyrábí destilací. Podle mě to bude voda čištěná osmózou. Po přidání DI stupně - nebo raději dvou za sebou, teče z RO voda s vodivostí 0, samozřejmě tam mohou zůstat prvky, co vodivost neovlivňují (např. křemičitany), ale většinou v té vodě není prakticky nic - samozřejmě to nevydrží dlouho, voda do sebe rychle natáhne, co je možné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2022 10:46 Muž Lojza007 [1180] Re: Brodys
Přesný rozdíl se dá vygooglit, destilka prošla varem a přitom se nějak čistí. RO/demineralizovaná voda projde jenom filtry a je mnohem levnější na výrobu. Předpokládám, že v RO vodě bude mnohem víc chemie než v destilce. Co jsem postřehl, tak ještě existuje potravinářská verze, kde budou přísnější normy, nejspíš bude i laboratorní a spousta dalších. Předpokládám, že půjde i najít normy, kolik toho v destilované a demineralizované vodě může maximálně být.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2022 10:25 Brodys Re: Lojza007
A nevěděl by jsi rozdíl mezi destilkou a vodou z RO? Jen pro mojí zvědavost, tak nějak bych řekl, že to bude stejné, dokud se nenamíchá.....nebo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2022 09:54 Muž Lojza007 [1180] Re: Brodys
V některých akvaristikách RO vodu taky prodávají, myslím, že vyjde levněji než demineralizovaná nebo destilovaná voda, co se běžně prodává. Na zkoušku je to asi nejlepší řešení.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2022 09:26 Brodys Re: Jarry
Jen pro jistotu, deminerilizovaná voda se se k pití ani prodávat nesmí, bylo by to nebezpečné palec Ale dá se sehnat destilka do auta v 5l barelech za pár kaček, ale z dlouhodobého hlediska to je určitě ekonomicky blbost.Ale na zkoušku by v tom neměl být problém......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2022 08:29 Muž Jarry [1433] Re: Lojza007
Přesně, kojenecká voda je úplně obyčejná kohoutková voda s přísnější normou pro NO3, nám tu třeba teče "kojenecká" voda z kohoutku, ale s demineralizovanou vodou z RO to nic společného nemá. Navíc jak tu zaznělo o plýtvání vodou v případě osmózy, tak lít do akvária vodu z PET flašek už by mi přišlo jako úplný úlet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2022 21:45 Muž OAK [55] Re: ds
U me rozhodne odpadni voda vnivec neprijde. To co mi vytece do odpadu, jde pres cisticku do retencni nadrze, z ktere zalevam zahradu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2022 21:40 Silviebaris Re: Lojza007
tak jak která kojenecká.. www.centrumvody.cz/… .Pro krevetky třeba dobrý..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.02.2022 21:02 Muž Lojza007 [1180] Re: Silviebaris
Např. zde složení kojenecké vody Rajec: www.rohlik.cz/…
Určitě není demineralizovaná, chutnala by pěkně hnusně a k RO vodě má daleko. Kojenecká voda musí mít především nízké dusičnany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2022 18:50 Silviebaris Re: Bambuča
Někdo tady doporučoval kojeneckou.. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2022 16:44 Muž Lojza007 [1180] Re: Bambuča
Pokud je myšleno obyčejná neperlivá, tak ta je určitě mineralizovaná dost, v lepším případě je z nějakých vrtů, v horším stočená vodovodní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2022 15:15 Muž Bambuča [1] – Voda v petce.
Zdravim zkousel nekdo obyčejnou vodu z kramu jake ma parametry zda se dá srovnávat s vodou z RO? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2022 13:42 Muž Jarry [1433] Re: ola
Záleží na požadované množství vody, ale poměr zásadně vylepší druhá membrána, zapojená do série na výstup odpadní vody z první membrány. Dále tlak vody, pokud není optimální, je třeba nasadit pomocné čerpadlo. A další zásadní vliv má teplota vstupní vody. Samozřejmě je otázka, za se to vyplatí, u 20l vody týdně asi ne, ale pokud se vyrábí týdně řádově stovky litrů, potom už optimalizovat RO smysl určitě má.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2022 12:56 Žena ola [31] Re: Jarry
Můžu více info? Jak se dostat na poměr 1:1? Díky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2022 12:37 Muž Jarry [1433] Re: ds
To, že to tak máte vy, neznamená, že to nejde dělat jinak. Není problém dostat se na mnohem lepší poměr (klidně 1:1) a odpadní vodu využít, ale to už se opakuju...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2022 23:14 Muž ds [53] Re: OAK
Plýtvání vodou. Pro získání nějakých 20l osmotické vody, vypustíte odhadem 40-80l tvrdé vody bez užitku do odpadu. Časem i víc jak se budou zanášet filtry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2022 10:48 Muž Lojza007 [1180] Re: OAK
Pak bych ti doporučil se buď domluvit přímo s nějakým instalatérem, bude přesně vědět, co je potřeba, ale pár stovek to bude stát. Nebo zajít do nějaké vodo/instalo firmy (Neumann, Ptáček,...) a nechat si poradit. A když ti blbě poradí, tak tě to taky bude stát pár stovek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2022 10:33 Muž OAK [55] Re: Lojza007
Rozdvojku jsem nasel s tim, ze jeden vstup ma na hadicku od 8mm. Viz odkaz co jsem posilal. Jen nevim, jestli neni hadicka uzsi, abych ji tam narval. Nerad bych za to zbytecne vyhazoval prachy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.02.2022 09:30 Muž Lojza007 [1180] Re: OAK
Určitě jde sehnat rozdvojka na odpad, bude i v hobby marketech. Na hadici k pračce to určitě držet nebude, to musí být pevná trubka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2022 08:42 Muž OAK [55] Re: Jarry
No ja mam v technicky mistnosti, kde chci mit RO, prave jen odpad na pracku. A tam nevim jestli to navrtani bude tesnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2022 08:08 Muž Jarry [1433] Re: ds
To je ovšem způsobeno spíše neoptimálním tlakem, nebo sestavou, odpadní voda bude vždy (i ta se dá využít), ale je možné celkem snadno dosáhnout poměru kolem 1:1.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2022 08:05 Muž Jarry [1433] Re: OAK
Vetšinou se to napojuje navrtáním odpadní trubky a přidělání hadičky z RO takovou svorkou, hadička má 1/4" - www.mangala.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2022 07:14 Muž OAK [55] Re: ds
Plytvani ceho/cim?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2022 01:19 Muž ds [53] Re: OAK
Zdravím. A není to tak trochu plýtvání? Já na 20l osmotické vody napustím "odpadní" půl vany.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2022 21:31 Muž OAK [55] – Pripojeni na odpad
Ahoj. Planuju poridit RO a chtel bych se zeptat, jestli pujde odpadni voda pripojit k tomuto sifonu u pracky. www.onlineshop.cz/…
Ten slabsi konec je na prumer 8-16mm, nevim kolik ma ta hadicka...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2022 22:11 Pertinax Re: Michal Va
Připadá Ti to jako hloupost, ale je to tak: restriktor patří na odpadní hadici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2022 19:46 Michal Va Re: Cudlx
To je jediné co jsem se nedočetl v návodu. Restriktor byl napojený na odpadní hadici. Což mi přišlo jako hloupost. Ale v návodu jsem to nenašel. Kde má bylo správně? Hned na přívodu vody do RO?
Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2022 19:37 Muž Cudlx [4] Re: Michal Va
A máš tam zapojený restriktor? Někdy bývá restriktor s oplachovacím ventilem pak je potřeba otočit ventilem aby brzdil průtok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2022 19:01 Michal Va – Z RO teče moc vody
Zdravím,
Dneska jsem si dovezl novou 3 komorovou RO s DI a po zapojení mi teče z RO silný proud vody jako by tam RO vůbec nebyla. Z odpadní hadice kape voda velmi slabě. Vše je zapojeno podle návodu a netuším kde dělám chybu.
RO mám napojenou na sprchu, vstupní tlak vody neměřím jak, ale podle internetu by měl být tlak co největší.
Díky za případné rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2022 16:37 Muž ds [53] Re: Mirek64
Ah so. Já měl za to že je to udáváno jako ppm, tedy v mg/l. Díky za vysvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2022 16:21 Muž Mirek64 [68] Re: ds
Zdravím.
Chyba je na straně uživatele. Jednotka meq/l odpovídá mmol/l. Musíš tu tvrdost GH 7 převést na mmol/l a to je 1.25 mmol/l. Mirek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2022 15:40 Muž ds [53] – Seachem Doser app
Zdravím. Dneska jsem si tahl do mobilu appku Seachem Doser. Nicméně jsem poněkud rozpačitý z výsledků, které mi ukazuje. Ta appka by měla počítat dávkování chemie.

Konkrétně jsem zkoušel ověřovat dávkování Seachem Equilibrium do osmotické vody. Návod píše zvýšení o 3-6 GH dosáhnete přidáním 16g na 80l vody. Já měním 10l v 54l akvárku, takže dávám adekvátně 2g, když je déle zarostlé tak i 3g. Orientačně mám změřeno GH kolem 7dH (papírek). Tedy odhaduji cca 75-100 mg/l

Nicméně když použiji Seachem Doser - aplikace se zeptá na množství přidávané vody, současnou hodnotu GH a požadovanou hodnotu GH (meg/l). Zadávám tedy 10L , po osmóze 0 , požadováno 100 meg/l.

Načež mi to vzhodí že mám použít 13,2 lzicek, nebo 211g!!! Seachem Equilibrium coze

Je chyba v aplikaci, nebo v uzivateli? Máte s tím někdo zkušenost?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.12.2021 14:51 Muž Joe [9] Re: Joe
Okej, tak odpoviem si sam.

Sranda fungovala bez zavaznejsich problemov.
-investicia: cinan cerpadlo 16 eur aj s dopravou. Oficialne podla stitku
DC 12V
80W
0.9MPa max tlak
5.5l/min
Posledne dve su tazko overitelne, Napojene na 120W tiez cina zdroj, utiahol to v pohode ani sa nezahrial.
Napojil som ho na osmozu a spustil - cerpadlo ma automaticky spinac, pri nizkom tlaku (ked zatvorim privod vody) sa vypina.

Prve skusenosti: Dostal som s nim cca 0.65-0.7MPa a uz tam sa celkom trapilo. Hreje sa to priserne, radsej som do neho nechal fukat pomerne silny ventilator.

a teraz troska cisel:

Pri 0.65MPa som poskocil na 0.35l/min co robi peknych cca 133 GPD.
Co ma troska zarazilo bolo to, ze z RO tiekla voda pod rozlisovaciu schopnost obycajneho peroveho TDS metra (TDS 03 z invitalu) Ukazovalo to 0-1. Pri nizsom tlaku bez cerpadla mi sla voda okolo 3-4 ppm.

Takze plusy su jasne, fungovat to funguje, znacne sa urychlila vyroba vody
Minusy - cerpadlo je teda znacne hlucne a hreje sa. Pri ofuku sa ale na nom dala udrzat ruka a prestalo to smrdiet.
Ako to ovplyvni membrany po prvom pouziti neviem zatial povedat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2021 08:43 Muž Joe [9] – cerpadlo
Poslednu vymenu vody som uz meral ako dlho napustam cca 70-80l vody. Teoreticky by som to mal s 150GPD zmaknut pri idealnom stave za plus minus 3.5 hodiny. Mne to trva 2x tolko cize realne mam aj s 2 membranami v serii ledva nieco cez 75GPD. Je mi jasne ze teplota vstupnej vody tomu dva krat nepomaha, ale tu neviem ovplyvnit. Mozem aspon cerpadlom zdvihnut tlak.

Ak zoberiem tabulku od vyrobcu tlakovy faktor x teplotny faktor vychadza mi nasledujuce:
tlakovy faktor: 0.35MPa - 0.75
teplotny faktor: 16C - 0.754
vysledna hodnota je 0.5655, co mi priblizne sedi s vyssie uvedenymi meraniami.

A teraz uvaha:
Pridam cinana cerpadlo - namatkovo nieco ako toto www.aliexpress.com/…
V principe chcem polpalcove vstupy/vystupy aby sa to jednoducho dalo napojit na 3/8 hadice cez pushfity.
Takze hypoteticky by som mohol dostat nove hodnoty:
tlakovy faktor: 0.7MPa - 1.58
teplotny faktor: 16C - 0.754
vysledna hodnota je 1.19132 plus minus v idealnom stave, ale aj ked sa dostanem na nieco pod faktor 1.0 bude to uspech.

Ma sancu to fungovat alebo mi tam este nieco chyba ?

Dakujem za navedenie spravnym smerom

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2021 22:54 Muž Kikos [5] Re: hadravam
Já koupil naALI za pár korun ale má to i Invital :-) www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2021 10:33 Muž kus [200] - RostlinyRe: hadravam
Třeba tady. Doporučuji si zkouknout video průvodce reverzních osmoz na konci stránky.
www.profiplants.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2021 09:45 Muž hadravam [11] Re: Kikos
Ahoj díky za radu. Kde koupit měřák na vidivost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2021 20:25 Muž Kikos [5] Re: hadravam
Změřit tlak v systému RO a nebo změřit TDS měřičem vodivost výstupní RO, pokud je 0-0,35 je OK (tedy membrána). Jinak takto :

Životnost systému RO
Membrána - cca 30 000 l vody / 1,5 roku
Uhlíkový filtr - 5 680 l
Sedimentační filtr - 11 360 l
DI filtr - 2000l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2021 09:29 Muž hadravam [11] – Jak poznám že RO nefunguje
Ahoj všem. Mám RO asi rok.Asi super věc. Jen ted jsem si všimnul že mi to vyrábí nějak rychle vodu. Jak poznám že je potřeba vyměnit filtry?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.09.2021 22:40 Muž Kikos [5] Re: Jarry
Díky moc, no odšrouboval jsme ostatní a opravdu je přívod kolem média a odvod vody středem tak to bylo asi od dodavatele taky dobře. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.09.2021 21:27 Muž Jarry [1433] Re: Kikos
Musel bych to rozmontovat, ale jestli se nepletu, tak vstup jde okolo a vložkou s mixbedem jde voda zespodu a vytéká nahoře středem. Těsnění je každopádně nahoře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2021 15:25 Muž Kikos [5] – Čtyřstupňová RO a - napojením vtoku do DI filtru z membrány
Prosím o radu mám koupenou - čtyřstupňovou RO, mám dotaz jak je to s napojením vtoku do DI filtru z membrány. Přišlo mi od dodavatele složeno tak, že vtok by po napojení z membrány byl veden vnějším pláštěm do středu média a ven, volal jsem a psal dodavateli a napsali mi že mám napojit tak jak je smontováno, tedy vnějším pláštěm jde voda přes něj do středu - pánův kolega na telefonu poradil úplně opačně tedy ze středu ven, jak tedy otočit správně :-( nebo je to jedno. Díky za rady. :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2021 16:04 Muž Foligno [28] Re: vaclav
Ahoj. No ono je to technicky mrtvá voda čili je čistá sloučenina, ale já se přiznám, že v práci máme taky chladící okruh z demi vody, která vzniká kondenzací v parním okruhu a začal jsem doplňovat třetinu vody v akvárku právě s ní.Má lehký zákal který mi po několika dnech filtr zlikviduje ale zatím... coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2021 20:06 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kikos
jedna technická, když děláme DEMI vodu není žádný odpad Tak to není voda, kterou bys měl používat v akváriu. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49712x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515?od=51