Reverzní osmoza
No super, dokonca až tri fungujú!
A ako je to so životnosťou, nemá tá posledná membrána najnižšiu, netreba ju často meniť?
Ale ano, je to jednoduche... Odpad z prvej membrany napoj do vstupu druhej membrany a vystupy permeatu spoj Y-spojkou (
www.mangala.cz/… ) do jednej hadicky a obmedzovac daj az za poslednu membranu na odpad...
Pouzivam 3 membrany (50 GPD) a pri tlaku 5 barov mam pomer zhruba 1:2 az 1:3 maximalne. Viz foto mojej osmozy.
Marcel G napsal: Ty běžně udávané poměry 1:4 mezi upravenou a odpadní vodou platí pouze v ideálních podmínkách. V praxi to bývá daleko horší. Ono mi to tak vyšlo, že kým som získal 1 kýbel permeátu, odviedol som 4-5 kýblov koncentrátu.
Dost mi ale pomohlo pomocné čerpadlo, se kterým mi to kleslo na 1:2,85. Takže určitě by u tebe pomohlo buď použít ještě jednu RO jednotku nebo pomocné čerpadlo (pokud nemáš tlak aspoň 5 bar). Tlak mám presne 5 barov, teplota 8°C. Čiže toto je aj odpoveď na moju otázku, či je pomer lepší pri plne otvorenom vstupnom kohútiku (a plnom tlaku) alebo by bolo lepšie priškrtiť.
Podrobnější informace najdete třeba zde: prirodni-akvarium.cz/… . Vďaka, možno by v tom článku bolo dobré doplniť, že pri použití čerpadla (pri vyššom tlaku) sa nielen že zvýši rýchlosť získavania permeátu, ale tiež sa zlepší pomer voči koncentrátu, lebo som to tam akosi nevidel (alebo len nevšimol?)
Na zapojení dvou membrán za sebou najdeš určitě nějaká schémata na netu, nebo zavolej do fi. mangala.cz, ... Už viacerí ste tu spomínali návody a schémy, takže je v tom nejaký háčik? Ja som myslel, že normálne na odpadový výstup prvej zapojím vstup druhej a až na odpadovom výstupe druhej bude obmedzovač prietoku. Takže asi nie tak jednoducho...
Ty běžně udávané poměry 1:4 mezi upravenou a odpadní vodou platí pouze v ideálních podmínkách. V praxi to bývá daleko horší. Já mám třeba při tlaku kolem 3 barů a teplotě kolem 15°C poměr 1:6. Dost mi ale pomohlo pomocné čerpadlo, se kterým mi to kleslo na 1:2,85. Takže určitě by u tebe pomohlo buď použít ještě jednu RO jednotku nebo pomocné čerpadlo (pokud nemáš tlak aspoň 5 bar). Podrobnější informace najdete třeba zde:
prirodni-akvarium.cz/… . Na zapojení dvou membrán za sebou najdeš určitě nějaká schémata na netu, nebo zavolej do fi. mangala.cz, kde ti majitel určitě ochodně poradí, jak docílit co nejnižšího poměru mezi upravenou a odpadní vodou.
jedno je uhlíkový filtr , druhé sedimentitační filtr který dle popisu většiny RO odfiltruje mikročástice od 10 mikronů , předfiltr má patronu 5 mikronů , když se voda takto předčistí mohl by se snížit objem odpadní vody , ale pokud je to tak jak píše Motýl že :
"záleží taky na membránách, mají poměr 1:5 nebo 1:4" , pak je to asi zbytečné , raději bych pořídil membránu 1:4 a bude vyřešeno , no my máme vodu ještě tvrdší než ty takže to tou předfiltrací řešit budu ,myslím že se takto i prodlouží životnost patron v osmóze
Voda je normálna vodovodná, veľmi čistá, ale tvrdšia: 12°dKH, 15°dGH
Neviem, čo robí ten predfilter, ale v tej mojej sade sú už nejaké 2 filtre. Myslel som, že by som mohol kúpiť ešte jednu sadu - membránu bych pripojil a filtre by mi zostali na výmenu časom. Ostatné príslušenstvo (ventil a podobne) by sa dalo použiť napr. na nachystanie druhého prípojného miesta inde.
Motýl: Čiže by to "utiahlo" aj dve za sebou? Máte to niekto tak zapojené?
dej dvě membrány za sebe + zpětné ventily, záleží taky na membránách, mají poměr 1:5 nebo 1:4, praktičtější je mít filtry v obalech a né ty uzavřené, viz předchozí příspěvky. musíš pořád předělávat šroubení. kohout otevřit naplno. zapojení dvou membrán najdeš na netu.
0 11.09.2014 20:17 zervan [1123] - Rostliny Tak som si kúpil lacnú reverznú osmózu aj s príslušenstvom:
akvaland.sk/… Funguje dobre, len ma trochu trápi ten nešťastný pomer mäkkej vody k odpadovej vode cca 1:4-5
Nejde mi ani tak o peniaze, ale jednoducho mám z toho zlý pocit, je to neekologické a ja nezvyknem plytvať. Ono v lete sa použije na polievanie, zachytávame aj dažďovú vodu zo striech, ale teraz na jeseň, keď stále prší, máme vody nadbytok. Preto sa zamýšľam nad dvoma otázkami a prosím o radu skúsenejších:
1. Pokiaľ by som na výstup odpadovej vody ešte pred obmedzovač prietoku zapojil ďalšiu membránu, bude to správne fungovať a získam skoro 2-násobok mäkkej vody? Tlak mám dostatočný - 0,5 MPa.
2. Kedy je najlepší pomer mäkká voda : odpad - pri plne otvorenom vstupnom kohútiku alebo pri priškrtenom? Povedzme, že mi je jedno ako dlho sa bude vyrábať mäkká voda.
Starší reakce
Zas nebudeš muset temperovat vodu než ji naleješ do akva
Už vysí! Odpad bude do vany zatím rovnám hadici. aby se mi to tam nekroutilo
Akorád je to za pračkou a sušičkou. Takže je v koupelně docela teplo tak to asi budu muset pravidelnějc proplachovat
a máš pravdu, blbě jsem opsal barvu
davam si to OT at to nemate
Paralelně na restriktor jse napojil tohle
www.sklorex-akvarium.cz/… , ale už se dá koupit i restriktor s ventile a stojí do 200,- Kč.
Spojky aj PE hadičky dostaneš kúpiť v eshops.Ak nenájdeš pošlem ti link.Ak odpojíš restriktor,tak ako si správne napísal budeš oplachovať membránu.(nemáš kohút)
Normálne vzduchovacie hadičky sú podľa mňa na nič.
Tu je opäť moja foto čo som tu už raz tuším dával,mrkni na ňu:
Nepleť ho,mal to napísané správne!
Zrejme si si to len zle pozrel a prečítal.
Za restriktorom je odpadová voda - červená šípka.(aby tak vznikol tlak a voda bola tlačená cez membránu)
Modrá šípka je prefiltrovaná čistá voda.
Žltá je vstupná voda z vodovodu.
No já tam bohužel kohout na tim restriktoru nemám takže technicky vzato když ho odpojim tak se to opláchne ne? bez něj.
No na čistou vodu asi dám obyč hadičku vzduchovací. Ale na tu odpadní vodu tak tam toho proteče víc tak to se trošku bojim
Ještě najít tu správnou redukci a čepičku na ten nástavec co tam dali na rostlinných akvariích jak v tom je rovnou díra na ten kohout k RO
A ještě otázka. Tu přívodní trubku chápu že je z toho tvrdého plastu je tam velký tlak.
Ale otázka zní na ten odpad a na tu čistou vodu lze použít obyčejnou hadičku na vzduchování?
vsazením do kousku té tvrdé? A například omotáním nějakou izolepou elektrikářskou kvůli zamezení vypadnutí? (viz. foto ale bez izolepy)
A zda ještě nemáte radši nějaký filtr kdyby náhodou nějaký velký rez vlítnul do tý osmózi
Nebo jak to máte doma vy? předem děkuju
a odhaduju že je jedno jak vysoko ta reverzní osmoza je.. například že by to tlačilo odpad o půl metru víše než je osmoza například z pod umydvadla by to do přepadu v umydvadle
Aloha technická otázka projistotu se ptám
Žlutá šipka "špinavá studená vodu z vodovodu"
Červená šipka Odpadní voda
Modrá čistá voda?
A technická otázka šel by udělat oplachový ventil tim že by se ten regulátor průtoku vyndal?
Tím pádem by to běželo na prázdno.
A zda se ty spojky nemůžou ochodit. Zatím jsem tyhle hadičky a spojky nikde v obchodu neviděl. Jinak bych si koupil Téčko a bylo by to vyřešené.
Starší reakce
Zapoměl jsem napsat,že voda z řádu má přes 700 uS a RO mi dělávala do 10 uS,teď má voda z RO 350 uS,tak bude asi úplně v háji.Kupoval jsem ji použitou,ale koupil jsem nové filty.
Rada teď??Když už budu kupovat novou membránu,tak asi raději koupit i filtry?Nebo můžu ještě na nějaký čas použít ty mé,které mají necelých 8 měsíců a asi 1800 litrů přefiltované vody za sebou?Jde jen o to,že se mi do toho teď nechce moc investovat a filtry bych koupil třeba za 2-3 měsíce.Děkuji za postřehy.
Aby se ti povedlo vyprodukovat jen 20L/den, tak bys musel mít teplotu vodu blížící se 0°C a tlak hodně pod 2 bary. Na základě toho si tedy spíš myslím, že je ta tvoje RO z nějakého důvodu prostě nefunkční.
Tak jestli máš slabý tlak v trubkách tak je klidně možný že to dělá jen tak málo litrů za den.
0 25.07.2014 08:35 threat – Čištění filtrů a osmózy
Mám už pá dnů problém s tím,že mi osmóza filtruje tak 20 litrů za den-je to 50 GPD.Osmóza je stará 8 měsíců,tak myslím,že by ještě nemusela být po smrti.Dělám tak 60-80 litrů za týden.Vždy po použití ji nechávám proplachovat i 10 minut.Dala by se ještě jinak vyčistit-např. přehozením směru průtoku a nechat filtrama postupně vodu protékat?Zvlášť udělat mechanický filt a zvlášť "uhlíkový" a šlo by to udělat i se samotnou osmózou?
Starší reakce
Moja chyba,že som sa zamotal medzi ms a us jednotkami.Všetko mi vysvetlil a poopravil ma jiri609.(ešte raz dík)
Ako som ale spomínal,tak som požiadal o vyjadrenie i naše vodárne.
Tu je odpoveď:
Vážený zákazník,
zasielame Vám vyjadrenie príslušného oddelenia:
Pre Spisšskú Belú Vám bola nameraná hodnota vodivosti v sieti 48,1 mS/m (milisiemens na meter), čo predstavuje 48100 uS/m (mikrosiemens na meter).
Je možné, že Vami namerané hodnoty sú v mikrosiemensoch na centimeter, čo by predstavovalo:
300 uS/cm = 0,3 mS/cm = 30mS/m.
Limit pre vodivosť v pitnej vode je 125 mS/m.
Starší reakce
prasan napsal: Moja vstupná voda je celkom fajn o vodivosti približne 250-300us ... Dusičnany 2 ...Hm, tak to lecos vysvětluje. No u takhle nízkých dusičnanů se RO moc nezapotí. Zajímalo by mě, jestli má někdo ve vstupní vodě kolem 30-50 mg/L NO3, a jak moc mu to reverzní osmóza sníží. Podle mě to zatím vypadá, že vápník a horčík dokáže RO odstranit poměrně spolehlivě (s vysokou účinností), ale zrovna u dusičnanů to moc slavné není.
Ďakujem za vysvetlenie.Už je mi to jasné.Pár písmenok a celkom ma to poplietlo.
ty udáváš jednotky us/cm... mikro/cm, vodárny mS/m... mili/m, takže těch jejich 48,1mS/m je 48100uS/ale na m, tj. 481uS/cm....
A vodivost může hodně kolísat podle ročních období, průtoku v řece atd.
www.translatorscafe.com/…
48,1 milisiemens by bolo 48 100 microsiemens
48,1 microsiemens by naopak zas bolo 0,0481 milisiemens
Takže teraz nechápem, som sa zamotal?
To by znamenalo,že voda meraná vodárňou v našej oblasti má až 48 100 microsiemens?
Tak ako potom môžem namerať 250us doma z kohútika?To je už po úprave vodárňou?
To by znamenalo,že hodnoty udávané vodárňou sú priamo z vodného zdroja ešte pred úpravou.Skúsim sa tam popýtať ako to vlastne je.
rozdíly vodivosti spíše dělají jednotky, ty uvádíš uS/cm, vodárny udávají mS/m... to je rozdíl 200/300 a cca40... a rozdíl jedné stovky může udělat počasí, stav výšky toku atd.
Vlastne ste mi dali otázku (tú rečnícku) ktorú som ja dal Vám.Nie nadarmo som tam písal otáznik
Vodu do RO mám bežnú, čiže studená a nepoužívam ani čerpadlo.Bežný tlak v sieti.
Moja vstupná voda je celkom fajn o vodivosti približne 250-300us.Veľa ako napísal vikino záleží na kvalite použitej membrány a predfiltroch.
Parametre vody merané vodárňou mám v xls.(ak by bol záujem)
Teplota vstupnej vody 7,5C.
Dusičnany 2.
Dusitany menej ako 0,005.
Sírany 123
Železo 0,019
Horčík 26,2
Vápnik 65,7
Vodivosť udávaná vodárňou 48,1 (u mňa tú vyššiu robia zrejme staré,dlhé kovové potrubia)
Niektoré prípravky používané popri akvaristike majú vplyv na vodivosť.Mám jedno akvárko kde kľudne nameriam i cez 2000us.
Nastavení výstupní tvrdost i třeba takhle, ale na úkor ultračisté vody...
jmalyska napsal: Kulový ventil pro napojení k vodě a ventil na výstupu,aby se dal okruh uzavřít a voda zůstala uvnitř kvůli vysýchání, restriktor pro oplach membrány, tlakoměr a v případě slabého tlaku také čerpadlo.
shopakva.sk/…
shopakva.sk/…
Odkazy ilustrační!
Já to mám zapojené takto třeba:
Díky za sdílení zkušeností. Jinak ta otázka "jak se dá u RO nastavit výstupní vodivost" byla jen řečnická, a byla určena prasanovi. Mně je jasné, že u jednotky RO žádný čudlík na nastavení není. Moje vstupní voda (= výstup z katexového změkčovače) má skoro 1000uS.
Vystupnu vodivost na osmoze nenastavis. Zalezi ake su pouzite membrany, predfiltre a samozrejme to zalezi na vstupnej vode.
U mna ma vstupna voda 500uS s velkym obsahom vapnika ( CaCO3). Vapnik ma malu molekulu oproti mikroskopickym porom membrany a teda zvykne tieto pory casom zanasat a obmedzuje priepustnost membran a ovplyvnuje kvalitu permeatu.
Ked som pouzival osmozu bez zmakcovaca na vstupe, vodivost vody na vystupe z osmozy som mal v rozmedzi od 11 do 17uS. Dlho som takto nefungoval a radsej som si zaobstaral jednoduchy zmakcovac pred osmozu, kedze mnozsto potrebneho permeatu u mna je velmi velke. Teraz aj po preteceni zhruba 180 m3 vody cez osmozu mi tato dava vodu o vodivosti okolo 7 uS. Funkcia zmakcovaca pred osmozou spociva v nahradeni vapnika sodikom. Molekula sodika je v porovnani s pormi v membrane vacsia a teda pory nezanasa a zivotnost membran je omnoho vacsia a aj kvalita permeatu je lepsia. Molekula sodika sa od membrany odraza ako pingpongova lopticka a vacsina teda odteka do odpadu.
Je na kazdom ako si to urobi a treba zvazit, ci sa pre bezneho akvaristu s jednym - dvoma akvarkami oplati investovat do zmekcovaca, alebo castejsie menit membranu. U mna ako chovatela jednoznacne vyhral zmakcovac...
Jak se dá u RO nastavit výstupní vodivost? Pokud vím, tak hlavní faktory ovlivňující následnou účinnost membrány jsou vyšší tlak a teplota vody. Teplotu neovlivním (mám tam cca 5-10°C), a tlak mám díky pomocnému čerpadlu 5,5 bar. Takže lepší podmínky už pro to asi nevytvořím. Podle mě jsou v tomto ohledu hodně důležité vstupní parametry vody. Docela by mě zajímalo, jakou vodivost má tvoje vstupní voda a kolik tam máš dusičnanů. Mohl bys to sem prosím napsat? Vím, že už více akvaristů psalo, že jim RO dělá vodu o velmi nízké vodivosti, tak by mě docela zajímaly hodnoty jejich vstupní vody.
PS: Pokud by se chtěl někdo podělit o parametry vstupní vody a výslednou vodivost upravené vody, tak budu rád.
0 17.07.2014 06:43 Marcel G –
Re: Sid Díky za upozornění! Už jsem to opravil.
Ja z mojej (za nova)dostanem vodu o vodivosti 1-2us.Momentálne cca po roku 7us.Máte to tak nastavené,že Vám dáva 49us? (pravda, máme všade inú vstupnú vodu)
...Kdyby to někoho zajímalo, tak výsledky jsou tady: prirodni-akvarium.cz/… (až dole)...
Máte renonc u přepočtu alkality z mmol/l na °dKH. Počítáte s koef. 5,61, který platí pro tvrdost (dGH). Pro alkalitu platí koef. 2,8.
pakli že jim nefunguje odstranění na membráně ani z poloviny , jak jin asi bude fungovat přídávná patrobna ? (jen taková moje úvaha)
Aha , koukám na ten odkaz , je to v podstatě jeno a to samé jako nabízí většina prodejců , jen v trošku jiném obalu
Firma Mangala je taky prodává (
www.mangala.cz/… ), ale já ji ve své RO nepoužívám. Ono těch ~10 mg/l NO3 je v akváriu ideální hodnota, takže to neřeším. Jen mě překvapilo, že už druhá reverzní osmóza mi ty dusičnany neodstraní (resp. nic moc účinnost). Na webových stránkách se všichni prodejci vytahují s 95% účinností, a ve finále ti řeknou, že když ti ta jejich membrána dusičnany neodstraní tak úplně, jak má, tak si máš koupit ještě přídavnou patronu na dusičnany ...
přídavná patrona je taky od Magaly ?
Já o té přídavné patroně na dusičnany vím, ale když se u každé běžné membrány uvádí účinnost na odstranění dusičnanů kolem 95% (kromě jiného), tak mě docela zarazilo, že to asi zrovna u těch dusičnanů nebude pravda.
Marceli , pak jedině za kolonu použít filtr na dusičnany ,skus kouknout třeba na italské Atlas filtri , ovšem patrona velikosti 10" je tak na 3-5m3 , pokud se použije až za RO , nebude se asi tolik zasírat sedimentem a mohla by vydržet i dýl
2 16.07.2014 14:10 Marcel G – Laboratorní rozbor vody z RO
Nechával jsem si dělat laboratorní rozbor vody z reverzní osmózy RO 410-80MP od firmy Mangala (4-stupňová jednotka s pomocným čerpadlem). Kdyby to někoho zajímalo, tak výsledky jsou tady:
prirodni-akvarium.cz/… (až dole).
Pro mě je docela zajímavým zjištěním, že účinnost při odstraňování dusičnanů není nic moc. Je to už moje druhá RO, která mi produkuje vodu s relativně vysokým obsahem NO3. Předtím jsem to měřil jen kapkovými testy, ale naměřil jsem tam vždycky kolem 20-30 mg/l dusičnanů.
Starší reakce
0 13.07.2014 11:50 -
0 13.07.2014 11:50 - – RO ventil
Dnes som menil ventil na vstupe do RO.Tieto poľské občas nedržia tak ako majú.Ten môj viď. foto praskol (začal prepúšťať vodu) a pri rozoberaní sa rozletel celkom.Našťastie som mal rezervný.
to jde přenastavit jen šroubkem, bývá ukrytý pod plastovou krytkou. Já si nastavil malinko přes 6bar aby to dávalo za kratší čas, protože otec nesnese když ta osmoza jede prostě dlouho, což nechápe nikdo, snad jen on.
No nevím jak u Vás, ale třeba u nás v Prostějově vodárny na noc snižují tlak v soustavě ze 4 barů na 3 bary. A dělají to snad všechny vodárny v republice. Je to kvůli ztrátám vody na potrubí, páč hlavně ve větších městech je potrubí bůhvíjak staré a tudíž jsou jisté úniky do země. Praha má ztráty vody úniky do země několik desítek procent z celkového dodávaného množství do soustavy.
Jinak mě z osmózy s membránou 50GPD nateče 50 litrů při těch 4 barech za cca 6 hodin. A než nateče 50 litrů při sníženém tlaku na 3 bary tak to trvá celou noc, přesněji cca 8 hodin. Přídavné čerpadlo se hodí těm co mají svou studnu a mají kolísavý tlak v rozmezí 2 až 4 bary (u nás doma třeba). Přídavné čerpadlo udržuje stálý tlak např. na těch 4 barech aby to pěkně teklo, páč při 2 barech to už jen kape. Toš asi tak.
Mne stačí tak 50 litrů za týden
Záleží koľko tej vody vlastne potrebuješ.Ja mám pre moje hoby menšie požiadavky a RO 50 mi dá za noc 100-120L vody.Píšem za noc,výhodou je práve v noci silnejší tlak v systéme.
Přidat reakci
1 ...... [26] ...... 44 45
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 50207x