Reverzní osmoza
A máš prosím nějaký odkaz na tu membránu z Polska?
Myslím že membrány patří mezi ty nemnohé věci, které se nevyrábějí jen v Číně. Je to docela hi-tech věc. Dokonce jsem svého času pochyboval, zda je v Číně vůbec vyrábějí - ne všechno na aliexpressu je Made in China. Ale kdosi věci znalý mě ujistil, že jo.
Ale membrány se určitě vyrábějí např. vedle v Polsku, já takovou mám, a funguje mi dobře.
Zdravím ve spolek.
Vyměnil jsem membránu Filmtec 75 (mangala.cz) za Vontron 75 (Aliexpres). Nyní má permeát vodivost 100 uS, na té staré, rok a půl používané ve velice špatné vstupní vodě, měl permeát vodivost 50 uS.
Otázka zní, čím to? Zahodit Čínu a objednat tady u nás? Vždyť je to stejně všechno Čína, ne? Nebo je Filmtec lepší než Vontron? Ještě mám doma v záloze jednu Čínu - Wheelton 75. Děkuji za rady a názory.
Starší reakce
Ven z baráku to moc slyšet není a sousedi mají klíče, takže by případně mohli zasáhnout
Každopádně - kanystrové filtry už žádné nemám, jediný snímač je teď v sudu s osmózou a ten zapínám, jenom když napouštím. Jinak samozřejmě některé ty snímače mají na sobě vypínač, takže v případě delší nepřítomnosti je možné je vypnout.
a když odjedeš z domu pryč a náhodou se to třeba jen orosí - to Tě asi budou sousedi milovat jak to tam bude řvát hodiny popřípadě celou noc a podobně a stejně to případný únik nezastaví
Je to kravál jako prase, řekl bych větší, než třeba alarm v autě
Mám to jenom jako zálohu, jinak si nařizuju časovač, +- vím, za jak dlouho se mi sud naplní
Zajímavá věcička. Ale prosím Tě, nedostanu z těch 120 dB infarkt? To je kravál jako prase, ne?
Já mám u barelu navrtaný otvor kousíček pod horní hranou, kterým hadičku protáhnu a zakončím kolínkem (ale je to stálá instalace). Proti přetečení používám tyto alarmy -
www.aliexpress.com/… - používal jsem je i ve skříňkách s kanystrovými filtry a byl jsem díky tomu zachráněn od vytopení...
Protože se mi to občas taky stávalo, tak jsem si na RO a do 200L barelu nainstaloval tohle.
www.mangala.cz/… 0 08.01.2019 10:49 janci82 – Reverzni osmoza
Jak řešíte tu reverzní osmózu aby se vám kbelík nepřeplnil a voda nevytekla, případně hadička nevysunula a netekla vedle?
Už se mi to dvakrát povedlo, že jsem přišel později (hold zapoměl, jednou selhal budík, protože se Telefon vybil), naštěstí pokaždé jen pár minut a jednou se mi voda při nižším tlaku na vstupu vzlínala po hadičce asi 15 cm a stekala vedle kbelíku (při napouštění vany v koupelně). Neměl by někdo fotku jak to máte zajištěné?
Díky.
Posilovací čerpadlo se instaluje před celou soustavu RO at už je v jakékoli konfiguraci
Starší reakce
7 27.12.2018 23:04 ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevety Já na oplachování ten restriktor sundavám.
Postup je jednoduchý - vytáhnu segrovku (takovej ten modrej plastovej bazmek v místě, kde se vsunuje hadička), zatlačím ten přítlačnej kroužek směrem k restriktoru, vytáhnu hadičku, vyndam restriktor, nechám oplachovat membránu, potom se jdu podívat, kam mi kočka ten restriktor odnesla, když jí najdu, tak se jí pokouším vysvětlit, že i když se jí restriktor hrozně líbí, tak já ho do tý osmózy opravdu vrátit potřebuju. Následuje pokus o sebrání restriktoru kočce, následně hledání kysličníku, vyčištění škrábanců, cesta do lednice pro buřta, lákání kočky na buřta, úspěšné vydolování kočkou odhozeného restriktoru zpod gauče, vrácení restriktoru do osmózy, zjištění absence segrovky, zpozorování kočky se segrovku v hubě, rezignované sednutí si na gauč, otevření lahváče a trochu si poplakat nebo zanadávat, následně pomocí smetáku vyhnat kočku ze skříně, vylézt ze židle na skříň pro segrovku, kterou tam kočka zapomněla, při slézání ze skříně stoupnout kočce na ocas, leknout se a vzbudit celej barák, vrátit segrovku na osmózu a jít si otevřít pivo.
Jo, koupit si ten restriktor s oplachovacím kohoutem je jen o pohodlnosti.
Není rozdíl, ano je to o pohodlnosti a dává se místo restriktoru. Otočíš jen kouhoutkem. Však jsem psal, že jde jenom sundat restriktor.
Chápu to dobře, že se tento dílek dává místo restriktoru? A nestačí tedy v tom případě odpojit restriktor a následně provést proplach i bez dodatečného dílu? Nebo v čem je rozdíl (kromě pohodlnosti)?
Díky za dovysvětlení
(Já mám RO 90, tak pro mne tam v odkaze stejně není správné zboží)
RO pouzivam
www.rostlinna-akvaria.cz/…. DI filter docistuje vodu takmer ku 0 µS/cm. Mal by si poradit s kremicitanmi a fosfatmi. Oplach ste uz presli s Tommom
Tak, tak jde sundavat i samotný restriktor, ale tohle je pohodlnější
Dík. Takže lze klidně před i po. Nic se tím nezkazí.
Oplachovací ventil způsobí, že jakmile jej otevřete, tak jde do RO plný tlak z vodovodního řádu nebo z přídavného čerpadla (jinak je ztlumený) a ten opláchne nečistoty na membráně a prodlouží její životnost.
Tak jsem to konečně pochopil.
Děkuji moc za pro mně povzbuzující informaci a také za prezentaci. Opravdu máme podobnou vstupní vodu (ověřeno dodavatelem cca 1050 - 1100 µS/cm) a informace uvedené v Tvém příspěvku mi velmi pomohly. Půjdu tedy do toho a dávám palec nahoru.
Ještě Tě prosím o informaci jakou RO (typ) používáš. V mém případě se rozhoduji pro RO 75 GPD nebo mám jít kvůli tvrdé vodě a dusičňanům do něčeho jiného?
Dále mi není jasné, proč provádíš oplach na začátku cyklu a jak se to dělá prakticky. Myslel jsem si totiž, že je třeba RO "propláchnout" právě po ukončení cyklu např. permeatem, z důvodu např. usazování vodního kamene v membráně.
Snad mně do toho ještě trošku zasvětíš. Informací si velmi cením.
Pri podobnej tvrdosti vody a vodivosti cca 1100 µS/cm pouzivam reverznu osmozu bez problemov cca 20 mesiacov. Parametre vstupnej vody mam v prezentacii. Kazdy tyzden vyrobim cca 100 L permeatu. Na zaciatku kazdeho cyklu oplachnem membranu cca 5 minutovym oplachom. Pri tyzdnovych cykloch je to mozno zbytocne, ale neublizi to. Po asi 16 mesiacoch prevadzky som menil filtracne naplne, lebo permeat uz mal vodivost okolo 50 µS/cm. Po vymene filtrov je vodivost permeatu na 13 µS/cm. Pri takto tvrdej vstupnej vode vidim RO ako najvhodnejsiu technologiu upravy vody vzhladom na prevadzkove naklady a celkovu narocnost. Mozem len odporucit.
0 26.12.2018 16:23 klidas – 5,85 mmol/l (32,8 °N)
Ahoj.
Je ji možné využít i při výše uvedených hodnotách vstupní vody? Cca 100 litrů měsíčně možná méně.
Vždy systém propláchnout v již upravené vodě nebo destilce, z důvodu menšího opotřebení membrány? Bude to na ní, nebo na celé zařízení mít nějaký efekt prodloužení životnosti?
Nebo by to vydrželo účinné i tak dost dlouho a je to zbytečné? Má někdo zkušenosti s podobně tvrdou vodou?
Ptám se proto, že chápu nevhodnost osmózy při takto tvrdé vodě a nutnosti používat ještě před zařízením "změkčovač vody" cca 15000 Kč. Děkuji za informaci.
Mám vlastní studnu, ze které bude voda pro osmózu použita. Tlakování řešeno čerpadlem 12v, 5 litrů/min 5,5 atm až 8 atm (vypne). Odpadní voda bude využívána - zahrada, technické účely ap.
Pro domácnost mám obecní zdroj. Kvalitní voda, ale podobná tvrdost vody. Proto by bylo škoda nevyužít studni.
Starší reakce
Zdravím, jaký je optimální tlak na membránu pro docílení nejmenších ztrát na odpadní vodě?
Starší reakce
Marcelko napsal: vacsina tých prvkov je aj v komplexných hnojivach, nemyslis?
Ty prvky dodáš do vody i když do ní s odpuštěním nasereš. Účelem úpravy vody je vždy, z definice, mít ve vodě od každé látky právě tolik, kolik jí tam chceme mít.
Ideální voda na pití výrazně preferuje vápník, ten dělá dobrou chuť vody. Akvaristika žádá něco jiného.
chcem pouzivat zaroven v domacnosti
Helejďse, já jsem vybíral osmózu podle ceny. V těch membránách je možná nějaký kvalitativní rozdíl. Ale já mám tu nejlevnější, rozumné předfiltry, za tím mixbed, a mám vodu 1 µS/cm. Nevím co víc bych si měl přát. Udělám si vodu podle libosti.
Pokud chceš dobrou vodu na pití, budiž. Běž s tím do fóra zdravého životního stylu a neřeš to tady.
Marcelko, já jsem se Tě zastával, protože věřím, že to neděláš naschvál a že bys neměl být extra trestaný jen za to, že Ti pánbůh něco konkrétního nenadělil. Ale už pomalu měním názor. Tvojí přítomností jsme nezaslouženě trestaní my ostatní. Přijdu na fórum a nečtu skoro nic jiného, než diskuse okolo Tvých jankovitých nápadů. To bych raději učil slepici Zoru rozvazovat tkaničky. Tam bych viděl nějakou naději. V debatách s Tebou ji nevidím.
To jsi psal v led osvětlení...nikdo ti nic nevymazal..
Keby si mi nevymazaval prispevky, tak by si vedel, ze to okrem akvaria chcem pouzivat zaroven aj v domacnosti.
O RO se nijak zvlášť nezajímám, ale myslel jsem, že jejím smyslem v akvaristice je, jednoduše řečeno, z vody všechno odstranit. Ne tam něco přidat... Abych si to pak mohl přidat sám, přesně podle svých potřeb. Takže jaký je důvod kupovat RO s mineralizátorem, abych ho buď použil a popřel smysl RO, nebo ho nepoužil a popřel smysl jeho nákupu...
Mineralizátor – obohacuje vodu o základné minerály, ako je horčík, draslík, vápnik a sodík, ako aj malé množstvo chloridov - vacsina tých prvkov je aj v komplexných hnojivach, nemyslis?
A ten "Mineralizátor" sa dá vybrat.
Starší reakce
Pri vyššom tlaku síce získaš lepší pomer,ale stratíš na kvalite požadovanej vody.
Dobře, ale zase když mám tu teplou vodu z bojleru, tak bych čekal, že tam bude víc bordelu a tudíž víc odpadu - takhle jsem nad tím uvažoval a to mi na tom přišlo divné.
Ale asi toho bordelu není zase tolik, případně je to bordel, který zachytí předfiltry.
Jelikož při vyšší teplotě má voda nižší viskozitu, čili se líp tlačí skrz tu membránu.
Závisí to hlavně na kvalitě vstupní vody.
Ale jinak jo, když do toho pustím teplejší vodu, je odpadu míň, je to divný, ale je to tak. No a u toho tlaku to funguje taky.
Osobně bych ale raději šel cestou přidání další membrány. Tzn. že si tu odpadní vodu proženeš ještě přes další membránu.
Protože když pouštím teplou vodu, jde to ještě přes bojler, k čemuž se z mého pohledu váže dost nevýhod.
Případně to přídavné čerpadlo, ale to je zase spotřebič navíc.
A jakej budeš mít poměr si prostě musíš zkusit sám - jak jsem psal na začátku, závisí hlavně na kvalitě vody, kterou ti to bude filtrovat.
Problém s tím nebyl, už jsem přes ně bral od té doby nějaké další věci z Polska (GH+ One Shrimp a Trace One Shrimp ) a vždy na jedničku.
Mohu doporučit.
To to by bolo asi lepsie ak sa to podarí
Já to bral přes asistovanej nákup.
ManuelChavez napsal: Jsem teď nákup RO z Polska taky řešil a vzal jsem to přes asistovaný nákup (www.nakupy-polsko.cz), což dělá 100,- Kč za poslání ke mě domů a 150,- Kč výpalný pro ně, případně jenom 50,- Kč, když si to k nim na sklad od Poláka vybavím sám (což se mi nechtělo). Takže mě to vyšlo na 600,- Kč za RO (filtrowana.pl/…), 70,- Kč doprava od eshopu na sklad, a 250,- Kč přepravce, což je dohromady 920,- Kč.
Za mě dobrý. Vzal jsem si tam rovnou i nějaký filtry do zásoby.
Teď už jen počkat, až to přijde.
rybicky.net/forum/14515… To mi pomohlo
Allegro, ber nabídku, u které je SMART. To znamená, že posílají do těch "paczkomatů", pak při objednávce si z mapky vybereš, kde to chceš poslat.
Tady máš odkaz,zadal jsem rovnou osmozu RO3, to je ta nejlevnější. Ta je s membránou Vontron,ev.Helix. Mi fungujou normálně, někdo píše, že nejlepší je Filmtec-ten ale bývá dražší.
allegro.pl/… Ok, to by mozno nejako šlo. Nejaké konkrétne stránky? Ďakujem za rýchlu odpoveď
Osmozu tam koupíš za cca 24,- euro, ale neznám žádnou firmu, co by posílala do ČR.
Dělá se to tak, že si vybereš k tobě nejbližší místo v Polsku a tam si to necháš poslat do "balíkomatu", ze kterého si to musíš vyzvednout osobně.
Nepoznáte nejakú poľskú stránku kde by mali osmozy okolo 30€ (alebo aj menej) s dovozom na Slovensko? Chcem pomaly založiť biotopne akva a potreboval by som ju
tak objem v akváriu je 190l ale kolující objem vody, kterej je i ve filtru je hned o 30-35l víc.. a třetina z 225-ti je zhruba 75l a já se ptal radši na větší objem jen tak
dával bych to asi 2:1 RO/řád
ale jak píše ZDRI, na to se asi vykašlu... kytky na to náročný nemám a ryby na to náročný jsou jen sekernatky, který zejtra teprve dorazí
přímo v ČB nebydlím, a z římova mi sem taky voda neteče, jak vám...
čevak uvádí, to co mám napsáno v prezentaci...
vodu máme podle mě celkem tvrdou. už jen když vidím ten slabší vodní kámen.. těch uváděných 7°dH bude asi pravdou, ale jinak zas tolik tvrdou vodu, jak máme ve studni v řádu nemáme, s tou stačí pokropit auto a auto je po uschnutí slušně kropenatý
uvidíme... koupit jí můžu.. minimálně to má výhodu, že jí nemusím využívat jen na akvaristiku
ale kam to případně zapojím, to fakt netuším
Vodu si namiešaš v takom pomere pre aké ryby to potrebuješ.
Hanumana napsala: přijde mi logické že asi nedolevate jen vodou z RO....
Někdy a někteří ano, anebo ve vysokém podílu.
Ale i tak, v praxi to moc nezmění. Dost dobře nejde odebrat z akvárka vodu, a pak čekat, až RO udělá novou. To by i malá výměna vody trvala několik hodin. Já přitom během výměny vypínám topítko i filtr, z dobrých důvodů, ... to prostě nejde se s tím courat půl dne.
Ale vždyť tady v ČB máš hodně měkkou, čistou vodu - dH 5°, vodivost cca 200 uS/cm, NO3 5 mg/l. Trochu vyšší pH (7.5) Ti sníží olšovice, kořeny a listí, které tam dáváš (tato voda má nízkou pufrační schopnost, takže stačí málo).
Nebo Ty nejsi přímo z ČB? I tak je jednodušší koupit dva 50 l kanystry a cestou z města je u někoho natočit z vodovodu.
nadrze.navsechno.cz/…
PS: Jarry mi to vzal z klávesnice...
No ale koukám na tu tvojí vodu, pokud to, co máš v prezentaci, je pravda, tak bych RO asi neřešil.
Na druhou stranu ať počítám jak počítám tak 80l je vic jak třetina strakacova objemu. Tak by asi stalo za zmínku kolik vody při výměně dáváte z RO a kolik kohoutkové. Jsem v tomto tématu úplně laik ale přijde mi logické že asi nedolevate jen vodou z RO....
Buď Ti špatně rozumím, nebo to špatně chápeš.
Myslím že všichni to děláme tak, že demivodu shromažďujeme v nějakých nádobách, a teprve přímo při výměně vody ji lijeme/čerpáme do akvária.
Běžná levná RO Ti bude vyrábět 80 litrů mnoho hodin, třeba dvanáct.
Přidat reakci
1 ...... [9] ...... 44 45
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 50207x