Reverzní osmoza
No ještě mě napadlo jestli to není membránou. Ale kupoval jsem v Mangala.cz, tak snad by to mělo být OK. Místo značky Vontron mi ale doporučili Filmtec, že by měla být lepší na ty dusičnany. Jako není pro mě problém koupit ten DI filtr, nestojí tolik a myslím i ten mixbed není pro mě taková zátěž, jen jestli to přinese ovoce.
Moje vodovodní má cca 500 µS (skoro bez dusičnanů) a z osmózy mi leze taky 9 µS. To jsou asi taková normální čísla, a lámu si hlavu, proč to zrovna muťova osmóza nezvládá podobně.
Těch dusičnanů je ve vstupní vodě okolo 200 mg/l. Domnívám se že to má za následek to, že bude propouštět ještě něco navíc, že je tím snížená její účinnost.
Me by teda zajimalo co ti tam zustava? Myslel jsem ze ty dusicnany, ale pokud jich je jen 5ppm, tak to by asi nemelo delat ~50uS.
Ja mam v kohoutku vodivost 650uS a RO to docisti na 9uS... Nemas tu vstupni vodu co se vodivosti tyce az o tolik horsi. Schvalne ti odpo zmerim kolik ma moje RO voda s 5ppm NO3 (kalibracni vzorek na NO3)...

0 12.01.2018 09:31 Deepinpeat –
Re: muťa V tom případě bych to neřešil vůbec, prostě se to bude ředit dyl. Je zbytečné odstranovát tu zbytkovou tvrdost,ta už ničemu vadit nebude. Není to pravda voda na tření divokých červených neonek,ale pokud právě to není účelem tak bych si s tím nedělal starosti.
Dusičnanů zůstává do 5mg/l. Mě jde spíše o tu vodivost.
0 12.01.2018 08:54 Deepinpeat –
Re: muťa No dočistit to určitě zvládne, ale ta kapacita může být hodně malá a ta náplň je smíšená, takže ji můžete jen měnit, ale nepujde regenerovat. Pokud je to voda do běžného akvaria a dusičnanů je porad moc,tak by možná bylo nejjednoduší používat jen vodu z RO tak je teď a přidat nějaký remineralizacni přípravek.

Rád bych znal názor vícero z vás. Moje RO se pere se špatnou vstupní vodou, viz obrázek....už tu byl. Permeat má vodivost 55 uS. Myslíte si že DI filtr mixbed, ji dočistí? V permeatu zůstává ještě zřejmě nějaký vápník a dusičnany, kterých je více než dost ve studni.
www.profiplants.cz/…
Starší reakce
Skúšal som aj to, myslel som že to bude restriktorom dal som ventili namiesto restriktoru a tlak sa vôbec nedvíha, ani vtedy keď úplne zavriem výstup na odpadovu vodu nemôže to byť nejaké zavzdušnene? Zvláštne je že mi ani čerpadlo nedvíhne tlak a pritom ho počujem ze ide, aj na dotik keď ho chytím cítim že sa trasie čiže malo by ísť je to divne
Zkus omezit průtok na odpadu.Na zkoušku tam stačí dát hadičku a nějaké skrtitko na vzduchovani.
On ten restriktor co tam je z výroby, je nastavený moc univerzálně, když máš malý tlak, tak toho většinu pustí do odpadu.
0 02.01.2018 00:13 halenar1984 – Nízky tlak
Ahojte prosím vás mám problém, na mojej osmoze pri membránach mam nízky tlak, nezvýši mi ho dokonca ani pomocné čerpadlo ktoré ide, na vstupe do osmozy je tlak 2,8 bar a pri membrane je tlak ledva 1,8...skusil som vyhodiť aj predfiltre ci sa tlak nestráca na nich ale nič to nepomohlo stretol sa s takým niečím niekto?
Starší reakce
0 12.11.2017 10:52 Hajle – restriktor
Zdravím, chystám se zapojit dvě kartuše s membránou za sebou a nevím jaký restriktor použít. Poradíte prosím. Zapojit ho stačí jen za poslední druhou membránu, nebo je potřeba mít za každou membránou jeden? a jak seřadit membrány? Mám 100 a 75 GPD. Díky
Starší reakce
Takže prvních 30l na světě za 2 hodiny. Vodivost je 88 us/cm z původních 800 a ty dusičnany mi to shodilo na cca 10 mg/l dle JBL kapkové o testu. Dodělám zbytek a zítra to tam liju.

Tak po zápasu s výměnou ventilu a protože jsem instalatérské nemohlo jsem to zařízení rozjel. Nechám dle návodu hodinu běžet. První voda co jsem chytil měla 100 us/cm a poměr byl 1l permeatu na 2l odpadu.
Starší reakce
Díky, ten první odkaz je pro mě nový a vypadá solidně. (Hlavně tam mají kalibrační roztok na měření redoxu, který momentálně nemám a neumím si připravit sám.

)
Těch roztoků je spousta pro mě je nejednodušší sera jinak třeba tady.
www.verkon.cz/… Víš o dobrém prodejci kalibračních roztoků na el. vodivost? Poradíš?
Vida ani mě nenapadlo koukat tam po membráně, za $12 to asi stojí za zkoušku

Kupte si kalibrační roztok o vhodné koncentraci, zkalibrujte si ten váš krám, kterým vodu měříte a přestaňte se vyjadřovat v [ppm]. Pokud ten váš krám umí měřit jen v jednotkách TDS tak ho zahoďte a kupte si obyčejný, levný konduktometr, který si ověřte kalibrací či zkalibrujte a vyjadřujte v jednotkách el.vodivosti [μS/cm]. Potom teprve uvažujte o vašem, případně vadném zařízení RO.
Je normální vyjadřovat a měřit „čistotu vody“ v jednotkách její vodivosti, konduktivity, v mikrosiemensech/cm [μS/cm], ostatně to dělají i vodárny a pokud udávají TDS (obsah rozpuštěných pevných látek), tak to nezjišťují elektronickým TDS metrem.
Vodivost, konduktivita, vody, která je elektronicky snadno přesně změřitelná, nevyjadřuje přesně obsah rozpuštěných pevných látek (TDS). Elektronický TDS metr měří el. vodivost (konduktivitu) vody a s určitým koeficientem ji převádí na jednotky TDS ([ppm]), různí výrobci „TDS metrů“ dokonce i různým a nebo i umožňují tento převodní koeficient měnit, nastavovat.
Vyjadřování čistoty vody v jednotkách TDS určených na základě el. vodivosti vody je tedy jen jakési nepřesné chytračení a machrování, které mne vytáčí!!!
Stejně mne vytáčí zdejší chytráci (nebudu jmenovat), co hovoří o mineralizaci vody, sypou do akvária všelijaké svinstvo, nemají ponětí o konkrétním vlivu jednotlivých látek na el. vodivost vody a vše nakonec měří elektronickým TDS metrem (vyjadřují v jednotkách TDS).
Z výše uvedeného plyne, že k měření a vyjadřování jakési „čistoty vody“ a ne přesného obsahu rozpuštěných pevných látek, stačí OBYČEJNÝ (levný) přesně ZKALIBROVANÝ konduktometr a případně i teploměr a NEPŘESNÝ přibližný převod el. vodivosti [μS/cm] na jednotky TDS či přibližně dGH je násobně přesnější si udělat vlastní hlavou a úvahou.
Nesetkal jsem se ve fórech, že by se někdo zajímal o kalibrací konduktometrů, sháněl kalibrační roztoky a zajímal se o přibližný přepočet el. vodivosti vody na jednotky TDS či stejně nepřesné dGH…
To teda nemaj horší kvalitu ,mám Votron z aliexpresu a je lepší nežli co byla u osmozy z Polska z Allegra,mě teď dělá 4-7 mikro u 100GPD ,která má o něco horší účinnost nežli 75GPD a ta mi dělala 12-20 mikro,spíš se podívej jestli Ti sedí okroužky to se mě taky stalo že byl špatnej a pak voda protíká,A měřák si zkalibruj i ta hodnota z mixbedu je podivně moc vysoká,
Občas něco z Číny koupím, to zas jo, ale do membrán pro RO bych nešel. To je hi-tech a dělají to pokud vím jen Američani a pár jejich fabrik po světě (jedna je v Polsku).
0 21.08.2017 12:06 halenar1984 –
Re: Maq Ono to zrejme bude novými membranami kúpil som z Aliexpres lacnejšie a zrejme maju slabšie odsolenie mna to na výmenu vody stačí akurát na vyter potrebujem dočisit
Něco je špatně s osmózou jako takovou. Žádná by neměla pustit tak mineralizovanou vodu.
0 20.08.2017 22:12 halenar1984 – Mixbet
Ahojte prosim vás ,potreboval by som poradiť ako dočistiť vodu po osmoze ktora mi upraví vodu zo 700 ppm na 220 pol, mixbet som skúšal ale stiahol mi to len na 150 ppm a to je pre mna malo použil som 0.6 l náplne myslíte ze keby som použil toho mixbetu viac ,lepšie by mi to dočistilo ?
Nevím, co si mám myslet o vašem příspěvku, asi jste mne nepochopil, což je jistě moje chyba.
Je normální bezhlavě nepřebírat, bez ověření, nesmyslné informace a nápady z internetových fór.
Věřte, že zdejší fórum či web čtu jen výjimečně a je to hrůza… Do fóra vstupuji, jen, „když už se na ty nesmysly nedá dívat a uvádějí vyloženě v omyl“…
Myslím, že deionizace se řešila v souvislosti s potřebou odstranění vysoké koncentrace dusičnanů (snad přes 100mg/l). Jinak se setkávám s tím, že mají lidé v sudu, kde připravují a skladují vodu vzduchování, ale nevím, jestli to má nějaký význam.
0 17.08.2017 11:17 RoFr – jen tak
Membrána RO plyny propouští a proto i velmi malé množství CO2 ve vstupní vodě způsobí okamžitou, nízkou, hodnotu pH výstupní vody z RO, která pod tímto vlivem obvykle mívá pH okolo 5,5. Mechanizmus nízkého pH výstupní vody z RO vlivem CO2 je jistě jasný a i vlastnosti takto extrémně slabě pufrované vody...
Není správné, někde níže uvedené, přirovnání s destilovanou vodou, která teprve přijímá CO2 difuzí ze vzduchu. Odstátím čerstvé vody z RO, částečným vyprcháním (nejen) CO2, po několika hodinách pH vody z RO, obvykle, velice mírně stoupne.
Záleží na uvažovaném použití vody z RO a bývá excelentní, pro některé účely, vodu z RO nechat odstát, stabilizovat… (nechat vyprchat plyny).
Někde ve zdejším, asi jiném fóru, je zmiňována deionizace vody z RO.
Při vší úctě si akvaristé zelináři nemusí s nějakou přídavnou deionizací vody z RO dělat starosti.
Deionizací vody z RO se docílí voda s vodivostí okolo 3μS/cm (záleží na rychlosti proudění deionizační kolonou a lze docílit i ještě lepších parametrů). Takovéto vody není zapotřebí pro praxi v rostlinných akváriích, ale je jistě třeba vhodná pro přípravu náročné vývojové vody…
Deionizační, neregeneratovatelná, kolona (na bázi iontoměničů, „prakticky přídavný filtr s iontoměniči“) k RO není žádnou novinkou!

Tak jsem konduktometrem co jsem koupil s RO přeměřil vodu v AQ s výsledky : TDS 405 ppm; EC 810 uS/cm.
Dělal jsem to tak a rostliny si to pochvalovaly. Ano, měl jsem kryptokorynové příhody, ale to bylo spíš kvůli tomu, že jsem neuhlídal výkyvy pH - já jsem šel s alkalitou až na nulu.
Počítej s tím, že čistá matematika nemusí fungovat; při té tvrdé vodě jsou ve dně zřejmě nějaké sraženiny, které se pomalu rozpouštějí jak voda řídne. U mě to tak dosud je - když neměním vodu, hladina mineralizace zvolna stoupá. (A nedá se to vysvětlit jen tím, že hnojím a rostliny to hnojení "nespotřebují" - mineralizace vrůstá o víc, než kolik s hnojením dodám.)
Tento vikend som zacal prechod na RO. Vymenil som 50% vody za cistu RO v akvariu kde bola GH cca 19-20 dGH. Nestalo sa vobec nic, dokonca ani jedinej kryptokoryne co tam mam. Naopak cichlidky i skalare boli viditelne nadsene. Po par dnoch zacinam mat pocit, ze zacinaju ustupovat riasy, ale este je skoro hodnotit.
Tento vikend bude nasledovat druha 50% vymena aby som sa dostal na cca 5 dGH.
Takze za mna v pohode.
Možná by bylo lepší to řešit častější výměnou menšího množství vody. Ale osobně si myslím, že když v akva vyměníš 1/3 vody za "čistou" vodu z RO, nestane se vůbec nic.
Resp. je pravděpodobný, že se ti rozpadnou kryptokoryny, jinak snad nic a rybkám bude určitě hned mnohem líp...
Budu připravovat cca 130l RO vody. Jelikož mám v současnosti v AQ doslova místo vody břečku, rád bych co nejdříve rybám ulevil a celých 130l dal na výměnu bez toho, aniž bych tu novou vodu míchal. Mám nádrž 400l čistého, GH 18 a kdybych tam nalil celých 130l, měl bych se dostat na cca GH 12 (a pak postupně níže). Myslíte že to je to velký skok, mám to dělat pozvolněji?
Starší reakce
Běžně skladuji i několik dní, nepozoruji problém.
Naabsorbuje do seba CO2 zo vzduchu a bude mat pH 5.5-5.9, inak nic. Tym, ze je to destilovana voda, staci cca 2 mg/L CO2 a pH tak drasticky leti dolu. Akonahle vsak do toho pridas nieco na upravu vody (napr. uhlicitan), tak sa to samo upravi.
Jak dlouho lze skladovat vyrobenou vodu ve sběrné nádobě? Jde mi o to, že pokud si ji připravím a dostanu se k výměně vody až třeba za dva tři dny, jestli to nemůže mít nějaký vliv na její vlastnosti.
Starší reakce
0 02.08.2017 10:57 Mikas4444 Zařízení funguje dobře, ale do teď se to spínalo při vlhkosti nad 70%, plánoval jsem, že to snížím, víc vysuším sklepy a pomůžu rostlinám

Je pravda, že ze vzduchu ve sklepě se tam nějaké svinstvo dostat může, to je risk. Ale dle reakcí vidím, že jako slabší alternativa R.O. by to využít šlo. Děkuji
Prosím Tě, co to máš za mašinu? Já když jsem odvlhčoval, měl jsem pět litrů denně. ... A lil jsem to do akvárka leta.
Což ale není záruka, že ve Tvém sklepě to nenachytá něco závadného.
No nevím, většinou se mění 30% vody týdně (já měním i víc). Na to ti 7 litrů nestačí ani když tu vodu zředíš.
0 01.08.2017 21:57 Mikas4444 Dudaku, diky, jeste jsem ji nevylil, ja mam 7 l za tyden a akvarko jen 64 l, tak by mi to stacilo

Jeste nekdo to zkusil a rybky nezabil? Moc diky!!
já jsem tuto vodu dřív bez problému používal, destilka to úplně není, ale zkondenzovaná voda měla vodivost cca 40uS, což bylo proti vodovodu (400uS) parádní, akorát je jí opravdu málo, časem jsem přešel na vodu z RO, ale přes zimu když odvlhčuju spotřebovávám i tu z odvlhčovače.
0 01.08.2017 21:05 Mikas4444 – Odvlhcovac vzduchu _ destilka
Pouziva nekdo do akvarka vodu z odvlhcovace vzduchu ...udajne destilka?
Z vodovodu mi tece des: tvrdost 21, ph 8, NO3 25 mg/l
Reverzni osmozu nemam, ale odvhlcovac vzduchu ve vlhkem sklepe jede porad a mam z nej vody a vody ... udajne destilky
Mam tento:
m.heureka.cz/…
Ma s tim nekdo zkusenost a pouziva vodu z nej na redeni pri vymenach vody? Celkem by mi to bodlo.
Testy jsem jsem zjistil ze voda z nej ma ph 6, uhlicitanovou tvrdost 0, NO3 pod 10mg. Vic nevim.
Nikde jsem to na foru nenasel tak pisu sem? Predem diky za nazor / sdileni zkusenosti !!

Starší reakce
Trefení je jednoduchý, ze začátku to stačí ředit s kohoutkovou od oka, ono je podle mě celkem jedno, jestli výměnou snížíš GH o 2, nebo o 3. Až se dostaneš na cílovou tvrdost v akváriu, tak si odměř litry a udělej si v sudu, nebo kam to napouštíš rysky - pro napuštění kohoutkový a RO (já mám GH 15, takže budu dávat 1 díl kohoutkový a 2 díly z RO, abych se dostal na 5). Stejně tak v akváriu to chce mít označenou hloubku, kam vypouštět při výměně, aby ti to vyšlo co nejpřesněji na připravené množství v sudu.
0 26.07.2017 09:54 fingerstyle Tak mi to teče 5.6 l/hod. Při teplotě 26 C.Schválně jsem to napojil na sprchu abych tam mohl pouštět vlažnou a vyhnul se napojení pod umyvadlo na studenej přívod-10 C.Když jsem ze začátku viděl ten slabej čůrek,tak sem se zděsil,a už jsem skoro objednal čerpadlo.Ale pak sem byl překvapenej kolik toho za tu hoďku nateklo.Ještě nad tím čerpadlem po rozmýšlím.Přece jenom je to dalších 1.500,-.Jenom mám trochu obavy abych trefoval to ředění a mírné snižování GH.
Mě zůstalo ph stejný,3x sem měnil polovinu vody v chaosu za RO a jednou čtvrtku.rostlinky bez změny,a skalarci sem přendáný do toho praskli hned druhý den.ale je fakt ze ja mel odstup cca12-14dni.
Já jsem si to nedávno užil, ale pozor -
bez CO2.
Přece záleží na tom, jak velký podíl vody vyměníš. Já jsem se s tím nepáral a měnil jsem třetinu vody dvakrát až třikrát týdně za čistou RO. Některé kryptokoryny dostaly kryptokorynovou nemoc, protože mi šlo výrazně dolů i pH, ale už zase rostou. Jinak všechny rostliny si to jedině pochvalovaly. I takové, u kterých jsem to nečekal - egerie, vallisnerie.
Dost o tom píšu ve svém deníku, od 20. dubna.

Snižuju tvrdost postupně asi tak o 2GH týdně. Připravuju vodu 3GH a měním cca 40% tydně, tento týden už budu ředit na cílových 5GH. Bál jsem se hlavně skokové změny pH kvůli CO2. Na rostlinách ani na rybách jsem při tomto tempu změkčování žádnou negativní reakci nezaznamenal, naopak.
Já bych to nedělal. Taková skoková změna nemusí akváriu prospět a mohly by to rostliny a rybičky odnést.
Nemyslím si že je to dobrý nápad, každá rychlá změna parametrů vody může být dost nebezpečná.

Přidat reakci
1 ...... [19] ...... 45
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 51036x