Reverzní osmoza
Ahoj. Jsem ze Slaného a mám stejnou vodu jako ty. Několik let jsem se trápil a touto vodou a nic moc. Pořídil jsem RO a už půl roku ji úspěšně používám. Je to velký rozdíl. Vše jde jednodušeji. Míchám 50l RO a 20 l kohoutek. Vodu mám 5GH.
0 12.03.2021 14:08 habrlukas – Zdravím
Zdravím mám v akváriu vodu 40 us a potřebuju se dostat na 200us s minerály pro krevety akvárium má 54 litrů a otázka zní. Mám to měnit třeba po 10 litrech třeba 6x než se to jakoby vymění a nebo bych mohl s upravenou vodou z ro plus minerály vyměnit třeba 3/4 ? Případně vyměnit jen klasických 10 litrů s tím že bych tam dal více minerálů aby se to dostalo na zmíněnou hodnotu ? Ale je to asi blbost že aby to nebyl moc velký šok ... V akváriu jsou pouze šneci jede 3 měsíce ... Na internetu jsem hledal jako blázen bohužel jsem na toto téma nic nenašel . Děkuji za případnou reakci ...
Tak když jsem dělal v Mělníku policajtovnu tak jsme si i na kafe vozil vodu z domova. Tak že RO asi určitě. Ten poměr si musíš vyzkoušet, a hlavně změřit až po několika hodinách ono to chvíli trvá, než se ta tvrdost ustálí. Druhá možnost je používat jen vodu z RO a dodělávat si tvrdost chemikáliemi.
Ahojda,
rostlinam se u me ani po trech mesicich nedari. Bud jsou vybledly nebo do hneda, nabeh na hnedou rasu strida nabeh na zelenou, odesli uz oba echinace (rubin a major) a kryptokoryna se taky horsi. no proste to nevypada jak by to vypadat melo. Hnojim bioflorem, ale kdyz to prezenu dela se slepa hladina. Rybam se ovsem dari vytecne, akarky se co 14 dni trou.
Voda je proste moc tvrda, moc Ca malo Mg. Potvrdili ve Vivariu, kde berou ze stejneho zdroje. Pristoupila jsem teda na myslenku reverzni osmozy. Pomuze to? Teorii sem si tu nacetla, ale jak to v praxi funguje? Vodu na vymenu naredim rekneme 1:1, cimz logicky klesne obsah všeho i tvrdost na polovinu. A dal? Necham jak je? Dohnojim doporucenou davkou hnojiva? Stejne musim poslat na rozbory a pak pmdd? Pokus omyl?
Nebo je to necim jinym a ja uz nevim cim.
Neměl by nekdo zajem o akvarko v pripade ze by to nevyslo? nez to hodim z okna
Starší reakce
Podle testu od sery na KH mam 13..a GH sem nemeril ale pdole nasich vodaren mam od 15-21 gh tvrdost je to samozrejmne rozmezi
V klidu můžete. Neuškodí, když si změříte alespoň kapkovými testy alkalitu ("KH") a tvrdost (GH) před a hodinku po výměně vody.
Ahojte poridil jsem reverzni osmozu,a chci se zeptat mam akvrium juwel rio 180 ,cca si myslim ze cista voda bude 150-160 litru ,vodu mam hooodne tvrdou prosim poradte mi kolik muzu vodu redit pei prvnim vymene..akvarium je ted plne vstupni vody myslite kdyz budu menit vodu muzu dolit po prve 50 litru pearmetu.
Starší reakce
...jaké máte pH vody z reverzní osmózy? Já mám 8,6 a to je mi divné... TDS mám 8 ppm...
U vod s takto nízkou hodnotou TDS (obsahem rozpuštěných solí) se běžným způsobem pH změřit nedá. Takže si nelamte hlavu s čísly, které vám ukáže pH metr po ponoření do permeátu a pH řešte teprve po úpravě vody přípravky, které používáte, a to navíc s dostatečným časovým odstupem od jejich aplikace.
...případná neutralizace při předávkování se dá řešit rozpuštěným louhem sodným NaOH. Nadbytek fosforu může podpořit výskyt řas a stagnaci rostlin...
Při neutralizaci předávkované kyseliny bych se v případě rostlinných nádrží přimlouval za KOH. Sodík je antagonistou draslíku, vápníku a hořčíku, tzn., že může omezovat jejich příjem rostlinami.
Kromě zmíněných fosforečné a sírové se dá do rostlinných nádrží použít i kyselina dusičná, případně chlorovodíková.
Vždy bude záležet na tom, k jakému účelu vodu upravuji, a jaké parametry má tato upravovaná voda.
K samotné aplikaci doporučuji používat 10% roztoky kyselin, (resp. louhu).
Kdo si na přípravu takových roztoků netroufá, může využít některý z akvarijních přípravků typu "pH mínus".
A nebo 8% kyselinu octovou.
Naředěnou kyselinou fosforečnou H3PO4, ředění přidáním destilované vody 1:1. Manipulace s kyselinou za dodržení bezpečnostních předpisů, kyselina se přidává do vody! Uvedená koncentrace zásobního roztoku je vhodná pro okyselování vody, bez přítomnosti živočichů. Do osídlených nádrží je relativně vhodný roztok 1:4, případná neutralizace při předávkování se dá řešit rozpuštěným louhem sodným NaOH. Nadbytek fosforu může podpořit výskyt řas a stagnaci rostlin.
Jakou kyselinou to snížit? Nějaký odkaz na eshop, nejlépe v dávkovačí pro akvaristy
Koukám že třeba Rataj Acidon je kyselina sirova a orthofosforecna...
možné to je, používám vodu z osmźy, která má cca 15-30uS a protože je vstupní voda cca pH 8,5 tak výstupní bývá často taky kolem 8 - po probublání. Okyseluji kyselinou.
Ahoj, jaké máte pH vody z reverzní osmozy? Já mám 8.6 a to je mi divné... měla by mít 7 nebo být kyselá díky vzdušnému CO2. Osmozu mám zapojenou správně, TDS mám 008... Doplňuji seachem Equilibrum na TDS cca 200 a seachem Neutral regulator. Po něm to klesne na pH 7, ale po týdnu už jsem zas přes 8. Co s tím? Je to fyzicky možné?
Volil by jsem hodnoty,které jsou vhodné pro osazenstvo akva a přidával množství hnojiva podle růstových reakcí rostlin.Teoreticky byTi měly vyhovovat hodnoty v rozsahu 200 - 300µS. V každé domácnosti se najde litrová odměrka na kapaliny a potraviny,do ní si nalej 5dl surové vody z řádu,následně dolévej osmózovku (permeát) po 1dl a pokaždém dolití si změř vodivost,až se dostaneš k požadované hodnotě a máš poměr mísení.
Poměr se dá vypočítat: např. surová voda bude mít 270µS,požadovaná hodnota má mít 140µS.
Počítáme přes jednotku:
Požadovaná hodnota: 140µS
Surová voda: 270µS
140:270 = 0,52 = 52 dílů výsledek je zaokrouhlený poměr surové vody
1-0,52 = 0,48 = 48 dílů výsledek je poměr permeátu
Při použítí kvalitní RO, by vodivost výsledné směsi vývojové vody měla mít 140µS,doporučuji provést kontrolní měření po aplikaci a následující den,včetně pH.
Výpočet na litráž,poměr s předchozího příkladu:
Objem vody např. 135L.
135 x 0,52 = 70,2L voda
135 x 0,48 = 64,8L permeát
Velmi měkká voda nemá pufrační vlastnosti a tím je nestabilní,navíc pro živočichy z tvrdších vod není vhodná,u některých může již v první fázi způsobit osmotický šok.
Děkuji za reakci .
Já právě používám osmotickou vodu u které zvyšuji tvrdost na GH o 5 stupňů a KH o 3,25 stupňů produktem Dennerle Osmose ReMineral a pak teprve hnojím macro a micro AQUAGROWER ,ale dostal jsem info že to není dobré ,protože už v ten přípravek od denerle obsahuje další živiny, mohlo by dojít k přehnojení .
Proto se ptám jak upravit osmotickou vodu ,aby jsem jí mohl hnojit a toto nehrozilo.
Za další reakce budu moc vděčný.
ahoj, používám ji krátce, hnojiva aquagrower nemám zkušenost, ale obecně je potřeba osmotickou vodu "přitvrdit" minerály a záleží dle použití, jestli chceš zvyšovat pouze GH nebo GH i KH (čistě osmotická voda má oboje kolem nuly), samotným hnojivem se podle mě na doporučené hodnoty nedostaneš, proto se do RO vody přidávají soli, které zvyšují výše zmiňované. Jinak postupuji opačně, nejdříve si upravuji vodu na požadované GH a až poté používám hnojivo.
0 17.02.2021 16:51 edaaema – osmoza vyvážení vody
ahoj. Chci použít osmotickou vodu + hnojiva micro + macro AQUAGROWER musím po přidání těch hnojiv ještě vodu upravit?
Starší reakce
No zalezi od kitu, ale ked zoberies obyco 75GPD, tak 100 litrov budes cvrkat do akvarka pol dna. Pozor na RO vodu - mne lezie cerstva RO s pH 5.9-6 Na to treba tiez mysliet.
Pokiaľ odpustíš tretinu vody a stále máš nasávanie filtru v pohode pod vodou, je to aspoň reálna možnosť.
Keď nič iného, môžeš aspoň vyskúšať.
Čo sa týka toho tlaku, tak len tak z hlavy 1 meter vodného stĺpca je tlak 0,1 baru. Čo spraví dĺžka hadice, to netuším. Za pokus to stojí.
Mal som v pláne najskôr tú 1/3 vody odpustiť, filter nechať pustený.
Ale asi hlavný problém bude ten odpor na výstupe z RO. Budem teda hľadať iný spôsob. Každopádne ďakujem.
Pri tej rýchlosti, akou tečie voda z RO, nebude tá teplota problém.
Neviem si však predstaviť, ako to chceš robiť. Ak budeš odpúšťať priebežne tak ako budeš napúšťať, tak časť tej RO vody, čo si tam práve nalial, hneď vyleješ. A vypnúť filter na takú dlhú dobu tiež nejde.
Ďalším potenciálnym problémom je, že dlhou hadicou a hlavne rozdielom výšok vytváraš umelo zvýšený tlak na výstupe RO, čím si znížiš jej účinnosť.
Skôr by som položil otázku na best practice - ako to robíte vy, čo meníte také veľké množstvá? Lebo mne stačí 20l bandaska
.
Ahojte, chcel by som poprosiť o radu.
Robí niekto výmenu s RO tak, že voda z RO tečie priamo do akvária? Viem že teplota takej vody bude nízka a bude treba to celé strážiť aby nedošlo k pretečeniu, ale nemám možnosť si namiešať cca 100 litrov vody, vytemperovať ju a až potom urobiť výmenu. Zvyšnú vodu by som postupne dopúšťal z vodovodu - teplejšiu, aby sa kompenzovala studená voda z RO.
S RO však nemám žiadne skúsenosti, neviem aký tlak má na výstupe, či je vôbec možné vytlačiť vodu z kúpelne do akva (vzdialenosť cca 4m).
Za radu vopred ďakujem. Miro
0 26.01.2021 21:58 lubo2302 – rozdoel RO
Zdravim idem kupovat RO len sa neviem rozhodnut ci mam kupit obycajnu 3stupnovu vacsinou urcene pre akva alebo viacstupnovu ktora je urcena uz pre domacnost len tu je uz moznost zvlolit viac druhov filtracie +UV lampa a daju sa zohnat vsade ND. Je mozne pouzit aj tu co je pre domacnost len zvolim potrebne filtre ako su pre akvaria?
www.bazos.sk/…
www.bazos.sk/…Starší reakce
Projevilo se to tím, že 2/3 populace pochcípaly... Klasická začátečnická chyba kdy jsem si nezjistil jakou mám doma vodu. A jenom razbory další ryby v akváriu které už tam byli i předtím a nejsou tak citlivé na tvrdost vody v pohodě přežily a vlastně žijí dodnes. samozřejmě jsem potom začal vodu upravovat a ted už žádný problém.
Moje řeč - vybrat se dá.
Upravovat vodu pomocí RO je osvědčená metoda, jak si připravit půdu pro pěstování náročnějších rostlin. Nic proti podobným aktivitám!
Kdo se touto cestou (třeba prozatím) vydávat nehodlá, může vybírat z rostlin, které zas tak cimprlich vůči vyššímu GH nejsou.
Namátkou - bahnička jehlovitá, b. živorodá, zakucelka plazivá, malokvětka drobnokvětá, pupečník bílý, marsilka srstnatá, vodaňkovec vzplývavý, bakuma karolínská, b. drobnolistá, kosokvět úzkolistý, mokřanka vzpřímená, hnědovka křídlatá, anubias...
Zajímavé názory a toto téma např. zde:
barrreport.com/… ...tvrdost 20 se razborám moc líbit nebude, vlastní zkušenost.
Jak se to projevovalo?
(U dánií nevidím s vyšší tvrdostí problém.)
Já se snažím míchat vodu na cca 5GH, je pravda, že rostliny rostou i v tvrdší vodě (i když 20 už je opravdu hodně), ale v té tvrdosti kolem 5 vypadají a rostou lépe. A za mě je jednodušší natočit vodu na výměnu z RO, než řešit a zkoušet, co v tvrdé vodě poroste a co ne a i pro ty ryby bude měkká voda asi lepší.
Právě kvůli rybám jsem došla k závěru, že asi bude potřeba, jen nevim v jakém poměru, ale to tu teď psal Jarry. S osmózou se teprve seznamuju tam kde jsem dříve bydlela nebyla potřeba. A pro Magic CO2 zatim nepořizuju mozna časem.
Já bych osmózu pořídil, ale ředil bych tak 4:1 (4 díly RO, 1 díl kohoutkový).
Akorát si myslím že tvrdost 20, se rázborám moc líbit nebude, vlastní zkušenost.
Pokiaľ neuvažuješ CO2, tak ako píše Sid. Je ľahšie vyberať rastliny než sústavne cvičiť s vodou.
20°dGH je síce slušný kameňolom, ale vybrať sa dá.
Hledejte mezi rostlinami, kterým podobná voda vyhovuje. (Využít můžete zdejší atlas.)
Těch rostlin bude nemálo a určitě budou schopny vytvořit pohlednou nádrž.
S rybkami si hlavu nelámejte a peníze za RO využijte nějak jinak, třeba si připlaťte za kvalitní filtraci nebo osvětlení.
Ahoj chci se ujistit jestli si to myslim správně než se pustim do zakládání nádrže. Podle hodnot z vodárny nám zde teče tvrdá voda(foto). Já plánuju rostlinné akvárium s rybama z asie(pravděpodobně razbory, dánia,). Akvárium je 80x40x50 čistý objem bude cca 120l. Takže mě asi nemine pořídit reverzní osmozu a pravděpodobně vodu míchat odhaduju asi 50 na 50. Myslim si to dobře? Díky za rady
Starší reakce
Tak to ti bude určite stačiť i základná 75GPD, nie?
2 možná 3 okolo 25L
Akú veľkú nádrž plánuješ?
Ahoj chtěl bych začít s chovem caridin a chci pořídit RO Máte nějaký doporučení jakou koupit?Děkuju
Starší reakce
Pokiaľ máš za sebou dve membrány, počíta sa pre každú vstupný tlak a tým aj účinnosť samostatne. T.j. na prvej je vstupný tlak 3.5 - 4 bary / dochádza tam ku strate tlaku odtokom časti RO vody/ . Na vstupe druhej druhej membrány je tlak 3 bary daný odporom membrány a restriktorom.
Súhlas, ale najskôr si povedzme či sa bavíme o tlaku vstupnej vody alebo o tlaku v systéme RO.
Tlak 3 bary je minimálny doporučený tlak pre "rentabilnú" funkciu membrány. Pri nižšom tlaku už dosť klesá množstvo RO vody voči odpadnej vode. Samozrejme záleží aj na teplote filtrovanej vody.
Ja mám ledva 0,3MPa.
Pumpa určite pomôže, len si musíš zvážiť sám, či sa ti oplatí. Ja robím tak 50l do týždňa, tak mne sa neoplatí.
Aký máte tlak vody pre RO?
U mňa je to na vstupe okolo 3,5-4 baru. Za prvou membránou mám na výstupe (odpad) manometer a meriam tam cca 3 bary.
Je to ok? Či odporúčate pumpu pre vyšší tlak?
Starší reakce
Oplachovací ventil sa zapája paralelne k restriktoru - keď ho otvoríš tak voda nejde cez samotnú membránu, ale len ju oplachuje - voda z odpadu ide "plným" prúdom.
Jasne, toto som nasiel aj ja.
Nie, oplach nepouzivam, ale mam ho kupeny. Uz som si netrufol to zase rozoberat, ked mi to zacalo fungovat. Neviem zatial ako sa zapaja.
Trochu som sa poobzeral a súhrn je asi nasledovný
Restriktor - Membrána GPD - nominálny prietok
300 - 50 - 190L /24h
420 - 75 - 285L /24h
550 - 100 - 380L /24h
800 - 200 - ??
Používam membránu 75GPD - množstvo RO vody je veľmi závislé na tlaku a teplote vody.
P.S. používaš oplach membrány ?
A aké membrány používaš? Pri 420tke mi to príde na 75 GPD? 75 mám aj ja, avšak na 20 litroch za hodinu nie som ani zďaleka. Zrejme je čas ich vymeniť.
Na to ktorý restriktor použiť Ti zodpovedne neporadím.
Ja mám v zostave použité dve membrány v serií s pôvodným restriktorom 420 už viac ako rok a pol. Pri tlaku 4.1 baru v rozvode a 17C mám 20 L RO vody / hod. Dvomi membránami takto dosiahneš lepší pomer medzi RO a odpadom.
Teoreticky, /podľa čísla/ mi to vychádza použiť 800 pri paralelnom spojení dvoch membrán - to však nemám overené
Chápem, díky.
Ktorý restriktor by si odporučil na môj setup?
420 alebo 800ml?
V druhom zapojení je dôležitý spätný ventil, ktorý to potom celé "drží".
Na prvom obrázku je to celé drží 4 cestný ventil. Dôležitý je Rozdiel tlakov medzi OUT a plavakom tak aby sa 4 cestný ventil presunul v danom čase. Tým že si pridal druhu membránu nastali podmienky na uzavretie. Pri väčších priemyselných 4 cestných ventiloch sa dá nastaviť hodnota - citlivosť - na jeho prepnutie.
Druhé zapojenie mne nešlo. Musel som to zapojiť podľa prvého riešenia. Možno je to tým, že som potreboval zapojiť 2 membrány za sebou do série.
Prečo prvé riešenie nie je ok a druhé áno? Lebo mne funguje prvé, vyzerá to tak.
Přidat reakci
1 ...... 44 45
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 50207x