Reverzní osmoza
0 26.11.2014 20:31 halenar1984 –
Re: acik teraz neviem ci tam mam fakt zavolat alebo si zo mna robis .....

no super vdaka tie kolienka urcite pomozu

a este sa chcem spytat prosim vas keby som chcel pripojit na vystup odpadovej vody dalsiu membranu treba kupit celu osmozu novu ci sa to da objednat samostatne na tej stranke od mangala nic take nemozem najst :(
Reverzku mám v kuchyni a když plním kanistry natahuji do koupelny hadici, která přesně a těsně sedí na ty umělohmotné z RO. Je to čirá hadice Variolux PVC 6x1,5mm koupená v OBI.
Jinak na origo hadice z RO jdou použít kolínka a koncový ventil

pro tvůj účel asi nejlepší řešení
www.mangala.cz/…
www.mangala.cz/…
0 25.11.2014 20:22 halenar1984 – hadicky na RO
Ahojte prosim vas neviete o neakom lepsom rieseni hadicky upravenej vody ? RO mam na WC a sud na vodu mam v komore vedla WC chcel by som na spodu prevrtat stenu av komore poza regal natiahnut hadicku do suda ale ta biela z origos RO je strasne tvrda neda sa ohybat nemate neake lepsie riesenie ? vdaka
Starší reakce
Zdar...kolik té vody potřebuješ??? Máš na ní nějaké kanystry???

0 12.11.2014 12:14 mispop – osmatická voda Praha
Dobrý den, ahoj,
dá se prosím v něteré pražské akvaristice, nebo jinde v Praze sehnat voda upravená reverzní osmozou? Stejně tak, jako jí mají např. v Mělnickém Vivariu 2 Kč/l. Dík

Starší reakce
Tuhle mojí novou RO s čerpadlem mám od 6/2014. Předtím jsme bydleli jinde a čerpadlo jsem nepoužíval. Článek o zapojení je zatím v nedohlednu, protože se mi pořád mění priority (a nemám zrovna moc volného času, abych stíhal všechno).
Aha, jsem si nevšiml (neporovnával jsem) nick u příspěvku se jménem v patičce odkazované stránky.

V tom případě palec nahoru za super článek!

A děkuju za info ohledně hlučnosti.
Smím se ještě zeptat, jak dlouho už RO máš (můžu tykat,? jsme stejně mladí

) a kdy zhruba se můžu těšit na jistě inspirativní článek o zapojení RO?
Osobne čerpadlo nepoužívam,púšťam RO v noci kedy je v systéme väčší tlak.No samozrejme ak ti ide o väčšie množstvo RO vody a potrebuješ to mať zapnuté nonstop,tak je čerpadlo dobrá voľba.
Autorem článku jsem já.

Čerpadlo je celkem tiché (trošku vrní), a zatím funguje spolehlivě. Jsem s ní spokojený.
Dík, to už jsem četl. Jen jsem už zapomněl, že je tam zmínka o kombinaci čerpadla 50 GDP s membránou 80 GDP. O hlučnosti a spolehlivosti tam ale nic není. Zkusím kontaktovat přímo autora článku, používá přesně tu RO, kterou mám zatím vybranou i já.
Dík za radu s mícháním a měřákem. Co se týče tlaku, tak mi už nejde o zlepšení výkonu RO, ale o to, aby vůbec fungovala. Jelikož dle vodáren mám tlak jen kolem 0.2 MP a pro správnou funkci a doporucuje aspoň 0.3, tak čerpadlo bude u mě nutnost.
ranep napsal: Je tu někdo, kdo má k osmóze pomocné čerpadlo od Mangaly a podělí se o zkušenosti? ... Stačí k membráně 80GDP čerpadlo 50GDP, jak je nabízeno v setu?Zkus se mrknout sem:
www.prirodni-akvarium.cz/… . Tam na své dotazy jistě najdeš odpovědi.
Až si namícháš vyhovující vodu - Ph, alkalita, tak si změříš vodivost a mícháš vodu jen podle vodivosti, stačí obyčejný měřák.
Zvednutím tlaku sice dostaneš víc permeátu, ale bude v něm více solí a membrána se dřiv zanese.
Je tu někdo, kdo má k osmóze pomocné čerpadlo od Mangaly a podělí se o zkušenosti?
Dle vodáren je u nás tlak v rozmezí 1,9-2,4 bar, takže se bez čerpadla neobejdu.
Jak je to se spolehlivostí? Jsou ta čerpadla opravdu tak kvalitní, jak je avizováno u prodejce? A jak je to s jejich hlučností?
Stačí k membráně 80GDP čerpadlo 50GDP, jak je nabízeno v setu
www.mangala.cz/… ?
Vodárne pre tento účel schválne vodu nadmerne okysličujú.
Áno, CO
2 odstraňujú, ale neviem ako dokonale - niektoré pramene ho majú vcelku dosť. V podstate to je jedno, ale proste je pre účel akvaristiky dobré merať odstátu, no a voda s takouto alkalitou nemôže mať pH 7 (ak sa nepridá CO
2), čiže som chcel len toľko, že tým pH sa netreba znepokojovať
Tie problémy s rastlinami neviem objasniť, asi by bolo lepšie opísať v správnej diskusnej téme a niekto znalý sa vyjadrí

Inak mne Egeria (densa) tiež nekorení, ale rastie bujne, mám ju len na "horácomatke", lebo raz za týždeň - dva skracujem odspodu, tak sa mi ju ani neoplatí sadiť. Zjavne jej stačia živiny z vody. Ale niečo jej vie vadiť, neprišiel som na to, že čo.
K PH: to je pokud vím obráceně. Vodárny naopak co2 odstraňují a pH uměle zvyšují jako ochranu před rezivěním potrubí. Odstátím se do vody dostane nějaké co2 zpět a pH by mělo klesnout. Možná trochu klesne, ale pořád ho měřím silně nad 7 a bubláním se dostávám blízko 7 při zeleném dropcheckeru.
O alkalitě jsem už psal v předchozím příspěvku a když jsem z počátku ještě často měřil NO3, tak seděli na údaj z vodáren (~20mg/l). To jen teď se to zhoršilo zřejmě kvůli splavování látek z polí častými a vydatnými dešti.
V akva mám rostlin myslím poměrně dost (viz. moje prezentace), světlo bude průměrně, ale ne úplně slabé.
PMDD jsem nehnojil bez rozmyslu, KNO3 jsem buď vynechával nebo redukoval. Hygrophila siamensis vykazovala nedostatek K, ten jsem doplňoval K2SO4. Nepomohlo. Egeria nechce a nechce kořenit, v jednu dobu dokonce odešel i jávský mech

a vzdala to i heterantera zosteriofola, která nádherně zareagovala, když jsem začal bublat.
Podezříval jsem i přemíru péče z mé strany, protože při odkalování v podstatě žádný kal nemám, bordel je jen z proplachování filtru. To ale neplatí pro krevetárko, kde odkalování zjevně zapotřebí je, ale ani tam egerka nekoření.
Starší listy stonkovek odpadávají předčasně, ale popisy příznaků nedostatků rostlin, co jsem zatím našel, vždy vedly k nějakému sporu nebo prostě přidávání doporučeného prvku buď nemělo výsledek nebo vedlo k větším problémům.
Ferox teď přinesl po delší době zlepšení, ale pořád to není ono, pořád něco zjevně chybí nebo přebývá.
Ale to už jsem zase jen u rostlin, primárně chci řešit dilema, zda RO může v mém případě výrazněji pomoct s krevetami (měla by, TDS mám vyšší než doporučenou) a jak na to míchání s co největší mírou odbourání různých měření. Jestli pro základní orientaci stačí konduktometr, jaký vybrat a jak je to s životností a údržbou těchto přístrojů.
Nie som expert na krevetky, tak neviem, čo im treba, ale tak všeobecne: Voda sa mi zdá vcelku v pohode, pH udávané vodárňami nemusí hovoriť o ničom, lebo závisí aj od obsahu CO
2 vo vode, ktorý samozrejme vyprchá. V tomto prípade je vysoké, tak asi to týmto ovplyvnené nebude - veď vlastne je z povrchového zdroja. Ale môže to byť po odležaní rovnaká voda ako z iného prameňa, kde vodárne uvedú pH o dosť nižšie, preto by som si s tým hlavu nelámal.
Podstatnejšia je práve tá alkalita - i pH napovedá, že to môže byť okolo 8. Tá by sa prípadne dala znížiť aj inak, ak by to vôbec bolo potrebné pre nejaké rastliny, ale tam Egeria a Hygrophila nepatria. S druhou menovanou skúsenosti nemám, ale mám Egeriu densa - v mojom akváriu rastie výborne, ale v druhom, kde je veľmi silné svetlo, skoro žiadne živočíchy a krásne vyfarbené náročnejšie rastliny, vždy dosť rýchlo zhnije. Možno má radšej trochu väčší neporiadok

Tým chcem povedať len to, že jej by asi RO nepomohla.
Najväčší dôvod, prečo by mohla RO pomôcť, sú podľa mňa tie vysoké dusičnany na vstupe, pokiaľ to teda nebola len jednorazová anomália. Na druhej strane, pokiaľ by v akváriu bolo veľa rastlín a silné svetlo, by si s tým ľahko poradili, veď koľkí dusičnany prilievame... A tých 40 mg/l, ak sa týždenne mení 1/3 vody, znamená prihnojenie dusičnanmi na úrovni 13 mg/l. Ale s PMDD by som už dusičnany nepridával, kým to nebude vyslovene potrebné.
Ahoj, řeším dilema a chtěl bych požádat zkušenější kolegy o názory. Uvažuji nad koupí RO, hlavně kvůli úspěšnému (od)chovu CSR, ale i pro větší akva, kde už delší dobu i přes pravidelnou a pečlivou údržbu nemůžu vyřešit problémy ani s obyčejným plevelem jako je egeria najas nebo hygrophila polysperma. Přečetl jsem celé toto vlákno i pár dalších zdrojů, ale pořád nemám úplně jasno.
Základní fakta: voda z kohoutku, Vyškovsko, zdroj přehrada Opatovice. Dle vodáren PH 8.2, 7.8 dGH, 318 microS/cm, mineralizace 230 mg/l, Ca 41.4, Mg 8.6, Fe 0.006, chloridy 15.7, sírany 47.1, NO3 16 mg/l. KNK vodárny neuvádí, kapkový test Aquar ukazuje při mém barvo(ne)citu asi 8 až 10 (voda z akva). Poslední moje měření NO3 ale ukázalo vstupní NO3 přes 40 mg/l, to asi ty letošní deště. Jinak ve svých 120L měřím PH zhruba 7 (bublám saké), v krevetárku ale 7.4-7.6 (bublám jen TIBI). Hnojení dříve PMDD, teď nově pár týdnů Ferrox a je to lepší, ale pořád to není ono. Údržba týdenní: odkalení + výměna 30-40% vody.
Vstupní voda má teda hodně vysoké PH, ale jinak snad zas tak špatná není. Poměr CA:Mg (skoro 4.8:1) je vyšší než doporučovaných 3-4:1, ale přece zase ne o tolik a biogenní odvápnění nepozoruju. Možná jsou vysoké ještě i sírany, ale o jejich doporučeném obsahu jsem nic moc nenašel.
Od RO jsem si sliboval v první řadě snížení vysokého PH a pak také EC/TDS, o které se hodně mluví ve vztahu ke krevetám (např. shrimpkeeping.com). Jasně, na PH můžu i přes CO2, ale to u mě zdá se nestačí (viz. problémy s rostlinami) a do krevetárka si se silnějším CO2 zatím ještě netroufám (strach z otravy; přeci jen většinu dne jsem v práci a nemůžu hlídat).
A teď k jádru pudla:
Vidí někdo v uvedených parametrech něco, co přehlížím a může to být příčinou mých problémů? Má vzhledem k parametrům vody RO u mně vůbec smysl, nebo mám hledat problémy jinde?
RO vodu musím ředit, to už vím. Sníží se tím obsahy rozpuštěných látek, ale poměry zůstanou zachovány. Ca:Mg můžu upravit přidáním MgSO4 (ředěná voda bude měkčí, tak ji můžu zase trochu přitvrdit), ale zvýším tím zase sírany - nevadí?
Jak ukázalo poslední měření, údajům z vodárny se nedá úplně věřit a protože dodávaná voda je z přehrady (tedy povrchová), budou se její parametry v různých obdobích asi dost lišit. Jak potom na míchání? Všechno měřit nejde, navíc měřit to každý týden by byl šílenej opruz nehledě na (ne)přesnost kapkových testů znásobenou mojí špatnou rozlišovací schopností barev (odstíny zelené u Rataj PH testu nejsou nic pro mě). Tak mě napadá co použít pro základní orientaci při míchání konduktometr? Stačilo by pro dodržování plus/mínus stejné vody v průběhu roku, když budu míchat do dosažení nějaké zvolené hodnoty mikroS/cm (třeba 150-200 pro krevety, 200-250 do mých 120L)?
A stačí i základní konduktometr, co nabízí Mangala? U PH metrů vím, že jsou klíčové sondy, jejich kvalita a údržba, možnost výměny. Jak je to u konduktometrů? Je to stejné nebo jsou tyhle přístroje "blbuvzdornější" a vystačím si fakt se základem? Kvůli předpokládané nutnosti měřit smíchanou vodu asi nemá smysl použít tu inline variantu od Mangaly, ale buď nabízený základní model (bez teplotní kompenzace a možnosti výměny sondy) nebo ADWU, která už ale stojí 2x tolik. Nějaký jiný typ? (eBay se nebráním, ale je tam toho mraky, tak kdyby byl konkrétní odzkoušený typ ...)
Jinak RO uvažuju s 3- nebo 4-stupňovou filtrací a kvůli zvýšení efektivity i s pomocným čerpadlem. Uvažuju o napojení na termostatickou hlavici kvůli dalšímu zvýšení efektivity, hlavně přes zimu. Má s tím někdo zkušenosti? V diskusi tu jen padlo, že připojení na teplou vodu z kotle není kvůli měděným trubkám v kotlech moc dobrej nápad. Je to fakt? Teplou vodu mám z plynového turbokotle hnanou přes zásobník teplé vody. Jestli je tam někde měď, to netuším. Ale je fakt, že do akva si napouštím přes termostatickou hlavici rovnou teplou vodu (pro jistotu do barelu a nechávám ještě odstát), tak jestli není problém i tady.
Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale chtěl jsem uvést maximum informací, ať se případné dobré duše nemusí zdlouhavě doptávat. Kdyby přece něco chybělo, tak doplním, když budu vědět. Za případné reakce předem děkuji.
Ja jak jsem mel pestirnu tak jsem si vyrobil kolonu sam,podle navodu kamarada..a jela skvele,,byla schopna udelat tak 100l za 2 hodky,,zalezi jak jsem to pustil..

Taketo predfiltre z lacnych RO maju vacsinou zivotnost okolo 3000L, ale to cislo je len orientacne. Zavisi to vsetko na znecisteni vstupnej vody... orientacne by sa mali vymenit, ked sa znizi prietok pri tom istom tlaku, alebo aspon po pol roku pouzivania. Uhlikovy predfilter by som vymienal castejsie, kedze zabranuje vniknutiu chloru do membran, ktory ich moze poskodit. Ja uhlikovy menim kazde tri mesiace, sedimentacne filtre kazdeho pol roka, ale ja robim okolo 5000L permeatu kazdy mesiac

a vstupnu vodu mam celkom cistu, ak teda nejaky sused v baraku sa nehra na kutila a nerobi nieco s potrubim, alebo nemeni bateriu, alebo podobne... vtedy mam hned prvy sedimentacny filter oranzovy az hnedocerveny a treba ho vymenit... Dnes sa daju tieto predfiltre kupit velmi lacno, takze ak chceme aby membrany vydrzali dlho, na predfiltroch sa setrit neoplati.
Starší reakce
zervan napsal: Tak som si kúpil lacnú reverznú osmózu aj s príslušenstvom: akvaland.sk/… alias www.rostlinna-akvaria.cz/… Funguje dobre, len ma trochu trápi ten nešťastný pomer mäkkej vody k odpadovej vode cca 1:4-5
...
Pokiaľ by som na výstup odpadovej vody ešte pred obmedzovač prietoku zapojil ďalšiu membránu, bude to správne fungovať a získam skoro 2-násobok mäkkej vody?
No tak som si kúpil ešte jednu túto osmózu, 2. membránu som zapojil na odpadový výstup 1. a naozaj to funguje, teraz mám pomer cca 1:2,5

No a odpadovú vodu (koncentrát) sa mi už darí zužitkovať - či už do vane alebo aj do iných akvárií ("rozplávačky", kde nemám ani substrát, len pohodené Anubiasy v košíkoch, tým nevadí tvrdá voda). Tak vďaka za povzbudenie k tomuto kroku!
Z tejto druhej osmózy mi tým pádom zostali oba filtre do rezervy. Ako zistím, že už treba niektorý filter vymeniť?
Starší reakce
tak to já ji udržuji tím, že ji permanentně omývám před a po každém použití za použití obtokového ventilu na omezovači

membrána běží už 2 roky bez problémů

Tak ja zivotnost membran predlzujem tym, ze zabranujem zavapneniu membran. . . ako som to tu uz pisal, tak pouzivam pred osmozou zmakcovac. Do osmozy mi nejde ziadny vapnik, len sodik...

Mam ju takto uz vyse roka a osmoza mi uz urobila vyse 80 m3 permeatu a stale fachci na "1" (jednicku)

len casto menim predfiltre, hlavne uhlikovy...
No super, dokonca až tri fungujú!

A ako je to so životnosťou, nemá tá posledná membrána najnižšiu, netreba ju často meniť?

Ale ano, je to jednoduche... Odpad z prvej membrany napoj do vstupu druhej membrany a vystupy permeatu spoj Y-spojkou (
www.mangala.cz/… ) do jednej hadicky a obmedzovac daj az za poslednu membranu na odpad...
Pouzivam 3 membrany (50 GPD) a pri tlaku 5 barov mam pomer zhruba 1:2 az 1:3 maximalne. Viz foto mojej osmozy.
Marcel G napsal: Ty běžně udávané poměry 1:4 mezi upravenou a odpadní vodou platí pouze v ideálních podmínkách. V praxi to bývá daleko horší. Ono mi to tak vyšlo, že kým som získal 1 kýbel permeátu, odviedol som 4-5 kýblov koncentrátu.
Dost mi ale pomohlo pomocné čerpadlo, se kterým mi to kleslo na 1:2,85. Takže určitě by u tebe pomohlo buď použít ještě jednu RO jednotku nebo pomocné čerpadlo (pokud nemáš tlak aspoň 5 bar). Tlak mám presne 5 barov, teplota 8°C. Čiže toto je aj odpoveď na moju otázku, či je pomer lepší pri plne otvorenom vstupnom kohútiku (a plnom tlaku) alebo by bolo lepšie priškrtiť.
Podrobnější informace najdete třeba zde: prirodni-akvarium.cz/… . Vďaka, možno by v tom článku bolo dobré doplniť, že pri použití čerpadla (pri vyššom tlaku) sa nielen že zvýši rýchlosť získavania permeátu, ale tiež sa zlepší pomer voči koncentrátu, lebo som to tam akosi nevidel (alebo len nevšimol?)
Na zapojení dvou membrán za sebou najdeš určitě nějaká schémata na netu, nebo zavolej do fi. mangala.cz, ... Už viacerí ste tu spomínali návody a schémy, takže je v tom nejaký háčik? Ja som myslel, že normálne na odpadový výstup prvej zapojím vstup druhej a až na odpadovom výstupe druhej bude obmedzovač prietoku. Takže asi nie tak jednoducho...

Ty běžně udávané poměry 1:4 mezi upravenou a odpadní vodou platí pouze v ideálních podmínkách. V praxi to bývá daleko horší. Já mám třeba při tlaku kolem 3 barů a teplotě kolem 15°C poměr 1:6. Dost mi ale pomohlo pomocné čerpadlo, se kterým mi to kleslo na 1:2,85. Takže určitě by u tebe pomohlo buď použít ještě jednu RO jednotku nebo pomocné čerpadlo (pokud nemáš tlak aspoň 5 bar). Podrobnější informace najdete třeba zde:
prirodni-akvarium.cz/… . Na zapojení dvou membrán za sebou najdeš určitě nějaká schémata na netu, nebo zavolej do fi. mangala.cz, kde ti majitel určitě ochodně poradí, jak docílit co nejnižšího poměru mezi upravenou a odpadní vodou.
jedno je uhlíkový filtr , druhé sedimentitační filtr který dle popisu většiny RO odfiltruje mikročástice od 10 mikronů , předfiltr má patronu 5 mikronů , když se voda takto předčistí mohl by se snížit objem odpadní vody , ale pokud je to tak jak píše Motýl že :
"záleží taky na membránách, mají poměr 1:5 nebo 1:4" , pak je to asi zbytečné , raději bych pořídil membránu 1:4 a bude vyřešeno , no my máme vodu ještě tvrdší než ty takže to tou předfiltrací řešit budu ,myslím že se takto i prodlouží životnost patron v osmóze
Voda je normálna vodovodná, veľmi čistá, ale tvrdšia: 12°dKH, 15°dGH
Neviem, čo robí ten predfilter, ale v tej mojej sade sú už nejaké 2 filtre. Myslel som, že by som mohol kúpiť ešte jednu sadu - membránu bych pripojil a filtre by mi zostali na výmenu časom. Ostatné príslušenstvo (ventil a podobne) by sa dalo použiť napr. na nachystanie druhého prípojného miesta inde.
Motýl: Čiže by to "utiahlo" aj dve za sebou? Máte to niekto tak zapojené?
dej dvě membrány za sebe + zpětné ventily, záleží taky na membránách, mají poměr 1:5 nebo 1:4, praktičtější je mít filtry v obalech a né ty uzavřené, viz předchozí příspěvky. musíš pořád předělávat šroubení. kohout otevřit naplno. zapojení dvou membrán najdeš na netu.
0 11.09.2014 20:17
zervan [1123] - Rostliny Tak som si kúpil lacnú reverznú osmózu aj s príslušenstvom:
akvaland.sk/… Funguje dobre, len ma trochu trápi ten nešťastný pomer mäkkej vody k odpadovej vode cca 1:4-5

Nejde mi ani tak o peniaze, ale jednoducho mám z toho zlý pocit, je to neekologické a ja nezvyknem plytvať. Ono v lete sa použije na polievanie, zachytávame aj dažďovú vodu zo striech, ale teraz na jeseň, keď stále prší, máme vody nadbytok. Preto sa zamýšľam nad dvoma otázkami a prosím o radu skúsenejších:
1. Pokiaľ by som na výstup odpadovej vody ešte pred obmedzovač prietoku zapojil ďalšiu membránu, bude to správne fungovať a získam skoro 2-násobok mäkkej vody? Tlak mám dostatočný - 0,5 MPa.
2. Kedy je najlepší pomer mäkká voda : odpad - pri plne otvorenom vstupnom kohútiku alebo pri priškrtenom? Povedzme, že mi je jedno ako dlho sa bude vyrábať mäkká voda.
Starší reakce
Zas nebudeš muset temperovat vodu než ji naleješ do akva

Už vysí! Odpad bude do vany zatím rovnám hadici. aby se mi to tam nekroutilo

Akorád je to za pračkou a sušičkou. Takže je v koupelně docela teplo tak to asi budu muset pravidelnějc proplachovat
a máš pravdu, blbě jsem opsal barvu
davam si to OT at to nemate
Paralelně na restriktor jse napojil tohle
www.sklorex-akvarium.cz/… , ale už se dá koupit i restriktor s ventile a stojí do 200,- Kč.

Spojky aj PE hadičky dostaneš kúpiť v eshops.Ak nenájdeš pošlem ti link.Ak odpojíš restriktor,tak ako si správne napísal budeš oplachovať membránu.(nemáš kohút)
Normálne vzduchovacie hadičky sú podľa mňa na nič.
Tu je opäť moja foto čo som tu už raz tuším dával,mrkni na ňu:
Nepleť ho,mal to napísané správne!
Zrejme si si to len zle pozrel a prečítal.
Za restriktorom je odpadová voda - červená šípka.(aby tak vznikol tlak a voda bola tlačená cez membránu)
Modrá šípka je prefiltrovaná čistá voda.
Žltá je vstupná voda z vodovodu.
No já tam bohužel kohout na tim restriktoru nemám takže technicky vzato když ho odpojim tak se to opláchne ne? bez něj.
No na čistou vodu asi dám obyč hadičku vzduchovací. Ale na tu odpadní vodu tak tam toho proteče víc tak to se trošku bojim
Ještě najít tu správnou redukci a čepičku na ten nástavec co tam dali na rostlinných akvariích jak v tom je rovnou díra na ten kohout k RO

A ještě otázka. Tu přívodní trubku chápu že je z toho tvrdého plastu je tam velký tlak.
Ale otázka zní na ten odpad a na tu čistou vodu lze použít obyčejnou hadičku na vzduchování?
vsazením do kousku té tvrdé? A například omotáním nějakou izolepou elektrikářskou kvůli zamezení vypadnutí? (viz. foto ale bez izolepy)
A zda ještě nemáte radši nějaký filtr kdyby náhodou nějaký velký rez vlítnul do tý osmózi
Nebo jak to máte doma vy? předem děkuju
a odhaduju že je jedno jak vysoko ta reverzní osmoza je.. například že by to tlačilo odpad o půl metru víše než je osmoza například z pod umydvadla by to do přepadu v umydvadle

Aloha technická otázka projistotu se ptám
Žlutá šipka "špinavá studená vodu z vodovodu"
Červená šipka Odpadní voda
Modrá čistá voda?
A technická otázka šel by udělat oplachový ventil tim že by se ten regulátor průtoku vyndal?
Tím pádem by to běželo na prázdno.
A zda se ty spojky nemůžou ochodit. Zatím jsem tyhle hadičky a spojky nikde v obchodu neviděl. Jinak bych si koupil Téčko a bylo by to vyřešené.
Starší reakce
Zapoměl jsem napsat,že voda z řádu má přes 700 uS a RO mi dělávala do 10 uS,teď má voda z RO 350 uS,tak bude asi úplně v háji.Kupoval jsem ji použitou,ale koupil jsem nové filty.
Rada teď??Když už budu kupovat novou membránu,tak asi raději koupit i filtry?Nebo můžu ještě na nějaký čas použít ty mé,které mají necelých 8 měsíců a asi 1800 litrů přefiltované vody za sebou?Jde jen o to,že se mi do toho teď nechce moc investovat a filtry bych koupil třeba za 2-3 měsíce.Děkuji za postřehy.
Aby se ti povedlo vyprodukovat jen 20L/den, tak bys musel mít teplotu vodu blížící se 0°C a tlak hodně pod 2 bary. Na základě toho si tedy spíš myslím, že je ta tvoje RO z nějakého důvodu prostě nefunkční.
Tak jestli máš slabý tlak v trubkách tak je klidně možný že to dělá jen tak málo litrů za den.
Přidat reakci
1 ...... 44 45
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 50573x