Betta splendens - chov
Je to nesmysl, labyrintky jsou citlivé na dusíkaté látky stejně jako ostatní ryby. Betta je citlivá na zimu, topítko měla mít od začátku. Navíc je to moc malý (dokonce ještě o 5 cm kratší než 12L nano klasika), i když je mi jasný, že se betty týrají i v mnohem menších nádržích.
Nezaběhnuté akvárko je špatně, na to se názory nerůzní. Ale myslím, že ti to radili proto, že by si to ta betta odskákala i v tom malém původním "akvárku" a možná ještě hůř. Navíc ti někdo o tom topítku psal už před třemi týdny... Už mohla (měla) být betta dávno v teple.
Díky za reakci. Od více lidí bylo řečeno že mohu labyrintku vpustit dříve. Názory se různí. Tento víkend 27.12 je aquatera Olomouc. Přibude topítko.

Souhlasí založení 27. 12. 2017 a vypuštění Standy 6.1.2018? Akvo je hezký a určitě lepší než původní krabička, ale Standa tam šel moc brzo, řekl bych. Ostatně sám to píšeš v poznámce. Asi bych měnil vodu častěji, než jen jednou týdně. Obden třetinu, 14 dní, než si to trochu sedne.
Ale počkej si ještě na další názory

Růžkatec to určitě na svědomi nemá. Spíš se to objevuje u bett, kdyz se zhorší podminky v akvu. Údržbu, jak píšeš, děláš pravidelně, tak snad jen ta neritina muže znečišťovat prostředí trochu víc, než by bylo zdrávo. A co topitko, už ho máš, topíš na 26 st?
Ahoj, mám drobný dotaz. Někdy během víkendu se beťákovi lehce potrhaly ploutve. Může to mít na svědomí růžkatec na hladině, nebo jen rozčilování u zrcadla? Zrcadlo dávám párkrát týdně na 15minut. Do růžkatce rád zajíždí a tak nějak se zasekne

Starší reakce
Pokud tam bude Betta + maximálně pár dalších obyvatel, tak potom souhlasím, že filtr není ve slušně zarostlé nádrži potřeba.
Přesně tak. Betta si vystačí i bez vzduchování a filtrování. Stačí mít zarostlou nádrž a jednou za měsíc část vody vyměnit.
Pokud ji unáší proud, tak ji to bude vyčerpávat, protože s takovými ploutvemi to není žádný plavec do divoké vody.
0 17.01.2018 17:50 Kreveta – Pomoc s filtrací
Ahoj, potřebuji pomoci.
Mám 24 hodin Betu v nově založeném betáriu se dvěma živými rostlinkami. Zdá se, že je spokojený, žere, je aktivní.. ale toto všechno rázem zmizí, když zapnu filtr (který byl součástí betária). Přestože ho zapnu na “nejmenší výkon” je hned poznat proudění vody a rybka má velké problémy se udržet, unáší jí proud a vypadá jako by byla na rozbouřeném moři. Vždycky se nacpe do rohu akvária k filtru, kde je asi nejmenší pohyb a myslím, že ho to dost stresuje.
Jak tohle mám řešit? Menší filtry asi neexistují a bez něho to zřejmě nepůjde, když tam mám živě rostliny?
Děkuji předem za vaše zkušenější odpovědi ;)
Řešil jsem problém rychlého filtru v malé nádrží tak, že jsem výtok nasměroval šikmo na krycí sklo položené na skleněných podélných výztuhách. Voda pak stékala docela zvolna po bocích zpet, pokud ovšem máš jinak, asi to nebude možné.
Nech to tak, jestli nemáš jinou možnost, bude teď odpočívat tam, podle mě to vydrží, když nezanedbáš údržbu, tak by neměl být problém.
Díky, mám podobný pocit. Jestli mu to teda fakt vadí tak nevím jak ten novy filtr zaběhnout. A to už jsem otočil vystup z filtru na sklo.
Jestli se mu tam víc honí voda, tak je to třeba jedno z mála míst, kde si v klidu odpočine...ale raději ho teď víc sleduj.
Kdyby tady někdo řešil něco podobného (dát samce se samicemi):
Z vlastní nedávné zkušenosti, kdy jsem zkusil umístit samce (jako prvního) do 80 l akva se 3 samicemi (o 2 dny později, než samec - 2 chovné, 1 nedomrlá) začaly téměř okamžitě dorážet na samce, který je vždy zahnal. Ale ty 2 chovné samice začaly spolupracovat a neustálými útoky (po kterých je vždy zahnal) ho unavili, až už vůbec neměl sílu se ohánět a za dalších cca 5 minut měl 20% ploutví pryč a zrovna když jsem přicházel k akvárku, tak se mu jedna samice zahryzla do spodní ploutve a vlála za ním zakouslá, jak se z posledních sil snažil uplavat do dolních pater. Tam pak nehybně ležel na boku asi 5 minut úplně vysílený.. myslel jsem, že to je jeho konec. Takže pokud nechceš mít orvaného samce a stres tvých rybek ti nestojí za tu podívanou, tak bych to určitě nezkoušel.
I betta si zaslouží prostor. Já se jim jedno období amatérsky věnoval. Líbila se jim nádrž 25 cm vysoká a metr dlouhá. Podobně i čichavec šedý. Zkušený akvarista pozná, kde se rybky cítí dobře

To ne, nedala bych je samozřejmě k rybám, které by je obtěžovaly, nevšímaly si jich. A zarostlé bylo dostatečně. Akva má v. 50 cm. Měla jsem tam postupně 3 samce. Ale u bett je to nevyzpytatelné, člověk u těch importovaných vlastně neví, jak jsou staré. Už tam dávám jen samičky.
V cca 35-40 cm kytkami zarostlé vody (45-50 cm akvárium) jsem problém s kratším životem nezaznamenal. To už mi jako pravděpodobnější příčina přijde to, že zmiňujes společenské akvárium - stres způsobený nějakými dotěrnými spoluobyvateli, pro které jsou dlouhé ploutve často lákadlem.
Tak bych to neformulovala, že je "líná" a nechce pohyb, ale mám zkušenosti stejné jako Drvi, sice si samci betty ve velkým akvárku (375 litrů) plavali pěkně a vypadali spokojeně, ale dožívali se o dost kratšího věku ... Určitě je pro ně lepší nižší sloupec vody, to bude hlavní důvod, což v běžných společenských nádržích není tak běžné
Že by někomu zdravotně prospělo omezení pohybu jsem ještě neslyšel. Problém může být jedině v té hloubce u nějakých jedinců, kde šlechtění šlo za únosnou míru. Nicméně betta nemá problém spát třeba těsně pod hladinou na kytkách, pokud chce. Problém bude asi jinde.
Já jsem nikdy neměl bettu v menší než stolitrové nádrži. A nikdy jsem neměl línou bettu, které by vadil pohyb. Nekrmím sušeným, žrádlo se u mě většinou loví. Měl jsem i běžné dlouhoploutvé samce. Já mám raději divočáky, ale ex byla blázen do šlechtěných a vyhrávala s nimi i soutěže. Spoustu ryb měla v mininádržích, jinak to při těch počtech nešlo, ale ti nejlepší samci měli 200-300L akvária, podobné byly i vytíračky. A když má člověk srovnání mezi aktivní rybou v té velké nádrží a tou znuděnou v malé, teprve si uvědomí, jaký je do toho miníčka smutný pohled.
Betta si zaslouží stejně velké akvárium jako jiné labyrintky té velikosti. Ideálně mělké ale s velkým půdorysem.
Evidentně je vyčerpává plavba v " sukních" k hladině. U těch dlouhoploutvých samců by to chtělo výrazně nižší vodní sloupec. Zřejmě se část z nich doslova utopila.
No vidíš, já mám zkušenosti ohledně pěstování betty ve velké nádrži dosti bohaté a docela jiné

. V mém 700 litrovem akvu ve velké pohodě žije asi 10 bettích samic (kromě jiných ryb) ale hodně oploutvenejm samcům se tu nedaří, větší vzdálenosti je asi dost vyčerpávají. Doba jejich života je vždy podstatně kratší než u stejných jedinců v miníčkách. Samozřejmě nutností je aspoň těch 20 litrů.
Fotky zítra vymažu a nahraju nové. Takhle to vypadalo po založení a ještě se špatným zářivkovím osvětlením pod kterým nic nerostlo, jen hnědá řasa

No radši bych tedy ten stupeň přidal. Ale těch kytek tam podle fotek moc není, hustě zarostlá nádrž je taková, kde není vidět pozadí

Neonka červená, teplotu vody mám na 25°C. Ten rozdíl 1 stupně nebude tak vážnej.
Každopádně potřebuje teplou vodu, betty jsou teplomilné - alespoň 26 °C. Což je třeba ale pro neonky obecné už moc (jaké neonky tam máš?). To je jeden z důvodů proč mám pochybnosti o té kombinaci ryb.
Díky, nádrž je teď hustě osázená rostlinami tak snad to bude v pohodě. Určitě se tam bude trápit míň než vtom kelímku ve kterém jsem ji prodávali.
Nevidím jediný důvod, proč by mělo vadit velké akvárium - maximálně tak může vadit hluboké (tj s vysokým vodním sloupcem) akvárium - ale to buď musí být akvárium skutečně velice hluboké, nebo samec už poněkud přešlechtěný. Běžný dlouhoploutvý samec nemá s nějakými 40 cm vodního sloupce vůbec žádný problém, zvlášť pokud je akvárium správně zarostlé. Betty jsou velmi inteligentní a zvědavé ryby a mít je v miníčku je docela trápení. Pokud mají možnost, neustále něco zkoumají.
Základ pro betu je dobře zarostlá nádrž. Pak, pokud je unavená, může odpočívat i na listech. Rovněž to řeší agresi. Ostatně je to jejich přirozené prostředí - relativně mělké ale rozlehlé vody plné rostlin.
Ostatní ryby je ignorujou v tom by problem snad být nemusel, a ty samice mu v tak ,,velké" nádrži v případě nouze uplavou..
Právě tu na rybičky.net jsem v atlase našel k betě napsáno tohle:
Bojovnice je klidná ryba, vhodná do společenského akvária. Nelze ji ale chovat ve společnosti agresivních ryb, které by jí okousaly ploutve. Dobře se cítí v hustě zarostlé nádrži s možnostmi úkrytů.
Já bych viděla riziko v tom spolužití samce a dvou samic. Několikrát jsem zažila, že docházelo k agresi mezi samcem a samicemi í v takto velkem akvu. Pokud je samec hodne oploutveny, může mu velke akvárko opravdu vadit, optimální pro samce betty je akvo velikosti 20 - 30 litrů.
To je naprostý nesmysl, že by pro ně bylo velké akvárko nevhodné. Nevhodná jsou naopak ta mrňavá bettárka. Nejsem si ale zrovna jist těmi spolubydlícími.
0 12.01.2018 20:21 Mireben – Beta
Ahoj, do 160l akvaria kde je 25 neonek, 10 pancernicku malych a 3 parmicky cernopruhe jsem dnes koupil betu samce a k němu 2 samice. Teď jsem se dočetl že je pro ně velké akvárko nevhodné. Jak moc? Je to problém?
Starší reakce
Betty, jako většina obratlovcu potřebuji určitý cyklus světla a tmy. Hlavně ho ale potřebuji rostliny, které by betty v akváriu měly mít. Rostliny pomáhají udržet rovnováhu v akváriu a dělají pro ryby příjemnější prostředí.
Edit:zase jsem pomalejší

Betta asi ani ne, ale ty živý rostliny, který určitě v akvárku máš, tak světlo ocení...
0 31.12.2017 11:34 wendy – bojovnice pestrá
Dobrý den můžu se zeptat potřebuje Betta splendens světlo z lampičky nebo ne?
Hmm, tak dva roky na beťáka je vcelku veteránskej věk. To co popisuješ nevěstí nic dobrýho, ryba směřuje ke druhýmu břehu.
Ahoj, tak s Bettou to nevypadá moc dobře
Po výměně vody a vsazení kytek a zvýšení teploty. Leží u dna a občas se plave nadechnou.
Když něco sní, tak to po chvíli vyplivne, asi jí dělá problém jíst.
Zdá se mi trochu nafouklá a pořád naježená.
Nevím jestli se nemohli zavléct nějaké paraziti z koupených sušených komářích larev.
A nebo je to stářím? Už mu budou 2roky

Tak to už asi neokecám...

Nicméně to na faktu, že vzduchování u betty bych neřešil nic nemění.

Je to přesně naopak. Primárně dýchá žábrami a ten dýchací orgán je přídavný. Proto ve vodách bohatých na kyslík chodí k hladině mnohem méně často než ve vodách na kyslík chudých.
Mně Egeria bez problémů přežívá léto, kdy mám v akvárku i 30 °C, protože nemám chlazení.
Tak především, Betta nedýchá primárně žábrami pod vodou, ale chodí se nadechovat na hladinu...

Mně Egerie prosperovala i v letním přehřátém akváriu. Můžu mít kliku. Ale i ve zdejším atlase se píše optimální teplota 24-26 (horní hranice je pro bettu ok) - v 35 (!) nevydrží dlouho.
Jasně, třeba maluju zbytečně obrazce na stěnu, ale egerie mě nad 25st už odchází, nicméně každý akvoje originál, uvidíš.

Bohužel tu co jsi mi poradil neměli, tak jsem vzala jinou z těch, které se tu jmenovali.
Bohužel tě musím zklamat, do několika dní bude z té kytky bláto, nedá ty vyšší teploty. Včera jsem ti doporučil jednu, která by to dala bez problémů, škoda. Chápu, že se snažíš, ale kdyby jsi byla již zaregistrovaná, možná by všechno dopadlo jinak.

No, nic hlavu vzhůru, zapnout filtr a jít se na to v klidu vyspat, ráno moudřejší večera.

Filtrace musí jet nonstop. To je zásada. Jinak nějaké stálé klima v nádrži nenastolíš.
Vlastně filtraci vypínám na noc, tak tím pádem i vzduch.
Proto mě to zajímalo, když tam je živá rostlina, jestli nebude odebírat rybě vzduch
Filtr se nevypíná nikdy. Vzduch, tedy bublání z nějakého kamínku, potápeče apod. nemusíš mít vůbec.
Pokud tím vzduchem nemyslí filtr...

Přidat reakci
1 ...... [9] ...... 80
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 68926x