Ryby do akvária 51 - 150 l (střední akvárium)
Přesně tak, já taky jěště neviděl 5cm neonku ale tak maximálně 3cm. Psal jsem to tak protože to tak psali v atlase.
Jo, a myslíš že bych tam mohl dát jěště 4 cichlidky ramirezové?
Takto vzrostlé neonky jsem už hooodně dlouho u nikoho neviděl (myšleno obecné) a totéž platí o razborkách. Řekl bych, že běžná velikost je kolem 3 cm.
ale neonky a razbory mají obě 5cm
víc menších
Toto jsem nepochopil
, znamená to že jich tam mám dát více nebo méně ?
myslela jsem to tak, že je lepší když jsou tam třeba 30ks i víc modrých neonek, nebo jiných malých rybek, než tam dát 15 6ti centimetrových teter co si tam ani až tak nezaplavou. Ale jasně hejnový rybky po dvou je blbost
Mně se taky více líbí když je v akvarku hejno malých rybek stejného druhu než když tam je každý druh ryb po dvou a je v akvarku zmatek
, ale to je každého věc
No to je o tom životním režimu ryb, který není všem jasný...
O.K. Taky jsem šel chrnět.
Podle toho co tady píšeme by se možná dal sestavit takovej, říkejme tomu optimálnější jídelníček pro ancíky. Během dne krmit normálka čím se krmí i ostatní ryby, možno přidat třeba více toho masa a před zhasnutím jim tam šoupnout něco na ocucávání, to bych považoval za takový cílenější krmení.
Už jsem nemohl pokračovat v debatě...to víš už pět měsíců chorý člověk po absolvování další choroby, musím dodržovat pravidelný režim. Musel jsem do peří, protože tělo mne svou bolavostí brzy vyhání z postele...Tak se omlouvám, že jsem to tak rázně večer utnul.
Ancistrus je veskrze žravá ryba...já to jejich cílené krmení praktikuji dlouhá léta. Poté co jsem jednou u kolegy v Plzni objevil stovky ancíků pod rybami a také žravými, dělám to furt. Jiní je mají sólo... nějak nevím co je lepší. Ale je pravda, že dno je čisté stále, hnijící potrava neexistuje a přece navečer ještě dávám tablety...
Tvoje doporučení nakrmit ancíky před zhasnutím, považuji za pozitivní výstup z naší diskuse. Třeba si to někdo, kdo s nima má problém přečte a vyzkouší. Já umím žít jak s nima, tak bez nich a to že jsem Tě celou dobu vybízel k radě, to je jsem jenom chtěl aby z tebe vypadla nějaká konkrétní zkušenost. Díky i za ostatní.
Upřímně řečeno, ještě jsem neviděl plže, který by jak na suchu, tak ve vodě nějak prospíval rostlinám, které jsou převážné většině z nich potravou. To k tvé poznámce -
No, vidíš a já jsem si doteď myslel, že právě šneci té vrchní vrstvě na listech rostlin svojí činností prospívají,
Pokud vím, že cca padesátka nevelkých ampulárií zdolá za noc klidně dvacet deka cukety, tak si představ ten objem na jeden kus...A co se týká krmení ancistrusů, věru to nejsou "zbytkožrouti" a je skutečně těsně před zhasnutím vhodné ancistrusy cíleně nakrmit. Vyzkoušej to, třeba dají kytkám pokoj.
No, vidíš a já jsem si doteď myslel, že právě šneci té vrchní vrstvě na listech rostlin svojí činností prospívají, musím to dostudovat. Ano, snažím se nepřekrmovat, ale to je taky špatně, protože vlastně ancíci nemají dostatek potravy a Ty mě na to jistě odpovíš, že o tom to není, ale je to o té vhodné potravě atd. atd. Čím krmím jsem uvedl a stejně se s těma probroušenejma listama setkávám, tak já už nevím, poraď.
Právě že plži nemaje dost potravy při stírání zbytků na listech tu vrchní vrstvu narušují nejvíce, zvláště pokud - a to jsem se dočetl v tvých příspěvcích - akvárium nepřekrmuješ. No a pak je již krok k tomu, aby se udělalo "očíčko", dírka, a už to jede.
Libore, nikoho nevyřazuju, diskuse běžela o ancíkách a s těma mám takovou zkušenost, jak jsem napsal. Nejsem proti nim zaujatej, vždyť je v tom akvárku co mám v prezentaci mám taky.
Chudáci skaláři se třou na listy protože kameny jsou porostlý hnědovkama, nic jinýho jim nezbejvá, oni ty listy neničí, stejně jim to ancík rychle sežere.
Jasně, že šneci mě hodují na listech rostlin a jsou to právě ty s tou narušenou strukturou, jak jsi psal, proto tam ty šneky mám.
Zajímavé je, že plže a skaláry vyřazuješ z poškozování rostlin, ale za vše mohou ancistrusi...A zjevně se ti skaláři třou na listy kytek...
Já jsem odsledoval, že se pouští do, podle mě zdravejch listů, ale to je můj subjektivní dojem, můžu se mýlit. To o čem píšeš, stran té narušené struktury listu, má samozřejmě logiku, ale u mě se ty narušený listy objevovali až po ránu, co se na nich přes noc držkolezci pěkně popásli.
Je-li to vizuálně "netknutý" list (což se mi možná snažíš naznačit), pak musí být narušený ve struktuře vlákna a pro tu rybu začíná být "rostlinným zbytkem", kterou již dovede zpracovat rychle a snadno.
Kde je tedy chyba když mají jako krmení to filé, patentky, s živýho dafnie a ze zeleniny okurku, cuketu a salát a stejně si zobnou echináče. To mě potom vede k tomu konstatování, že když jednou zkusí, už nebude jinak a taky tak posléze činí.
Edit: Prosím o přesunutí části této diskuse do tohoto vlákna
rybicky.net/forum/3996 S tím naprosto souhlasím a o tom filé to přece není. Je to o pestré stravě, která ho plně uspokojí. Není to koza, která bude prolézat houštiny kytek a tam se pást...
Pokud nad tím co tvrdím budete přemýšlet, pak možná začnete váhat. Dogmatické přijímání tvrzení bez znalosti etologie ryb ( i jiných živočichů) prostě skutečně nikam nevede.
taky záleží co je to správně krmený, v přírodě taky nedostává ancík pravidelně file přímo pod nos, aby se cpal jenom tím
taky s tebou nemůžu souhlasit
Znovu musím zopakovat, že jakmile jednou zkusí, už nechce jinak.
Ty jsi na ně to štěstí neměl, já ano, ale třeba jsem jenom špatně krmil.
Ale co jim ulehčuješ? Pokud je ancistrus správně krmený, tak nemá důvod hoblovat zdravé, živé rostliny. Chcípáky, zbytky...prosím, to ano. To je stejné u všech živých tvorů, k potravě tou nejjednoduší, nejrychlejší a nejbezpečnější cestou. A nezmění to ani nablblý anonym...
Jasně, je to o diskusi, názorech zkušenostech a já to asi těm začátečníkům (nic proti nim), tím nedoporučením moc ulehčuju a zjednodušuju.
A já znovu musím dodat, že to není o začátečnících či pokročilých, ale o nepochopení těchto ryb.
Já, jakožto autor toho výroku o krmení jsem sdělil svojí osobní zkušenost a rozhodně nebylo mým cílem to démonizování, jak píšeš. Prostě mě pro začátečníka, jemuž byl můj komentář určen příjde vhodnější, když se bez ancíků alespoň pro začátek obejde.
Jasně, souhlas, mně jen dost vadí to šílené démonizování...
tahle debata nemá moc smysl, každej aď si odzkouší co chce a uvidí jestli mu to bude fungovat, navíc o tom ani není tohle téma. Já se radši bez ancíků obejdu než abych jim každej den podstírala a doufala že se na kytky ani nepodívaj
(nebo je dám do akvárka kde nebudou ničemu vadit)
Ale tady se tvrdí, že je potřeba je přikrmovat - masitou stravou, třeba škrábaným filé, nebo patentkama, nebo živou. Já netvrdím, že nemají rádi rostlinnou potravu, ale mají raději tu nejjednodušší. Nejlépe takovou na kterou někde v koutě lehnou a žerou a žerou. Rozhodně raději, než když musí složitě lozit po kytce, aby si kousli. Takže pokud mají volbu, schovat do kouta s kusem cukety nebo mrkve a jsou nejspokojenější, protože je nic neohrožuje.
to tvrdíš že dospělí ancistrusi neokusují rostliny?
třeba tady měli známí dva dospělý ancíky naprosto bez problému
rybicky.net/nadrze/7691 nejspíš díky hodně kytkám a co sežrali to stihlo dorůst (bez přikrmování, jen občas tableta)
Ale vždyť na rostlinnou potravu jsou jen ti mladší podle většiny teorií...tak jim zajistěte přísun této stravy a nebudou se snažit složitě okusovat na kytky...
nejhorší je kombinace akvaristy který sotva udržuje kytky naživu a ancíka, ale i mě štvalo jak mi okusovaly echinodory, i když listy zas dorostly nové
Já tedy nevím, asi jsem měl na rostlinožravé ancistrusy vždycky smůlu. Neměl jsem je ani v dobách, kdy jsem měl i okrasné nádrže. Navíc mi přijde, že se tu tak trochu popírá jedno s druhým
Když už ancíky přikrmovat, tak masitou stravou, třeba škrábaným filé, nebo patentkama, nebo živou.
Proř tedy spílat dosplým ancistrusům, které přikrmujete masem, když oni zelené vlastně nejí (mladé zeleným přikrmujete)? To přece nemá logiku...Proč se tedy z nich dělají takoví devastátoři?
Ja som iba napísal moje skúsenosti, ale samozrejme, Vy ich máte omnoho viac. Lorikária asi je vhodnejšia, je veľmi zaujímavá, ale ja by som za ňu ancíkov nevymenil.
Prikrmovanie: S mäsitou potravou skúsenosti nemám, ale uhorku môžem odporučiť, chutí im.
"Ať si do akvária každej dá co chce, taky je tam mám, ale je to taky o skladbě rostlin, který jim tzv. nejedou, ale chce to trošku cviku a mít něco odakvaristikováno, to není samochvála, to je holé konstatování faktu." Samozrejme. A aj keby to samochvála bola je jednoznačne oprávnená.
Jinak se vším souhlas, ale termín "odakvaristikováno", to je hnus velebnosti
Asi jsem na tyhle novotvary alergickej z práce, tak kdyžtak pardon
Když už ancíky přikrmovat, tak masitou stravou, třeba škrábaným filé, nebo patentkama, nebo živou. To platí o dospělejších jedincích, omladinu je více orientovaná na řasy a zeleninu. Za tím názorem, že jakmile jednou okusí rostlinu, tak už ho to nikdo a nikdy neodnaučí si stojím, jsou to velcí gurmáni a zvláště echináče jim chutnají. Ať si do akvária každej dá co chce, taky je tam mám, ale je to taky o skladbě rostlin, který jim tzv. nejedou, ale chce to trošku cviku a mít něco odakvaristikováno, to není samochvála, to je holé konstatování faktu.
S týmto si dovolím nesúhlasiť. Ancistrusy sú mierumilovné, sympatické a užitočné rybičky. Rastliny podľa mojich skúseností neobžierajú, ale pre istotu ich prikrmovať rastlinnou potravou nič nepokazí. Aj keď tá lorikária vyzerá zaujímavejšie ako ancík.
ti krunýřovcí jednopruzí jsou taky suproví, kytky nežerou vůbec a nejsou vůči sobě agresivní (jako normální ancíci), je dobré když je jich víc.
Jestli můžeš tak sem dej nějakou fotku akvárka, nebo si založ prezentaci, jestli by se třeba nedalo ještě něco vylepšit než příjdou rybky, určitě někdo poradí
lepší než pak řešit problémy.
To jaký si tam dáš rybky je na tobě, nemůžem mít každej akvárko jako podle kopíráku. Já miluju malý rybky - modrý neonky, razborky (bornejská, trpasličí...), třeba razbora hengelova, otíci (krunýřovci jednopruzí), menší druhy pancéřníčků, tetra ohnivá, krevetky... Vím že to není zrovna malé akvárko, ale takové větší hejno maličkých rybek by to mělo jako ráj, k tomu nechat hodně zarůst a bude se jim určitě dařit
Tak já tam ty ancíky nedám, ale nad těmi lorikáriemi pouvažuju
. Každopádně moc děkuju za radu
Bude to znít možná divně, ale osobně bych Ti nedoporučoval ty ancíky. Jsou to potvory v tom, že když jim zachutnají rostliny, tak už je to nikdy a nikdo neodanučí a Tobě jako začátečníkovi, bych přál akvárium spíše s rostlinama, než jejich okousanejma zbytkama. Stran těch pancéřníčků bych Tě upozornil na to, že mají rádi jemnozrnnej substrát na dně a hlavně aby nebyl ostrej, to by se jim vůbec nelíbilo. Hejnovky jako neonky nebo razbory, to je dobrá volba, ale volil bych to hejno jenom jedno a o to ve větším počtu, to vynikne daleko více. Místo těch ancíků by se třeba dalo pouvažovat o nějaké lorikárii
rybicky.net/atlasryb/lorikarie_kopinata nebo o
rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_jednopruhy .
Dobrá voľba. Mne by sa ešte celkom pozdávalo:
15x Neonka červená
2x Crossocheilus langei
2x Ancistrus sp.
1x Ancistrus sp. gold
5x Pancierníček panda
co takhle 2krát parmička černopruhá, 2krát krunýřovec obyčejný, 6krát panceříček panda a 14krát razbora klínoskvrná plus krevetky
díky za radu
a nekupuj všechny ryby naráz, aď si akvárko zvykne a nedojde k nějaké katastrofě
Co člověk to názor. Podívej se do prezentací nádrží na akvária obdobné litráže a inspiruj se třeba tam.
Toto Tebou zbytečně založený vlákno bude sloučeno s tímto
rybicky.net/forum/120 kde je možné taktéž hledat inspiraci. Vyber nějakou osádku a někdo se Ti k tvému návrhu jistě vyjádří.
Jsem začátečník a potřebuju poradit. Před měsícem jsem si založil 112l akvárium. Za týden pojedu na akva burzu v Ostravě a nevím jaké ryby a kolik kusů ryb do toho akvaria mám dát. Prosím poraďte.
Přidat reakci
1 ...... [119] ...... 184 185
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 199751x