Ryby do akvária 51 - 150 l (střední akvárium)
Jen mne tam zarazil ten drcený mramor... ale zdá se, že akvaristika člověka bude překvapovat celý život a čím víc si člověk myslí, že ví, tím víc ho čeká překvapení
Děkuji, vyřídím.
(Majitel na tyto stránky nechodí.)
Krásné akvárko...
... Možná by stálo za to, kdybyste navrhli společně nebo každý zvlášť změnu v atlase. Tam se i o těchto neonkách píše: "Miluje hustě osázená akvária, která nesmí být příliš osvětlena." A vy oba, kteří s nimi máte zkušenosti, máte zkušenost přesně opačnou...
Určitě nemohu prohlásit, že modré neonky "
nemilují hustě osázená akvária",
ale že nemají potřebu vždy, když se něco kolem akva pohne, prchat do porostu rostlin, to tvrdit mohu. Sice jen na základě zkušeností ze tří různých nádrží, ale i to něco o jejich "nátuře" vypovídá.
Jestli to jsou nebo nejsou
velmi choulostivé rybky, to nedokážu posoudit.
Co vím, že jsou to docela "držáci"; po zhruba 3 letech vypadají pořád "mladistvě".
(Výše napsané platí i pro tetry rudé. Tady jsou obě rybky např. v 98 l nádrži, kde vrchní polovinu dna tvoří drcený mramor a osvětleno je čtyřmi T5/24W trubicemi:
rybicky.net/fotogalerie.php… )
No právě. A to je ten problém. Kdo tyhle rybky chce, tak si o nich něco zjistí. Ale kde? Dnes je nejpoužívanějším médiem pro získávání informací internet. I já začínám hledáním informací na internetu. Nejdříve v češtině, a často právě tady v atlase. Pokud mi to řekne, že daný živočich či rostlina potřebuje odlišné podmínky, než mohu nabídnout, tak už dál nehledám. Jenže ono se může stát, že ty informace nejsou vůbec pravdivé. Že se tam dostaly když se zadávala první karta živočicha daného rodu a pak všechny ostatní druhy stejného rodu dostaly naprosto stejnou popisku, přestože jejich požadavky a životní nároky mohou být naprosto odlišné. Ale jednou to tam je, tak to nebudeme měnit. Myslím si, že to je chyba a že především chovatelé, kteří s konkrétním druhem mají zkušenosti měli pomoct atlas vylepšit právě svými zkušenostmi. Nicméně je to jen můj názor a nikdo nikoho nemůže nutit, aby své zkušenosti dále někomu předával. Vím, že spousta akvaristů je dokonce bedlivě střeží.
jde o to že akvárium pro jakékoli tyhle hejnové rybky musí dobře fungovat a mít "přijatelné" prostředí pro tyhle rybky. Hodně začátečníků zařídí akvárko s holým dnem, minimem rostlin, a ještě tam ty rybky dají třeba hned v den založení. V takovém akvárku je pak jasné že rybkám vadí světlé dno, hodně světla a že potřebují lepší a stabilnější kvalitu vody.
Stejně tak ale tyhle rybky můžou být v akvárku úplně bez rostlin nebo s bílým pískem, kde ale bude pro ně téměř dokonalé prostředí, ale musí se to zařídit tak aby jim to vyhovovalo. Například hodně větví, rašelinný výluh, u rostlinných akvárií nějakou tu houštinu, dostatečný počet kůsů... Je jasné že v přirozeném prostředí se nebudou tyhle ryby vyskytovat na místech kde není žádný úkryt nebo kde nemají své několikatisícové hejno.
Nejde to tak jednoduše napsat do atlasu aby se toho nechytl nějaký začátečník, co se pak bude divit, že se tam těm jeho rybám nelíbí. Kdo tyhle rybky chce tak si o nich určitě něco zjistí
Možná by stálo za to, kdybyste navrhli společně nebo každý zvlášť změnu v atlase. Tam se i o těchto neonkách píše: "Miluje hustě osázená akvária, která nesmí být příliš osvětlena." A vy oba, kteří s nimi máte zkušenosti, máte zkušenost přesně opačnou. Třeba by to pak pomohlo větší propagaci této opravdu nádherné rybičky. Mám dojem, že se jich lidé bojí často právě proto, že jsou skoro vždy popisovány jako velmi choulostivé rybky.
stejně je podle mě lepší aby i v takovém typu akvárka byla nějaká houština z rostlin, ryby (zvlášť co mám zkušenost s těmito neonkami) plavou obvykle ve volném prostoru a i silnější světlo jim až tak nevadí a když se něčeho leknou tak se schovají
ty tam teda vypadaj dost vyplašeně, pravděpodobně tam ani nejsou moc dlouho. Modré neonky jsou lepší (zvlášť do tohoto typu akvárka), jsou menší takže jich může být víc a líp se drží v hejnu
mám modré neonky s medovýma čichavcema naprosto v pohodě, všímaj si jen samy sebe
jsou to k nim ideální rybky
Neonky modré bych mohl dát místo kardinálek, ale neví jestli by nerušily čichavce kteří by se potom schovávali.
Lorikárii už mám, ale mohl bych jí dát dědovi do akvárka.
kdo mě to tu pomlouvá za zády
Byl u mě i kamoš co má "profi" foťák, ale nepočítal s tím že jsou moje rybky tak malé
takže žádná rybka neonek nakonec nevyšla. Navíc furt plavou jak divý a nepostají v klidu. Ale když je takovej ohlas tak se je třeba zas pokusím vyfotit
Že by nějaká přisedlejší odrůda řasy?
A to
špinavé sklo je "zašpiněno" čím?
Ta krupice byla skutečně "výstavní"...
Já myslím, že to bylo kvůli špinavýmu sklu, ale to je teď už jedno, hlavně, že ta fotka nahradila tu s krupicí osypanou rybkou.
Kvůli pár řasám...
A to je sem autorka tenkrát vůbec nechtěla ani dát, jestli si tu debatu dobře pamatuji.
Když jste vzpomněl tu modrou neonku a její fotky - viděl jste vůbec někdy fotku, na které by modrá neonka byla hezky vyfocena? Mně přijde, že ta její krása se snad ani vyfotit nedá, že je krásná jen v realu.
...Nemyslím přesvícená, prostě aby nemusely mít stín...
V "nezastíněných" rostlinných nádržích (s porostem převážně "kobercových" rostlin) se mi osvědčily tetry rudé
www.aquarioo.com/… a modré neonky
www.youtube.com/…
Velikosti nádrže přiměřená hejna, (a to i kombinace obou druhů), jsou základní podmínkou, aby se mohly rybky nebojácně předvádět ve volném prostoru.
BTW: Zejména u neonek se nedejte odradit fotografiemi běžně dostupnými na netu - realita je mnohem, mnohem lepší!
rátkodobě vysokou teplotu snesou, ale nevěřím, že jsou v pohodě. Moje už při 27 ztrácely barvy. Teď už jsou v pohodě. 23°C je pro ně horní hranice dlouhodobě udržitelné teploty. Jasně, že nejlíp by jim vyhovovalo 20°C, ale to by zas nevyhovovalo bettám a mřenkám.
No, já myslím, že Petr se rozhodne sám. Je to jeho akvárko a já mu jen radím. V žádném případě mu nemohu ani nechci nic nařizovat nebo zakazovat. On sám rozhodne, co ve svém akvárku chce nebo nechce mít. A jestli se rozhodne si tam lorikárii dát, je to jeho rozhodnutí, protože ty rybky, jak si je napsal, nebudou ubližovat lorikárii ani ona jim. Kromě toho, že jsou každá z jiné strany zeměkoule v tom nevidím vůbec žádný problém.
Já vím přesně, jak jsi to myslel. Záleží, jak moc si na ní bude Petr trvat...
A právě tam jsem směřoval. Že to není Asie. Pokud už ji má, tak samozřejmě chápu, že si ji nechá i v novém akva, je to skutečně krásná rybička. Ale pokud ji ještě nemá, tak proč si ji pořizovat, když nezapadá do party?
Nojo, ale Péťa si klimošku asi těžko sám koupí
.
Jinak ony lorikárie vypadají neskutečně zajímavě. Já osobně tedy viděla sturisomu panamskou a nemohla jsem od ní odtrhnout oči
Ale Asie to není
Můžeš upřesnit tu lorikárii? Tu už máš? Nebo proč ji chceš? Jinak velice povedená rybí osádka. Jinak bych nepanikařil, kardinálky krátkodobě vydrží i 28°C. Krátkodobě je pár dní. Ale pokud teploty v akva vylezou nad 25°C, je skutečně lepší teplotu srazit namraženou lahví. Tak, jak tam máš ty rybky namíchané, je ideální teplota 23°C. Čichavci by neměli mít méně, kardinálky více.
No, já si kvůli tomu pořídil konečně tu klimatizaci. Mne by spíš zajímala ta lorikárie.
To nevypadá špatně, jen bych si asi přes letní měsíce dala kvůli kardinálce pozor na teplotu - abys pak neběhal několikrát denně s namraženýma petkama, záleží, jak Ti během těch hiců vystoupá teplota v místnosti, kde to akvárko máš.
4 23.07.2012 12:11 petr68 [27] - Rostliny Asi to udělám tak:
2×lorikárie kopínatá
6×čichavec medový
14×kardinálka čínská
2×parmička černopruhá
a jěště nějaké krevetky
Nemyslím přesvícená, prostě aby nemusely mít stín.
Kardinálky mám také a také mohu doporučit, velice hejnové rybky, takové čínské neonky
Co je podle tebe silnější osvětlení? Kardinálka je sice nenáročná rybka, ale nevím.... neumím si vzpomenout na rybku, která by snášela nesmyslně přesvícená akvária.
Akvarko předělávam na rostlinné takže jsem čichavce daroval
protože bych je neměl kde dát takže teď vybírám nějaké hejnové rybky které snesou silnější osvětlení a nepotřebují zastíněné akvarko jako např.: neonka
Araktivní jsou obě. Ty se musíš rozhodnout, kterou chceš. U mne je to jednoduché. Nelíbí se mi mixy z celého světa. Dříve jsme s tátou chovali jihoamerické rybky a měli jsme v akva jihaoamerické rostliny. Vím, že to není biotop a ani jsme se o něj nesnažili, jen jsme chtěli rybky z jedné části světa. V té době jsem choval i hokejky - tetry křivopruhé. Jsou to krásné, živé rybky.
Dnes chovám asijské rybky. Mám v akva asijské rostlinky a asijské rybky. Mimo jiné kardinálku čínskou. Je to nádherná rybka. Říká se jí také falešná neonka, neboť při správném osvětlení má opravdu nádherné barvy. Pokud máš v akva rozumnou osádku a nějaké houští jemnolistých rostlin, tak se ti budou kardinálky často vytírat - nádherný pohled na naparující se a dvořící samečky - a v té houštině ti bude přežívat i nějaký ten plůdek. Malé kardinálky, to je kapitola sama pro sebe. Tenká, modře svítící čárka. Nádhera. Většinou se uživí tím, co je v akva běžně přítomné.
Oba druhy jsou hejnové, nemá smysl kupovat si je, pokud jich nemůžeš chovat v akva nejméně 8 ks. Je-li jich méně než 5, nedaří se jim, schovávají se a je zbytečné je trápit.
Stačí pro tvé rozhodnutí? Naosledy jsem se na tvém profilu dočetl, že se chystáš nebo už máš čichavce perleťové. Pokud hledáš rybku k nim, je pro tebe kardinálka ta pravá volba.
Ahoj. Mám zkušenosti s oběma rybkama, a to velmi dobré. Co bys o nich rád věděl?
Jasně, já to tak pochopil a přeně tak jsem to i myslel. Když se mně rozlepilo akvárko, tak jsem se s ancistrusama moc nemazlil. Z akvárka jsem vyndal vše kromě písku, odpustil vodu na 3 cm a vylovil jsem je rukou. Byla to mimořádná situace vyžadující mimořádné řešení. Jenže já měl 5 macků, nemusel jsem se párat s prckama jako ty. No, už bych to nechtěl zažít.
Já to použití pasti myslel teď, kdybys je chtěl odlovit ze zařízeného akvárka.
To mé přelovávní bylo při rozlepeném akvárku, takže na nějaké pasti nebyl čas, ale jinak bych to asi nějak takto řešil jak popisuješ pomocí pastí.
Ancíky lovit do pastí. Zjistil jsem, že i SAE, jinak skoro neulovitelná ryba, se do pasti chytí bez problému. Stejně tak ancistrus. Jediná ryba, kterou se mi zatím ulovit nepodařilo, je mřenaka annanská. Ale už na ni vymýšlím novou past. Nevýhodou té poslení totiž bylo, že mi do ní nalezly právě SAE a gupky japoniky a mřenky už ne. Tak teď chci vyrobit past, do které se SAE nevlezou, prostě se do ní neprotáhnou.
katterinecka napsala: mladí ancíci ještě docela žerou řasu, ale až vyrostou tak se ti dost rádi pustí do kytek, zvlášť v takovém počtu však uvidíš sám
Především proto, že jsou špatně a málo krmení....bych dodal.
mladí ancíci ještě docela žerou řasu, ale až vyrostou tak se ti dost rádi pustí do kytek, zvlášť v takovém počtu
však uvidíš sám
O těch šiškách jsem už jednou četl, ale opakování je matkou moudrosti. Už si to totiž nepamatuju. Ancíky bych si právě rád nechal v tom počtu v jakém jsou. O odlovování mi ani nemluv, jsem si to užil když vyteklo to staré akvárko. A těch mrňousů co tam bylo... bohužel přežil jenom jeden nebo dva
Rostlinkám se u mě naštěstí daří, hlavně teda ludwigia repens. Zase stonky vyhazují kořeny, takže příští pátek budu zakracovat a sázet.
To zní rozumně.
S těma ancíkama je to přesně ten důvod, jak uvádíš, jsou to taky větší špindírové, ale když se o akvárko budeš řádně starat, víš co to v mém podání znamená, tak je tam klidně nech, nebude snadný je odlovit.
Určitě nejen těma výluhama, ale podpoř to i více rostlinama, tím se nic neskazí. Na ty šištičky je tady svoje vlákno a tam se dočteš kolik ji do akva dát.
OK, tak s těma cichlidkama počkám až se pozbavuju měčovek,jak říkáš, není kam spěchat. Ancíky nechat jenom dva? Pročpak? Všímám si, že taky serou trochu více než ostatní ryby, ale proti mečovkám mi to nepřijde tak hrozné. Nebo to má jiný důvod? Rašelinový vyluh jestli se nepletu je taky v Brutusu co dodávám do akvárka a olši jsem kurňa někde u nás viděl, tak se po ní znova podívám a pár šišek vezmu a mandlovník by se dal pořídit společně s cichlidkama u Rataje jak pro ně půjdu jednoho krásného dne. Do té doby aspoň seženu ty šišky.
Stejně tak jako ty kakaďáci se dá pohlížet i na ramirézy, takže buď pár nebo více samiček. jak jedny tak druhý dovedou bejt cíťové na podmínky v akva, zvláštěpak na N látky, takže to rozhodnutí se zbavit živorodek je dobrým postupem, přecijenom to jsou větší bordeláři a trošku se to tluče. Osobně bych je tam dal až tam živorodky nebudou. Nikam nespěchej, máš to nedávno založený a cichlidky není radno dávat do čerstvých akvárií(já 6 neděl založený akvárko považuji za čerstváčka).
Edit: Ty ancíky bych tam nechal jenom 2. Mrkni se na olšový šištičky, listy mandlovníky, rašelinový výluhy, prostě to co dodá do akva třísloviny a huminy, to se cichlidkám bude líbit a nejen jim.
Přidat reakci
1 ...... [113] ...... 184 185
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 199756x