Cichlidy a cichlidky - chov, odchov
S tím počítám, další kousky mají byt k prodeji připravené za měsíc. Ale myslím, že těch 8 ks by ještě nemuselo být moc v tom mém akva.
Do budoucna to taková idylka nebude... Hlavně až pohlavně dospějí...
Aha, to jsem nevěděl. Tak to ještě promyslím. Zatím to jsou mladí jedinci a drží se pořád spolu.
derata napsal: Zatím mam 4 ks el. blue ale chtělo by to nádrž něčím trochu barevně oživit.
Ještě jedna poznámka. Nemám zkušenosti konkrétně s ramirezkami, ale obecně u těchto teritoriálních a víceméně agresivních ryb nebývají dobré zkušenosti, když se doplňují postupně. Často to dopadá tak, že ti zabydlení udělají s nováčky krátký proces.
Nemusí to tak vždy být, ale stává se to často.
Tak to jsem zvědavý. Já jsem si zrovna pořídil velmi mladé (do 2 cm) A. borelli a A. "Rio Mamore" (snad A. erythrura?). Zatím jsou prckové spíš vyjukaní, ale je poznat, že se vzájemně vnímají jako "příbuzní".
Kolega ti odpověděl, plně souhlasím. Barevné mutace se poznají... A zkoušel jsem kombinaci kakadu a agasizzi a připadalo mi, že se nenávidí ještě víc...
Takže ne, ani omylem!!
Barevné mutace stejného druhu se "poznají" a chovají se jako jedinci téhož druhu.
Ahoj, chci se zeptat jestli lze v jedné nádrži chovat současně cichlidku ramirezovu a cichlidku ramirezovu var el. blue nebo cichlidku kakadu. Nebudou se nějak moc mezi sebou hašteřit nebo "křížit"?
Přemýšlím o celkově 8 kusech těchto rybek. Zatím mam 4 ks el. blue ale chtělo by to nádrž něčím trochu barevně oživit.
Děkuji
Starší reakce
Počkal jsem si na příležitost, když utíkal. Odpozoroval jsem, kudy prchá. Dal jsem mu síťku do cesty a počkal si na něj... Asi i trocha štěstí...
Vlastně ani nevím, jestli byl slabší, utekl, ale za minutu byl zpátky a znovu dorážel na silnějšího...
A jak jsi toho "slabšího" ze zarostlé dvoustovky vylovil? Dal se normálně chytit do síťky?
0 04.02.2017 21:45 JoKa – Souboj
Omlouvám se za kvalitu fotek. Dnes upřímně lituji, že nemám lepší foťák...
Jen jsem tím chtěl odpovědět na otázku, jestli můžou být dva kluci agasizzi v jednom akva. Toto je 200l. Poměrně dost místa...
Dal jsem je tam jen na chvíli, abych zjistil, kdo z nich je "silnější" a hodí se více do chovu ke třem samicím...
Ochráncům zvířat řeknu jen, že tam nebyli víc jak půl hodiny, vše pod nepřetržitou kontrolou, síťka nachystaná... Teď už jsou od sebe...
Starší reakce
2 27.01.2017 19:07 JoKa – Vodíme
Zatím vodí vzorně. Na fotce blbě vidět, ale má jich cca 60, spíš víc...
Jj, ty co jsem měl naposled, mají 20cm s přehledem.
Můžu potvrdit.
Myslíš jakože těch max.15 cm? No to máš pravdu... když se tu v sedmdesátkách objevily tyto ryby, měl jsem jedny z prvních odchovů... měly přes 20cm...
makukak napsal: Ahoj, koupil jsem si k terčovcům - Kančík červenooký (Heros severus) Red Spotted. Zajímel by mě Váš názor na tuto kombinaci, případně jak moc velkou chybu jsem udělal
I když tyhle vyšlechtěné nedosahují takové velikosti jako původní formy, tak mohou dosáhnout 20cm a průbojní jsou stejně. Bez ohledu na to, že se jim říká(lo) terčovec chudých. A do 450litrů k terčovcům chyba velká.
Mimochodem tyhle barevné formy zřejmě nepatří k Heros severus, viz. článek
e-akvarium.cz/… . Jen nesouhlasím s údajnou max. velikostí pravých severek.
Tak je získáš.
No, přeci jen to zkusím. Trochu se toho taky obávám, ale snad to nebude tak horký, jak to vypadá. Jinak vážně děkuji za názor. Terčovce chovám již řadu let a snad i docela úspěšně i když jsem se nějaké té botě taky nevyhnul. Prostě potřebuji nějaké oživení. Tak jsem se rozhodl trochu zaexperimentovat. Snažím se stále shánět nové poznatky. I po letech když už jsem si myslel, že terčům trochu rozumím se najde vždy něco nového, co mě překvapí. Je fakt, že s kančíkama zkušenosti nemám žádné.
Placky jsou ryby klidný a klid vyžadující a i když se to nezdá severáci dovedou rozčísnout hladinu a to se plackám nebude líbit, zbytečný stres a z toho pramenící možný problémy s nemocema atd. Ovšem třeba se najde někdo, kdo ti to schválí.
Edit: 7 severáků do 450 litrů k 7 plackám, co k tomu dodat, buď jedny a nebo druhý.
Vrátit, trošku by si to měl rozvést, nevím v čem je ta chyba...
Vrátit zpět do akvaristiky.
Ahoj, koupil jsem si k terčovcům - Kančík červenooký (Heros severus) Red Spotted. Zajímel by mě Váš názor na tuto kombinaci, případně jak moc velkou chybu jsem udělal
Pôvodná otázka bola, či je to nutné. Vôbec nie je. Na okysličenie vody je o mnoho efektívnejšie zabezpečiť pohyb, prípadne vlnenie povrhu vody. Ďalej nie je to moc prirodzené, a nám sa to nepáči, ktorí nemáme radi v akváriu pirátske hrady a keramické krokodýly.
Ale keď sa pýtaš, či môžes, lebo sa ti to páči, tak kľudne si to tam daj.
Když se ti to líbí,tak jdi do toho.Vždyť to je tvoje akvárium.
0 23.01.2017 15:28 MildaSs – vzducování
Právě...tady by se jednalo spíše o vizuelní dojem, celkem se mi to líbí
Když akvárko funguje, není to nutnost... ale někdy to i pěkně vypadá...
0 23.01.2017 14:34 MildaSs – vzducování
Používáte někdo v Tanganice vzduchování? Např. na 600l aspoň Atamana 1500? Nevím, zda je to nutnost..kamarád mám podobně poskládané akva jako já a používá ho..já prozatím ne..a vše šlape prozatím skvěle..
Starší reakce
6 20.01.2017 10:52 DavFM [1371] - Corydoras&Apistogramma Já mám právě jako antistres ty dvě zbylé samice, co se zrovna neangažují...
Ale dát tam nějakého blázna, to mě nenapadlo... Vyzkouším k nim loupnot 6 ohnivek, co mi zbyly.
Díky za tip...
Ja mam u apistogram 1+1 s mladyma navic jeste 3 neonky,lepsi by ale byly drobnoustky. Jako antistresove rybky (neni to z moji hlavy) a funguje to dokonale. Samice neustale odhani samce a ten odehnany samec si vzdycky zchladi žáhu na tech neonkach. V podstate to doslo tak daleko, ze neonky maji svůj vymezeny prostor a ten temer neopousti. Pokud ano, samecek jim hned pripomene, kde je jejich misto. Z cca 25 mladych ted zbyva cca 12-13. Uz jsou celkem velke, vcera poprve zraly patentky co ani nebyly pro ně. Tak ted jeste uvidim, jestli nadrzenemu sameckovi rupne v bedne a sezere je a nebo jestli dorostou uz vsichni.
Já kakaďáky odchovávám s rodiči. Ztráty jsou, ale stojí to za to...
Jsou ale v akváriu úplně sami. 1+3.
RAP napsal: Popřít to nemůžeš, když se to druhému stává. Jsou to živé bytosti a ty se nedrží nějakého rámce chování, které se popisují v knížkách apod. Roli zde může hrát, jestli byly cichlidky odchovány rodiči nebo chovatelem. U Apistogramm se běžně odebíraly jikry, což jsem u pestřenců nezaznamenal.
Když se mi ve stovce třeli pestřenci, dostal jsem radu, že pokud jich chci odchovat maximum, mám odebrat jikry. Vzhledem k tomu, že se třeli do kokosu a každý těr byl pro mě tak trochu překvápko, nikdy jsem jikry neodebíral. Navíc pohled jak rodiče vodí mimina je jeden z nejhezčích, proto jsem to nikdy neudělal. Ale radu na odebrání jsme dostal, takže asi někteří chovatelé odebírají jikry i u pestřenců.
Popřít to nemůžeš, když se to druhému stává. Jsou to živé bytosti a ty se nedrží nějakého rámce chování, které se popisují v knížkách apod. Roli zde může hrát, jestli byly cichlidky odchovány rodiči nebo chovatelem. U Apistogramm se běžně odebíraly jikry, což jsem u pestřenců nezaznamenal.
Možná Apistogramy, ale mám zkušenost právě s pestřenci a ti u neonek odchovávali celý výtěr. Pokud pár odvodí kolem stovky mladých, myslím si, že si neonky ani nelízly.
Len ze z vlastnej skusenosti popriet tvrdenie vyssie, ze po par dnoch to neonky vsetko pozeru
takto jednoznacne sa to neda proste povedat. Tato terajsia samicka prvy krat vyviedla mlade von na rozplavbu a cely mesiac bola polka akvarka vypratana od ostatnych ryb. Som presvedceny ze by som ich odchoval ovela viac, keby som krmil ucebnicovo, ale artemku som nemal, tak celu dobu isli cisto na grindale, plus co akvarko da
Jistě, dobrá a zejm. zkušená matka si dokáže část potěru uhlídat i ve společenském akváriu. Záleží také na vnitřním uspořádání akvária. Jde o to, že leckdy nepovažuje malé tetry za hrozbu, zatím co tvrdě napadne o mnohem větší cichlidu. Popsané to bylo mnohokrát.
A tím chceš podpořit, nebo vyvrátit tuto tezi?? Nějak mi to nedocvaklo...
Odchoval som v malom spolocenskom akvarku 80l jak kakadu, tak teraz Hongsoi. Mam s nimi 10 neoniek modrych a 10 tetra cervenohlava. Vzdy mi z kazdeho vrhu prezilo a odrastlo minimalne 10 kusov.Teraz z posledneho vrhu maju velkost cca 1cm a ostatne ryby si ich vobec nevsimaju.Samicka ich konecne pred par dnami nechala tak a vytrela sa znovu
Mam modre neonky, nedavno jsem jim tam hodil 3 male skalary,necely 1cm, co se jim poradne nevyvinul mechyr. Ty male ku..y si je chytly, nevlezly se jim do tlamy, ale nepustily a ponekud morbidne se s nima v hube nahanely po akvarku a praly se o ne. Takze takhle nejak asi konci i ty apistky.
DavFM napsal: Ona si uhlida jikry, i larvy, pak ty mlade vyvede, vydrzi to den, druhy den je jich pulka a za 3 dny neni nic. Sezerou je neonky, si myslim, je jich tam cca 15, to proste neuhlida.
Jj, to je klasické. Největšími likvidátory potěru cichlid bývají malé tetry.
Ona si uhlida jikry, i larvy, pak ty mlade vyvede, vydrzi to den, druhy den je jich pulka a za 3 dny neni nic. Sezerou je neonky, si myslim, je jich tam cca 15, to proste neuhlida.
A v tom společenském jsou ztráty stoprocentní? Co je nejvíc zabíjí - hlad, nebo jiné ryby?
Musím uznat, že si v této věci potřebuju doplnit vědomosti. Měl jsem za to, že pouze teplota je určující, nicméně např. z té studie, co jsem na ní dal link, vyplývá, že u některých málo druhů má pH vliv . Ale zjednodušeně se snad dá říct, že 23°C je 20% samců,
26°C je to 50% a při 29°C pak je samců 80%, přičemž pH tyto čísla pak ovlivňuje pouze v řádu jednotek %. Existuje i vyjímka, kde pH má velký vliv, A. caetei.
Rozhodnuto je po 30-40 dnech života.
Když se mi jako klukovi množili kakaďáci, tak jsem o takových nuancích neměl ani páru a asi mi to bylo jedno, protože jsem to stejně vždycky všechno rozdal, aniž bych věděl pohlaví. Teď se mi sice 2 samičky pravidelně třou ve společenském akva, ale nevím, co bych s tou omladinou dělal, tak to ani nezkouším smysluplně odchovat. Ale u jiných ryb si vedu poměrně podrobný "rozmnožovací" zápisník, tak uvidím.
čím nižší pH tím víc samců, čím vyšší teplota taky víc samců, přičemž poměr 1:1 je zhruba při teplotě 25°C ale pravděpodobně to nebude jen tím, už se mi stalo třeba u borelek, že i při teplotě 27°C první 2 měsíce bylo 95% samic.
jinak k tomu určení pohlaví, ty černě lemované břišní ploutve jsou poměrně dobrý znak, i když u některých forem to není tolik patrné, každopádně samci je nemají, protažená hřbetní a řitní ploutev je taky docela dobrý znak, podle mě je patrný dřív než ploutev ocasní
To mají ale asi i samci, v této velikosti tedy... Nejsem si jist, odpo kouknu...
Tutovka je břišní ploutve samice je mají černé
Ted jsem jeste nasel na nejakem angl.foru jako rozlisovaci znak u kakadu barvu ventralniho (brisniho?) pruhu. Samice vzdy cerny, samec hrajici si na samici ma pruh tmave modry.
Tohle jsem také četl, ale mám barevnou variantu "orange" a u té má i ten samec ten pruh černý (nebo je tak tmavě modrý, že to neodliším od černé)...
Každopádně díky za tip s ocasní ploutví a "hubou", na těch břišních ploutvích ten rozdíl nevidím... Ale to může být tím, že mám v rozplavce víc, jinak starých, vrhů, samozřejmě jinak velkých...
A k debatě s Maqem: Když samce, o kterých postupně skutečně zjistím, že jde o samce, odlovím, tak zjišťuji, že mám cca 1/3 samců. Teplota 26, konstantní, jak v akvu, kde se třou, tak v rozplavce a PH 6,8 (+/- 0,1) a v rozplavce 7,2...
Ted jsem jeste nasel na nejakem angl.foru jako rozlisovaci znak u kakadu barvu ventralniho (brisniho?) pruhu. Samice vzdy cerny, samec hrajici si na samici ma pruh tmave modry.
Teplota. pH funguje u jinych ryb, nejvic asi u gupek. Samozrejme jsem to neobjevil, ale vycetl, prevazne v zahranicnich atlasech je zminka, jaka teplota pri odchovu je optimalni. Tohle jsem ted jen narychlo vyguglil jako jakystakys dukaz.
www.researchgate.net/… Přidat reakci
1 ...... [8] ...... 43 44
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 45913x