Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 34 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2016 14:22 urvanec Re: Horác
A poradíš i jak tomu předcházet? pokud se teda dá tomu předcházet.. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.04.2016 09:01 Muž Horác [3942] Re: urvanec
Možná to nevypadá úplně přesně jako to, co máš ve filtru, přesto je to totéž - kolonie bakterií držících pohromadě (a na stěnách hadice) díky velkému množství slizu ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2016 08:32 urvanec Re: Zoidik
Reaguji na tvoji radu.
Tohle určite v tom velkém filtru nemám.Je to jen v hadici.Je to takové červeno-hnědé "bahínko" /barvou to trochu připomíná nitěnky-ale ty to nejsou/. Dost to hadice ucpává. Do měsíce se průtok sníží na 1/2. Škoda, že ve Fluvalu tam daly ty husí krky místo klasických hadic.
Pomůže tomu tlakový průplach, nicméně při dalším čištění je tam bohužel to bahínko zpátky./škoda že jsem to nevyfotil, teď o víkendu jsem čistil/

:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2016 12:33 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: urvanec
Porovnej to s obsahem filtru a měl bys mít jasno ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2016 12:17 urvanec – řasa ..?? žijící v hadici od filtru...
Vždycky při čištění filtru i hadic mám problém, že mě hadici /výrobce fluval-typ hadice husí krk/ ucpává červenohnědá hmota /řasa?/. Dost to snižuje průtok hadicí.Vždycky se snažím hadici tlakově proplachovat a ikdyž z hadice vyteče této hmoty hodně příště je tam zase. Ví někdo o co se jedná?? ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2016 12:34 Muž powery [250] – Krátká zelená přisedlá řasa.
Zdravím, jak se zbavit krátké zelené přisedlé řasy? Teda takto byla identifikována ve vedlejším vlákně (rybicky.net/forum/3020…). Dík

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.03.2016 14:29 R Muž romant [27981] Re: Hanzi
Ale ne do akvária menšího než 200 litrů. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2016 14:22 Hanzi – proti řasám
Proti řasám se mi osvědčili parmouni síťkovaní. Úžasní pomocníci

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   21.02.2016 13:00 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: romant
Fotka k příspěvku Trošku vylepšená špejle:Laboratorní kartáček - vějířek 12 mm ,po odštípnutí očka a zasazení do UH trubičky,pro práci v jemnolisých rostlinách lze nahradit mezizubním kartáčkem.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2016 20:56 Libcin Re: konrad
PMDD kalkulátor sypkých hnojiv akvarijni-hnojivo.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2016 20:51 Muž konrad [45] Re: Libcin
môžeš mi ešte poradiť koľko K2PO4 pridať ak mám roztok ktorým ak pridám 4ml do 200l zvýšim koncentráciu o 0,1mg/l ?

Podľa tej tabuľky mám pridať 0,49g K2PO4
Ak dobre rátam, pri mojom riedení roztokov by to malo byť 22,7ml roztoku K2PO4 bez akéhokoľvek pridania NO3. To mi príde dosť Hardcore
Ale možno tomu všetkému len nerozumiem

Ďakujem veľmi pekne za všetko
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2016 20:34 Libcin Re: konrad
Pokud rostlinky budou mít vše co potřebují, řasu porazí. Kalkulátor poměru N:P akvarijni-hnojivo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2016 20:27 Muž konrad [45] Re: zervan
díky. glutaraldehyd používam hlavne kvoli tým zeleným riasam ale lokálnu aplikáciu si moc nemôžem dovoliť (zložité sa dostať do vody 5 minút pred otvorením čakárne)

Na sinicu som skúšal blue exit ale bez valného účinku :-(
peroxid kvoli lokálnej aplikácii som zatiaľ neskúšal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2016 20:24 Libcin Re: konrad
Výhoda tekutých značkových hnojiv např. ADA, Easy life nebo Tropica (kterou používám) je ta, že tak nedegenerují ve vodě a jsou pro rostlinky lépe dostupné. Co se týká fosforu je rozdíl hnojit KH2PO4 a třeba Easy Fosfo. Ten druhý fosfor lépe vstřebají. Člověk ho mnohdy naměří testem, ale rostlinky nemají zájem. A platí to i u mikroprvků. Já taky bojoval proti řasám a pak jsem udělal pokus s Tropicou a po 14dnech byla řasa pryč. U tohoto hnojení jsem tím pádem zůstal. To tekuté CO2 nemusíš dávat jenom lokálně, ale možné, že některé řasy jsou odolnější. Kdysi jsem zkoušel koupel rostlinek v tekutém CO2 mimo akvária a byla to katastrofa, kterou nedoporučuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2016 20:18 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: konrad
Podľa mojich skúseností glutaraldehyd ("tekutý CO2") na sinicu neúčinkuje, resp. nie pri takom množstve, ktoré by nerozleptalo aj rastlinu. Zato na riasy pri lokálnej aplikácii áno, treba striekačkou na postihnuté miesta.

A na sinicu to ide s peroxidom vodíka (bežný 3%), aplikácia na postihnuté miesta pri vypnutom filtri aspoň na chvíľu. Malé množstvo, len na potrebné miesta, ja mám na to striekačku s dlhou slamkou. Dokopy do cca 0,25 ml na liter vody, čo pri 200 l je 50 ml, to sa určite neminie až toľko :) Len pozor, aby na tie miesta s peroxidom nešli hneď obyvatelia (hlavne krevetky a ryby dna). Pozor, peroxid "sadá ku dnu" (vyššia hustota), takže je ideálny na sinicové povlaky na dne, ono to dno začne bublinkovať kyslíkom a sinica sa rozpadne do druhého dňa.

Nerieši to síce asi podstatu, ale vie to pomôcť, keď už sú rastliny príliš obalené sinicou, trpia a nefungujú, nejako treba dosiahnuť normálny stav a potom sa azda vzchopia a porazia sinicu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2016 20:04 Muž konrad [45] Re: Libcin
16:1 to som nevedel, takže musim doliať veeľa fosforu.. Tekutý Co2 používam denne ale nie lokálne na postihnuté miesta (krycie sklo + toľko postihnutých miest, že by nestačilo ani 2 deci..) Vody mením 100l raz za týždeň a hnojivá sú tieto www.rostlinna-akvaria.cz/… Neviem či sú kvalitné alebo nie..
Doma používam easy life ale ak by som mal tie objemy liať aj do 200l z easylifu tak by som veľmi rýchlo skrachoval..

Inak objem hnojiva som rátal pôvodne podľa www.rostlinna-akvaria.cz/… a musel som ich 2-3násobiť lebo boli stále na nule čo znamenalo nárast sinic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2016 19:59 Libcin Re: konrad
Zdravím, No3 bych v 200 l snížil a PO4 zvýšil na správný poměr N:P 16:1, Fe na max.0,2mg/l, když je zatemněno tak bych se nebál použít menší dávku tekutého CO2, rostlinky se hezky "umyjí". Samozřejmě i částečnou výměnu vodu. Nevím čím hojíš, ale aspoň na chvíli bych investovat do kvalitního hnojiva, které lépe rostlinky vstřebají a lépe je to nabudí. Pak řasy ustoupí! (snad :-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2016 19:44 Muž konrad [45] Re: romant
originál od nákupu. biely ?predfilter?, 1 kôš modrého biomolitanu a 1 kôš ?Substrat pro?

Obsah filtračných hmôt 4,9 L ( EHEIM substrat, EHEIM Filtermatte, EHEIM Filtervlies )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2016 19:33 R Muž romant [27981] Re: konrad
Jaký jsou náplně v tom exteráku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2016 19:28 Muž konrad [45] Re: afc1886
skúšal som aj nehnojiť a bolo to ešte horšie. Za 2 dni toľko siníc ako teraz za cca týždeň..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2016 19:19 R Muž afc1886 [14654] Re: konrad
Tak já bych se asi rozhodl přestat hnojit a prováděl častější výměnu vody.Ale počkej ještě co poradí ostatní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2016 19:06 Muž konrad [45]
Zdravím kolegov
Viete mi niekto vysvetliť túto situáciu:

112l akva (hodnoty 2 dni po výmene vody: NO3: <2mg/l, PO4: <0.1mg/l, Fe: <0.1mg/l) je stabilné, rastliny si rastú, občas v malom množstve trochu ruduchy, alebo GSA alebo v súčasnej dobe málo Oedogonia.
Akvárium s malým filtrom, priemerným svetlom, žiadne CO2, raz za týždeň hnojenie mikroprvkami a draslík a dalo by sa povedať, že mierne prerybnené a prekrmované v poslednej dobe.

200l akva (priemerné denné hodnoty: NO3: ~20mg/l, PO4: 0.1-0.25mg/l, Fe: ~0.4mg/l - mám problém udržať hodnoty aspoň na takýchto hodnotách, stále to klesá nech tam lejem akékoľvek rybami znesiteľné množstvo) je stále plné sinice, zelenej vláknitej kátkej riasy, žabieho vlasu aj rozsívok.
Akvárium s veľkým externým filtrom, dobré svetlo, riadené CO2, denné hnojenie mikro aj makro prvkami, aj to málo rýb je na diete.
Okrem rias a siníc rastliny odhnívajú od substrátu (konkrétne ludwiga, alternathera, prosperancia) a darí sa hádam iba hygrophilám, eleocharisu a micranthemu.

Vie mi niekto poradiť? Je fakt už jediná možnosť všetko vypnúť (okrem filtra) a zatemniť to na 4 dni?
Momentálne mám chuť takmer všetky rastliny odtiaľ vytrhať a zasadiť nové...
:-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.02.2016 19:05 Muž Jifi [675] Re: romant
romant napsal: Špejli, ideál je ta řeznická hranatá a namotávat, namotávat, namotávat a vyhrál bych si se světlem, protože určitě roste hlavně na více osvětlenejch místech. Plovoucí rostliny, rozbít dopadající světlo na hladinu a když sytíš CO2(nevíme jak efektivně), tak bych dávky PMDD nedržel na dolní, ale průměrné doporučované hranici.

Já jsem se jí zbavil podobně, jak píšeš.
Koupil jsem Egeriu a růžkatec. Egeria roste děsně rychle. Nechal jsem Egeriu, ať se plazí po hladině.
Tahle řasa má ráda světlo a tak děsně narůstala na Egerii, která se plazila na hladině.
Egeriu jsem pravidelně protrhával - ty nejvíce zařasené kusy. A vyhazoval jsem ji.
Řasa přestala růst na rostlinách, na kterých rostla předtím - měla tam už málo světla; hladina byla přistíněná.
Po několika týdnech neustálého protrhávání a vyhazování řasa zmizela.
A už se mně nikdy nevrátila.

Se světlem jsem nedělal vůbec nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.02.2016 18:22 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Baymax
Já ti řeknu jak jsem se jí zbavil já. Snížil jsem dobu svícení na 7 hodin koupil si CO2 Vital a dávkoval jsem do akvária, takhle jsem to vydržel asi 14 dní a pak jsem postupně po týdnu prodlužoval o 1/2 hodinu světlo + CO2 Vital. Upravil jsem i způsob hnojení a přitlačil na draslík a fosfor. Pak už se neukázala. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2016 17:46 R Muž romant [27981] Re: Baymax
Špejli, ideál je ta řeznická hranatá a namotávat, namotávat, namotávat a vyhrál bych si se světlem, protože určitě roste hlavně na více osvětlenejch místech. Plovoucí rostliny, rozbít dopadající světlo na hladinu a když sytíš CO2(nevíme jak efektivně), tak bych dávky PMDD nedržel na dolní, ale průměrné doporučované hranici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2016 17:45 R Muž afc1886 [14654] Re: Baymax
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2016 17:43 Baymax Re: afc1886
a ako sa jej mam zbavit ? mal som jej aj pred tym ale teraz nejako sa mi velmi rozrastla a pritom hnojim aj co2 a davku pmdd som znizil na minimum... u mna v akvarku sa tvoria az akokeby zelene vlasy ... normalne to musim navyjat na ruku a tak vytiahnut z akvarka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2016 17:41 R Muž afc1886 [14654] Re: Baymax
Myslím,že to je zelená vláknitá.
rybicky.net/forum/8207-zelena-vlaknita-rasa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2016 17:31 Baymax Re: Baymax
Fotka k příspěvku prosim vas ako sa vola tato riasa a ako sa jej mam zbavit ? ine mi az tak nerastu ale tejto mam habadej
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   01.02.2016 22:34 Muž kofejn [963] Re: dokola
Přijde mi to spíš na cladophoru. www.rostlinna-akvaria.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 22:20 dokola – Jelení paroh?
Fotka k příspěvku Asi by to měl být jelení paroh co jsem tak prohlížel články o řasách...drží se mi jen v téhle jedné rostlince a ne a ne se ho zbavit. Zbytek akvárka je naprosto čistý, nikde nic nepatřičně zeleného není, ale na tohle mi nepomáhá ani snížení osvětlení, jak jsem se dočetl, že by ho to mělo snad trochu upozadit.
Zatím nehnojím (akvárko je někdy od začátku prosince) protože je dole dost vrstva substrátu JBL, přerybněno není (do minulého týdne tam byly jen kytky a teď je tam deset krevetek). Všechny řasy, které se na začátku při zajíždění vyskytly zmizely, ale tahle mrcha je tam stále a nenechá se....Jo vím, vyndat celej ten trs by asi bylo nejlepší, ale když zrovna tahle tráva tam vypadá nejlépe.
Má někdo nápad?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2016 19:04 Muž saint21 [11] Re: romant
Chlape ty jsi všude palec každopádně děkuji za pomoc. Zredukuji plovoučky a když to bude v pohodě přidám reflektory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2016 19:02 R Muž romant [27981] Re: saint21
Ty plovoučky bych redukoval a to klidně skoro všechny, čímž bych si ověřil, jak bude akvo reagovat a když bude reakce na pohodu, tak klidně nechat rozrůst a přidat ty reflektory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2016 18:45 Muž saint21 [11]
Ahoj po přemnožení Jeleního parohu jsem odstraňoval reflektory ze zářivek abych ubral světlo a dokupoval plovoucí rostlinky. Jelení paroh již ustoupil, občas nějaká drobná řasa někde je, ale no už tak prostě je a bude. Má otázka zní mám vrátit zpět reflektory nebo to nechat bez nich? Plovoucí rostlinky se celkem rozmnožily a zdá se mi, že ostatní rostlinky strádají světlem. Svítím teď 14-23. Hodinu před a po se stmívá a rozednívá. Děkuji za pomoc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 19:14 Muž zotyo [3] Re: romant
Takže by som ich mal postrihat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 19:10 R Muž romant [27981] Re: zotyo
Odumírají a nebo odumírat budou a už nefungují jak by se slušelo a tak se na nich řasám více daří, ono to lze chápat taky tak, že ty nový listy je dokáží jakoby odpuzovat, tedy ty řasy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 19:07 Muž zotyo [3]
Prečo mám riasy iba na starých listoch? Na nových vôbec, sú krásne zelené
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.01.2016 20:31 R Muž afc1886 [14654] Re: MartinezMF
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2016 20:30 MartinezMF – Dotaz..
Fotka k příspěvku Ahoj, akvarium mam nove. A po tydnu se mi vytvorilo na dne toto. Mohu se zeptat co to je a popr jak se toho zbavit? Dekuji
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.01.2016 09:10 Muž Jifi [675] Re: Baymax
V nově založeném akvárku se ti řasy taky objeví, pokud k tomu budou mít vhodné podmínky. Takže bych to takto nehrotil.
Akvárium není sterilní a pokud nepochopíš zákonitosti biologicé rovnováhy, budeš s řasami nebo sinicemi bojovat pořád dokola. A chemie ti s tím moc nepomůže.
Raději se zaměř na to, abys měl akvárium v takové rovnováze, že ti rostliny dobře porostou a řasy porostou minimálně nebo budou stagnovat.
To nějakou chvíli trvá, než vychytáš takovou rovnováhu.

Už to tady bývá často, ale znovu tady dám tento odkaz, který ti doporučuju prostudovat:
www.horacovoakvarium.cz/…

edit:
I v článku píše autor, že určité řasy mu nevadí.
Já mám rostliny bez řas, jen na Anubiasu (těsně pod hladinou) mám trošku řas, slabý kobereček. Holt roste pomalu a listy dlouho vydrží. Nové listy jsou vždy krásné, bez řas.
A pak občas oškrabu žiletkou přední a boční skla. Zadní sklo vůbec nečistím, je na něm takový slabý kobereřek tvořený řasami. Žádná tlustá vrstva, to ne. A nechávám ho tam, protože to je výborná potrava pro čerstvě vylíhlé krevetky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2016 09:00 Baymax Re: vodnik
to chcem aj ja spravit chcel mam dost rias v akvarku ale je to mojim zanedbanim ale na leto ho chcem znovu zalozit pretoze kupujem externy filter a nechcem mat vela rias v akvarku a hlavne na rastlinach .. inu moznost ako chemiu nevidim .. nechcem si zaniest riasy do novozalozeneho akvarka .. pocul som nieco o hypermanganovom kupeli ale neviem ci dokaze zbavit rastliny rias ... co je najlepsie na riasy ? rasobijec od rataja alebo nejake ine pripravky ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.01.2016 19:27 Muž Horác [3942] Re: jimmy
Akvárko dlouhé 80cm ... je pro tuhle rybu za trest ... zatím jsou asi malé, ale vyrostou setsakra rychle ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2016 19:25 Muž Horác [3942] Re: zervan
Osobní zkušenost nemám, ale pár fotek typu ruducha+sinice už jsem tu viděl ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.01.2016 19:18 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: jimmy
No ja som mal veľmi dlhý čas problémy s ruduchou - a to aj klasickou štetinkovou a aj "jelením parohom". Vždy pomohlo nasadenie Twinstar, ale po vysadení sa po čase vracala. Pripisoval som to veľmi veľkému organickému znečisteniu, predsa len mám akvárium prerybnené a hoci bežne merateľné hodnoty sú nízke, dokonca musím pridávať (aj dusičnany), test chemickej spotreby kyslíka to ukázal. Zmizla až po tom, čo sa u mňa objavilo niečo, s čím som nikdy problém nemal - sinica :) Mám takú otázku: je možné, že sinica a ruducha si nejako vadia? Mal niekto súčasne v jednom čase prosperujúcu aj ruduchu aj sinicu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2016 18:15 R Muž afc1886 [14654] Re: jimmy
Tak ty parmičky nejsou nejlepší řešení a u mě si ruduchy ani nevšimly.Spíše by jsi se měl zaměřit,proč se řasám daří,než nasadit parmičky,pro které bude to tvé akva malé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.01.2016 18:08 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: jimmy
Neboj, ony se přeorientují na sušené žrádlo a řasa začne zase bujet.
Boj s řasami je nekonečný. Jednoduchá řešení neexistují. Je třeba si nastudovat co nejvíc a pak experimentovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2016 17:54 jimmy
Taky mám nové akvarko.necelý měsíc.všude Ruducha a řasa na skle.nakoupeno 6 parnmicek jednopruhych a Ruducha dostává na (_._) :) za chvíli nemají Parmicky co žrát
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2016 15:42 Muž zotyo [3] – Riasy..
Ahoj, posledný týždeň som si všimol až moc rias v akva. Ako sa ich zbaviť? Každý týždeň mením vodu, takmer polovicu, filter beží stále, cerím aj vodu.
Riasy, ktoré som si všimol: Cladophora, Hnědá řasa na koreňoch, Vláknitá řasa a Oedogonium.
Akva je nové, cca mesiac založené.
Viete mi niečo doporučiť?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2016 08:58 Muž Jifi [675] Re: saint21
saint21 napsal: www.vitaplant.cz/…
Jak vidím, tak u sinice píšou "Způsob odstranění: Nejlepším způsobem, jak se sinice zbavit je zatemnění nádrže. ..."
Jako nouzové řešení možná s přimhouřeným okem, ale příčinu takové řešení neodstraní.
Mně se osvědčilo při výskytu sinic víc hnojit a sinice během doslova pár týdnů ustoupila sama. Ale zase pozor na přehnojení, ať se moc nerozrostou zelené řasy. Toto je potřeba vychytat pro každé konkrétní akvárko. I když, zelená řasa je menší zlo než sinice.

Dnes sleduju, jestli příliš moc neroste zelená řasa. Pokud ano, uberu hnojení. Pokud ještě jednou později sinice začala vystrkovat růžky, zase jsem zvýšil dávky hnojení.

Jak vidím, tazatel (matak) má akvárko už delší dobu založené. Mně se sinice objevily v prvních měsících po založení. Akvárko je skoro stejně velké jako moje, osvětlení stejně silné.

Dotaz pro matak: Jak často hnojíš? V prezentaci nevidím o hnojení ani zmínku.
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [34] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484-jak-se-zbavit-ras-v-akvariu?od=1651