Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
-pokud to má být to označené,tak se nejedná o řasu
- měnil jsi vodu ,co?
Podle mě zelená řasa, zkusil bych lidský sádlo v podobě škrabky na sklo.
Alebo by pomohla kvalitnejšia a detailnejšia fotka...
Tak ta fotka pořád není perfektní.Není to spíš nějaký parazit než řasa?
Tak to netuším.Počkej,jestli někdo zkušenější ti neporadí.
Ty tečky jsou uplne všude po sklech.. Tak nevím, jestli by tohle sama zvládla
Ty máš v AQ piskořky.To můžou být jejich vajíčka.
Starší reakce
a jsme u toho. Já dávám i na takhle malá akvária externí fitr, předejdu tím podobným problémům. A většinou když se mi začne dělat slepá hladina, vyčistím fitr (malej průtok, zasviněný obsah).
počítej, že na anubiasech se dělá řasa skoro všem
Potřebuješ rychlerostoucí rostliny, ty potřebují dusík, ten je při terčích nežádoucí, takže ti i v tomhle pomohou. Osázel bych to i nějakými echináči, bleheráč roste všude a celkem rychle.
Základ je velká filtrace, s nepříliš velkým proudem (většinou se dělá ruducha v proudu), nebo změnit proudění a úměrné osvětlení (možná budeš muset těmto nenáročným rostlinám i ubrat).
No asi to nebude jediná věc, ale jako první bych být tebou omezila nebo úplně vynechala to hnojení.
Ty živiny by se měly někde spotřebovávat, ale neprosperující rostliny, a navíc pomalu rostoucí, jich moc nespotřebují. Hnojíš si akorát ty řasy. A navíc ryby taky hnojí.
Píšeš typ osvětlení, ale ne kolik ti tam svítí... Sice pokud hodně svítíš, měl by být větší i příjem živin, ale jen pokud ty živiny mají odběratele.
Ono důležitější než absolutní hodnoty různých "vstupů" je jejich vzájemný poměr. Takže jako další krok opravdu přitlač na ty rostliny.
Zkus si přečíst třeba tohle
www.horacovoakvarium.cz/…
Vidím tam vytuněnej Aquael pat mini.
co filtr, jak je to velký a jakej tam máš filtr?
Dobrý den,
mám problém s řasou v akváriu. Je prostě všude. Tvoří se na rostlinách, ty uhnívají a rozpadají se. Vím, že mám v akvu málo rostlin a že potřebuji rychlerostoucí, ale všechny měkké rostliny mi zničí mřenky, tudíž se musím zbavit nejdříve jich a až poté osázet akvárium. I tak si nejsem jistá, zda mi rostliny nezahynou, jako všechny ostatní. Jediné, které se drží jsou anubiasy
Ale k té řase. Na rostlinách je černá štětičková, i zelená, ta samá je i na skle a na dně se tvoří hnědá. Mám osvětlení Aquatlantis Easy LED Universal. Svítím 8h denně. Přidávám hnojivo PMDD. Tvrdost vody je kolem 7,2pH, ale to by nemělo mít na řasu nějaký zásadní vliv. Akvárium je v záběhu šestým měsícem a je o objemu 550l. Měkkolisté rostliny se rozpadají, ale to bude asi vinou nedostatku živin.. opravdu netuším.
0 17.08.2016 12:58 Petas33 – zarivka
DObrý den chci se zeptat mám problém s řasou a taky se slepou hladinou.Osvetleni mám kalsickou 15 W trubici T8.Chci se zeptat jaka je takova zivotnost trubice jestli to nemůže být tím že už vysvícená mám jí cca přes 2 roky
Starší reakce
Měl jsem zavlečenou ruduchu a zafungovala mi koupel v tekutém uhlíku od VitaPlant. Udělá se 25% roztok, rostlinky se do ní na 5 min. ponoří a zpátky do akva. Řasa za dva dny zfialověla, opadala a už se nevrací. Ale pozor, některé rostliny to nedají. Anubiasy v pohodě, plevuňka Reineckova a hnědovka křídlatá vypadaly špatně, ale už se srovnaly, Egeria a chebule odešly úplně. Taky to prý nemají rády mechy.
Dala bych ho tam i s koreny
, jednou by to melo stacit. Bud to zebere nebo ne
To Savo rozhodne zkus, ale v zadnem pripade proti plisni, musi to byt to uplne zakladni, Savo Original, beze vsech prisad!!! Redeni 1 :20, nechat tam 10 minut, pak dukladne oplachnout a nechat jeste hodinu v ciste vode. Bud to prezije (Anubias by mohl), nebo ne a pak ho stejne vyhodis. Zabrat by to teoreticky melo.
Ja bych doporucila rostliny, ktere jsou cele hodne zarasene, vyhodit a nahradit novymi, zdravymi. Jinak ale stejne pocitej, ze ruduchy se budes zbavovat nejmin 2 - 3 mesice. Sam vidis, ze se stav zlepsuje, ale jeste neni dobry, takze trpelivost. Ten system odkalovani a hnojeni dodrzuj stale jako prevenci. Drzim palce
Sice používám Easy Life EasyCarbo ale podobné by to mělo být i s invital carbo, vypnu filtr aby voda stála, v injekční stříkačce mám množství tekuté CO2 které mi doporučuje výrobce a stříkačkou se dotknu řasy a vypustím vše na ní nechám 10 - 15 minut působit a pak zapnu filtr a když jeto nutné tak to opakuji znova další den. Měla by změnit barvu a rozpadnou pak je po ní.
Na ruduchu bych poradil nepřekrmovat a pravidelně každý týden měnit jednu třetinu vodu.Nečekej ale výsledek za pár dní,je to o trpělivosti,stejně jako celá akvaristika.
A jak aplikuješ invital carbo na řasu ruduchy?
Dobry den mam problem sa zbavit ruduchy. Akvarium bolo zanedbane a dost sa rozsirila. Cele dno som hlbsie odkalil vsetko vicistil a uz mesiac pravidelne odkalujem. Taktiez uz mesiac hnojim pps pro, meriam hodnoty ktore su v norme a cockujem. Uz par dni mam aj ph kontroler. Ruducha uz rastie velmi pomali a stare listy snou postupne striham. Ale mam aj riadne zariasene anubiasy a parvulu. Tam velmi nemam co strihat lebo by nic neostalo. Riasa je aj na korenoch anubiasoch takze savo mi velmi nepomoze. Skusal som jeden vybrat na koreni, dal som ho do maleho vedierka cca5l. Nalial cistu vodu a aplikoval 30ml invital carbo. No riasa ani po dvoch dnoch nejavy ziadne zmeny. Jak to ze niekomu pri aplikacii tekuteho uhlika mizne? Moze to byt nejaky odolny druch? Alebo problem v invital carbon? Bol by rozdiel keby som kupil excel? Alebo co poradite? Viem ju uz udrzat na uzde po mesiaci pravidelnej udrzbe ale ako sa jej zbavit nadobro?
Starší reakce
Nic nefunguje na řasy lépe, než prosperující rostliny. Od určité koncentrace prosperující rostlinné masy se už řasy "nevejdou" a když, jsou koncentrované na malém prostoru a snadno se omezí.
Další věc je, že si myslím, že i řasy omezují řasy. Do více svých akvárií dávám cladophoru. Kdysi jsem ji koupil jako kouli, ale už roky to není koule a dělá povlaky, pokud jí dovolím (mimochodem, některé povlaky cladophory, když mají dost světla, mají tendenci se vznést k hladině a zůstat tam). Snadno se vybírá a říkám si, že pokud tam má nějaká řasa růst, tak raději cladophora, než jiná. Ale i jiné zelené řasy jsou stále lepší, než ruducha, černá štětičková a sinice. Zelené řasy nefotosyntetizují hůř, než rostliny (občas dokonce líp) a pokud se člověk smíří, že na některých místech akvária jsou, neškodí. Pro mnohé živočichy jsou i užitečné a důležité.
Za VELMI podstatné považuji dělat kroky proti řasám, když se objeví, pozvolna. Ani tak nejde o řasy, jako o rostliny. Omezovat řasy tak, aby měly prostor a podmínky rostliny. Mechanická likvidace řas je fajn, výměny 15% vody obden jsou fajn. Žádná drastická změna, které by poškodila rostliny (ryby, krevetky) a způsobila kalamitu jiného druhu řas. Žádná chemie. Většinou ani nic nedělám se světlem. U žabího vlasu jsem se naučil "cukavé pohyby", které ho dostanou z masy rostlin, aniž bych většinu oné masy vytáhl z akvária. U zelených řas, které se přichycují k podkladu jsem se naučil zaměřovat právě na ono místo přichycení (odtrhnout právě tento "úpon"). A do toho všeho je podstatné přemýšlet, co člověk dělá blbě a mohl by líp. Protože řasy, pokud jich je moc, jsou signál nerovnováhy a akvaristika je o hledání rovnováhy.
P.S. Za poslední dobu jsem se v různých nádržích zbavil sinice. Ruduchy. Prosperitou rostlin zmenšil invazi žabího vlasu a jiných zelených řas. A tak.
kdyz jsem byl mladej.tak otec mel ocelaty.chovny par.a v druhem akvarlu mel male plotice,perliny atd a mel to jako krmeni.kdyz poradne menil vodu a mel velkej bublifuk tak to bylo v pohode.ja mel dlouho jezdika a linka .zraly vsechno.
0 26.06.2016 14:38 Milan86 – Tekutý uhlík
Já mám dobré zkušenosti s aplikací tekutého uhlíku. Především proti BBA (štětičková řasa)
Jako dočasné řešení by to asi šlo. Nesežerou ti i kvítka?
Plotice by měly zvládat i vyšší teploty ke 30°C. Ale dej si pozor, ať si s nimi nezavlečeš nějakou nemoc.
Hledal jsem heslo žabí vlas (mechanicky ho obírat mě přestává bavit a zdá se, že ancistrusům, jinak všežravým black mollám, neritině, ani jiným šnekům nešmakuje) a na wiki jsem narazil na toto:
V Laosu je žabí vlas Cladophora spp. (ໄຄ "kháy"-řeka-plevele či přesněji ໄຄຫີນ "kháy hǐ ː n" řeka-rock-plevele) běžně konzumován jako pochoutka. Řasy rostou na skalách a pod vodou se vytváří jasné skvrny ve vodách povodí řeky Mekong. ... Kháy může být pojídán také syrový, v polévkách, nebo vařený.
No vidíte. A my si ho v těch akvárkách vůbec nevážíme a likvidujeme jak se jen dá!
Až se někdo odhodlá tuhle lahůdku ochutnat, dejte mi vědět
Starší reakce
Martens napsal: Potřebuji pomoci. Nemůžu se zbavit řasy STAGHORN. Už jsem zoufalý
Důvod k zoufalosti rozhodně žádný mít nemusíš. Akvárko máš moc pěkné a tohle není žádný vážný problém. Na Tvém místě bych možná zkusil trochu stáhnout intenzitu osvětlení (pokud to s Tvým světlem půjde nějak prakticky provést); možná bych zkusil světlo zavěsit o 10 cm výše. Možná by také pomohlo, kdybys to tak často nepřekopával a nechal tomu více času a prostoru ke stabilizaci. Chtělo by to ale také znát nějaké parametry vody, kterou používáš (jestli jsou tam všechny živiny v nějaké rozumné míře, jaké je pH, teplota apod.). Snaž se porozumět tomu, jak spolu různé věci souvisejí (ekologie) a jak nejlépe docílit stavu, kdy bude všechno v rovnováze. Řešit konkrétní problémy nemá podle mě příliš velký smysl. Důležitější je pochopit fungování celku. Řasy jsou organismy jako každé jiné. Pokud se jim na některém místě ve Tvém akváriu daří očividně lépe než rostlinám, tak zkus trochu změnit podmínky, které podporují jejich růst. Některé řasy začnou bujet a být úspěšnější než rostliny, když mají k dispozici velmi silné osvětlení; jiné řasy se rozmnoží, když budou mít k dispozici dostatek organických látek (třeba z filtru nebo kořenu). Další mohou upřednosťnovat vyšší pH. Pokud se ale ve Tvé akváriu ustaví určitá rovnováha mezi producenty biomasy, konzumenty té biomasy a detruenty, a bude tam dobře fungovat koloběh látek (tj. nebude tam docházet k přílišnému hromadění odpadních látek), neměly by tam být vhodné podmínky k přemnožení jednoho konkrétního druhu organismů (např. řas nebo plžů).
producenti = fotosyntetizující organismy (např. rostliny a řasy)
konzumenti = organismy konzumující rostliny či jiné živočichy (např. ryby, perloočky apod.)
detruenti = organismy rozkládající odumřelé organické látky (např. bakterie)
Vypadá to,že máš toto osvětlení
www.rostlinna-akvaria.cz/… .Jestli je to ono,tak je to celkem palba na to tvoje akva.Chce to ubrat na osvětlení.
Potřebuji pomoci. Nemůžu se zbavit řasy STAGHORN. Už jsem zoufalý
Starší reakce
a v čem spočíval ten dosavadní boj?
Dík za info,něco s tím zkusím provést..Přemejšlel jsem taky nechat to vyletnit,aby to trochu zarostlo rostlinama..Řasa tam byla vždycky,ale co se ten rybníček loni vybagroval,je jí tam mnohem víc.
Starší reakce
sajfrdík napsal: Máme jí v rybníčku,který je napájen z rybníku nad ním,kde řasa není(ikdyž je voda stejně průhledná),navíc tento rybník napájí ještě jeden rybníček,který je více zarostlý,ale řasa tu také není.
Bez nějakých analýz je to jen hádání, ale třeba se odpadní látky z horního rybníku splavují do toho prostředního, kde se hromadí. V tom dalším je (jak píšeš) více rostlin, které mohou přebytečné živiny z vody ve větší míře odčerpávat, a proto tam k přemnožení řas nedochází. Jinak úbytek planktonu rozhodně s výskytem řas mít souvislost bude (a docela velkou, protože planktonní organismy mají řasy na jídelníčku). Příčinou ale klidně může být i trochu jiné složení dna. Třeba se tam vyplavuje do vody něco, co růst řas podporuje. Možná by pomohlo nechat si udělat rozbor vody ze všech tří rybníků, a pak bys viděl, kde máš kolik živin.
A nebo nechat časem stabilizovat podmínky v akváriu.
Protoze ja to taky strasne resil. Ted jsem zjistil,ze to chce bud cas,nebo stabilizovat podminky v akvariu
A proč to říkáš nahlas?
Ahoj,chtěl bych se zeptat,jestli někdo nevíte jak na dlouhou vláknitou řasu?Máme jí v rybníčku,který je napájen z rybníku nad ním,kde řasa není(ikdyž je voda stejně průhledná),navíc tento rybník napájí ještě jeden rybníček,který je více zarostlý,ale řasa tu také není.Všechny rybníky jsou přibližně stejně "osvětlené",je v nich málo sedimentů..Řasa se vždy naplno rozroste s oteplením a vysazením ryb(vymizením planktonu-nevím jestli to má souvislost)a postupně zlikviduje(zaroste) i rostliny v rybníčku..je mi divné,že ryby jsou ve všech rybníčcích a řasa se dělá jen v tomto jednom.Čím to je a co s tím?
Starší reakce
Ne nebylo nemá smysl pořád dokola zakládat a zakládat. Stačí jednou založit a pak pouze pomalu poopravit a vylepšit chybky které se při založení udělali. Teď už si to postupně začíná sedat a vše se osidluje bakteriemi, když to znovu založíš jedeš úplně od nuly. Proč? Porto, že je tam řasa a ta se objeví u většiny nově založených nádrží i když jsou založeny úplně správně.
Nevím, do jaké míry to bylo dokázáno, zas tak podrobně to nesleduji. Ale je to jev v přírodě tak běžný mezi různými druhy organismů (pozemní rostliny, houby, plísně, bakterie... ostatně jsou na tom založena i antibiotika), že by mě dost překvapilo, pokud by zrovna mezi řasami a vodními makrofyty něco takového nefungovalo.
Ostatně na sinice, což nejsou řasy, ale bakterie, fungují některá bežná antibiotika. A také bakteriofágy (respektive cyanofágy). Nevím ale, nakolik je běžné lít do akvária antibiotika nebo fágy, i když to asi někdo dělá. Já jsem toho názoru, že je lepší v akváriu ustanovit jakousi rovnováhu, než do něj lít magické vodičky. Už proto, že určité množství a typů řas do akvária patří, stejně jako určité množství a typy bakterií. Litím koncentrovaných vodiček se pravděpodobně nadělá víc škody než užitku, protože toho často zlikvidují víc, než je třeba.
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [32] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43745x