Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 44 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 21:37 rudyfish
Fotka k příspěvku foto celeho akva
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 21:35 rudyfish
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 21:35 rudyfish – ZUFALO ZIADAM O POMOC
Fotka k příspěvku PROSIM ADMINA NEPREMENUJ MI TO !!! Cital som uz naozaj shetko okolo rias ale nic mi nepomohlo myslim ze to potrebuje zvlastny pristup...akvarko ma asi rok mam v nom jeden obrovsky echinodorus rose, anubias a tie zadne su myslim valissnerie...Mam obrovsky problem zbavit sa rias jedna je ta cierno hneda na listoch a na kamienkoch a druha zelena na skle...svietim 10 hodin denne a mam tam 3x30 W...nehnojim...mam v akvarku asi styri zlate rybky dvoch skalarov a prisavnikov tiez dvoch.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.10.2012 08:18 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: maalamut
To je celkem jednoduche - mas malo rostlin, nejspis maly filtr, velke ryby a tudiz moc krmeni a tedy odpadu. Navic cistit akvarko co tyden jen rovnovahu rozhodi. Nepises jake rasy, ale jestli jsou to jen povlaky, tak necistit. nechat byt, az se ti ustavi rovnovaha, samy zmizi.
Jinak, vic kytek (klidne tak 10x), min svitit, min krmit, vic menit vodu, lepsi filtr (odpovidajici tvym rybam a krmeni, ne objemu akvaria).
To pro zacatek. Zmenit se da jeste vic veci, ale tohle zatim staci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2012 00:32 Muž maalamut [3] - Raci, krabi, krevetky – už si nevím rady
Ahoj, prosim neporadil by mi někdo? Mam akvarko plný řasi a nevím jak se jí zbavit, cele akvarko vyčistím a do tydne je znovu cele(pozadí,kameny,kořen i sklo a dno) porostle, už jsem zkoušel i nějakou chemii ale nezabrala.Napadlo mě jesti to nemúže být špatnou filtrací? Jedna se o tohle akvarko rybicky.net/nadrze/12476

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2012 17:50 Muž grunda [1781] - Cichlidy
CO2 nechat, přidat hnojení ke kořenům, přidat kytky, ubrat světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2012 15:13 R Muž romant [27982] Re: Mrakoplash
No, spíš než naplno, bych se zaměřil na pravidelný, pokud možno konstantní dodávku toho CO2, což u burčáku může mít občas hluchá místa. ;-)
Edit: Vidím, že jsi se netradičně rozepsal. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2012 14:44 Žena HankaV [0]
Je fakt že to co jsem tam napsala zní divně. Bylo to myšleno tak, že si tyto rybičky už přece nebudu pořizovat, když přesto že se snažím, tak prostě pořád umírají. Nechci je trápit. Možná taky nesnesou moji tvrdou vodu. Tak si prostě pořídím jiné, kterým budou podmínky v mojem akvárku vyhovovat. Jinak akvárko chladím tak že každý den vyměňuju část vody za studenou.

Takže teda zkrátím dobu svícení, budu míň krmit (stejně teď nemám moc koho krmit a nové rybky pořídím až koncem prázdnin), CO2 nechám, hřebíky radši taky, pokud tam vůbec ještě jsou (než jsem je tam dala, tak vůbec nerostly šípatkovce a to jsou teď rostliny kterým se daří nejlíp). Možná je ale vyměním za nějaké ty jílové kuličky. A časem zkusím sehnat lepší zářivky. Všem vám tedy moc děkuju za rady, snad už se bude rostlinám a rybám dařit. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2012 10:18 Muž grunda [1781] - Cichlidy
CO2 nechat, vypínat ho je hloupost, jinak souhlasím jak s romantem tak s hr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2012 08:28 R Muž romant [27982] Re: HankaV
Jako první bych použil nějaký zásobní hnojivo pod kořeny rostlin v podobě jílovejch kuliček. pmdd-hnojivo.cz/…
www.rataj-spk.cz/…
Samozřejmě, jsou i další značky, to jenom co mě teď napadlo. To hnojivo pod kořeny považuji za bezpečnější, než člověk nasbírá nějaký ty zkušenosti a nastuduje možnosti event. hnojení do vodního sloupce.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2012 08:20 Žena HankaV [0]
Zářivka už nechtěně nějakou dobu vypnutá byla a akvároko zarostlo hnědou řasou, dobu osvitu ale určitě zkrátit zkusím. Hnojit mě taky napadlo, ale čím a kolik, ať hnojím rostliny a ne řasu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.08.2012 17:32 gargamel Re: HankaV
Zkusil bych vypnout jednu zářivku a zkrátit dobu osvitu na 10 hodin denně.
Pouvažoval bych o decentním hnojení.
CO2 naplno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 16:47 R Muž romant [27982] Re: HankaV
Tohle by Ti mohlo pomoci. shopakva.sk/…
Edit: Je to taky o vhodné skladbě rostlin, méně náročnějších na světlo, možno zadat parametr při vyhledávání v atlasu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 16:44 Žena HankaV [0]
Bohužel přidat zářivky nejde, pokud to teda má nějak vypadat. A s tím dát tomu trochu času: právě že se bojím, že časem se mi rostliny zařasí znovu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.08.2012 16:02 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: HankaV
tak osobně bych ještě jednu zářivku přidala (jestli to jde). Výměna za nové taky může pomoct, nebo přidání reflektoru nebo aspoň nějaké odrazové fólie nad záživky jestli tam není.
30W je podle mě docela málo, navíc když je vodní sloupec 50cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 15:57 Muž antonim [9] - ŽivorodkyRe: Mrakoplash
Klasické zářivky opravdu většinou bývají to nejlepší. A jinak bych tomu dal ještě trochu času.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 15:46 R Muž Mrakoplash [1776] Re: katterinecka
Osvětlení: 2 zářivky Sera Plant Color 15W, svítí 12 hodin denně (konečně mám spínací hodiny)

Takovéhle zářivky tam má

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 15:44 R Muž romant [27982] Re: HankaV
To je škoda, že Ti nepomohl, protože v té (ne)rovnováze je obvykle pes zakopán. Musí být tzv. čemu svítit a musíš to uživit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 15:39 Žena HankaV [0]
Mám to v prezentaci akvária. Ten článek mi už někdo doporučoval když jsem psala minule. Už jsem ho četla dávno a moc mi nepomohl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 15:35 R Muž romant [27982] Re: HankaV
Poladil bych rovnováhu mezi světlem a živinama. www.horacovoakvarium.cz/…
Ty zářivky neznám, on se někdo vyjádří, ale pokud spadají do kategorie "GLO", tak výměna za obyč. třípásmovky by přicházela v úvahu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 15:33 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: HankaV
a jaké zářivky tam máš? jsou nějaké speciální? nebo už byly v krytu když si ho kupovala?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2012 15:26 Žena HankaV [0]
Už jsem sem psala tak před měsícem. S řasama je to teď trochu lepší, koupila jsem nový filtr a hodně ubylo ryb. Pořád to ale ještě není ono. Ty nejzařasenější rostliny jsem vyměnila za nové, ale bojím se, že i na nich se řasa zase objeví. Někdo mi tu radil vyměnit zářivky. Tyhle tam jsou něco přes půl roku, myslíte že je to už opravdu potřeba? A je ještě něco, co můžu udělat? Už mě vážně nebaví pořád kupovat nové kytky. hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.08.2012 08:00 Muž EiFFeL [39]
všeobecně si myslím, že v elektronice platí čím menší teplota, tím lepší
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2012 05:54 Muž grunda [1781] - Cichlidy
podle mě, by teplota čipu měla být kolem 25 - 30 stupňů, můj názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2012 22:50 Muž 150koni [653] Re: grunda
a to nejdůležitější ... Jaká je ta správná teplota ? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2012 22:48 Muž grunda [1781] - Cichlidy
pokud pracují při správné teplotě tak kolem 50.000 hodin, jinak čím vyšší teplota, tím kratší životnost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2012 20:53 Žena petulinakk [2016]
Mám možná hloupoučný dotaz, ale omluvte mne prosím, jsem technický antitalent :-)

Co se týká osvětlení - klasické trubice stárnou, jak je tomu s LED?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2012 11:37 Muž grunda [1781] - Cichlidy
Blau už to umí taky a je o něco levnější shop.rataj-spk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2012 09:48 host Re: ivaha
Nemusí to být jen "mercedes" Giesemann, stačí třeba tento:

www.lum-light.de

V sekci video je ukázka naprogramování.

:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   03.08.2012 08:22 R Muž Silent [5949] Re: ivaha
Když nějaký čas počkáme tak on to Číňan okopíruje a bude to prodávat za desetinu ceny. ;-) :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   03.08.2012 08:19 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: Sid
Však já si ty hodiny pořídím Side, jen to prostě nebude tenhle měsíc ale později ;-) Prozatím se budu snažit rozsvěcet co nejpravidelněji (už jsem si to dala aspoň na mobil, aby to na mě zapípalo a já nezapomínala).

Haimdol: na tyhle světla jsem se už před časem taky natrefila, jsou tam i s "lepší" cenou, viděla jsem je tam i za 120tis! coze :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2012 08:15 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Haimdol
Tak už je to tady... hmm :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   03.08.2012 08:08 R Muž Silent [5949] Re: Sid
Světla s takovým programem "jako v přírodě" už na trhu jsou shop.miga.cz/… jen ta cena :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.08.2012 08:03 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: ivaha
malyLibor: ...To tvé nepravidelné rožínání a zhasínání mnohem přesněji napodobuje přírodu než to naše...
Ivaha: ...Joo, na tom taky něco bude...

Nepravidelné rožínání a zhasínání "přirozenější" bude, ale jen v uvozovkách. :-) Abyste se skutečně alespoň trochu k napodobení přírody přiblížila, musela byste zohlednit mnohem podstatnější nepravidelné změny, a to především v intenzitě ozáření a jeho spektrálním složení. Věřím, že je to jen otázka času, kdy s nástupem LED osvětlení příjdou i patřičné programy, které si s tím, co píšu, snadno poradí. Otázkou je, jestli pak skutečně budeme přírodě o krok blíž... hmm :-)
Zatím bych se přiklonil k variantě "monotónního", (pomocí spínacích hodin časově regulovaného), zato přiměřeně intenzívního a spektrálně vyváženého osvětlení.
(A nezapomenout, že zdroje umělého osvětlení stárnou, což rostlinky, narozdíl od lidského oka, vnímají velmi citlivě. :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2012 00:40 Muž Hanzy [31] Re: ivaha
Jo, a pak je tu ještě varianta každý tyden každý den měnit načasování:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.08.2012 23:56 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: malyLibor
Joo, na tom taky něco bude :-D Aspoň jsi mi dneska zvednul náladu.
Zatím prostě budu svítit tak, jak si vzpomenu. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.08.2012 23:48 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: ivaha
Zajímalo by mne, proč si myslíš, že mraky a bouřky v tropických oblastech nastávají denně přesně na minutu. smich To tvé nepravidelné rožínání a zhasínání mnohem přesněji napodobuje přírodu než to naše, ale my máme ty spínací hodiny, abychom na to nemuseli myslet a aby to někdo rožínal a zhasínal, když nejsme doma. Je to asi tak, že lepší je zhasínat pravidelně než vůbec. Samozřejmě nejlepší je zhasínat nepravidelně... I když kdo ví? Třeba někde v JA je nějaká řeka, kde se stahují mraky přesně ve stejný čas... ale to je asi blbost, viď? smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2012 22:51 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: Sid
To nevím, kde by se ho tam vzalo moc :-) Spíš jí asi něco chybí, zkusím pod ní strčit trošku toho Florapolu, tím asi nic nezkazím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2012 21:56 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: ivaha
...ty spodní listy na plevuňce jakoby žloutnou a dírky tam jsou. A ty horní - nový se mi zdají tako zparchantělý, pokroucený. Podle toho, co je v atlasu, takhle naopak reaguje na příliš draslíku...
Nechci spekulovat o příčinách toho, co se s vaší plevuňkou děje - na to se mi nedostává potřebných informací. Že ale nepůjde o důsledek nadbytku draslíku, (a tím třeba k odblokování vápníku), to bych si dovolil předpokládat. Kde by se vám v akva tolik draslíku vzalo, když s ním nepřihnojujete?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2012 20:12 Muž antonim [9] - ŽivorodkyRe: Cristine
A jak dlouhé je to"delší svícení"? A tohle už jsem psal na spodku této stránky a taky to může pomoci:Nějaké informace na odstranění příčiny jsou zde:http://horacovoakvarium.cz/clanek_rasy_svetlo_a_ziviny.htm(hodně opakovaný odkaz). I když s hnědou řasou to asi moc nepomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2012 18:50 Cristine Re: antonim
Foto jsem nahrála k nádrži, je dnešní. rybicky.net/nadrze/15540
To delší svícení jsem testovala a právě přibívalo zelené. Když svítím kolem 8 hodin denně tak se zelená nedělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2012 18:32 Muž antonim [9] - ŽivorodkyRe: Cristine
Hodily by se fotky. Jinak bych zkusil to delší osvětlení pravidelně(třeba měsíc, jestli se ale neobjeví moc té zelené)a pak možná ta hnědá řasa zmizí. Jestli ani to nepomůže kup 18W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2012 17:46 Cristine – Hnědá řasa
Ahoj, akvarko jede 2 měsíce, 30l, filtrace, zářivka 11W a tady bude asi problém, protože akva stojí v tmavém koutě, je tu málo světla. Přerybněno není.
Na rostlinkách se dělá hnědá řasa. Nic kalamitního, ryby to zvládají, rostliny taky, ale nevypadá to hezky. Když svítím denně dlouho tak ubyde hnědé, ale pak se na skle udělá trochu zelené řasy.
Pokud bych přidala silnější osvětlení, je možné že hnědá řasa zmizí? Mám koupit 18W a dát ji tam samotnou, nebo přidat druhou 11W na 30l akvária?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.08.2012 16:36 Muž Hanzy [31] Re: petulinakk
Tak, tak. Podobný jsem koupil elektroworldu. A stím seřizování je to docela sranda vždycky je tak dvakrát až třikrát přetočím, než se mi je podaří seřídit smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2012 16:23 Žena petulinakk [2016] Re: ivaha
Já mám ty hodiny za stejnou cenu z Hornbachu, a tak myslím že budou určitě k sehnání i v nějakém elektru, nebo "kutilském" obchodě :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2012 16:22 Žena petulinakk [2016] Re: majka93
To nemusíš, prostě pak jen srovnáš čas a je to :-) u nás vypadával tuto zimu proud celkem často, pak jsem se divila jak to akvárko divně svítí, ale to se spraví pootočením kolečka :-)

Nebo se dají koupit digitální hodiny, v těch je baterie pro displej a čas běží bez ohledu na výpadky, ale jsou o dost dražší a podle mne zbytečné, já mám radši ty mechanické.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2012 16:07 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: lucie.aqua
No, když my Ikeu máme krapet z ruky - široko daleko nic :-) . Ale děkuju za tip, jezdí tam sousedi docela často, tak jim možná řeknu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2012 16:06 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: Sid
Side, děkuju. Ony ty spodní listy na plevuňce jakoby žloutnou a dírky tam jsou. A ty horní - nový se mi zdají tako zparchantělý, pokroucený. Podle toho, co je v atlasu, takhle naopak reaguje na příliš draslíku. Tak jsem z toho právě trošku vedle, jak to teda s ní je. Pravda ale je, že už když jsem si jí kupovala (letos v květnu), tak jsem moc nepočítala s tím, že by mi šla - ale zkusit jsem si to chtěla. Mám tedy něčím přihnojit? Doma mám akorát JBL Florapol, že bych ho zkusila po částech vpravit pod jednotlivý rostliny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2012 16:04 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: petulinakk
Aha.. No tak já počkám až po plánovaném výpadku proudu hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.08.2012 15:09 Žena petulinakk [2016] Re: majka93
Je to opravdu jednoduché, až to uvidíš naživo tak ti to bude určitě hned jasné :-)
Jediná nevýhoda je, že když na čas vypadne proud, musí se pak znova seřídit kolik je aktuálně hodin, protože se celé časování posune :-)
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [44] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484-jak-se-zbavit-ras-v-akvariu?od=2151