Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 27 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2017 07:16 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
To je je sice pravda ale je to pro zahradníky zajímavější parametr než celková tvrdost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2017 00:14 Maq Re: vaaclav
Řeč je o tvrdosti, ne o alkalitě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2017 23:29 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kubaa
Tak proti destilce je všechno kamení ale Praha mimo Káraného má povrchovou vodu. Já mám teď opět 3 dkH a v ZooBraník dokonce sotva 2. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2017 22:54 Muž Kubaa [718] Re: vaaclav
Tož to já vím, ale všechno jsou to tekuté kameny, jen různé tvrdosti. Všechno je relativní, pro brňáka je to měkké, já vyrostl v Lužických horách, kde z vodovodu tekla v podstatě destilka. Asi proto mi to vadí i chuťově na pití a tu kampaň pijte vodovodu nějak nežeru (našly by se i podstatnější důvody).

Podle PVK mi z vodovodu teče 1.06 mmol/L což je v té jejich tabulce asi nejnižší hodnota. Ale sunar mi holt rozpouštěli v neonkové vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.12.2017 22:42 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kubaa
V Praze je několik zdrojů vody Želivka, Káraný, mix a v malém množství Podolská vodárna. web.vscht.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2017 22:12 Žena tramtra [3202] Re: Kubaa
;-) není Praha jako Praha... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2017 22:06 Muž Kubaa [718] Re: tramtra
Pražská měkká voda? smich bydlím tu už mnoho let ale pořád jsem si na ty kameny z vodovodu nezvykl smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2017 21:59 Maq Re: tramtra
Nevím. A čím dál míň si mi chce se k řasám vyjadřovat, jsem čím dál nejistější. Napsal jsem jen co aktuálně pozoruji.
Jinak, měkká voda... ta moje je superměkká - <1°dGH, <1°dKH. Jenom tam kde jsem trošku "přitvrdil", tak dva tři stupně, tam se mi ruducha objevila.
=
Jen ještě doplním k debatě o světle, pár příspěvků zpět: Svítím tam dost na to, aby Rotala macrandra byla červená. 12 hodin denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2017 20:57 Žena tramtra [3202] Re: Maq
Ruducha a měkká voda... dostala jsem Bucku s trochou ruduchy na okrajích některých listů (nic hrozného), původně jsem ji chtěla ručně odstranit, ale mám strach, že listy poškodím. Už dřív jsem dostala Blyxu s trochou ruduchy, ale u té jsem to neřešila a postižené špičky listů ustřihla. Mám pražskou měkkou vodu a akvárko nikdy na štětku netrpělo. Co myslíš, že tahle přinesená udělá? Zůstane? Bude přibývat? Nebo to časem vzdá sama?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2017 16:36 Maq
Co mám měkkou vodu, ruduchu jsem neviděl. Až na jednu výjimku (v Mičurinech), když tam nedávám křemičitany a mám tam uhličitany.
Nic netvrdím, jen přispívám do pytle informací.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.12.2017 14:18 Acinonyx Re: Jifi
Pretoze pri BBA, vlaknitych riasach atd. je vacsinou pricina nepomer osvetlenia k organickemu znecisteniu a CO2 (uz zniem ako Barr :-O ). Tak ako u Jarryho, u mna tiez pomohlo skratit svietenie z 10 h na 8 h.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2017 14:14 Muž Jifi [675] Re: Jarry
Neříkám, že by měl víc svítit. Napsal jsem, že nevidím důvod, proč redukovat dobu osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2017 13:17 Muž Jarry [1437] Re: Jifi
Informací o daném akváriu moc nemáme, ale přesto bych posílení světla jako pomoc proti řasám (a zvlášť ruduše) spíše nedoporučil:-) Píšu z vlastní zkušenosti s totálně zarostlým malým low-tech akváriem ruduchou. Také jsem se kdysi pokoušel bojovat tak, že jsem kytkám přisvítil, abych jim pomohl k lepšímu růstu:-) Cesta nakonec byla ve výměně filtru, snížení intenzity osvětlení (včetně doby svícení na 8h) a později i dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   14.12.2017 13:16 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Jifi
Pro low-tech to stačí bohatě. Nesvítím v žádném z mých akvárek déle než 9 hodin (většinou jen 8) podobně výkonnými svítidly. Problém bude jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2017 12:31 Muž Jifi [675] Re: Jarry
Ta zářivka je výkonem nic moc. Mám o chlup více výkonu a na některé kytky to stačí, na některé to stačí tak tak. Jakmile mně některé kytky začnou trochu stínit sousedním kytkám, tak některé přistíněné už mají kritický nedostatek světla.
Už se těším, až si koupím nové LED osvětlení. Mám v plánu Chirios.

U tazatele bych nedoporučil zkrátit svícení na 8-9 hodin. To je příliš krátký den. S tím osvětlením, které má, nemá akvárko přesvícené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.12.2017 12:17 Muž Jarry [1437] Re: sollik
Já bych tedy posílení světla pro boj s ruduchou v žádném případě nedoporučoval. 60l akvárium, vody tam bude max. 55l, 15W zářivka bude pro low-tech nádrž tak akorát (samozřejmě záleží na tom, co tam roste). Chce to foto a popis, osobně bych to tipoval na kombinaci nevhodný filtr - nevhodné hnojení, možná bych naopak začal zkrácením doby svícení na 8-9h a hlavně foto + popis, ona není hustě zarostlá nádrž jako hustě zarostlá nádrž:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2017 09:46 Muž sollik [257] - CichlidyRe: ialbn
15W na 60L mi příjde málo. Posílil bych světlo a hnojení rozložil do více menších dávek. Samo pokračovat s výměnami vody a odkalování jak děláš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 18:22 Maq Re: ialbn
ialbn napsala: jestli to není právě tím nepoměrem živin
Jsi na dobré stopě, ale do cíle daleko...
Kdybys měla prezentaci, možná bychom přecejen na něco kápli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 17:18 ialbn Re: Tudy
Nádrž mám hustě zarostlou, vodu měním pravidelně jednou za týden a odkaluji zhruba jednou za 14 dní. Napadlo mě ještě, jestli to není právě tím nepoměrem živin. Každý týden přidávám hnojivo. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 17:16 ialbn Re: Jifi
Jj, to už mi taky pomalu dochází. hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 08:56 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: ialbn
Snaha bojovat z řasami vede často paradoxně k jejich další expanzi. Obecně je důležité mít v akváriu rovnováhu mezi světlem/živimami/teplotou, mít hustě zarostlou nádrž, pravidelně měnit vodu (1x týdně) a odkalovat cca 1x měsíčně, při silnějším zarybnení i 1x14 dní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2017 08:49 Muž Jifi [675] Re: ialbn
www.horacovoakvarium.cz/…

Tekutým CO2 nic nevyřešíš. Potřebuješ odstranit příčinu jejího výskytu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 05:57 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: ialbn
Máš v akváriu kořen/kořeny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2017 23:33 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: ialbn
Udělej prezentaci akvária s fotkami, vše podrobně popiš, vypiš druhy a počet ryb, techniku, ... Bez toho nejde poradit.
Jen střílím, ale štětičkové řase často prospívá větší proud vody, takže pokud máš místo filtru honítko vody, tak může být problém tam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2017 23:23 ialbn – ...
Prosím o radu, jak se zbavit černé štětičkové řasy? Nejprve byla na rostlinkách, teď je už rozlezlá i po dekoracích. Snažím se na ní aplikovat CO2 tekuté, takže většinou po pár dnech zčervená a zmizí. Ale brzy se objeví znovu a šíří se dál...Co s tím? sad
Mám 15 W zářivku, svítím 10 hod denně. Akvárium 60 l.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2017 16:29 Muž Tomas77 [0] Re: Maq
Díky za reakci, jo je tam toho víc a fotky jsou po mírném úklidu, odsátí i výměně vody, které jsem dnes provedl. Proto tam té dlouhé zelené není moc, ale jinak se jí hodně poslední týden daří rozzureny
Taky jsem tam dal tento týden Ancistrusy a Ampulárku a docela se činí i když si uvědomuji, že na řasy nejsou největší machři. Ale v akvaristice toho moc neměli a stejně jsem je do akva chtěl :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2017 16:09 Maq Re: Tomas77
Já tam vidím něco jako sinici, ale bude toho nejspíš víc.
Nezoufej, může být hůř! :)
Vyměňuj vodu, odsávej hadičkou co jde odsát, odstraňuj odumřelé listy a podobný binec, a pevné nervy, to akvárko si "sedá" a tohle nevypadá na ztracený případ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2017 15:59 Muž Tomas77 [0] – Řasy v čerstvě založeném akváriu
Dobrý den,
před necelým měsícem jsem po dlouhé době znovu začal s akvaristikou a založil pro děti nové akvárium. Viz. zatím hodně základní prezentace:
rybicky.net/nadrze/27916
Dlouho jsem studoval co a jak, ale postupně se nám objevují všechny neduhy, které jsou na těchto stránkách popsány. Od mléčné vody, kde jsme podle rad počkali a zmizela, po plíseň na kořenu, která sama také postupně mizí a nyní začaly bujet řasy. Především dlouhá zelená vláknitá řasa.
Rostlin máme myslím poměrně hodně, ale stagnují, i když svítíme myslím celkem hodně. Původně 9,5hod denně, teď jsem ubral na svícení od 5:30 až 7:30 a pak 15:30 až 21:30.
Podle stránek od Horáce (www.horacovoakvarium.cz/… ), jsem (snad správně) došel k tomu, že nám chybí živiny, a proto od tohoto týden začínám přidávat PlantaPro Micro od Tetra.
Jste podle fotek stejného názoru, nebo navrhujete jiné řešení? Díky předem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.11.2017 14:40 Maq Re: Januk17
Podle té fotky to vypadá, že se Ti poměry v akváriu hodně zlepšily. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.11.2017 14:31 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Taky bych to neřešil. Tohle vypadá dobře, taková správná skalní patina. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2017 14:06 Muž Januk17 [96] - drobne cichlidky – riasa
Diky bohu za inforamciu daka. palec potlesk

Mam dalej hnojit ako mam zadane .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   21.11.2017 14:01 Maq Re: Januk17
Taková řasa se neřeší, je vlastně pěkná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2017 13:52 Muž Januk17 [96] - drobne cichlidky – riasy
Fotka k příspěvku Chcem sa opytat mam na skalnom dekoracii je zelena riasa vid na fotke co je to za riasa ako to vyriesim. A stale mam väčšie. ne svietim 10 hodin a to svetlo neje take silne. a hnojim easy carbo 5ml každy 2 den uz som prestal asi 1 tyzden.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2017 10:34 Muž Mitroz [160] Re: Jifi
Což o to ono to roste jako divé, to byl asi kámen úrazu, ukolébalo mě to k nečinnosti :-) A nejspíš to podělal tím, že tam došly důležité prvky, které jsem nehlídal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2017 10:20 Muž Jifi [675] Re: Mitroz
Sice to je poněkud zjednodušené, ale přesto si myslím, že pro začátek je užitečné pochopit alespoň základní vztahy v ekosystému akvária: www.horacovoakvarium.cz/…
Potom budeš schopný udržovat akvárko ve stavu, kdy řasa roste minimálně a kytky rostou parádně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2017 10:11 Muž Mitroz [160] Re: vaaclav
Jj tohle jsem zanedbal, jsou tam malé rybky a málo kadí. :-) Hned jak jsem to zjistil tak jsem valil pro hnojivo a doplnil, ale netuším jak dlouho to bylo na nule. Budu hnojit a čekat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2017 10:03 Muž Jarry [1437] Re: Mitroz
Podle mě by dodání fosforu a NO3 mohlo stačit, krevetky zlikvidujou vyrostlou řasu a ta by neměla dále růst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   29.10.2017 10:01 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Mitroz
Nejhorší co se ti v rostlinném akváriu může stát je mít NO3 na 0 podle mě je to ideální stav pro spuštění řas hlavně ruduchy. (jelení paroh) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2017 09:53 Muž Mitroz [160] – Jak udržet řasu na uzdě
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj všem, prosím o radu zkušenější. V nádrží krevetárium se mi objevily dvě druhy řas (jedna z nich asi bude jelení paroh). Nijak extrémně se z nich nestresuji, krevetkám to vyhovuje a vrtají se nejvíce tam kde roste hlavně ta zelená :-) Jde mi spíš o to, aby se to nerozlezlo moc. Zelenou namotávám na špejli, ale moc to nejde protože zároveň s ní vytrhávám trávníček což mě prudí. :-) Jelení paroh průběžně oškubávám jakmile se dá chytit.
Snížil jsem intenzitu osvětlení o třetinu. (svítím 8:00 - 11:00 a 14:00 - 20:00) Zkontroloval jak jsou na tom prvky v akva a hnojím fosfor (byl úplně nula) a NO3 byl také na nule. Snažím se kontrolovat každý druhý den a udržuji v potřebné výši. Ostatní prvky jsou v normě. (starší hodnoty měření v prezentaci odpovídají stávajícím)
Výměna vody každý týden (1/4 - 1/3) je samozřejmostí.
Poradili by jste ještě něco, abych z toho za chvíli neměl jednu velkou mechokouli stydim
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2017 13:59 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Osobně bych doporučil i přestávku ve svícení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2017 11:49 Muž Jifi [675] Re: Tudy
Já svítím 14,5 hodin denně, ale mám méně intenzivní osvětlení. Asi tak 1x-2x za měsíc seškrábnu z čelního skla slabý povlak řasy žiletkou, jinak v pohodě. Na bocích a vzadu řasu nechávám, protože se na tom povlaku pasou čerstvě vylíhlá mláďata krevetek a nemusím tak řešit jejich krmení ;-)
Ten povlak řasy je celkem tenký, ale jako potrava pro úplné prcky je dostačující.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2017 11:30 Muž Tudy [330] - Krevetky – Světlo a řasy
Metodou pokus omyl jsem u svých akvárií vysledoval jako ideální dobu svícení 8-9 h denně . Je to samozřejmě indiviuální, ale dlouhé svícení je jedna z hlavních podmínek pro přemnožení řas. Svítím tedy poměrně intenzivně, ale krátce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2017 07:22 Muž visek [75] - Tetry
kdyz se mi ukaze ruducha tak list ustrihnu.1 tydne menim 60 litru vody koupil jsem 5 parmicek sae a mam 4 neritiny.porad poustim co2.tak snad se to da dohromady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.10.2017 13:03 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: loksiklubos
Dej fotku celého akvária. Založ si prezentaci. Bez toho je to věštění z koule.

P.S.
Jarry: Rozloženou organickou hmotu použije na zalévání kytek :).
Monika: Když už, tak raději máčet chvíli v peroxidu vodíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   18.10.2017 12:16 Muž Jifi [675] Re: Monika
A jak budeš řešit řasy na kytkách?
Podle mě je lepší nechat v akvárku vytvořit takovou rovnováhu, kdy je růst řas minimální a zároveň kytky rostou dobře :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   18.10.2017 12:01 Muž Yirka [9126] Re: Monika
Tedy na rovinu. Já bych takovouto sterilizaci nedoporučil.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   18.10.2017 10:33 Monika – Jak se zbavit řasy v akváriu
Bezpečně a zaručeně pomůže vyndat aranžmá z akvária a vše co vydrží var (kámen) přelít několikrát vařící vodou. Po vychladnutí kamenů můžete vrátit ihed zpět do akvária. Vydržte tak 3-5 dnů. Den ode dne budou vaše kameny bělejší, až zbělají úplně. Navíc je to narozdíl od savování pro rybičky zcela bezpečné

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2017 21:56 Muž Vevod [5] Re: Jifi
Ok vyzkousim...diky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2017 20:06 Muž Jifi [675] Re: Vevod
Fakt nebudou :-D
rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_japonska
Mám je taky. Po založení akvárka jsem je koupil, aby mně sežraly moře zelené řasy. Jsou to ještě větší nenažranci, než jsem si myslel. Řasu sežraly rychle a pak jsem je začal krmit spařenýma kopřivama, jinak granule pro ryby.
10 kousků by ti stačilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2017 19:44 Muž Vevod [5] Re: Jifi
A nebudou se krizit s temi co uz mam???
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [27] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484-jak-se-zbavit-ras-v-akvariu?od=1301