Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Hej. Já tam živiny mám od začátku, takže hnojím minimálně a když řeším kalamitu, je to jednoznačně o nehnojení.
Pokud ale použije ty okružáky, pak se mu od nich z ruduchy dostanou 100% do vody živiny.
Nedávno napsal larix velmi dobré porovnání jeho a mých akvárií (nenapsal bych, ví v tomto víc, než já):
larix napsal: 1. Porovnávať moje a Jirkove akvárka nie je celkom možné, každý z nás prevádzkuje iný typ akvaristiky (aj keď obidva sú low-tech). Jirko má v akvárkach oveľa viac živín, hlavne v organických prímesiach substrátu ale vďaka minimálnym výmenám vody a často maximálnemu množstvu rýb aj v stĺpci. Preto nebudú červené rastliny nikdy tak výrazne sfarbené ako u mňa (nie je to spôsobené intenzitou svetla ale práve tým obsahom živín vo vode). To ale neznamená, že sa rastlinám u neho nedarí, naopak, mnohým druhom prostredie v jeho akvárkach vyhovuje viac, ako v mojich.
2. Čo sa týka svetla, určite nesvietim intenzívne. Aj keď majú trubice 98W, treba si uvedomiť, že akvárko má 343 litrov čistý objem (čo je orientačne 0,29W/L). Momentálne nepoužívam ani odrazové reflektory (nezmestia sa do osvetľovacích telies, je tam iba v niektorých úsekoch zrkadlová fólia). Jirko má v niektorých nádržiach aj silnejšie osvetlenie. Čiže, svetlo musí byť primerané bilančnému trojuholníku a myslím, že aj je, keďže to funguje.
3. Hnojím síce aj fosforom a ďalšími prvkami ale sú to úplne minimalistické dávky. Dusík nepridávam vôbec (aktuálne je ho vo vode prirodzeným spôsobom okolo 5 mg/l), fosfor v dávke 0,1 mg/l PO4 týždenne, draslík okolo 1 mg/l týždenne. Čiže síce hnojím ale sú to dávky cca 20-30x nižšie ako sa bežne hnojí v EI akváriách. V mnohých lokalitách na Slovensku akvaristi dodajú do akvária jednou 30% výmenou vodovodnej vody viac živín, ako ja pridám hnojením za 1-2 mesiace!
4 CO2 - žiadne CO2 nepridávam. Neviem presne, aká je jeho koncentrácia ale podľa Tillmanovej tabuľky je obsah CO2 v mojom akváriu okolo 1,5-2 mg/l. A žiadne riasy nemám (okrem GSA na starších listoch Anubiasov a Echinororusov), rastliny rastú pomaličky ale zdravo. Povedal by som, že vďaka väčšiemu množstvu zoomasy, absencii filtrácie a organickým prímesiam v dne, bude obsah CO2 v Jirkových akvárkach podstatne vyšší, ako v mojich. Pridávanie CO2 má z môjho pohľadu iba jednu výhodu, a to, že rastlinám, vďaka ľahkému metabolizmu uhlíka ostáva veľké množstvo energie (ATP) na vyrovnávanie porúch vo výžive, teda pri pridávaní CO2 je oveľa jednoduchšie hnojiť - netreba nejako veľmi riešiť pomery živín, hlavne, aby bolo všetkého dosť.
Čiže ide to aj bez pridávania CO2, len to chce trochu viac pozorovať a premýšľať (preto to mám rád, baví ma to ) No já chtěl dospět jen k nějakému jasnému závěru ohledně Hadravamovy otázky, zda přerušit hnojení. Jirka napsal "Určitě vynechat" zatímco článek tvrdí opak.
Taky mám u sebe ruduchu. Hnojím dál, v polovičních dávkách. Pravidelně odkaluju.
Pakliže Jirka razí metodu bez odkalování, asi nemusí hnojit.
Tak nic není pod vodou vždycky na 100% ale dá se říct že to tak je.
v bežnom zabehnutom akva je čpavok (amoniak) veľmi rýchlo premieňaný na NO2 a NO3, viď Marcelové články, kde nitrifikaňé baktérie tvoria menej ako 1% z celkového počtu baktérii v akva a aj to bohate stačí aby boli tieto hodnoty nemerateľné.
Ak máš hnedú riasu, hľadaj príčinu v celkovo slabej výkonnosti mineralizačných baktérii, nasledné hromadenie organických rozpustných látok ktoré čierne a hnedé riasy pravdepodobne vedia, na rozdiel od rastlín, využívať.
Príčiny sú už mno krát spomínané: prerybnené akva so slabou filtračnou kapacitou alebo nevhodnou filtráciou celkovo, nevhodné dno umožňujúce zapadanie organických nerozpustných látok a následná nežiadúca anaerobná dekompozícia.
Neznám ten článek. Hnojím velmi střídmě (ale na úvod dávám často zeminu nebo bahno) a když nastanou problémy, jako první měním malou část vody. Myslím, že řasy může způsobit dostatek i nedostatek a je to od nádrže k nádrži. O čpavku mám mlhavou představu, moje akvarisitka je empirická. Protože nepoužívám CO2, nastávají problémy pomaleji a mám čas reagovat drobnými úpravami. Pokud je to možné, nasazuji co nejvíc rostlin na úvod.
To zní logicky.Dno neodkaluji ale vodu měním vážně pravidelně.Musím spíš dokoupit rostlinky.Mám spoustu volného dna hlavně v přední třetině akvária.I tam je nejvíc kalu od rybiček.
Václav, Jirka: V souvislosti s tím co píšete - jak "důvěryhodný" je podle vás tento, asi notoricky známý článek:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Dovolím si vypíchnout pasáž: "
Bohužel tento mýt, že řasy způsobují živiny přišel pouze kvůli nedostatečnému přemýšlení. Uveďme opět příklad. Máme nádrž, kde pěkně rostou rostliny a akvarista pravidelně hnojí a přihnojuje CO2. Má ale přerybněno a neodkaluje dno. Zbytky potravy samozřejmě způsobí čpavek, který využijí spóry řas a voda se zbarví do zelena. Akvarista okamžitě začne společně s kamarády z fóra obviňovat dusičnany a fosforečnany, které jsou v hnojivu. Přestane tedy hnojit a nejenže bude mít zelenou vodu, ale přestanou mu růst i rostliny. Ty začnou hladovět a opadávat, což způsobí další čpavek. Najednou začnou tedy růst řasy i na listech rostlin. Místo jednoduchého řešení – výměny vody a pořádného odkalení začne spekulovat a nakonec má kromě zelené vody i dalších pět jiných druhů řas.
Vidíte, že to není nic složitého. Stačí se nad tím pouze trochu zamyslet. Řasy nezpůsobují živiny, ale čpavek. Ne nadarmo se říká: „Udělejte vše proto, aby vám rostly rostliny a nebudete mít potíže s řasami.“
Co vy na to?
A jaký okružáky konkrétně pořídit.
Podle fotek to nemáš nijak zlé. Hlavně kořeny. 150 by mohlo stačit.
Nesežerou je akary?
Kolik okružáků mám pořídit.Změřené to nemám.
vaclav: V návaznosti na to, co píšeš, tam, kde je ruducha z nedostatku dusičnanů, mají smysl okružáci i proto, protože ruduchu přetransformují na detrit a zvýší množství dusičnanů v nádrži.
hadravan: Nevím. Nejsem silný v chemii. Omlouvám se
.
Používáš PMDD bez KNO3 máš nějak změřené že ho máš dostatek. Ruducha nemusí být jen z nadbytku ale i z nedostatku NO3.
Jasný.A hořčík přidávat můžu.
Určitě vynechat!
Hlavně, když použiješ okružáky, kteří ruduchu přetvoří na detrit.
Když se zbavuji ruduchy můžu hnojit nebo mám na nějaký čas vynechat.
Říkal jsem to! Do týdne! Kdyby jich bylo 400, je to do pěti dní!
(berte, jako vtip)
Sám musím říct, že jsem se touto radou inspiroval - po měsíční neúspěšném boji s řasou. Na svojí 112ku jsem koupil jednorázově 100 kusů okružáků (malá pixla na krmení) a spolu s omezením světla a prvnotním prostříháním hodně napadených listů, bylo akvárko do týdne bez řas (ruducha, paroh, zelená vláknitá). I teď si šnečci evidentně něco na zub najdou a pomalu je likviduje helenka
To se vejde do malé sklenice. Nemusí být extra velcí.
Myslím, že i když dáš polovinu, uvidíš výsledek. Jen to asi nebude za pět dní.
Ok poptam se po nich v okolí, ale na mě akva by jich, dle tvého doporučení, muselo byt aspoň 400 ks.
Ano. Trik ale spočívá v tom, že jich musíš jednorázově hodně přidat. Oni se totiž, podobně jako gupky dobrovolně nepřemnoží nad kapacitu nádrže. Přičemž do potravinových zdroju si zřejmě řasu “nezapočítávají” a pokud řasa v akváriu je, tak si s ní většinou ti, co v akváriu jsou, neporadí. Musíš násilím přidat. Zatím mám empiricky ověřeno, že 4-5 okružáku na 1 litr objemu sežere všechnu řasu za 5 dní.
Někteří lidé se na to tváří kysele nebo se vysmívají, v praxi ale sami nevědí, co by dělali. Tvrdím, že sehnat větší množství okružaku není takový problém, jak si myslí. Každopádně, eliminace řas za to stojí a okružáci eliminují řasy na dost dlouho. Jiné techniky jsou ještě pracnější a zdaleka ne tak spolehlivé. Chemie je blbost.
Vero-ni má řasu na valisneriích a to udělají jen okružáci.
Video jsem viděl dík. Taky pomohlo
Uvažuji o flouris excel od seachemu
rostlinky budu přidávat v sobotu a no2 mam kolem 0-0,5mg/l
no3 0-10mg/l
Přebytek dusíkatých sloučenin a málo rostlin
Ahoj svítím na 60% a to od 11-18hod
Zelená přisedlá řasa většinou to je z příliš silného světla.
ti okruzaci opravdu s rasou tak pomohou? Nemyslim ted tu cernou
. Kolik by jich muselo byt v mem akva, abych rase "predchazel". Diky
Ahoj poradíte mi někdo co se to tvoří. Děkuji případně jak s tím bojovat.
Okružáci jsou pefektní
jak jsme se před pár lety stěhovali už i s akváriem, objevila se poté sinice, zkoušeli jsme možné i nemožné, ale pořád se vracela... A opravdu pomohli + přidání většího množství rostlin
Dokud jsem nezačal nasazovat davy okružáku, trval boj s řasami velmi dlouho. Jednou se nastartoval a než úplně zmizely, trvalo to klidně i pul roku.
Voda se nehýbe, to je pravda- jedním z důvodů, proč jsem zkusila vyndat filtr, byl ten, že se jelení paroh neustále tvořil přesně jen v proudu filtru, i přiškrceném na minimum.. Hnojivo si vždy rozmíchám cca v 1 litru vody a nalévám ho po celé ploše nádrže, alespoň takto, aby se dostalo na více míst. Jelení paroh zmizel přistíněním plovoučkami a přidáním fosforu, pak se ale objevila hnědá řasa na rostlinách při dně. Ta zmizela odstraněním části plovouček, ale pak se objevila zelená vláknitá
Třeba jde jen o to vychytat, kolik světla a přistínění hladiny je v pořádku, aby to nebylo ani na hnědou, ani na zelenou
Díky za odpověď. Okružáky si určitě zkusím sehnat. Mám je v První podvodní taky, ale méně. Lépe se tady množí piskořky.. Ok, principu rozumím, rostliny nebudou napadené řasami, dostanou šanci lépe růst. S tím protrháním je to pravda, bohužel je na fotkách v deníku vidět i starší stav, kdy vallisnerie v podstatě zarostly kompletně celou nádrž. Jsou to krásné rostliny, ovšem s délkou kolem 1 m poněkud nevhodné do popředí... Proto jsem se tehdy (8 měsíců zpátky) odhodlala vzhled nádrže změnit, aby do něj bylo i trošičku vidět, a zasadila je na pozadí, kde jsou od té doby už stále. Ano, tím překopáním se patrně rozhodil stav, a poté se objevily problémy s řasami... V současnosti mám v První podvodní 7 druhů rostlin (zaktualizuji seznam), kterým se podle mého i trošku daří- rostou, pravidelně zastřihuji a krom limnobia, kterému se kořeny rozpadly v podstatě přes víkend, opravdu nic neuhnívá... Starší, delší listy vallisnerií jsou ve špatném stavu, ale stále se objevují nové šlahouny se zdravými listy. Ovšem je pravda, že jsem dříve zkoušela 2 menší echinodory do popředí, kterým se nedařilo a rozpadly se... Je možné, že se ty změny projevují ještě teď??
120 jich vylovím s jednou přestávkou (musím počkat, až znova nalezou), 60-70 jich nalovím mezi řečí za 10 minut. Napiš, že hledáš a někdo se najde (Brno!!!).
Když to sežerou, neodhalí to sice příčinu, ale rostliny dostanou šanci bez omezování rust. A nebudou mít v té chvíli málo živin, protože šneci přeměnili řasy na detrit.
Napadá mě, že konkrétní příčina v tvém případě jsi ty. Deník akva. Přesazuješ, protrháváš. Dáváš nové druhy. Ne vše prosperuje, ergo, něco uhnívá. Opticky zelená džungle, v reálu je v ní několik rostlin, co neprosperují a stagnují. Když do toho něco protrháš, jen situaci zhoršíš. Zkus přijmout, že budeš mít druhu míň, zkus akceptovat větší džungli a mohla bys dlouhodobě začít mít míň problému s řasami.
Papik: Problémy s řasama měla dávno předtím. A než je měla, přesazovala.
P.S. Kdo jste srandovali (vaclav, silviebaris, afc1886), zkuste raději pomoci. Vero-ni je z Brna. Kdybych já poslal dotaz pár lidem, kterým jsem v minulosti do Brna něco poslal, 120 okružáku získám. Ale nemusím všechno dělat já, že ne? Určitě musíte mít i vy v Brně dobré kontakty. Tak je použijte a napište pár lidem.
"Od 25.10. 2018 bez filtrace" Hýbe se ti tam voda, aby se všude dostalo hnojivo, kterým hnojíš? Co zkusit ubrat intenzitu osvětlení? Nevyčerpalo se dno a neklesla hladina co2?
Dobře, ale ještě z jiné stránky: i kdyby okružáci vše sežrali, tak jak odhalit a napravit příčinu? Vidíte tam někdo nějaký společný prvek?
Dej echo, že potřebuješ a najdeš.
Okružáci jsou fajn, ale tohle budu shánět dlouho
Jaký to má objem akvária?
Ahoj,
prosím Vás, poradíte? Před nějakou dobou se v První podvodní objevil na vallisneriích jelení paroh- po přistínění plovoučkami a přihnojení fosforem se za pár týdnů ztratil. Ovšem rostliny blíže ke dnu začínaly být porostlé trochu hnědou řasou, tak jsem plovoučky trochu ubrala. Hnědá řasa zmizela a na hladině se na starých listech vallisnerie objevila zelená vláknitá.. Co nejvíce napadených listů jsem odstranila, ale nemůžu je vyškubat všechny... Listy jsou na omak drsnější, s jakoby bílým popraškem.. a na tom se drží ta vláknitá řasa. Zároveň se na spodních listech pupečníku objevila nějaká zelená tečkovitá řasa, kterou zatím neznám (tmavě zelené drobné tečky). A neposledně, se začaly rozpadat kořeny limnobia. Hladinu přistíním salvinií, uvidím, jestli se jí bude dařit. Ovšem, prosím, jak se řas zbavit? Ještě poznámka: akvárium s filtrem mělo více NO3 než má teď (dřív přes 25, nyní 15 - 20). Prosila bych polopaticky
Se sinicí jsem měla dost zkušeností, ovšem zelené řasy se objevily po letech až teď... Na fotkách jsou řasy a pak naopak i stonkovky, na kterých není, plus vrcholová část pupečníku (pro srovnání)... Děkuju.
Starší reakce
Když to by jich tam musely být mraky (tisíce) a to by se ti asi nelíbilo.
Ve 12l kouli jich budu mít 150-250.
Edit: Okružáci by byli pro tebe vhodnější.
Jo ja bych to potreboval do 126ky obevila se me tam ted rasa :(
Mám jich dost
.
Jen jich musí být vysoká koncentrace. Dobré/použitelné pro miniakvárium. Ve větším by jich člověk musel nechat namnožit doopravdy hodně.
Kde se ty potvory daji sehnat?
Jak je u mě pozoruji, tak je zajímá pouze žrádlo a rozmnožování. Plavou jen když střídají tyto dvě činnosti
Dobry delnici!
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [19] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43486x