Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 40 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 19:03 Muž acik [416]
lidičky,není důležité hledat i příčiny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.09.2013 18:29 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: meleri
Navod k michani PMDD:

1. Koupim pytlik, je v nem vsechno co potrebuju.
2. Vezmu PET lahev, dam do ni pullitr vody (nebo kolik je uvedeno na sacku).
3. Nasypu tam obsah vsech pytliku a protresu to... doporucuji protrast az po zaspuntovani.

Uz sis nekdy varila polivku z pytliku? Tak to je dobra skola, pac tohle je jednodussi :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 14:52 amrtin Re: Designer
Uznávám :) Ano,mám s PMFE už nějaké ty zkušenosti...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 13:04 Žena meleri [12] - Amerika
dekuji lidi. kazdopadne v pripade tohoto meho akvarka hnojivo Brutus ma vysledek uplne nulovy. Pritom, pred asi 8 lety jsem mela mensi 54 l akva a flaska co2 plus Brutus a kazdy tyden jsem musela protrhavat. Jenze bydleli jsme asi o 15km dal, jiny zdroj vody....tady ta voda je tak hnusna, ze ji ani nepijeme, kupujeme balenou. rostliny rostou, ale pomaleji, a i kdyz jich mam hodne tak vypadaji unavene, chabe, nejsou tak vitalni jako v te 54 co jsem mela....
zkusim koupit az budu v CR to PMDD, ale to v lahvich, pac michat sama bych si netroufla.
do maleho akva liju vodu balenou ( ma jen 17l) a vypada to podstatne lip....proste ta voda to u me kazi...a asi ta voda v kombinaci se silnejsim proudem, a ruducha je tu.....
v lete me trapilo i to biogenni odvapneni, ted mi zustalo na stenach akvaria v podobe bilyh tecech polezlych zelenou rasou, je to boj.... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 11:51 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ludvik
To asi neprolije, takovy argument beru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 11:09 Muž ludvik [1082] Re: Designer
To můžu potvrdit (byť s EasyCarbo). Zkusil jsem pocintat list anubiasu neředěným, dokonce jsem ani filtr nevypínal, jen ztlumil. Druhý den řasa shnila (nebyla to ruducha, ale zelený kobereček, těžko říct druh). Pokusů bylo víc, výsledky stejné. S podivem se tam ta řasa nevrací ... je to pěkně vidět, neboť na vršek listu nezbylo a tam je furt, ostře ohraničená.

Později jsem to samé zkusil na cryptocoryně, ale naředil jsem to 1:1 s vodou. Efekt nulový.

Osobně bych ale řekl, že to zkusit může. Těmi pár mililitry stejně neproleje ten filtr celý najednou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 10:57 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
Ono PMFE neudela do podobne koncentrace nic ani s rasou. Pomaha jen tehdy, kdyz se aplikuje primo na rasy, ale to je v tu chvili v koncentraci, ze by to zabilo snad cokoli. Takze polivat tim filtr... uznej sam, to asi nebude uplne nejlepsi doporuceni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.09.2013 07:25 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: meleri
koukni do inzerátů , hned ten první
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 06:43 Žena meleri [12] - AmerikaRe: Marcel G
no, cistim ho jen jednou za mesic, cistila jsem ho pred tydnem, ani nebyl moc spinavy, jen ta ruducha na nem. pmfe je co? znam pmdd jenom, a k tomu se asi nikdy neodhodlam.... ale pridala jsem vic co2 a vcera jsem po dlouhe dobe sehnala bacopu carolinianu, ta mi vzdycky slusne rostla, tak uvidim, co bude ted. hnojim ted i tabletkami ke korinkum, ale nic moc ucinne mi to neprijde...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 21:33 amrtin Re: Marcel G
PMFE by s bakteriema nemělo udělat nic(do určité koncentrace).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 21:11 Marcel G Re: meleri
Ruduše se podle mých zkušeností daří především blízko nějakého zdroje organických látek, které se rozpouštějí do vody. Molitanový filtr by mohl být jejich docela slušným zdrojem, pokud se v něm usadil nějaký organický odpad, který se tam rozkládá a proud vody ho pak žene ven. Možná by tedy pomohlo i častější propírání toho molitanu v odkalené vodě (která by ale neměla být zasviněná - ideální je odkalenou vodu přelít přes jemnou síťku do jiné nádoby, a v tom pak filtrační náplně vyprat). Každopádně pokud nechceš (nechcete), aby se ti ta ruducha neustále dát množila, tak je nutné ji z toho molitanu mechanicky (nebo chemicky) odstranit. Bohužel si tím ale na 90% zlikviduješ i všechny nitrifikační bakterie. Dokud ale tu řasu neodstraníš z filtru, tak se jí těžko zbavíš. Ještě by možná stálo za zkoušku stříknout na ní trochu "tekutého uhlíku" (např. PMFE, EasyCarbo nebo Flourish Excel). Ale nemám tušení, co to udělá s bakteriemi ve filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 19:41 Žena meleri [12] - AmerikaRe: amrtin
dik, no ja ji mam jen chybi foto...dnes vecer dodam...pokud neusnu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 19:40 Žena meleri [12] - AmerikaRe: Designer
je to ten velky od atmanu. pokusim se dat fotky dnes vecer. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 19:12 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: meleri
Jeste je otazka, zda mas vhodne velky biomolitan? Ptam se spis pro jistotu, obcas se tady objevi malicke houbicky na silnem cerpadle a pak tim voda lita jak silena a nitrifikovat to nema jak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 19:08 amrtin Re: meleri
Jestli by nerostla i ve vnějším filtru,to netušim...Ale ten proud vody jí mohl podpořit.A presentaci určitě založ ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 18:40 Žena meleri [12] - AmerikaRe: amrtin
jo, prave ze by ta ruducha nemela na cem rust, protoze ten molitan by byl mimo akvo. prave si taky myslim, ze to proudilo moc silne tak jsem ubrala...uvidime...kytek mam hodne, zkusim znova zalozit prezentaci, mam opravdu asi 90 procent akvaria jen kytky, nelibi se mi hola akvaria...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 18:38 Žena meleri [12] - AmerikaRe: Designer
ano, je to Hagen glo, mam tam ale normalni osram zarivku ne tu Glo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 18:36 Žena meleri [12] - AmerikaRe: Marcel G
vsechno co jste tady vyjmenoval jsem dodrzela az na tu vodu, tu zarucit nemuzu, bohuzel, je dost spatna. kytky rostou ale nevypadaji asi tak jako u nekoho kdo ma vodu "lepsi". udrzbu taky neflakam, cistim to co deset dni a nemam tolik kalu, protoze mam jen male rybicky (boraras ur.) a krevetky.

ale pozor, jak jsem psala, nemam rasy v akvariu, kytek mam hodne, ale jde jen o ten filtr.

jak jsem psala, snizila jsem prutok filtru a ted pridala dalsi lahev co2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 16:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: meleri
Napada mne, je ta rampa se zarivkou s reflektorem? Pod pojmem rampa se da predstavit ledacos. On i kus sikovne natvarovaneho alobalu by ti k tomu filtru nejake svetlo dopravil a neco by tam zase mohlo rust.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 15:24 Marcel G – Příčiny vs. následky
Já bych se u každého svého akvárka zaměřil na použití vhodného substrátu, dobrého filtru, přiměřeného (dostatečného) osvětlení, dostatečného množství rostlin (více je v tomto ohledu spíše lépe), spíše menšího počtu rybek, a potom hlavně udržování čistoty. Pokud tohle člověk dodrží a nestane se něco zásadního, tak by mělo všechno fungovat více méně bez problémů. Rostliny samozřejmě potřebují vhodnou vodu a dostatek živin, ale pokud se budeme pohybovat v nějakých rozumných mezích (středně tvrdá voda + hnojivo z rybích výkalů), tak by s tím problém být neměl a rostlinkám by se mělo dařit. Pokud jim bude chtít někdo přilepšit, může samozřejmě přidávat nějaké to hnojivo (v rozumné míře) a třeba i CO2 (což už je složitější záležitost) nebo "tekutý uhlík" (což je pro začátečníky určitě jednodušší), aby růst rostlin podpořil. Zas tak složité mi to nepřipadá. Co se ale často zanedbává, je právě ta pravidelná údržba akvária (výměna vody, odkalování, odstraňování uhnilých listů, čištění filtru apod.).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 15:10 amrtin Re: meleri
Filtr na vině být samozřejmě může,ale je to fakt složitější.Externí by mohl pomoci,ale taky nemusel :-O .Možná je málo rostlin,možná špatné proudění vody(živiny) - tam by ext.f.pomohl.Jinak zkus neritiny a clithony.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 14:47 Žena meleri [12] - AmerikaRe: RBeil
super, dobre jsme se pochopili :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 14:46 Žena meleri [12] - AmerikaRe: Designer
bohuzel nevim co s tim, v tom koutu mi krasne rostl pupecnik, ale ted od leta stagnuje. hazu to na ten silny proud, no, ubrala jsem a uvidime :) svetlo, mam bohuzel rampu na jednu 39 w zarivku, rampa s dvema uz mi prisla moc silne kafe....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 14:44 Žena meleri [12] - AmerikaRe: Marcel G
super, taky jsem na eheim slysela jen chvalu, takze urcite prijde k vanocum...:) ano videla jsem ho s temi naplnemi a kohouty si to zjistim.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 14:11 Marcel G Re: meleri
Filtry Eheim Classic jsou velmi spolehlivé (sám mám tři). Pokud si ho budeš kupovat, tak firma Eheim nabízí každý filtr vždy ve třech variantách:
1) Eheim Classic (obsahuje pouze filtr, hadice, rozstřikovací rampu a molitanové filtrační náplně)
2) Eheim Classic Plus (obsahuje navíc i uzavírací kohouty)
3) Eheim Classic Plus Bio (obsahuje navíc uzavírací kohouty a bio-náplně)

Nejlepší je tedy třetí varianta (není o tolik dražší, a obsahuje vše, co budeš potřebovat, včetně kvalitních biologických filtračních materiálů).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 14:09 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: meleri
Zamyslel bych se nad tim, ze filtr je misto v akvariu, kam se z celeho akvaria privadeji ziviny a organicky odpad. Ale rostliny tam nerostou, pricemz bych rekl, ze by mely, pokud by mohly (mne u takoveho filtru rostou dobre). Takze pokud jinde v akvariu rostou dobre, asi tam bude tma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 14:06 Muž RBeil [174] Re: meleri
já vím proto tam píšu o filtru o kytkách nepadlo ani slovo....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 13:54 Žena meleri [12] - AmerikaRe: RBeil
ja ale nemam rasu na rostlinach! jen na tom filtru!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 13:53 Žena meleri [12] - AmerikaRe: Marcel G
dekuji, rozhodla jsem se, ze poridim jeste jednu lahev na bublani co2 a treba to pomuze. filtr bych chtela Eheim classic, ta cena je tam jeste ok, ale pry k nemu musi byt nejake kohouty.
ano mam tam jen nenarocne rostliny, toho typu co pises.
ted jsem nastavila filtr na minimum a uvidim. mozna, ze ruducha roste na filtru, protoze byl prutok moc prudky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 13:24 Marcel G Re: meleri
Vnější filtr je skoro vždy lepší než vnitřní - hlavně kvůli údržbě a lepší manipulaci (na druhou stranu, pokud se podělá, tak ti vyteče skoro celé akvárko ven - ale neznám moc lidí, kterým by se to stalo). Jinak tvrdá voda může být někdy problém, neboť né všem druhům rostlin se v ní daří (ideální do tvrdé vody jsou rostliny rodu Vallisneria, Kryptokoryny, Echinodory, většinou i kapradiny a některé odolnější mechy jako třeba Jávský mech). Stonkovkám se v tvrdé vodě obvykle moc dařit nebude (ale jsou výjimky). V tvrdé vodě také obvykle bývá dost málo CO2 (pokud vůbec nějaké), což může být další problém pro zdárný růst rostlin, pokud tyto rostliny nedokáží uhlík přijímat z alkalické vody (což mnoho rostlin nedokáže). Takže já bych ti buď poradil přeorientovat se na "tvrdomilné" rostliny, nebo si koupit reverzní osmózu (cca 1500,- Kč), a vyrábět si trochu měkčí vodu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 13:21 Muž RBeil [174] Re: meleri
výměna 20l vody je málo musí to bí aspoň 1/3 objemu za týden. S tím filtrem nevím zkusil bych ho dát do solného roztoku ale záběh filtru budemuset být znovu od začátku. Jnak mám akva stejné velikosti a podobným osvětlením, řasu tam mám jenom zelenou a tu mi likvidujou SAE...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 13:08 Žena meleri [12] - AmerikaRe: Ivoš
dekuji, tuto rybu neznam, a moje akvarko je krevetarko a proto tam uz nechci jine rybky davat, rada bych to vyresila jinak....podle me problem bude ve vode a v nedostatku co 2 asi....ale rada bych vedela, jestli muze byt na vine i filtr a zda by nebylo lepsi poridit vnejsi?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 13:06 Žena meleri [12] - AmerikaRe: Designer
dik, akva ma 120l. svetlo mam 39w. vodu menim 20l co osm deset dni. Molitan od atmanu plus filtracni hlava. poustim co2 z kvasnic a jednou za dva tydny hnojim brutusem. rybky mam dvacet boraras maculatus plus nejake ty krevetky....ten atman mam nastaveny tak nejak na prostredek, aby nebyl prutok moc velky.

rasu nemam ale v akva! sem tam nejakou tu zelenou to je vse, ale ta ruducha obliza prave ten molitan jenom a vypada to hrozne teda.

vodu mam tvrdou hnusnou nejak pH ku 7,8 tvrdost nejak 20 uz nevim, merila jsem to pred x lety....

jinak svitim normalni Osram....

dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 10:14 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: meleri
viz. moje odpověď hned pod tvojí otázkou: Gara gotyla (či případně Gara gottyla).

Sice neodstraní příčiny růstu ruduchy ale ruduchu ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 09:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: meleri
Chtelo by to podrobnosti, prezentaci akvarka. Nevime presne co je to za filtr, nevime jak kde je to v tom akvariu svetlo a kolik, nevime jak tam proudi voda, a ani nevime jak velke to akvarium je.

Rasa je pomerne slozity problem, reseni jednou vetou jako odpoved na 2 radky, to tezko nekdo zvladne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2013 07:14 Žena meleri [12] - Amerika
Ahoj trapi me rasa ruducha, prorusta mi molitan od filtru, nevite nekdo co s tim? Akvarko cistim co deset dni a filtr jednou zamesic. Ten filtr vypada hrozne a i kdyz rasa je jen na nem tak v okoli cca dvou cm od filtru nerostou rostliny bud uhnivaji a nebo proste nerostou. Tak nevim je takovy fltr vubec ucinny? Je to atman.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 15:01 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: otgo
Pořiď si rybku gara gotyla, bohatě bude stačit jen jedna. Mohli by jí mít na Mělníku ve Vivariu nebo v Zoo Bráník v Praze.
Tahle mrška ti do 2 měsíců vyžere všechny řasy a pokud by se objevila i ruducha, tak zatočí i s ní.
Navíc je to rybka mírná a zábavná;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 13:25 otgo – Řasy v akváriu
V akváriu mám cca 10 pavích oček, 2 tetry červenoploutvé, 3 panceřníčky, 2 ancistruse. S rostlinami je to horší - Vallisneria gigantea a poté ta co je na obrázku (ta je ale pěkně rozrostlá). Vím, že to není mnoho, ale ostatní mi většinou zašly nebo pomalu odumíraly. Vodu měním minimálně jedenkrát týdně (průměrně spíš 2x).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 12:24 Muž acik [416] Re: otgo
papirkove testy nejsou nejpresnejsi,kdyz uz,tak radeji kapkove testy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 11:24 Muž Toník [396] Re: otgo
Kolik a jakých ryb a rostlin v tom akváriu máte?
Chtělo by to tu prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   22.09.2013 11:22 Muž Toník [396] Re: KarlosS
Podpořit růst rostlin, aby odčerpaly živiny řasám?
Podpořit růst rostlin je správná úvaha, ale ten "dodatek" ohledně odčerpání živin řasám je stále se opakující nesmysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.09.2013 11:09 R Muž romant [27987] Re: otgo
Když pominu obvykle nízkou vypovídací schopnost papírků, tak to NO3 na nule je na pováženou, to nedělá nikdy dobrotu, když dusičnany chybí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 11:07 otgo – Řasy v akváriu
Tak zaprvé moc děkuji za reakce. Vezmu to postupně. Reflektory (nalepený alobal) mám jak jen to jde. Ty plovoucí rostlinky zkusím, to si myslím, že by mohlo zabrat ;-) . U okna akvárko nemám, naopak v tmavém rohu a ještě přes den většinou zatahuji roletu. Výměnu zářivek zkusím, až když by nic jiného nepomohlo (protože jediné, které jsou sehnatelné jsou 840 nebo již zmíněné -glo).

Naměřil jsem pomocí rychlotestu (papírku) nějaké hodnoty:
CL2 (mg/l) - 0.8
pH - 6.8
KH - 6-10
GH - 16
NO2 - 0
NO3 - 0

Jsou tyto hodnoty alespoň trochu v pořádku? Díky ahoj !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 18:56 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: otgo
ono je to hodně individuální. Rozhodně nezanedbávat výměnu vody a podpořit růst rostlin, aby odčerpaly živiny řasám. Já se třeba taky v jednom akva trápil se zelenou vláknitou a zjistil jsem, že to bylo výměnou zářivky PL 11W, koupil jsem od jiného výrobce a řasa zmizela. Samozřejmě se na to dá jít odborně, ale to znamená měřit Fe, P, NO3, atd. a podle toho si míchat hnojivo, atd ....
Nemáš aq u okna?
Pokud si nezaložíš prezentaci, nikdo ti neporadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 18:52 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: otgo
Se svetlem zde muzes pracovat pomoci pridani ci odebrani reflektoru, je to opravdu podstatny rozdil, bez nich je svetla v akvariu zhruba polovina.

Svetla neni vsude sejne, treba na krajich akvaria je mene, u hladiny samozrejme nejvic primo pod zarivkou. Pokud jde o nejaky lokalni problem, muzes dane misto pristinit nejakou plovouci rostlinou a samozrejme rozmistit rostliny i podle narocnosti na svetlo a rychlosti rustu. Prikladem Anubias muzes mit dole pod Echninodorem a i tak mu svetlo staci a jeste mu neporusta listi rasou.

No a pokud nechces hybat s davkami hnojeni, coz je potreba vyzkouset co to chce, zkus zmenit dobu sviceni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2013 18:44 otgo – Řasy v akváriu
Fotka k příspěvku Ahoj,

potřeboval bych radu od nějakého zkušeného akvaristy ohledně řas v mém akváriu. Mám 70L akvárium, 2 x 15W zářivky (OSRAM 865, 900 lm). Kde je problém je nejlépe vidět na přiložené fotografii. Trápí mě jak zelená, tak hnědá řasa.

Donedávna mě trápila hlavně hnědá řasa, té jsem měl opravdu plné akvárium, ale stačilo ztlumit filtr a ta se zklidnila, až na rostlinku vyfocenou na fotografii (za ní je výpusť filtru). Bohužel se ale vzápětí objevila zelená a to dost masivně :-( . Pokoušel jsem se něco načíst na internetu, dočetl jsem se hlavně o nedostatku světla. Ale 2 x 15 W mi přijde jako naprosto dostatečné. Nebo je problém v typu zářivek? Na zdejší doporučení jsem chtěl koupit něco jiného než -glo zářivky. Vybral jsem tyto, protože v 15W provedení je problém sehnat nějakou bílou (přes 250,- Kč za 15W zářivku mi přijde moc). Existuje tedy nějaké řešení?

Co ale nechápu je jedna věc. Na druhé rostlince není stopy po hnědé řase (až na staré lístky) a zelená je na listech minimálně.

Díky za rady!
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2013 20:10 Muž acik [416] Re: Losky
oka no :)
Losky napsal: okno v místnosti je, přímo naproti, ale je od něj tak 4 m a navíc tam sluníčko vůbec nesvítí. Navíc řasy se dělají zhruba od půlky sklo dolů, proto usuzuji, že je to ledkama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2013 19:54 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: acik
okno v místnosti je, přímo naproti, ale je od něj tak 4 m a navíc tam sluníčko vůbec nesvítí. Navíc řasy se dělají zhruba od půlky sklo dolů, proto usuzuji, že je to ledkama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2013 19:36 Muž acik [416] Re: Losky
promin,ale po levy strane je bud okno,nebo nejake dvere (balkonove), vidim to na fotce :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2013 19:33 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: RBeil
mě nejde o to to každý týden čistit, ale pokaždé je to riziko, že chytnu zrnko písku a poškrábu si čelní sklo, proto mi to vadí.
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [40] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484-jak-se-zbavit-ras-v-akvariu?od=1951