Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Máš to měsíc staré tak to chce trochu trpělivosti, píšeš že používáš PMDD tak by jsi měl trochu vědět co do akva leješ. Zdroj NO3 + draslík je KNO3 v balíčkách PMDD je ho většinou jen 6g a to je málo. V drogerii si kup sanytr, dusičnan draselný, E 252 (nakládá se do něj maso před uzením).
a toho NO3 tam mám pouze 10mg/l jak jsem ted měřil pro jistotu
to jsi mi řekl novinku,ale jak to mám prosím tě udělat
,zdá se mi,že rostliny rostou,ale něco jim chybí.myslíš si,že 60W je dostačující,chci se jen ujistit
Se světlem si musíš pohrát ale 14 hodin je i na slabé světlo hodně. Pokud jsi zjistil že i NO3 je na 0 tak to je další velká chyba, chtělo by to aspoň 20 mg/l.
tak dobrá uberu...ale co ten zbytek jo a mám 200L akva a vodní sloupec 50 cm,mám pořád pocit,že tam mám málo světla
14 hodin je hrozně moc 10 klidně stačí.
zdarec lidi,mám problem s řasou začíná se nějak množit,roste na skle tam je zelená,na rostlinách je hnědý povlak a sem tam zahlédnu takové tenké provázky,svítím 2x28.8W led a svítím cca 14 hod,Co2 burčák a ted jsem se si dělal test a vyšlo mi,že NO2 a NO3 tam není žádné.Tak by jsem potřeboval poradit co a jak.děkuji
Starší reakce
...Odkedy ju mame v novom byte v akvarku sa mi tvori nejaky hnedy povlak...
Hnědé řasy - rozsivky.
No z té fotky to vypadá, že jde o řasu. Pravděpodobně se změnily světelné podmínky a na novém místě se řase na "skle" daří. Beťákovi by tohle samo o sobě ublížit nemělo (na sinici to nevypadá).
Chovat beťáka v tomto Marina Kittu je sice možné (o čem svědčí i to, že tam již rok přežil), ale zrovna nejlepší řešení to není. Vzhledem k tomu, že tam nemá filtr, bylo by fajn měnit 1/3 objemu vody obden a nádrž "nečistit," ale jen odsát ze dna detrit a nespotřebované krmení (podle potřeby, taky jednou za několik dní). Pak je docela možné, že i ta řasa začne postupně mizet.
0 22.05.2014 18:18 michaela – Pomoc !
Ahojte mam bojovnicu asi rok v tom istom akvarku ,stale jej davam to iste jedlo a aj v rovnakych intervaloch menim vodu jedina zmena je ze som sa prestahovala tak uz nieje tam kde travila skoro cely rok.Odkedy ju mame v novom byte v akvarku sa mi tvori nejaky hnedy povlak prikladam foto menim vodu a cistim akvarko 1×za tyzden-dva...dakujem
Starší reakce
Máš pochopitelně pravdu, navíc mám pro to ty nelepší podmínky a akva na JZ stranu, rybky mají přeci rády sluníčko, že? - haha.
Uplne si ji neznicil,ona jen ceka v zaloze a az se neco zmeni zase vyleze,jen co dostane sanci v podobe prihodnych podminek,neboj!
Šest let jsem štětičkovou řasu velmi silně likvidoval, a díky vám a příspěvkům na fóru, mám naprostý klid. Řasa SAMA odešla, nezůstala ani malá štětička. - Žádná chemie, jen pořádné (a úsporné!) světlo, filtr a rostlinky! Foto před cca 11/2013 na web asi nedám, ale rád vám na mail něco zašlu ..
Starší reakce
Vyhoď ho jinak se toho nezbavíš.
To už je teď, sluneční svit na něj nepřijde. Zkusím na tři/pět dní zhasnout.
Přesně jak moje akvárium, kde jsem řešil tento problém - dal jsem ho do rohu (resp. co nejdál od světla)
To půjde blbě dno má 30x15cm. Můžu zhasnou. Na kolik dní?
Dejte ho na tmavší místo, někam do rohu.
Jak se zbavit cladophory v jávském mechu? Rád bych přenesl mech z krevetárika do velkého aqva, ale nerad bych pomohl dlouhé vláknité řase. Jak to zařídit? Přihnojovat CO2 zatím nehodlám
.
Starší reakce
Vzdyt urcite vis, ze neni chemie jako chemie, a nektera chemie priciny resi, protoze pokud treba nemam ve vode dusik, rostliny bez nej neporostou a pridanim KNO3 nedelam nic neprirozeneho, davam do vody jen co v ni potrebuji, aby to fungovalo, kdyz uz se mi nechce louhovat hovinko, ci sbirat mocuvku, a pak to jeste pred pouzitim nitrifikovat, abych si nezabil ryby.
Zkratka aby to zase nekdo nevzal tak, ze jak to ma na pixle chemicky vzorec, je to obecne pro akvarium spatne
. Chemie neni spatna, ale jak chlapi pisete, mela by resit priciny a ne nasledky.
na druhou stranu třeba potom vyroste rybě ruka
Burik napsal: to je prý moc složitý a zdlouhavý,lepší tam nalejt litry chemie to je prý moc složitý a zdlouhavý,lepší tam nalejt litry chemie
Navod k michani PMDD:
1. Koupim pytlik, je v nem vsechno co potrebuju.
2. Vezmu PET lahev, dam do ni pullitr vody (nebo kolik je uvedeno na sacku).
3. Nasypu tam obsah vsech pytliku a protresu to... doporucuji protrast az po zaspuntovani.
Uz sis nekdy varila polivku z pytliku? Tak to je dobra skola, pac tohle je jednodussi
.
Uznávám
Ano,mám s PMFE už nějaké ty zkušenosti...
0 24.09.2013 13:04 meleri [12] - Amerika dekuji lidi. kazdopadne v pripade tohoto meho akvarka hnojivo Brutus ma vysledek uplne nulovy. Pritom, pred asi 8 lety jsem mela mensi 54 l akva a flaska co2 plus Brutus a kazdy tyden jsem musela protrhavat. Jenze bydleli jsme asi o 15km dal, jiny zdroj vody....tady ta voda je tak hnusna, ze ji ani nepijeme, kupujeme balenou. rostliny rostou, ale pomaleji, a i kdyz jich mam hodne tak vypadaji unavene, chabe, nejsou tak vitalni jako v te 54 co jsem mela....
zkusim koupit az budu v CR to PMDD, ale to v lahvich, pac michat sama bych si netroufla.
do maleho akva liju vodu balenou ( ma jen 17l) a vypada to podstatne lip....proste ta voda to u me kazi...a asi ta voda v kombinaci se silnejsim proudem, a ruducha je tu.....
v lete me trapilo i to biogenni odvapneni, ted mi zustalo na stenach akvaria v podobe bilyh tecech polezlych zelenou rasou, je to boj....
To asi neprolije, takovy argument beru.
To můžu potvrdit (byť s EasyCarbo). Zkusil jsem pocintat list anubiasu neředěným, dokonce jsem ani filtr nevypínal, jen ztlumil. Druhý den řasa shnila (nebyla to ruducha, ale zelený kobereček, těžko říct druh). Pokusů bylo víc, výsledky stejné. S podivem se tam ta řasa nevrací ... je to pěkně vidět, neboť na vršek listu nezbylo a tam je furt, ostře ohraničená.
Později jsem to samé zkusil na cryptocoryně, ale naředil jsem to 1:1 s vodou. Efekt nulový.
Osobně bych ale řekl, že to zkusit může. Těmi pár mililitry stejně neproleje ten filtr celý najednou.
Ono PMFE neudela do podobne koncentrace nic ani s rasou. Pomaha jen tehdy, kdyz se aplikuje primo na rasy, ale to je v tu chvili v koncentraci, ze by to zabilo snad cokoli. Takze polivat tim filtr... uznej sam, to asi nebude uplne nejlepsi doporuceni.
koukni do inzerátů , hned ten první
no, cistim ho jen jednou za mesic, cistila jsem ho pred tydnem, ani nebyl moc spinavy, jen ta ruducha na nem. pmfe je co? znam pmdd jenom, a k tomu se asi nikdy neodhodlam.... ale pridala jsem vic co2 a vcera jsem po dlouhe dobe sehnala bacopu carolinianu, ta mi vzdycky slusne rostla, tak uvidim, co bude ted. hnojim ted i tabletkami ke korinkum, ale nic moc ucinne mi to neprijde...
PMFE by s bakteriema nemělo udělat nic(do určité koncentrace).
Ruduše se podle mých zkušeností daří především blízko nějakého zdroje organických látek, které se rozpouštějí do vody. Molitanový filtr by mohl být jejich docela slušným zdrojem, pokud se v něm usadil nějaký organický odpad, který se tam rozkládá a proud vody ho pak žene ven. Možná by tedy pomohlo i častější propírání toho molitanu v odkalené vodě (která by ale neměla být zasviněná - ideální je odkalenou vodu přelít přes jemnou síťku do jiné nádoby, a v tom pak filtrační náplně vyprat). Každopádně pokud nechceš (nechcete), aby se ti ta ruducha neustále dát množila, tak je nutné ji z toho molitanu mechanicky (nebo chemicky) odstranit. Bohužel si tím ale na 90% zlikviduješ i všechny nitrifikační bakterie. Dokud ale tu řasu neodstraníš z filtru, tak se jí těžko zbavíš. Ještě by možná stálo za zkoušku stříknout na ní trochu "tekutého uhlíku" (např. PMFE, EasyCarbo nebo Flourish Excel). Ale nemám tušení, co to udělá s bakteriemi ve filtru.
dik, no ja ji mam jen chybi foto...dnes vecer dodam...pokud neusnu.
je to ten velky od atmanu. pokusim se dat fotky dnes vecer.
Jeste je otazka, zda mas vhodne velky biomolitan? Ptam se spis pro jistotu, obcas se tady objevi malicke houbicky na silnem cerpadle a pak tim voda lita jak silena a nitrifikovat to nema jak.
Jestli by nerostla i ve vnějším filtru,to netušim...Ale ten proud vody jí mohl podpořit.A presentaci určitě založ
jo, prave ze by ta ruducha nemela na cem rust, protoze ten molitan by byl mimo akvo. prave si taky myslim, ze to proudilo moc silne tak jsem ubrala...uvidime...kytek mam hodne, zkusim znova zalozit prezentaci, mam opravdu asi 90 procent akvaria jen kytky, nelibi se mi hola akvaria...
ano, je to Hagen glo, mam tam ale normalni osram zarivku ne tu Glo.
vsechno co jste tady vyjmenoval jsem dodrzela az na tu vodu, tu zarucit nemuzu, bohuzel, je dost spatna. kytky rostou ale nevypadaji asi tak jako u nekoho kdo ma vodu "lepsi". udrzbu taky neflakam, cistim to co deset dni a nemam tolik kalu, protoze mam jen male rybicky (boraras ur.) a krevetky.
ale pozor, jak jsem psala, nemam rasy v akvariu, kytek mam hodne, ale jde jen o ten filtr.
jak jsem psala, snizila jsem prutok filtru a ted pridala dalsi lahev co2
Napada mne, je ta rampa se zarivkou s reflektorem? Pod pojmem rampa se da predstavit ledacos. On i kus sikovne natvarovaneho alobalu by ti k tomu filtru nejake svetlo dopravil a neco by tam zase mohlo rust.
0 23.09.2013 15:24 Marcel G – Příčiny vs. následky
Já bych se u každého svého akvárka zaměřil na použití vhodného substrátu, dobrého filtru, přiměřeného (dostatečného) osvětlení, dostatečného množství rostlin (více je v tomto ohledu spíše lépe), spíše menšího počtu rybek, a potom hlavně udržování čistoty. Pokud tohle člověk dodrží a nestane se něco zásadního, tak by mělo všechno fungovat více méně bez problémů. Rostliny samozřejmě potřebují vhodnou vodu a dostatek živin, ale pokud se budeme pohybovat v nějakých rozumných mezích (středně tvrdá voda + hnojivo z rybích výkalů), tak by s tím problém být neměl a rostlinkám by se mělo dařit. Pokud jim bude chtít někdo přilepšit, může samozřejmě přidávat nějaké to hnojivo (v rozumné míře) a třeba i CO2 (což už je složitější záležitost) nebo "tekutý uhlík" (což je pro začátečníky určitě jednodušší), aby růst rostlin podpořil. Zas tak složité mi to nepřipadá. Co se ale často zanedbává, je právě ta pravidelná údržba akvária (výměna vody, odkalování, odstraňování uhnilých listů, čištění filtru apod.).
Filtr na vině být samozřejmě může,ale je to fakt složitější.Externí by mohl pomoci,ale taky nemusel
.Možná je málo rostlin,možná špatné proudění vody(živiny) - tam by ext.f.pomohl.Jinak zkus neritiny a clithony.
super, dobre jsme se pochopili
bohuzel nevim co s tim, v tom koutu mi krasne rostl pupecnik, ale ted od leta stagnuje. hazu to na ten silny proud, no, ubrala jsem a uvidime
svetlo, mam bohuzel rampu na jednu 39 w zarivku, rampa s dvema uz mi prisla moc silne kafe....
super, taky jsem na eheim slysela jen chvalu, takze urcite prijde k vanocum...
ano videla jsem ho s temi naplnemi a kohouty si to zjistim.
Filtry Eheim Classic jsou velmi spolehlivé (sám mám tři). Pokud si ho budeš kupovat, tak firma Eheim nabízí každý filtr vždy ve třech variantách:
1) Eheim Classic (obsahuje pouze filtr, hadice, rozstřikovací rampu a molitanové filtrační náplně)
2) Eheim Classic Plus (obsahuje navíc i uzavírací kohouty)
3) Eheim Classic Plus Bio (obsahuje navíc uzavírací kohouty a bio-náplně)
Nejlepší je tedy třetí varianta (není o tolik dražší, a obsahuje vše, co budeš potřebovat, včetně kvalitních biologických filtračních materiálů).
Zamyslel bych se nad tim, ze filtr je misto v akvariu, kam se z celeho akvaria privadeji ziviny a organicky odpad. Ale rostliny tam nerostou, pricemz bych rekl, ze by mely, pokud by mohly (mne u takoveho filtru rostou dobre). Takze pokud jinde v akvariu rostou dobre, asi tam bude tma.
já vím proto tam píšu o filtru o kytkách nepadlo ani slovo....
ja ale nemam rasu na rostlinach! jen na tom filtru!
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [40] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43706x