Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.04.2020 15:20 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Pavel_83
To že se dělají díry z nedostatku draslíku je sice hezké ale ne vždy to platí a hlavně by se ti to muselo dělat i na nových listech, na starších je příčina většinou jiná. Pokud CO2 nejedeš na maximum draslík obsažený v KNO3 většinou bohatě stačí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.04.2020 14:17 Jarden Sk Re: Pavel_83
Nie aktívne uhlie do filtra granulované, predáva sa v sieťkach alebo volné a podobne aj rašelina drobné granule.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2020 14:12 Muž Pavel_83 [0] Re: Jarden Sk
Ok, diky za konzultaci, vyzkousim, zacnu vymenou vody a uvidime, jak se to posune. Tim uhlim, myslis uhlikovy filtr?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2020 14:05 Jarden Sk Re: Pavel_83
Hodnoty máš dobré a sú dokonca velmi podobné aj mojej vstupnej vode, takže by mal aj môj návod zabrať, všetko čo som popísal som vyskúšal v mojom akva vrátane použitia uhlia a rašeliny a ten peroxid tiež/ten môžeš vynechať ak máš obavu/ ostatné úkony mali pozitívny vplyv na riešenie rias, nielen vláknitých ale aj prachovej na skle.Je to návod, rozhodni sa sám a skúšaj čo z toho chceš, ja som to urobil ako komplex opatrení.Doba za ktorú sa mi riasy podarilo zbaviť bola cca 3-4 týždne a tá sa bude určite v tvojom prípade líšiť, lebo tam máš riasy málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2020 13:49 Muž Pavel_83 [0] Re: Pavel_83
Fotka k příspěvku Na fotce prikladam hodnotyvody z kohoutku udavane vodarnou, respektive akvaristou, ktery bydli o par ulic dale a nechal si delat rozbor. Mikroprvky davam. Draslik v hojne miredavam, protoze v druhem mensim akvariu se mi delaly diry v listech a vypadalo to na nedoststek drasliku. Urcite z me strany ke zanedbana vymena cerstve vody. Byl js liny tahat po kyblech pres cely byt, ale uz jsem si poridil hadici do vodovodni baterie, takze uz zanedbavat nebudu. Peroxid? Neslysel jsem, ze by se pridaval.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2020 13:00 Jarden Sk Re: Pavel_83
Čau, nepíšeš aká je tá voda mäkká či tvrdá, Kh je cca kolko,a pridávaš aj mikroprvky?Osobne by som draslík pridával len velmi striedmo, máš ho aj v KNO3 ak ho hnojíš.Svetla je v Juweli dost, tak limitujúci prvok by malo byť to CO2, predpokladám že mikro tam dávaš tiež.Ja by som zlepšil údržbu a menil polovicu vody s prihnojením samozrejme a vyčistením filtra.Pridaním 3perc. peroxidu 30ml/100l by si si mohol pomôcť tiež/aj lokálne priamo na riasu/.Tak isto pridanie ešte rastlín dopredu by bolo vhodné a malo by sa to spraviť.Rastliny musia ísť naplno aby sa ti netvoril zbytočne vela org. odpad.Uhlie do filtra je tiež cesta-moje obľúbené riešenie v kombinácii s rašelinou-to už nechám na tvoje vlastné uváženie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2020 07:21 Muž Pavel_83 [0] Re: Jarden Sk
Dekuji Jardo a Vam ostatnim take za rady. Kartacek pomohl, hned jde vycesavani lepe. CO2 tam mam tyden, kdezto rasu cca mesic co jsem si ji dotahl s tim mechem. Egerii se dari az moc, musel jsem ted jiz po druhe vyhazovat a to ji mam tak 15 dni. Jestli jsem ted spravne pocital, tak dodavam tydne cca 2,6 mg/l NO3, 2 mg/l PO4, 7 mg/l drasliku, 2,3 mg/l horciku. CO2 a svetlo 8-10 hod denne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2020 20:56 Jarden Sk Re: Pavel_83
Takže čím to máš česať si sa už dozvedel, ešte by to chcelo prečo sa tá riasa tvorí? Václavova poznámka o hnojení si myslím je jediná konštruktívna vec z uvedených príspevkov.Ak sa pozrieme na tvoje foto akva, tak tá hygrophila vpredu a aj rastliny v pozadí sú biedne a pri CO2 a PMDD už by mali vyrastať z akva Egeria pri takom dusíku by mala byť všade a prečo to tak nie je? Máš velmi málo údajov o akváriu a doplň to, hlavne údaje o vstupnej vode a čo v PMDD hnojíš, proste všetko čo si len spomenieš...Česať riasu môžeš aj pol roka, rok aj viac-ja by som použil špecialny kartáč z filmu "Ľadovo ostrí"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.04.2020 18:51 Silviebaris Re: lacewings
www.domacipotreby.cz/… Ja použivám tohle... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2020 18:43 Muž Yirka [9126] Re: romant
A co na řasy řasenku? ;-)
www.kosmetika-nehty.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2020 18:02 R Muž romant [27987]
Tak když jsme u těch pomůcek, tak já používám taky špejli, ale hranatou a ještě jí lehce zdrsním šmirglem. :) Tedy špejle s mezizubním kartáčkem, ale v rychlejším provedení. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.04.2020 17:32 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Pavel_83
Fotka k příspěvku - ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.04.2020 17:26 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Pavel_83
Osvědčil se mě mezizubní kartáček přidělaný tavnou pistolí na konec špejle. Dělal jsem to poctivě každý den a poměrně dlouho pak najednou zmizela. Nesmíš jí nechat rozjet to pak můžeš rostliny vyhodit. Musíš si trochu pohrát s hnojením, takové ty rady málo CO2 a podobně mě moc nepomáhaly. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.04.2020 17:23 R Muž afc1886 [14682] Re: Pavel_83
Zelená vláknitá řasa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2020 17:11 Muž Pavel_83 [0] – Spyrogyra?
Fotka k příspěvku Dobrý den ve spolek, má někdo jistotu, o jakou se jedna řasu na fotografii a jak se ji zbavit? Asi jsem si ji dotahnul od známého na tom zeleném keříku a velice sejí u mě daří a šíří se. :-|
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2020 14:17 Muž 11pirat11 [1] – Spravil už niekto hlúpejšiu "chybu"
Musím sa priznať, že aj po dlhej dobe dokážem sám seba v akvaristike prekvapiť. Hnojím PPS pro, snažím sa ostatné veci ako svetlo,filtrácia,výmena vody držať na top úrovni a odporúčaniach. A aj tak bojujem dlhodobo s riasou.
Keďže mám prirodzene z vody a z výkalov vyššiu hodnotu NO3, rozhodol som sa od začiatku vynechať KNO3 z hnojenia pri metóde PPS pro. To mi prišlo logické. A aj tak som mal toho dusíka veľa..išlo ma poraziť.
Cez víkend som nanovo zakladal hnojivo a pri vážení som zistil, že mi predajca, vtedy prvýkrát zle navážil jednotlivé chemikálie. On mi zamenil KNO3 a K2SO4 a ja som tak celú dobu vynechával draslík namiesto dusíka.
A dusík veselo dávkoval do vody a snažil som ho všemožne znížiť cez výmeny vody, osmózy, clear water a neviem čo ešte :)
Takže teraz som pre zmenu už to KNO3 vynechal a uvidím s odstupom času, či sa riasa bude naďalej tvoriť. :)

Mali ste tiež niekedy podobný "problém", keď ste si potom búchali na čelo? stydim

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2020 19:55 Muž jab63 [1462] - BorneoRe: JakubN
Očistil bych skla. Z roslin a kamenů mi to odstranili šneci za pár dní(cca 15 okružáků).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2020 19:33 Muž JakubN [60] Re: jab63
To že mi chybí rovnováha je jasný.. To budu muset nějak doladit..

Mě šlo spíš o postup co se týká likvidace..

Někdo říká "tři týdny nesahat", někdo na to jde přes chemii (liquid carbon), nebo blackout..

Ze skla odstranit na kamenech nechat? Jde mi hlavně o rostlinky, řasa už se chytá i na listy..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2020 11:49 Muž jab63 [1462] - BorneoRe: JakubN
Vycházím z toho, že řasy rostou při porušení rovnováhy. Hnojím podle doporučení výrobce a hlídám ráno a večer vodivost konduktometrem. Když dosáhnu 400μS vyměním maximum vody. Začínající řasy hned odtraním a buď snížím intenzitu osvětlení nebo množství hnojiva. Podle dropchecktru srovnám CO2. Testy vody nepoužívám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.04.2020 06:22 R Muž ctibum [6908] Re: JakubN
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   07.04.2020 05:15 R Muž afc1886 [14682] Re: JakubN
Rostliny. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2020 22:29 Muž JakubN [60]
Fotka k příspěvku Doporučí mi prosím někdo nějaký postup? Zatím jsem bez živočichů, takže můžu i úplně vypustit..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2020 20:54 Muž M0RGAN [120] – Moje zkušenost
Dřív jsem používal dno bez zásobního substrátu, jenom nějaký Florapol dospod.
Po stěhování jsem musel zakládat odznovu (zajetý filtr a voda, zajeté dno, ale víte jak...), tak jsem dospod zkusil dát zásobní substrát a do nových akvárek rovněž. Zkoušel jsem Rataj Staré dno a Dennerle DeponitMix 9v1. Z obou vystartovaly řasy a objevily se i různé breberky. A to jsem ještě substrátů dával docela málo a na to silnější vrstvu křemičitého písku. Takže za sebe vidím problém v tom a snažím se to stabilizovat.
Každopádně příště půjdu radši cestou čistého písku a do něj v omezené míře NPK prášek a radši přidávat nějaké tekuté hnojivo. Lepší živiny dodávat, než se nadbytečných zbavovat :-) Takže teď chystám každý týden výměnu čtvrtiny vody, než se to stabilizuje. A třeba v rostlinném akvárku mi různé breberky rychle vyzobala desítka plat, co jsem tam za tím účelem vhodil, ale ke krevetkám nic dát nemůžu :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2020 20:47 Muž jiri609 [91] – peroxid
má tady někdo zkušenosti s tímto výrobkem? jinak není asi peroxid k dostání, a už vůbec ne v této koncentraci. Myslíte, že by byl použitelný v akva?
www.tetadrogerie.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2020 13:51 hoho Re: Martinek1985
3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2020 11:39 Muž Martinek1985 [68] Re: hoho
Viděl bych problém v těch zabach. Přeci jen je to dost velký producent odpadu. Kolik jich tam je na tak malý objem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2020 11:30 hoho – Jak odstranit tuhle řasu?
Fotka k příspěvku Dobrý den, akvárko mám 25l a začala se mi tam tvořit řasa. Nevíte jak s ní bojovat?
Posílám foto, dík.

Dřív tam řasa nebyla, ale setup byl naprosto stejný, jen dřív jsem tam měl neonky a otíky a teď tam mám žáby drápatečky a otíky.

V akvaristice mi poradili míň svítit a míň vzduchovat. To jsem provedl, ale výsledek se ani po 14 dnech nedostavil.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2020 12:02 Jarden Sk Re: wicca
Ak si ten Profiplants dopotrebovala, tak prejdi miesto neho na Seachem flourish, nech to máš od jedného výrobcu a kupiš u jedného predajcu všetko naraz aj s testami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2020 11:56 Žena wicca [0] Re: Jarden Sk
Moc děkuji za podrobný návod, je to teda mazec, tak snad to zvládnu dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.03.2020 09:05 Muž M0RGAN [120] Re: wicca
Tekutý uhlík je glutalaldehyd. Mně to teda nikdy nic pozitivního nepřineslo, naopak mi to některé rostlinky spálilo (třeba trhůtku). Takže bych to do akva nedával vůbec. Stejně tak bojovat chemií proti řasám mi přijde nesmyslné, radši u nových akvárek čekám, až se nastolí biologická rovnováha a ty řasy postupně vymizí samy. Takže používám do začátku akva hodně rychle rostoucích rostlinek k odčerpávání přebytečných živin, co se pak klidně vyhodí a nevadí, když jsou zařasené :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2020 20:09 Muž Tommo [828] Re: wicca
Lítají no. Praha má více zdrojů vody. Záleží, kde bydlíš. Myslím, že tady na fóru, jsem kdysi našel i mapky jak je Praha zásobovaná, která část z jakého zdroje. Myslím, že to byly příspěvky od Václava. Může se to lišit i ulici od tebe. Nejlepší je vodu nabrat a odnést na rozbor, než nakupovat testy za x stovek a stejně nemáš jistotu, že to změříš dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2020 17:19 Jarden Sk Re: wicca
Ahoj, tak budeme vychádzať z toho zdroja čo je najbližšie, no i tak je vo všetkých slušné množstvo draslíku.

1.Ten filter by som upravil, tzn. odstrihol 5cm molitanu a dal na spodok prepážky, potom vložil, do sieťky/príp.punčochy/ trochu keramické valčeky /napr.Siporax alebo Pemzu/, potom cca100g filtr. uhlia, filtr. vatu a zaklopil to zase kúskom molitanu.Každý týždeň vyčistíš vrchný molitan a vatu a po mesiaci dvoch prepláchneš zbytok.Uhlie po mesiaci vymeníš za valčeky či Pemzu. Prepážka má 45cm,tak by to tam malo vojsť.
2. Testy by som kúpil kvapkové NO3,PO4,Fe a Kh /Kh máte nízke vo vstupnej vode !/ a hnojivá Seachem trace,Seachem Nitrogen a Seachem Phosforus.

Hnojenie pôjdeš podľa testov a hodnoty vody budeš udržiavať na cca týchto ak bude málo pridávaš hnojivá ak stúpnu hodnoty vyššie, tak meníš polovicu vody
NO3 5-10mg/l /pridávaš S. Nitrogen ak bude 0/
PO4 1-2 mg/l /pridávaš S.Phosforus ak bude menej/
Fe 0,1-0,2mg/l pridávaš S. trace alebo Profiplants ak bude menej/
Profiplants pridáš jeden až dvakrát /ALE iba dennú dávku-rozrátaš si podľa návodu/ ostatné dni v týždni len Seachem trace Ak bude železa dosť tak ani Profiplants ani S. Trace.
Spomenul som denné dávkovanie, takže si rozrátaj doporučené dávkovanie /zvyčajne je týždenné/ na denné dávky a pridávaš iba keď budú hodnoty nižšie na doporučené ako som uviedol.
Po výmene 1/2 vody odmeriaš a prihnojíš potrebné a o 2-3 dni zmeráš a dohnojíš.

3.Údržba:
Výmena polovice vody každý týždeň !, v High tech akváriach si myslím, že je to dôležité a ak si pridávala tekutý uhlík a menila vodu len 1/3 vody každý druhý týždeň, tak sa hromadil a likvidoval baktérie a krevetky.
Na záver ešte to Kh ak by kleslo ešte nižšie/dúfam, že pri CO2 sa to nestane/, pridáš trochu sódy bicarbóny. Ph by bolo dobré mať medzi 6,5-7 keď svietiš a sýtiš CO2.Tekutý uhlík a Algexit NIE. Max. tek. uhlík len lokálne priamo na riasu.
Je to asi na teba moc, ale ste na to dvaja nie... :-P :-P
Ostané tvoje otázky mi píš do správy nech to tu nezapraceme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2020 14:50 Žena wicca [0] Re: Tommo
Tak jsem na to koukla a:

21.02.2020 - 8 km od nás směrem na západ
Celková tvrdost:351 µS / 10,96 dGH
Uhličitanová tvrdost:2,9 dKH / 53 mg/litr CaCO3
Dusičnany:7,5 mg/litr NO3
Fosfáty:0,0 mg/litr PO4
Železo:0,01 mg/litr Fe
Reakce vody pH:7,4°
Amoniak:0,0 mg/litr NH3
Dusitany:0,0 μg/litr NO2
Draslík:7,9 mg/litr K

20.01.2020 - 10 km od nás směrem na sever
Celková tvrdost:516 µS / 16,12 dGH
Dusičnany:17,4 mg/litr NO3
Fosfáty:2,61 mg/litr PO4 (měřeno 2x)
Železo:0,0 mg/litr Fe
Reakce vody pH:7,2°
Amoniak:0,0 mg/litr NH3
Dusitany:0,0 μg/litr NO2
Draslík:12,6 mg/litr K

10.12.2019 - 1 km od nás
Celková tvrdost:347 µS / 10,84 dGH
Uhličitanová tvrdost:3,1 dKH / 56 mg/litr CaCO3
Dusičnany:0,0 mg/litr NO3
Fosfáty:0,0 mg/litr PO4
Železo:0,02 mg/litr Fe
Reakce vody pH:7,5°
Amoniak:0,0 mg/litr NH3
Dusitany:0,0 μg/litr NO2
Draslík:8,0 mg/litr K


Mě přijde že ty hodnoty hrozně "lítají"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2020 14:26 Muž Tommo [828] Re: wicca
Pokud jsi z Prahy, zkus využít tohoto www.profiplants.cz/…
Buď si tam odnes vodu, nebo koukni jestli někdo nedělal měření poblíž tvého bydliště.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2020 14:20 Žena wicca [0] Re: Jarden Sk
Já moc nevím, které ty informace jsou z toho k něčemu, co mám doplnit do profilu: www.pvk.cz/…

Jinak vodu jsem měnila v sobotu, takže s testem počkám do víkendu, potom vše doplním.

Uhlík a Algexit jsem tam dala v neděli, nebudu tedy do toho teď nic do testování přidávat a uvidím, co ukáže papírek.

Co se týče světla, to jsem zde popsala, ale nevím, jak mám doplnit do profilu. Světla montoval manžel a ten jeden LED pruh s barevným spektrem, nevím, jak to tam mám napsat...

CO2 barva je OK, hezká zelená.

Teď nehnojím ničím, hnojivo došlo a nevím, jaké koupit, abych to ještě víc nepo....

Objem molitanu i čerpadlo mi bylo doporučen zde, řešila jsem v 12/2017 při zakládání akva. Nevím co s tím, ale víc molitanu tam nenarvu, je dle toho udělaná v akva přepážka. Akva se vyrábělo na míru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2020 11:30 Muž spirki [10] Re: wicca
Mám obdobný problém,dokonca by som povedal, že rovnaký. Tvorí sa mi hnedá riasa, na ktorú sa potom zachytí zelená prachová (priniesol som ju z rastlinkami z obchodu). Tá časom zhnedne až zčerná. Nepovedal by som, že problém bude vo vysokých dusičnanoch, nikdy som nenameral viac než 5-10 mg/l (test JBL kvapkový).
Problém budú kremičitany, ktoré spôsobujú práve hnedú riasu.U mňa je bežne vo vodovodnej vode 1,5 mg/l, ale občas ich je aj viac, dnes námatkovo nad 3mg/l (jbl test SiO2). Pomohlo mi znížiť rýchlosť prúdenia vody z filtra a častejšie prepieranie médií vo filtri. Objem molitanu vo vašom filtri mi pripadá nedostatočný na množstvo rýb, ktoré sú v nádrži.
Inak ešte stieram vatovými tampónmi riasu zo skla každý týždeň a situácia sa lepší. Akurát ma nepotešilo, že AlgExit nezaberá, objednal som ho v sobotu, aby mi pomohol definitívne doriešiť situáciu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2020 22:31 Jarden Sk Re: wicca
Zistite parametre vstupnej vody/na stránke vodární podľa bydliska/pražská voda je myslím stredne tvrdá, ale pre istotu... a zapíšte do profilu vášho akvaria. Aj hodnoty vody v akváriu ktoré viete odmerať a akým testom/papierik alebo kvapkový/ ste merali. Merajte pred výmenou vody. Uvidíme čo s tým...So slimákmi /šnek/ počkajte, ak ich tam dáte už sa ich nezbavíte -riasa nevznikla preto, lebo tam nemáte slimáky, ale preto, že je niečo zle.Nelejte tam chémiu-ani uhlík ani Algexit!Doplnte aj ďalšie info, ako dlho svietite a akou intezitou, kolko hnojiva a ako často hnojíte,akú farbu má drop checker/merač CO2/, Ph ,presnú údržbu ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2020 20:27 Žena wicca [0] Re: Jarden Sk
Testy jsme párkrát dělali, ale máme jen takové ty proužky, a tam se to zdálo všechno v pohodě. Mám pořídit nějaké lepší testy? Poradíte jaké?

Tekutý uhlík dáváme tak 3-4x týdně 5ml, pak dáváme 1x za týden 13ml AlgExit. Špatně? Poradíte mi, čím mám kytky hnojit?

Problémy jsou už dlouho, už před CO2. Bez něj rostliny moc nerostly, spíš chřadly.

Do filtru nic nepřidám, máme jen čerpadlo a před ním biomolitan 5x10x42cm. Ranou jsem včera při čištění raději zase odstranila, přišlo nám, že bez ní to bylo trošku lepší.

Nepřítomnost šneků na to vliv nemá. Ale měli jsme i 4 krevety japonky a ty zničeho nic někdy v říjnu umřely, všechny, a já nevím proč, protože žádná změna v akva nenastala.

A šneky pořídím ráda, jen prosím o radu jaké. Nechci žádné prasátka... Nemám je kam stěhovat, takže tam budou na furt. Okružák, levatka, měchýřovka? Jaký počet?

A děkuju!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2020 08:01 Muž Pan Káč [236] - Neocaridina, PoeciliaRe: _ucx_
Oka...s prvky částečně souhlasím...bylo to myšleno spíš na CO2.

Na ampularku nedám dopustit, mám 4 putovní, když vyžerou co se mi nelíbilo, jdou zpět ke krevetkám, ty jejich hovna přetvoří na malinký granulky co vysaju a zalívám tím kytky. A jak se jim daří. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.03.2020 20:58 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Pan Káč
Chemie určitě není zbytečnost, rostliny v nějaký okamžik prostě spotřebují stopové prvky, které potřebují a které při založení byly v substrátu a pak je buď přidáš nebo rostliny přestanou růst a začnou chřadnout.

Ampulárie je pěkný prase. Pokud není k dispozici aspoň 50 litrů vody, která už není alokovaná pro jiné živočichy, tak bych jí tam určitě nedával.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2020 19:20 Muž Pan Káč [236] - Neocaridina, PoeciliaRe: wicca
Nezačaly problémy po zmizení šneků?
Jinak s CO2 zkušenosti nemám a chemií už vůbec ne. Pokud nechcete nějak extrémně náročné kytky, je to podle MĚ zbytečnost.

Chudák Helena, co žere? Kupte větší (3cm a víc) ampularie, stojí 20,- a Helena si na ně netroufne. I kdyby, alespoň vyleze (pokud nechcípla hlady) a můžete jí někomu dát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2020 19:04 Jarden Sk Re: wicca
Ahoj, myslím že je tam problém s nitrifikáciou a použitie chémie/tek.uhlíku/ príp. viac CO2 ako je nutné to ešte zhoršuje. Najskôr bude vyššie NO2 vo vode a myslím aj NO3. Doporučil by som aby Ph neklesalo moc dole cca 6,8, pravidelnú výmenu vody 1/2 každý týždeň a tekutý uhlík vysadiť úplne.Do filtra ak je to možné pridať okrem molitanu filtračné uhlie aspoň na mesiac a odkaliť dno.Hodnotu NO3 sledovať testom udržiavať medzi 5-15mg/l ak stúpne výmena 1/2vody. Svetlo by som moc neuberal, ak by ho bolo moc, tak by sa robila skôr vláknitá riasa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2020 18:58 Žena wicca [0] Re: Pan Káč
A umíte mi říct, co dělám špatně, co mám dělat jinak, aby se tohle nedělo? Tohle přece není normální.

Jinak šneky pořídím, jen mám někde v akva Helenu a nevím kde... měla jsem kdysi přemnožené šneky. A dokud ji nenajdu, nemůžu tam dát další.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2020 18:25 Muž Pan Káč [236] - Neocaridina, PoeciliaRe: wicca
Údržba se mi zdá v poho...Po tom vyčištění kořenů uvnitř akva bych vysál klidně i víc vody... Šneky pořiďte, okružák do akva patří, ale množí se. Ampularie je taky dobrej vysavač a vajca dělá nad hladinou (takovej plivanec), takže případně odstraníte a nerozmnoží se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.03.2020 18:21 Muž vlka [3444] Re: wicca
Hezký večer, přidal bych plovoucí rostlinky, nebo ubral světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2020 18:16 Žena wicca [0] Re: Pan Káč
Na skle je pravidelně po cca 14 dnech zelený povlak, jde lehce setřít. Řekla bych že stejný jako na kořenech, na nich to jde taky dobře dolů. Ale nevím, zda můžu ty kořeny čistit přímo v akva. Někde jsem četla, že se to pak roznese po celém akva a že se to nemá dělat. Ale jinak je nevyčistím, ven je nevyndám, jsou mezi kameny a na kamenech jsou kytky - hnědovka křídlatá 'Windelov'. Můžu to tedy houbičkou a kartáčem cydrhnout přímo v akva při údržbě? Jinak vodu měním co 14 dní 1/3. U toho odkalím, očistím skla. 1x za cca 3 měsíce propláchnu filtrační houbu ve vodě z akva.

Šneky nemám. Měla jsem jen Neritinu, ale vadí mi ty bílé tečky všude po nich. Ale klidně pořídím, jen nevím jaké. Mám dvě parmičky siamské jen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2020 18:05 Muž Pan Káč [236] - Neocaridina, PoeciliaRe: wicca
Manžela nebijte, to spektrum je v pohodě...
Sklo pořád čistíte, nebo na sklo to nejde...
Jinak co šneci? Jsou tam nějaký? Žerou řasu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2020 17:20 Žena wicca [0] Re: afc1886
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ještě k těm světlům, 3 pásky jsou normální, jeden je bílo-modro-červený. Manžel to někde četl na webu, tak to tak udělal. Netuším moc proč. Ale nikdy s tím problém nebyl. Akva máme dva roky, celou dobu bez CO2. CO2 je tam od prosince, ale tyhle problémy jsou v tomto stádiu tak půl roku a je to snad čím dál horší.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2020 17:14 Žena wicca [0] Re: afc1886
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Světlo jede na plno, 8 hodin denně, CO2 se sepne hodinu před světlem, vypne hodinu před světlem.

Pořídili jsme i rampu na celou zadní stěnu kvůli CO2, aby se dostalo až dolů.

Fotky akva v prezentaci nejsou aktuální, informace ano, ty jsem teď opravila.

Kameny na fotkách teď svítí, jsou vydrhnuté, ale jinak jsou celé hnědé taky.

Nahrála jsem do prezentace aspoň jednu novou fotku. Tak snad to něčemu pomůže. Toto poškrábaného skla si prosím nevšímejte. To se mi zase něco nevedlo.

Jinak přidávám pár fotek toho, co se uvnitř děje. Dávám i foto kořenu, který je pro změnu zase stále pokryt zelenou řasou. Kořeny révy jsou pokryty zeleno-hnědou.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2020 16:55 R Muž afc1886 [14682] Re: wicca
To světlo jede na plno, nebo ho máš ztlumené?
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484-jak-se-zbavit-ras-v-akvariu?od=201