Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 56 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 23:29 Muž navik [908] - Sumci – Re: Sid
Side, zdaleka nemám o rostlinkách takové znalosti, v této souvislosti mi uniká důvod 10 h osvětlení s poledním "šlofíkem" pro rostlinky - žiju v tom, že nepřerušované osvětlení je vhodnější (i při potlačování řasy), mohl byste utratit pár slov?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 23:02 Muž Sid [6629] - Rostliny
Průšvih... :)
Ke každému bodu uvedeného postupu redukce řas bych měl jisté připomínky, ale jako celek má podle mne tento návod logiku. Nebál bych se (s mírnými úpravami) takto při redukci řas postupovat. Alespoň v počátku; další postup by byl ovlivněn vývojem stavu akviška. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 22:23 Muž filipsi [1295] – Re: akvatera
Nekdo asi akvatera.net hoodne nema rad, ze jejich jmenem pise takoveto veci, a jeste po potencialnich zakaznicich strili jako zachmureny pistolnik s koltaky proklate nizko. Doufam, ze se brzy ozve opravneny zastupce teto firmy, navod odvola, a pro jistotu pozada o smazani toho lumpa, co jejich firmu takto spini ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 22:19 Muž Yirka [9118] – Re: akvatera
Možná, že u vás v zahraničí to tak funguje, ale já vidím polovinu bodů přinejmenším problematických.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 22:04 Muž Jurasek [137] – Re: chicko
To je spíš kritika, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 22:04 Muž chicko [124] – Re: akvatera
toto je jako neplacená reklama bo co? a hned s prvním bodem nesouhlasím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2008 21:57 akvatera – Boj proti riasam - Príručka - Začiatočník
Postup ako zredukovať výskyt rias v akváriu na minimum:

* prečistíme fitler a vymeníme filtračné materiály(pena, vata) za nové
* odstránime z akvária odumreté časti rastlín, zvyšky potravy a iné nečistoty
* odstránime z akvária mechanicky (ručne) všetky riasy, na skle, na filtry a na rastlinách
* odkalíme dno akvária, pritom vypustíme 1/3 nádrže a napustíme čerstvú vodu
* do vody pridáme prípravok, ktorý neutralizuje chlór, ťažké kovy a iné škodlivé látky
* do vody pridáme prípravok, ktorý obsahuje baktérie a látky, ktoré nám zabezpečia biologickú ativitu akvária
* do filtra na filtráciu vody použijeme aktívne uhlie (je to vysoko pórovitý materiál , ktorý z vody odstraňuje ťažké kovy, organický odpad, chlór a iné škodlivé látky a viaže ich na svoj povrch)
* vynecháme dávkovanie tekutého hnojiva
* na začiatku denného cyklu akvária pridáme do vody v malých dávkach plyn CO2(oxid uhličitý), ktorý má dôležitú funkciu v metabolických procesoch rastlín a prispieva k zdravému rastu
* spektrum farby ktoré vydáva osvetľovacie teleso akvária musí byť jasno žlté, alebo jasno biele
* akvárium osvetľujeme 10 hodín, odporúčame poobede vynechať osvetlenie na 1 hodinu, aby si rastliny odpočinuli
* podľa počtu rýb a množstva podávaného krmiva údržbu akvária zopakujeme. Ak rastliny blednú, žltnú, pridávame každé 3 dni malú dávku hnojiva s obsahom železa

Verím, že Vám príručka pomôže dostať sa o krok bližšie k pekným, kryštálovo čistým akváriam.





Autor článku: Michal Šafárik, WWW.AKVATERA.NET

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2008 11:16 Žena ustavprochore [567] Re: Mrakoplash
myšleno na tu řasu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2008 11:15 R Muž Mrakoplash [1776] Re: ustavprochore
u kořenu to bude opačným směrem, spíš vodu okyselují (myslím :-D)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2008 11:01 Žena ustavprochore [567] Re: pavliina
Co zkusit ještě navíc vytáhnout ten kořen? Někde jsem tu četla, že kořeny mohou dělat problémy (resp. přispívat k nim)... ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2008 10:51 Muž achyles73 [12] - ŽivorodkyRe: Sid
Handrkovat se nebudu, u nás se říká víc hlav, víc tlačenky anebo opakování matka moudrosti atd. atd. hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2008 08:33 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: achyles73
Hezký pokus. :-)
Myslíte, že si Pavliina otestuje dno a zapomene na kámen, který v akvišku nemá? ;-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2008 05:55 Muž achyles73 [12] - ŽivorodkyRe: Sid
Tak to může být nějaký kámen, nebo co já vím ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2008 17:07 Žena pavliina [50] Re: Mišatka
Mišatko, ono to není tak jednoduchý, tvoje rada neřeší příčinu, kdybych udělala co radíš, za měsíc možná i dřív bych byla tam kde jsem teď ;-) Mimochodem - v nádrži mám šneka Neritinu a 3 krunýřovce jednopruhý ale ty po mě nemůžou uklidit vše, to by bylo až moc jednoduché ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2008 17:02 Mišatka Re: pavliina
pavlíno hele tak prostě dej rybičky do sáčku a vičisti akvárko nebo tam dej vodní šneky nebo ty ryby přícucáky a ty to sežerou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2008 16:20 Žena pavliina [50] Re: Sid
Side děkuji, dno mi v octě opravdu nešumí, to jsem už zkoušela ;-)
NO3 ve vstupní vodě vysoké nemám, to jsem taky přeměřovala, používám vodovodní odstátou vodu. A světlo se mi omezovat nechce, dávám na rady Sida ;-) Přidala jsem růžkatec, 2x týdně budu měnit vodu (s pořádným odkalením) a řasu se snažím mechanicky odstraňovat každý den motanicí na špejli :-) , i jsem dokonce odvážně zkusila dávkovat CO2, namíchala jsem ho tak opatrně, že mi ještě ani nezačal bublat :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2008 14:15 Muž Ludek [39] Re: pavliina
Rovnováha v tak malém prostoru se získává těžko a velmi snadno se naruší. To je obecně známá pravda, na kterou by se nemělo zapomenout. Setkal jsem se s případem u dvou větších akvárek, kdy sama řasa dokázala převrátit pH z kyselého stavu na zásaditý. Vždy když se jí podařilo mechanicky odstranit pH se vracelo k optimálním hodnotám a po jejím rozmnožení, které probíhalo poměrně rychle se vše opakovalo až k hodnotám 7,9. Já osobně bych se držel radami Sida už proto, že jsem přítel světla:-) Odstranit mechanicky co možná nejvíc řasy, co možná nejvíc odkalovat a ještě prověřit jestli NO3 na vstupní vodě není příliš vysoké, nevím jaký používáš zdroj vody. Přeji Ti ať se Ti vše vydaří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2008 14:01 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: achyles73
Hezký pokus. :-)
Pavliina, 31.08.08 10:28:16: ...Dno mi v octě nešumí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2008 10:34 Muž achyles73 [12] - ŽivorodkyRe: pavliina
Určitě se podívej jestli nemáš zásadité dno, část vytáhni a polij ho octem, jestli šumí tak je nanic. Já jsem tenhle problém měl taky a co mě to stálo nervů. Pořád jsem měl zásaditou vodu, kytky nerostly, všude samé řasy, srážel jsem to pH acidem a bylo to k ničemu a ryby taky byly furt nemocné. Opravdu se ujisti že máš dobré dno, to je podle mě snad ta nejduležitější věc v akvariu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 17:23 Žena pavliina [50] Re: Jva
No to mě právě taky napadlo :-O ale narazila jsem to co nejvíce na dno, tak nevím :-( Zespodu tedy ještě nějaký akvacit mám, ale tak cca 1 cm možná ani to ne, ale jak říkám, je to natlačené na písku. Že filtr přestal fungovat poznám až když je pozdě, co? hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 16:53 Muž Jva [6] Re: pavliina
pavliina napsala: Takže naspod akvacitu mi už skoro kouká ta trubka, mám to tedy namáčklé na dně, myslíte, že to nějakým způsobem vadí? ;-)


Nemohl se tímto náhodou vytvořit "obtok" biokvacitu - většina vody je nasávána spodem filtru (asi je tam nyní minimální hydraulický odpor), a zbytek filtru vlastně přestal fungovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 16:26 Muž Yirka [9118] Re: Sid
Jj, já jsem v tomto taky liberál. O rady a zkušenosti se rád podělím, postřehy sdělím,ale(mimo čistotu ČJ)je nevnucuji. P.S.Roste ti to moc pěkně, taky se asi dost nastříháš. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 11:33 Žena pavliina [50] Re: Sid
Jojo, i ruducha se u mě vyskutuje :-( Nevím, co s tím světlem, přesvícené se mi to moc nezdá, asi zkusím opatrně to CO2 a častěji odkalovat a měnit vodu. Ještě malou technickou otázečku, abych docílila toho, že bude vývod filtru více pod hladinou, upravila jsem si akvacit tak nešťastně, že místo abych ho zkrátila nahoře, uřízla jsem spodek :-D Takže naspod akvacitu mi už skoro kouká ta trubka, mám to tedy namáčklé na dně, myslíte, že to nějakým způsobem vadí? ;-)
A moc díky za rady a zkušenosti všem, vyzkouším co se dá a uvidíme s jakým výsledkem love
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 10:59 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: pavliina
Já už jsem napsal, že do malých akvišek CO2 dodávám. Ale neberte to jako doporučení - určitě to není nezbytné!...
Taky do nich přiměřeně svítím. Což taky není nezbytné...
V malých nádržkách také používám bublifuky...
Můžete zkusit, co doporučuje Yirka. Třeba vám omezení světla skutečně pomůže.
Sám jsem zvědavý, co by se v takovém případě stalo. Jestli vidím dobře, máte v tom akvišku kromě zelené řasy i ruduchu. Té se daří i za špatných světelných podmínek... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 10:46 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: ustavprochore
Špejle a odsávání.
EDIT:
Řasa na Hemianthusu byla zlikvidována i s ním! (Tahle kytka byl neuvážený nákup... Byla položena i s mřížkou, na které vyrostla, na písek a nechytla se. Byla příliš hustá, neměla dostatek světla, začala zahnívat...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 10:45 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Yirka
Fotka k příspěvku Vzdávám se. :-)
Máte pravdu, že Pavliiny kytky se obejdou s nízkou úrovní osvělení. Je na ní, jestli zkusí postupovat vámi doporučeným směrem...
Znám jednu restauraci v Olomouci, kde provozují 5 nádrží, do nichž symbolicky svítí stolními lampičkami. Vyjádřeno obligátními W/l to odhaduji na méně než 0,1W/l...
Přesto jim v těchto nádržích přežívají nějaké rostliny. Uznávám, že se takto provozovaná akviška mohou někomu líbit. Mně ale ne.
Já bych toto téma za sebe uzavřel konstatováním, že co člověk, to názor na to, jak má vypadat akviško. Rostlinné nevyjímaje.
Jdu dělat něco užitečného! :-D
(Akviško. ;-) Potřebuje údržbu. :) Foceno dnes v noci.)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 10:28 Žena pavliina [50] Re: Sid
Fotka k příspěvku Tak PH vstupní vody změřeno :) Je o maličkato nižší než v akva - tak asi o 0,2 (přiznávám, je to pouze orientační, měřím kapkovými testy - srovnávala jsem výsledné zabarvení a ze vstupní vody je odstín světlejší - nepatrně ale je ;-) ) Dno mi v octě nešumí :-). Side, myslíte, že je možné přihnojovat CO2 v takto malém AQ? A nebude to k ničemu, když zároveň s filtrem vzduchuji? - voda se mi okysličuje a tím pádem se vytlačuje CO2 z vody. :-O Přikládám foto, jak ta moje katastrofa aktuálně vypadá a to podotýkám, že včera jsem řasu namotávala na špejli a částečně odstranila. S tím by se už asi něčo dělat mělo, nemyslíte? :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 10:03 Žena ustavprochore [567] Re: Sid
Side, i já děkuji za návod, jak likviovat vláknitou řasu... Mně se začala dělat v Riccii (na hladině plovoucí a rostoucí - nikterak bujně, ale roste), takže by mě taky zajímala ta souvislost světlo a řasy... Jinak v té prezentované nádrži "Pro Laduschku" byla řasa z Hemianthusu likvidována namotáváním na špejli? (když to udělám s tou mou Riccií, tak jí potrhám...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 09:56 Muž Yirka [9118] Re: Sid
Mám trošku jinou nádrž než je obvyklé a tak vycházím ze svých podmínek a zkušeností. Vzhledem k objemu AQ 10l předpokládám jeho velmi dobré prosvícení, což při intenzitě 1W/l je pro naprostou většinu rostlin v nádrži kolegyně více než potřebují. Proto (možná) vznikají v nádrži podmínky pro bujení nižších organismů, které od určité koncentrace utlačí řád vyšších rostlin.
Tolik můj náhled, sám svítím při výšce nádrže 70m 120W a v letním období pouze 1 hod ráno a 4 hod večer a s řasami nebojuji a 2x do měsíce stříhám půl kbelíku rostlin, abych tam neměl džungli, plovoucí musím odebírat průběžně.
Určitě se mohou přidat majitelé mininádržek s opačnými zkušenostmi, kteří kolegyni poradí z vlastních zkušeností s podobným objemem, ale sám víš, že často je to subjekt od subjektu velmi individuální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 09:38 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: pavliina
Mno..., tak ještě než jsem dopsal, stihla jste zareagovat. :-)
Rostliky asi v příliš alkalické vodě prosperovat nebudou...
pH 7,4-7,8 není silně alkalická voda. Tyto hodnoty jsou v toleranci v podstatě všech běžných rostlin.
...můžete mi napsat, jak jste dokázal se jí (zelené řasy) zbavit?...
Zkusím to. (A zároveň vám dám odpověď na otázku, jestli je možné v malém akvišku používat CO2...)
Dosazení dalších kytek, důsledné odstraňování řasy z rostlin, pravidelná výměna části vody, zavedení přihnojování CO2 a zlepšení světelných podmínek.
(Světlo je 18W DZ-zářivka v krytu Atman. Původně s ochranným plexi a na "stojáncích", tedy ve výšce cca 10 cm nad hladinou. Dnes bez plexi a položené na skleněných lištách cca 2 cm nad hladinou.)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 09:27 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Yirka
Já nejsem žádný odborník na kytky. Proto se ptám - co by mohlo způsobit, že při silném ozáření akviška se přemnoží řasy? (Že jsou řasy nepřítelem rostlin v akva diskutovat nemusíme; že některé sinice žijí v symbioze s vyššími rostlinami, to sem nepatří...)

Svícení 11W DZ zářivkou do 10 l akviška není žádný extrém. Do 6 l svítím 9W, (a to jen proto, že se mi do krytu /s reflektorem/ nevejde výkonnější), do 24 l pak 57W, (částečně s reflektory), do 112 l aktuálně 90W, (standardně 108W, jenže mi "odešel" jeden předřadník a zatím nebyl čas ho vyměnit; kryt vylepen zrcadlobou folií)...
Pokud nastane problém s řasami, nebývá to podle mých pozorování v souvislosti se silným ozářením, ale často naopak - rostliny např. při zanedbané redukci přerostou a začnou si stínit! Nebo jim dojdou živiny, na prvním místě obvykle CO2...
A v podstatě všechna akviška, se kterými jsem se "potkal" proto, že trpěla "na řasy", jsem dával do pořádku pomocí zlepšení podmínek pro vyšší rostliny, přičemž bez posílení světla se to nikdy neobešlo...

Na otázku v úvodu se mi tedy nabízí jediná odpověď:
Teoreticky mohou v silně nasvíceném akvišku řasy zazlobit v okamžiku, kdy jsou vyšší rostliny omezeny nedostatkem živin, zatímco pro řasy je jejich koncentrace ještě únosná.
(Proto se taky Pavliiny /opakovaně a zatím neúspěšně/ ptám, jaké pH má její vstupní voda...)

Ale rád bych znal váš názor, co pozitivního by vyšším rostlinám přineslo případné snížení intenzity světla v okamžiku, kdy jsou napadeny řasami?
A zajímá mne i váš názor na otázku, zda si myslíte, že řasy jsou na intenzitu světla náročnější, než ("průměrné") vyšší rostliny. (Předpokládám kladnou odpověď, když se vám jeví 11W na 10 l akviško mnoho.)
Nebo je to podle vás tak, že vysoká intenzita záření inhibuje růst vyšších rostlin, zatím co řas nikoli?

(Počítám s tím, že na moje otázky zareagují i jiní... :-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 09:21 Žena Imii [45] Re: pavliina
Vysoké pH ??? Já jsem ráda že se mi daří udržet pH těsně pod 8
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 09:14 Žena pavliina [50] Re: Sid
PH vstupní vody ještě přeměřím ale nejdříve k otázkám.
K čemu po snížení pH dojde, že to podnítí rostlinky k růstu?
Rostliky asi v příliš alkalické vodě prosperovat nebudou. :-O
Zlepší se dostupnost živin?
Živin si myslím, že je až ouvej, teď zkusím měnit vodu 2x do týdne. Ty živiny mi prostě rostlinky nespotřebovávají a myslím si, že právě proto, že je příliš alkalická voda. (Jen můj názor ;-) )
Snížení pH by jistě takový efekt přineslo, pokud byste k němu použila CO2.
Nad tím jsem silně zauvažovala, ale musela bych být hodně opatrná na takový objem, moc se mi do toho nechce :-(
Toto jsou jen moje názory, budu ráda, když mě opravíte a nabídnete svoje rady ;-) Mimochodem, máte zde prezentaci jak jste bojoval také se zelenou vláknitou řasou v malém akvišku... můžete mi napsat, jak jste dokázal se jí zbavil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 07:44 Muž Yirka [9118] Re: Sid
Nejsem takový odborník na rostliny a řasy jako ty, ale přesto si myslím, že přesvícení má určirý vliv na růst řas. Přeřasení pak zase může mít vliv na prosperitu rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 00:13 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: pavliina
...kdybych snížila PH, rostlinky by začaly růst a tím pádem by se začaly zlepšovat podmínky v akva...
K čemu po snížení pH dojde, že to podnítí rostlinky k růstu?
Zlepší se dostupnost živin?
Snížení pH by jistě takový efekt přineslo, pokud byste k němu použila CO2.
Máte jiné vysvětlení?
Co to pH vstupní vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2008 00:09 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Yirka
Jaká je souvislost mezi 11W na 10l a Pavliinými problémy?
Resp. - co pozitivního by přineslo snížení intenzity osvětlení v tomto akvišku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2008 17:38 Muž Yirka [9118] Re: pavliina
Řekl bych že těch 11W na 10l bude moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2008 14:26 Žena pavliina [50] Re: filipsi
Já bych to neřešila, kdyby vše fungovalo. Akva se začalo horšit, rostlinky vůbec nerostou ale chřadnou a řas v akva je požehnaně. PH jsem měřila kapkovými testy, vím, že je to orientační ale přeci jen, když už se výsledná barva začíná zabarvovat do modra, tak už to PH vyšší bude. Napadá mě, že kdybych snížila PH, rostlinky by začaly růst a tím pádem by se začaly zlepšovat podmínky v akva. Vím, že je tu spoustu témat, jak upravovat vodu ale téma, kde by se upravovala voda na takový malý objem jsem nenašla :-( Nepřekrmuji, nehnojím, vodu měním každý týden cca 4 litry a svítím 11 W, filtruji přes bublifuk, voda 26 st.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2008 13:24 Muž filipsi [1295] Re: pavliina
Ja bych rekl, ze to neni zadna tragedie, a ze muzes nadelat vetsi skodu pokusy o upravu, nez kdyz to nechas tak.
rybicky.net/forum/6106 akvarka si nijak nestezuji, ryby take ne.
Ale vzdyt to tvoje na fotkach take nevypada na nejakou katastrofu, nebo se to v poslednich dnech zhorsilo?
(edit - ridil bych se obvyklymi radami, nehnojit, odkalovat, menit vodu, rozumne svitit ...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2008 12:46 Muž isamik [180] Re: pavliina
A pomoci jakeho testu odcitas pH? Jestli kapkoveho takovou vahu bych tomu neprikladal... co se podivat po jinych rostlinkach, ikdyz do 10l bude asi mensi vyber.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2008 12:43 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: pavliina
Jaké pH má vaše vstupní voda?
Jinak na téma úpravy vody se tu popsaly "stohy papíru"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2008 11:25 Žena pavliina [50] – Jak upravit vodu v 10 l akva?
Ahoj, prosím o radu, jak snížit PH v mém 10 l akva. PH je hodně vysoké 7,6 - 7,8, rostlinky úplně zastavily růst a akva se katastrofálně zarůstá řasou sad A myslím si, že rybky asi taky nebudou 2x spokojené. Hodnota KH je 6. Jak nejlépe upravit vodu v takto malém akva? Napadlo mě dávkování CO2 ale do takového objemu je to riziko, ikdyž jako filtr mám bublifuk, který zase současně vzduchuje, tak zas takové riziko by to být nemělo ale zase nebude to tím pádem zbytečné?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2008 08:10 Muž Yirka [9118] Re: NIKO
Myslel jsem tím přesně to co píšeš, to je watáž skutečná, ne ekvivalent.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2008 23:20 Muž NIKO [527] Re: koudyliberec
Jak píše Isamik - 75W je tzv. ekvivalent = úsporná 15W zářivka údajně "svítí jako 75W žárovka". hmm
Ve skutečnosti "svítí" zase jen jako 15W zářivka, což je při vašich rozměrech akva pro eventuální potřebu rostlin žalostně málo. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2008 23:19 Muž NIKO [527] Re: Yirka
Já bych řekl, že je třeba opravdu těch minimálně 00,5W vlastního výkonu.
O čem je, prosím, řeč? Nějak mi unikají souvislosti. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2008 21:29 koudyliberec Re: Yirka
Pokusím se přidat na osvětlení chci udělat nový kryt tak to vylepšim ale na ty hodnoty co jsi psal si musím pořídit techniku.Zatím moc děkuji píšu z práce tak se ozvu v pondělí co jsem zmáknul.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2008 21:20 Muž Yirka [9118] Re: koudy
To světlo bude asi opravdu málo, protože ta úsporka se nedá brát podle toho co má deklarováno jako náhradu. Já bych řekl, že je třeba opravdu těch minimálně 00,5W vlastního výkonu. Co se vody týče, tak důležitější než Ph bude NO2 popřípadě NO3. Co se slunečního svitu týče, sám jsem taky zvědav jak to bude v létě fungovat. Přinejhorším zastíním. Hodně zdaru! ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2008 21:20 Muž isamik [180] Re: koudy
Nemas tech skalar nejak prilis na tak maly akvarko? Ta usporna zarivka asi nema vykon 75W, je to jen matouci oznaceni. Nehlede na to, ze nadrz nepokryje osvetleni rovnomerne. Co se tyka osvetleni, tak toho bylo napsano mnoho :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2008 21:13 koudy Re: Yirka
Takze abych doplnil ty info mám venkovní fikltr aqua miny(podle výrobce na 120 litru stačí ale??)pak mám jeden vzduchovací kámen.Topení ani nemám protože mám teplý byt.Naposledy jsem měřil ph6.Osvětlení mám jednou uspornou žárovkou o výkonu 75W.(není to málo na 60 cm?)To stěmi rostlinamy skusim vylepšit ted o výkendu.Mám to aq taky bez pozadí vypadá to dobře akorát mám strach ze slunečních paprsku a ryby jsem myslel přidat tak 3 ancistrusi a nějaké tetry protože se mi zdá že když ty skaláry jsou samy tak jsou víc lekavé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2008 20:59 Muž Yirka [9118] Re: koudy
No, ta výška je pro dobré prospívání skalár na spodní hranici,ale jinak to jde. Po 8 týdnech máš nejhorší čas určitě za sebou. Nebál bych se přidat ještě ancistruse a popř. nějaké pancéřníčky. Na tak velké Aq potřebuješ mnohem více rostlin, je možno se vydat cestou kryptokorin nebo echinodorů. Prohlédni si je v atlasu a pak nakup (alespoň 10 ks), ale to je minimum. Zelená řasa většinou znamená příliš světla. Jaký máš filtr? Měříš nějaké parametry vody?
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [56] 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484-jak-se-zbavit-ras-v-akvariu?od=2751