Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Nojo na trojky jsem myslela, už mě tam pár lidí lákalo, ale když se tam s nikym neznám
já sem takový introvert.
TEď mám největší problém s řasou. Sinice je tam zatím jen malinko..... odsátí není problém. Problém je, jak to zařídit aby to tam nerostlo
a jeste jak tak zkoumam tvou prezentaci nadrze, tak bych pridal na zkouzku par otiku, jsou to skveli udrzbari skla a do dna piskorky, i kdyz te potrapi pri sazeni kytek, ale skvele odstrani prebytky....
jinak zde je fotecka meho akva na zacatku brezna, upozornuju ze akva ma rozmery 60cm x40cm, 30cm vyska
koukam ze jsi z praglu... nechces nekdy dorazit ke 3trojkam a tam do detailu probrat sve problemy s Vaclavem a jinymi rostlinkari?
pripadne ti mohu nabidnout exkurzi u sebe v praci s demonstraci CO2 zasobniku me vlastni konstrukce
jinak i z korebecku jde sinice odsat.... hadicka+spojka+skrtitko + tycka/sazec(aby se s tim lip manipulovalo) = vysavac na sinici
a jak tak koukam tak mas vysoky PO4
kdyz jsem bojoval s vlaknitou rasou tak jsem mel vic jak 3/4 objemu tvoreny rotalou!
ale v mym pripade bych velky podil pripsal i tomu hnojeni do dna a tydeni vymene vody
Já myslím že nemám v akvárku málo rostlin.
no ona ta koncentrace se muze docela menit... ja mam skoro 40mg/L a rasa je na vic nez prijatelne urovni... opravdu je zaklad mit dostatek prosperujicich rostlin (zastavam nazor ze mohou vylucovat urcite latky branici rozvoji ras)
tech 20mg/l je podle me urcity kompromis, byl to muj odhad
Pokud tam leješ vodu která má 35mg/l a v akvárku Ti zůstává 25mg/l, tak to by svědčilo o tom, že NO3 není moc spotřebováváno. Mrkni se na to co jsem Ti psal o té cirkulaci vody. To měření v akváriu je děláno kdy? Mám na mysli, jestli před a nebo po výměně vody.
Když je optimální 20mg/l, tak já mám 25mg/l to není zas tak moc, aby tam tak bujela řasa.......... ale v tom článku píšou 5mg/l - tak to už je docela rozdíl.
ja pistii, ricii, limnobium, okrehek, rotalu i bacopy pouzivam jako urcite predcisteni.... pred plosnym filtrem mam takove zakouti dzungli, kde nejni hnojeni ve dne, poradne to tam odkaluju, takze jsou nuceny brat ziviny z vody, coz je podporeno proudenim pred filtrem, a v korenech se zachycuje rostliny odpad
je to raj pro sneky, krevetky i poter, zbytek akva pekne prosperuje
jen pri tydenim cisteni odebiram prebytek rostlin
kdyz jsem mel preply spinaci hodiny a sviceni jelo nonstop tak prvni co zacalo odchazet byly plovouci kytky, takze bych je videl jako skvely indikator ze neco nejni v poradku se zivinami/svetlem
optimalni hodnota NO3 je nekde okolo 20mg/L, ale muze se to lisit podle konfigurece akvarka
No já žádné velké nemám, jenom malinké - nějak nerostou do velikosti, jen se množí. Tak je nechám a nebudu redukovat a pořídím růžkatec. Jen se mi líbilo že se to dá použít jako indikátor a podle toho regulovat hnojení, což u mě nepůjde. Jaká je tedy optimální hodnosta NO3?
Nevidel bych to tak cerne.
Mala Pistia produkuje zase male, velke kusy produkuji vetsi. Takze kdyz se nechavaji male, a velke se vyhazuji, za nejaky cas jsou na hladine same male, ktere moc netrci z vody, a zaroven je jejich listi vice prusvitne, takze je pod nimi mensi tma, nez pod velikymi kusy.
Libi se mi velikanske Pistie s nadhernym korenovym systemem, ma to hodne do sebe, jenze pod tim uz roste malo co. Spousta lidi tuhle rostlinu vyhodila jen proto, ze netusili, ze muze byt mala a placata, jen staci nevyhazovat ty pribyvajici male, ale naopak ty nejvetsi.
Vyměnil bych tu Pistii za Růžkatec, nebo použij vzrůstnou rostlinu, jako třeba Vavislerii Gigantea, nebo Cryptokoryne Aponogetifolia(toto řešení mám já), u tý Valisnerky mě vadilo, že se musela každý týden redukovat, protože rostla jako blázen a čím víc jsem listy stříhal, tak tím víc to rostlo, tak jsem jí vyměnil za tu Kryptošku.
To je blbý, s tím nic neudělám.
Tak to podle mě griluješ.
Ja bych tu modrou dal pryc. Treba ne na stalo, ale na mesic, pro ten pokus, bych to urcite zkusil ji nahradit zlutou. Nedaval bych ji pryc bez nahrady, to by se snizilo svetlo, a Pistia ho oceni, aby dobre pumpovala z vody co jde, navic pod ni nebude takova tma (samo pri jejim obcasnem vyhazovani, pac pod totalne prerostlou je tma vzdycky).
Já krycí sklo nemám, zářivky jsou v krytu, ale nevím jak blízko u hladiny.... počítám tak 4cm přibližně.
Já griluju v monetě kdy mám zářivky položený na krycích sklech. Jakmile jsou nainstalovaný na víku krytu, tak to roste jako blázen.
Jak poznám že je opékána? Je to dost možné. TEď nejsem doma, ale večer to změřím.
Pozor na výšku zářivek nad hladinou. Pokud jsou nízko u hladiny, tak ty nažloutlý listy u Pistie nemusí být známkou toho, že trpí nedostatkem živin, ale že je lehce opékána těma zářivkama. Moje zkušenost.
Mám to v presentaci: 3x39W T5 (2x Phlilips 830 (v poledne na 2 hoďky vypíná), 1x nepopsaná - do modra). 8-21hod
Myslíš že bych tu co svítí studeně (do modra) měla nahradit žlutou?
Davej PMDD presne tolik, aby akorat trpet prestala, pak to bude akorat, a dava to sanci spotrebovavat z vody vsechno - aspon v mire, jak to takto jednoduse lze udelat.
Podivej se na barevnou teplotu tech zarivek. Kdyz budou zarivky znaceny treba 830 nebo 827, bude to fajn. Treba vliv tohoto precenuji, ale kdyz jsem drive svitil halogeny, pak usporkami 4100K, a pak usporkami 2700K, ze mene problemu jsem mel, kdyz bylo svetlo teplejsi, tedy s nizsi barevnou teplotou. Jiste, jde i o to kolik se sviti, ale k tomu poslouzi prave ty plovouci rostliny.
Jiste, jen ma domenka, vliv mohlo mit i cokoli dalsiho, ale pri dnesnich cenach zarivek bych zkusil mit vsechny 827 nebo 830.
Okrehek mit jiste nemusis, i ta Pistia staci, ja ho mam, popisoval jsem jak to u mne bylo.
Ta moje trpí, má žluté listy...... to je tedy dobrý indikátor.
Mimochodem, takto vypada hladina s PMDD na spodni hranici, Pistia uz trosku trpi, mirne nazloutle listi, ale jinak roste dobre, jemne bych mohl pridat:
rybicky.net/nadrz/10771/14.jpg
A takhle nejak vypada Pistia, kdyz se PMDD davalo o neco vic, stejne akvarium jen o par mesicu jindy:
rybicky.net/nadrz/10771/3.jpg
Myslim, ze je to prave o najiti toho mnozstvi, kolik PMDD davat, aby to rostlo, ale aby PMDD bylo jen tolik, kolik to potrebuje.
Mám popsáno co mám za zářivky..... čemu říkáš obyčejné? Nemám akvarijní.
Myslíš tedy snížit světlo a snížit NO3? Víš co mi to dalo práce než jsem se zbavila okřehku? To se mi tedy nechce ho tam vracet.... co třeba místo toho Růžkatec? Jinak Pistii mám, tak jí nechám víc rozrůst. A co ten Fosfor?
Už jsem zkoušela vypnout 1 zářivku a svítit jen 2, trochu to pomohlo, ale Glosostigma se mi začala natahovat za světlem.
Popisu, jak jsem se zbavil zelene vlaknite rasy, ty ostatni jsou legarce a zbavis se jich zaroven. Tedy asi az na Ruduchu, tu jsem dorazil Tetra general tonic, ale pri problemech ktere popisujes...
Mrkni jake mas zarivky, a nahrad je obycejnymi, ovsem teple bilymi, 2700K - vsechny, bez vyjimky vymenit, alespon na cas zasahu, pak se da zase zkusit neco vratit. Na hladinu dej
rybicky.net/atlasrostlin/pistia_stratiotes a
rybicky.net/atlasrostlin/lemna_minor . Kazdy den hnoj rano PMDD bez NO3 a to tolik, aby Pistia mela krasne zelene listy, ne zloutnouci, ne jinak barevne zilky, ne hnijici, a ten Okrehek aby pribyval ze dne na den a byl sveze zeleny. To mnozstvi PMDD nebude nijak velke, je potreba najit tu spodni hranici, a ty rostliny jsou zaroven indikator, reakci na zemny poznas uz za par dni, reaguji dost rychle. U mne to jsou 2ml PMDD na nejakych 150l vody - nasel jsem proste to mnozstvi, abych doladil tak nejak vsechno do spravneho pomeru.
No a az to udelas, v akariu pomalu stmiva, hladina zarusta, dusik se z vody pumpuje rostlinami jak muze, a rasa trpi. Hladinu je treba udrzovat, ty prebytky vyhazovat, asi tak 2x za tyden vyhodit polovinu hladiny, roste to silene, jak jednou zacne rust, je vyhrano. Bal jsem se horsi difuze vzduchu do vody, takze jsem pri tom zarustani hladiny vzduchoval. Trvalo to asi mesic, nez jsem zjistil, ze nejen ze uz zelenou vlaknitou rasu nevytahuji, ale ze uz ani zadna nikde neni. Rostliny pod temi plovoucimi kupodivu ani moc neutrpely, kdyz se ta hladina udrzuje zarostla tak napul (nesmi to byt totalne neproniknutelne), rostou mozna pomaleji, ale neodchazeji, alespon takove ty bezne.
Dnes skoro nevim co je rasa, az na trosku zelene prisedle po opetovnem prisviceni, kterou nechavam na ostatnich nez prednim skle (jsou to spis naznaky), at maji ryby co to zerou co odobavat.
Neni to jiste dokonaly navod, mozna neco z toho precenuji a neco nedocenuji, nicmene pomohlo a jsem rad.
Ten filtr bych dal na plnej výkon a pořídil roztřikovací rampu, čímž se bude voda v akva více pohybovat a to jak známo sinice moc nemá ráda a zároveň se zpelší přísun živin k rostlinám. Vodu bych měnil 1x týdně 30% objemu akva. Tu dávku PMDD bych ještě ponížil, popřípadě vysadil úplně a po nějakej čas bych hnojil jenom výměnou vody, která může být dělaná klidně 2x týdně. Přistínil bych hladinu nějakejma plovoučkama, ale nenechávat moc rozrůst, jenom lehce, vždy redukovat.
TYJO a já myslela že info v presentaci je vyčerpávající
Hnojím cca 4-5ml 5x týdně, měním cca 20-30 litrů. Co se týká hodnot vody tak v popisu jak je napsané "z vodovodu" mám hodnoty vstupní a pak tam mám měření, takže 35 NO3 je vstupní.
Patentky proplachuji. Filtr jsem nečistila asi .... před několika měsíci. Je přiškrcený, rampu nemám, malinko čeří hladinu.
Vývod CO2 jde do filtru. Nevím co je pravdy na tom že to může ničit bakterie...
Při odkalování se snažím rejpat (sinice se tvoří na skle dole v písku), ale mám tam velkou plochu koberečku tak to nejde.
Píšeš v prezentaci, že hnojíš PMDD, kolik a jak často? Jak často a kolik vody měníš? To jak Ti akvárko spotřebovává NO3 si ověříš tím, že změříš hodnotu před a po výměně vody a uvidíš kolik toho je akvo schopný spotřebovat. Ta hodnota 35 mg/l je hodnota vstupní vody?
Píšeš, že krmíš patentkama, proplachuješ je před tím než je dáš do akva? Co filtr, jak často ho čistíš a co jeho výkon, je přiškrcenej, nebo jede na plno? Používáš roztřikovací rampu? Když odkaluješ, tak jenom zlehka, nebo rejpeš do dna?
Ahoj, mohl by mi někdo prosím poradit s řasou? Od založení akvárka mi to nějak nechce fungovat, střídavě bojuji s různými druhy řas, i se sinicemi, pořád nemůžu přijít jak na to. Teď momentálně mám v akvárku asi 3 druhy řasy: slizká na skle co se udělá do druhého dne, vláknitá, štětičková a taky jsem si všimla že začíná modrá sinice. Podle tabulky poměru NO3 a P - by se neměla dělat zároveň rasa a sinice..... já už nevím. Kolik by mělo být správně NO3?
Starší reakce
říkal mi, že v zajetí doroste tak 15cm, víc asi ne.
jj, to jsem už viděl v akvaristice, jaký to dá problém. Ale zatím je malá
Pak to bude asi horší
)))
Jenom pozor na tu velikost akvárka, dokáže dorůst slušných rozměrů, ale do podzimu než bude to větší akva udělá svojí práci i tady.
Tak ti držím palce, až se jí budeš chtít zbavit a vylovit jí z akvárka.
Martin Honzejk
kaqpo napsal: .. V akváriu niesú žiadne živočíchy a ani zatiaľ nemôžem pridávať nakoľko NO3 je nemerateľné...
Asi jeste trochu cist, jak to s tou "chemii" v akva je. A s rasou mene "bojovat".
Dík. Len škoda, že som taký hlúpy a pri prerábke som si urezal len 4 stonky z limnophily a zvyšok aj s heteranterou zosterifoliou som vyhodil. Čo už ale takú burinu zoženiem rýchlo
Přidat rostliny, jinak Ti ani to snížení světla nepomůže. Ničím nehnojit a nechat rostliny, aby začaly fungovat. V tom akváriu nejsou téměř žádní konzumenti živin, který tomu akváriu dopřáváš a ta zelená řasa je logickým vyústěním Tvého postupu. Napěchuj to akvárko rychlerostoucíma stonovkama a oni Ti pomůžou to akvárko stabilizovat a až vykonají svoji práci, tak je klidně můžeš měnit za nějaký fajnovější kousky, kterým pak budeš moci dopřávat toho více světla a přísunu živin. Vodu měnit v začátku akvária co nejčastěji je dobrým postupem.
Čaute, objavila sa mi v akvárku zelená vláknitá riasa ale komplet všade na dne na rastlinách na skle proste všade zatiaľ je v začiatkoch tak chcem čo najskôr sa jej zbaviť. Trápi ma to hlavne kvôli tomu, že zo začiatku sa HC pekne rozbehlo a teraz začalo stagnovať. Akvárium je 2 týždne po založení, má 63 litrov svietil som 12 hod denne osvetlenie je 2x24 wattov + reflektory, pridávam CO2 z kvasníc, zatiaľ bez hnojenia ale mám objednané PMDD. V akváriu mám HC, eleocharis parvula, limnophila sessiliflora, riasovú guľu, jávsky mach a anubias barteri var. nana petite. Zatiaľ som vymenil trubice za 2x14 wattov a skrátil som dobu svietenia, odstavil som CO2 a mením vodu každý druhý deň. A zaujíma ma či mám pridávať CO2 a začať hnojiť až mi dôjde PMDD alebo nie. Budem vďačný za každú radu, ktorá mi pomôže ale aby som tým nezrušil HC a eleocharis. V akváriu niesú žiadne živočíchy a ani zatiaľ nemôžem pridávať nakoľko NO3 je nemerateľné.
Odkaz na AQ -
rybicky.net/nadrze/12610
Neskôr dodám aj niejaké aktuálne foto ako to vyzerá s tou riasou.
Tak já mám zatím jen 45L a pořád bych tam něco chtěl dávat
Tak jsem tam dal aspoň Heleny, aby zredukovaly malé šneky a musím uznat, že asi po 3 dnech jich je tam o hodně míň. Ale na podzim se přestěhujeme a plánuju akva 150x60x60, už mám Eheim 2075 připravenej a jediné co pořád nevím, jakým stylem se akvárko bude ubírat. Nejvíc se mi líbí barevné rybky, což je většinou Malawi, ale trošky bych tam přidal pár kytek a nějaké pozadí. Na druhou stranu Malawi je většinou pár šutrů a to je vše, tak prostě tápu:(
Tim jak jsi jel na jistotu, nejak moc to znam osobne
.
Jsem takhle bral kazdy Echinodorus, ktery byl po ruce, ze se nejaky chytne, a ted to zacalo konecne vsechno rust, a nedokazu si predstavit, ktery nekomu dam, kdyz se mi libi cela sbirka. No zkus si vybrat, jestli je hezci Amazonka sirokolista a nebo uzkolista, kdyz to akvarko neni nafukovaci?
Ještě mi řekni čím, ať to můžu někdy zopakovat
Pobavil's, funguje to
.
jel jsem na jistotu
)))))))))))
Dvě Heleny ve 45 l opravdu důkladně luxují akvárium od šneků.
Tak i to je možný, to bylo první, co mě napadlo, proč se to začlo dělat, ale taky v tu dobu začalo být dost teplo a jsem v podkroví. Navíc jsem teď koupil dvě Heleny, aby zredukovaly šneky a ono to je špatně:( Když v AQ uvidím ty šneky na čistění od řas, tak jednoho většího vemu a max ho sežerou, ale myslím, že ne.
...Problém je, že se mi začla na skle tvořit zelená řasa. Jsou to takové malinké chloupky. Nikdy mi akvárko na tohle netrpělo. Až když ancistrus (největší) začal hlídat potěr. Pak najednou se to objevilo na stěnách...
Možná je tady zakopaný pesan.
Když neměl starosti s potomstvem, měl víc času na údržbu.
...Jinak kytky tam jsou tyhle. Prý to jsou Anubiasi, ale nevím...
Na fotce jsou kryptokoryny. Mrkněte do zdejšího atlasu.
Tak seznam kytek si uložím a až půjdu do AQ, tak se mrknu, zda tam něco mají. Jinak na hladinu jsem myslel, že nic dávat nebudu, aby to zbytečně nestínilo. Jinak mečovky budu redukovat. Mám menší a tak do měsíce je dám známému, takže tam zůstanou jen 3.
Jinak svícení už jsem nastavil a dám tam pauzu 3 hod. Děkuju za tvou práci a obětavost
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [48] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43706x