Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.11.2020 17:51 R Muž ctibum [6926] Re: tdog
Ta rybí osádka se mi nezdá moc ideální na 60 litrů (hrubý objem?)... Tam v pravém dolním rohu je Thorakát? Dál tam máš co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2020 17:26 tdog Re: vaclav
Akvárium je 60l, zajeté a osvětlené 13W LED EXPERT Colour (765 lm / 6500 K). Přidávám komplexní hnojivo EasyLife Profito 1x týdně a CO2 téže značky denně. Vodu měním každé dva týdny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.11.2020 16:00 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: tdog
Ahoj, udělej si prezentaci akvária s co nejvíce informacemi, to je to nejlepší co můžeš udělat. Jen z fotky toho moc poznat není. Jinak to co uvádíš je spíš boj s řasami ale na sinici to neplatí. Na 4-5 dní akvárium zatemnit a pokud se časem vrátí tak upravit poměr NO3-PO4. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2020 14:20 tdog – napadené listy
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den, mám už dlouhodobý problém s těmito sinicemi napadající listy a dekorace viz obrázky. Zkoušel jsem přerušované svícení, hnojivo a tekuté CO2, bohužel bez výsledku. Mohl by mi někdo z Vás poradit, co s nimi? Děkuji za každou radu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2020 20:54 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: bikerek
Tak asi bych nedával draslík budeš ho mít v akváriu dost pokud používáš KNO3. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2020 16:44 Muž bikerek [9] Re: bikerek
díky všem za reakce.. takže je to nějaký druh sínice, tento jsem ještě neměl, jednou jsem měl zelenou, slizkou a smradlavou sínici, která šla otěrem lehce z listu rostlin odstranit.. tato je pro mne nová.. dno je vyměněné a nově přihnojené substrátem pro vodní rostliny - proti prezentaci, znovu jsem tam jen neaktualizoval stav tedy datum, jelikož skladba zůstala stejná.. dno mám cca 1 rok. bodové 2x50w reflektory jsem zvolil kvůli hloubky akva 70cm - cca 5-6cm dno, jelikož mi odešlo opět polské 4*39w T5 osvětlení - na poláka mi došly nervy a trubice, které nikdo poblíž neměl skladem. Světlu sínici nepřikládám, jelikož se vytvořila ještě před záměnou světel.
Co se týče hnojení - jedu už několik tel podle Goliáše, míchám si sám a týdně dodám do akva 9,9 mg/l NO3, 1 mg/l PO4, 9,7 mg/l K, 3,7 mg/l SO4 , 0,11 mg/l micromix Fe, MgSo4 dodávám při výměně minimálně 50% vody 4čaj. lžičky přímo do akva. Neměním vodu týdně, ale co 2 - 3 týdny při údržbě (dle volného času), CO2 jsem místo zapínání při světlech nechal raději v menším množství nonstop , zdá se mi to lepší než velké výkyvy při spínání. takhle když rozsvítím je v akva co2 dost a rostliny nemusí čekat, než se mi akva nasytí co2, ryby to snášejí také bez problému (aspoň myslím :-)
Zkusím zvýšit lehce dusičnany NO3 a koupím proudové čerpadlo, kterým zvýším proud v akva až ke dnu, to co mám asi úplně nestačí.. díky všem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2020 20:19 Jarden Sk Re: MichalV
Na 250l akva je 100w led reflektor dosť silné svetlo a dávky dusíku sú zvýšené, tak fosfor bude nízko.Ďalší problém je zrejme nízke Ph /CO2 nonstop/ a problémovejšia nitrifikácia s vyšším org.odpadom a slabou údržbou-málo kyslíku pre baktérie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2020 19:56 Muž MichalV [327] Re: Jarden Sk
veď práve, netušíme ako hnojil doteraz, krmivo má bohaté na fosfor. Fosfor sa na rozdiel od dusíka nemôže z akva dostať v plynnej forme a ak ho nemá v substráte, tak vo vode ho mať bude haba koľko. Otázka je, či v anorganickej forme. Čiže by som šiel po príčine ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2020 19:31 Jarden Sk Re: MichalV
To asi ťažko...Substrát bol dodaný do akva v 2015 a odvtedy sa len hnojí-ale ako? Je tam dlhodobý problém s org. odpadom a tento typ substrátu neviaže živiny ale uvolňuje a v tej akadame určite také množstvo fosforu nebude.Aj Platinum ti viaže fosfor, ale ak máš vo vode pri Platine 0mg/l, tak v substráte nenameráš ani 1mg/l a to je iný level proti Agrosubstrátu či Akadame, takže naviazanie fosforu v substráte a 0 vo vode vylučujem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2020 19:10 Muž MichalV [327] Re: vaclav
ten pomer môže teraz kľudne mať 10:2 tak tam by som fosfor nezvyšoval. A ak by aj test ukázal 0 mg/l PO4, kde ten fosfor je? Našli by sme ho asi v dne. Nad týmto sa treba zamyslieť.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2020 18:02 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MichalV
To pivo by jsi asi prohrál, je to přesně o úpravě poměru NO3-PO4 Nemusí to být přesně 10:1 ale aspoň se k tomu přiblížit. Několik let jsem jí už neviděl. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2020 17:19 Jarden Sk Re: MichalV
Samozrejme... A nutná výmena vody ešte k tomu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2020 17:11 Muž MichalV [327] Re: Jarden Sk
moje skúsenosti sú také, že rástla len na rozhraní substrátu a vody. Všetko čo vytŕčalo požrali slimáci - bola to žiadaná potrava.
Ja som nameral PO4 cez 6 mg/l. Fosforu mi "chýbalo" len do momentu, než som ho zmeral, ak vieš čo tým myslím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2020 17:03 Jarden Sk Re: MichalV
Asi máš málo skúseností so sinicou, myslím že václav vie o čom hovorí...Pridávanie fosforu nie je až tak dôležité, ale správny pomer voči NO3 je dôležitý, videl som akváriá kde bolo fosforu cez 2 mg/l a sinica sa držala.Množstvo kyslíku v akva je ďalší dôležitý faktor pri sinici, podobne s tým súvisí aj viac konkurenčných baktérii a pridávanie napr. Pristine alebo Dennerle baktérie tiež účinkujú-mám to odpozorované z iných nádrží-peroxid je tiež účinný zdroj O2-nielen činidlo na ničenie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2020 16:35 Muž MichalV [327] Re: vaclav
takých skúseností bude mnoho, a možno rovnako veľa keď len pridanie fosforu nepomohlo a pokračovalo sa ďalej v hľadaní príčiny.
Bez merania je to len strieľanie od pása, možno trafím, ale neviem prečo/ako. Pozri sa čím kŕmi a osádku rýb. Stavil by som sa o pivo, že tam nie je 0.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2020 16:26 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MichalV
Roky jsem se trápil se sinicí která se stále objevovala. Až když jsem začal přidávat fosfor tak dala pokoj. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2020 16:22 Muž MichalV [327] Re: bikerek
mňa by tiež zaujímala hodnota NO3 a PO4. Nemyslím si ale, že by bol fosfor tak nízko, aby to rastlinám nepostačovalo. Máš test? Ako hnojíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2020 15:36 Jarden Sk Re: bikerek
Je to sinica, prihnoj aj fosfor aspoň na PO4 1mg/l a na noc vzduchovanie. NO3 okolo 10-15mg/l.Opatrenia asi už ostatné vieš...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.10.2020 12:16 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: bikerek
Máš změřené NO3 a hlavně PO4 v akváriu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2020 11:56 Muž bikerek [9] – Identifikace řasy / sinice
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den, rád bych požádal o pomoc s identifikaci řasy, nebo sínice, která se mi tvoří na dně a vytváří souvislé zelené až hnědozelené plochy, které jakoby prorůstájí dno a to kompaktně se substrátem. Tvoří se jen na dně ne na rostlinách, nejde to odsávat jelikož to tvoří jakousi krustu se substrátem, takže musím podebrat rukou nebo siťkou a odstranit i část dna, které ubývá. Hnojim, co2 dodávám, světlo jsem omezil, odstraňují, proud v akva mám kdy sinicím nesvědčí ( i kdyžv hloubce cca 60cm je trochu problém) ,ale nemohu se zbavit. Spíše se mi nedaří najít co to je, abych mohl bojovat, protože klasické silnici to neodpovídá. děkuji za pomoc nebo snahu určit tuto potvoru.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2020 21:48 Jarden Sk Re: Žako
Je tam málo fosforu a dusíku,to v hnojive nemáš, takže ešte prikúp Plus N a P. Najlepšie je to podľa mňa hnojiť podľa testov NO3 a PO4 na určité hodnoty vody-pozri si to na mojom profile,nechce sa mi to zase všetko vypisovať. Údržbu by som ale zlepšil na 1/2 vody za týždeň aj s vyčistením filtra/aspoň vaty/.Je to prisadnutá riasa-na kameňoch je zaujímavá, ak sa ti nerobí aj na skle tak to nemusíš riešiť ak sa ti páči.Na tých červenolistých musíš dvihnúť fosfor, inak tie staré listy budú zariasené-aj na 1,5 mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2020 20:07 Muž Žako [4] Re: Jarden Sk
Jaký substrát to už nevím jinak měním zhruba 30%vody každých 14 dnů a jednou za měsíc a půl čistím filtr
A odkaluju jen po povrchu vůbec nezasahuju moc do hloubky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2020 19:31 Jarden Sk Re: Žako
Aký máš substrát pod štrkom? Ako často a kolko meníš vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2020 18:57 Muž Žako [4]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím může mi prosím někdo říci o jakou rasu se jedná a jak se jí nejlépe zbavit? Jinak hnojim bioflor mastr od Rataje a co2 je z bomby
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2020 18:41 Jarden Sk Re: spirki
Ahoj, tak je to ok, vodu máš dobrú a horčík hnojiť nemusíš stačí ti výmena polovice vody a prihnojiť čo som písal predtým.Svetlo by som ale trochu ubral, spotreba dusíka je značná na menej rastlín a nebál by som sa to zdvihnúť s NO3 na 10mg/l a PO4 na 0,8-1mg/l+trochu Tenso. S Ph by som to s tou kyselinou opatrne skúsil. Odkaluj zvonom, aby si to nevíril po akva, sadá to na rastliny a robia sa na tom riasy-nech to ide všetko preč.Silnejšie prúdenie by nemal byť potom problém-stačí častejšie čistiť vatu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2020 17:11 Muž spirki [10] Re: Jarden Sk
Tákže, prišla mi táto odpoveď z vodární:

Vodivosť sa pohybuje od 24 - do 30 mS/m, Vápnik - 35 - 42 mg/l, Horčík 10 až 12 mg/l a tvrdosť od 1,1 - do 1,5 mmol/l. Záleží na výdatnosti vodných zdrojov a ročnom období.. Teraz sú hodnoty na tej nižšej úrovni.

Ešte k hnojeniu, testy mám kvapkové JBL, PO4 0,2-0,4; NO3 1-3mg/l, KH2PO4 mám ale nechcel som pridávať aby som udržal ten pomer 1:10 lebo aj keď KNO3 dávam podstatne viac než doporučená dávka, ku 5mg/l sa to vyšplhá len občas. Je tam nejaký limit aká je bezpečná dávka alebo mám proste pridávať dovtedy, kým nedosiahnem 5 a viac stabilne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2020 18:04 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: spajk17
Musíš počkat až se ti zaběhne akvárium a pak většinou zmizí. Jinak rozsivky s chutí konzumují plži a krunýřovci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2020 17:54 Muž spajk17 [19] - Raci, krabi, krevetkyRe: vaclav
A co stim aby se nedělala dal ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2020 17:46 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: spajk17
Jsou to rozsivky běžná věc v nově založených nádržích. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2020 17:23 Muž spajk17 [19] - Raci, krabi, krevetky
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, v akvárku se mi vyskytla tato řasa. Akvarko je založené 2 týdny. Čím to může být ? A jak proti tomu bojovat ? Na hladině mám nastane skvrny. Chtěl bych to zachytit včas.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2020 20:44 Jarden Sk Re: spirki
Musíš upraviť hnojenie. Vodu máš tvrdú, tak tam bude Ca a aj Mg zrejme dostatok a draslíku dávaš tiež moc. Kúp si test sera NO3 a PO4. K hnojeniu aj Kh2PO4 alebo tú kys. fosforečnú na zníženie Ph. PO4 tam nemáš skoro nič.
Takže budeš hnojiť len tenso+KNO3 a KH2PO4/alt.kys.fosforečná/.Pridávanie podľa hodnôt NO3 a PO4 aby si mal cca10:1. Výmenu ale zlepši na polovicu vody s prihnojením. Až budeš vedieť ten horčík a vápnik daj vedieť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2020 19:09 Muž spirki [10] Re: Jarden Sk
S obsahom Ca a Mg to bude horšie, na stránkach majú udávané len Fe a Mn, písal som im mail tak uvidím čo odpíšu. Vápniku ale bude viac, usadeniny máme všade, na skle v akváriu, rýchlovarná konvica je do 3 týždňov solídne pokrytá.
PMDD je balíček z Invitalu, 33g MgSO4; 14g K2SO4; 15g Tenso - na 500 ml vody, hnojím nižšiu dávku, teda 6ml denne na celé akvárium. Ďalej pridávam KNO3 - 1mg/l NO3 a 0,6mg/l draslík denne.
Svietim prerušovane 5 hodín, 3 hodiny pauza a zase 5 hodín. Nepovedal by som, že je problém silné svetlo, lebo kým som pridal 36W LEDku a svietil som len T5 39W trubice s reflektormi, rybám sa síce intimčo páčilo ale rastlinám sa vôbec nedarilo, iba hnili a každý deň som zberal plnú dlaň odumretých listov, teraz OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2020 17:03 Jarden Sk Re: spirki
Upresni to hnojenie PMDD-čo presne aké zložky PMDD pridávaš a aký je obsah Ca a Mg vo vstupnej vode Popradskej-malo by to byť na stránkach vodární podľa bydliska. Ako dlho svietiš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2020 14:06 Muž Maro_s.12 [96] Re: spirki
Viem že táto čierna riasa sa na starých listoch objavuje kôli velmi silnému svetlu. Tiež som ju mal na anubiase čo bol blízko svetla ale ten čo bol dalej na tmavšom mieste je krasne zelený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2020 14:00 Muž spirki [10]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, mám akvárium (viď prezentácia), a v ňom problém s riasou na skle a rastlinách. Potreboval by som poradiť, čo z možných opatrení, ktoré prichádzajú u mňa do úvahy bude najlepšie. Začalo to ešte v starom 160l akváriu, keď som si s rastlinkami doniesol aj zelenú prachovú riasu, po jednej fľaške AlgExitu ustúpila, zmenila sa zo zelenej na hnedú, ale keďže rastline som presťahoval do nového akvária, prežíva ďalej. Hnedý povlak na skle je tvrdý, a musí sa oškrabávať, na listoch takisto -oškrabať, ani mechanicky odstrániť nijako nejde. Purigen trochu pomohol, ale nie úplne.
Viem, že často zato môže veľa organického odpadu, ale výkaly pochytá predfilter bezproblémov, odkaľovať ani nemám čo, vo vode sa akurát vznášajú jemné častice, akoby prachu a tie odkaliť ani pri najlepšej vôli nejdú, zdvihnú sa vždy pri kŕmení, keď ryby brúzdajú po dne a dlho trvá než sa usadia (viď foto). Tu by možno pomohol druhý filter, ale ten teraz finančne neutiahnem, maximálne prúdové čerpadlo, ktoré by zrýchlilo prúdenie vody a hnalo tie drobné čiastočky k nasávaniu, ale zase mám obavu že ak bude príliš silné prúdenie, rozbujnia sa iné riasy, než teda kúpim čerpadlo, zaujímal by ma váš názor, prípadne ďalšie možnosti.
Ďalší problém by mohlo byť hnojivo, teraz používam PMDD + tenso coctail, viem že sa o ňom tvrdí, že spôsobuje riasy, skúšal som aj Ferrox NPK, okrem toho že riasy boli ešte horšia, zdecimoval som aj rastlinky, na žačiatku som mal aj EasyLife Profito, rastlinky rástli ale riasy tiež, tak neviem.
No a posledná vec je vysoké pH (7,5-7,8), ktoré by tiež mohlo byť zodpovedné za vyšší výskyt riasy. Znížovanie rašelinovými granulami (JBL Tormec) nezabralo ani o kúsok, a cestou klasickej rašeliny ísť nechcem, jednak sa mi nepáči zafarbená voda, jednak by sa asi "bila" s purigenom, a ten oddvádza solídnu robotu. Druhá možnosť by bolo použitie HCl alebo H3PO4 do odstátej vody, niektorí tu na fóre s tým mali dobré skúsenosti. Komerčné prípravky na zníženie pH/kH zavrhujem, na viac ako 300l vody by som sa nedoplatil. To už sa mi finančne oplatí posledná možnosť - co2. Dlho som sa tomu bránil, ale mám doma fľašu aj s redukčákom, problém je, že ju používam ku striekacej pištoli a občas si ju požičiava otec, teda nebola by dostupná stále, neviem či by púšťanie co2 s prestávkami bolo prínosné, hlavne kvôli kolísaniu pH.
Tak, dúfam že niekto porozumel tomu, čo sa snažím povedať, ak som na niečo zabudol, uvítam každý nápad.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.08.2020 21:17 Žena Klárča [20] Re: Maro_s.12
Dík za reakci. Bylo to v čistém octu...ale stejně to dno budu raději měnit... A prezentaci akva už jsem taky nějakou vyrobila :-) (i když zatim toho moc k prezentování není smich ) a dokonce se někdo ochotný s přebytky rostlin ozývá ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.08.2020 18:15 Muž Maro_s.12 [96] Re: Klárča
Možná ten ocet neměl dost procent. Taky je možný že opravdu nebude vápenatý ale od pohledu to tak vypadá. Dost často jsou písky a další dekorace určený do akvárka nevhodné buď to kvůli složení a uvolňování chemikálií do vody nebo prostě jen esteticky. Přírodní vzhled je vždy nejvíc i pro obyvatele je to nejlepší ale to je už věc vkusu. Já svitim asi 9 hodin a stačí to pomalu jsem to zvedal od sedmi hodin vždy je lepší svítit míň a jestli to bude málo rostliny si řeknou tim že budou třeba otevřené i po zhasnutí pak podle toho můžeš pomalu dobu svitu prodlužovat. To dno bych určitě vyměnil ale menší frakce a tmavější odstín. Pak založ tady prezentaci a lidí tady ti určitě poradí jsou tady opravdu borci co se vyznají. A nevím odkud jsi ale já i mnoho ostatních akvaristu má pravidelně prostřihy se svých akvárek tak jestli najdeš někoho kdo bydlí poblíž určitě ti něco má začátek daruje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2020 14:33 Žena Klárča [20] Re: Maro_s.12
Díky všem za rady...co2 už nedám, doba svícení zkrácena, další kytky vybírám a dno budu muset řešit...ale asi v jiné části fóra. Jinak ale štěrk je aqua excellent a v octu mi nešuměl, tak jsem doufala ze je vporadku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.08.2020 14:26 Jarden Sk Re: Klárča
Ano, pomúže,ano ubrat na 7,ano Co2 plus je na hovno, nezačala si správne. Naštuduj si zakládaní akvária na fóru...Dalšie dotazy, až si to poriadne vyplníš- svoju prezentáciu akva a doplníš info o vstupnej vode z řádu na int. stánkach vodární podľa bydliska.Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.08.2020 21:29 R Muž afc1886 [14704] Re: Klárča
Vidím tam i rozsivky a zelenou vláknitou řasu.
Za mě výměn dno, přidej hodně živých rostlinek a světlo rozhodně uber. Pro začátek bude bohatě stačit 8 hodin. K lepší a přesnější pomoci by to chtělo založit prezentaci akvária, jak se tady pořád dokola opakuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.08.2020 19:53 Muž Maro_s.12 [96] Re: Klárča
Ahoj. Pár rad bych ti dát uměl. První a dosti důležitá je že jsi nejspíš zvolila to nejvíc nejnevhodnější dno. Stopro obsahuje vápenec bude ti moc ovlivňovat chemismus a tvrdost vody kytky v něm moc neporostou. Pokud to chceš opravdu rozjet se vším všudy vyměň to dno. Klidně křemičitý písek do bazénové filtrace je o moc lepší a stojí pár korun. Taky ho používám. Ta řasa je sinice která vzniká v nádržích ve kterých je moc světla a živin. V akvárku je nerovnováha. Kdyby tam bylo víc kytek živiny by spotřebovali a většina řas by neměla s čeho růst. No v tom dně se nechytnou snad žádný. Kryptošky které tam vidím jsou dost nenáročné takže hnojit nepotrebujou. Postačí později jen produkce ryb nebo kup bivoj kuličky do dna ty mi dost pomohli. Kryptošky ovšem rostou pomalu a nespotrebujou tolik živin. Sežeň třeba egerii ružkatec nebo třeba nějakou plovoučku jako je pistie. Ty živiny spolehlivě spotřebuji a navíc v akvárku vypadají moc hezky. Asi tolik k tomu. Ale velké plus že tam ještě nejsou ryby moc lidí je tam mrskne a pak se diví že má místo akvárka žumpu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2020 18:40 Žena Klárča [20] – Řasy?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravim. Mohla bych poprosit o radu.. Akvárium nové necelé 2 týdny prozatím bez rybek a objevily se nějaké nežádoucí řasy či co to je (viz foto). Pomůže dokoupit a dosadit více rostlin (podle všeho jich je málo)? A svítím 12 h denně... ubrat??? nebo budu muset použit ještě i nějakou chemii? Jinak jako hnojivo používám tetra co2 plus. Obavám se že jsem s tím nezačala nejlíp...
Moc dekuji za případnou pomoc a radu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2020 20:04 Muž paulo [58] – Aplikace chihiros
Fotka k příspěvku Zdravím vás , koupil jsem chihiros doctor mate. A aplikace my chihiros mi při nastavování ukazuje následující obrazovku, poradíte mi prosím?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2020 16:19 Muž visek [75] - TetryRe: Ludmila
ruducha
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2020 14:01 Žena Lumila [0]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Věděl by někdo o jakou řasu jde a jak se ji zbavit?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.05.2020 21:31 R Muž ctibum [6926] Re: visek
Místo chemie bych nejdřív zkusil třeba Horáce www.horacovoakvarium.cz/… a/nebo Johana rybicky.net/clanky/625-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2020 19:19 Muž visek [75] - Tetry
me se taky udelala rasa.menim vodu.co2 zase maka -tyden jsem mel prazdnou flasku hojim 1 x tydne.pokud to neprejde musim zkusit chemii

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2020 18:56 Akneleh Re: vaclav
Voda zelená není, jenom je tam ruducha třeba. A zelena vlaknita rasa. Zkusim to tam nechat zatim jenom se sneky a krevetkami a uvidim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.04.2020 18:43 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Akneleh
Já mám takhle 200 litrová akvárium přímo u okna roky. Chce to opravdu dobrý filtr a mám ho plné pavích ok. Nemám tam žádný substrát jen trochu mramorové drtě. Rostliny drží u dna různé kovové šrouby v létě trochu zastiňuji z řas se vyskytuje jen trochu něco jako Cladophora. Z horším filtrem voda zelenala. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2020 17:46 Akneleh – řasy - já vím :)
Já vím, že všude se píše, že nemá být akvarium na okně... Když ale nikde nebylo místo a 60 litrovka je tedy na okně, bez světla bez krytu, krásně ozářená sluníčkem. Ale řasy fakt vyrostly - všechny druhy asi... teď jsou tam jenom tři razbory klínoskvrnné a tři platy a nějaké krevetky, šneci, jedna nerittina a teplota je kolem 23 stupňů - topítko jsem dala jinam, kryt taky. Je tam spousta kytek - valisterie vzadu, rotala, jeden echinodorus, sagitaria, egerie, plavou tam pistie, je tam ludwigia repens, plavín... Jenom mě prosím neukamenujte :) vypadá to hezky i s tou řásou, ale chtěla bych ji mít pod kontrolou, nechci tam mít ořasené hodně a všechno. přemýšlím, že tam nasadím parmičku čtyřpruhou, ale co pak s ní? Je pak prý velká a já mám ještě jedno akvarium 128 litrů, ale to by jí asi bylo malé. Pořád přemýšlím, co tam dát? Platy půjdou do jiného a klínoskvrnné po posílení hejna taky. Okno je spíš na severozápad, sluníčko tam svítí až odpoledne... řása mi nevadí, ale ráda bych ji měla trošku pod kontrolou. Nějaké rady? Co ji zvládne mít pod kontrolou? Jo CO2 nedávám, nehnojím, je tam substrát, pak písek a štěrk 2 - 4 mm. Dosud tam žili platy a razbory klínoskvrnné. Děkuji za rady
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484-jak-se-zbavit-ras-v-akvariu?od=151