Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Z prezentace - Osvětlení: 2 x Chihiros LED S serie 65 W, 1. světlo svítí 12 hodin, z toho 1,5 hodiny ráno a večer rozednívání a stmívání, tzn. naplno svítí 9 hodin, 2. světlo na spínací hodiny svítí 9 hodin
Na to že to je vaše první akvárium jste si naložili pěknou světelnou palbu, kterou mají problém ukočírovat i mnohem zkušenější borci. Určitě bych ubral na světle i na délce svícení.
Starší reakce
Zjisti si co způsobuje rozsivky, a musí ti být jasné co jsi udělal za chybu. Ryby ti chcíply ať už stářím nebo jinou chybou, nemusel jsi najít všechny a nebo je nevylovil hned. Následně si se zbavil rychle rostoucích rostlin které rostly jak šílené (proč asi) a udělal jsi s toho jak se říká akváriu líného akvaristy a teď se překvapený že to nefunguje. Stonkové rostliny z velké části berou živiny z vody když je odstraníš musíš aspoň ze začátku měnit více vody než si to sedne a ne 30 litrů za měsíc.
Nějak mi zde chybí to co se běžně vyžaduje a to jsou testy akvarijní vody, když se řeší problém. Aby mohla nastat kýžená rovnováha, která proti řase funguje, tak jak jí popisuje třeba web Horácovo akvárium, je potřeba znát startovací pozici boje, jinak to bude pátý pres devátý.
Ano souhlasím, kouká se na to dost špatně, vzbuzuje to až lítost a údiv nad tím, kam až se to nechalo zajít, než se začalo řešit :(
Díky za radu. S tou nitrifikací to tak určitě bude. Ryby neodešly najednou, to by bylo divné, ale postupně v řadě měsíců. S hnojivem určitě začnu postupně, zprvu raději míň a přidávat. Uvidím jak se to za měsíc změní.
1 11.11.2020 15:19 Jarden Sk –
Re: OR Ideš na to dobre, ale ja si myslím že to nebude celkom ako píšeš..Mám neonky červené asi 6 ročné a odchádzajú postupne tak jedna -dve za mesiac a to sú už naozaj staré a velké exempláre-krevetky si pochutia vždy idú až na kosť. Ak zdochne viac naraz s krátkym odstupom, tak to bude iný problém. Myslím si že je to, prebytkom NO3 a org.odpadu v akváriu, resp. , mnohé ryby znesú zvýšené NO3 pokiaľ stúpa pomaly-zvyknú si, ale ak sa pridá nedostatok kyslíku -spomalí sa nitrifikácia, tak môže stúpať aj NO2 a amoniak-ten totiž nestihajú spracovávať zle fungujúce rastliny a baktérie.
Ja by som postupoval ako radil Rob, postupne a častejšie menil vodu tzn. 1/3 aj 2x do týždňa a pridal ešte rastliny a velmi slabo prihnojoval s tekutým hnojivom s draslíkom a mikroprvkami. Vyčistil filter hlavne tú mechanickú časť /a každé 2týždne/a cca o týždeň odkalil dno aj trochu hlbšie.Ak máš živiny v dne, tak koreniace rastliny musia fičať..Rastliny si treba všímať a ak nemajú prírastky odpovedajúce intenzite svetla, tak niečo chýba alebo je v prebytku a nastupujú riasy.
Když se podívám na tvou prezentaci tak to větší z tvých akva vypadá, že by člověk řek, že se v tom vyznáš, ale když čtu tvou odpověď tak podle rychlosti odsouzení o tobě hodně pochybuji. Dalo by se říct, že jsem se na akva "vykašlal". Asi nebudu dávat fotku po čištění a mluvit o problému, přijde mi to logické. Nicméně tetry začaly chcípat už předtím, jestli se podle atlasu ryb dožívají 4-6let popř 2-4let. Tak je jasné že musí být na té horní věkové hranici, možná i za ní a to mi nepřijde divné. Rostliny jsem nahradil, dříve jsem měl rychle rostoucí a tempo růstu bylo opravdu šílené, 1x týdně prostříhávání. Tou razantní změnou jsem to asi pokazil, ale chtěl jsem udělat změnu, která se bohužel nepovedla a musím ji teďka vyřešit.
Nemyslím, že úmrtí tetry žhavé po 4,5 letech + věk co jsem je pořizoval by na něco mohl poukázat. Spíš bude problém se živinami ve vodě (nebudou skoro žádné). Možná odkalovačem vybrat nějaké hnojivo ze dna (ale moc ho tam není, jen pod rostlinama co jsou zasazené ve dně) + přidat mikroprvky do vody ať mají rostliny co brát. K tomu přidat rychle rostoucí rosliny aby nedošlo k přehnojení
. Bude stát za to zkrátit interval výměny vody na 1/2, ale co se týká dna tak myslím, že průběžné odkalování při výměně by mělo být dostatečné. Taky proplachovat filtr více jak 1x měsíčně myslím že může způsobit i více škody než užitku. Snad něco takového by mohlo pomoct.
Ne moc dobře se na to kouká, řekl bych že jsi se na akvárium vykašlal, pochcípaly ti ryby, vyházel jsi rychle rostoucí rostliny a doplňuješ jen odpařenou vodu. Výsledek vidíš sám. Buď to zruš nebo se tomu musíš trochu věnovat.
1 11.11.2020 13:22 Jarden Sk –
Re: OR Myslím, že si si z časti odpovedal aj sám so zmenou rastlín a nadviažem na komentár Rob, ak máš vyhnojené dno a do vody neleješ nič, tak tie anubiasy majú živiny len z vody, takže tam je NO3,PO4 a minimum mikro, a kopu org. opdadu z nedostatočnej výmeny vody a čistenia dna či filtra.Áno aj čistenia a poriadneho odkalenia dna, pretože aj tie echináče tam už majú problém rásť, také zákrpky -už by mali vyrastať z akva pri vyhnojenom dne a prečo tomu tak nieje? Niečo ich blokuje v raste, svetlo to nebude, co2 tiež nie, živiny v dne máš tak čo to je? Ja to viem, ale čo myslíš ty?Pomocná otázka -prečo pochcípali ryby?
No je to holt kus přírody udělaný "uměle" ve skleněném kvádru
Občas se něco nemilého stane..
Edit: Hlavně nedělej moc zásahu na ráz. Filtr bych čistil mezi výměnami vody.
Edit2: Možná by nebylo na škodu přidat třeba růžkatec nebo nějaké plovoucí rostliny ty pomůžou s nadměrnými živinami ve vodním sloupci. A tím by řasy teoreticky neměli moc co žrát
Filtr proplachuju každou druhou výměnu ve vypuštěné vodě z akva, je tam toho dost, ale nějaký extrém to myslím není. Vyzkouším měnit častěji vodu. Ale zaráží mě že s tím dřív problém nebyl. Taky dříve bylo v akva cca 30ks rybek, teď je 7 ks. Kromě rostlin a ryb se nic nezměnilo.
Zkusil bych častější výměnu vody, ale v menším množství. A taky kouknout na filtr. Vnější sice může běžet hodně dlouho bez údržby, ale když ho otevřeš rozhodně v něm čisto nebude
Já čistím externí fluval 406 každý měsíc a že je co čistit to ti povím
Ale to je taky hodně individuální..
Pozadí je přilepené po celé zadní straně, nic se tam dostat nemůže. Napadlo mě, že by ty rostliny mohly odebírat málo živin z vody, ale netvořila by se tam pak spíš i zelená řasa? Tady ta je v podstatě jen do hněda.
Nedostává se ti bordel za pozadí, že by to tam hnilo..? Interval výměny vody bych asi zkrátil alespoň na 2 týdny.
0 11.11.2020 12:43 OR – Řasy v akva
Ahoj, mám dotaz na znalejší co by mohli poradit s řasou. Fotky mám v prezentaci. Akva je už nějaký rok zaběhlé. Před 1/2 roku jsem změnil rostliny (dříve bylo více rychlerostoucích - možná z toho pramení problém) a od té doby mám problémy s řasou. Rostliny jakoby přestaly růst ( dříve rostly i ty anubiasy ), teď moc ne. Kromě rostlin se v akva nic nezměnilo. Jen odešly tetry žhavé které tam byly od založení. Aktuální osádka je 2x kančík příčnopruhý + posledních 5 teter žhavých.
Starší reakce
Můj názor je ten, že dokud nevyřešíš osádku, nemá cenu řešit cokoli jiného. Máš 41 litrů čistý objem, filtr nic moc a v tom ryby, které tam nepatří. Nejde jen o to, že jsou v podmínkách nevhodných pro svůj druh, ale i o to, že produkují množství odpadu, které tvoje akvárko ani tvůj filtr nejsou schopni zpracovat. A výměnou vody jednou za dva týdny to jen znásobuješ...
Při registraci jsi dostal odkazy pro začátečníky. Pořádně si je pročti. Z nějakého důvodu jsi zrušil nádrž se závojnatkami, ale založil jsi novou stejně špatně.
Nejdřív ale odnes ryby do nejbližšího zverimexu...
Taky tam sinici nikde nevidím. Prvně bych zkusil měnit častěji vodu. Jednou za dva týdny prostě nemusí v každém akva stačit.
Znáš nějaké parametry zdrojové vody a vody v akváriu? Jaký máš režim svícení? Odkaluješ? Jak často zasahuješ do filtru? Nepřekrmuješ?
Na tekuté „CO
2“ bych se vykašlal.
Edit: Ten bílý štěrk jsi zkoušel v octu, zda nešumí?
Závonajtky už v akváriu nemám, je to starší fotka.
A co tam dělají ty závojnatky? Do takové nádrže se fakt nehodí - vlastní zkušenost, dopadlo to katastrofálně.
Udělal jsem prezentaci, kde mám vše vyplněno. Pancéřníčky jsem pořídil při zakládání akvária na radu prodejce v akvaristice, bohužel jsem prodejci uvěřil a zakoupil je.
Podívej se do atlasu v jakých podmínkách má žít panceřníček kropenatý...
Ta rybí osádka se mi nezdá moc ideální na 60 litrů (hrubý objem?)... Tam v pravém dolním rohu je Thorakát? Dál tam máš co?
Akvárium je 60l, zajeté a osvětlené 13W LED EXPERT Colour (765 lm / 6500 K). Přidávám komplexní hnojivo EasyLife Profito 1x týdně a CO2 téže značky denně. Vodu měním každé dva týdny.
Ahoj, udělej si prezentaci akvária s co nejvíce informacemi, to je to nejlepší co můžeš udělat. Jen z fotky toho moc poznat není. Jinak to co uvádíš je spíš boj s řasami ale na sinici to neplatí. Na 4-5 dní akvárium zatemnit a pokud se časem vrátí tak upravit poměr NO3-PO4.
0 01.11.2020 14:20 tdog – napadené listy
Starší reakce
Tak asi bych nedával draslík budeš ho mít v akváriu dost pokud používáš KNO3.
díky všem za reakce.. takže je to nějaký druh sínice, tento jsem ještě neměl, jednou jsem měl zelenou, slizkou a smradlavou sínici, která šla otěrem lehce z listu rostlin odstranit.. tato je pro mne nová.. dno je vyměněné a nově přihnojené substrátem pro vodní rostliny - proti prezentaci, znovu jsem tam jen neaktualizoval stav tedy datum, jelikož skladba zůstala stejná.. dno mám cca 1 rok. bodové 2x50w reflektory jsem zvolil kvůli hloubky akva 70cm - cca 5-6cm dno, jelikož mi odešlo opět polské 4*39w T5 osvětlení - na poláka mi došly nervy a trubice, které nikdo poblíž neměl skladem. Světlu sínici nepřikládám, jelikož se vytvořila ještě před záměnou světel.
Co se týče hnojení - jedu už několik tel podle Goliáše, míchám si sám a týdně dodám do akva 9,9 mg/l NO3, 1 mg/l PO4, 9,7 mg/l K, 3,7 mg/l SO4 , 0,11 mg/l micromix Fe, MgSo4 dodávám při výměně minimálně 50% vody 4čaj. lžičky přímo do akva. Neměním vodu týdně, ale co 2 - 3 týdny při údržbě (dle volného času), CO2 jsem místo zapínání při světlech nechal raději v menším množství nonstop , zdá se mi to lepší než velké výkyvy při spínání. takhle když rozsvítím je v akva co2 dost a rostliny nemusí čekat, než se mi akva nasytí co2, ryby to snášejí také bez problému (aspoň myslím
Zkusím zvýšit lehce dusičnany NO3 a koupím proudové čerpadlo, kterým zvýším proud v akva až ke dnu, to co mám asi úplně nestačí.. díky všem
Na 250l akva je 100w led reflektor dosť silné svetlo a dávky dusíku sú zvýšené, tak fosfor bude nízko.Ďalší problém je zrejme nízke Ph /CO2 nonstop/ a problémovejšia nitrifikácia s vyšším org.odpadom a slabou údržbou-málo kyslíku pre baktérie.
veď práve, netušíme ako hnojil doteraz, krmivo má bohaté na fosfor. Fosfor sa na rozdiel od dusíka nemôže z akva dostať v plynnej forme a ak ho nemá v substráte, tak vo vode ho mať bude haba koľko. Otázka je, či v anorganickej forme. Čiže by som šiel po príčine ...
To asi ťažko...Substrát bol dodaný do akva v 2015 a odvtedy sa len hnojí-ale ako? Je tam dlhodobý problém s org. odpadom a tento typ substrátu neviaže živiny ale uvolňuje a v tej akadame určite také množstvo fosforu nebude.Aj Platinum ti viaže fosfor, ale ak máš vo vode pri Platine 0mg/l, tak v substráte nenameráš ani 1mg/l a to je iný level proti Agrosubstrátu či Akadame, takže naviazanie fosforu v substráte a 0 vo vode vylučujem.
ten pomer môže teraz kľudne mať 10:2 tak tam by som fosfor nezvyšoval. A ak by aj test ukázal 0 mg/l PO4, kde ten fosfor je? Našli by sme ho asi v dne. Nad týmto sa treba zamyslieť.
To pivo by jsi asi prohrál, je to přesně o úpravě poměru NO3-PO4 Nemusí to být přesně 10:1 ale aspoň se k tomu přiblížit. Několik let jsem jí už neviděl.
Samozrejme... A nutná výmena vody ešte k tomu...
moje skúsenosti sú také, že rástla len na rozhraní substrátu a vody. Všetko čo vytŕčalo požrali slimáci - bola to žiadaná potrava.
Ja som nameral PO4 cez 6 mg/l. Fosforu mi "chýbalo" len do momentu, než som ho zmeral, ak vieš čo tým myslím.
Asi máš málo skúseností so sinicou, myslím že václav vie o čom hovorí...Pridávanie fosforu nie je až tak dôležité, ale správny pomer voči NO3 je dôležitý, videl som akváriá kde bolo fosforu cez 2 mg/l a sinica sa držala.Množstvo kyslíku v akva je ďalší dôležitý faktor pri sinici, podobne s tým súvisí aj viac konkurenčných baktérii a pridávanie napr. Pristine alebo Dennerle baktérie tiež účinkujú-mám to odpozorované z iných nádrží-peroxid je tiež účinný zdroj O2-nielen činidlo na ničenie.
takých skúseností bude mnoho, a možno rovnako veľa keď len pridanie fosforu nepomohlo a pokračovalo sa ďalej v hľadaní príčiny.
Bez merania je to len strieľanie od pása, možno trafím, ale neviem prečo/ako. Pozri sa čím kŕmi a osádku rýb. Stavil by som sa o pivo, že tam nie je 0.
Roky jsem se trápil se sinicí která se stále objevovala. Až když jsem začal přidávat fosfor tak dala pokoj.
mňa by tiež zaujímala hodnota NO3 a PO4. Nemyslím si ale, že by bol fosfor tak nízko, aby to rastlinám nepostačovalo. Máš test? Ako hnojíš?
Je to sinica, prihnoj aj fosfor aspoň na PO4 1mg/l a na noc vzduchovanie. NO3 okolo 10-15mg/l.Opatrenia asi už ostatné vieš...
Máš změřené NO3 a hlavně PO4 v akváriu?
Dobrý den, rád bych požádal o pomoc s identifikaci řasy, nebo sínice, která se mi tvoří na dně a vytváří souvislé zelené až hnědozelené plochy, které jakoby prorůstájí dno a to kompaktně se substrátem. Tvoří se jen na dně ne na rostlinách, nejde to odsávat jelikož to tvoří jakousi krustu se substrátem, takže musím podebrat rukou nebo siťkou a odstranit i část dna, které ubývá. Hnojim, co2 dodávám, světlo jsem omezil, odstraňují, proud v akva mám kdy sinicím nesvědčí ( i kdyžv hloubce cca 60cm je trochu problém) ,ale nemohu se zbavit. Spíše se mi nedaří najít co to je, abych mohl bojovat, protože klasické silnici to neodpovídá. děkuji za pomoc nebo snahu určit tuto potvoru.
Je tam málo fosforu a dusíku,to v hnojive nemáš, takže ešte prikúp Plus N a P. Najlepšie je to podľa mňa hnojiť podľa testov NO3 a PO4 na určité hodnoty vody-pozri si to na mojom profile,nechce sa mi to zase všetko vypisovať. Údržbu by som ale zlepšil na 1/2 vody za týždeň aj s vyčistením filtra/aspoň vaty/.Je to prisadnutá riasa-na kameňoch je zaujímavá, ak sa ti nerobí aj na skle tak to nemusíš riešiť ak sa ti páči.Na tých červenolistých musíš dvihnúť fosfor, inak tie staré listy budú zariasené-aj na 1,5 mg/l.
Jaký substrát to už nevím jinak měním zhruba 30%vody každých 14 dnů a jednou za měsíc a půl čistím filtr
A odkaluju jen po povrchu vůbec nezasahuju moc do hloubky
Aký máš substrát pod štrkom? Ako často a kolko meníš vodu?
Ahoj, tak je to ok, vodu máš dobrú a horčík hnojiť nemusíš stačí ti výmena polovice vody a prihnojiť čo som písal predtým.Svetlo by som ale trochu ubral, spotreba dusíka je značná na menej rastlín a nebál by som sa to zdvihnúť s NO3 na 10mg/l a PO4 na 0,8-1mg/l+trochu Tenso. S Ph by som to s tou kyselinou opatrne skúsil. Odkaluj zvonom, aby si to nevíril po akva, sadá to na rastliny a robia sa na tom riasy-nech to ide všetko preč.Silnejšie prúdenie by nemal byť potom problém-stačí častejšie čistiť vatu.
Tákže, prišla mi táto odpoveď z vodární:
Vodivosť sa pohybuje od 24 - do 30 mS/m, Vápnik - 35 - 42 mg/l, Horčík 10 až 12 mg/l a tvrdosť od 1,1 - do 1,5 mmol/l. Záleží na výdatnosti vodných zdrojov a ročnom období.. Teraz sú hodnoty na tej nižšej úrovni.
Ešte k hnojeniu, testy mám kvapkové JBL, PO4 0,2-0,4; NO3 1-3mg/l, KH2PO4 mám ale nechcel som pridávať aby som udržal ten pomer 1:10 lebo aj keď KNO3 dávam podstatne viac než doporučená dávka, ku 5mg/l sa to vyšplhá len občas. Je tam nejaký limit aká je bezpečná dávka alebo mám proste pridávať dovtedy, kým nedosiahnem 5 a viac stabilne?
Musíš počkat až se ti zaběhne akvárium a pak většinou zmizí. Jinak rozsivky s chutí konzumují plži a krunýřovci.
A co stim aby se nedělala dal ?
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43706x