Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Chemie určitě není zbytečnost, rostliny v nějaký okamžik prostě spotřebují stopové prvky, které potřebují a které při založení byly v substrátu a pak je buď přidáš nebo rostliny přestanou růst a začnou chřadnout.
Ampulárie je pěkný prase. Pokud není k dispozici aspoň 50 litrů vody, která už není alokovaná pro jiné živočichy, tak bych jí tam určitě nedával.
Nezačaly problémy po zmizení šneků?
Jinak s CO2 zkušenosti nemám a chemií už vůbec ne. Pokud nechcete nějak extrémně náročné kytky, je to podle MĚ zbytečnost.
Chudák Helena, co žere? Kupte větší (3cm a víc) ampularie, stojí 20,- a Helena si na ně netroufne. I kdyby, alespoň vyleze (pokud nechcípla hlady) a můžete jí někomu dát.
Ahoj, myslím že je tam problém s nitrifikáciou a použitie chémie/tek.uhlíku/ príp. viac CO2 ako je nutné to ešte zhoršuje. Najskôr bude vyššie NO2 vo vode a myslím aj NO3. Doporučil by som aby Ph neklesalo moc dole cca 6,8, pravidelnú výmenu vody 1/2 každý týždeň a tekutý uhlík vysadiť úplne.Do filtra ak je to možné pridať okrem molitanu filtračné uhlie aspoň na mesiac a odkaliť dno.Hodnotu NO3 sledovať testom udržiavať medzi 5-15mg/l ak stúpne výmena 1/2vody. Svetlo by som moc neuberal, ak by ho bolo moc, tak by sa robila skôr vláknitá riasa.
A umíte mi říct, co dělám špatně, co mám dělat jinak, aby se tohle nedělo? Tohle přece není normální.
Jinak šneky pořídím, jen mám někde v akva Helenu a nevím kde... měla jsem kdysi přemnožené šneky. A dokud ji nenajdu, nemůžu tam dát další.
Údržba se mi zdá v poho...Po tom vyčištění kořenů uvnitř akva bych vysál klidně i víc vody... Šneky pořiďte, okružák do akva patří, ale množí se. Ampularie je taky dobrej vysavač a vajca dělá nad hladinou (takovej plivanec), takže případně odstraníte a nerozmnoží se.
Hezký večer, přidal bych plovoucí rostlinky, nebo ubral světla.
Na skle je pravidelně po cca 14 dnech zelený povlak, jde lehce setřít. Řekla bych že stejný jako na kořenech, na nich to jde taky dobře dolů. Ale nevím, zda můžu ty kořeny čistit přímo v akva. Někde jsem četla, že se to pak roznese po celém akva a že se to nemá dělat. Ale jinak je nevyčistím, ven je nevyndám, jsou mezi kameny a na kamenech jsou kytky - hnědovka křídlatá 'Windelov'. Můžu to tedy houbičkou a kartáčem cydrhnout přímo v akva při údržbě? Jinak vodu měním co 14 dní 1/3. U toho odkalím, očistím skla. 1x za cca 3 měsíce propláchnu filtrační houbu ve vodě z akva.
Šneky nemám. Měla jsem jen Neritinu, ale vadí mi ty bílé tečky všude po nich. Ale klidně pořídím, jen nevím jaké. Mám dvě parmičky siamské jen.
Manžela nebijte, to spektrum je v pohodě...
Sklo pořád čistíte, nebo na sklo to nejde...
Jinak co šneci? Jsou tam nějaký? Žerou řasu?
Ještě k těm světlům, 3 pásky jsou normální, jeden je bílo-modro-červený. Manžel to někde četl na webu, tak to tak udělal. Netuším moc proč. Ale nikdy s tím problém nebyl. Akva máme dva roky, celou dobu bez CO2. CO2 je tam od prosince, ale tyhle problémy jsou v tomto stádiu tak půl roku a je to snad čím dál horší.
Světlo jede na plno, 8 hodin denně, CO2 se sepne hodinu před světlem, vypne hodinu před světlem.
Pořídili jsme i rampu na celou zadní stěnu kvůli CO2, aby se dostalo až dolů.
Fotky akva v prezentaci nejsou aktuální, informace ano, ty jsem teď opravila.
Kameny na fotkách teď svítí, jsou vydrhnuté, ale jinak jsou celé hnědé taky.
Nahrála jsem do prezentace aspoň jednu novou fotku. Tak snad to něčemu pomůže. Toto poškrábaného skla si prosím nevšímejte. To se mi zase něco nevedlo.
Jinak přidávám pár fotek toho, co se uvnitř děje. Dávám i foto kořenu, který je pro změnu zase stále pokryt zelenou řasou. Kořeny révy jsou pokryty zeleno-hnědou.
To světlo jede na plno, nebo ho máš ztlumené?
Chtěla poprosit o radu, co mám dělat s "řasou", viz foto. Rostliny jsou tím postupně kompletně pokryté, nejde to odstranit setřením, je to i na kamenech a kořenech. Kameny zvládnu vydrhnout, ale neustálé nakupování nových rostlin už mě přestává bavit. Jediné co pomáhá je stříhání hnusných listů, ale jakmile vyrostou nové, za chvilku vypadají podobně.
Pořídili jsme do akva už i CO2 (4 měsíce), vyzkoušela jsem lokální aplikaci peroxidu, sůl do vody, tekutý uhlík, ale nepomáhá nic. Už nevím co mám dělat, ale tohle je prostě hnus... Něco je špatně, ale já netuším co.
Díky předem za radu.
Starší reakce
Je to darována kytka. Jsem začátečník a dnes jsem zjistil, ze není v pořádku. Mam ji v akváriu necelý týden, tak se ta rasa snad nerozšíři dal.
Pokud jde o tuholisté rostliny jako je anubias tak je vyzkoušená věc jen ti to ale nezaručí že se to nebude opakovat.
1 díl sava na 20 dílů vody po dobu 4 minut, potom osprchovat a 30 minut máčet v čisté vodě.
Vyndat ji není problém jen ta koupel v savu mi přijde drasticka. Nějaký poměr?
Ostříhat je samozřejmě můžeš ale připravíš se tak o spoustu listů. Můžeš na listy použít nějakou chemii třeba opakovaně tekuté CO2 nebo koupel v savu to ale musíš rostlinu vyndat.
Mohu listy napadené rasou u Anubisu ostříhat?
Môžem len potvrdiť, že živorodky na ruduchu,staghorn fungujú a mám v malom akva pávie oká a žerú okrem nej aj cladophoru ak sa neprekrmujú a majú riasu ako doplnok stravy, takže funguje to, ale nedal by som si ryby do akva iné ako chcem len preto, že požierajú riasu-podobne aj plžov. Je to každého vec, ale na výtoku plastovej lilypipe sa mi robila prisadnutá ruducha a tak som vymenil náplne,pridal uhlie a rašelinu a je skoro celá preč-prúdenie a nič iné sa nezmenilo, takže súvis s org. odpadom to musí mať a vždy keď sa tak začne diať tak pridám uhlie do filtra a čistím lepšie akva. Ak niekto používa riasy ako zdroj časti krmiva, tak je to pochopiteľné a nič proti.
Díky,zkusím....PMDD jsem hnojil jen zezačátku,již nehnojím asi měsíc a půl. Parmičky tam již bohužel jsou, a odlovit je bude asi problém. Dnes jsem vodu,tak při příští výměně vypláchnu i filtr. Do něj jsem ještě nezasahoval, maximálně vyměnil vatu.
Ahoj, tak si trochu tiež zamudrujem...Okrem staghornu je tam aj v machu vláknitá riasa a to je pravdepodobne problém org. odpadu. To že to raz za týždeň vyluxuješ a vymeníš 1/2 vody nestačí- vyper aj filter najskôr to pôjde odtiaľ a doporučil by som nasadiť na mesiac akt. uhlie do filtra. Hnojíš PMDD, tak by to chcelo nastaviť aj hnojenie aby nebolo veľa živín vo vode-tzn. tablety do dna a do vody iba trochu KNO3 -poďla testu cca10 mg/l-udržiavať/ak stúpne meníš vodu 1/2/.Na obmedzenie svetla stačí skrátiť dobu svietenia na 5-6 hod.Ryby/parmičky/ by som nekupoval,víria detrit a ak povyrastú riasu nežerú.
vyskúšaj dať na výstup z filtru rozstrekovaciu rampu. Mme sa tento druh riasy tvoril cca pol roka od založenia v oblasti kam smeroval prudký výtok z filtru, po inštalácií rampy začala postupne chrabnuť a odvtedy som ju už nevidel.
...to zkusím....zítra upravím spínací hodiny...
Můžeš zkrátit dobu svícení.
...hladinu mám pokrytou rostlinama...již to víc nejde ...
Se zářivkami je tohle problém. Přesně kvůli tomuhle jsem si udělal světlo z led čipů. Prakticky půl roku s tím laboruji a snad už jsem se dostal k tomu, že jsem to vyladil(světlo, CO2, hnojení). Chce to prostě čas.
Vyzkoušej nějakou plovoučku.
Tak já poměrně dost krmím a tak mě to dělají až později a většinou když jsem třeba 3 dni pryč ale opravdu až když vyrostou.
Děkuji...ale jak ubrat světlo...? Nelze dokoupit stmívací modul, jinou trubici...případně jen jednu trubici odpojit...plovoučky mám, a zatím žádný šlágr. .
Jak píše václav, je to jelení paroh. Na ten ti CHD určitě pomůže, ale opravdu jen na tu ruduchu. Ale je tady myslím vlákno, přímo na jelení paroh, kde se dají najít dobré rady. Většinou to bývá silným světlem.
A pro václava: mě ty mrchy žerou jemnolisté rostliny už teď
. R.walichii ohlodaly až na stonek za jeden den. Mám je půl roku
...jsou tam něco málo přes den...uvidím jak si s tím poradí.....když ne, tak
Mám je už druhé desetiletí v akváriu a jsou opravdu mezi nimi rozdíly i když vypadají stejně. Plavou mně v akváriu ale max tak něco okolo roku a jak začnou žrát jemnolisté rostliny tak jdou pryč a kupuji nové.
...na to jsem se při koupi zaměřil... A i od prodávajícího ve Vivárium.cz jsem byl ujištěn...
Tak musíš si dát pozor co kupuješ za ryby. Jak nemají u huby po jednom fousu tak to nejsou ony a řasu moc nežerou.
...včera jsem tam dal dva kusy Parmičky Černopruhé,tak uvidím...
Myslím, že pro to akva dělám maximum...když člověk chodí denně do práce, věnuje se rodině a jiným koníčkům, tak výměna vody,odkalení, případně prostřih rostlin je maximum co pro to může udělat... Teda pokuď to má pro potěchu oka, ne na kšeft...Nechci být zas otrokem akva. Buď to fungovat bude,a bude se mi to líbit, nebo taky nebude a půjde z domu...
Tak tenhle krám jsem v akváriu ještě neměl ale myslím si že ti to nepomůže. Takhle z voleje ti to asi neřekne nikdo mimo těch všeobecných řečí. Co vím tak tuhle řasu určitě (vlastní zkušenost) konzumují úspěšně parmičky černopruhé. Chce to prostě najít vyváženost mezi sílou osvětlení počtem ryb a rostlin.
...děkuji za info...takže pomůže Chihiros Doctor?
Možná to bude znít v kontextu setového akvária divně, ale podle mě bude problém v silném osvětlení.
Tak si ale aktualizuj prezentaci... Miranda už není mezi námi a nikdo jiný tu věštit neumí...
EDIT Přijde mi na všech fotkách stejný druh...
...málo rostlin zcela určitě ne,viz foto...PMDD jsem dával jen zezačátku,teď dloooooouho ne...krmím mraženou denně,v neděli půst. Světlo 10:30-14:30 a 15:30-20:30, 2 trubice T5 orig.od Juwelu. Rostlinám se daří,bohužel i řasám
Málo rostlin, řekl bych. Do toho "PMDD atd." a 10 hodin svícení. Něco z toho růst musí... Zkus specifikovat to "atd." a dávkování PMDD... A počkej si ještě na další názory
Nepíšeš co tam máš za řasu. Co se týče CHD III s tím mám osobní zkušenost.Není to v akváriu, které mám zde prezentované. Jedná se o akvárium syna. CHDIII úspěšně zlikvidoval ruduchu. Zelené řase je to naprosto jedno. CO2 tě od řasy také nezachrání. Nejlepší proti řase jsou dobře rostoucí rostliny, ale to asi víš. Tím bych asi začal. Vysadit co nejvíce nenáročných rostlin. Zjistit si co ti teče z kohoutku za vodu a podle toho upravit hnojení. Výměny vody a další věci spojené s údržbou akva asi znáš
Jaké prezentace se to týká?
Dobré dopoledne, nějak nezvládám boj s řasou a chtěl bych využít techniku...Měním 1/3 vody cca 4 - 5 dní,krmím střídmě mraženou stravou, svítím 10:30-20:30 a řas neubývá...Proto zvažuju kupi Chihiros Doctor III nebo nějaký set Co2. Máte s tím někdo osobní zkušenost...?
Starší reakce
... zastavil člověk, kterému jsem před měsícem dal 60 okružáků do 54l akvária na likvidaci řas na okrajích listů. Nebylo jisté, jak to dopadne, protože má mřenky.
Aktuálně je znám výsledek: Přestože mřenky část okružáků skonzumovaly, jejich množství stačilo na likvidaci řasy. Stále nějaké má (okružáky). Mise splněna.
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43485x