Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak se zbavit řas v akváriu

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 28 Přejít na další stránku   1  
Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2017 18:24 Muž Jifi [675] Re: Vevod
Vevod napsal: krevetky se mi teď rozmnožily...mám jich něco kolem 15.... plus 2 gary pakistánské ( ty se taky údajně živí i řasou ).... mám strach koupit další krevetky abych to pak neměl přemnožené. I když jsem už přemýšlel o jejich dokoupení....ale to je jiné téma....

Japonské krevety (Caridina multidentata) dokážou parádně sežrat zelenou řasu, pokud je nebudeš týden krmit. A rozhodně se ti v akvárku nebudou množit. Tedy budou, ale jejich larvy tam nepřežijí. Takže ti žádná nepřibude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2017 12:18 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Vevod
Založ si druhou, menší nádrž s velkou hromadou řasy (kdybys byl v Bratislavě, poskytnu) nebo ceratophylla nebo egerie nebo mechu, klidně bez substrátu, klidně v plastové krabici někde na světle a pokud je té rostlinné hmoty hodně, klidně bez vzduchování, nech ji zaběhnout dva týdny a máš do čeho rybky dát.

Opravuji: 2 plastové krabice, pokud vyndáš všechny ryby.
Zkusil bych z toho vybruslit, jak píše Ctibum, ale takovouto krabici si stejně udělej. Nikdy nevíš, kdy se může hodit. Já ji mám :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2017 12:13 Muž Vevod [5] Re: Jarry
LED osvětlení 2x14 W (1x14 W 1x14 W DAY & NATURE) Kelvin 9000/6500 lumen 3220 bez možnosti korekce.

díky za radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.09.2017 12:10 Muž Vevod [5] Re: Maq
Bohužel máš ve všem pravdu.... zkusili jsme designové akva a až pak jsme zjistili co to obnáší... a to byla první a největší chyba.

Názor o založení pokusu č.3 měla i manželka, a já bych do toho klidně i šel, ale nemám druhou nádrž do které bych dal rybičky.... při první přestavbě jsem je měl v nádrži o 30 litrech a po 3 týdnech ( kdy jsme jim denně měnil část vody, jsem je musel dát opět do nezaběhnutého aqva. Nechci aby mi zbytečně chcípaly. Ale pokud nic jiného nezbude tak to tak udělám...Bohužel to odnesou nevinné rybičky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.09.2017 11:51 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Vevod
Vevod napsal:... jen se mi proste zda zbytecné utracet za kytky abych je pak vyhazoval, protoze mi budou nadbyvat a prerustat. Prijde mi rozumnesjsi si je vypestovat. A jak jsem psal kytky rostou a jsou vcelku v poho...
Zapomeň, pokud si myslíš, že si dovedeš vypěstovat při aktuálním stavu tolik rostlin, abys byl v pořádku. ŘASY BUDOU RYCHLEJŠÍ. Nakup od všeho, co máš, mimo alternanthery, ještě 1x tolik a zasázej.

Na co je technika v akváriu? Je cíl nebo prostředek?
Je paradox investovat do techniky a finálně ne do rostlin.

Radím ti jako člověk, který za poslední rok a půl založil 20 nových nádrží. Tak mi ***** věř!

P.S. Ale bojím se, že má Maq pravdu. S úpravami vody, světlem, atd. Takže uspět stejně nemusíš. Nicméně, být tebou, zkusím to, aby zjistil, zda to jde nebo nejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 14   11.09.2017 11:48 Maq Re: Vevod
Tvého akvária jsem si všiml již před časem, a říkal jsem si: Zase jeden co se nadchl pro Amanovy kreace a neumí to.
To co se Ti zalíbilo na fotkách není věc ani jednoduchá, a vlastně ani laciná. Úplně jsi pominul úpravu vody (máš ji tvrdou a Amano měl vždycky měkkou), hnojíš začátečnicky, zřejmě neumíš zacházet se světlem, zkomplikoval sis život aktivním substrátem (se kterým se taky musí umět zacházet!), filtrace zdaleka nemá tu kvalitu a výkon, jaké mívají ta akvária na fotografiích.
Vybral sis tedy náročný vzor, a jdeš na to začátečnicky. Rostliny neporostou, převládnou řasy, a funusy jistě přijdou.
S následujícím názorem budu asi v menšině, ale podle mě bys měl "Druhý pokus" zabalit a jako "Třetí pokus" udělat akvárium na jistotu. Jsi začátečník, drž se tedy začátečnických postupů, všechno si nastuduj a pak vyzkoušej na normálním, zcela průměrném projektu sestávajícím pouze ze základních, blbuvzdorných věcí - dna, rostlin, dekorací, ryb a techniky.
Pak, za pár let, nás můžeš zkusit ohromit něčím extra. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.09.2017 11:43 R Muž ctibum [6909] Re: Vevod
Já do "200" nedal za kytky ani korunu... No, kecám, asi tak 100,- celkem. 99% je odtud z darování přebytků ;-) rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku

Přečti si toho Horáce, přijde mi to celkem srozumitelné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2017 11:40 Muž Jarry [1437] Re: Vevod
Když to vezmu popořadě, tak:
1. hrozně moc světla - co je to za LED osvětlení, jde reguovat? Pokud ano, sundat intenzitu tak na polovinu
2. nevhodně zvolené rostliny, bez CO2 (plynného) většina z nich prosperovat nebude, potřebuješ nějaké nenáročné - Vallisneria ok, Sagittaria ok, zbytek bych asi rovnou nahradil nějakými nenáročnými, rychle rostoucími. Třeba časem pořídíš CO2 set, něco nastuduješ o hnojení a pak můžeš postupně akvárium upravovat
3. zkus si pořídit kapkový test na GH, jestli je to opravdu více, než 16, tak to bude chtít ještě více vybírat rostliny, kterým nevadí takto tvrdá voda - dobře by mohla jít Limnophila sessiliflora, Ludwigia repens, Bacopa caroliniana, Rotala rotundifolia, menší druhy echinodorů.

Máš výhody v krevetkách, dokážou udržet akvárium opravdu krásně čisté, pokud samozřejmě není řas moc, což teď je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2017 11:34 Muž Vevod [5] Re: ctibum
Ale ja se přece s tebou nehadam. O problemu s kytkama vim od zacatku, jen se mi proste zda zbytecné utracet za kytky abych je pak vyhazoval, protoze mi budou nadbyvat a prerustat. Prijde mi rozumnesjsi si je vypestovat. A jak jsem psal kytky rostou a jsou vcelku v poho...

Jo a jako prvni pokus to nedopadne, jelikoz u prvniho pokusu mi vubec nerostly kytky ( ani o centimetr/ za mesic ) a umiraly mi rybucky. Ted mi kytky rostiu v pohode a rybky s krevetkama se mnozi...

Hold kazdy jednou zacinal a delal chyby. Ted je dulezite odstranit nasledky a poucit se. Diky

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.09.2017 11:19 R Muž ctibum [6909] Re: Vevod
Nafukovací není, ale to tvoje mi přijde poloprázdné, nemůžu si pomoct...
Svoje moudra ti moc dávat nemůžu, tohle jsem zatím řešit nemusel, tak bych ti doporučil tohle www.horacovoakvarium.cz/…
A nehádej se, kytek máš prostě málo, to vidím i já a jestli budeš čekat na výhonky, tak ti rostliny odejdou a druhý pokus ti dopadne stejně, jako ten první...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   11.09.2017 11:11 Žena drvi [2894] Re: Vevod
Teď jsem se dívala na tvou prezentaci: máš tam fakt málo rostlin, tvůj argument, že akvo není nafukovací, tady není na místě, vždyť na fotkách máš ještě prázdného místa habaděj. Chápu, že se ti nechce dávat peníze za další rostliny, ale tos pak měl stejně šetřit i na rybách, těch tam máš dost a akvo opravdu není nafukovací ;-) . Nečekej, až se ti rostliny rozrostou, ale rychle přidej vetší množství rychlerostoucích stonkovek, jinak se změny k lepšímu nedočkáš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2017 10:54 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Vevod
15 krevetek ve 146 litrech je, jako když plivne. Občas je máš problém najít a výsledek jejich práce je neviditelný.
Neboj se, že se přemnoží. Já jich dal asi 60 do 60l, ve kterých už bylo hejno gupek a akvárium bylo bez filtru. Žily, kvůli gupkám se nijak výrazně se nemnožily, ale zrovna poslední týdny koukám, že vidím dost mladých.
Řasy, co máš, krevetky žerou. Jen jich potřebuješ výrazně víc, aby bylo něco vidět.

P.S. Kluk, co chová sulaweské krevetky Blue Leg Poso, jich má v 70l několik stovek a jsou v dobré kondici a vypadá to super. Tolik k tématu, kolik krevetek se vejde do akvária.

P.P.S. Nicméně, protože 150 krevetek asi nenasadíš, potřebuješ rostliny. Asi tak 1,5x více, než si myslíš, že je maximum :). A prosím, neřeš parametry vody a víc pozoruj. Problémy tvého akvária jsou zjevné na jedno kouknutí. Mám pocit, že dnes lidé berou vše hrozně technicky a málo pozorují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2017 10:48 Muž Vevod [5] Re: JirkaŠčobák
krevetky se mi teď rozmnožily...mám jich něco kolem 15.... plus 2 gary pakistánské ( ty se taky údajně živí i řasou ).... mám strach koupit další krevetky abych to pak neměl přemnožené. I když jsem už přemýšlel o jejich dokoupení....ale to je jiné téma....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2017 10:44 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Vevod
Odhaduju: Té sagitarie jsi asi dal málo.
Mimo to, co ti už radili, by ti pomohlo 40 obyčejných krevetek. Pokud by řasy vyloženě nesežraly, minimálně by zpomalily jejich progres.

P.S. Je docela o hubu stavět akvárium na alternanteře. Na jednu stranu má člověk právo to zkusit a možná, že když bude mít schopnosti a štěstí, povede se, na druhou stranu se u většiny pokusů nebudu divit, když dopadnou takhle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2017 10:33 Muž Vevod [5] Re: ctibum
Však od té doby jsem doplnil Sagittaria subulata a ta se postupně rozrůstá, to akva není nafukovací... když pustí novou odnož tak si ji přesadím tam kam potřebuji....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2017 10:31 Muž Vevod [5] Re: RBeil
Filtr čistím následovně.... co 3týdný dní měním vložku na zachytávaní hrubých nečistot ( dle infa od výrobce by se měla měnit co týden, ale nejsem milionář )
zbytek filtru jsem čistil týden zpět ale jen lehce, očistil jsem hrubé nečistoty ve vodě odsáte z akva a pak je vložil zpět do filtru. Měly by se měnit po 6 měsících...

Jinak jsem toho četl hodně a zatím nic nepomáhá. Co se týče rostlin tak na fotkách to tak možná nevypadá ale to akva není zase nafukovací , teď se mi rozrůstají rostliny u zadní stěny a před filtrem. Jediné o čem ještě přemýšlím, je dosazení rostlin do předního pravého rohu, ale čekám až mi pustí výhonky Sagittaria subulata abych jí tam mohl přesadit...

K těm testům ... nevím které jsou dobré a které špatné, mám kapkový test na Ph, tady ten jsem si koupil z důvodu zjištění hodnot kvůli výskytu řas. Co akvarista to jiný názor, ale nechci z toho dělat chemickou laboratoř....

Díky za názor. Mrknu na ty odkazy snad mi pomůžou palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.09.2017 10:17 Muž RBeil [174] Re: Vevod
www.horacovoakvarium.cz/…
akvarijni-hnojivo.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…

Heldej, studuj.... Odpověd sám nalezneš když budeš trochu hledat a ne se jen ptát. Až jak ti nebude něco jasné tak se zeptej. Zatím ti mohu jen říct že na to kolik máš ryb a velke akva tak málo rostli, čistil jsi někdy filtr? a ten test zahoď a kup si kapkový každý extra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.09.2017 10:08 R Muž ctibum [6909] Re: Vevod
Tipnu si nahlas. Krutě málo rostlin, zvlášť těch rychlerostoucích, tedy nadbytek živin, které nikdo nespotřebuje, tak z nich žijí řasy. Možná moc světla...?
Schválně co na to řekne někdo moudřejší...
EDIT
14/7 ti v komentářích někdo radil "Uvidíme, až se rozrostou rostlinky. Určitě bych přidal víc rychle rostoucích stonkovek kvůli čpavku a amoniaku a vyměňoval bych víc vody, nez jen 1/3, alespon ještě 3 týdny 3x v týdnu 1/2."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2017 09:55 Muž Vevod [5] – Prosím o radu
Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu....dnes jsem provedl měření testem Tetra Test 6v1

Výsledky Akva. Výsledky vstupní voda:
NO3 - cca 50 0-10
NO2 - neměřitelné neměřitelné
GH - 16 d více jak 16 d
KH - cca 3 cca 3
Ph - pod 6,4 okolo 7,2
Cl2 - 0 skoro 0

bohužel co týden mám skla akvária porostlé zelenou řasou a na rostlinách mám ruduchu a zelenou řasu.... omezil jsem krmení, CO2 a jiné hnojiva jsem také přestal používat, bohužel nenastala žádná změna... ryby zatím vypadají v pořádku, nemají žádné znaky nemocí aní žádný úhyn. Dokonce se mi rozmnožily mečovky vídeňské a krevetky red chery...

Rostliny mi vcelku rostou, úhyn je momentálně minimální, řekl bych že nulový

Jak mám prosím omezit růst těch řas.... je mi jasné že je úplně nevymýtím, ale nelíbí se mi každý týden zelené akva... Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.08.2017 21:14 R Muž ctibum [6909] Re: ondraj
Zaregistruj se, založ prezentaci akvárka, vyplň co nejvíc údajů a bude se vidět. Asi to nebude úplně fajn akvárko, když ti opakovaně rostou řasy a umírají rybičky, takže to asi bude chtít víc informací a vzít to od základu a komplexně, řekl bych... ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2017 21:08 ondraj – letní genocida s řasami
Rád bych se zeptal jak co nejednuššeji zničit řasy, po uhynutí rybiček až na sumečka se v akvárku rozšířili už dříve potlačované řasy teď při obnově akvária uvažuji tone co s tím četl jsem že jsou dobré krevety, ale nevím jak by se s sumečkem snášely.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2017 14:10 Muž Jifi [675] Re: KOVI
Pokud to je zelená řasa, tak vyvařovat písek a lít tam Savo je úplná blbost. Nic tím nevyřešíš. Spory řas jsou všude a to, že ti zarůstají řasy akvárko, svědčí o biologické ne/rovnováze.
Je potřeba najít si pro svoje akvárko správnou biologickou rovnováhu a pak v něm řasy porostou minimálně (skoro vůbec).

Pokud je akvárko založené aspoň pár měsíců (není úplně čerstvé), tak zelenou řasu parádně likvidují například krevety Caridina multidentata. Na sklo se dá použít škrabka.

Zároveň je potřeba odpovědět na několik otázek, aby bylo více jasno v tom, co se u tebe stalo:
1) Bylo to nově založené akvárko?
2) Byly v akvárku ryby? Pokud ano, jaké, kolik a jak krmeny?
3) Jaké rostliny tam byly, jak rostly a případně, jestli jsi je hnojil?
4) Nemáš akvárko na slunku?
5) Jak svítíš? Kolik hodin a čím?
6) Jaké má akvárko rozměry?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2017 13:54 R Muž Anthrax [4765] Re: KOVI
Udělej si prezentaci akvária a vyplň tam maximum informací. Takhle těžko přijdeme na příčinu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2017 13:51 KOVI – zelena řasa
zdravím všechny
potřeboval bych poradit začala se mi v akvarku vytvářet zelená řasa.Už sem vyzkoušel snad vše ale po čase se objeví znova. od kompletniho zrušeni vyvaření písku vydrbani akviria savem koupeni zařivek obnova rostlin ......sem v koncích chemii sem zkousel taky bezvýsledku děkuji uvítam každou radu :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2017 18:01 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Fireos
Asi bych dal tapetu protože i když máš hladinu plnou a řasa se ti stále dělá tak to okno je tam znát. Denní světlo se nazdá ale je to síla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2017 17:49 Fireos – Pomoc
Dobry den, mam 112l akvarium..v nem 6 pancernicku panda 3 bojovnice, 1 krunyrovce vlaknoocaseho, 6 danii pruhovanych, 2 platy, 2 parmicky purpurove...filtry Aquael Fan 1 Plus a TetraTec EasyCrystalBox 400...proud silny neni...akvarium je umisteno u Severniho okna, zadna tapeta nic..osazeno asi 75%dna (Anubias, Zakruticha, Cryptocoryny atd.) na hladine plovoučky(rostou jak plevel) myslim ze moc nesvitim, nebot se mi rada tvori i kdyz je cela hlsdina plna plovoucek, zaroven i dlouhe listy uakrutichy stini..svitim od 8 od rana do 5 do odpoledne. Topitko je pres leto vyple..priznam se ze odkaluji pouze povrchove(mam posek zrnitost 1-2mm) i pres to se mi v akva mnozi rasa, ktera tvori chuchvalve v rozich a na Anubiasi(strukturou podobna treba řasokoulim) tak se ji snazim nicit, ale i tak ta zelena potvora zase ozije...Prosim o pomoc

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2017 14:46 Emi Re: Maq
Výměna vody je ca 5l denne,no nevím jak se to mohlo stát ale úplne byl po stranách rozpadly,asi byl starší než mi bylo řečeno:-( byl úplného tmave hnědý a potrhany:-(zeleného rasy tam nejsou jen ty hnede hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2017 13:25 Maq Re: Emi
Emi napsala: starši dennerle filtr ... skoro se mi ta houbička v tom rozpadla!
Myslel jsem, že ty moderní molitany už jsou odolné... To bývalo za Brežněva, že chutnaly bakteriím... :-O
Každopádně by mě zajímalo, jak se taková věc může stát?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2017 13:09 Muž powery [250] Re: drvi
V prezentaci se píše Denní výměna vody, ale není tam kolik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2017 13:08 Žena drvi [2894] Re: Emi
Když jsi vyměnila filtr, tak ten proces zabíhání akvária začíná znovu. Je užitečné, koupit si test (kapkový) na měření NO2 a teprve až budeš mít hodnoty = 0 , můžeš dát do akva rybu.
Jak často měníš vodu?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2017 13:00 Emi – Hněda rasa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den....chtěla bych se zeptat,v mem nanu které se zabíha 3 týdny se najedou oběvila hněda řasa,mela jsem starši dennerle filtr a chtěla ho po trech týdnech trochu vyčistit při výměně vody ale skoro se mi ta houbička v tom rozpadla!takže jsem tam ted tedy dala bublifuk,po staru,nemam tam žádnou chemii jen denní výměna vody,čim to muže byt ze se ta hněda tvoří a musím počkat zas 4 týdny než dam Betku? Kvůli výměně filtru?....Děkuji predem
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2017 09:13 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: loksiklubos
UV ve filtru ti bude nanic, funguje jen na to, co plave ve vodě. Většina řas a sinic je na podkladu (dno, dekorace, rostliny, ...). Takže se štětičkovou řasou ti nepomůže vůbec.
Udělej si prezentaci akvária, jinak ti nepůjde poradit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2017 08:49 loksiklubos – Jedna riasa za druhou
Dobry den,

v mojom akva sa zacala tvorit sinica ktoru som zbavil prostriedkom od JBL ako nahle som ju vyhubil zacala sa mi objavovat zelena riasa a teraz sa mi zase zacala vytvarat stetinkova riasa. A stale dokoliecka jedenj sa zbavim druha sa objavi. Je mozne pouzit UV filter aby saich vedel uplne zbavit. A hlavne by sa ra zbavil tej stetinkovej s ktorou si neviemdat radi

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 20:53 Muž MichalV [327] Re: fosiczka
sprav si hambursky filter na celu bocnu stenu akva a pohanat ti to moze aj ten filtrik co mas, potom by sa dalo hovorit o filtracii, ktoru nutne potrebujes pri tak prerybnenom akva s minimom rastlin co mas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 20:12 Muž fosiczka [1] Re: NHKG
ve složení píšou disodium fosfát, trinatrium fosfát, disodný EDTA a rašelinu

tý doušce se u mě docela daří, roste docela pěkně palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 20:02 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: fosiczka
To téma o akvafloru jsem četl, ale nepíše se tam složení. Jen někdo píše, že obsahuje jen fosfor, což zrovna dobře není (většinou ho je v low-tech akváriích dost a když je ho moc pomáhá růstu řas).
Hmm, vstupní voda mizerná, mizerný filtr, moc ryb a málo rostlin. To není dobrá kombinace. Začni tím, že vyhodíš ten akvaflor. Snaž se namnožit ty rostliny pod hladinou (rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum a rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa). Ty budou odebírat dost dusíku. Jinak těžko radit, nic víc mě nenapadá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 19:50 Muž fosiczka [1] Re: NHKG
akvaflor se popisuje a hodnotí zde: rybicky.net/vyrobky/280-akvaflor-af7-180-ml
filtr mám Hailea (akvarijni-filtry.heureka.cz/…), mám ho trošku vytuněnej, vyndal sem střeva a mám tam takovej ten klasickej hrubej molitan nebo co to je :-)

dusičnany sou u nás 19mg/l, u nás vůbec stojí voda za lejno ;-)

akvárko sem založil nejspíš v lednu, kdy sem vyndal rybky, všechno šlo do sava, nový písek, řasu sem ostříhal, pořádně všechno očistil a vše odznova

co se týče rybiček tak ty už budou spíš jen ubejvat, už mám zákaz chodit do zverimexu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 19:32 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: fosiczka
Máš docela přerybněno.
Kdy bylo akvárium založeno?
Jaká je filtrace?
Kukni se na stránky vodáren, kolik NO3 má vodovodní voda.
Nemůžu dohledat složení toho Akvafloru. Obsahuje dusík a fosfor (podívej se na štítek)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 19:27 fosiczka Re: NHKG
Fotka k příspěvku Ta na lodi se mi taky líbí, roste ale hodně rychle.

tak jen ve stručnosti co mám za akvárko :-)

-50l s led osvětlením, které běží cca od 15:00 do 22:00
-krmení dajana tropica ve směsy 1:1 s tetramin
-chemie - doteď akvaflor, biofiltr dajana, dávkování při týdenní obnově vody (20l)
-kytky nerozeznám X-)
-rybky - 2ks ancistrus, 2ks pancéřníček pandí, 14ks neonek, 4ks černá molly, 4ks zlatá molly, 5ks mečovek, 2ks paví očka a 1ks nějakýho malýho neznámýho mrňouse
-písek mám z průmyslové pískové filtrace

to je asi tak všechno co vim ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 19:05 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: fosiczka
Bez více informací - ideálně prezentace, ti asi nikdo neporadí.
Ale ta řasa na fotce 3 je nádherná. Tu bych z fleku bral do všech mých akvárek. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 19:03 fosiczka
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak sem se tu chtěl také poradit s tím, jak se zbavit řas, ale co sem tak pročet toto téma, tak můj problém bude hlavně v tom, že používám zde krapet nedoporučovaný výrobek Akvaflor coze
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 16:25 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Marika
Jak silné je osvětlení? Z mojí zkušenosti se hnědá řasa tvoří hlavně jak je nedostatečné osvětlení. Ale přidat osvětlení v tomto stavu akvária by byla cesta do pekel - rozbujelo by mnoho dalších druhů řas. Ideální by bylo, kdyby jsi se zaregistrovala a udělala prezentaci akvária, kde k akváriu toho vypíšeš co nejvíc (počty ryb, typ filtrace, typ osvětlení, parametry vody co znáš, ...)
Můj návrh: Přidat plovoucí rostliny (Salvinia, Limnobium, ...) a rybu co žere hnědé řasy (skoro všechny řasožravé ryby žerou hnědou řasu). Akorát ancistrus (a někteří další krunýřovci) není řasožravá ryba, ale kytkožravá. Až se to spraví tak přidat na osvětlení a v místech kde nestíní plovoučky postupně přidávat normální rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 16:14 Muž powery [250] Re: Marika
Kdy bylo založeno, není to čerstvé akvárium?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 16:10 Marika – hnědá řasa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Akvarium cca 200 l, vnitřní filtrace, 10-12 ryb! 2 zářivky a přes usilovné čištění, částečnou výměnu vody cca 1x týdně a prostředek CO2 Vital - řsasa se stále množí! Viz foto. Prosím poraďte jak na ni!
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 19:39 Muž Mitroz [160] Re: lacewings
OK díky! Jak se říká tonoucí se stébla chytá :-)

EDIT: Zkusil jsem do toho jít nožem, odříznul plátek dřeva a opravdu hodně to voní po pryskyřici! Ancík přišel o bydlení a já mám možná stopu. :-) Díky moc za radu!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.03.2017 19:36 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Mitroz
-to já vám podle fota neurčím,
-lze to zjistit nožem,kdy seškábnete na jednom místě povrch, pokud cítíte vůni borovice ...nebo pryskyřice
-nejde zde jen o borovici, třeba kořen bezinky není vhodný, ale duté tělo a větve jsou vhodné,smrk není vhodný,pokud není z rašeliniště a tak bych mohl pokračovat v několika dalších příkladech
-terpen z borovice Pinen patří mezi bicyklické monoterpeny a má výraznou tendenci reagovat s dalšími chemickými látkami a vytvářet tak nové látky, pokud si to dáte v souvislost ......
-opět, berte to pouze jako pomůcku, nikoliv určení řešení
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 19:20 Muž Mitroz [160] Re: lacewings
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Udělal jsem fotky těch tří kořenů, ty první dva bych na rašeliniště tipnul, ale ten poslední může být opravdu z čehokoli, bydlel v něm ancík kterého jsem vyhnal :-)
Jestli by za něco takového mohl kořen tak bych řekl tenhle. Pokud by za to mohly silice ze dřeva, zabere aktivní uhlí do filtru?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   12.03.2017 18:37 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Mitroz
-uvedu příklad
-pokud je kořen třeba z borovice a nepochází z rašeliniště, tak silice obsažené v něm vám způsobí celou řadu problémů, včetně těch, které zde popisujete
- tím netvrdím ,že je to váš případ, nezáleží kde jste ho koupil, ale z čeho je a co obsahuje
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 18:29 R Muž romant [27987] Re: Mitroz
On nepáchá, on může ty řasy podporovat, zdůrazňuji "může" a ruduchu obzvlášť. Ano, mražák bych na čas vynechal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 18:27 Muž Mitroz [160] Re: romant
Možná blbá otázka, ale mohu se zeptat co přesně by mohl kořen v akva páchat? Vodu nikdy žádný z nich nebarvil, pravda je že jsem je nijak extra nedesinfikoval kromě řádného opláchnutí v horké vodě, jeden je z burzy druhy z akvaristiky.

Co se týče krmení, dávám už jen mražené a není problém to chvíli vyměnit za sušené.
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu

Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací. https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [28] ...... 57

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43059x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/484-jak-se-zbavit-ras-v-akvariu?od=1351