Jak se zbavit řas v akváriu
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Hele s platinum soil jsem již zakládal 2 akvária. V obou případech jsem se zelené vláknité nevyhnul. Předpokládám, že je to důsledek vysoké koncentrace živin právě v substrátu. Řasu jsem pravidelně ručně odstraňoval a do cca měsíce se přestala tvořit sama. Pokud ti nerostou rostliny v platinum soil, je něco špatně. Protože v tom substrátu je živin opravdu hodně a většina rostlin si zvládne z kořenů alespoň to minimum vzít. Zaměřil bych se na častou výměnu vody a poctivou údržbu. Pokud máš podezření na nedostatené množství prvků ve vodě, klidně přihnoj. Pokud nebudeš dávat vysoké koncentrace a dělat pravidelnou výměnu s údržbou, nic nepokazíš.
V ještě menším akváriu mám dobrou zkušenost s Limnophila Sesiliflora, sice je třeba ji každý týden zastřihnout, ale od začátku krásně roste a udržuje stabilitu, ostatní rostliny co tam mám stabilitě moc nepomůžou. Dokonce i po vytržení ze substrátu a znovu zasazením, není žádný problém. Zkusil bych tam košíček hodit a uvidíš. Jedu bez filtru, alespoň je více místa na rostliny a u tebe bych se toho taky nebál.
S tím dnem zkušenost nemám, ale přidal bych rostliny (kryptokoryny). Plevuňka co máš mi přijde pro začátek komplikovaná, ta moc nepojede. Bahnička to samé. To jsou kytky co ti teď nepomáhají. Řasokoule je taky k ničemu. Takže tam máš nějaké 2 rostliny, co by mohly v začátku fungovat. (to je málo)
Kdyby si trhal vláknitou, tak to nedělej špejlí jak se tu často radí, ale rukou a utrhni jí včetně základu (roste z takové tmavší plošky - ta musí ven). Když použiješ špejli, či mezizubní kartáček, jen jí zkrátíš, ale ona pojede dál. Navíc často rozneseš její části po celém akváriu.
Změř fosfor.
Zatím do akva nic nepřidávej (chemii).
p.s.: Ty šutry mi přijdou zbytečný, v tak malém akváriu se akorát připravuješ o potřebný objem vody. Dal bych je pryč. Místo nich zeleň.
Před 14 dny jsem taky měl při substrátu (křemičitý písek) zamotanou mezi rostlinami zelenou vláknitou řasu, bojoval jsem s ní už dlouho, stále jsem namotával ale za dva dny se objevila ve větším množství znovu. Pak jsem experimentálně nalil plnou 20ml stříkačku 3% roztoku peroxidu vodíku a aplikoval jsem po celém dně (řasa nebyla nikde jinde). Slušně to bublalo a na druhý den řasa zbledla, namotávat na špejli šla o poznání líp (zkřehla a nebyla zamotaná všude). Od té doby se neukázala. Berte to jen jako experiment a jakousi zkušenost.
Ceratophyllum roste bez filtru líp. Nemyslím, že by filtr přidal do vody CO2.
Okružáci, pokud mají rychle fungovat, musí být přidáni.
Filtr je jinej ale stejnej davat nebudu, 700lh by tohle akva asi neuneslo. Kameny prosli testem octem a jsou OK. Nejvetsi rozdil je asi v substratu. Platinum soil zkousim poprve, ale ze by mel mit negativni vliv na rostliny bych necekal.
Okruzaci se casem namnozej, uz ted je tam tak 20 do 1mm. Mas asi pravdu ze akva by dokazalo fungovat i bez filtru, ted je pusteny na minimalni vykon cca 50l/h. Ceri hladinu takze by mel dodat o trochu vic kysliku a CO2 do vody. Rosltin je tam pomerne hodne. Ono to neni na fotce videt ale na hladine je spousta plovoucek. Prihodil jsem jeste ruzkatec a do stredu zapichnul oddenek Valisnerie.
Něco je jinak. Jiný filtr? Co ty kameny?
Jasny, v druhym akvariu mmam nekolik druhu ras a zily mi to nerve. Stav je stabilizovany, dlohodobe udrzitelny a na urovni kterou jsem ochotnej tolerovat. U cerstve zalozenyho akva kde jsou rostliny oslabeny presazenim (a u nekterych prechodem z emerzu) je dulezity, aby se rozjely v rustu. Proto bych rad nejak adekvatne reagoval. Zelena rasa vetsinou znamena moc svetla nebo nedostatek zivin. Kdyz uberu svetlo tak urcite zpomalim rust, takze se mi zda ze pridani zivin je lepsi reseni. Nicmene je to zasah kterej muze vic pokazit nez pomoct. Proto se ptam zkusenejch.
Dulezitej faktor kterej mi vrta hlavou je ten ruzkatec. To je kytka ktera mi rostla vzdycky a za vsech okolnosti. Pokud prestava rust tak je neco spatne. Dusicnany muzu zmerit ale vsadil bych boty ze budou pres 5mg/l. Spis bych cekal neco jinyho co se do akvaria dostava s potravou. Mozna fosfor?
PS: Na chemii je jeste hoodne brzo. To uz bych musel prestat verit ze se situace da resit jinak.
Doplnil bych ještě rostliny, omezoval řasu ručně, nasadil pár okružáků navíc a pozoroval. Pokud by se mi povedlo sehnat dafnie, hodil bych je tam.
P.S. Takovéhle akvárium a ještě, když tam chceš jen krevetky, doopravdy nepotřebuje filtr. Dal bych ho pryč a pozoroval, jestli to bez něj náhodou nebude lepší.
- zkuste osvědčené použití Acriflavinem, nebo přípravek DENNERLE Algae Destruct
A co ten dusík ? Je znát mezi výměnami pokles ?
Myslím, že Tvé dno (platinumsoil) do sebe "cucá" živiny, a ovlivňuje "prostředí" akva.
Ps: řasa není konec světa ( mohla Ti přijít s rostlinama)
1000+, obal jsem vyhodil tak uz nevim presne. Jeste k tomu hnojeni. Mam i druhy akva a tam prave je prihnojovani notnost. voda co mi tece z kohoutku je takova jalova. Hodne vapniku, malo horciku, zeleza a ja nevim ceho jeste. Jak tyden nehnojim tak je to znat na rostlinacha a za dva tydny uz mam rasy na prodavani.
pokud se nerozjede, teprv bych se bál
na hnojení je brzo, stačí výměny vody...
( kolik lm má ta žárovka?)
Starší reakce
Nemám problém. Psala jsi, že jsi vložila ryby podle její metody, chci se jí zeptat, co si myslí o postupu přidávat druhy postupně.
Pak mě zajímá, co si bude myslet o použití méně druhů rostlin a jaký má nazor na akva bez filtru. Může to být zajímavá konzultace.
Samozřejmě, to ona dělá i ve své knize. To jen ty máš nějaký problém a potřebuješ se o něčem ujistit
Podle mě by bylo úplně normální, pokud by akceptovala více, než jen jednu možnou cestu.
Pokud odepíše jinak než ve smyslu, že rybky do akvária umisťuje ještě týž den večer - jak je to v její knize - znamenalo by to, že se v jejím náhledu na věc něco změnilo.
zelenakapusta napsala: Co se týká umístění rybek, postupovala jsem zcela v souladu s metodou.
Diana Walstadt mě nasměrovala na fórum, kde mám položit dotaz a ona zkusí odpovědět. Zaregistroval jsem se, ale dotaz naformuluju až přes víkend. Dám pak vědět, když odepíše.
Starší reakce
Jen tak pro zajímavost -
www.youtube.com/…
Moje první akvárium za dobu roční existence prodělalo řadu velmi radikálních změn. Hrabala jsem se v něm od samotného počátku, ale už se mi pomalu začíná dávat dohromady časová osa kopanců, které jsem tentokrát udělala a způsobila si tím řasovou kalamitu.
Určitě bych nestříhal. Zbytečně se rostlina oslabuje. A také bych nepřesazoval a nesázel, zkrátka bych nechal dno v klidu. Časté zásahy do dna mi přijdou, hlavně když je dole zemina (Walstad), kontraproduktivní. U TinyWorld (Walstad) jsem v počátcích (1. měsíc) měnil vodu co 3 dny (ale je to akva bez filtru).
No víš, obávala jsem se negativních reakcí a útoků, ale takovou otevřenost o problémech si chci zachovat. Je přeci jasné, že ne všechno okolo akvaristiky je jenom dokonalá radost.
Ale i takové řasové kalamity jako momentálně probíhá v mém novém akváriu ukazují určité zajímavosti, o kterých se dá následně diskutovat, např. existuje-li nějaká druhová odolnost vůči řasám.
Guppy napsal:Myslím si, že nezakořeněná rostlina, která musí po střihu investovat energii do prorašení nového vrcholu je v čerstvě založeném akváriu pro řasy velmi snadný terč.
Také bych to nestříhal.
Rád bych hodil do placu názor, který jsem Ti napsal do komentáře v prezentaci, protože mě moc zajímá názor ostatních. Když pročítám Tvůj deník, tak mi jako zásadní připadá provádění střihu rostlin - třeba Limnophily, Myriophyllum a Staurogyne jsi stříhala už 6 dní po založení. Myslím si, že nezakořeněná rostlina, která musí po střihu investovat energii do prorašení nového vrcholu, je v čerstvě založeném akváriu pro řasy velmi snadný terč.
A dost možná o to víc v této metodě, kdy je ve vodě daleko pravděpodobnější přítomnost neusazeného bordýlku - ale to je tvrzení, kterým si sám nejsem jistý.
Osobně bych po založení nechal vše maximálně narůst a stříhal bych pomalu a postupně až ve chvíli, kdy by dosáhly hladiny...
A ještě EDIT: v prvních týdneCH bych asi provedl masivnější výměny vody.
Tím Tě nechci vůbec nějak pranýřovat, je dobře, že jsi otevřená a otevřeně o těch potížích mluvíš - přesně jak říkáš v tom videu...
Já ho úplně v pohodě akceptuju, jen si myslím, že kdybys s rybami trochu počkala, měla bys nyní jednodušší situaci.
Však v pořádku, dělej to tak, proč ale nedokážeš akceptovat postup dle jiné metody?
O tom mluvím. Já prostě vždy čekám, jestli rostlina roste. Pokud roste, ok. Pokud neroste, zkouším. Bez ryb to jde snadněji. Největší problémy jsem vždy zažil, když jsem zachraňoval situaci a současně musel krmit ryby.
Nejlepší je proto počkat, jestli rostlina roste a když vím, že ano, ještě chvíli počkám, abych zjistil, jak dobře roste bez ryb. A když vidím, že přestává růst a chce živiny, pak dám ryby. Při tomto postupu řasy nenastoupí skoro nikdy. Aktuálně mám například 4 ryby stabilně a dvě dočasně v akva v koupelně. Před časem jsem se tam zbavil řas ve smyslu, že řasy tam stále jsou, ale už několik měsíců stagnují. Po malých kouskách je ubírám a několik měsícu sleduji, co rostliny. Echinodorus se maličko zvětšuje, Najas horrida je pěkná a na nových výhoncích nezařasená
rybicky.net/fotogalerie.php… takže VÍM, že v tuto chvíli, přestože v akváriu není moc rostlin, mám rovnováhu a pokud budu krmit tyto rybky opatrně dál, nic se neděje. Mohu maličko opatrně přihnojit echinodorus do dna, ale taky nemusím, pokud mi stačí, jak roste teď. Pokud se ryby budou množit, porostou rostliny s nimi. Takto to dělám a myslím, že Diana Walstad by souhlasila
.
Potíž je v tom, že prostě není možné odhadnout, jestli rostlina poroste nebo ne. Vzpomínáš si, jak jsme si povídali(psali), že podruhé už budu vědět, jaké rostliny použít, protože se jim dařilo v prvním akváriu. No a vidíš, že to nevyšlo, protože jsem postupovala jinak a použila jiný substrát.
Že řasy postupně ustoupí, je mi jasné, ale taky je mi jasné, že jsem si je nejspíš do nového akvária zatáhla z prvního, kde je všechno už vyladěné a nemají šanci. V novém ale šanci dostaly...
To je pravda. Ale i kdyby jsi dala rostlin víc, nevěděla bys po týdnu, co 100% poroste a co ne. Možná by rostlo, ale nemuselo by. Já vždy čekám, jak rostliny vypadají a následně dávám ryby podle toho.
Myslím, že bych Dianu Walstad dokázal předvědčit, kdybychom se zakecali
.
(což mě inspirovalo, že jsem ji našel na FB, poslal zprávu a čekám)
Co se týká umístění rybek, postupovala jsem zcela v souladu s metodou.
A i když jsem rybky umístila dříve, především jsem akvárium obsadila mnohem menším množstvím rostlin což je podle mě zásadní omyl.
Další rozdíl mezi tím, jak postupuješ nyní a jak jsi postupovala naposledy: Minule jsi použila ampulárie, krevetky a neonky dala po více, než měsíci od založení. Xenotoky za další dva měsíce a to jsem ti dal ještě potěr, který plynule rostl a plynule pomalu zvyšoval množství živin. Aktuálně jsi přidala všechny ryby asi za týden.
Už jsem to psal vícekrát (link 1
rybicky.net/clanky/1745-az-bude-nekdo-zacatecnikovi-radit-dat-ryby-hned-reknete-mu: link 2
scobak.blog.sme.sk/…). Nejde o to, že by ryby nepřežily, jde o to, že dát ryby do akvária, kde nevím, jak na tom jsou rostliny, je ruleta. Možná se rostlinám bude dařit, možná ne, pokud ale vložím ryby po týdnu, mohu pouze říci, že nevím. Problém s řasami, pokud nastane, pak musí akvarista řešit za přítomnosti mnoha ryb, což je vždy o hodně těžší.
Každý jeden akvarista se takto někdy spálil. Ne proto, že by neměl zkušenosti, ale o to, že když člověk jednou nabere nějaké zkušenosti, řekne si, že jiná akvária budou reagovat podobně (snadněji) a ono to nemusí platit.
1. link: "... by měli dávat ryby až tehdy, když jim vše roste, je toho dost, akvárium je stabilizované a rostliny přímo volají po přítomnosti ryb. Osobně je často nasazuji až tehdy, když se úvodní růst rostlin zpomalí - přítomnost ryb pak vždy rostliny viditelně postrčí"
2. link: "Akvárium potřebuje stabilitu. ... Proto nejprve zjistěte, zda rostliny prosperují a zda nenastupují řasy (3-8 týdnů), pak ještě další dva týdny počkejte a až teprve pak vložte prvních několik ryb. Na 60l akvárium ne víc, než 4-6 ryb velikosti gupky. Raději pomalu a opatrně."
P.S. Aktuálně máš hodně živin. Bezproblémově ti prosperují rostliny, kterým z mé zkušenosti mnoho živin vyhovuje (kryptokoryny, echinodorus, ceratophylum). Kdybych se nebál přenosu nemocí, poradím ti měnit vodu mezi tvými akvárii, protože v prvním se ti živiny hodí
.
Omlouvám se, že jsem to včera tak utnula, musela jsem do práce.
Pro Shimi:
Ano, jsem si vědoma toho, že třeba celý porost Staurogyne sp.'Porto Velho' jde do kopru což je poměrně velká plocha, ale fakt jsem až do posledního momentu čekala, že se ujme. Bohužel marně. Dneska z akvária odklidím všechny tyhle nešťastníky a nechám tam volná místa, která zaplním nově koupenými druhy.
Z druhého akvária, resp.prvního, nic moc nepřendám, protože odtamtud už není co odebrat. Největší naději jsem vkládala do Sagittarie subulata, ale ta vlastně selhala z 50%. Dva ze čtyř trsů jsem musela vyhodit, protože se rostliny téměř rozpadly.
===
Pro Roger:
Jde především o to, že jsem vlastně při zakládání postupovala odlišně, použila jsem jiné druhy rostlin, jsou tam jiné druhy rybek, takže se akvárium i jinak chová. Potřebuju se proto ujistit, že se všechno děje v rámci normálního vývoje a raději se prostě zeptám. Takovýto problém s řasami jsem v prvním akváriu neměla, ale čím víc o tom uvažuju, vlastně jsem si to mohla způsobit i sama tím, že jsem nepřitlačila na množství rostlin a spokojila se od začátku s asi polovičním množstvím než u prvního akvária, obsadila jsem menší plochu dna, takže není zcela pokryté a je tedy menší šance, že se něco ujme.
Už jsem si svoji chybu uvědomila a dnes objednám další rostlinky.
Shimi, video jsem ještě neviděl, ale vycházím z předpokladu že už ví co dělá, tak snad to nemá takový prozaický důvod. Určitě ví, že jí kytky nejdou atd.. není to její první akvárium, proto se ptám na co vlastně se ptá, zda v tom není něco víc než toto.
Jani, já bych v tom nehledal nějakou velkou vědu. Z posledního videa je jasně patrné, že se některým rostlinám nedaří. Máš tam i shnilé neodstraněné listy. Zvedá se organické znečištění a pod tou světelnou Aquatlantisovou palbou nastupuje řasa, to je celé. Dej tam ten stmívač a uber intenzitu a dokup rostliny o kterých víš, že jsou tutovky a ty co evidentně nejdou vyházej. Nebo použij nějakou zeleninu z druhého akva.
Pak je zakopaný pes v tom že akvárium je nové, což je normální stav
a jak jistě víš tak všechny poučky mluví o tom že řasy jsou v nových akváriích běžnou věcí, a po ustálení akva začnou ustupovat
ale tak nějak ti nerozumím jelikož předpokládám že už toto víš a znáš, stejně tak vliv světla a živin na řasy, tak na co se vlastně ptáš?
Jsem si vědoma toho, že každá řasa je jiná, ale akvárium je nově založené, takže těžko říct, kde je momentálně zakopaný pudl.
Nejspíš to bude tím, že ne všechny rostliny jsou rozjeté naplno v růstu, protože ještě nepřešly na submerz. Nejspíš to chce ještě čas.
Voda je v pohodě, mezi rybkami ztráty nejsou, všechny jsou čilé a nenažrané.
Jj, to je on, dávají ho ke všemu
na Aliexpress ten samý stojí asi 40kč
nicméně mě jedou bez problémů. Snížení intenzity většinou řasy potlačí, ale to víš určitě sama, růstu rostlin toť otázka, nikdy mi to růst zásadně neomezilo, rostou pomaleji, pokud se jedná o nenáročné rostlinky samozřejmě
Edit: není řasa jako řasa a ne vždy je na vině světlo
Mám na mysli viz foto, ke světlům Aquatlantis to přidávají zdarma.
V každém případě by mě zajímalo, jestli snížení intenzity osvětlení bude účinné proti řasám, ale zároveň to neuškodí růstu rostlin?
Jestli máš namysli gen stmívač co se dává například k Sinkoru nebo se dá koupit asi za 200kč na Invital s krokovým stmíváním tak ten se zahřívá běžně, mám je přes rok neustále připojené ke světlům a nikdy nic se nestalo
No, k tomu světlu je i manuální stmívač, takže bych eventuálně mohla světla ubrat. Jenomže to udělátko se dost zahřívá - což je normální - ale já jsem nervozní z představy, že při trvalém umístění stmívače by mohlo dojít k přehřátí a zkratu.
Nevím, jestli je to vůbec možné, ale obávám se toho.
Závisí na každém jednom akváriu. Stejné, jako když trochu ubereš světlo.
Ahoj všem,
zajímalo by mě, jestli by umístění světla na držáky, tzn. výš nad akvárium, mělo zásadní vliv na růst řas?
Má to někdo vyzkoušené? Je jasné, že zvednutím světla by se světelné podmínky změnily, ale otázkou je, jestli by to bylo ve prospěch boje proti řasám?
Starší reakce
Aha, jsem si říkal jestli jsi nepřišel na přírodnější cestu
To s židovskou vírou jsem přehlédl.
V tom případě, když píše, že to drží jako židovská víra, to bude cladophora. Taky ji mám, neroste extra rychle a drží se na jednom místě. Namotal jsem ji na špejli a místo po čištění vypadá stále skoro stejně. Z řasokoule má ta řasa hustší strukturu a jak píšeš, jde snadněji odsát. Na fotu je věřím klasická Cladohora jak jsem ji měl.
ctibum napsal: Ta řasa byvtomu kořenu moc slušela Já ji mám, je super. Viz třeba moje "26"...
jako jo, takhle nablízko to vypadalo dobře, na dálku už to zas takovej zázrak nebyl...
K tomu bych měl podotknout, že tohle není domácí obývákové akvárko ala přírodní úchylka, tohle jsme si vymysleli do kanceláře a mělo by se jednat o skloubení pohodlného života pro ryby/krevetky a určité elegance/reprezentativnosti...doma bych s tou řasou taky nebojoval a nechal ji...
Být toto moje, tak mi řasokoule na dně nevadí. Pěkný, velký echinodorus udělá primární dojem. Mohl by být ještě trochu vétší, kdybys mu dal pod kořeny jednu kapsulku hnojiva a trochu pod ním prohrábl rukou dno.
Neviděl bych velký rozdíl, jestli mi bují řasokoule nebo mechy.
P.S. Řasokoule roste velmi pomalu. Než udělá nějaký pokryv na dně, trvá to i dva roky, během kterých se člověk toho dna nesmí dotýkat.
Ta řasa by tomu kořenu moc slušela
Já ji mám, je super. Viz třeba moje "26"...
http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
Pro případné přesnější a rychlejší určení příčin vzniku řas, je vhodné poskytnout co nejvíce informací. Ideální je založit prezentaci Vaší nádrže s co největším množstvím relevantních informací a fotodokumentací.
https://rybicky.net/nadrze/
Klíčové jsou informace o stáří nádrže, jak a jak často probíhá údržba, jakým osvětlením a ve jakém režimu svítíte, jaké jsou hodnoty zdrojové vody a jaké vody v akváriu, zda hnojíte, čím, jak často a v jaké míře, kolik a jakých ryb máte, jakou máte filtraci a tak dále. Uvádějte co nejkonkrétnější údaje. Neurčité údaje při určování příčin vzniku řas příliš nepomohou.
Přidat reakci
1 ...... [8] ...... 57
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 43706x