Liapor a další substráty z pálených jílů
to věřím, mě ale neskákalo nic...
Když jsem ho potápěl tak jsem jednu dávku na zkoušku také dal péct, ale po zahřátí trouby po chvíli začali kuličky vystřelovat po celé troubě a potvory v tom pokračovali i těsně po vytažení z trouby než jsem to nasypal do vody. Dětem se to sice líbilo, ale představa nadávající manželky po zásahu dítěte rozpálenou kuličkou Liaporu mě nenechala v této zábavě pokračovat.
Nechci dělat akvárko až na vánoce
radši jsem pekl je to rychlejší ;)
Ještě ho část klesne když ho necháš dál máčet. Je to skoro měsíc, co jsem taky podobně připravoval liapor a ten co se mi nepotopil hned z celé várky (cca 3 litry) jsem nechal v kýblu a postupně se potapí i zbytek. Když vydržím ještě pár týdnu, tak věřím, že postupně klesne všechen.
Po přečtení několika příspěvků zde, jsem se rozhodl že také zkusím Liapor ve svém budoucím akva 100l. V Hornbachu pod Svinovskými mosty v Ostravě jsem si koupil 50 l pytel frakce 2-4 mm za lidovku 149 Kč. Teď použít ten nejlepší způsob "utopení"
Nejdříve jsem zkusil přelít 3l Liaporu horkou vodou, potopilo se cca 15-20%, po týdnu máčení asi dalších 5%. Tuto možnost jsem tedy zavrhl. Do vyvaření se mi moc nechtělo, připadalo mi to zdlouhavé. Navíc nemám dostatek velkých hrnců. Rozhodl jsem se tedy Liapor upéct. V plynové troubě puštěné naplno jsem pekl v pekáči 5 várek po 4l x cca 45 min na várku + následné ochlazení v kýbli s ledovou vodou = celkem asi 4 hodiny práce. Výsledek? Z 20l pečených - 17l potopitelných
Za mě tedy jednoznačně + pro pečení, vypadá to na nejlepší výtěžnost.
"Pečenáč" zatím leží namočený ve vodě, cca za týden mi přijdou objednané kytky, tak ho vyzkouším v praxi. Pokud se vše podaří, přidám pár fotek
Závěrečné shrnutí a pár rad k tomu.
Budete potřebovat: Liapor - frakci dle libosti, pekáč na Husu :P nebo plechy, ale z těch by to šlo asi špatně sypat, troubu ať už plynovou nebo elektriku, čas podle množství a také VELKOU opatrnost při ochlazování do ruda rozpečeného Liaporu v ledové vodě. V neposlední řadě také dostatečnou trpělivost při úklidu koupelny
po vysrážení páry se usadil snad ve všech zákoutích jemný černý prášek
kdo má garáž kůlnu nebo zahradu doporučuji to chladit někde mimo domácnost, ale při takové výtěžnosti se to vyplatí
Přeji všem kteří to chtějí zkusit hodně štěstí a trpělivosti
Starší reakce
Dokonca ho používam u orchideí
Keramzit se prodava porad, jenze ten je daleko hrubsi
dřív se tomu říkalo keramzit a bylo to ve všech květináčích
Jasne ze mozes,bezne ho tak pouzivame.
Predem se omlouvam za prispevek OT, snad me admini neodstreli
ale daval jste nekdo liapor normalne do kvetinacu "suchozemskych" kytek?
Hlavne me zajima pouziti jako drenazni vrstva na dne kvetinace - muze vubec fungovat jako drenaz kdyz je nasakavy?
Mam totiz doma kyblik nepotopitelneho liaporu, tak hledam alternativni vyuziti
Mam ho i v emerzatku, ale tolik kytek na emerz nepotrebuju
Jak píše Vendy, ze začátku piplačka, rostliny jsem sázel ve větším akva na "Horácomatky", ale cca po 3 měsících už jenom samá chvála, rostliny rostou super, přijde mě že i malé akva je stabilnější než když jsem tam měl písek z Jizery, krevetky si také nestěžují - když něco na zub objeví mezi kuličkama tak ty jsou tak lehké že si je v klidu přestěhují a na dobrotu se dostanou
já mám Liapor už rok a půl a nemůžu si ho vynachválit. Kytky v něm rostou jako ďas a po nějaké době se usadí, že tak nelítá, takže se dá i normálně sázet.
já za sebe doporučuju, jen je s tím veliká piplačka a ze začátku rostlinky nedrží, chová se jak polystyren, mávneš rukou a vše lítá
mám kytky zasázené v košíčkách a dobrý moc se líbí ancíkům a pancíkům...
0 23.08.2014 13:47 Tompi – výměna starého dna
Dobrý den, chci v akváriu vyměňovat staré dno a docela se mi zalíbil liapor, jak pro vzhled tak i pro pořizovací náklady. Mohli byste mi ho spíše doporučit nebo vymluvit. Popřípadě proč? Předem děkuji za odpovědi.
Starší reakce
ta německá verze co následuje, jestli už ses dále nedíval, tak ta vypadá dobře a má i 3D animaci
To vypada dobre.A ta reklama me pripadla ja za komunistu takze to i pobavilo.
já používám odkalovač od TETRY .... má ve zvonu mřížku, takže i když neodkaluji a jen vypouštím, nemusím mít ani strach že mi do toho vpluje nějaký ten svěřenec
další výhodou je regulátor průtoku, takže si mohu zregulovat sílu tahu, nebo zastavit úplně
Má dokonce i tvar, že se s ním může zajet až krásně do rohu.
tady je i video
www.tetrainfo.cz/… Psal jsem ze to mam napojeny na hadici ten spodek a odkaluji rovnou do kyble. A jak nam po tom kvetou orchideje. Nadhera
jojo, je to stará klasika. Nutno ale dodat, že k funkčnosti potřebuje vzduchovací motorek.
myslím že je to tento
Priznavam ze fotka je hodne spatna, prvni kterou jsem v praci nasel, ale myslel jsem ze ten odkalovac zna kazdej.
sakra, jak jsi to udělal, že ta fotka po zvětšení je ještě menší?!
takže ten odkalovač si opravdu neprohlédnu!
Ahoj, já používám tento odkalovač. Tedy jen ten spodek z něj, Je v něm takové sítko, přes který ten liapor nenasaješ. Celý ten košík i s tím sítkem mám napojený na hadici a odkaluji rovnou do kýble. Když se to přicpe liaporem, stačí hadici zlomit a kuličky liaporu spadnou zpět na dno. Jinak na povrchu neodkaluji, spíše ve spodních vrstvách. Mám celkem dost cm substrátu. Takže když odkaluji, což je jednou tak za cca 4-6 měsíců tak pořádně prohrabu spodek.
Dobre, bral jsem to celkem jako zrejme, ale uvedu to tu - liapor se mi postupne nasakava, tezkne, slehava. Dale se nejmensi kulicky postupne propadaji dolu a nejvetsi vyplouvaji nahoru (asi ne samy od sebe, ale pri ruznem preryvani dna). Detrit mezi tema velkyma (cca 4mm) kulickama propadava do nizssich vrstev dna. Pokud odkaluji jen tak lehce na povrchu, moc bordelu nanasaju. Pokud zavrtam poradne do hlouby, je toho tam daleko vic.
Bral jsem to jako prirozeny proces, tak jsem to ani nerozvadel. Jestli se jina dna chovaji odlisne, tak se omlouvam za puvodni zkratkovitost.
(PS: jinak rozhodne nejsem nejaky vylozeny propagator liaporu - jen ho z historickych duvodu mam v akvariu; priste bych volil asi neco jineho, ale ne proto, ze bych s nim nebyl spokojen, spis pro zajimavost/porovnani/zmenu)
jasný, souhlasím. Myslím spíš v porovnání. Ale já ho fakt na povrchu nemám. Asi fakt moc krmíte.
Až budete mít možnost třeba předělávat akvo kde několik let jelo dno s liaporem, tak zjistíte, že detrit tak opravdu je a to v nejspodnějších vrstvách a to docela dost, takže ten kdo má názor, že je to detritu prosté je pouze neinformavaný jedinec.
Co se mizeni detritu tyce, tady souhlasim spis s Marcelem. Kdyby v mem liaporu zadny detrit nebyl, tak bych ho neodkaloval
Ale treba to delam zbytecne, to zas nemuzu rict, jsem si 100% jisty, co delam; proste obcas uklidim dno kdyz se to hodi a kdyz vidim ten bordel v kyblu, mam z toho i dobry pocit
Co se komfortu odkalovani tyce, mohu srovnat jen s lehce vybledlou vzpominkou na jemny pisek, odkalovani mi prijde podobne, take to do toho zvonu litalo vsechno. Samozrejme, ze 4mm sterk bude drzet u dna daleko lepe, o tom asi zadna.
Dobře, jsem ochotný uznat, že za určitých [nepříliš komfortních] podmínek jde možná odkalit. Nesouhlasím ale s tím, že v dobře zajetém liaporu žádný detrit není (to je prostě hovadina, protože množství detritu bude záviset především na množství osádky, a ještě nikdy jsem neviděl žádné akvárium, ve kterém by detrit "mizel"). Navíc je nesmysl tvrdit, že Manado je to samé jako liapor => Manado má 1.0 kg/L, zatímco liapor má necelých 0.5 kg/L.
Mam stejnou zkusenost jako Dudak, dokonce koukam i stejny odkalovac
Problem s liaporem jsem mel par tydnu po zalozeni akvaria, to fakt lital i pri opatrnem dolevani vody. Pak ztezknul, a ted mi odkalovani nedela problemy. Tam kde je trochu koberec ani neskace do odkalovace s detritem, kdyz nekde neco vypleju tak se naopak velmi snadno prosaju az na dno akvarka kdyz chci, necham chvili protocit ve zvonu, a pak technikou popsanou vyse zase slozim na misto, nebo dle potreby nekam vedle. Jenom to pri tom o trochu nabyde, jak se to dno nacechra (20%?) - casem to zas slehne.
Souhlasím s Dudakem. Mám manado a dělám to stejně. Především ale preferuji povrchové odkalení tak, že beru jen detrit.
Tak to není určitě pravda, liapor odkalovat jde a ten detrit jde nahoru o hodně líp než liapor. Chce to jen mít správnej odkalovač a správnou techniku. Nejlépe se mi osvědčil tento odkalovač
www.akvarista.cz/… a k technice, buď odkaluju lehce zvrchu - přiblížím odkalovač tak blízko ke dnu, aby to vytahovalo detrit, ale ne liapor, nebo odkaluju do hloubky, že odkalovač jemně zavrtám do dna, počkám až vylítne liapor na vršek odkalovače a prstem zastavím odtok, během chvilky je liapor zpátky dole a detrit zůstává v odkalovači, trochu odkalovač zvednu, sundám prst z hadice a celé opakuju, dělám to už automaticky, ani o tom nevím. Ve svém akvárku se na dno moc nedostanu a tak nejvíc odkaluju přes kytky, přes téměř všechny koberce se odkaluje bez problémů. Hloubkové odkalení dělám jen když jdou nějaké kytky ven a je někde vidět dno.
mám JBL Manado a používám ten samý způsob co kofejn - jemnější síťka na zvonu přidělaná stahovací páskou (někdo říká zip páskou, bzz páskou, atd...) a docela to funguje.
Edit: @Tony: mám 8 Pandíků a 8 Sewelií, voda jako křišťál, ale toho moc k odkalování není, to dno prostě funguje. Poslední fotka v mém profilu je 10 dní bez odkalování.
Me jde hlavne o to ze me pancernicci ryjou ve dne a pak se vsechno viri.A nevypada to moc efektne
hlavně v dobře zajetém liaporu detrit není, zpracuje ho
Liapor podle mě odkalovat nejde, protože ty granulky budou mít ve vodě zhruba stejnou hmotnost jako ten odkalovaný detrit (možná ještě menší), takže dřív odkalíš liapor, než detrit.
Toto me taky napadlo asi to vyzkousim.
Skoro neodkaluju, stejně se ke dnu moc nedostanu. Kdysi jsem dal na zvon síťku, ale jde to i bez ní.
Jak jsem psal moc neodkaluju ale ted jsem koukal a je to uz potrba tak chci nacerpat nejake rady a inspiraci.
ja som odkaloval Aquaclay co je vpodstate to iste bez problemov, skus kupit zvon z co navecsim priemerom, ono nieje nutne do toho moc rypat. Alebo to dno nechaj zarast a pri kvalitnej filtracii odkalovad nebudes musiet
Ahoj
Mam akva s liaporem cca 1,5 roku.Zalimalo by me jak a jakym zpusobem odkalujete?Ja jsem odkaloval jestli 4x tak je to moc jelikoz vzdycky se me ucpe odkalovac liaporem a je to strasne psichycky vysilujici.Nemate nekdo nejakou fintu jak by to slo hezky a bez nervu?
Za vsechny rady budu rad.Diky
Starší reakce
Ahoj mám v akváriu liapor ale bohužel jsem koupil ten hrubsi myslím že těch 4-8 mm a teď sem na akvárium neměl moc času ale rád bych ho zrekonstruoval plánuju tam kakadu a asi nějake hejnovky jen nevím jestli to dno není moc hrubé aby do něj nezapadavali. třeba odchovy kdyby třeba kakadu meli. Takže otázka jestli dno 4-8 není moc. Díky.. a sorry psáno z mobilu
Starší reakce
Jelikoz je tohle vlakno o palenych jilech, pridam jednu podstatnou vyhodu oproti nepalenym jako ADA. A to jsou pancernicci. Mel jsem je v akva s nepalenym jilem a vsechno bylo v pohode dokud byli mali. Jak ale vyrostli (behem pul roku), akva bylo porad zakalene at jsem daval do filtru vaty co jsem chtel. Tak jsem to prikryl palenym jilem a kal byl pryc. To jsem jeste s pancernickama do souvislosti nedaval; myslel jsem ze se ten substrat jen samovolne rozpada. A pak jsem si pri prohlizeni knizky od Amano s akvarii co udelal behem 30 let uvedomil, ze nikdy v zadnem akvariu pancernicky nemel. A v ADA obchode v San Franciscu je taky nemaji ve vystavnich nadrzich a za posednich 8 let co tam chodim nikdy nemeli. Byt je normalne prodavaji.
Ma tady nekdo stredni a velke pancernicky v akva s AquaSoil?
...Terramol jsem zkoušel ... a moc mě nezaujal...
Sice vás nezaujal, ale zas tak špatný nebude, když jej hodnotíte takto:
"...Rataj Profi Soil a Terramol jsou navzdory svým jinak výborným vlastnostem příliš lehké..." Každý má svého oblíbence.
Já si radši připlatím za manado.
0 05.06.2014 19:09 Marcel G –
Re: Sid Terramol jsem zkoušel (viz
www.prirodni-akvarium.cz/… ) a moc mě nezaujal. Opět netvrdím, že v něm rostlinky nerostou, ale je hrozně lehký. Akadama mi vyhovuje mnohem víc. Terramol je navíc pálený jíl (velmi tvrdý), narozdíl od Akadamy, což je sušený jíl (má blíže k hlíně). Takže já osobně si raději připlatím za Akadamu.
...Nejblíže je substátům ADA substrát Akadama, který není zas až tak drahý. Nevýhodou je ale to, že se poněkud více drolí (musí se s ním zacházet trochu opatrně) a neobsahuje v sobě ve výchozím stavu tolik živin jako ADA Aqua Soil. Já osobně tíhnu buď ke křemičitému písku, akadamě nebo ADA Aqua Soil...
No a nejblíže k Akadamě má Terramol, jen se skoro nedrolí a stojí zlomek ceny Akadamy.
Příležitostně vyzkoušejte.
...jenže ADA je ucelený systém - pokud použijete jejich substrát... vyhnete se z největší pravděpodobností různým kalamitám - řasy, stagnace růstu rostlin a jiné negativní prvky...
Jak už psali kolegové přede mnou - ta pravděpodobnost je velmi malá. Měl jsem možnost tento problém řešit v praxi: z nadstandardní nádrže, postavené na "systému ADA", "zvrtnutí do řasové kalamity".
(A pak návrat na do eňo-ňuňo stavu.
)
ja vyrobny proces neposnam, ale predpokladam ze ide tiez o proces susenia, spravili to vsak tak ze to maju stabilnejsie ako napr akadama
No tak mi ešte raz povedz,čo to vlastne ten Amano s Knott-om vlstne vymysleli?
Práve na to som zas reagoval ja.
Přidat reakci
1 ...... 41 42
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61172x