Liapor a další substráty z pálených jílů
Starší reakce


Ďakujem za info "kofejn" a "ZDRI"
Aj mne sa viac páči alebo oko lahodí niečo jemnejšie frakcia 1-2, 1-3, to je už len vec vkusu..
Inak toto bolo moje posledné akvárko 90L, žiaľ už nieje.. dno bol riečny štrk a všetko bolo OK momentálne mám väščí byt tak bude aj väčšie akvárko
len kôli váhe chcem niečo ľahšie na dno, no nie zas príliš ľahké

Je to taková cihlovo světle hnědá barva, určitě ne oranžová. V reálu to hodně záleží na teplotě LED osvětlení, jak píše Nekdo. Pro mé oči příjemné, díky nepravidelným tvarům mnohem přirozenější, než uměle barvené písky, nebo komerční akvarijní "bobky".
Liapor je čerstvě ponořený hodně lehký, ze začátku ho rozvířila i splašená neonka. Použil bych ho klidně znovu, jen bych ho přesál na frakci 1-2mm.
vďaka ale z CZ určite objednávať nebudem 30-40kg zásielku
a tú Žilinu som našiel aj ja a už som im aj napísal
ja som to myslel tak že Liapor som našiel aj 2-3 obchodoch tu v meste a ten Terramol v 2-3 obchodoch na Slovensku, takže asi tak..
www.bonequip.cz/…
a maji ho 20l/9€
www.bonequip.cz/… pozor na to vahove omezeni na dopravu...
a btw
www.bonsajzilina.sk/…
jen nahodne..takze trosku lepe hledat by asi taky slo...
edit: a pod svetlem LED to bude vypadat take jinak - pohledejte treba tady na rybickach v rozsirenem hledani nadrzi a dno si dejte teramol a nebo jako normalni lide terramol... a uvidite to nejrealneji vasemu podobenstvi
ten Terramol je zaujímavý..
budem musieť niečo o ňom popozerať zdá sa že by bol pre mňa ešte lepší ako Liapor
len v SK obchodoch ho nejak neviem nájsť, našiel som ho na bazoši 20 litrov/ 13€
to je cca 3x viac ako liapor ale to by ani tak nevadilo..
čo to tak odhadujem budem potrebovať cca 60-70litrov.
je ten Terramol po namočený hnedý alebo v takej tehlovej farbe ? fotoaparát to trochu skresľuje na jednej fotke je to hnedé a na druhej zas taká zhruba tehlová farba.
Pokud se nechceš topit s lehkých Liaporem, zajímavou podobně levnou alternativou je i Terramol (prodává se i frakce 1-3 mm). Mám ho v hlavním akvárku (Obývák) a dlouhodobě velká spokojenost (viz níže). Potopený je 100% ihned, dobře se do něj sází a kytky krásně koření.


Jeho cena je super, ale potopit ho pod vodu je dost opruz. Proto si máčím 3 velké kýble primalexu pro strýčka příhodu už více jak půl roku.
veď preto sa pýtam niekoho kto ho má:
či je to Liapor a či sa správa podobne alebo rovnako.
Ja som mu tiež naklonený, okrem jeho vlastností sa mi páči aj farba, už ani nehovoriac o cene.
Plánujem ho ešte preosiať na frakciu cca 1-3, len otázka osobného vkusu.
Len som chcel vedieť do čoho idem.. asi najlepšie bude si ho kúpiť a odskúšať.
Tak za prvé, to na videu není liapor.
Za druhé, liapor je opravdu lehký, ale jsem s ním velmi spokojený.
0 11.02.2019 13:21 lacoryb – Liapor
Dobrý, chcel by som robiť akvárium cca 500L a ako substrát použiť Liapor 1-4.
Čítal som o Liapore už celkom doť a prevažne sú s ním dobré skúsenosti..
Teraz som narazil na jedno video, nieje to náhodou Liapor ?
Prípadne je až taký Lahký ? Správa sa v akváriu podobne ?
Vďaka..
www.youtube.com/…Starší reakce
Jj, kdysi jsem to tak míval u externích filtrů. Nicméně nyní, když mám akvárium s přepadem uprostřed, to není možné. Resp. Netuším, jak bych to dělal. Takže se to snažím zvedat od dna pohybem vody od wavemakeru.
U dna je dobré mít nasávání stahuje bordel pod filtr a tím pádem ti pohybuje s vodou a tak i přináší k rostlinám důležité živiny.
Krmím tak normálně - tzn. jednou denně večer dle počtu ryb, aby to stihly sežrat. Dokonce jsem kdysi i rybičky trápil hlady, jak by řekli ostatní. Krmil jsem, když jsem si vzpomněl. Takže občas výpadky i celkem byly. Staré listy odstraňuji poctivě při každé výměně vody. Tzn. jednou týdně. Občas i častěji, pokud to vidím plavat na hladině. Ještě jsem přemýšlel nad Ampulárií. Prý žere dost rostlinných zbytků, takže by s tím mohla pomáhat. Že zdravé rostliny nežere.
Tak ono i to nasávání může mít svůj vliv, ale vše záleží od toho, jestli třeba nepřekrmuješ, odstraňuješ zhnilé listy rostlin atd. .
No spíš mi jde o to, jak zabránit tomu zahnívání dna. Ok. Odkalovat. Při silně zarostlém akváriu to už moc nejde. Tzn. Sehnat armádu piskořek a kromě nich ještě něco? Je fakt, že mám klasický přepad, takže nasávání vody je u hladiny. Nikoliv dole. Tzn. do filtru jde to co zvedne proudové čerpadlo a vývod výtlačného čerpadla ze dna.
U liaporu klidně zůstaň, tak problém nebude. Ale jestli chceš vyměnit dno za jiné, tak bych šel do menší frakce než 4-8 mm, třeba taková klasika
www.bazenovachemiepraha.cz/… Tzn. radši slabší výšku dna? Že dle mnoha naopak je lepší pomalu ještě vyšší. Jinak doporučujete zůstat u Liaporu nebo radši dát písek 4-8mm? Díky.
Souhlasím s vaaclavem, ale myslím, že s výškou dna to souvisí. Hnije to tam, anaerobióza. Viděl bych to na znovuzaložení.
Jj to může být. Nicméně Sagittarii subulatě se nedaří. Sice to roste, ale opět pomalu a listy se potahují tou černo-zelenou řasou (starší).
To co roste jako o život je V. gigantea, ale předpokládám, že to bude to samé.
Víceméně je divné že by ti šla zrovna Sagittaria kdyby byl ten substrát čistý , když kouknu na tvojí HF a vidím v té vrstvě substrátu to co vidím řekl bych že máš čistá místa a místa kde to hnije.
Me je prave divne ze jsem z toho dna detrit nevyhrabal. Sahl jsem skoro na sklo na dne. Vybagroval hrst materialu a vice mene nic. Ale je mozne ze to tam bude. Piskorky jsem mel, ale za par mesicu pochcipaly ani nevim proc. Ostatni sneci v pohode. Od te doby je nemuzu sehnat. Jen Faunus ater povrchove ryje dno. No zkusim preryt dno velkym odkalovacem a uvidime. Snad to vubec pujde. Prece jenom je to lehke i po tom roce.
S výškou dna to nemá nic společného ale chce to prostě odkalit a to hloubkově. Dno ti zahnívá proto jsou kořeny černé a shnilé.
A piskořky máš?

Parametry zase změřím večer až si sedne voda. Akorát jsem dělal pravidelnou údržbu.
Jinak vodu měním jednou týdně asi 1/3 nádrže - tzn. kolem 250L v rámci systému.
Výška dna je nějakých 9-10 cm. Nejjemnější Liapor co se dal koupit od výrobce. To s tím zahníváním dna mě napadlo také, ale teď jsem hrábnul schválně při údržbě do dna a oblaka detritu se oproti očekávání nevyvalily. Max oblak z jílových kuliček, když jsem ji natrefil. Nicméně se vyvalil obláček bublinek, ale netuším nakolik je to uvězněný vzduch. Dno totiž neodkaluji. Nikdy jsem to nedělal, neboť jsem zvyklý mít od mala mnoho rostlin. Nikdy s tím problém nebyl.
Když jsem vytrhal rostliny co to zase nedaly - Rotala rotundifolia a limnophila aromatica, tak kořeny byly shnilé.
Je možné, že by ta výška dna byla až přes moc?
Ještě mě napadly světla. Svítím 300W celkem pomocí HQI, jak je v prezentaci. Výbojky jsou staré téměř rok. Že by byly už se slabší intenzitou? Četl jsem totiž, že intenzita výbojek neklesá, jako u zářivek. Že jen prostě jednou odejde, ale může být.
liaporem to určitě nebude, vidím to ve špatné údržbě dna, nejspíš je tam obrovské množství organického odpadu, odkaluješ pravidelně?
Nezahnívá ti dno? Máš nějaké testy aby jsi věděl co máš za vodu.

V liaporu bych problém nehledal, ale začni tím, že si zaktualizuješ prezentaci nádrže, aby se bylo od čeho odpíchnout.
Ahoj,
prosím o radu, zda jste se někdo setkal s podobným problémem. Původně jsem byl z Liaporu unešený. Krásně to v něm rostlo. Rostliny jsem musel stříhat pomalu dvakrát týdně. Ale po pár měsících začaly rostliny silně stagnovat. Začal jsem tedy více hnojit, přidal CO2. Nicméně výrazná změna se nestala. Nyní po skoro roce a mnoha pokusech jsem ve stavu, kdy sice rostliny rostou, ale pomalu a některým se vyloženě nedaří. Pokud pominu světlé vyjímky jako je Limnophila sessiliflora či Vallisneria gigantea (která je opravdu gigantická), tak se ostatním rostlinám nedaří. Ani taková Hygrophila polysperma není buhví co. Sice to roste, ale ne moc rychle. nyní roste to co předtím sotva týden, spíše skoro měsíc a půl (ne-li déle). Dále spoustu rostlin trápí rozpad listů ve spodních patrech ač by hnojiva a CO2 mělo být dost. Proud je také. Výsledkem je rovněž temně zelená puntíkatá řasa na listech rostlin (jak odumírají) Červenolisté Echinodory jsou zcela zdecimované a vyloženě živoří (pár mladých listečků, které se stova drží).
Moje otázka tedy je, není možné, že Liapor na sebe naváže množství různých látek z hnojiva, které je pravidelně přidáváno a pak je jimi přesycen? To způsobuje nevhodné prostředí pro rostliny? Je pravda, že ani kořeny rostlin nejsou bůh ví co. Na to, jak jsem četl, že mají rostliny kořeny všude v Liaporu, tak to nemůžu nyní potvrdit. Ze začátku to skutečně byla pravda a byl jsem rád, když jsem vyndal rostliny ven, ale nyní jsou rostliny proti minulosti v pravdě slabým odvarem.
Díky.
Starší reakce
Starší reakce
Tak jsem dnes vařil liapor. Měl jsem celkem 41 litrů. 15 litrů se potopilo hned, zbytek jsem naložil do sudu a zítra uvidím kolik toho kleslo ke dnu.
Původně jsem ho nechtěl, protože v prvním akva se to šíleně vířilo. Ale po 14 dnech už je to v pohodě.
Všechno co jsem vyrobil mám potopené, tak si ještě něco nasaje, zbytek půjde ke kytkám.
Barakainus-> Díky za návod

Starší reakce

Skoro neodkaluju, stejně se ke dnu moc nedostanu. Kdysi jsem dal na zvon síťku, ale jde to i bez ní.
Liapor jsem měl několik let (nyní mám Profisoil) a odkaluje se úplně bez problémů. Nesmíš rýt ale hluboko a po násatí do zvonu, pak přeruš na okamžik tok vody a on si zpátky sedne. Kde jsou rostliny, tak odkaluji jen povrchově, jako bych vysával.
Ahoj,
Máte někdo zkušenosti s odkalováním liaporu? Odkalovat,neodkalovat? Zkoušel jsem část akvária odkalit,ale nechci jít do částí s rostlinami,abych to vše komplet nepřeryl. Přece jenom jak je liapor lehký, odkalování s ním dost pohne.
Díky za komentář
T.
Starší reakce
Uvaž prosím toto:
Obyčejný písek stojí pár set za tunu.
Tříděný a čištěný, ev. barvený písek stojí pár set za metrák.
Úžasný a ohromně chytrý, vyvážený, aktivní substrát stojí pár set za pár kilo.
Hnojivé tablety stojí pár set za pár deka.
A Tebe to živí. Tak co asi budeš zákazníkům doporučovat?
Nebudeš přece vozit cihly obyčejným náklaďákem, když jaderná ponorka je uveze taky.

Začátečník, zásobní substrát a moly. To je pro Ramirezky vražedná kombinace!
Zásobní substrát ma význam, pokud víš co děláš, máš co2 i silné osvětlení a žádné citlivé ryby. V opačném případě zásobní substrát vede často k problémům jako jsou řasy, sinice a úmrtí ryb.
Ramky a rostlinné akvárium nejde moc dohromady, zkusil bych trochu odolnější ryby, ty platy to snesou podstatně lépe.

Plánuješ jednu nebo dvě nádrže? Protože ramky s platama v jedné nádrži, to by byla celkem nevhodná kombinace. Většině tebou vybraných rostlin by se se mělo dařit i bez zásobního substrátu. Hodně záleží, co plánuješ za světlo.
Prosím OT.
Já bych hlavně chtěl, aby se dařilo kytkám (uvedeným výše) i rybkám (plánuju ramirezky a platy), už jsem je v minulosti párkrát měl. Bohužel v menších nádržích a často měly nějaké agresivní choutky a jedna druhou uhonila k smrti, případně měly nějaký zdravotní problém (myslím nějakou střevní bakterii (hlístice "nematoda)...
rybickar napsal:Co je to to jednosložkové hnojivo. viděl jsem že ho tu občas lidé píší... Je to hnojivo, kterým dodáváš cíleně jeden (teď mě nechytejte za slovo

) prvek/složku, nikoli všechny najednou. To znamená, že dávkuješ přesně ten jeden prvek, kterého je v akvárku nedostatek.
Každý máme v akvárku jinou vodu, jiné světlo, jiné rostliny, atd. Takže spotřeba živin je v každé nádrži jiná. Nejen množství, ale i poměr mezi jednotlivými prvky. Takže je jasné, že pokud budeš používat předem namíchané hnojivo, tak se bude vždycky v akvárku nějaký prvek hromadit a jiného bude nedostatek. Kvůli nevhodnému poměru prvků pro tvé akvárko. V případě těch komplexních hnojiv kupuješ často zajíce v pytli a pořádně nevíš, co a v jakém poměru si liješ do akvárka. Jinak jednosložkové hnojení bývá levnější, než kupovat komplexní hnojiva
Rostlinná akvária jsou dobrý a férový obchod. Alespoň podle mě. Zásobní substrát je pro rostliny užitečný o tom se nepřu. Ale doporučil bych ho jen člověku, který ví co přesně chce a co od daného substrátu má očekávat.
Ale to už jsme úplně mimo téma

Díky. Chápu. Chápu. Jedná se ovšem o e-shop Rostl. Akvaria, který mi na české trhu přijde jedinečný právě ve snaze a ochotě radit, a byli by sami proti sobě, kdyby viděli jen zisk a ne spokojenost zákazníka... Ale chápu, že chtějí prodat, kdoby nechtěl.
Často mi ale některé rostlinky z ničeho nic odešly, tak jsem si myslel, že je to tím, že jsem nehnojil vůbec. Co je to to jednosložkové hnojivo. viděl jsem že ho tu občas lidé píší...
Názor eshopu ber, jako názor obchodníka, který ti chce něco prodat. Jde jim o zisk (na tom není nic špatného). Je jasné, že ti doporučí pro ně výhodnější variantu, na které vydělají, ovšem pro tebe to nemusí být ta nejvýhodnější varianta

Zásobní substrát se ti stejně časem vyčerpá a ty se budeš muset naučit hnojit do vodního sloupce. A nebo je tu varianta nehnojit vůbec, nechat to žít svým životem. Něco se chytne, něco chcípne ale nelámat to přes koleno

Na dost místech nějaké hnojící tabletky ke kořenům rostlin doporučují. Z e-shopu mi napsaly toto:
"pro rostliny bude určitě lepší použít zásobní substrát, tablety NPK
nebudou tak výživné."
Tak pak nevím, tolik názorů

Jak můžeš vědět už teď, že rostlinám budou chybět živiny, a které?
Dej normálně písek, zasaď rostliny. Zjisti si z vodárny parametry Tvé vody, a pozoruj rostliny. Až uvidíš nějaké růstové deformace (což je něco jiného než rostliny chcípající), tak potom je čas dodat nějaké hnojení. Ne jakékoli, ale takové, které Tvoje kytky budou potřebovat.
V novém akváriu budeš mít určitě docela jiné starosti než "hladovění" rostlin.
Díky za radu. Co třeba tyto tablety:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
?
PS: Ten podložní substrát mi doporučili v Rost. Akva shopu. Že jsem začátečník (měl jsem pár odchovů živorodek, klasika,... a neonky, tetry mi taky vydržely;D), jsem jim napsal.
Rostliny plánuji tyto:
hydrocotyle-tripartita-sp-japan
limnophila-sessiliflora-ambulia
hygrophila-corymbosa
Něco červeného:
ludwigia-repens-rubin
už mám tyto:
Anubias barteri var. nana 'Marble' (anubis zakrslý 'Marble') nejsem si jist druhem
Cryptocoryne affinis
Egeria densa (douška hustolistá)
Pokud jsi začátečník a chceš se vyhnout problémům a aby dařilo se rybám, tak se vyhni i zásobním substrátům. Kup jen ten černý písek.
Co se týče rostlin, tak ty stejně berou živiny převážně z vodního sloupce. Maximálně pod ty s velkým kořenovým systémem můžeš dát nějaké hnojivo v podobě tablet.
Předělávám dno v akvariu na vrch chci použít černý písek (do 1,2 mm) a přemýšlím, co dospod. Zvažuji Seachem Flourite (
www.rostlinna-akvaria.cz/…) nebo JBL Aquabasis plus (
www.rostlinna-akvaria.cz/…)
Případně co byste mi doporučili. Jsem začátečník, tak bych rád aby vše klaplo napoprvé, rostlinkám se dařilo a i rybky byly spokojené. Díky
Starší reakce
- kationty CEC - K+ ,Ca2+ ,Mg2+ ,Fe2+/Fe3+ ,NH4+ ,
- vysokou CEC má zeolit-čistý clinoptilolit ,bentonity a zeolitický jílovec,
- nízkou CEC liadrain, pemza, břidlice a spongilit
- po vypálení jsou částečné změny způsobené žíháním výchozího materiálu ,snížením CEC ,(hodnoty pH a ztráta uhličitanů)
- jinak na akva substráty a výši CEC viz.
www.golias.net/…

Přidat reakci
1 ...... 41 42
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 61203x