Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Úhyn ryb

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Úhyn ryb
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2024 14:04 Žena jesterka3 [1] Re: jab63 a Anthrax
Díky zkusím s tou údržbou a rostlinami něco udělat. Do budoucna si ještě rozmyslím, zda budu s řasou bojovat formou tablet - vždy mi řasu zničily...tentokráte ublížily asi rybám... raději budu mít tedy v akvárku řasu za cenu, že budou ryby žít, než opačně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.09.2024 22:47 Muž jab63 [1689] - BorneoRe: jesterka3
Podle záznamů údržba jednou za měsíc, filtr každých čtrnáct dní. Měsíc staré akvárium. Topení 26°C. Odstraňování řasy pomocí chemie.
Měnil bych polovinu vody týdně, filtr čistit až při snížení průtoku. Topení nastavit na 22°C (rostlinám 26°C nesvědčí). Identifikovat co je to za řasu a odstranit příčinu vzniku (podle fotek rostliny nejsou v dobrém stavu a tak se objevují řasy).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.09.2024 22:22 R Muž Anthrax [4986] Re: jesterka3
Ahoj, to nebude teplotou. Fantom černý nemá s takovou teplotou problém. Kdyby v tom problém byl, tak se neprojeví až po 10 dnech. Spíš to vypadá na nějakou otravu. Jako první věc bych měnil část vody, každý den polovinu a zajistil pro dostatečné prokysličení nádrže. Nasměruj vývod filtru ať čeří hladinu. Jo a taky bych pár dní nekrmil.

Léčiva se samozřejmě prodávat smí, v obchodě ti lžou. Nebo je snad polde nich tohle ilegální? www.rostlinna-akvaria.cz/… Ale v tvém případě léčivo nic neřeší. Ty ryby jsou asi otrávené a další chemie nic nevyřeší.

Edit: Místo chemie proti řase to chce častější údržbu, než jednou za měsíc. Hlavně to chce pravidelné výměny vody. Ono 18 ryb dodaných do tak malé nádrže je opravdu slušný nápor naráz. Ale hlavně to chce rychlerostoucí rostlinky, máš jich IMHO dost málo na to aby nádrž šlapala jak má.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2024 22:01 Žena jesterka3 [1] – Uhynuly mi 2 ryby z 18
Mám 14 dní koupené ryby fantom černý, pramičky Schubertovy, pancéřníčky pandy vše po 6 ks... V atlasu ryb zde se píše, že fantom černý snese rozpětí TT od 22-28st, tak jsem po domněním, že je to tak správně nastavila termostat topítka na 26 st... prvních 10 dní bylo vše ok, rostliny, co mám v akváriu měsíc už byly dobře rozrostlé, začaly min týden chytat hnědou řasu, tak jsem dala do akvária poslední tabletu Algezitu kvůli té řase , jenže na akvaburze mi prodejce řekl , že už se nedělá, že je místo toho jen Algostop (nejspíš aby prodal) já to samozřejmě koupila, protože jsem se chtěla řasy zbavit a dala ho do akvária podle návodu taky..dnes jsem ten Algezit sehnala v akvaristice... možná to byla všechno chyba změna tablet a vysoká TT. 2 ryby plavaly nakřivo chvilku, chvilku byly úplně v pohodě, pak zas ležely u dna a jinak na nich nic nebylo.1 ryba pošla - pandík, fantom v karanténní nádrži bojuje o život, ostatním rybám jsem nakapala do akvária Eshu 2000 25 kapek dle návodu - tu mám naštěstí ještě doma...s hrůzou jsem zjistila, že kromě pár veterinářů v zoo se rybkami nikdo nezabývá, protože řeší jen pejsky :-( a v zoo shopu mi zas řekly, že pokud ryba dneska onemocní, tak je to smůla, že umřou ,neboť dle evropského nesmyslného zákona se nesmí oficiálně prodávat žádná léčiva pro ryby v obchodě ...Má někdo nějaký nápad,co by se s tím dalo ještě udělat? Já si koupím, co nejdřív atlas - knihu ryb a nebudu se řídit vším, co je na internetu, když to neplatí.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.07.2024 08:26 Muž Sid [6710] - RostlinyRe: Moow
IMO nedokončený proces nitrifikace. V podobném případě musí být jako první krok změřeny koncentrace amoniaku a dusitanů, aby se jako příčina úhynu dala případně otrava N-látkami vyloučit. (To je myšlenka nejen pro vás, ale všechny ostatní, kterým takto začnou padat ryby.)
Co dělat při zjištění vysoké koncentrace amoniaku a/nebo dusitanů, to už si dohledáte sám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   17.07.2024 06:11 R Muž ctibum [7129] Re: Moow
No, pořád si myslím, že chyba byla v málo zaběhnuté nádrži, nedostatku prosperujících rostlin a v přidání moc velkého množství živočichů najednou. Jak jsem psal, živorodky, ampulárky i Ancistrusi svými výkaly zatěžují vodu, koukni do zdejšího atlasu a něco si o tom přečti.

Osobně bych dal ampulárky pryč a naopak, jak psal afc, se staral o ty malé šneky, které jsi dostal jako bonus s rostlinami. Budou to okružáci, kružníci, levatky. Opět, něco si tu o nich přečti, jsou užiteční. Mimo jiné jsou indikátorem špatné údržby a překrmování - v takových případech se přemnožují, protože mají dostatek potravy.

Rozhodně už nepřidávej žádné ryby. Živorodky se ti beztak samy namnoží.

Držel bych se toho, co ti radí RAP a afc a načti si rady pro začátečníky, odkazy jsi dostal při registraci.

rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
akvaristaroman.rybicky.net

Držím palce, ať se z toho vyhrabeš! ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2024 20:47 Muž Moow [1] Re: afc1886
díky za radu. CO2 vital už nedávám týden.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   16.07.2024 20:11 R Muž afc1886 [15319] Re: Moow
Problém je právě v tom co děláš. Ti malí šneci jsou pro tebe právě užiteční a ne jako ty tanky ampulárky. To odkalování děláš špatně, proto se ti nedaří zajistit vhodné podmínky pro život rybek. Odkaluj jen tak jak ti napsal RAP a být na tvém místě, tak bych momentálně prováděl klidně každodenní výměnu části vody. A ty rostliny, to je taky na zvážení, právě v začátku potřebuješ co nejvíce rostlin a ne čekat až se rozmnoží. Sleduj zdejší vlákno darování a možná se někdo najde ve tvém okolí kdo daruje své přebytky.
EDIT - Ještě bych na tvém místě přestal s tím CO2 Vital
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2024 20:04 Muž Moow [1] Re: RAP
Taky děkuji za doporučení. Více informací jsem dal do profilu a v odpovědi ctibumovi. Počet kamenů snížím na polovinu jestli to není dobré. Rostliny jsem chtěl rozmnožit, protože jsem si s nimi dotáhl takové mini šneky, které denně vytahuji asi po 10 ks a ne se jich zbavit. Takže už mám strach další kupovat. Zkoušel jsem i kobercovky, ale to sežrali první den šneci. Také budu rád za další informace. Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2024 20:01 Muž Moow [1] Re: ctibum
Díky za odpověď. Doplnil jsem do profilu co se dá. Akvárko jsem měl 3 týdny jen s rostlinami a šneky. Ryby jsem přidal až po 3 týdnech - 40 pavích oček (15 samců a 25 samic). Nechal jsem sáčky s rybkami asi hodinu v akvárku a 3x jsem přidával vodu z akvárka. Až pak je vypustil. Ještě v ten den zemřely 3 a hned další den 9 a pokračovalo to dál. Ptal jsem se v naší akvaristice a doporučili mi sHA2000 při 28°C 3 dny (30-15-15 kapek). Pak jsem dokoupil 20 neonek, ale pavky umíraly dále. Neonky ne. Když už pavky nebyly, dokoupil jsem dalších 25, ale to už začaly umírat i neonky i pavky. Dneska zatím nejlepší výsledek - jen 2 mrtvé ryby. Za těch 5 týdnů co to mám, jsem vodu měnil 2x asi 1/3, ale odkaloval jsem důsledně s propíráním dna v trubici.
Asi před týdnem se objevily i mladé pavky a ty se zatím drží. Šneci i Ancistrusky taky, takže nevím v čem je chyba. Teď tam mám asi 30 ryb na 120 litrech. Filtr a vzduchování nevypínám vůbec. Pokud tě cokoliv napadne, budu rád za radu. Děkuji
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   16.07.2024 08:59 Muž RAP [1661] Re: Moow
Ta tvrdost je dána použitím těch vápencových kamenů ve větší míře.
Rostliny také nevypadají, že by byly ve formě.
Souhlasím s ctibumem, že se jedná o nezaběhnutou nádrž se všema důsledky. A použití léčiva bylo dalším zhoršujícím krokem.
Použitý substrát by se neměl pro začátek hloubkově odkalovat, jen stahovat větší nečistoty z povrchu.
Pro stabilizaci prostředí odstranit alespoň část vápencových kamenů, přidat rychlerostoucí kytky a při výměně vody pouze stáhnou hrubé nečistoty z povrchu dna. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   16.07.2024 06:12 R Muž ctibum [7129] Re: Moow
Na fotce je i Ancistrus a několik ampulárek. Ti se také počítají a ti také dost znečišťují vodu, stejně, jako živorodky.
Měl bys do prezentace doplnit víc údajů.
Skutečný počet druhů a kusů všech živočichů, které jsi do nádrže dal a kdy jsi je tam dal.
Celkový pohled na nádrž, vypadá to, že tam není moc rostlin a že tam je až moc kamenů. Ty při odkalování vyndaváš?
Jaký je filtr.
Kolik měníš vody.
Já bych tipoval přerybněno (v době přidání ryb, ale asi v závislosti na poměru živorodek a neonek), nezaběhnutá nádrž, málo rostlin, nedostatečná údržba.
Ale počkej si na další názory, až doplníš prezentaci...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2024 22:02 Muž Moow [1] – Rychlé umírání
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den, v nově založeném akvárku mi denně umírá několik ryb. Mám jen paví očka a neonky. Původně celkem 60 ve 120 l, nyní jen třetina. Ryby jsou velmi čilé, ale během hodiny se začne stranit, plave u hladiny a ztrácí rovnováhu. Další hodinu je mrtvá. Léčil jsem sHA2000, ale pokračuje to. Odkaluji co 2 týdny, hodnoty dle kroužkových testu jsou kromě tvrdosti v normě. Přikládám 2 fotky. Prosím o radu co dělat. Děkuji
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2024 20:40 Muž Freedlo [379] – Hledáte uhynulé kousky
Ahoj
Zmizelo mi uz par pavich ocek za posledni dva mesice cca. Resite nejsk dohledavani mrtvolek? Mam v akvariu tunu sneku, krevet a par panciku, tak jsem doufal, ze by se o zesnule mohli postarat?

Akvarko celkem casto očkem procesavam, ale nikdy zadnou mrtvou rybku nenajdu

Diky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2024 11:17 Muž Sid [6710] - RostlinyRe: Silvie
Můžete udělat ten test NO2, (po kontrole jeho expirace!), a dát sem fotku výsledku?
5 kapek testeru do 4 ml vzorku vody, na 5. minutě vyfotit proti bílému pozadí. (Ne vlastnímu! :) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2024 10:56 Žena Silvie [18] Re: Sid
Mam tu prouzky od JBL 7v1 a potom kapkove od Aquaru NO2 NO3 Ph a tvrdost vody. Všechno je na středních/ideálních hodnotách.

Zustalo jenom u úmyslu, kdyz zacal problem s rybickama, neměla jsem odvahu dělat nejake dalsi zasahy do akvarka. Pak člověk nevi co je kauzalita a co korelace :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.06.2024 07:08 Muž Sid [6710] - RostlinyRe: Silvie
...Základní parametry vody jsou v pořádku podle proužkových i kapkovych testu...
...slepou hladinu jsem chtela zkusit vyresit vymenou sypkého filtracniho media za nove...

Které parametry jste měřila, čím a s jakými výsledky?
K té výměně došlo nebo zůstalo jen u úmyslu? Případně - kdy se tak stalo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2024 20:13 Žena Silvie [18] – Uhyn vetsiho množství pentazon
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím všechny ve spolek,

po dlouhé době kdy byl klid, se mi stala taková nepěkná věc. Pomřelo mi najednou docela dost rybiček. Tzn. v prubehu tak dvou/tri týdnu asi tak 10 pentazon a potom 5 bleherek (ty pozdeji). Nic jim neni, vypadaji vitalne a pak jsou mrtvé. I mrtve vypadaji zdrave nebo jak to rict. Zadna vyrazka, zraneni, nafouknuti, otok atp. Aspon co dokazu jako laik poznat. U par kusu jsem si vsimla ze pred smrti podivne plavaly, ze bylo zjevne ze to maji za par. U jinych vubec nic. Nektere ryby, ne vzdy vsak platí, že to jsou ty same kusy co uhynou, maji dlouhé výkaly.

Prelecila jsem esha 2000, přidala caste a velke výměny vody a je to trochu lepsi, ale uplne ok ne. Spis jako je to ve vlnach. Zaroven muze byt, ze se zrovna ta prvni cca 3-4 roky stara varka dostala do veku prirozeneho skonu. Ale to je nejaka moc velka nahoda takhle najednou mi prijde.

Jediná podstatná změna byla nová várka rybiček - dve samicky akarky zelene, několik pentazon a 12ks dania pruhovaneho, ovsem z osvědčené akvaristiky a hlavně ti novi prcci to spis přežili než neprezili.

Základní parametry vody jsou v pořádku podle proužkových i kapkovych testu, s výjimkou tvrdé vody, kterou tu prostě takhle máme a zatím to byl problém spíš pro kytky než ryby. Posledni cca mesic se mi objevovala slepa hladina při stejne peci o akvarium jako driv, kterou jsem chtela zkusit vyresit vymenou sypkého filtracniho media za nove.

Prezentace je aktualizovana. Prikladam fotky pentazon a jejich bobku a taky mrtvou bleherku. Ta ma ranu na hlave ale to bych skoro rekla ze vzniklo az po smrti.
Kdyby někoho napadlo co to muze byt, jestli se jedna i parazity, tam budu vdecna za radu.

Děkuji stydim
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.05.2024 11:24 Muž Sid [6710] - RostlinyRe: Tereza W
Samozřejmě, že amoniak a dusitany krevetkám vadí. V podstatě všechny chemické látky jsou toxické, záleží zejména na jejich koncentraci, ale i dalších fyzikálně chemických podmínkách - na pH, teplotě, obsahu kyslíku, chloridů, na alkalitě. A taky na druhu organismu, jeho stáří, kondici.
Opravdu se nemůžete řídit tím, že některý živočišný druh přežívá v prostředí, kde jiný nemá šanci.
Něco na toto téma např. tady: rybicky.net/forum/9278…
Jako hodně zajímavá mi přijde tato práce: www.forumochranyprirody.cz/…
Zpátky k vašemu problému:
Jestli vás zajímá citlivost krevetek vůči N-látkám, vzneste dotaz v patřičném vlákně; je zde řada odborníků, kteří vám jistě rádi odpoví.
Já jen zopakuji, co považuji za důležité. Při významnějších úhynech ryb vždycky proveďte základní analýzu podmínek v nádrži, mezi něž na přední místo patří koncentrace amoniaku a dusitanů, pH a teplota.
Jak to provést, aby došlo k co nejmenšímu zkreslení, jsem už napsal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2024 23:50 Žena Tereza W [0] - LabyrintkyRe: Sid
děkuji. Takže amoniak a dusitany nevadí krevetám?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2024 20:55 Muž Sid [6710] - RostlinyRe: Tereza W
Vždy, když se něco podobného děje, doporučuji ještě před (nejlépe opakovanou) výměnou části vody, otestovat tu stávající na obsah amoniaku a dusitanů. A změřit hodnotu pH.
K tomu použít raději kapkové testy, než všelijaké indikační papírky a digitální pH metry. Výsledky měření nafotit a zde zveřejnit s uvedením použitých testerů a jejich expirační dobou. Zkušenější mohou kvalifikovaně odhadnout, jestli se příčiny neskrývají v chemismu vody. Není to jediný možný důvod, ale IMO nejčastější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2024 15:04 Žena Tereza W [0] - LabyrintkyRe: ctibum
Typ: Společenské
Rozměry: 38x38x43
CO2: Ne
Dno: Unisoil a invital japanese soil
Hnojení/chemie: Ne
Osvětlení: Chihiros LED C II serie 20-36cm 16W
Vzduchování: Ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2024 14:35 R Muž ctibum [7129] Re: Tereza W
Tereza W napsala: Další informace ráda doplním.
Kdyby kamarád založil prezentaci nádrže, bylo by to o dost jednodušší... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2024 14:00 Žena Tereza W [0] - Labyrintky – úhyn všech ryb
Fotka k příspěvku Zdravím, kamarád má problém s akváriem. Má 60l nano cube, založeno vloni v listopadu, předěláno letos v lednu (přidány kořeny, nové rostliny) a postupně přidány trpasličí krevetky, celkem asi třicet kusů a šneci Neritina a Clinthon po dvou kusech. 24.4 Přidány Dánia Galaxy, 11 kusů, vypadají zdravě, ale jsou velké, vybledlé, plaché. 3. 5. přidána Betta ze zverimexu, nijak velký kus, zdravá, aktivní. 8.5.začínají umírat dánia galaxy, minulý týden zemřel poslední kus, dnes zemřela i betta. Ryby přestaly jíst, hubly, chvílemi lapaly po vzduchu u hladiny, následně úhyn. Žádné jiné příznaky, žádné fleky, žádné plísně, naježené šupiny, vyboulené oči, nafouklá bříška, prostě nic. Radili jsme se s prodejcem dánií a netuší. Předpokládám, že voda je v pořádku, když krevety jsou úplně OK, rostliny rostou, filtr je aquael turbofiltr 500, topítko na 26 stupňů. Voda měněna 1x týdně 10 litrů. Krmení bylo pouze Hikari, žádné živé či masové krmení. Dokážete prosím poradit, co by to mohlo být za nemoc? Foto akvária z minulého týdne po prostřihu. Další informace ráda doplním.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2023 10:44 R Muž vaclav [14892] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: wowkec
Vyhoď jí do koše. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2023 10:00 Muž wowkec [0] – uhynuta gupka
Zdravim, vcera mi zrazu uhynula jedna gupka...nevyzerala byt chora, len som ju zrazu nasiel lezat na dne a cela bola obalena slimakmi a krevetkami ktore ju spracovavali.
Asi nezistim co bolo pricinou, ale je v poriadku ju tam nechat nech sa o nu postaraju ostatne zivocichy a posluzi im ako krmivo? Alebo by som ju mal odstranit z akvaria co naskor aby mi nepokazila vodu? Akvarko mam male 30litrove
Vdaka

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2023 15:37 Muž Rovano [246] - RostlinyRe: kara_cz
Nejdůležitější je vyměnit část vody, jak píše kolega. Potom by mohly přežít. Chápejte to tak, že v té vodě neprpbíhají procesy jako v přírodě, protože je to akva moc nové-nezajeté. Hromadí se škodlivé látky ve vodě, které potom zabíjí ryby. Vyměňte část vody 1/2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2023 15:24 Žena kara_cz [0] Re: afc1886
Díky. Takze zajedu koupit rostliny, i když nevím, jestli to k něčemu bude. Osobně si myslím, ze rybky se nedoziji rána, když jsem je teď viděla. Takze budu začínat odznovu a tentokrat si radši poradím sama s informacemi odsud, než z naši prodejny.
Děkuji za odkazy :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.01.2023 15:14 R Muž afc1886 [15319] Re: kara_cz
Přidej živé rychlerostoucí rostliny, vytáhni ty plastové věci a prováděj každodenní výměnu části vody. Stejně to ale nic nezmění na tom, že ty rybky by zasloužily větší akvárium. Podívej se do zdejšího atlasu na nároky tvých ryb. Ještě ke všemu to jsou všechno pěkní bordeláři. Tyto ryby toho dost nadělají a to pěkně zamáve s kvalitou vody v akva. Za mě bych ty rybky vratil a po řádném zaběhnutí akvária pořídil rybky vhodné do tvého objemu.
EDIT- Jestli jsi někde od okresu Karviná, tak ti můžu rostliny darovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2023 15:02 Žena kara_cz [0] Re: afc1886
Dekuju, vše nastuduju. Jsem z toho trochu naštvaná, protože jsem ve zverimexu - který je u nás vyhlášený skrz akvaristiku - strávila spoustu času a pořídila vše podle rad jejich “odborníka”. Chtěla jsem na podklad Písek, doporučil mi kamínky. Chtěla jsem víc rostlin, tvrdil, ze stačí tyto dvě. S nitrivcem prý můžu dat ryby okamžitě. hmm
Teď když to čtu, tak vidím, ze mam to akvarko úplně nanic. Dá se udělat neco teď hned? Kdybych vysadila víc rostlin, můžu to ještě zachránit?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.01.2023 14:19 R Muž afc1886 [15319] Re: kara_cz
Ahoj, tady je úplně všechno špatně. Málo živých rostlin, nevhodné a příliš brzo dodané ryby, nezajeté akvárium atd.. Chtělo by to napřed něco nastudovat a potom začít znovu a líp. Tady máš odkazy, které ti pomohou.
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2023 12:52 Žena kara_cz [0] – Úhyn ryb + plavání na hladině
Fotka k příspěvku Zdravím,
po Vánocích jsem zakládala nové akvárium, jsem úplný začátečník. Máme 37,5 litru set od Diversy. Naplnila jsem vodou, pustila filtr, zasadila dvě kytky, topítko mám na 24 stupňů, přidala Aquatan. Po cca 5 dnech jsem dala 6 pavích oček a přidala bio nitrivec. Vše ok, po týdnu jsem čistila akva, odkalovačem vyčistila dno, propláchla filtr, znovu přidala aquatan a nitrivec a další den jsem přidala dvě mečovky a další 4 ryby - menší, nevím přesně, co to bylo za druh. Rybám se dařilo. Před dvěma dny jsem znovu čistila, přišla mi ta voda už zakalená. Stejný postup - stěrkou sklo, vyčistila dno, přidala aquatan a nitrivec, dala čistou vodu. Od té doby mi uhynulo pět ryb. Zůstaly mi mečovky a pět pavích oček. Měřila jsem pH - 7 - to by mělo být ok. Ve zverimexu poradili vyčkat a akva nečistit, ale mě to nedalo a znovu jsem to dneska vzala, nechci, aby uhynuly všechny ryby. Nepozoruji žádnou viditelnou nemoc, podle mě vypadají pořád stejně. Po dnešním čistění mi paví očka plavou na hladině a připadá mi, že lapají po dechu. Měčovky plují u dna, připadají mi apatické. Mám tam dva sumečky a ty mi přijdou úplně v pohodě. Můžete mi prosím poradit, co dál a jak to zachránit? Děkuji.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2022 12:41 Žena Valery [0] Re: afc1886
Chystám se na založení nového akva.Vidím to na listopad. Chci posbírat co nejvíc info a rad a začít od znovu, bez chyb. Koupila jsem INVITAL Japanese Soil, akvárium a vše vydesinfikuju. Pořádně zajedu a pak koupím nové rybky. Naposledy. Ti anťáci se množí jak diví, kdysi jsem koupila 2 jako čističe a teď mám velkochov :-) Postupně je prodávám, ale někdy není odbyt. Chtěla jsem ať mi v akva i něco plave, ale to se mi jak jsem dříve zmínila nedaří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.10.2022 06:53 R Muž afc1886 [15319] Re: Valery
Moc špindíru ryb, málo živých rostlin a nedostatečná údržba nádrže. Tady bych hledal hlavní problém,proč ti hynou ryby. Z fotek mi jenom není jasné, jestli jsi měnila dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2022 00:42 Muž Rovano [246] - RostlinyRe: Valery
Asi vnitřní paraziti. Nedostatečně rozvinutá imunita. Přešlechtění. Jedině krmit pestrou stravou nebo si vybrat ménně choulostivý druh ryb. Jsou šťastlivci co třeba mají takové ryby bez parazitů a nehynou jim, ačkoliv se o to staraj jako ty.
Já už jsem výběr parazitů zůžil na 2, ale už nemám co léčit. Pokud máš zájem o bližší info, navštiv patřičná vlákna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2022 21:19 Žena Valery [0] – Akva 1
Neustále mi postupně odcházejí živorodky
Ať už jsem se snažila o chov Molly nebo nyní Pavích oček. Delší dobu přežijí jen u nás narozené. Vždy přestanou přijímat potravu, slábnou, zdržují se u hladiny, nemohou plavat až uhynou. Co dělám špatně? Děkuju za reakce..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2021 16:15 Muž vlka [3511] Re: Beastie
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Mně se v AQ doslova ztratilo 9 Dánií perlových. Prostě je tam jen jedno a hotovo. Mám spoustu Krevetek a šneků, takže o mrtvolky je postaráno...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2021 14:00 Muž Wanderer [2103] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Beastie
Každej si zobne, velice rychle pracují i šneci, takže kompletní likvidace těla rybky za den je možná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2021 11:13 Muž Jan Jonáš [1312] - Drobné rybkyRe: Beastie
Mně se občas také ztratí rybka a nenajdu ji. Akvárium se o mrtvolky postará rychle, zvláště když nepřekrmuješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2021 11:12 Žena Beastie [338]
Hloupý dotaz, ale musím - je možné, že mi osm teter ohnivých a tři multíci a piskořek (okružáci jsou asi tři, clithon jeden a má 4 mm), sežraly tři centimetrové tělo mrtvé ryby? Beze zbytku?
Všechno má dost malou tlamku a z předchozích zkušeností jsem vždycky nějakou mrtvolu viděla, alespoň hlavu, páteř,... Ale zmizel mi multík, 24hodin zpátky jsem ho tam viděla, nyní není nikde. Vyměnila jsem vodu, proštouchala ulity, zkontrolovala kameny, vyndala houbu filtru, koukla i dovnitř, za topítko,...není kde by se mohla mrtvola schovávat a přitom tam nikde není. Krycí sklo sedí naprosto přesně na akva, nemohl vyskočit.
Trápí mě to čistě jen proto, že pokud mrtvolu nenajdu a nevyndám, zkazí mi vodu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2020 08:59 Marek128 – Lapání po dechu a následný úhyn
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, po nákupu nových rybiček na burze začali některé rybičky lapat po dechu a hynout. Do té doby akvárium v provuzu dva roky bez potíží. Podrobnosti níže.
Akvárium: 300l, filtrace Eheim profesionel 4+. Vzduchování ne. CO2 ne. Topení eheim 200w. Teplota vody 26st.
Rostliny - viz. foto (neznám všechny názvy).
Původní skladba ryb: Skalára amazonská 4x, parmička čtyřpruhá 10x, neonka červená 21x, pancéřníček kropenatý 2x, acistrus 2x.
Nově pořízené ryby: U 1. chovatele 4x mřenka nádherná a 2x sevelie, u 2. chovatele 5x parmička mechová.
Ryby od 1. chovatele bez potíží. Jedna parmička mechová od 2. chovatele začíná po 2 dnech lapat po dechu (hlavně pod výtokem vody z filtru). Druhý den hyne. Další den stejným způsobem lapá po dechu 1. neonka do druhého dne hyne. Další den to stejné druhá neonka. Následuje parmička čtyřpruhá a nyní lapá po dechu další neonka. Parmičky až do smrti přijímaly potravu, neonky ne. Přiložené foto je poslední neonka a 2. uhynulá parmička. Po vysazení ryb inhned aplikován multi-mecal 1/2 dávky pro prevenci. Po 5 dnech výměna cca 30% vody a opět 1/2 preventivní dávky multi-medicalu.
Včera měřeno pH a NO3 kapkovými testy Sera. ph 7,0-7,5 NO3 25mg/l-50mg/l.
Nevíte někdo prosím, co to může být za chorobu? Popř. jiný důvod takového úhynu? Napadl mě nedostatek O2, ale to by lapaly po dechu všechny ryby a ne jedna po druhé. Mohou to být žábrohlísti? Ryby se ale neotírají o dekorace a nepozoruji na nich sliz. Na ostatních rybách žádné příznaky nepozoruji. Děkuji za odpovědi.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.09.2019 12:50 Muž _ucx_ [1409] - Symphysodon + CorydorasRe: Terry_kom
Standardní odpověď č. 1 -- založ si někde prezentaci, na základě tebou poskytnutých informací by to bylo jen věštění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2019 12:39 Terry_kom – Vymírání rybyček a jejich nemoci
Dobrý den, prosím o radu.
Už pár měsíců mám zajeté akvárium a nebyli žádné problémy.
Asi před měsícem a půl se u obou rybiček druhu Molla, objevili boláky, velké boule a odchlipování šupin. Ve zverimexu mi doporučili antibiotika, které jsem okamžitě vzala a začala s léčbou. Léčba byla úspěšná, dokud se to nezačalo objevovat znova a nechytl to skalár, který měl po těle bílé čáry, bílé oko (vypadlao to jako slepota) a během dne se mu začali rozpadat šupiny. Okamžitě jsem se všech tří zbavila a hned další den (20.9) mi umřela další rybyčka (Parmička).
I přesto že jsem nechtěla měnit vodu, jelikož mam v porodničce dvě miminka, jsem vodu vyměnila. Avšak dnes (22.9) dvě ryby mají na ploutvích jakési malé bílé tečky a jedna Molla je má též. Bojím se aby mi nevymřelo celé akvárium. Nevíte co mam dělat? dnes to vypadá že přijdu i o druhou Parmičku a celé akvárium mi přijde divné.
Děkuji za případné odpovědi..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.09.2019 21:57 Muž Wanderer [2103] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Mourek
Ono záleží, v jaké jsou nádrži a podmínkách. Tyhle ryby produkují docela dost odpadu a tipnul bych si, že dorostou, akvárium nestíhá a tak začnou hynout. Ale taky to může být desítky jiných důvodů, z tohohle minima informací se to dá těžko určit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2019 19:36 Mourek
Již několikrát se mi vylíhly ancitrusy a neměl jsem žádný problém s úhynem až do doby jejich půl roku stáří to potom začali hynout Jeden po druhém nemůžu přijít na to v čem je problém. Týká se to každé snůšky. Budu vděčný za každou radu děkuji předem.8

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2019 20:29 Žena lenkalor [583] Re: Pavel P.
Není na tom nic nenormálního, že si neonky přilepší bílkovinou. Pro ně to prostě bude maso. Živé nebo mražené taky žerou. Předsudky nemají.
Druhá věc je, kdyby ta umrlá zašla na něco infekčního, nebo parazitárního. V tom případě bych ji nenechávala v akváriu do stavu, kdy ji mohou sežrat i neonky. To znamená tak 2-3 dny, podle teploty vody. Jinak, tetrovité ryby mají poměrně viditelné zuby, nejsou to žádná neviňátka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2019 20:00 Žena Dinecek [205] Re: Smetany
Vápenec nemám, je tam dragon stone. Žádný jiný kámen tam není. Filtr je od Juwelu-poskladané náplně s různou pórovitostí. Pak je tam Cirax a Phorax. Jsou tam od založení akvária. Vždy jsem je jen propláchla při údržbě vodou z akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2019 18:52 Muž Smetany [1226] Re: zervajs
Ano organické látky se podílejí na zhoršování kvality vody největší měrou. Ať už sami o sobě nebo produkty které z nich vznikají mikrobiologickou aktivitou. Ale není to vždy jediný faktor. Jako další mě například napadá rozpouštění vápence. Nebo jiných nevhodných látek. Zažil jsem kamaráda který připevnil vnitřní filtr měděným drátem a skoro dva roky to nevadilo protože poctivě měnil vodu až když výměnu vynechal zabil celé akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2019 17:40 Žena Dinecek [205] Re: zervajs
Neritiny vídám. Okružáci jsou v pohodě. Levatky tam také nějaké jsou, i když méně. U Neritiny jsem viděla i stopy po vajíčcích na ulitě - tedy podle toho, co jsem vyčetla to byla vajíčka.

CO2 už nepouštím. A vodu už dávám novou pouze několik dní odstátou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2019 17:18 Muž zervajs [335] - RostlinyRe: Smetany
ok.vím kam tím míříš, a souhlasím. ano
To co mi vrtá hlavou ( protichůdné) co kromě nahromaděných organických látek je na staré vodě "špatné" ?(tvůj příměr sedí na organické látky)
Biologická rovnováha funguje ,rostliny rostou, mikrobi žijou a ryby jsou spokojené.
vsuvka: na chemismus vody ( ten skokový) jsou náchylnější šneci, krevety, a mikrobi.
Dinecek o nich ( šnecích které má) nepsal.
Když víme co voda obsahuje, můžeme věci nazývat jejími jmény, tedy při zhoupnutí PH směrem nahoru k zásadě máme přebytek hydroxylových iontů...
(Kdo pouští CO2 až ráno, skokům se nevyhne)

Jakým způsobem Dinecek měnil vodu,nevím, psal o přípravku seachem ,že nepomohl při výměně vody ( jak jej dávkoval ?)
To by znamenalo( mohlo znamenat) ,že voda byla v pořádku ( seachem jiným funguje ;-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 38

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 22892x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15262-uhyn-ryb