Jaké ryby k Betta splendens?
U beťáka záleží jakou bude mít povahu, je to sázka do loterie jestli po gupkách půjde nebo se jich nebude všímat.
0 05.06.2020 22:09 Ruffian – Bojovníčka a gupky
Zdravím, mám otázku: chcem sa opýtať či môžem chovať gupky a samca bojovnice spolu
čítala som rôzne články kde jedny tvrdia áno iní nie... vopred ďakujem
Btw mám 60l akvárium, pomerne zarastené
Starší reakce
To nepopiram, poprvé sem nezjistil dost informaci předem, ale porizovat další kteří nemusí tu teplotu vydržet a zbytečně zkapou, mi úplně vhodné nepřijde
děkuji vám za doporučení jiných, nevím jak by fungovalo kombinovane hejno a jestli by ho vytvorili, zkouset to nebudu, nejsem odborník na pancernicky, ani to tak úplně nemám v úmyslu. Radeji bych měl poradek ve zbytku již zmíněných asijských druhu ryb v soužití spolu s betami.
Tobě se jeví... Hmmm. Pancéřníček potřebuje hejno. Pokud ho nemá, chová se nepřirozeně a často chcípne stresem.
0 07.05.2020 22:51 Akva3333 –
Re: Upřímně se za těmi pandíky i pancéřníčky jako takovými totálně neženu, jenom už je v soužití mám a chtěl sem je přinejmenším nechat v klidu a hlavně spokojeně dožít, když to zvládají.
1 samec beta
3 samicky beta
2 pancernicek panda
10 danio myanmarske
3 gara rudohneda
a upřímně tato kombinace se mi jeví jako pozitivní i z hlediska dobře kombinovatelných nároků na tvrdost vody i co do teploty. Krevetky molucké přidám jen pokud je pujde zakomponovat vzhledem k prostředí, ale osobně sem nikde nenašel výhradu proč by nešly s betami a popravdě i se zbytkem ryb co sem tu teď napsal.
Pokud máte někdo nápad co by se dalo eventuelně přidat nebo změnit, sem s tím. např. čistič dna.. ale jak vidíte krom pancéřníčků sou ryby výhradně asijské druhy, sice od sebe vzdálené, ale pouze asie, což bych dále rád striktně zachoval.
Jinak co si myslíte o spojení čtverzubce a beta splendens v jednom akváriu ?
Zkusili by se zlikvidovat nazvájem ? Zkusil to někdo ? Ja bych to například neriskoval
(OT) Ano, na podmínky v akváriu jsem narážela, ale nemůžu soudit, když nemám v ruce žádné informace. Chtěla jsem zdůraznit, že ta kombinace není ideální. Pro Pandy 25 není problém, přes léto klidně víc. Já s nimi nikdy problém neměla. Ale jak píšeš, k Bettám existují určitě vhodnější pancéřníčci, když už je s nimi někdo chce mít.
Co se týče C. panda a teplot, oni údajně snášejí vysoké teploty dobře, ale jen plně dospělí jedinci. Tady tipuji nejspíš výrazné snížení imunity vlivem vyšší koncentrace dusičnanů a následné rozjetí nějaké choroby, v malých nádržích to je hned.
Jinak Bettám by teplotně šel C. duplicareus nebo C. adolfoi, kteří pandíky vzhledově dost připomínají a řekl bych, že jsou dokonce o něco hezčí díky tomu oranžovému melíru
Jakou teplotu máš v akvárku? Důvodů úhynu Pandíků může být spousta (těžko soudit, když nevíme nic o akváriu a podmínkách, v jakých byli), tady je to navíc mimo téma. Ale stejně si myslím, že se k Bettám nehodí, mají radši chladnější vodu. Teď je chovám v 22-23°C, pro Bettu je leckdy i 25°C málo, optimálně 26-27 a to je zase moc pro ty Pandy.
Substrat ubere vodni sloupec, tak ve finale tam zbude treba 27cm, velke kameny a koreny uberou dost litry.
S temi sekavci si popravde taky jisty nejsem vzhledem k atlasu, diky za radu s okounicky, davat je tam nebudu, dania me lakaji vic.
Sou spolu 3 mesice, puvodne pancernicku bylo 5, ale duvod uhynu byl spise parazit, soude dle chovani, jeden kus byl nemocny jiz pri koupi, nevsiml sem si v akvaristice :/
A jsou na 27°C - 26°C a davaji to.
Ahoj. Měla jsem Bettu s Pandíky, nesedí to moc teplotně, tyhle ryby mají prostě jiné nároky, píšeš, že už je spolu máš, jak dlouho? Taky bych nemíchala Sekavce s Pandami, Sekavci budou velcí, Pandy se jim nemusí líbit (když pominu, že pro Sekavce to může být podle zdejšího atlasu malé, ale sama je nechovám, tak to nemůžu moc hodnotit). Okounkům zase můžou vadit Dánia, jsou to torpéda. Těžko říct, jestli to tak může fungovat. Ad Betty, někdo tvrdí, že jim velká nádrž nevyhovuje, já ji měla v šedesátce se stejnou výškou 35, jako budeš mít ty, problém nebyl. Možná bych nechala jen Gary, Betty a početnější hejno myanmarů.
To ty betty zabije...neuplave to,a bude stále na mistě a schovaná,já bych tam nedala ani jednu...
0 07.05.2020 19:41 Akva3333 – Rybyrybyryby
Hezky den vsem
Do 94 l (80x35x35) hodlam umistit
1 samec beta
3 samicky beta
5 pancernicek panda
10 danio myanmarske
Bety uz spolu ziji ted v mensim a maji tam pouze 2 pancernicky panda
Zajima me je mozne do 94l pridat tyto nasledujici druhy a pocty, pokud ano, tak ktere ci i vsechny
4 sekavec pricnopasy
6 okounicek sklovity
2 - 3 - 4 gara rudohneda
2 - 3 krevetka molucka
Diky za nazory a odpovedi
Starší reakce
Ještě bych doplnila, že by to měl být klidný druh teter, které nebudou bettu otravovat (nebrat tetry měděné, krvavé a podobná kvítka), neonky jsou v pořádku.
Naše zkušenost je, že Betta v dostatečně velkém akváriu s tetrovitými rybami byt může, jen v té velké nádrži potřebuje místo, kde moc neproudí voda a měkké kytky k hladině, ať má kde odpočívat a spát. Bahnatka bezstopečná je ideální. Protože je pomalá, čeká na místě krmení, když se blížíte k akváriu.
Razborky budou v pohodě, dánia ne, jsou příliš divoká. Na dno nějaké teplo snášející pancéřníčky nebo eventuálně by šlo dát sekavce.
Doporučil bych beťáka darovat do dobrých rukou a zařizovat tohle větší akvárium bez něj.
Myslím, že se mu tam zcela líbit nebude, ať mu tam dáš jakékoli spolubydlící. Ale jestli to chceš mermomocí zkoušet, tak akorát nějaké hejno pancéřníčků.
Šlo by taky zkusit nějaké razbory nebo razborky. Ale riziko okusování nebo stresu a následných nemocí u nich bude.
Nemáme doma prostor na 2 akvária. Určitě všechny ryby přesunu.
Proto se ptám, co k beťákovi, ok tlamovci a čichavci ne, co byste teda doporučili?
A co nechat beťáka samotnýho ve 30? Bude mu tam určitě líp. Hejno neonek posílit, dát do nového (na ty 30 l určitě málo) a vybrat něco k nim?
Jinak to nové není moc velké, takže podle mě skaláry a tlamovce určitě ne...
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám zatím 30l akvárium v něm bojovňáka a neonky. Kupuji si akvárium s hrubým objemem 105l, (75 délka x 35 hloubka x 40 výška), dám tam beťáka a ty neonky, jaké další rybičky se hodí? Aby je beťák nezlikvidoval a aby ho nekousaly. Přemýšlím např. o pancéřníčcích, razborkách, daniích, tlamovcích, čichavcích, možná skaláry - jestli na to nemaj dlouhý ploutve. Jde mi o to, aby se snesly, budu tam mít jenom pár druhů, ne všechny najednou. Děkuji za další nápady a rady.
Starší reakce
Betta to neuplave a ostatni spolubydlící ji uštvou,oškubou a následně zabijí....
Do téhle nádrže se betta moc nehodí. Ani kvůli spolubydlícím, ani kvůli velikosti nádrže. Asi by to nějak žilo, ale radost tam podle mě ten beťák mít nebude. Jestli jej tam přesto dáš, tak bych zkusil jen jednoho samečka bez samic.
Ahoj, mám 14 dní založené aq, hrubý objem 125l (viz prezentace) rostlinky mi prosperují, vodu mám měkkou (obsah vápníku a hořčíku) se pohybuje od 0,5 do 1,3 mmol/l (vstupní voda). PH v akv 6,7.
Můj záměr je společenské akvárium (neonky, mečovky, zlatý ancistrus, black molly) a chtěl bych jednu rybu, která bude "koukavá", takže jako začátečníkovi mi hned přišla myšlenka na samečka bojovnice. Pročetl jsem několik stránek na foru, ale hodně se tu řešili "menší" nádrže.
Chtěl bych proto názor zkušenějšího jestli se bojovnice pro takovéhle prostředí hodí a pokud ano, jestli mám pořizovat i samice? Mám kořen, který poskytuje dost úkrytů.
Starší reakce
- ne nezdá se vám to, navíc pokud jde o malý objem vody
- živorodky se k bettě nedávají ze dvou důvodů,plísně a bakteriální problematika
Ahoj, hodí se k Bette zivorodky ? Mám jich 5 a od doby co je mám se mě zdá, že je můj bettak nějaký otrhany
drvi, veľmi pekne ďakujem za množstvo cenných postrehov aj usmernenie. Kym zabehnem to aq do stavu ready, pripravenému k zarybneniu, Parádnice Betty možno zídu z mysle.
Predsa ma však zaujal Tvoj poznatok, že 2 samčeky bett by sa mohli ako tak "zniest" v rozmernom aq, ak by pochádzali z toho samého výteru (teda bratia) a predtym ešte dlhodobo spolunažívajúce v spoločnej mláďatkovskej skupinke. Netuším, priznám sa, v akom veku sa betty odstavujú, nádržkovo individualizujú, ani kde takýchto ideálnych bratov zoženiem.
Či by im potom mohli napomôct v ich primeranom "spolu-nažívaní" na opačnych koncoch nádrže nejaké špeci pre ne vyvyšené eko- vyklenky (rastlinky alebo aj teraska) (teda ak by sa s nimi stotožnili). (V malej nádržke s tým asi nie je starosť.) Neviem ani, čo robia betty v noci, ako spinkajú (ked spinkáme aj my) a najmä kde majú vtedy obľúbenú pozišn. Pri kŕmení by sa azda tí dvaja mládenci mohli sem-tam zísť pri "primeranej komunikácii"
a aj iné rybky by ich mohli v tom kratučkom, no najviac obľúbenom čase (pre ne všetky) priebežne "pre-vychovávať". Tie by zároveň mohli presmerovávať ich "vzájomnú náklonnosť" a najmä ak by sa im do aq vložila - kamoška. Potom otázka je či by ich ako-tak vysporiadané bratrské vzťahy nenarušilo (postupne) viac pridávaných kamošiek... teda ako by sa o ne podelili, alebo ako by sa tie kamošky "podelili" zas medzi sebou o tých bratov.
To nepovažuji za správnou úvahu, betty se v přirozeném prostředí opravdu jen zřídka vykytují společně ve velkých vodních objemech, naopak jen v menších tůňkách a loužích. Mohu z vlastní zkušenosti říci, že pokud dostaneš agresivního jedince betty, zabije ti protivníka (i samici) v 700 litrech dobře zarostlého akvária během několika desítek minut. Navíc ve velkém akváriu doporučuji pěstovat jen samice, nebo krátkoploutvého samce, bohatě oploutvení samci mívají problém si doplavat k hladině pro potravu nebo přidechování.
Takže abych shrnula své doporučení: samce betty chovat nejlépe samotného v objemu 10 - 30 litrů (v menším objemu to samozřejmě předpokládá pečlivější údržbu). Existuje i možnost , chovat v opravdu velké a dobře zarostlé nádrži dva samce, ale je třeba vybrat klidné jedince, sourozence z jednoho odchovu, kteří nebyli dlouho separováni. Páru bett dát dohromady pouze v případě, že očekáváš odchov a ryby jsou na tření připraveny (tj. samec staví hnízdo, samice má vystrčenou močopohlavní bradavku). Samice můžeš chovat v libovolném množství i ve větším objemu, ale u těchto ryb velmi záleží na povaze, jedna samice dokáže zmasakrovat ostatní kolegyně i v dobře zarostlé, například 100 litrové nádrži. Je fakt, že jsem chovala 10 samic v 700litrovém akvu (samozřejmě i s jinými rybami) a byly zcela v pohodě.
Já bych nedával k bettě nic. Zbytečný risk podle mě. Případně něco podle objemu a podmínek a připravil se na to, že to může dopadnout blbě...
A čo tak dať mu tam par samic? Mne tak funguju uplne bez problemov. Zo zaciatku ich trochu ponahanal ale teraz si ziju spokojne. Ziadna agresivita. Neviem aky stary samec to je. Niekde som cital ze ak je uz dost stary a zil prevazne v malej nadobke tak sa nebude vediet tak dobre prisposobit ostatnym rybkam ako mladsi jedinec.
Ked im idem davat zrat tak ma uz pekne vsetky 3 cakaju zoradene ako take psiky
Ved práve... že či to nie je tak, že generáciami pre-šlachtené jedince, musia byt (chovmi v malých nádržkách pomaly až ultra mini pohároch či kockách), silno teritoriálne - zatiaľ čo jedince napr. priamo z importu, odchytené v ryžovom políčku či thajskej tôňke, môžu byť (vzhľadom k neobmedzenosti objemu vody) ďaleko ďaleko pokojnejšie, až normálne primerane spoločenské (aj k iným väčším či rýchlejším rybám) a napríklad potom SPOLU aj dvaja samčekovia spokojne si rozdeliiaci revír objemu niekoľko x sto litrového akvárka. Stále mám dilemu, či sa majú v takomto akváriu lepšie - radšej dve temperamentné bojovnice (povedzme aj dvaja M) - ako sama opustená bojovníčka v menšom až mini akváriu, kde sú jej spoločníčkami iné druhy rýb, ktoré vôbec nepozná, je k nim ľahostajná (až apatická) alebo ju z rôznych príčin pajedia.
Možná hejno nějakých malých pancéřníčků. Třeba trpasličí. Ale jestli je beťák taky nepozře, nevím. U těch je ještě riziko, že se mu spříčí v tlamě a ještě se, chudák, zadrhne.
Nevím. Ostatní se taky do rad nehrnou, tak to asi není snadná kombinace.
No spíš miň nvm co tam dát.Zase samotnýho tam moc nechci
)
Těch 40l je hrubý nebo čistý objem? Jestli hrubý, Espeho za mě ne. Bude to pro ně malé a i jestli tam přežijí, jejich pohyb tak nevynikne. Spíš třeba brigitky, ale u těch nevím, jestli si na nich beťák nesmlsne. Sám se odhodlávám k tomu, zkusit to za pár měsíců v 50l.
Razbory espeho můžou být? Ty by se mi tam líbily
Malé klidné, co snesou vyšší teplotu a které navyžaduji velké proudění. Ale ve 40 litrech, můze být klidně i sám.
Tematicky by seděly nějaké malé razborky, těm bude sedět i ta teplota, ale už jsou možná moc malé - osobní zkušenost nemám. Já jsem k samci Betty zatím dával vždy jen pancéřníčky - nijak si v akva nekonkurují a funguje to dobře.
Ahoj, jaké rybky se doporučujou chovat se samcem bety? Teprve budu zakládat tak 40l nádrž, tak zjištuju co se dá dík.
Starší reakce
Ja viem, ze je to malo. Ale moj pribeh znie takto:Ked som uplne zacinala s akvariami, tak som si myslela, ze je to cele jednoduche a kupila som si 9 L akva- najprv bolo pre krevety, ale tie neprezili lebo som zistila, ze v nasej vode z reverznej osmozy nie je dostatocne vela vapnika pre krevety- takze bohuzial zomreli. Potom som si don ho kupila 7 neoniek modrych. Ano ja viem chudatka ryby. Ja som bola hlupa a kupovala bez toho aby som si o tom nieco precitala a potom ked som o tom zacala poriadne citat, tak som bola ulne zhrozena, ze chudatka. A potom som sa snazila prehovorit rodicov na vacsie a jedine co mi dovolili bolo max 30L. Na dlzku ma 50cm, na sirku myslim 20 a na vysku asi 30cm. No a teraz uz su rok v tom 30L.
Betak s modrymi neonkami sa znesie uplne v pohode. Ale 30 litrov je malo, aj ked sa pise, ze modre neonky nie su narocne na priestor. Nie je to pravda, ja ich mam 15ks s betakom v 54-ke, a je evidentne, ze im chyba volnost. Navyse ked mam akvarium poriadne zarastene.
Podle mě by především ve 30 l neměly být neonky ani galaxky...
A s Bettou už vůbec. Ten objem mi jen pro ni přijde akorát...
EDIT
Aha, ono už to tam všechno je...
Bojovnici k těm tvým stávajícím rybám určitě nedávej.
Ahojte, mohla by byť bojovnica v 30L akva spolu s neonkami modrými alebo razborami galaxy?
Starší reakce
Ach jo, tak teď mi je skoro líto, že jsem si vůbec nějaké nové větší akvárium zařizovala. myslela jsem, jak neudělám dobře, že bude akvárium oproti puvodnimu 25 l mini akvárku, lepší. A nakonec mám pocit že je vše blbě, vždy vyslechnu názor jednoho člověka, jsem mu vděčná za rady, protože se v tom zřejmě vyzná oproti mně, zařídím se tak, a přijde druhý, že je to celé naopak
Teď tak trochu nevím co dělat, tak asi stejně nemám momentálně jinou možnost, než tam nechat to, co tam teď momentálně je a uvidíme. Přitom zrovna parmičky pětipruhé mi doporučoval pán co přes 50 let chová ve společných akváriích všemožné druhy parmiček, tak jsem si řekla, že by mohly být vhodné. Nj akvárko není zrovna jednoduchá srand, teď už to chápu. Zvláštní je že strejda má akvárium, které je dle toho, co jsem tu načetla asi docela dost nevhodné, vůbec se s nikým neradil, internet ani nepoužívá a funguje mu x let a ryby má všechny, prý nikdy neměl problém s nemocemi, řasami apod., a vsadím se, že já i kdybych se snažila sebevíc, tak to u mě nepůjde
Nicméně moc děkuji za odpověď
Dno mi tu poradilo více lidí 1-3 mm jako nejvhodnější, toho je tam většina, dokonce mi tak odborně poradily i na
www.rostlinna-akvaria.cz, kde mají i poradenství, tak jsem předpokládala, že se mohu řídit jejich radami. Když ono je to těžké, jsem ráda za každou radu, ale prostě někdo mi radil 1-3 mm, někdo jklidne o neco hrubší dno, někdo zase jemnější. Pak nevím co si z toho mám vybrat. Nevadí, dno už měnit nehodlám, ale děkuji za odpověď.
- parmičky rozhodně ne
- dno je špatně, moc hrubé, bude se tam držet bordel, pro bettu zcela nevhodné
Moje zkušenost s 2 různými samci ve 2 společenských akva - vždycky to pro bettu dopadlo blbě - problém ani tak není v rybách, pokud se vyberou menší a klidnějí ryby, ale celkově v podmínkách v akvariu.
Chce to vyší teplotu (26 minimum), což ne všem rybám bude svědčit a rostliny to taky moc neocení, a hodně malý proud - což je zase problém u silněji osazených nadrží. Moje ryby to vydržely týden, nebyly moc aktivní, vyhýbaly se proudu a cíleně se vyskytovaly jen tam, kde voda moc neproudila. Po delší době byly apatické, unavené. Takže oba samci šli na samotku a do tepla. Jeden teď obývá 20 litrové více zarostlé akvárium s jednou samičkou a bandou okružáků a druhý se vzpamatovává v karanténě a musíme pro něj něco vymyslet. Už jsem i uvažoval, že do té dvacítky přidám nějaké menší sumečky, ale ony to jsou většinou hejnovité ryby a to se tam prostě nevleze.
Měla jsem stejný pocit, když jsem chovala betty a dánia v jednom akváriu. Nejlepší by bylo zbavit se dánií úplně, přidám dalšího druhu to nevyřešíš. S parmičkami pětipruhými nemám osobní zkušenost, ale co třeba nějaké razbory, ty by se ti nelíbily? Jsou mnohem klidnější a k bettě by se hodily.
No mne prijde ze ty danio pruhované jsou děsně rychle ryby a Betta se pred nimi skrývá
Parmicky petipruhe by mely byt pomalejsi klidnější rybky tak jsem myslela, ze by to pro bettu bylo lepsi. Jinak na dne mam jeste 2 pancernicky pandy. A tech bych chtěla par dokoupit jeste .
A nechceš udělat spíš pořádný hejno danií (mimochodem druh nepíšeš)? 8 je jak nic. Bude to vypadat lépe, než dvě skupinky ryb po pár kusech. Ono, co si budeme povídat ale nějakých 55 l vody na dvě hejna do vodního sloupce není. Naopak ti tam chybí něco na dno.
Ahoj, zkusim se zeptat i zde - lze do cca 70 l akva, zarostlého, kde je betta a bude 8 danii (5 uz jich tam je), pořídit parmicky petipruhe? Četla jsem ze jde o mírumilovný ryby oproti parmickam ctyrpruhym
nicméně nechci aby betta přišla o ploutvicky
Starší reakce
Spolužitie fantoma a betty by malo byť ok, len je potrebná dostatočne veľká nádrž.
0 04.07.2019 12:07 Králík Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 40
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 42240x