Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Postupný úhyn ryb

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 16 Přejít na další stránku   1  
Postupný úhyn ryb
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.02.2013 09:39 Žena vondr001 [674] Re: Rittersportka
Akvárko je ještě čerstvé, nech ho ustálit, zatím nepřikupuj nové ryby. Nech ho ještě alespoň měsíc v klidu (žádné přestavby dna, praní filtru a pod...)
Nové ryby potom přidávej postupně. 1x týdně odkaluj dno a měň 1/3 vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2013 08:36 Rittersportka
Tak pokračování mých peripetií... Akvárko, jak mi tu někdo psal, bylo asi moc brzy zarybněné a měla jsem v něm nevhodné druhy (čichavec, tetry) - na 54 l. Poslední zakoupené ryby - 3x molla - mi zašly během 4 dnů všechny. S nimi zakoupená parmička červenoocasá jediná přežila. Bylo to pro mě ale opět poučení - následně jsem zjistila, že rady prodavače z této akvaristiky byly úplně mimo, protože parmička je zcela nevhodná do menších akvárií :-( Nicméně nevykazovala žádné problémy, žila si svým životem, často ukrytá v kameni a aktivně žrala, nejradši nítěnky. Občas ale vybledla (tělo i ocasní ploutev) a pak zase barvu získala... ? Čím to bylo? Dále jsem 2 ze 4 čichavců a hejno teter darovala známému do většího akvária (250 l), čímž došlo ke zklidnění mého osazenstva, zbývající čichavci nejsou tak divocí, je to pár a je klidný. Místo teter jsem po týdnu zakoupila hejno kardinálek, které jsou vůči mému samci betty mírumilovnější než tetry (ty mu oždibovaly ploutve). Kardinálky si ho nevšímají. Už to vypadalo, že se osazenstvo i prostředí ustálilo, nic jiného už jsem tam dávat nechtěla, ale najednou mi z ničeho nic zašla parmička. Nevykazovala předtím žádné známky strádání, prostě bylo najednou po ní. Voda čistá, průzračná, nic se během posledního týdne až dvou nezměnilo, ani strava, vůbec netuším, proč k tomu došlo. Je ale zajímavé, že všechny 4 rybky koupené naráz v jedné akvaristice - molly + parmička - (ostatní jsou odjinud) postupně zašly... Zajímá mě ale ta parmička, nevíte někdo?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2013 14:39 Muž Thomatys [-3]
Abych navázal na ten svůj příspěvek, takže ano je to proužkový test, ano chci si koupit chemický NO3 test, jenže na něj nemám peníze. Co sem viděl tak stojí 270kč a na to budu mít až tak příští měsíc. Další, vodu měním každý týden 1/3 a odstát. Krmení 2x denně půl lžičky kávové nebo 1x denně celá lžička. Dno sem 1 čistil v částech kam sem se dostal, kde sou rostliny tam se nedostanu. Filtr sem ještě nečistil, výkon zatím bez problému. Takže bych řekl, že všechno dělám správně. Jen začínám mít problém s řasama u hladiny akva kde mám už delší části rostlin a tam se mi usazují řasy a rostou na těch částech a tím mi odumírají špičky rostlin kde jsou ty řasy. Takže to pokaždý odtrhnu, ty plovoucí rostliny když sou napadeny řasou nenechávám a vyndavám a vyhazuju. Jinak foto v prezentaci co myslím tím plovoucí rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   12.02.2013 12:12 host Re: jamajcan
Toto už myslím patří do jiného vlákna :-)
rybicky.net/forum/12499-jak-dlouho-nechat-odstat-vodu
Zde jsou popsány základní údaje a jen dodám, pokud někdo mermomocí chce měnit vodu bez chloru, stačí použít buďto komerční přípravky nebo samotný thiosíran sodný, což je základ všech přípravků v prodeji. A pro ty jo pintlichový, v každé vodařské laboratoři myslím nebude velký problém vyžebrat panáka o-tolidinu pro orientační zkoušku obsahu chloru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2013 12:02 Muž vlk9 [296] - HalančíciRe: jamajcan
však v pořádku, já komentoval jen tvůj dotaz z 09:43, kde ses ptal na rozdíl výměny vody ve dvou velikostně odlišných akvárek a na tomto případu je možné vyzjistit, že v dnešní době není bezpodmínečně nutné nechávat vodu odstát desítky hodin a že to lze i bez toho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.02.2013 11:55 jamajcan Re: vlk9
Ale o tom nebyl problém téhle diskuse.Souky tvrdil,že vodu není potřeba nechávat odstát,protože se již nepoužívá,nebo velice málo používá chloru,k úpravě pitné vody,což je nesmysl.A uvedl to právě jako důvod toho,že se voda nemusí nechat odstát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2013 11:50 Muž vlk9 [296] - HalančíciRe: jamajcan
dobrá tedy, už se radši vyjadřovat nebudu, asi to nemá cenu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2013 11:49 Muž vlk9 [296] - HalančíciRe: jamajcan
Rozdíl není žádný, jen tím poukazujeme na to, že majitelé větších nádržích nenechávají vodu odstát (alespoň se tak domnívám, protože si nedovedu představit, jak bych měl někde doma (min) dvěstělitrovej sud a nechával v něm vodu odstát) a lejí ji do akva rovnou z jejich zdroje vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.02.2013 11:47 jamajcan Re: vlk9
Lépe si přečíst debatu a potom do ní vstoupit :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.02.2013 11:45 jamajcan Re: souky
Hm...Ale to jsme trošku mimo mísu :) Řekni mi,jaký rozdíl v koncentraci Cl,nebo jeho sloučenin bude,když doleju 33% neodstáté chlorované vody do 54l akvária,nebo do 1000l akvária?To je to,o čem byla řeč :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2013 11:45 Muž vlk9 [296] - HalančíciRe: jamajcan
to byla odpověd na otázku, kde ses ptal jaký je rozdíl mezí výměnou vody v 54l a 1000l akva. Myslím, že moje předchozí odpověď nepotřebuje další komentář ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2013 11:40 Muž souky [592] - RostlinyRe: jamajcan
právě že v tom rozdíl je jediný, že těžko bude takový člověk uchovávat někde 200 litrů vody aby to odstál
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.02.2013 11:01 jamajcan Re: vlk9
Nějak mi uniká souvislost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.02.2013 10:46 Muž vlk9 [296] - HalančíciRe: jamajcan
jen lehce vstoupím do diskuze. Je rozdíl když měníš 18l (třetina z 54l) a 300l (třetina z tisíce), přeci jen uskladnit na odstátí 300l vody bývá leckde problém, nehledě na manipulaci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.02.2013 10:42 jamajcan Re: romant
Ano,v krizovkách je to použitelný způsob,protože chlor z vody částečně vyprchá. Je to takový domácí striping :-) cs.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.02.2013 10:23 R Muž romant [27987]
V krizových situacích je taková sedlácká pomoc natočení přes sprchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.02.2013 09:43 jamajcan Re: souky
A ještě bych rád věděl,jaký rozdíl je v tom,jestli výměním 33%vody v nádrži,která má 54l a v nádrži,která má 1000l/pořádná vana :) /
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.02.2013 09:37 jamajcan Re: souky
To co říkaš,není pravda. Pro celou Severní Moravu,kromě oblasti Třinecka,kde se voda desinfikuje pomocí UV lamp,se pužívá k desinfekci vody,již výše zminovaný chlor,popř.chlornan sodný. www.smvak.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2013 09:29 Muž souky [592] - RostlinyRe: jamajcan
já jsem taky psal, že už se moc nepoužívá, ne že vůbec, chlor je těkavý a poměrně rychle vytěká. A pokud nevěříš mě, zeptej se někoho s pořádnou vanou jak mění vodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.02.2013 09:24 jamajcan Re: souky
Musím Tě vyvést z velikého omylu.Chlor,anebo chlornan sodný,se stále běžně užívá k desinfekci pitné vody.Tak bych prosil neplést návštěvníkům tohoto webu,hlavu nesmysly!!!!!!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2013 09:08 Muž souky [592] - RostlinyRe: jamajcan
už dávno není potřeba, chlor se už moc nepoužívá, jen dávat pozor na teplotu, aby nebyl rozdíl větší než nějaký 2-3°
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2013 08:30 Muž LiborSprysl [9015] Re: Rittersportka
Copak mohou, ale v těch 54 litrech je toho trochu moc...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2013 08:28 Rittersportka Re: romant
To znamená, že tetry a čichavci nemůžou být spolu nebo tam je nějaký problém kvůli Bettě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.02.2013 08:16 jamajcan Re: Rittersportka
Možná jsem to v textu přehlédl,ale důležité je ,aby voda,kterou budeš dodávat do akvária,byla odstátá/nejméně 24 hodin/ a aby měla alespon přibližně stejnou teplotu,jako původní voda v nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.02.2013 08:03 R Muž romant [27987] Re: Rittersportka
Týden a nic jinýho nedělej, nečisti filtr, neodkaluj dno, skoro nekrm, prostě týden klidu jenom s výměnama vody. Po stabilizaci najeď na standartní režim výměny vody jednou týdně 1/3 objemu akva. Dno odkaluj dle potřeby a filtr čisti až si řekne svým o poznání sníženým výkonem a tyto dvě činnosti nedělej současně, jeden týden lehký propláchnutí filtru v odpuštěný akva vodě a druhej lehký odkalení dna. Chce to hodně rostlin, jsou to dobří pomocníci se stabilizací nádrže. Uhynulý rybky prozatím nenahrazuj novejma, hodně čti, neb tu Tvojí osádku bude třeba pouopravit(tetry červenohlavý a čichavci, pokud to nejsou zakrslý, tam nepatří).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.02.2013 07:58 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: Rittersportka
Cca třetinu aspoň týden denně, pak postupně prodlužuj, až se dostaneš na normální výměny vody 1x týdně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2013 07:56 Rittersportka Re: vondr001
Když mám měnit denně část vody, tak jakou cca část a jak dlouho mám tuto denní výměnu praktikovat? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   12.02.2013 07:48 Žena vondr001 [674] Re: Rittersportka
Akvárko si zarybnila moc brzy. Dala do něj najednou spoustu ryb. Akvárko není ještě zaběhlé a není v něm dostatek nitrifikačních baktérií. Denně měň část vody, než se akva zaběhne. Doporučuji přečíst témata pro začátečníky.
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2013 07:41 Rittersportka – Úhyn moll
Zdravím, mám akvárko necelé 3 týdny. Minulý týden jsem v něm měla už 14 obyvatel (betta, čichavci, pancéřníček, sumečci, tetry červenohlavé) a bez problémů s adaptací. V pátek jsem si přikoupila parmičku červenoocasou a 3 molly. V sobotu jsem začala pozorovat slabý zákal vody. Vyčistila jsem filtr. Do druhého dne byly 2 molly mrtvé bez známek zranění. Zákla trval, tak jsem vyměnila 1/3 vody + Sera aquatan, současně jsem odsála i bordel ze dna. Do rána byla voda bez zákalu, ale i třetí molla mrtvá. Ostatní ryby jsou v pohodě. Co může být příčinou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2013 19:49 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Problém bych nehledal v jejich původu. To by se rozneslo rychle, že jim umírají ryby. Problém bude v nádrži. Prvně by to chtělo velkou výměnu vody, ideálně vícekrát za sebou, aby se protočila voda. Mohl být kontaminovaný třeba kýbl při dolívání vody a koncentrace "jedu" je tak malá, že pomalu zabíjí nejslabší jedince. Pak by to chtělo pořádně změřit vodu. Podle rozmezí 50-100mg/l NO3, to vypadá na papírkový test. Ta hodnota může být úplně jiná a s velkou pravděpodobností to bude ta pravá příčina(i přes přežívající otíky)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2013 19:41 Muž Yirka [9126] Re: Thomatys
Ještě je třetí možnost, a to, že se o ně správně nestaráš a v nádrži nemají vhodné podmínky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2013 18:52 Muž Thomatys [-3] – Před smrtí
Zdravím, tak dneska sem zjistil, že mi umírá další sumec. Je na tom úplně stejně jako ten předešlí a to tím, že mam v akvárku topítko přímo na kraji akvária kde je malá škvírka, no jak ten minulej sumec tak tento tam leze a leží tam vzhůru nohama. Když ho od tam tud vyženu tak se tam zachvíli opět vrátí, zatím co ten poslední v klidu leží jinde a nic s nim není. Ostatním rybám taky nic není, otíci jsou všichni. Takže nechápu proč mi pořád jenom ti sumci umíraj. Když sem ještě u starého akvária měl ryby tak jediný kdo mi přežil byli právě sumci, nic proti ZOO Braník, ale když sem to kupoval tam tak mi to umírá, když sem ty sumce koupil jinde tak jim nic nebylo. Takže babo raď, že umíraj jenom sumci a jiný ryby nic. Takže buď jsou starý nebo jim už od narození něco je nebo je u dna akvária něco co je postupně zabijí.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 09:49 R Muž romant [27987] Re: Thomatys
Viděl bych to asi tak, že i ryby jsou smrtelný. To měření je dost neprokazatelný(papírky nebrat) na to, abychom mohli činit nějaké závěry, že je chyba ve vodě. Ty hodnoty NO3 by se daly považovat za vyšší, ale je to o té průkaznosti měření a jak jsem se díval, máš tam i otíky a tam bych předpokládal že zareagují nejdříve. Prostě bych postupoval i nadále stejně, týdně měnil vodu, moc nekrmil, podle potřeby odkaloval dno a při výrazně sníženým výkonu filtru, tento lehce propláchnul akva vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2013 09:37 Muž Thomatys [-3] – Uhyn
Zdravím, před asi 4 týdny +,- mi umřela jedna rybka od Pavích oček a dneska mi umřel jeden ze sumečku Pancéřníček zlatopásý. Tak sem chtěl vědět jestli tedy chyba je na mé straně co se týká kvality nebo sem hold už podruhé narazil na nějak nemocnou rybu z obchodu. Více informací v mé prezentaci, ale zapíšu sem dnešní měření, je to bohužel měřeno jen odhadovým testem - rychlo test s proužkem na chemický nemám peníze.

NO3 - 50-100
NO2 - 0
GH=DT=TH - 6°-7°
KH - 3°-6
PH - 6,8
Chlor - 0
Teplota od 25 do 26, podle teploty v místnosti.

Krmení 1x až 2x za den, sušené krmivo v poloviční kávové lžičce.

Vodu měním každý týden. Rostliny neodumírají a rostou. Ryby s nima sem problém neměl po koupi mi normálně žili bez problému až do těchto posledních týdnu kdy mi umřeli už 2 odlišné ryby, ostatním nic není. Jen mi asi ryby buď sežrali mladé nebo umřeli, to bohužel nevím, ale vím, že sem je v akváriu už neviděl.

Test bohužel jiný nemám a delší dobu mít nebudu takže tento hrubý proužkový test musí prozatím stačit. Projistotu sem do akvária nakapal protibakteriální sloučenimu neškodnou pro ryby. Do akvária sem totiž nedal od založení vůbec žádné chemikálie, vůbec nic.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 12:47 Muž Yirka [9126] Re: LiborSprysl
U6 pěkných pár let na ně u kolegy koukám a tak vím, že ta teplota je prostě taková. A taky vím, že před pár lety se u něj dveře s kupci ze SK netrhly. Ovšem ten hlavní boom je již pryč. (Stejně tak jako původní ceny). ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 12:29 Muž LiborSprysl [9015] Re: Yirka
Tak kyslík určitě, čistota...to je jasné. Ta teplota mi tedy fakt pro poudící vodu nesedí, ale přít se nechci...Ty na SK mají především původ právě tam, do CZ se jich vozí odtamtud hodně. Nic to nemění na faktu, že jsou lovené "po hodně" a tím značně utrpí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 09:03 Muž Yirka [9126] Re: LiborSprysl
Teplota je OK. Spíš by mě zajímalo, jaký je zdroj. Zda je to dovoz, či tuzemský odchov. Těch je už myslím většina. (I ty na SK mají většinou původ v CZ). A ještě je třeba zhodnoti okysličení vody, tyto rybky potřebují nadstandartní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 08:06 R Muž romant [27987] Re: trix
Podíval bych se do tohoto vlákna, je tam někde uveden zdejší uživatel, jenž tyto ryby množí, třeba bude umět přesněji poradit on. rybicky.net/forum/5178
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 07:41 trix
Dlžka je 5 cm a ja ich mám už asi 3 tyždne a každy den mi niečo uhynie.Rybyčky keď som doviezol,tak nemali odreniny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 06:52 Muž LiborSprysl [9015] Re: romant
Já myslel, že míň. Ty větší bývají odolnější...o kousek. Většinou se vozí ve velikosti 3-4cm a ty haprujou zcela běžně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 06:47 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl
5cm?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 06:41 Muž LiborSprysl [9015] Re: romant
No kolik podle tebe mají cm?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 06:39 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl
LiborSprysl napsal: ...takže k infekci je jen krok...
Spíš krůček. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2013 06:37 Muž LiborSprysl [9015] Re: trix
Pokud není v nádrži jedovatých dusíků (ta teplota je na mé gusto až zbytečně velmi vysoká), pak dle velikosti soudím, že se jedná o velmi malé rybky. Při jejich transportu je podobný problém jako u otocinklů...jsou lovené po desítkách, převáženy ve velkých pytlích. Jsou pomačkané a odřené, takže k infekci je jen krok...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2013 21:44 trix
Fotka k příspěvku foto bruška
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2013 21:39 trix
Fotka k příspěvku foto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2013 21:38 trix
Fotka k příspěvku Po dovezení ryb postupne po niekoľkých dnoch som spozoroval uhyn ryb.
Každý deň uhynu ďalšie rybyčky.Jedna sa o druh Garra Rufa.
Rybyčky majú čistu a filtrovanu vodu.Teplota je okolo 28 C.
Na tele sa objavia červané fliačiky a mám dojem niekedy som videl aj nad hlavičkou pupenec.Rybka potom za jeden ďen uhynie .
Pozna niekto odpoveď.Za info ďakujem.
ĽUBO
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2012 12:50 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: havranik22
gold molla? To máš teda úžasnou skvadru ryb... tone A kdy jsi je tam vypustil? Jestli jsi dal většinou ryb současně a chceš zamezit dalším úhynům, tak minimálně ty závojnatky musí jít pryč a dál by bylo vhodné denně měnit vodu, aspoň 1/3, lépe i 1/2 a odkalovat.

edit: problém je v tom, že:
1) živorodky a závojnatky produkují hodně odpadu
2) není řádně zaběhnuté akvárko, ideálně měsíc a teprve potom !!!postupně!!! zarybňovat
3) rostliny pomáhají také s likvidací odpadu a pomáhají rychlejšímu záběhu akvárka

Sežen si nějaké ryhcle rosotucí rostliny, např tyhle
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_aponogetifolia
rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_corymbosa
rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens
rybicky.net/atlasrostlin/pistia_stratiotes
rybicky.net/atlasrostlin/rotala_russila
rybicky.net/atlasrostlin/sagittaria_platyphylla
rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_gigantea
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2012 12:49 havranik22
ano,je pravda,že rybky které uhynuly byly koupeny po 3 dnech napuštění akvária,ikdyž sem věděl že má být voda ustála až 2 týdny.Názvy rostlin vám nepovím,nekupoval jsem je já,ale v tom by mohl být problém? zkusím je kdyžtak pohledat na netu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2012 12:46 havranik22
a ještě jeden čichavec,podotýkám,že mi umřely rybky:bojovnice,skalára a ted si nemůžu vzpomenout na název,jejichž podoba je k černé moly,měl jsem černou a 2 bílé...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [16] ...... 48

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 26751x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3116?od=751