Postupný úhyn ryb
Mas moc svetla, alespon k tomu, cim Tve akvarium momentalne je (komplexne).
Ten Jeleni paroh se Ti Tvori nejvic v mistech, kde je svetla nejvic. Znam ho velice duverne, staci mu zkratit dobu sviceni, snizit intenzitu osvetleni, nebo oboje, a pujde do haje, zcela sam a dobrovolne. Ovsem pokud tu zmenu neudelas vylozene drastickou, ale uz dostatecnou, bude trvat asi tak mesic, nez zmizi. Odstranovat ho nemusis, neodstranuj ani jim napadene listy, udelej co pisu a sleduj jak zmizi
.
Pokud bys nechtel svitit mene a nebo kratsi dobu, vypomoz si plovoucimi rostlinami, ony Ti to zaridi taky.
0 24.09.2013 08:38 Maurik Tak jsem udělal vše jak mi romant napsal a dnes budu pokračovat, bohužel jsem se měl zeptat dříve, protože dnes jsem našel další dvě mrtvé skaláry, takže zbyla už pouze jedna. prostě jen skaláry. A zemřela ta amazonská diamantová, co tvořila pár se žlutou a každý týden kladli jikry. Škoda
To, že jsi ostříhal rostliny, to je další hřebíček do rakve. Tvým problémem je ne zcela funkční nitrifikace a nadlimitní množství N látek, tedy NO2. Výše zmíněnýma opatřeníma, se bude situace stabilizovat.
OK. díky moc.
Ono jsem taky dost ostříhal rostliny, ale stejně se mi to nelíbí, ale s kyslíkem by problém být neměl
Nejsem dobrý architekt.
Ano, můžeš, je to intenzivnější forma toho naočkování a o pár dní si funkčnost filtru urychlíš. Ovšem to dno nerozvorej celý, jenom si trochu detritu vycucni a nech dno v klidu, je to momentálně Tvůj záložní filtr.
A jak si psal o prolití filtru tím bordelem, tak to mám udělat taky, když tím filtrem delší dobu normálně protéká voda z akva?
O.K. Stávají se různý situace, třeba to co jsem adresoval Tobě, bude poučný i pro někoho jinýho.
Když tedy není možné nechat je souběžně pracovat, použije se obvyklá vodoléčba, možno s tím naočkováním, která to kritický období podrží a plynule se naváže.
V těchto případech je taktéž vhodné použít přípravek Nitrivec, jenž tím že obsahuje mletej zeolit, dokáže velmi rychle vyvázat z vody škodlivý N látky, v tomto případě NO2 a zároveň obsahuje startovací bakterie, takže dobrej pomocník při krizovkách.
Díky moc, já jen, že mi bylo divný, že se to týká pouze jednoho druhu ryb. Už jsem myslel, že jim vadí ten větší proud
Edit: no jo, jenže já neměl jak, nechat běžet oba současně, když mi ten původní přestal pracovat.
Už jsem Ti odpověděl v editu předešlé odpovědi. Pro příště, při výměně filtru kus, za kus, nečinit toto způsobem jenž jsi udělal, ale nechat oba dva běhat v akváriu současně a po 4-6, spíš 6 týdnech ten původní teprve odstranit, čímž dojde k přirozenému osídlení toho nového nitrifikačníma bakteriema a nedojde ke skokovému výpadku, jako se to přihodilo teď Tobě.
ještě bordel na řase
Zapojil jsem ten nový, ve kterém jsem nechal media, která tam byla při zakouřeni, pouze u prostředního koše, který je ještě rozdělen přepážkou, jsem z jedné půlky vyndal pytlík (asi s uhlím- dva s uhlím jsou ve spodním) a místo něho tam dal ty kuličky ze starého filtru. Zda tam dali správné množství všeho nevím.
před asi 4 dny jsem se okoušel změřit NO2, orovnávali jsme ten odstín dva a shodli se na tom, že odstín odpovídá výsledku 0-0,1 měřeno Azotinem. Taky pozoruji, že některé rostliny jsou z vetší poloviny hnědé, že jsou obalené bordelem. Co se týče osazenstva, tak z původního zbyly pouze ty skaláry a jsou 4 a jeden čichavec. Jinak teď tam je ještě 18 neonek, 2x pancéřníček (asi zlatý), 2x ancistrus, 2 molly zlatá (žlutá) jo a ještě z původního osazenstva x parmička černoruhá nebo tak nějak
Foto bordelu:
Jako že ty média z toho původního filtru, nebo jenom ty čistý v tom novým? Chápu to takto a proto bych nasadil vodoléčbu, několik dní nekrmil trochu odkalil dno a tím bordelem prolil ten filtr.
Edit: Už jsem to pochopil, z toho původního je tam jenom část jednoho koše. Tady není o čem diskutovat, denně měnit vodu a naočkovat ten filtr jak jsem psal.
Jak jsem tu už před nedávnem psal, tak jsem se chystal koupit nový filtr, jelikož se mi zdálo, že ten stávající nějak dodělává. Jenže jsem to pořád oddaloval, až jednoho rána nefungoval. Tak jsem zašel do prodejny, kde mi byl o asi půl hodinové rozpravě doporučen Fluval 305 (předešlým příspěvku jsem špatně napsal Eheim, ale je to Fluval). ptal jsem se, že mám rozstřikovací rampu, ale pořád mi zarůstala, nebo se ucpávala, proto mi řekl, že mám nechat originál vývod. Když jsem přišel domů, tak jsem filtr zapojil a nechal tam ty media co tam byly, krom jednoho koše, z kterého jsem vyndal z jedné půlky jeden pytlík a místo něho jsem tam nasypal část kuliček (eheim substrát pro)z původního filtru. Taky jsem si řekl, že když je v akva původní voda, tak filtr můžu hned zapojit. Jediné co se mi zdálo nějak moc, je ten vývod vody, docela velký proud, ale na druhou stranu se mi hýbou rostliny i na dně.
Jak proběhla ta instalace novýho filtru? Byl měsíc souběžnej provoz obou dvou filtrů a potom ten původní odstaven? Šli do novýho filtru už zaběhnutý filtrační materiály z toho původního?
Edit: Jak je zajištěno čeření hladiny, píšeš že jsi odstranil roztřikovací rampu, jde mě o to jestli se hejbe hladina.
0 23.09.2013 09:20 Maurik – Pouze úhyn skalár
Zdravím.
Nedokážu určit příčinu, nebo zlom, kdy to začalo a co to způsobuje. Jde o to, že předčasem se mi všechny skaláry začaly shlukovat, ačkoliv to dříve nedělaly. Začaly se držet pohromadě na jednom místě, většinou v rohu nahoře. Vypadáto, jako by se nadechovaly, ale tlamy nad hladinou nemají a také nic nežerou. No a pak a až do teď jako kdyby to bylo pravidlo, tak každý den jedna uhyne. Veškeré ostatní osazenstvo vypadá v pořádku, pouze a jen skaláry jsou divné. Nemůžu přijít na ten zlom, od kdy se to děje, tudíž nemám jak odhadnout příčinu. Jediná změna je instalování nového filtru Eheim 305 a zrušena rostřikovací rampa. Nevěděl by někdo co se děje? Děkuju
Starší reakce
Roman to popsal velice hezky ;) . Jen jeste zase pozlobim s tim proudeni vody. Kdyz neco nasavas poradne velkou plochou, coz muzes brat jako povrch kostky biomolitanu a pak jeji povrch v hloubce 3cm od povrchu (aby v hornich 3cm proudila voda v rozumnem rozmezi), a porovnas to s tim co bylo popsano, rychle pochopis, ze i pri vetsim prutoku to bude fungovat vice v mezich, ktere se doporucuji, a pri rozumnem tam kde to pracovat ma. To, ze nekam das velice porezni hmotu, vubec neznamena, ze to bude dobre nitrifikovat, kdyz tim pustis sileny proud vody. Jestli uz se tam ty bakterie nejsou schopny udrzet, nebo se jim to nelibi, nedokazi tak rychle pracovat a nebo buhvi co, to uz je v akvariu z pohledu funkcnosti fuk.
A ano, vicekrate se tady resilo, ze i filtry mimo veskere meze funguji, ale nikdy to nebylo prokazano pokusem (alespon tady jsem o nem, jak se o tom bavime, s nejakymi merenymi udaji a rychlym proudenim vody necetl), protoze v dobre fungujicim akvariu muze byt klidne filtr z hlediska nitrifikace temer nefunkcni a presto to muze fungovat, staci ze voda nejak proudi. Ono takove dno je samo o sobe take filtrem, alespon z pohledu nitrifikace, a ze jim voda bezne neproudi buhvi jak rychle, to je snad jasne.
Osobne se snazim doporuceni drzet, a jestli je nekdo nerespektuje a funguje mu to, bud mu slava, na svete obcas funguje i to, co by z toho co obecne zname, nebo povazujeme za vhodne, nemelo
. Pisu o tom, co sam provozuji a provozoval jsem.
Co je podstatný a to je objem filtračních hmot, jenž je u toho mnou navrženého řešení daleko větší a tudíž ten výkon filtru v dobrém poměru právě k tomu objemu hmoty. Proto se právě filtrům, jenž mají velký výkon v nepoměru k filtračním hmotám říká tzv. honiče vody. Ta čerpací hlava je regulovatelná, takže se zpočátku může přiškrtit a postupně jak filtr stárne, špiní se, se na výkonu přidá. Jinak výkon filtru jenž se uvádí tzv. papírově, je výkon čistého zařízení a po záběhu, zašpinění filtru je ten výkon obvykle poloviční.
Tak v tom případě jaký má smysl kupovat si ten druhý, který má výkon 400l za hodinu?
www.akva-exo.cz/…
Začínám z toho být nějaký zmatený
Takže, honič vody.
Jak pise Roman, a navic, porovnej si plochu, kterou to jde, pres kterou to jde. Ten filtr je staven jako ohybana hadice, takze jim voda proudi dost rychle. Uvadi se, ze idelani je pro nitrifikaci 5 az 10cm/min. Neni to dogma, ale kdyz potrebujes opravdu dobre nitrifikovat, drzel bych se toho.
Abych byl konkretni, kdyz potece 250l/h hadici o prurezu (udaj z webu o rozmerech biomolitanu) 4.3x5.3cm, tedy 0.23dm2, a ty tim propumpujes 250/60=4.17l/min, dostavas se na pomyslnou (pomyslnou, protoze voda pres medium netece bez prekazek) rychlost pohybu vody pres medium 182.8cm/min! Troufnu si rict, ze to pro nitrifikaci neni vhodne prostredi, to cislo je silene.
Jeden z hlavních důvodů pro výměnu je jeho nic moc objem filtrační hmoty pro osídlení nitrifikačníma bakteriema a když se k tomu přidá akvárium zatížený odpadníma látkama od živorodek, který tam převážně máš, tak se mlže dít to, že to prostě nestíhá a do toho, ve snaze zajistit čistotu akvária 2x týdně rejpeš do dna, čímž narušuješ rovnováhu taktéž a potom tu křehkou stabilitu je velmi snadné porušit. Schválně si spočítej objem té kostky a porovnej ho s těma plátkama molitanu, který tam máš teď.
Co já vím? Tenhle filtr byl součástí aqua kompletu, který jsem před tím půl rokem pořizoval. Jediné, co o něm vím, je, že průtok vody je 250l/h a v té akvaristice jsem byl ubezpečen, že to je nějakej jako super filtr... i vzhledem k tomu, že samostatně se prodává za cenu kolem 1000,- Kč (resp. prodával v té době). Takže takový filtr prostě mám a minimálně co do designu mi v akváriu neruší. Jestli ale říkáte, že ho mám vyměnit za to, co psal romant (nějakou kostku s hlavou), tak OK. Jenom bych k tomu aspoň slyšel rád pár důvodů
Každopádně díky za názory.
Radoby filtr to je, zase ta sama opicarna, takova krasna plocha a pak uvnitr nechat proudit vodu rychle na delku pres medium, jak trubkou. Jak tohle muze slusne nitrifikovat...?
Tak ten filtr vidím poprvé a moc rozdováděnej z něj nejsem, osobně bych do exponovanějšího akvária volil klasiku v podobě čerpací hlavy a kostky biomolitanu, třeba
www.akva-exo.cz/…
www.akva-exo.cz/… , čímž si zajistíš velmi slušnej objem filtračních hmot, jakou ta kostka bezesporu bude. Teď bych zůstal u toho co jsem napsal, toho klidovýho režimu jenom s výměnou vody.
Dobrá, tak se na ten nitrivec vybodni a jenom měň tu vodu. Množství omladiny je zásadní stejně tak jako filtr č. 2 v podobě dna, který neustále rozrejváš a tudíž bych tomu dal, jak jsem napsal nějakej čas klid a podržíš si to tou výměnou vody. Jinak ten filtr jsem si nedokázal rozklíčovat co je to zač, nějakej typ, značku.
Filtr jsem čistil jenom jednou - když už skoro nefiltroval. A plánuji ho vyčistit zase až přestane filtrovat. A s tím nitrivcem - no, přidávám ho tam 1x týdně už cca měsíc (je to doporučeno jako dávkování po vyčištění filtru). Skoro si říkám, jestli za to nemůže to šílené množství teď už většího potěru...
Jenom měnit vodu, neodkalovat 2x týdně, při odkalování nečistit současně filtr, to činit tak týden po sobě, několik dní nekrmit, prostě akváriu ordinovat klid, bez zásahů, přidat Nitrivec možno.
Zaregistrováno, prezentace vytvořena...
Začni s vodoléčbou, tedy často, klidně obden měň min. 1/3 vody a situace by se měla stabilizovat. Máš s největší pravděpodobností vyšší obsah N látek a tudíž ty reakce ryb.
Edit: Zaregistruj se a zřiď prezentaci s co nejvíce údajema o nádrži.
0 10.09.2013 18:12 Jerry – postupný úhyn ryb? :(
Ahoj,
prosím o radu, už jsem v koncích.
Mám akvárko založené nějakých 6 měsíců a doposud všechno bylo, jak jsem si to představoval. Před měsícem jsem byl donucen vyčistit filtr, protože už chrčel a proud vody byl velmi slabý (oproti obvyklému stavu). Po vyčištění jsem aplikoval přípravek od Sery (nitrivec), abych podpořil vznik bakteriálních kolonií ve filtru. K tomu se moje dvě samičky pavích oček rozhodly, že porodí. Porodily obě naráz. Mám 60l nádržku a v ní jsem donedávna měl 4 samečky pavích oček, 2 samičky, 2 ancistruse a 2 black molly. Jakmile obě samičky porodily, naráz mám přerybněno (asi). Každá samička porodila cca 50ks malých rybek. Od té doby uplynuly 4 týdny a mně se akvárko začíná kazit.
Za poslední týden mi uhynuli všichni samečci pavích oček, včera uhynul sameček black molly a dneska jsem z akvária vyndal mrtvého ancistruse. To, že samečci uhynuli, je má domněnka - jejich tělíčka jsem nikde nenašel (mám uzavřené akvárium, takže ani vyskočit nemohli). Všem malým rybám se daří OK.
Jsem už zoufalý. U žádné z ryb jsem nezpozoroval jakoukoli změnu chování, prostě najednou umřely :( Zkoušel jsem výměnu vody každý druhý den, ale problém přetrvává. Pravidelně odkaluji, přidávám rybí vitamíny, krmím Sera krmivem 2x denně v přiměřených dávkách.
Teplota vody 26°C, PH 7.0, uhličitanovou tvrdost nezměřím (nemám testy), množství dusíku ve vodě je mizivé (sera nitrivec se po přidání do vody neprojeví bílým zákalem, tj. nemám tam odpadní látky).
Dnes jsem zpozoroval zarudnutí žaber a okolí u zbývajících 2 samiček pavích oček. Poslední zbývající ancistrus vypadá OK (ale včera vypadal OK i ten druhý a beztak umřel). Zbývající samičky i black molla plavou různě po akva, nyní se drží více u hladiny a vypadá to, jako by pily (z hladiny). Nepoznám, co za činnost to je. Že by se dusily? V zarostlém akva?
Pokud někdo máte nějakou radu, prosím, poraďte.
Jerry
Starší reakce
Je načatá voda a zlobí Tě s největší pravděpodobností nadlimitní množství N látek a proto ty doporučený výměny vody, jenž s tímto dokáží odpomoci. Dával bych to do souvislostí s tím stěhováním akvária.
Ještě bych se chtěl zeptat, proč je ten zbytek ryb stále u hladiny. Je špatná voda? Nebo jim vadi ty řasy? Co jsem udělal špatně?
O.K. Budu měnit vodu. Snad to pomůže.
Měnit vodu, denně min. 1/3 akva.
Ahoj. Mám problém. Za dva dny mi uhynuli všechny neonky a dneska i samice od čichavce. Vodu měním pravidelně a AQ čistím. Je možný že by to mohlo být třeba řasama? Neuvěřitelně mi zarostlo AQ. Jo a zbytek ryb je pořád u hladiny. Co mám dělat? Předem děkuju za každou radu.
Starší reakce
Ne, měň vodu čerstvou, kterou si nech do druhýho dne odstát a bude to jak má.
Tak to aj nejako robím. Z akvárka veľkého dám vodu do misi a povysávam to tam, potom opatrne dám vodu z misi, vodu z akvárka a dám to tam a vodu okysličujem. Mám sietenú porodničku, ale keď mladé spadli keď spadli na zem, tak prišli ryby a pricucli ich k sieťke a zabili ich (cca 7) gupka porodila 54 mladých a mám ich teraz asi 41. Gupka bola tehotná až 2 mesiace a rodiť sa jej nechcelo, až keď prekročila 2 mesiace, tak porodila.
Tak to jich tam na ten objem bude hodně a ani ta Tvoje péče nestačí. Přitlač na výměny té vody a měň denně polovinu.
3 x denne ich kŕmim a bordel a ich dosť veľké výkali vysávam a je to taká guľato - kockatá nádoba. Vodu majú teplú z akvárka, cca 26 stupňou. (a to nemám ohrievač, vonku sú alebo boli horúčavy, tak sa mi kŕasne voda ohriala a rybky sa mi vytierajú a rodia mi gupky).
Nejeden akvarista začínal s odchovy pavích oček v lahvi od okurek, za to se netřeba stydět.
Měníš vodu denně, jak píšeš, určitě i stahuješ bordýlek ze dna a jak krmíš, jsou to žrouti, ideál je několikrát denně.
0 16.08.2013 08:35 Tomáš55 Ahoj, pred asi 2 týždňami mi 1 gupka porodila množstvo mladých gupiek a postupne uhyńajú. Je to u mladých ribier normálne? Ale teraz aj chápem sa, pretože sú v takej asi 5 litrovej nádrži a majú aj 0,8 mm. Vodu čistím denne a aj okysličujem. Čo im chýba? Cítim sa tak trochu trápne, že su v tej sklenenej nádobe a píšem to tu.
Starší reakce
Tak jak Ti tady spousta lidí radí pořídit testy na NO2,3, to je sice pěkný ale teď už ty zvýšený dusitany asi moc nenaměříš, neb tím osazením ryb došlo k jejich skokovýmu zvýšení a to se projevilo tím úhynem ryb a teď už bych řekl, že bude akvo šlapat daleko stabilněji. To přidávání ryb do tzv. "zajetýho" akvária je třeba dělat postupně, protože právě tím přidáním se biologická rovnováha začne definitivně upevňovat a nitrifikace běžet tak jak má. Tak aby se při přidávání "většího" počtu ryb do čerstvý nádrže právě to co tě potkalo nedělo, dá se to podržet výměnama vody a to klidně v denním rytmu. Ty testy klidně pořídit do šuplíku můžeš, protože když se bude postupovat jak jsem popsal, tak by se už žádnej problém konat neměl. Testy bych použil pouze na studniční vodu, tam by ty N látky mohli zazlobit.
Přidat reakci
1 ...... [14] ...... 48
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 26767x