Postupný úhyn ryb
Tolik jsem jich nezpozorovala, to by me trefil slak
. Necham to už byt a nebudu do toho radši krom výměny vody nijak zasahovat. Pockam a pak hned nasadim sneky
A co levatky, tech mám mnohem víc.
Nemám zkušenosti s no planaria. V tomto musí poradit ostatní.
10.8. byla dána první dávka no planaria, tak bych tam teď ty okružáky určitě nedával.
Ploštěnky bych neřešil, pokud jich nebude asi takhle
rybicky.net/fotogalerie.php… Ale nevím, kolik jsi jich měla.
Pokud jen pár, mě vždy vymizely, když jsem použil ráčka CPO.
Co se černé štětičkové týče, nasaď asi tak 100 okružáků. Nedávno jsem jednomu klukovi dal do jeho asi 60l akva něco přes 40 okružáků a prý mu vyžrali řasy za několik dní (nejsem si jistý, jestli říkal tři nebo pět). Ti okružáci ti taky sežerou všechny uhnívající zbytky a pohnojí akvárium.
S No planaria ti neporadím.
Vpořádku
. A děkuji za reakci, jdu si přečíst ten odkaz. A myslís, ze mám tu planarii zopakovat nebo radši ne. Nebo ted už je to jedno asi jedno, když ji tam dam znovu. Kdybych ji dávala, za jak dlouho po její aplikaci muzu vrátit zpět snecky?
Tak v použití té no planarie bych hledal problém. Rozkládající se ploštěnky a šneci + nezaběhnutá nádrž= úhyn citlivých pandíku. Tuto informaci jsi měla dát hned.
EDIT- Vidím, že jsi se zmínila v prezentaci, tak to je můj problém, že jsem se pořádně nepodíval.
Ahoj, jee děkuji, aspoň, ze vzhledově to jde
. Já tam prave tech rostlinek dala co nejvíc druhu, abych věděla, které mi půjdou a které ne. A i ted, když jich tam mám tolik je v akváriu černá stetickova rasa i rasa zelena ( na vrcholech kořenu a i na kamincich na dne i na nekterych rostlinkach). Kolem třetího týdne od založení se mi v akvarku vyskytly ploštěnky, takže jsem dávala pripravek no planaria na jejich vyhubeni. Nějaké smečky jsem před tím vydala, ale dost jich tam zůstalo a taky uhynuli. A ted se urco rozkládají i s plostenkama. Po třech týdnech by se aplikace mela opakovat, tak jsem snecky zpátky nevracela. Akvárium je tedy bez sneku. Ploštěnky jsem likvidovala, protože bych v budoucnu chtěla krevetky. Takže ted je všechno špatně. Asi jsem vážně mela s rybkama ještě počkat, ale měřila jsem, amoniak a dusitany byly na nule, tak jsem je tam dala
. Ze to dopadne takhle jsem uprimne nečekala.
Tvé akvárium nevypadá zle. Máš tam ale i háklivější rostliny, které mohou uhnívat (kořínky) a ještě nejsi v stavu, kdy bys mohla říci: "teď mi to bují". Máš tam hodně druhů rostlin, které se mezi sebou "perou" a vizuálně, přestože tvé akvárium nevypadá zle, budou mnohé druhy minimálně stagnovat a reálně život do tvého akvária přináší jen část rostlin.
Ve svých akváriích neměřím hodnoty vody. I bez nich se dá hodně vypozorovat. Nejvíc ukáží rostliny.
Pancéřníčci mi připadnou být obecně háklivější rybky. Zásadní chybu jsi asi udělala, když jsi je tam dala a tak brzo. Já čekám většinou mnohem dýl, než ubytuju ryby. Dokud nemám jistotu, že se skoro všem rostlinám daří a přítomnost ryb vyloženě potřebují.
Nejbližší týdny pozoruj rostliny. Měň vodu a zjišťuj, které prosperují nejvíc. Přečti si tento článek a odkazy z něj vedoucí
rybicky.net/clanky/1745-az-bude-nekdo-zacatecnikovi-radit-dat-ryby-hned-reknete-mu: Máš v tom dost (desítky) levatek a okružáků?
Perliva voda nebo do mrazaku-do ledu...
A jak?
Jestli si seš jistá, že odejde, tak ho ušetři trápení a zkrať mu to...
0 19.08.2018 13:02 Andaska –
Re: Maq Ty jo, ze by to fakt bylo tím vyzivnym dnem? Ted koukam, ze odejde další pandik. Vzduchovani mám taky, je pustene z čerpadla.
Andaska napsala: dusitany jsou 0.05. To je nekonečný.
Tohle je opravdu zajímavé. Pokud bych si měl tipnout, řekl bych že počátek problému je v tom, že jsi to přepískla s těmi substráty. Ony obsahují kdovíco, a hlavně hodně, hodně, hodně, aby rostlinky měly co papat.
V dané situaci bych kromě pilných výměn vody zavedl vzduchování, zlepšil pohyb vody, a snažil se snížit teplotu pod 25°C.
Vodu pro jistotu budu měnit denně, dokud nebudou dusitany na 0.
0 19.08.2018 12:51 Andaska –
Re: Vip Ahoj, no prave, ze nejedí, tak nic nedavam, abych ty dusitany tím nezkrmenym ještě nezvýšila. Chodí se jen nadechnout, jinak se z místa nehnou. No, snad se to obrátí k lepšímu
S tou výměnou vody bych přitlačil.
Ahoj. Wanderer Ti to myslím napsal hezky, někdy se i zkušenějším nedaří všechno a něco prostě občas odejde. Možná přestaň měřit hodnoty (nebudeš se tím tolik trapit) a nech akvarium žít svým životem. Sedne si to
. Vodu bych měnil 2x týdně,1-2 kbelíky. Krmit velmi opatrně, jestli nežerou, zatím vynechat. Ale to je samozřejmě jen můj názor
....
0 19.08.2018 11:08 Andaska – Pandik
Dnes jsem vylovila dalšího pandika
a dusitany jsou 0.05. To je nekonečný.
0 18.08.2018 09:36 Andaska – Pandici
Ahoj, no jo, ja kdyz vidim nemocne zvire, tak jsem z toho hned vyrizena, to je pravda
. Moc Vam vsem dekuji za rady a povzbuzeni. Zkusim se trochu uklidnit
a dal tedy menit vodu a nekrmit. Snad mi nepojdou hlady, kdyz uz skoro tyden nic nejedli. Jinak dnes dusitany 0,1, jdu napoustet kyble
To samozřejmě ano a nepotěší to. Nikdy nemám radost, když vylovím nějakou mrtvolku nebo když mi postupně vychcípaly všechny malé skalárky. Ale chcípli jí dva, to není hromadný úhyn. Dost často, když jsem přivezl nové ryby něco chcíplo a zbytek se rozkoukával. Většinou jeden, dva kousky převoz nezvládly, i ti pandové. Když jsem přivezl malé razborky, odporoučela se jich do dvou dnů polovina, stejně tak otíci. A mohl jsem je dávat do akvária sebepomaleji. Zase některé ryby jsou odolnější. To se prostě děje. I když to nepotěší, tak k tomu nebudu přistupovat, tak, že jsou v nebíčku a málem jim kopat hrobečky.
Ale tenhle fakt můžu s klidným svědomím přijmout za předpokladu, že jsem jim zajistil vhodné podmínky a ryby se u mě mají dobře. Samozřejmě, když to začne chcípat naráz, je něco špatně a je třeba rychle udělat opatření (nejčastěji měnit vodu) a přijít na příčinu.
Ono to možná bude tím, že jsem z vesnice a smrt zvířat zde patří k běžnému životu. Postupně hynou malé roztomilé kačenky, kuřátka, králíčci, prasátka, které když se vypiplají a dosáhnou dospělosti, tak se zabíjí úmyslně. Lidi z města se s tím běžně nesetkají a mají tendenci to prožívat. Podstatné je, aby bylo o zvířata za života dobře postaráno a usmrcení bylo rychlé bez zbytečného trápení. Když jsem něco zabíjel, tak mi moje babička říkala, že když to zvíře budu litovat, tak se bude trápit. Bylo třeba jednat krátce a rychle.
Takže nejsou v nebíčku, není třeba dělat rituální obřady, prostě chcípli a je třeba zajistit těm žijícím co nejvhodnější podmínky, aby je to nepotkalo taky. Tj. jak píše romant, měnit vodu a nekrmit. Co má chcípnout chcípne, ti odolnější to zvlánou. To je příroda. Třeba jsou ty ryby už načnuté z dřívějška a postupně odejdou všechny, i to se může stát.
Uff, jem se nějak rozepsal, třeba to sem úplně nepatří, tak se omlouvám.
Ale zas na druhou stranu Honzo, když uhyne více ryb najednou, je to na pováženou. A co hlavně, hrozně to zamrzí. Asi každýho. Dokážeš si představit, že se ráno vzbudíš a ....Nanayky pryč
Zas to tak neprožívej. S jistým procentem ztrát musíš jako akvarista počítat. Jestli chceš obrečet každou rybu, to už radši žádné nekupuj.
Ok, ok, ok...ale asi mi vetsina uhyne ze? Kdyz dva uz jsou v nebicku
Měnit, měnit, měnit, nekrmit, nekrmit, nekrmit.
Jj, sneku bylo dost, ale rozmnozily se mi plostenky, tak jsem sneky dala pryc a na likvidaci plostenek pouzila no planaria.
EDIT- A jednou tydne jsem do zabyhajici nadrze dala spetku vlockoveho krmiva.
A jak probíhal ten měsíc záběhu? Žádný ryby, žádný živočíchové v podobě plžů? Žádný občasný zakrmení prázdný nádrže? Jinak ty výměny vody jsou naprřosto správně, čím víc, tí líp a nekrmit.
0 17.08.2018 18:28 Andaska Ahoj, po mesici od zalozeni 112l akvaria jsem do nej vpustila 13 pancernicku panda. Dusitany i amoniak byly na 0. Od prvniho dne, co jsem je vpustila do akvaria jsou stale v jednom rohu, nikam neplavou a ani nejedi. Zaroven se mi zvedlo NO2 na 0,2. Kazdy den menim tretinu vody a dnes rano bylo NO2 na 0,1, amoniak 0. Ostatni hodnoty viz. profil. Dnes uz jsem jednoho pandika nasla k.o. sad Uz nevim co mam delat
A ted koukam, ze to bude mit za sebou dalsi z nich.
Začátečník to opravdu nemá lehké. Je netrpělivý, a možností udělat fatální chybu je tolik, že ani nestačíme před všemi předem varovat.
S problémy a ztrátami musíš počítat, to jinak nejde. Kdo vydrží, ten se to naučí.
Tá baba v komentároch mi to iba pripomínala či jak to nazvať ale nie, ja fakt vôbec nevypínam filter a ani to preto nemám nikde uvedené. Beží nonstop 24hodín denne.
P.S. Na rastlinách sa už pracuje.
Popravdě moc nechápu proč si přidávala druhou várku rybek hned po první, když ti tady většina lidí odepsala, že máš přidat rostliny. Takhle to prostě nefunguje. Akvaristika je o trpělivosti a dokud nebudeš vidět ustálení tak hlavně nepřidávej žádné ryby. Rostliny musí být vitální a mít dostatečné přírůstky. Doba záběhu často překročí i rok, než je vše pořádně zajeté a osídlené a v té době to chce se vším hodně opatrně a hlavně pořád sledovat co se děje, ať lze případně zasáhnout.
Přesně tak, nevrtat do dna, nesahat na filtr, měnit vodu a čekat. Víc na tom nevymyslíš, maximálně přidat kvítka. A jestli jsou ty ryby načnuté, tak co má chcípnout, to chcípne.
Však to píšu. Praní filtru, odkalování... Rostlin tam na HF také moc není a jelikož je z 11/8, tak to teď asi o moc lepší nebude. Navíc v komentářích v prezentaci někdo píše o tom, že jsi (asi) vypínala filtr. O tom už v prezentaci nic nepíšeš, ale jestli to tak bylo (jak dlouho/často během záběhu?), tak to s prostředím ve filtru a v akvárku asi nebude nic moc...
Ale znovu říkám, je to můj názor.
Bylo by dobré aktualizovat prezentaci (foto) a neměnit informace (vypínání filtru), byť (pokud) jsi něco dělala špatně, aby byla vidět historie...
Protože záběh akvárka ve skutečnosti trvá měsíce. Ryby se sice nasazují kolem měsíce po založení ale všechno si to sedá hodně dlouho. Taky je prostě možné, že jsi měla smůlu na kvalitu ryb. A tahle várka neonek ti prostě odejde. Zkus nějakou tu rybu vyfotit.
"Podle mě není akvárko ještě úplně zaběhnuté." ---prečo? Veď som mala zábeh od 9.7. do 9.8 a až potom pridala ryby. Tak koľko treba ten zábeh keď mesiac nestačí???
Myslel jsem fotku celé nádrže, jak aktuálně vypadá...
Filtr bys měla čistit, až když výrazně klesne průtok. Během záběhu vůbec, pokud funguje, jak má.
Osobně bych neodkaloval. Jednak tam nebyly ryby, tak není co odkalovat a druhak se ti ve dně tvoří prostředí stejně jako ve filtru a tím, že do toho reješ a odsáváš, tak ho narušuješ. To samé ten filtr. V záběhu se ti tam tvoří funkční prostředí, které zbytečným propíráním narušuješ.
Podle mě není akvárko ještě úplně zaběhnuté. Měnil bych obden třetinu vody, neodkaloval, nečistil filtr a nekrmil (to je teď další zátěž, ryby to chvíli be žrádla vydrží).
Je to jen můj názor, počkej si na další rady. Vodu klidně měnit začni, tím určitě nic nezkazíš...
Filter som iba raz čistila- tie hubky v ňom vyžmýkala v akárijnej vode v kýbli. Vodu mením 1/3 za týždeň a vtedy zároveň odkalujem. Fotka...neviem tie ryby odfotiť ale z toho čo som čítala to vyzerá na pleseň...tak neviem
Aktuální foto nádrže by nebylo? Chtělo by to doplnit informaci o údžbě. Frekvence a množství výměny vody, jestli čistíš filtr atp.
0 15.08.2018 10:09 dúhovárybka – Neonky
Dobrý! Prosím Vás o radu. Priniesla som si predvčerom 10x neonku obecnú/červenú a už mám iba 5. Príznaky zakaždným rovnaké. Oddelila sa jedna rybka od zvyšku a chovala sa ako by sa jej ťažko dýchalo a na hornej plutvičke mala nejaký povlak a onedlho skonala. Bola to pleseň? A môžu zomreť aj ostatné kvôli tomu? Aj keď zbytok vyzerá už v pohode... A neviem teda...ak pleseň, ako sa lieči? (som unotuto začiatočník tak mám prosto strach) ďakujem za odpovede
Starší reakce
Taky si myslím,že by pár dnů teplota okolo 27 neměla vadit, ale byl to jediný výkyv za poslední týdny v akva....snad na chvíli poslední
Lorikáriím by vysoká teplota neměla vadit, sám je mám už dlouho při teplotě kolem 30°. Ani u těch pancéřníčků si nemyslím, že 27 by bylo kritických. Mohla to být i náhoda.
Na Pandičky mohla. Tiež mi dve uhynuli, keď prišli horúčavy a vyletela teplota vody na 28...
Tak dnes zjištěno, že zklamala "technika" a lidský (můj) faktor. Nevím, zda to mělo vliv na úhyn... digitální teploměr ukazuje zhruba o 3,5C míň... snažím se držet teplotu na 24C... jelikož mi ale teploměr ukazoval pod 22C, zapl jsem topení - na stupnici jsem ale špatně viděl a nastavil 27-28C... teplota dle dig.teploměru vystoupala na 23,5C, ale ve skutečnosti bylo 26,9C... měřeno klasickým akvarijním teploměrem a pak teploměrem na maso
....výměna 1/3 vody o teplotě 24C... snad problém vyřešen, i když si nejsem jistý, zda tkhle vyšší teplota měla na úhyn vliv
Starší reakce
To nejde tak jednoznačně určit. Když koupím hejno menších rybek (řekněme kardinálky), tak se ztrátou cca 5-10% ryb krátce po pořízení počítám a neřeším to. Obzvláště u ryb z divoké přírody, se to dá čekat. U některých druhů to může být i více. tyhle ryby vydrží dle druhu cca 2-4 roky, takže jak je máš cca 3 roky, můžeš jejich úmrtí připsat stáří.
Ale u větších krunýřovců nebo cichlid ztráty co mám jsou buď mou chybou nebo nějakou nemocí. Navíc u větších ryb většinou jsem zchopen zpětně problém identifikovat. Stáří u nich nehrozí, tyhle ryby žijí přes 10 let a do té doby je buď vyměním, nebo přijde nějaká katastrofa.
Ty máš dost živorodek, které žijí krátce, takže s těmi úmrtími věkem počítej. U živorodek je potřeba průběžně skupinu doplňovat odchovy, jinak ti brzy vymře.
Zdravím všechny akvaristy. Rád si procházím prezentace ostatních akvaristů kvůli inspiraci a nabírání zkušeností. Narazil jsem na jednu nádrž, kde majitel uváděl, že přijde o 11 ryb do měsíce. Sice jsem v akvaristice nováček (cca 3/4 roku), ale zatím jsem přišel o tři rybky. U dvou to byla moje chovatelská chyba, ale u jedné mi důvod úhynu není jasný.
Zajímalo by mě, jak to jde u ostatních akvaristů. O kolik rybek přicházíte? Jak poznáte, že ryba zemřela třeba stářím?
Co se dá považovat za přirozený úbytek a co za nedbalost chovatele?
Starší reakce
Máš tam vápenaté kameny. Ty ti mohou zvedat tvrdost a pH. A to ti výrazně zvýší toxicitu amoniaku. Tak je být tebou dám pryč. A být tebou prověřím octovým testem i to dno co tam máš.
Změř kolik je NO3 ve vodě co liješ do akvária. Podívej se na stránky vodáren/rozbor vody ze studny, aby jsi si to ověřil. Kolik jsi měnil vody a jak často? Bez těchto otázek ti nejde pomoct.
Přípravky jsou nanic. Ale vysoké NO3 ve vstupní vodě jde řešit.
V té denní výměně vody pokračuj.
Dusík se v akváriu jen tak z ničeho nic neobjeví. Buď ho tam liješ ve vstupní vodě (nějaká studna, k pití nevhodná?) nebo prostě příliš krmíš nebo je tam moc ryb a tomuto nadměrnému krmení neodpovídá frekvence a intenzita výměny vody.
Takže buď omezit počet ryb, méně překrmovat, zvýšit počet rostlin a zlepšit jejich růst častěji a více měnit vodu (za vodu čistou), nebo zlepšit techniku a pořídit systém filtrace, který tě dusičnanů zbaví (zeolit, sirný filtr apod).
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 48
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 26767x