Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Postupný úhyn ryb

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Postupný úhyn ryb
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2017 12:41 Muž Driv3r [236] Re: romant
Ahoj tady je to video s těmi vykali a ryba ma i divný styl plavání.Trochu se kolébá když stoji.Stále ale žere. youtu.be/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2017 20:41 Muž Driv3r [236] Re: romant
Bublinky byli přímo z rostlinek řetízky. to bublinkování cos psal o tom vím.Vodu napouštím velmi pomalu a podobně teplou.Ty vykali se pokusím vyfotit.Změna krmení?hm koupil sem mražený dafnie.ale ted je 6dni neměli.ale třebas na něcos kápnul.Nebyli z toho moc nadšeny ,to z artemie to je jiná bitva.

dudl007
njo ale mě dvě rostlinky bublinkovali.máš na mysli nasycený roztok?.nejsem si jisty jestli by tohle mastná hladina dokázala udržet.Podle mě ne, rostlinky rozkládají co2 na uhlík potřebný pro růst.a pak O kyslík který vylučují.Proč 2 jo a zbytek ne? a Taková razantní změna?(něco mi unika ale co?)vodní sloupec? počkám na testy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2017 19:46 Muž dudl007 [15] Re: Driv3r
Spíš si myslím že...Co2 se nedrželo v nějaké hladině, ale mastná hladina bránila výměně plynů(kyslík a CO2). Pokud není voda nasycena kyslíkem tak bublinky neuvidíš. Tím že jsi otočil rampu nahoru a rozrušil jsi mastnou hladinu tak tato výměna započala,voda se tudíž nasytila kyslíkem a proto jsi začal pozorovat bublinkující rostliny. Do té doby se veškerý kyslík rychle rospustil do vody. Toť má úvaha. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2017 19:43 R Muž romant [28001] Re: Driv3r
To bublinkování nemuselo nutně znamenat reakci na CO2, mohlo se jednat o klasický jev, tedy uvolňující se stlačené plyny v dodávané čerstvé vodě. Stejně tak nemusí být nic špatnýho ten výkal, chtělo by to fotku, klidně se může jednat o rekaci na změnu krmení, ale samozřejmě to může být i onen příznak přítomnosti nejakých střevních parazitů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2017 19:38 Muž Driv3r [236] Re: JirkaŠčobák
Ahoj včera po výměně vody byl povlak na hladině trochu víc ale ne takhle býlí a hustý.Dnes už zmizel.přetočil jsem rozstřikovací rampu.Zvláštní bylo chování rostlinek, všechny se v rychlosti pustily do bublinkování. Jako by se CO2 drželo v nějaké hladině.a změnou proudění se dostalo k rostlinkám. Na rybách ale změnu nevidím,u dvou jsem ale zahlédl dlouhé průhledné výkaly.Takže další možnost je zavlečení nějakého neřáda spolu s nově příchozí,(velký skalár) dostal jsem ho zdarma.Asi se z toho zblázním. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2017 21:55 Muž JirkaŠčobák [3236] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Driv3r
Driv3r napsal: Tak jo jdu pro konzultaci uz sem v jinem vlakně řešil skalary ze se vytíraj ale vše sežerou hned den pote to zabalil samec pav oka a dnes xifa trochu se schovavala pod rostlinama ale zrala normalně pohledove bez jakykoliv ujmy vzrostla. to samy u pav oka.ted se schovava jedna gold mola a parmicka mechova přisuzoval sem to zvýšeni světla. Od zacatku min. tydne pridavam co2 s kvasnicaku a trochu se tvori slepa hladina drop checker furt tmavě zeleny.1 bublinka /sec nejaky napady muze to byt s co2? nebo se rozmaha nejaka nemoc? hodnoty vody vcera NO2 nic NO3 do 30 . PH 6.76 dnes PH 6.5 NO2 nemeřitelné NO3 30mg/L teplota 25st
Edit:radši rovnou vyměnim část vody. :-O


Pokud se ti tvoří slepá hladina (a ještě s filtrem, předpokládám), tak moc živin (potrava, hnojivo, něco se kazí). Úhyn s tím může mít souvislost. Zlepšovat, ale ne skokem. Být to moje, měním nejbližší období, až do zmizení slepé hladiny, 10-15% vody obden nebo každý den.
S CO2 nemám žádné zkušenosti.

P.S. Když projedeš tu slepou hladinu prsty, vidíš tohle? rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2017 11:57 Muž Driv3r [236] Re: romant
puv 6.8 bez co2
vstupní voda ph 7.66 NO2 neměřitelné NO3 5-10mg/l
alkalitu netuším zkusím je koupit v po jestli je tu budou mit.
PS: CO2 nonstop po ranu ale byli rybi v poho nedrzi se u hladiny ani nelapaj po vzduchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2017 11:29 R Muž romant [28001] Re: Driv3r
Tak určitě, tím nic nezkazíš. To Ph se změnilo tím jak jsi začal přidávat CO2? Kolik bylo před tím? Jakou máš alkalitu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2017 11:14 Muž Driv3r [236]
Tak jo jdu pro konzultaci uz sem v jinem vlakně řešil skalary ze se vytíraj ale vše sežerou hned den pote to zabalil samec pav oka a dnes xifa trochu se schovavala pod rostlinama ale zrala normalně pohledove bez jakykoliv ujmy vzrostla. to samy u pav oka.ted se schovava jedna gold mola a parmicka mechova přisuzoval sem to zvýšeni světla. Od zacatku min. tydne pridavam co2 s kvasnicaku a trochu se tvori slepa hladina drop checker furt tmavě zeleny.1 bublinka /sec nejaky napady muze to byt s co2? nebo se rozmaha nejaka nemoc? hodnoty vody vcera NO2 nic NO3 do 30 . PH 6.76 dnes PH 6.5 NO2 nemeřitelné NO3 30mg/L teplota 25st

Edit:radši rovnou vyměnim část vody. :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 15:08 R Muž romant [28001] Re: Irbis191
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 14:59 Žena Irbis191 [13] – jak nejšetrněji utratit rybičku?
Ahoj nenašla jsem vlákno které by se tohoto tématu týkalo (omlouvám se pokud už tady je), ale zajímá mě jak nejšetrněji utratit rybku pokud je např. nějak nevyléčitelně nemocná? Není to můj případ, ale co kdyby :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2016 13:26 Muž chuanvaldes [77] - Blackwater
Děkuji všem za komentáře. Moc si je vážím! palec

Každopádně, můžu s jistotou vyloučit že to bylo vysokým obsahem CO2. Před 10dni, jsem měnil 500g bombu a dnes jsem chtěl zvážit jaká je spotřeba za 10 dní... A je to přesně 108g! Bohužel ale ne do nádrže ale mimo. Zjistil jsem že počítadlo bublin netěsní. A mně prostě nešlo do hlavy to, že jsem bublal 2,5 bublinek za minutu a indikátor v dropcheckeru byl furt tmavě zelený...

Takže jako příčina budou pravděpodobně ty hodnoty vody a zbytečně moc velké dávky hnojení.

V průběhu týdne jsem 3x vyměnil vodu, darem dostal 4 Japonici a už i ostatní krevety je vidět a neschovávají se. Ode dneška začínám postupně zvedat kH aby to pH tak nelítalo. Doufám, že se situace časem dostane opět do normálu.

Ještě jednou díky za rady. Doufám, že už nebudu muset psát do tohohle vlákna. :-)

Hezký víkend všem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   25.05.2016 13:47 Marcel G – Příliš mnoho neznámých
Podle mě bude alkalita (KH) kolem 3-4 v rostlinném akváriu bohatě dostačující. Dopátrat se ale přesné příčiny úhynu živočichů v akváriu není někdy zrovna lehké, protože (a to se opakuju) zde vstupuje do hry velký počet skrytých faktorů, o kterých třeba ani nevíme (např. "neviditelné" bakterie, neznámé procesy v substrátu apod.). pH kolem 6 bude jistě aktivitu řady bakterií tlumit (možná i dost podstatně). Na druhou stranu při takto nízkém pH se téměř veškerý plynný NH3 přemění na neškodný NH4, takže při nízkém pH nemá smysl si s toxicitou amoniaku lámat hlavu. Kromě toho ta malá množství, která v běžném rostlinném akváriu budou vznikat, pohodlně z vody odčerpají rostliny. Když někde nepozorovaně uhyne nějaký živočich a začne se tam rozkládat, tak to může být horší, ale jak jsem psal, při takto nízkém pH by to nemělo být pro živočichy nebezpečné.

Každopádně přidám do diskuze další potenciální faktor, který by na ten úhyn mohl mít vliv: mikroprvky. V sypkých hnojivech, která si kupujeme a která jsou běžně určená spíše pro hnojení na polích (ve velkém), je totiž některých prvků velmi malé množství. Např. Co, Al, Ti, Ni nebo I bývá v těchto směsích třeba jen pár zrníček. A teď si představte, co se stane, když z této sypké směsi naberete třeba jen malinké množství a zrovna se vám povede nabrat pár zrníček těchto mikroprvků. Vy to pak rozmícháte v malém množství vody, ale to množství, které se vám tam nedopatřením dostalo, je určené třeba na 100 nebo 1000L vody. Tím pádem můžete mít v zásobním roztoku mnohem koncentrovanější dávku, než si myslíte, což může uškodit nejen některým citlivějším živočichům, ale i rostlinám.

Další možností mohou být živiny v substrátu. Při nízkém pH se mohou začít něteré těžké kovy ze substrátu vyplavovat (desorbovat).

Velké problémy by mohly některým citlivějším živočichům působit i ty zvýšené koncentrace CO2:
pH 6.0 + KH 4 = nad 140 mg/l volného CO2
pH 6.0 + KH 3 = nad 100 mg/l
pH 6.5 + KH 4 = nad 40 mg/l
pH 6.5 + KH 4 = nad 30 mg/l
A aby to nebylo tak jednoduché, tak koncentrace CO2 v akváriu bývá málokdy po celý den konstantní. Většinou během dne roste a dropchecker tyto změny zaregistruje až s několikahodinovým zpožděním (kdy už může být zhasnuté světlo, takže my nevidíme, že už třeba není zelený, ale žlutý). V akvárku, kde se příliš nečeří vodní hladina, může být dopoledne třeba 25 mg/l a navečer už 80 mg/l. Při mastné hladině pak může koncentrace CO2 postupně vzrůstat, tj. v pondělí může být v průměru kolem 25 mg/l a na konci týdne už přes 50 mg/l. Aby měl tedy člověk přehled o koncentraci CO2 (vypočtené orientačně na základě pH a uhličitanové alkality), musel by to měřit kontinuálně (nepřetržitě) alespoň po několik dní.

Mně se třeba krevetky v akvárku dost schovávaly, právě když jsem měl příliš vysokou koncentraci CO2. Důvodů ale může být více. Chce to zjistit, jaké jsou nároky rostlin, živočichů a mikroorganismů (které tam chceme mít), a snažit se pak akvárko dostat do nějakých rozumných mantinelů (v rámci těchto nároků). To znamená, že když například zjistím, že pro rostliny je optimální třeba 20 mg/l CO2 a pro živočichy je optimální 1-2 mg/l, ale dlouhodobě tolerovat dokáží třeba 20 mg/l, tak je určitě rozumné snažit se akvárko dostat někam mezi 5-10 mg/l (aby bylo dost pro rostliny, ale aby tam byla zase ještě nějaká rezerva pro živočichy). Takovým přístupem určitě nic nezkazím. Naopak, když budu tlačit na pilu a koncentraci CO2 budu udržovat těsně pod hranicí akutní toxicity pro ryby, tak pak stačí malá chybka a hromadný úhyn ryb je na světě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.05.2016 23:17 Muž chuanvaldes [77] - Blackwater
Hmm... Tak koukám, že EI nebyla moc výhra jak čtu příspěvky od Marcela. No nic, budu muset zapracovat na svých vědomostech. A taky zvolnit nad úsilím mít dokonalou nádrž. Prostě ta má snaha byla až moc.

Dělal jsem úplně to samé jako v té sekci jak jsi poslal odkaz. Lil tam toho mraky a tlačil na CO2... :-O

Takže zapracuji na hodnotách vody a budu doufat, že se to zase vrátí do normálu. Nenapadlo by mně že právě EI bude ten spouštěč. :-O

Každopádně díky za reakce... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   24.05.2016 22:41 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: chuanvaldes
No pobavila mě tvoje dedukce že se objevily řasy - tím páden ti někde něco hnije a to je amoniak z rozkladu ´=úhyn ryb
řasy v naprosté většině ničemu neškodí , naopak taky jako rostliny spotřebovávají některé živiny a "vyrábí" kyslík - to jen my akvaristi "blbnem" protože nám "hyzdí" naše "výtvory"
ovšem někteří si řasy i hýčkají ,některé mohou vypadat i dost dekorativně , ale k věci..
Z jakého důvodu chceš sundávat tak nízko PH ? myslím že je to jen důsledek tvého experimentování s COčkem - zřejmě budeš mít podobný problém jako kolega v tomto vlákně - rybicky.net/forum/14209-dusicnany-a-dusitany - přečti si odpovědi od Marcela G - ledacos ti objasní , taky si vyhledej nějaké odborné články o chemizmu vody , co se jak děje za jakých okolností atd ,třeba tady - maniakva.sweb.cz/… a jak reagují ryby na náhlé změny PH atd ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.05.2016 22:38 Žena drvi [2957] Re: chuanvaldes
Ja bych ti pri nizkem kH doporucila regulaci davkovani CO2 pomoci pH kontroleru, bude ti udrzovat stabilni pH a davkovat bude CO2 rovnomerne, pH nebude kolisat ani v noci, ani ve dne. Mame vstupni vodu take 7,5, takze nedoporucuju nastavit v akvu pH na mene nez 6,6, zkousela jsem dat to na 6,55 a musim rict, ze se skokove snizilo pH natolik, ze jsem priotravila ryby. Nastesti se aplikace CO2 rychle sama zastavila a ryby se brzy zotavily. Ted mam pH stabilne 6,8 - 7 a vse je naprosto OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2016 22:04 Muž chuanvaldes [77] - BlackwaterRe: MonterMonty
MonterMonty napsal: Já bych se i zamyslel nad tím litím driáků do akva - co snesou kytky - rybám může dost podstatně vadit - CO2 je taky pěknej neviditelnej zabiják - 2,5 bubliny za vteřinu do s bídou 35 litru vody je podle mého doslova vrahoun , to PH co Romant zmiňuje , s tím samo souvisí , vnoci to spadne podle mého lehce nad 7- což je u Pražské vody cca normal , ve dne kdoví kolik i pod 6 s takovou dávkou , no a svádět úmrtí ryb na vyskytnuté řasy - to je fakt hustej fór potlesk

Promiň, ale asi nebudu tak zkušený jako ty, proto jsem si přišel o radu... ;-) Víš co je fakt hustý fór, že pravděpodobně čteš každý druhý řádek... ;-) Nikde není napsáno, že svádím úmrtí ryb na řasy. Ale obráceně, že ty řasy byli signálem, že něco není v pořádku... :) potlesk

A teď k věci...

- na kolik mám zvednout kH? Na 5-6?
- CO2 mám teda ubrat?
- co pH? Ustálí se pak samo?

Díky... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2016 21:07 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: chuanvaldes
Já bych se i zamyslel nad tím litím driáků do akva - co snesou kytky - rybám může dost podstatně vadit - CO2 je taky pěknej neviditelnej zabiják - 2,5 bubliny za vteřinu do s bídou 35 litru vody je podle mého doslova vrahoun , to PH co Romant zmiňuje , s tím samo souvisí , vnoci to spadne podle mého lehce nad 7- což je u Pražské vody cca normal , ve dne kdoví kolik i pod 6 s takovou dávkou , no a svádět úmrtí ryb na vyskytnuté řasy - to je fakt hustej fór potlesk
Chlape ,chlape - v nejen v akvaristice platí všeho s mírou no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2016 20:47 R Muž romant [28001] Re: chuanvaldes
V normě? Mě se tedy nezdá to lítající Ph a nízký Kh, tam bych hledal možný probém, ta nízká alkalita to je vošajstlich.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2016 20:42 Muž chuanvaldes [77] - BlackwaterRe: Xlienka
Kapkové testy mám a měřil jsem pH, kH, gH a NO3. Všechno v normě. Chystám se v pátek od Profiplants a koupím permanentní test na čpavek od Seachemu. Nikde jsem ale nevidět test na měď. Vím, že je toxická ale netuším jakým způsobem by se mohla do akvária dostat... No nic, prozatím budu měnit vodu každý druhý den a uvidíme...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2016 13:38 Žena Xlienka [276] - Amerika
asi bych začala pořádným rozborem vody. Začátek kapkové testy disitany, amoniak, měď.
Pokud je nemáš doma tak v Praze ti je určitě někdo půjčí, ať je zbytečně nekupuješ, třeba to nebude tím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2016 23:33 Muž chuanvaldes [77] - Blackwater
Zdravím všechny diskutující... Doufal jsem že nikdy nebudu muset psát do tyhle sekce. Ale realita je bohužel jiná... :-(

Trápí mně postupný úhyn ryb a krevet. První "krizovou" situaci jsem zaznamenal když jsem před měsícem začal hnojit metodou Estimative Index, začínal jsem s poloviční dávkou a u ní taky zůstal. Jednou týdně proběhla výměna 50% vody.

Hodnoty vody byly a jsou tyhle: pH 6-6,5; gH 7; kH3-4; NO2 0mg; NO3 max. 25 (spíše méně); Chlór 0 (alespoň dle proužku). Voda při výměně vždy odstáta + Sera Aquatan. CO2 z bomby přes el. mag ventil, neměřeno ale dle dropcheckru v normě (zelená barva)

Nejdříve (pravděpodobně před 3 týdny) uhynuli 3 Crystal Red krevetky. To jsem připisoval tomu, že jsou citlivější na hnojení. Moc jsem krevetky nevídal, spíše byli zalezlé v kytkách.

Pak nastal problém (pravděpodobně) s hnědou řasou, kde mi začal tmavnout mech. Tak jsem před dvěma týdny vysadil EI a začal hnojit s Complete Plus + Draslík + Tenso Coctail (dávkování v popisu nádrže). Říkám si, třeba je EI na ně zbytečně silný.

Po změně to vypadalo, že snad to bude dobré, protože krevetky bylo opět sem tam vidět... Včera jsem měnil vodu, dnes při krmení jsem napočítal pouze 8 Axelrodii. Což bylo sakra divné, pač když je krmím tak jsou do dvou vteřin hned u hladiny a to vždy všechny... Tak jsem hned ráno napustil vodu a nechal pro případ odstát do večera. Když jsem dorazil odpoledne domů, tak jsem mezi rostlinkami našel dvě uhynulé Axelrodie, dvě Crystal Red. Úhyn byl čerstvý, pač nezačal ještě rozklad. Na tělech jsem ani nepozoroval žádné změny, fleky, parazity, prostě nic...

Začátkem týdne se objevila v mechu zelená řasa, mohlo mně to napadnout hned, že za tím bude amoniak z rozkladu (opravte mně když se pletu)... Prostě jsem tenhle signál přehlédl, řasu jsem před tím neměl, ani po založení...

Každopádně jsem se dnes snažil prohrábnout rostlinky a sečíst kolik krevetek mi zbylo. A celkové ztráty za měsíc jsou -2 Axelrodie, -5 Crystal Red a -7 Red Cherry. Chápu Crystal red, jsou náročnější na chov, ale proč Red Cherry? Podle mně ten problém začal již dávno, protože na to, že Red Cherry jsou krevetky které jsou jen málo kdy zalezlé, neviděl jsem je nikdy jinde než v rostlinkách. Ty jsem dokoupil před 3 týdny...

Jsem absolutně zoufalý a nenapadá mně proč ten úhyn... Vím, že určit příčinu proč se to děje bude v mém případě složitější, ale budu moc rád za každou radu a podnět!

Předem díky...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.05.2016 19:28 Žena Xlienka [276] - Amerika
já bych takhle začátečníky neodrazovala, sama jsem začínala na miníčkach a nedám na ně dopustit ani teď, chce to jenom více trpělivosti a více sledovat akvárium, a člověk je nucen se naučit a načíst si o to víc informací, ale nemožné to není i když se ideálně doporučují větší objemy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2016 19:24 Rado00000001 Re: romant
potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2016 19:20 R Muž romant [28001] Re: Rado00000001
Rado00000001 napsal: Nevravím, že to akva nepasuje k tvojej osádke, vravím, že to akva nepasuje k tvojim momentálnym schopnostiam udržať rovnováhu v ňom. Bez urážky tone Táraš nezmysle. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2016 19:18 Rado00000001
Nevravím, že to akva nepasuje k tvojej osádke, vravím, že to akva nepasuje k tvojim momentálnym schopnostiam udržať rovnováhu v ňom. Bez urážky tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.05.2016 19:14 Žena Xlienka [276] - Amerika
ta osádka i s týmto objemem mít problémy nebude, ale choulostivější rybky se prostě nepřidávají na záběh, ale tak po 3 měsících a o přidávání celé osádky najednou u takhle malých akvárek ani nemluvím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.05.2016 19:13 R Muž romant [28001] Re: Rado00000001
To akvárko je velikostně k daný osádce naprosto v pořádku a slimáky tam jsou od začátku zcela cíleně, to problém není(nebyl), ba právě naopak. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2016 19:08 Rado00000001 Re: MarekP
Ja by som ti odporučil väčšie akva. Ak to samozrejme možnosti dovolia. Tie zmeny tam neprebehnú tak rýchlo ako v malom. A o iných výhodách nehovoriac hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2016 19:04 Muž MarekP [812] - MalawiRe: romant, Rado00000001
Tak děkuji všem za názory. Chyba byla evidentně na mé straně, tak to teď zkusím podržet nějakou dobu častějšími výměnami vody, možná to těm posledním Pancéřníčkům nepomůže, ale nic tím nezkazím. Razbory to snad zvládnou všechny.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2016 18:59 Rado00000001
Možno si robil, to čo tvrdíš, že si robil, ale úhyn pravdepodobne zapríčinila vysoká hladina škodlivých až toxických látok. Tak si toho asi robil malo, mne sa vidia tie výmeny vody málo, osobne by som v zábehu a aj po ňom menil vodu častejšie. A ak si odsával z hladiny, tak to bolo zbytočné. Nič iné mi z toho nevychádza :-)
Btw: ani tie slimáky nechodia na potrebu na breh :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2016 18:55 R Muž romant [28001] Re: MarekP
Velmi dobře, postupoval jsi správně, tak proč ty ryby odcházejí? Podle mě to bylo málo, ono já ač jsem velký propagátor výměn vody, tak ze svých zkušeností moc dobře vím, že jsou momenty, kdy prostě nic výměnou vody nezachráníš, protože jednoduše aktuální stav jak akvária, tak třeba i těch ryb je prostě a jednoduše proti. Bylo to málo, záběh byl krátký, nitrifikace nebyla pevně ustavena, voda se zhoupla a to hlavně skokově vyběhly škodlivý N látky, to byla s největší pravděpodobností otázka hodin, ale pobyt těch citlivějších velmi pravděpodobně imortovanejch rybek byl prostě už hodně dlouhej na to, aby se to dalo vrátit a proto teď postupně půjdou kukat, možná všechny, možná ty nejsilnější to dají, na to se nedá jednoznačně odpovědět. Vrtalo by mě to hlavou více, kdyby se to dělo po dvou měsících kvalitního záběhu akvária a ryby tam byly přidaný postupně, ono nejde jenom o výkaly, oni taky dýchají a to je jeden z hlavních zdrojů těch škodlivých látek v těchto případech, který trvají velmi krátce, ale následky jsou z toho dlouhodobější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2016 18:47 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Wendy2
Pancéřníček umřel po 4 dnech, hned jsem 1/3 vody vyměnil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2016 18:43 Muž MarekP [812] - MalawiRe: romant
Ještě před vpuštěním ryb jsem během těch 4 týdnů dal do akvária dvakrát kousek tablety ( rybicky.net/vyrobky/355 ). Vodu jsem měnil poprvé po 5 dnech (1/3), pak po dalších 5 dnech (1/3), pak po 10 dnech (1/2) a v den přidání ryb (1/3 před přidáním ryb).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2016 18:38 Muž Yirka [9222] Re: MarekP
Tvrzení, že po 4 týdnech by měly být NO2 na nule bez opory v měření je opravdu a doslova na vodě. Na nule možná byly před hromadným přidáním rybek. Po měsíci ta malá nádrž prostě zaběhlá být nemůže a náročnější rybky to nedají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2016 18:36 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: MarekP
ono to bylo myšleno tak, že po přidání tolika ryb najednou bylo málo měnit vodu jen jednou týdně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2016 18:36 R Muž romant [28001] Re: MarekP
Nebudu číst prezentaci a rovnou se zeptám(ne z lenosti, ale z příkladu). Jak jsi v průběhu toho záběhu měnil vodu, krmil jsi nějak(třeba troškou sušenýho) jinak než výkaly od okružáků nitrifikační bakterie a vyměnil jsi vodu před přidáním té osádky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2016 18:28 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Xlienka
Možná máš pravdu, ale stejně se mi to nějak nezdá. Zaběhnutý jsem to akvárium měl dobře. Od prvního dne jsem měl v akváriu Okružáky, plno rostlin, svítil jsem jen 5 hodin denně (2x 2,5 hodiny), postupně jsem dobu svícení prodlužoval. V akváriu se mi neobjevily ani náznakem žádné řasy, nálevníci, povlak na kořeni, nic. Ryby jsou velmi malé, čistotné. Krmím velice střídmě. Dělal jsem vše pro to, aby to bylo v cajku. Evidentně to nestačilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2016 18:20 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Rado00000001
Hnojivo (velmi kvalitní) jsem začal přidávat až po měsíci a ve velmi malém dávkování. Záběh akvária jsem podpořil přidáním Easy-Life EasyStart. "Zaručených" návodů, jak měnit vodu v čerstvě založeném akváriu je tolik, že správné je pro každého něco jiného. Někdo nemění vodu během záběhu vůbec. Nemyslím si, že údržbu zanedbávám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.05.2016 18:17 Žena Xlienka [276] - Amerika
dát do měsíc založené nádrže tyhle pancíky a ještě s kompletní osádkou je nerozum, i kdyby byly úplně zdravé, šance na přežití v plném počtu podle mě opravdu neměly
když tak možná s denní výměnou vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2016 18:13 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Xlienka, Rado00000001
To je právě otázka, jestli byly zdravý (na pohled byly) nebo jestli je chyba u mě. To samozřejmě vím, že čím menší akvárium, tím náročnější v podstatě na všechno. Co se týká údržby a fitrace, mám vše v prezentaci.

Moc ryb najednou je určitě jedna z variant, ale to je dost relativní. Jde o malé a čistotné ryby. Vodu jsem měnil těsně před přidáním ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2016 18:10 Rado00000001
Tiež sa prikláňam k tomuto názoru, vymieňať začiatku raz týždenne vodu je málo,plus veľa rýb, a ešte nejaké to hnojivo, slabá biologická filtrácia, keď sa spoja tieto premenné, je vysoké riziko :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   10.05.2016 18:05 Žena Xlienka [276] - Amerika
viděla bych to na přidání moc ryb najednou, zhoupla se kvalita vody a tyhle pancíci jsou náročnější než razborky, tak to neustály
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2016 18:04 Rado00000001 Re: MarekP
Ono keď si to tak vezmeš, v akva okrem kvality vody veľmi nič iné nespôsobuje smrť zdravým rybám. O 30l akva sa treba podstatne častejšie starať ako o 100. Pravidelná výmena vody? Dostatočná a zabehnutá filtrácia?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2016 18:00 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Rado00000001
U mě byli právě aktivní, ničeho se nebáli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2016 17:58 Rado00000001 Re: MarekP
Oni sú celkom citlivý na náhle zmeny vody. Ja som ich dal 6 tiež do 30l ale nenechal som ich tam ani dva dni, prišlo mi to pre ne veľmi malé,a stále boli schovaní,tak putovali do 60. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2016 17:42 Muž MarekP [812] - Malawi – Pancéřníček třískvrnný
Ahoj,
do třicítky (prezentace), kterou mám založenou od začátku dubna, jsem po 4 týdnech od založení dal 16 Razbor skvrnoocasých a 6 Pancéřníčků třískvrnných. Razbory jsou v pohodě, ale Pancéřníčci odchází jeden za druhým, a to bez jakýchkoliv příznaků. První umřel po 4 dnech (v noci) - vylovil jsem ho, druhý za další 2 dny (v noci) - vylovil jsem ho, a další dnes po dalších 5 dnech, vylovil jsem ho. Ten poslední uhynulý poslední dva dny nežral, vykazoval sníženou aktivitu oproti zbývajícím třem, kteří aktivně plavali a na tabletu se hrnuli. Navíc mám dojem, že už mám v akváriu z původních šesti jen dva, nemůžu toho třetího nikde najít, přestože včera ještě v akváriu byli 3 aktivní a 1 apatický - zkoušel jsem je lákat znovu i na žrádlo, lítají po akva jen dva. Je možné, aby během noci zdechl a okružáci ho s levatkama do rána sežrali beze stopy? Ale hlavně mě zajímá, čím to je, že umírají. Veškerou krátkou historii akvária včetně údržby mám zaznamenanou v prezentaci - fotky, deník atd. Dusitany jsem neměřil, ale po 4 týdnech by měly být na nule. V akváriu mám rychlerostoucí rostliny, kterým se daří. Jsou Pancéřníčci třískvrnní nějak extra citliví na změnu prostředí? Ryby jsem kupoval ve Sklorexu v Brně, třeba byly ve špatném stavu už při koupi (ne na pohled)...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   25.04.2016 18:46 Muž patamatix [408] Re: Eris
Více ti napoví tento graf : www.akvarijni.cz/… Jak již zde padlo ryby v akváriu po 14 dnech nemají co dělat. Dle grafu vidíš,že dusitanu jsou v tomto období v plné síle a ty je právě zabíjí. Ryby se vysazují cca po měsíci zabíhání akvária a nebo i déle. Nejlépe uděláš když si založíš prezentaci,aby se odhalili eventuální další problémy v tvém akváriu. V tuto chvíli ještě nastuduj něco z tohoto tématu : rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   25.04.2016 18:33 Muž DaveLister [478] Re: Eris
V akvariu, ktere mas doma dva tydny, nemaji ryby co delat. Neni divu, ze umiraji - na otravu dusitany. Zhruba druhy a treti tyden po spravnem zalozeni akvaria vrcholi v akvariu koncentrace dusitanu, ktere ryby zabiji. Proto se ryby davaji do akvaria az tak po mesici, lze i o trosku driv ale je potreba testem na dusitany zkontrolovat, ze uz dusitany zmizely.


Ted jim muzes pomoci jedine tak, ze budes kazdy den menit alespon polovinu vody. A idealne si kup test na dusitany (Tetra, sera, JBL) a mer, vodu musis menit tak, aby dusitany v akvariu v podstate nebyly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.04.2016 18:31 R Muž afc1886 [15308] Re: Eris
Rybičky byly vysazeny brzo,tipuji špatné podmínky v akváriu.Fotka celého akva by pomohla.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 48

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 26781x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3116-postupny-uhyn-ryb?od=328