Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Postupný úhyn ryb

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Postupný úhyn ryb
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 21:24 SUBI5578 Re: NHKG
Ano vím, že pro některé je smrtelné i 50 mg, ale já to prostě nedokázal eliminovat Ať pomoci výměn, tak pomoci přípravků. Nešlo to zaboha snížit. Davkování bylo na 1x za den a nebylo to pro ty ryby moc :(

A vím jak je to ze založením nového akvária, ryby jsem tam dal proto aby se rychleji rozjely bakterie, dal jsem tam i startovací přípravek abych to urychlil. A 1/3 vody měním 1x denně. Tak uvidíme kdy se to zastaví. Snad tam něco přežije.

nebo je raději vytáhnout a dát je do prázdného akvaria a počkat až se to nastartuje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.02.2018 20:08 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: SUBI5578
Měl jsi NO3 250mg/l a divíš se, že chcípaly ryby? coze Pro některé druhy je i 50mg/l smrtelných. Kolik NO3 je ve vstupní vodě a jak často a kolik jsi měnil vody? Nedávkoval ten automat moc krmiva?

Teď máš nové dno a nový filtr -> nové akvárium. To se zabíhá cca měsíc a během toho měsíce jsou ve vodě i mnohem jedovatější sloučeniny než je NO3. Většinou se první měsíc nedávají žádné ryby a pokud ano, je potřeba měnit vodu (cca 30%) 1x až 2x denně (pokud je ryb málo tak ob den).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 19:54 SUBI5578 Re:
Ano u založeného akvária to chápu, ale co mohlo být příčinou toho starého, to nevím :( Vše jsem dělal jak měl a pak takový naraz umírajícich ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 19:53 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: SUBI5578
Klasické problémy čerstvě založeného akvária. Ty 3 rostliny za to nemůžou. Teď už ti nezbývá než denně měnit vodu, než se to zaběhne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2018 19:47 SUBI5578 – Vymírání akvária
Dobrý den, mám prosbu na zkušené. Měl jsem 2,5 roku akvárium 55 litrů, v něm neonky, platy a panceřovníky. kromě par běžných úhynů bylo vše ok. CCa před 6 měsíci, se si všiml, že se mi objevili v akváriu pískořky. Asi jem je přitáhl někdy s nějakou rostlinou. Museli jsme z rodiných důvodů odjed z domu tak jsem nastavil davkování na ryby. 1x za 14 dnů přijel a vyčistil akvárium. vše bylo normální, až najednou jsem pokaždé co jsem přijel našel mrtvé ryby a stále to přibývalo. A při měření jsem měl stále vysoké NO3 nad 250 a vůbec se mi nedařilo to upravit.
Tak jsem akvárium zrušil vše vyházel a nechal jen 3ks rostliny. Nechal jsem udělat nové akvárium na 130 l. Dal nový písek novou externí filtraci a bohužel(možná to tím není) přendal i ty rostliny. No a po 3 dnech mi opět stoupá NO3 a začínají mi zase zdechat ryby. První to byly neonky ty to někdy udělají, ale pak ancistrus a dnes 2 ks panceřníček sterbův. Nerad bych zase přišel o všechno osazenstvo.

Poradíte mi čím by to mohlo být, případně jak tomu zabránit. A zdá se mi, že i ty další rostliny začínají opět hnít.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.01.2018 14:59 R Muž ctibum [6923] Re: Wanderer
Ono to asi bude všechno se vším...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.01.2018 14:51 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: norsk_fjord
Osobně se obávám toho "v neděli jsem vyčistila akvárium". Bez prezentace bude těžko kdo radit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   17.01.2018 14:35 R Muž ctibum [6923] Re: norsk_fjord
Založ prezentaci akvária, vyplň maximum pravdivých informací a přidej aktuální fotku nádrže.
Osobně tipuji nevhodné podmínky. Máte 54 litrů, předpokládám hrubý objem. To je tak 45 litrů čistý objem.
Viz zdejší atlas (čistý objem):
Pancéřníček skvrnitý Min.vel.n.: 50 l
Pancéřníček kropenatý Min.vel.n.: 150 l
Krunýřovec Min.vel.n.: 60 l
Neonka obecná 80-120 l minimální délka 80 cm

Založ tu prezentaci a někdo určitě bude konkrétnější...

EDIT
Ještě navíc máte aktuálně Bettu, která potřebuje alespoň 26 °C s Neonkami, které naopak potřebují maximálně 24°C.

EDIT EDIT
Při registraci jsi dostala odkazy pro začátečníky. Asi by nebylo od věci si je přečíst ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.01.2018 14:33 R Muž Anthrax [4786] Re: norsk_fjord
Ahoj, chtělo by to alespoň fotku akvárka. Ještě lepší by bylo založit prezentaci, aby bylo hezky přehledně vidět, jak je na tom akvárium s rostlinami, filtrem (jak probíhá jeho údržba), jaké je tam dno, čím krmíš, atd. Jaká je ta voda, když je v pořádku? Kolik je v akváriu stupňů? Atd. Chceš li tedy konkrétní odpověď s prezentací se k ní pravděpodobně dopracuješ relativně snadno a rychle. Takhle to budou jen domněnky.

Tekuté „CO2“ bych vynechal. Sice je to dobrý algicid ale jinak to nic hezkého není. Na některé ryby je to malé a jiné tam zase máš v nevhodných počtech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2018 14:20 norsk_fjord – Náhlý úhyn pancéřníčků skvrnitých
Dobrý den, chtěla bych se poradit, zda má někdo podobnou zkušenost.Máme od ledna 2017 založeno akvárium 54ltr.V něm chováme 4x neonka obecná, 4x rasbora, nejprve jsme měli 1x thoracatus a 2 takové ty savky (krunýřovce) - všichni 3 postupně uhynuly,to jsem si vysvětlila tím, že nám v akvaristice poradili léčiva ESHA, protože Thoracatus měl na sobě bílý flíček, jakoby plíseň. Zřejmě léčivo neudělalo dobře ani zmiňovaným krunýřovcům. Poté jsme chovali pouze neonky a rasbory, v prosinci jsme přikoupili bettu 1x samečka a 3 x pancéřníčka skvrnitého + 1x Ampularii. Všechno se zdálo být v pořádku, žádná léčiva jsem nepoužila, pouze nám bylo doporučeno 1x denně stříknout sprayem CO2, kvůli tomu, že se vloni tvořila řasa, ale to stříkáme již minim. 1/4 roku bez problémů. Řasy ustoupily, vodu měníme 1x týdně 1-2 kbelíky. Nyní najednou před 14 dny zničehonic došlo k úhynu 1 pancéřníčka skvrnitého - den před tím normálně chodil pro potravu, plaval, nic jsem na něm neshledávala, pak jsme šli čistit akvárium a po vyčištění jsem zjistila, že jeden je hodně nepohyblivý, malátný a v noci uhynul. To samé se opakovalo po 14 dnech s druhým pancéřníčkem. V neděli jsem vyčistila akvárium (výměna 2 kbelíků odstáté vody), v úterý odpoledne jsem pozorovala, že pancéřníček se málo pohybuje, nejde si pro potravu a ráno byl opět uhynulý na dně, neměl žádné znaky choroby. Nyní zbývá poslední, nevím, čím to může být. Vodu máme zkontrolovanou i v akvaristice (Vivarium Mělník, prý je v pořádku. Poradíte prosím někdo, máte podobnou zkušenost? Děkuji Helena
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.01.2017 17:24 Martin1995
Díky moc, všechno si pročtu a uvidím co dál. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2017 15:29 Muž Jarry [1437] Re: Martin1995
Nechal bych jenom 2-3 čichavce (samec + 1-2 samice), živorodky bych dal všechny pryč, místo nich třeba nějaké malé pancéřníčky na dno. Chtělo by to lepší filtr, zakrslý čichavec je hodně náročný na kvalitu vody, jak často je voda měněna? Chce to měnit tak polovinu týdně. A více rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.01.2017 14:47 R Muž ctibum [6923] Re: Martin1995
Ne tak zhurta hradní pane ;-)
Je fajn, že máš zájem to změnit, ale zkus si tady nejdřív něco přečíst. O zakládání i přípravě kořenů je tu toho přehršel...
Píšu z mobilu, tak ti nemůžu dát odkazy, ale ve fóru to lehce najdeš ;-)
Taky by to asi chtělo zredukovat osádku a měnit častěji vodu. To ti určitě ještě někdo upřesní.
Ať se daří! pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2017 13:12 Martin1995
Dobře, v podstatě mi tu říkáte ať předělám celé akvárko. Nové dno, filtraci, málo rostlin, a umělý hrad nejspíš taky nebude ideální. Takže vás prosím o další radu, jsem přeci jenom začátečník. Jaké dno, jaký filtr a jak připravit nějaký pařez nebo větev předtím než ho dám do nádrže? Pište soukromé zprávy, díky :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2017 12:58 R Muž ctibum [6923] Re: Martin1995
Tamto zelený v podhradí je živý? Tak pak sorry... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2017 12:48 Muž Faire42 [37] - Z donucení miníčkaRe: Martin1995
Zásadní problém je přerybnění. V 54 litrech hejno mollyn + čichavci a, jak si zmínil, byla tam s nimi i závojnatka (teleskopka).
Nejsem nijak horlivej zastánce tabulkované litráže, ale toto je opravdu moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2017 12:47 JoKa Re: Martin1995
Rostliny možná prosperují (pořád je jich ale málo), ale dlouho nebudou, neb máš naprosto nevhodné dno...
Přemnožené bakterie bych si tipl. Vyměnit dno, jinak nemá cenu cokoli léčit...
A filtr není filtr, ale honič vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2017 12:39 Martin1995 Re: ctibum
Všechny rostliny jsou živé a bez problému rostou, takže v tom bych problém neviděl, jen ten hrad je z plastu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2017 12:35 R Muž ctibum [6923] Re: Martin1995
Někdo měnil království za koně. U tebe bych ho vyměnil za rostliny. Živý rostliny... Hrad a umělý kytky si dej na poličku.
Akvo založený 2 měsíce zpátky. Prakticky bez rostlin. Můj osobní tip je nevhodné prostředí a špatně založené akva. Počkej si ale na názor moudřejších...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2017 12:22 Martin1995 – Nemoc
Zdravím, potřebuji radu. Příznaky nemoci u Živorodky ostrotlamé: nežere, má roztřepenou ocasní ploutev, zdržuje se na dně nádrže, občas leží na boku. Dvě rybky mi už zemřeli (teleskopka a čichavec zakrslý). Co by to mohlo být? jak to léčit? Nerad bych, aby mi vymřelo celé akva. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2017 10:18 Muž Petan26 [59] - Jezírkové ryby
Pokud je akvarium infekční, tak s novýma rybama to bude za čas stejné, já bych zjistil o jakého parazita jde a pak ho vymlátit, pak zvážit prevenci, možná je to všem jasné ale asi nebude na škodu to zmínit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2017 23:47 Muž Driv3r [236] Re: Urtman
Jo otom žádná.Zítra ji hodím na led. Lepší jedno (další) paví oko,než celí akva.Mám ale obavy že už je to 5 min po 12.No uvidíme utratím ty co se nechovají úplně standartně,a udělám častější výměny vody.Dík za názor a radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   25.01.2017 23:07 JoKa Re: Driv3r
Zcela upřímně, možná se Ti to nebude líbit (možná nejen Tobě), ale řeknu to drsně a upřímně. Jsou to živorodky, máš tam tunu mladých a chovy si zachováš. Úplně bez jakýchkoli škrupulí bych vyřadil všechny ryby co tyto příznaky mají... Přeci jen, není to terčovec za litr kus... Cena léčiva převyšuje cenu těch ryb... Osobně bych nic neriskoval a postupně eliminoval... Pak se Ti to rozjede na "cenější" ryby a budeš si drbat palici...

Nevíš přesně, co je sužuje, ani nevíme jak léčit, bez provedené hystologie... Léčba na slepo a výsledek pochybný...

Hnusné, ale takhle bych to udělal, v případě těchto ryb...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2017 23:02 Muž Driv3r [236] Re: Urtman
JO nedávno měla mladý.ale to i 3 ostatní.(Jsou stejný vrh)První odešel samec pav oka pak xifa,dnes sem nenašel gold mollynu.Všechny ryby při večerním krmení pozoruji a ráno jsou další mrtvy? Jo u téhle,straní se ale po jídle je jako blázen. cca4dni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.01.2017 22:29 JoKa Re: Driv3r
Stará, "vynesená" a unavená samice... Ta už Ti moc radosti neudělá!! S největší pravděpodobností i nakažená nějakým vnitřním parazitem...

Silně doporučuji nic neriskovat a okamžitě vyřadit!!! Dřív, než stihne nákazu přenést na jiné ryby. Na téhle rybě příznaky pozoruješ jako na první, že?? Protože je oslabená. Ti silní se zachránit dají...

PS.: není to ideální, ale zlepšil ses, kvituji pozitivně... ;-) ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2017 22:00 Muž Driv3r [236] Re: lenkalor
HM máš pravdu.Trochu sem vypěnil. smich Nekomentoval jsem jeho zkušenosti,určitě jich má víc než já.
Smutný je že další ryba je v čudu,dnes sem nenašel samce gold molly.To je divný 3 ryby za 4 dni.A furt netuším čím to je.Jestli to takhle půjde dál tak za 14dni mám prázdné akva. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2017 12:41 Muž Driv3r [236] Re: romant
Ahoj tady je to video s těmi vykali a ryba ma i divný styl plavání.Trochu se kolébá když stoji.Stále ale žere. youtu.be/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2017 20:41 Muž Driv3r [236] Re: romant
Bublinky byli přímo z rostlinek řetízky. to bublinkování cos psal o tom vím.Vodu napouštím velmi pomalu a podobně teplou.Ty vykali se pokusím vyfotit.Změna krmení?hm koupil sem mražený dafnie.ale ted je 6dni neměli.ale třebas na něcos kápnul.Nebyli z toho moc nadšeny ,to z artemie to je jiná bitva.

dudl007
njo ale mě dvě rostlinky bublinkovali.máš na mysli nasycený roztok?.nejsem si jisty jestli by tohle mastná hladina dokázala udržet.Podle mě ne, rostlinky rozkládají co2 na uhlík potřebný pro růst.a pak O kyslík který vylučují.Proč 2 jo a zbytek ne? a Taková razantní změna?(něco mi unika ale co?)vodní sloupec? počkám na testy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2017 19:46 Muž dudl007 [15] Re: Driv3r
Spíš si myslím že...Co2 se nedrželo v nějaké hladině, ale mastná hladina bránila výměně plynů(kyslík a CO2). Pokud není voda nasycena kyslíkem tak bublinky neuvidíš. Tím že jsi otočil rampu nahoru a rozrušil jsi mastnou hladinu tak tato výměna započala,voda se tudíž nasytila kyslíkem a proto jsi začal pozorovat bublinkující rostliny. Do té doby se veškerý kyslík rychle rospustil do vody. Toť má úvaha. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2017 19:43 R Muž romant [27987] Re: Driv3r
To bublinkování nemuselo nutně znamenat reakci na CO2, mohlo se jednat o klasický jev, tedy uvolňující se stlačené plyny v dodávané čerstvé vodě. Stejně tak nemusí být nic špatnýho ten výkal, chtělo by to fotku, klidně se může jednat o rekaci na změnu krmení, ale samozřejmě to může být i onen příznak přítomnosti nejakých střevních parazitů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2017 19:38 Muž Driv3r [236] Re: JirkaŠčobák
Ahoj včera po výměně vody byl povlak na hladině trochu víc ale ne takhle býlí a hustý.Dnes už zmizel.přetočil jsem rozstřikovací rampu.Zvláštní bylo chování rostlinek, všechny se v rychlosti pustily do bublinkování. Jako by se CO2 drželo v nějaké hladině.a změnou proudění se dostalo k rostlinkám. Na rybách ale změnu nevidím,u dvou jsem ale zahlédl dlouhé průhledné výkaly.Takže další možnost je zavlečení nějakého neřáda spolu s nově příchozí,(velký skalár) dostal jsem ho zdarma.Asi se z toho zblázním. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2017 21:55 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Driv3r
Driv3r napsal: Tak jo jdu pro konzultaci uz sem v jinem vlakně řešil skalary ze se vytíraj ale vše sežerou hned den pote to zabalil samec pav oka a dnes xifa trochu se schovavala pod rostlinama ale zrala normalně pohledove bez jakykoliv ujmy vzrostla. to samy u pav oka.ted se schovava jedna gold mola a parmicka mechova přisuzoval sem to zvýšeni světla. Od zacatku min. tydne pridavam co2 s kvasnicaku a trochu se tvori slepa hladina drop checker furt tmavě zeleny.1 bublinka /sec nejaky napady muze to byt s co2? nebo se rozmaha nejaka nemoc? hodnoty vody vcera NO2 nic NO3 do 30 . PH 6.76 dnes PH 6.5 NO2 nemeřitelné NO3 30mg/L teplota 25st
Edit:radši rovnou vyměnim část vody. :-O


Pokud se ti tvoří slepá hladina (a ještě s filtrem, předpokládám), tak moc živin (potrava, hnojivo, něco se kazí). Úhyn s tím může mít souvislost. Zlepšovat, ale ne skokem. Být to moje, měním nejbližší období, až do zmizení slepé hladiny, 10-15% vody obden nebo každý den.
S CO2 nemám žádné zkušenosti.

P.S. Když projedeš tu slepou hladinu prsty, vidíš tohle? rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2017 11:57 Muž Driv3r [236] Re: romant
puv 6.8 bez co2
vstupní voda ph 7.66 NO2 neměřitelné NO3 5-10mg/l
alkalitu netuším zkusím je koupit v po jestli je tu budou mit.
PS: CO2 nonstop po ranu ale byli rybi v poho nedrzi se u hladiny ani nelapaj po vzduchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2017 11:29 R Muž romant [27987] Re: Driv3r
Tak určitě, tím nic nezkazíš. To Ph se změnilo tím jak jsi začal přidávat CO2? Kolik bylo před tím? Jakou máš alkalitu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2017 11:14 Muž Driv3r [236]
Tak jo jdu pro konzultaci uz sem v jinem vlakně řešil skalary ze se vytíraj ale vše sežerou hned den pote to zabalil samec pav oka a dnes xifa trochu se schovavala pod rostlinama ale zrala normalně pohledove bez jakykoliv ujmy vzrostla. to samy u pav oka.ted se schovava jedna gold mola a parmicka mechova přisuzoval sem to zvýšeni světla. Od zacatku min. tydne pridavam co2 s kvasnicaku a trochu se tvori slepa hladina drop checker furt tmavě zeleny.1 bublinka /sec nejaky napady muze to byt s co2? nebo se rozmaha nejaka nemoc? hodnoty vody vcera NO2 nic NO3 do 30 . PH 6.76 dnes PH 6.5 NO2 nemeřitelné NO3 30mg/L teplota 25st

Edit:radši rovnou vyměnim část vody. :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 15:08 R Muž romant [27987] Re: Irbis191
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2016 14:59 Žena Irbis191 [13] – jak nejšetrněji utratit rybičku?
Ahoj nenašla jsem vlákno které by se tohoto tématu týkalo (omlouvám se pokud už tady je), ale zajímá mě jak nejšetrněji utratit rybku pokud je např. nějak nevyléčitelně nemocná? Není to můj případ, ale co kdyby :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2016 13:26 Muž chuanvaldes [77] - Blackwater
Děkuji všem za komentáře. Moc si je vážím! palec

Každopádně, můžu s jistotou vyloučit že to bylo vysokým obsahem CO2. Před 10dni, jsem měnil 500g bombu a dnes jsem chtěl zvážit jaká je spotřeba za 10 dní... A je to přesně 108g! Bohužel ale ne do nádrže ale mimo. Zjistil jsem že počítadlo bublin netěsní. A mně prostě nešlo do hlavy to, že jsem bublal 2,5 bublinek za minutu a indikátor v dropcheckeru byl furt tmavě zelený...

Takže jako příčina budou pravděpodobně ty hodnoty vody a zbytečně moc velké dávky hnojení.

V průběhu týdne jsem 3x vyměnil vodu, darem dostal 4 Japonici a už i ostatní krevety je vidět a neschovávají se. Ode dneška začínám postupně zvedat kH aby to pH tak nelítalo. Doufám, že se situace časem dostane opět do normálu.

Ještě jednou díky za rady. Doufám, že už nebudu muset psát do tohohle vlákna. :-)

Hezký víkend všem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   25.05.2016 13:47 Marcel G – Příliš mnoho neznámých
Podle mě bude alkalita (KH) kolem 3-4 v rostlinném akváriu bohatě dostačující. Dopátrat se ale přesné příčiny úhynu živočichů v akváriu není někdy zrovna lehké, protože (a to se opakuju) zde vstupuje do hry velký počet skrytých faktorů, o kterých třeba ani nevíme (např. "neviditelné" bakterie, neznámé procesy v substrátu apod.). pH kolem 6 bude jistě aktivitu řady bakterií tlumit (možná i dost podstatně). Na druhou stranu při takto nízkém pH se téměř veškerý plynný NH3 přemění na neškodný NH4, takže při nízkém pH nemá smysl si s toxicitou amoniaku lámat hlavu. Kromě toho ta malá množství, která v běžném rostlinném akváriu budou vznikat, pohodlně z vody odčerpají rostliny. Když někde nepozorovaně uhyne nějaký živočich a začne se tam rozkládat, tak to může být horší, ale jak jsem psal, při takto nízkém pH by to nemělo být pro živočichy nebezpečné.

Každopádně přidám do diskuze další potenciální faktor, který by na ten úhyn mohl mít vliv: mikroprvky. V sypkých hnojivech, která si kupujeme a která jsou běžně určená spíše pro hnojení na polích (ve velkém), je totiž některých prvků velmi malé množství. Např. Co, Al, Ti, Ni nebo I bývá v těchto směsích třeba jen pár zrníček. A teď si představte, co se stane, když z této sypké směsi naberete třeba jen malinké množství a zrovna se vám povede nabrat pár zrníček těchto mikroprvků. Vy to pak rozmícháte v malém množství vody, ale to množství, které se vám tam nedopatřením dostalo, je určené třeba na 100 nebo 1000L vody. Tím pádem můžete mít v zásobním roztoku mnohem koncentrovanější dávku, než si myslíte, což může uškodit nejen některým citlivějším živočichům, ale i rostlinám.

Další možností mohou být živiny v substrátu. Při nízkém pH se mohou začít něteré těžké kovy ze substrátu vyplavovat (desorbovat).

Velké problémy by mohly některým citlivějším živočichům působit i ty zvýšené koncentrace CO2:
pH 6.0 + KH 4 = nad 140 mg/l volného CO2
pH 6.0 + KH 3 = nad 100 mg/l
pH 6.5 + KH 4 = nad 40 mg/l
pH 6.5 + KH 4 = nad 30 mg/l
A aby to nebylo tak jednoduché, tak koncentrace CO2 v akváriu bývá málokdy po celý den konstantní. Většinou během dne roste a dropchecker tyto změny zaregistruje až s několikahodinovým zpožděním (kdy už může být zhasnuté světlo, takže my nevidíme, že už třeba není zelený, ale žlutý). V akvárku, kde se příliš nečeří vodní hladina, může být dopoledne třeba 25 mg/l a navečer už 80 mg/l. Při mastné hladině pak může koncentrace CO2 postupně vzrůstat, tj. v pondělí může být v průměru kolem 25 mg/l a na konci týdne už přes 50 mg/l. Aby měl tedy člověk přehled o koncentraci CO2 (vypočtené orientačně na základě pH a uhličitanové alkality), musel by to měřit kontinuálně (nepřetržitě) alespoň po několik dní.

Mně se třeba krevetky v akvárku dost schovávaly, právě když jsem měl příliš vysokou koncentraci CO2. Důvodů ale může být více. Chce to zjistit, jaké jsou nároky rostlin, živočichů a mikroorganismů (které tam chceme mít), a snažit se pak akvárko dostat do nějakých rozumných mantinelů (v rámci těchto nároků). To znamená, že když například zjistím, že pro rostliny je optimální třeba 20 mg/l CO2 a pro živočichy je optimální 1-2 mg/l, ale dlouhodobě tolerovat dokáží třeba 20 mg/l, tak je určitě rozumné snažit se akvárko dostat někam mezi 5-10 mg/l (aby bylo dost pro rostliny, ale aby tam byla zase ještě nějaká rezerva pro živočichy). Takovým přístupem určitě nic nezkazím. Naopak, když budu tlačit na pilu a koncentraci CO2 budu udržovat těsně pod hranicí akutní toxicity pro ryby, tak pak stačí malá chybka a hromadný úhyn ryb je na světě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.05.2016 23:17 Muž chuanvaldes [77] - Blackwater
Hmm... Tak koukám, že EI nebyla moc výhra jak čtu příspěvky od Marcela. No nic, budu muset zapracovat na svých vědomostech. A taky zvolnit nad úsilím mít dokonalou nádrž. Prostě ta má snaha byla až moc.

Dělal jsem úplně to samé jako v té sekci jak jsi poslal odkaz. Lil tam toho mraky a tlačil na CO2... :-O

Takže zapracuji na hodnotách vody a budu doufat, že se to zase vrátí do normálu. Nenapadlo by mně že právě EI bude ten spouštěč. :-O

Každopádně díky za reakce... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   24.05.2016 22:41 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: chuanvaldes
No pobavila mě tvoje dedukce že se objevily řasy - tím páden ti někde něco hnije a to je amoniak z rozkladu ´=úhyn ryb
řasy v naprosté většině ničemu neškodí , naopak taky jako rostliny spotřebovávají některé živiny a "vyrábí" kyslík - to jen my akvaristi "blbnem" protože nám "hyzdí" naše "výtvory"
ovšem někteří si řasy i hýčkají ,některé mohou vypadat i dost dekorativně , ale k věci..
Z jakého důvodu chceš sundávat tak nízko PH ? myslím že je to jen důsledek tvého experimentování s COčkem - zřejmě budeš mít podobný problém jako kolega v tomto vlákně - rybicky.net/forum/14209-dusicnany-a-dusitany - přečti si odpovědi od Marcela G - ledacos ti objasní , taky si vyhledej nějaké odborné články o chemizmu vody , co se jak děje za jakých okolností atd ,třeba tady - maniakva.sweb.cz/… a jak reagují ryby na náhlé změny PH atd ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.05.2016 22:38 Žena drvi [2894] Re: chuanvaldes
Ja bych ti pri nizkem kH doporucila regulaci davkovani CO2 pomoci pH kontroleru, bude ti udrzovat stabilni pH a davkovat bude CO2 rovnomerne, pH nebude kolisat ani v noci, ani ve dne. Mame vstupni vodu take 7,5, takze nedoporucuju nastavit v akvu pH na mene nez 6,6, zkousela jsem dat to na 6,55 a musim rict, ze se skokove snizilo pH natolik, ze jsem priotravila ryby. Nastesti se aplikace CO2 rychle sama zastavila a ryby se brzy zotavily. Ted mam pH stabilne 6,8 - 7 a vse je naprosto OK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2016 22:04 Muž chuanvaldes [77] - BlackwaterRe: MonterMonty
MonterMonty napsal: Já bych se i zamyslel nad tím litím driáků do akva - co snesou kytky - rybám může dost podstatně vadit - CO2 je taky pěknej neviditelnej zabiják - 2,5 bubliny za vteřinu do s bídou 35 litru vody je podle mého doslova vrahoun , to PH co Romant zmiňuje , s tím samo souvisí , vnoci to spadne podle mého lehce nad 7- což je u Pražské vody cca normal , ve dne kdoví kolik i pod 6 s takovou dávkou , no a svádět úmrtí ryb na vyskytnuté řasy - to je fakt hustej fór potlesk

Promiň, ale asi nebudu tak zkušený jako ty, proto jsem si přišel o radu... ;-) Víš co je fakt hustý fór, že pravděpodobně čteš každý druhý řádek... ;-) Nikde není napsáno, že svádím úmrtí ryb na řasy. Ale obráceně, že ty řasy byli signálem, že něco není v pořádku... :) potlesk

A teď k věci...

- na kolik mám zvednout kH? Na 5-6?
- CO2 mám teda ubrat?
- co pH? Ustálí se pak samo?

Díky... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2016 21:07 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: chuanvaldes
Já bych se i zamyslel nad tím litím driáků do akva - co snesou kytky - rybám může dost podstatně vadit - CO2 je taky pěknej neviditelnej zabiják - 2,5 bubliny za vteřinu do s bídou 35 litru vody je podle mého doslova vrahoun , to PH co Romant zmiňuje , s tím samo souvisí , vnoci to spadne podle mého lehce nad 7- což je u Pražské vody cca normal , ve dne kdoví kolik i pod 6 s takovou dávkou , no a svádět úmrtí ryb na vyskytnuté řasy - to je fakt hustej fór potlesk
Chlape ,chlape - v nejen v akvaristice platí všeho s mírou no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2016 20:47 R Muž romant [27987] Re: chuanvaldes
V normě? Mě se tedy nezdá to lítající Ph a nízký Kh, tam bych hledal možný probém, ta nízká alkalita to je vošajstlich.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2016 20:42 Muž chuanvaldes [77] - BlackwaterRe: Xlienka
Kapkové testy mám a měřil jsem pH, kH, gH a NO3. Všechno v normě. Chystám se v pátek od Profiplants a koupím permanentní test na čpavek od Seachemu. Nikde jsem ale nevidět test na měď. Vím, že je toxická ale netuším jakým způsobem by se mohla do akvária dostat... No nic, prozatím budu měnit vodu každý druhý den a uvidíme...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2016 13:38 Žena Xlienka [276] - Amerika
asi bych začala pořádným rozborem vody. Začátek kapkové testy disitany, amoniak, měď.
Pokud je nemáš doma tak v Praze ti je určitě někdo půjčí, ať je zbytečně nekupuješ, třeba to nebude tím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2016 23:33 Muž chuanvaldes [77] - Blackwater
Zdravím všechny diskutující... Doufal jsem že nikdy nebudu muset psát do tyhle sekce. Ale realita je bohužel jiná... :-(

Trápí mně postupný úhyn ryb a krevet. První "krizovou" situaci jsem zaznamenal když jsem před měsícem začal hnojit metodou Estimative Index, začínal jsem s poloviční dávkou a u ní taky zůstal. Jednou týdně proběhla výměna 50% vody.

Hodnoty vody byly a jsou tyhle: pH 6-6,5; gH 7; kH3-4; NO2 0mg; NO3 max. 25 (spíše méně); Chlór 0 (alespoň dle proužku). Voda při výměně vždy odstáta + Sera Aquatan. CO2 z bomby přes el. mag ventil, neměřeno ale dle dropcheckru v normě (zelená barva)

Nejdříve (pravděpodobně před 3 týdny) uhynuli 3 Crystal Red krevetky. To jsem připisoval tomu, že jsou citlivější na hnojení. Moc jsem krevetky nevídal, spíše byli zalezlé v kytkách.

Pak nastal problém (pravděpodobně) s hnědou řasou, kde mi začal tmavnout mech. Tak jsem před dvěma týdny vysadil EI a začal hnojit s Complete Plus + Draslík + Tenso Coctail (dávkování v popisu nádrže). Říkám si, třeba je EI na ně zbytečně silný.

Po změně to vypadalo, že snad to bude dobré, protože krevetky bylo opět sem tam vidět... Včera jsem měnil vodu, dnes při krmení jsem napočítal pouze 8 Axelrodii. Což bylo sakra divné, pač když je krmím tak jsou do dvou vteřin hned u hladiny a to vždy všechny... Tak jsem hned ráno napustil vodu a nechal pro případ odstát do večera. Když jsem dorazil odpoledne domů, tak jsem mezi rostlinkami našel dvě uhynulé Axelrodie, dvě Crystal Red. Úhyn byl čerstvý, pač nezačal ještě rozklad. Na tělech jsem ani nepozoroval žádné změny, fleky, parazity, prostě nic...

Začátkem týdne se objevila v mechu zelená řasa, mohlo mně to napadnout hned, že za tím bude amoniak z rozkladu (opravte mně když se pletu)... Prostě jsem tenhle signál přehlédl, řasu jsem před tím neměl, ani po založení...

Každopádně jsem se dnes snažil prohrábnout rostlinky a sečíst kolik krevetek mi zbylo. A celkové ztráty za měsíc jsou -2 Axelrodie, -5 Crystal Red a -7 Red Cherry. Chápu Crystal red, jsou náročnější na chov, ale proč Red Cherry? Podle mně ten problém začal již dávno, protože na to, že Red Cherry jsou krevetky které jsou jen málo kdy zalezlé, neviděl jsem je nikdy jinde než v rostlinkách. Ty jsem dokoupil před 3 týdny...

Jsem absolutně zoufalý a nenapadá mně proč ten úhyn... Vím, že určit příčinu proč se to děje bude v mém případě složitější, ale budu moc rád za každou radu a podnět!

Předem díky...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.05.2016 19:28 Žena Xlienka [276] - Amerika
já bych takhle začátečníky neodrazovala, sama jsem začínala na miníčkach a nedám na ně dopustit ani teď, chce to jenom více trpělivosti a více sledovat akvárium, a člověk je nucen se naučit a načíst si o to víc informací, ale nemožné to není i když se ideálně doporučují větší objemy

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 48

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 26751x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3116-postupny-uhyn-ryb?od=301