Jaké rostliny
Mohli by jste mně poradit pořípadě dát nějaký odkaz jaký vybrat květiny do nového akvárka.. Vůbec se v tom nevyznám a nevím jestli když nakráčím do akvaristiky a vyberu podle toho co se mně líbí je uplně vhodné...
díky..
Starší reakce
Oni ho někteří prodejci dokonce jako akvarijní rostlinu prodávají.
Tak vyhnat ho zpět do květináče můžu vždycky.
mě se právě kořeny líbí a navíc bych tím vyřešila co s nimi, když teď na tři měsíce jedu pryč.
Takhle se dá pěstovat spousta rostlin, jen jestli ti nebudou časem vadit ty kořeny.
0 11.09.2018 17:43 Acomys Máte někdo zkušenost se zelencem "zasazeným" na hladině - kořeny v akva? Vždycky jsem měla zelence jen tak ve sklenici s vodou, ale nikdy mě nenapadlo ho strčit do akvária. Nedělá třeba problémy s vodou? Nebo nevylučuje něco co rybám vadí?
Absolútne asi nie, ale orientačne, či hodnoty rastú alebo klesajú bude hodnoverný.
NO3 testem od Rataje bych se moc neřídil.
0 09.09.2018 23:24 Andaska –
Re: Maq Cože jsi to říkal? Jako ze nějaký nesprávný bakterie mi sežraly dusičnany?
.
Testem od Rataje. Fakt jich tam je malo oproti 14 dnům zpátky.
Jarry napsal: čím jsi měřila to NO3? V prezentaci máš uvedeno u kohoutkové přes 30mg/l, nechce se mi věřit tomu, že tam máš 5mg/l.
Denitrifikace a DNRA (dissimilatory nitrate reduction to ammonia). Má/měla tam moc organických látek, tedy velkou spotřebu kyslíku, tedy silně anaerobní prostředí v substrátu, tedy organotrofní bakterie respirovaly dusičnany.
Tam bych asi problém nehledal, čím jsi měřila to NO3? V prezentaci máš uvedeno u kohoutkové přes 30mg/l, nechce se mi věřit tomu, že tam máš 5mg/l. Obecně silné světlo samo o sobě je jistota řas, je potřeba najít rovnováhu světlo / živiny + CO2. Pokud je světlo limitní faktor, mělo by to fungovat (pro rostliny, kterým daná intenzita bude stačit), pokud je limitní faktor nedostatek živin a CO2, rostliny strádají a nastupují řasy.
0 09.09.2018 22:31 Andaska A co třeba špatný filtr?...Rasy mi rostou hodne i na te kostce biofiltru. A i na vyvodu z čerpadla.
A kto má presný? Výsledky môžu byť lepšie alebo horšie. Preto by som sa zariadil zlatou strednou cestou - akoby boli presné.
V tomto prípade je však problém v tom, že v tomto akváriu sa toho mení veľa a veľmi rýchlo. Preto ťažko radiť. Písal som, že toto asi nebude problém rastlín, ale kľudne CO2 mohlo byť príčinou kampaniach rybiek. Či to vieš vylúčiť? Ale tiež to mohlo byť niečo iné. Ale to už asi nezistíme.
v pohodě.
Andaska napsala: Jak mám vyřadit CO2, když ho vůbec nepridavam
CO2 Ti tam vzniká rozkladem organické hmoty. A přitom se spotřebovává kyslík. (Já vím, už se opakuji.)
@PeCh: Ale zrovna podle Tillmanovy tabulky bych to moc nebral. @Andaska pokud vím nepoužívá přesné měřiče.
Takhle to nefunguje, pH může ovlivňovat spousta věcí, v tomto případě to patrně nebude CO2. Více např. v tomto článku
maniakva.sweb.cz/… Psala jsi mi, že tu pauzu v osvitu děláš kvůli CO2, že ti to tak bylo doporučeno, tak jsem to bral tak že co2 přidáváš.
Jak mám vyřadit CO2, když ho vůbec nepridavam
CO2 jsem nikdy nepridávala. A když zvysim dobu osvitu nebo intenzitu, tak mi rostou víc rasy než rostliny. Intenzitu jsem tedy snížila.
Nech ma tu opravia, ale v prezentácii akvária máš tvrdosť 5 °dH a pH 6,7. Z toho vychádza obsah CO2 na 30 mg/l, pričom optimálne hodnoty sú 10-25 mg/l. Teda máš o niečo viacej CO2, než sa doporučuje. Preto mohli rybky kapať. A preto som sa pýtal na aktuálne hodnoty pH a tvrdosti. Rastlinám to vadiť asi nebude. V každom prípade by som sa snažil toto upraviť. Podľa mňa, keby si pridala na svietenie (dĺžka alebo intenzita), tak by ho rastlinky dokázali viacej spracovať v rámci fotosyntézy. Ak si náhodou pridávala CO2, tak s tým by som určite prestal. Pripadne ešte pridať nejako veľmi rýchlo rastúcu rastlinu.
Či to pomôže žltnúcim rastlinám? Asi nie, ale aspoň niečo by si dostala do rovnováhy. Tiež by to mohlo trocha obmedziť riasy. To zase prospeje všetkému.
Vím že ještě vím kulový s přehazovačkou, ale zkus vyřadit to CO2 jak jsem Ti nedávno psal, možná proto se ti dusili pancerníčci, za pokus nic nedáš, něco je tam dávilo, a třeba to má všechno souvislost. Ale to budou vědět ty zkušenější, mě to přijde jen logické
Světlo mi bylo řečeno, ze ho mám dostatečně silně i náročnější rostliny, tak nevím. Mám zkrátit dobu osvitu nebo snížit světelnost? Svitim na 3/4 z celého výkonu světla a 9h denně s mezi pauzou 2h
Skús si pozrieť i toto:
horacovoakvarium.cz/…
Ťažko povedať v čom máš problém. Akvárium máš pekné, rastlín dostatok, výživný substrát, ryby kapú, rastlinám sa nedarí, riasam sa darí
. Živín tam bude podľa mňa dosť, ak tak chýba niektorý stopový prvok, alebo je problém skôr v prebytku niečoho, ale čoho.
Inak akú máš aktuálnu tvrdosť vody a pH? Čo máš v popise, vyzerá že rastliny nestíhajú spracovávať CO2 (možno málo svetla). A možno preto kapali rybky.
No já chtěla aby rostlinky nestradaly. Někdo prekrmuje rybky a já kytky
.
0 09.09.2018 17:09 Andaska –
Re: Maq Už me napadá vsechno možný vid
. Mela bych to nechat jak to je a počkat az se ty látky ze spodního substrátu vic vycerpaji a pak to teprve řešit, když se to nezlepší ? To bude ale trvat několik mesicu ze?
Keď máš výživný substrát iba mesiac a pol, tak by som nehnojil. Niekde máš problém, neviem kde, ale nedostatok živín to asi nebude (skôr prebytok).
Nehnojil bych. Dusíku máš skoro určitě dost ve formě amonia vázaného ve dně.
Za Tvými potížemi bych nadále viděl "bordel vodu".
Ale třeba s větším úspěchem využiješ rady někoho jiného.
0 09.09.2018 15:59 Andaska Ahoj, poslední dva dny pozoruji žloutnutí listů u rostlinek. Dnes jsem měřila NO3 a je nízké cca 5mg/l . Dusitany byly včera na 0.1. Dnes jsem je nemerila, protoze jsem měnila vetsi část vody, odkalovala a odstraňovala uhnile casti rostlinek + cely koberecek u předního skla a echinodorus red indian, kterym se nedarilo vůbec. Mela bych přidat ještě neco rychle rostoucího? A začít hnojit?...s PMDD. Dno mám výživné a akvarko běží měsíc a pul. Rasy rostou vic nez rostlinky. Díky
Starší reakce
Všem děkuji za rady a uvidíme co seženu
Vyhledavač má své mouchy to vím
latinsky česky
Cryptocoryne nevillii kryptokoryna Nevillova
Egeria densa morovinka hustolistá
Echinodorus grandiflorus šípatkovec velkokvětý
Staurogyne repens staurogyne plazivý
Tohle mě z něj vypadlo na těch 20 stupňů.
Budeš se divit, ale vyhledávač jsem zkousela, pro hrubší výběr je fajn ale přece jenom má své mouchy. Tak jsem se dovolila zeptat i váš zkušenějších.
Jinak řečeno jsem jako blondýna zkusila vyhledávač a kdyz mi řekl že jsem blbá a nic takového nenajdu tak jsem se nevzdala a zkouším štěstí u vás.
Mě se pod V. gigantea uchytila C. affinis. Za dva roky povyrostla.
Taky má šanci Lomariopsis lineata.
V atlase je vyhledávač zkus zadat svoje parametry a uvidíš co ti to najde.
To jsem právě tušila jen jsem doufala že si třeba najde nějaký vodní plevel kterému by stačilo i méně světla. A když bych ji vyhodila je nějaká rostlina která by rychle zaplnila prostor? Ideálně s většími listy, pěkně zelená.
Bohužel z giganteou toho už moc nevypěstuješ když zabere půl hladiny.
Dobré ránko, nenašel by se tu někdo, kdo by mi poradil, jaké rostliny vybrat k této velké a stínící rostlině. V akváriu (100x40x50 cm) netopím takže i v horkých letních dnech teplota nepřesáhla 25 st., běžně má voda 20-21 stupňů a je měkká (4 dKH skoro až moc), dno je čistý říční písek. Při zakládání jsem v zápalu nadšení nakoupila nějaké cryptocoryny, které jsem si nechala poradit.
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_wendtii_var_brown
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_nevillii
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_crispatula_tonkinensis
a poté ještě později doplnila
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_palaefolius
rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_natans
rybicky.net/atlasrostlin/recanka_guadalupensis
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
A i po půl roce všechny žijí, většina trochu poporostla, ale jediná které se opravdu daří je právě ta veliká zákruticha (kterou bych ráda zachovala v pozadí v jednom rohu). A teď bych to ráda trochu změnila a dodala k ní nějakou zeleň, která by zaplnila i nižší patro a schovala to protivný pozadí.
Mám možnost dostat
Microsorum pteropus a Cryptocoryne affinis
nebo koupit
Egeria densa
Echinodorus Kleine Bar
Echinodorus Ozelot
Hottonia Inflata
Hygrophila Siamensis
Hygrophila Corymbosa
Hygrophila Difformis
Hygrophila Polysperma
Anubias Barteri var. barteri
Aponogeton crispus
Bacopa Caroliniana
Limnophila sessiliflora
Ludwigia Repens
Microsorum pteropus Narrow
Microsorum pteropus Windelov
Rotala Rotundifolia
nebo případně si nechám poradit jakou jinou
Ráda bych doplnila víc druhů (místo ještě nějaké najdu), tak aby tvořili porost ale i nějakou "soliteru". Za každou radu budu ráda
Starší reakce
I dvoumetrovou egerii narveš do tvého akvária. Prostě ji smotáš do kruhu a necháš plavat na hladině. A jak bude moc stínit, tak polovinu odlomíš a vyhodíš... Ale na záběh bych doporučil spíše růžkatec. Přijde mi, že roste v širším rozsahu parametrů vody než egeria.
I když by byla dlouhá 2 metry, je tak "nemasivní", že se nic neděje. Klidně ji dej a v budoucnu ji případně udělej rezervaci v třílitrovce na okně.
Otázka trocha zapadla, tak to skúsim ešte raz:
Taká Egeria densa podľa atlasu môže narásť na 200 cm. To s mojím akvárkom nedám (ani na výšku ani na dĺžku). Je však odporúčaná na zábeh. Je v tomto prípade lepšie ju nedať alebo ju dať na povedzme 2-3 mesiace a neskôr vyhodiť?
Jenže já teď primárně reaguju na seznam, který PeCh předložil bez jakéhokoli mého postrkování
. (ve smyslu - seznam rostlin předložil naprosto samostatně)
Ke kryptokorynám: Jsou to rostliny pro trpělivého akvaristu, který dokáže nedělat výrazné změny a nebojí se jich v úvodu zasázet dost (a dát jim výživný substrát). Při běžném provozu s nimi není problém od objemu 15l výš (menší objemy mohou být "ťukni trochu víc a pohnojí se to").
P.S. PeCh: Stále hovořím o kryptokorynách, co před dvěma lety
rybicky.net/clanky/1543-par-slov-o-kryptokorynach V tomhle se asi moc neshodneme, pořád radíš strkat do akvária kryptokoryny. Jsou to pomalu rostoucí rostliny a ještě náchylné na změnu prostředí a to většinou znamená částečný někdy i celkový rozpad listů, což v nově zakládaném akváriu není žádoucí.
Použij Cryptocoryne wendtii green (jedno, jakou) a Cryptocoryne affinis (kryptokoryna červená). Hodně od obou druhů.
Tu Cryptocoryne tonkinensis můžeš zkusit, když ji seženeš. Ona se velmi snadno nechá dusit jinými rostlinami, ale za pokus stojí.
C. parva určitě ne na začátek. Přikládám fotku svojí. Jak dlouho, myslíš, že trvalo, než takto ze dvou rostlinek vyrostla?
Mi Oya je škoda (pokud je to skutečná Mi Oya). Ta by si zasloužila samostatnou rezervaci. Walkeri nemá smysl míchat s wendtii.
Křížence tam nedávej (kříženec nebo jedinec nejasného původu, je, když to má v názvu mezi slovy "x").
Koukni na video tohoto mého akva
www.facebook.com/… Kolik, myslíš, druhů rostlin tam je?
No určite tam nedám všetko ale nepredpokladám, že sa mi podarí všetky zohnať. Akvárium bude mať na výšku len 40 cm a niektoré rastliny rastú do oveľa vyššej výšky, no kvôli tomu, že rýchlo rastú sa odporúčajú na zábeh akvária, a tak ich chcem na začiatok dať a neskôr nahradiť menšími (Egerie densa, Ceratopteris thalictroides, Hygrophila polysperma).
Čo sa týka cryptocorýn, tak kolega mi môže dať z týchto (ešte nemám vybrané):
Cryptocoryne x willisii
Cryptocoryne wendtii Mi Oya
Cryptocoryne wendtii green gecko
Cryptocoryne walkeri
Cryptocoryne parva (kryptokoryna nízká)
Cryptocoryne crispatula var. tonkinensis (kryptokoryna kadeřavá var. tonkinensis)
Cryptocoryne affinis (kryptokoryna červená)
Lemna minor ani nechcem, ale tiež rýchlo rastie a nie je problém ju vyloviť. Chcel som ju len aby podporila zábeh akvária.
Keď to zoberiem laicky, také Egeria densa podľa atlasu môže narásť na 200 cm. To s mojím akvárkom nedám (ani na výšku ani na dĺžku). Je však odporúčaná na zábeh. Je v tomto prípade lepšie ju nedať alebo ju dať na povedzme 2-3 mesiace a neskôr vyhodiť?
... odsud:
rybicky.net/forum/120-ryby-do-akvaria-51-150-l-stredni-akvarium
PeCh: A to je problém. Chceš dát víc druhů rostlin. Nevíš, které se ujmou a nevíš, jak dlouho to bude trvat. Ne úplně každé akvárium s jakýmikoli rostlinami se hodí pro vysněné ryby. Třeba tam strčíš rostlinu, která se rozhodne převálcovat všechny ostatní rostliny. Abys viděl ryby (a aby ryby "měly nějaký prostor"), budeš ji zastřihávat a po desátém zastřižení ona začne uhnívat. Zkazí se voda, nabéhnou řasy. Bylo by bývalo mnohem lepší ji tam vůbec nedávat. Přitom může být ryba, co by se v 51-150l akva (abych se držel tématu) a s touto dominující rostlinou mohla cítit fantasticky.
Neříkám, že nejde založit akvárium stylem "naházej tam deset druhů jednoduchých rostlin a uvidíš", jen při tomto stylu nemáš jistotu, co dostaneš. Třeba ti vznikne néco, co by bylo super pro čichavce nebo živorodky, ale ty se rozhodneš pro "zahradnický zásah", protože to pro tvé vysněné rybky není to pravé. Bylo by bývalo mnohem lepší od začátku uvažovat, co je pro ně pravé. Nebo, když už jdeš cestou rostlinné loterie, buď připraven změnit plány podle toho, co získáš. Potom je ale předčasné, řešit nyní až tak ryby.
Pro zajímavost dávám fotku, co jsem udělal před momentem. Toto akva budu muset upgradovat na trochu vyšší, protože se mi do něj už rostliny nevejdou. Nebál jsem se jít do akvária s jedním hlavním druhem rostliny a nemyslím, že to po přechodu na vyšší a hlubší nádrž bude vypadat zle. Každopádně - toto akva jsem začal budovat totálně bez představy, co do něj půjde a až po dlouhé době, když fungovalo a nějak vypadalo, jsem začal hledat, jaké rybky by v něm mohly být spokojené. Jsou spokojené, množí se.
Ze seznamu, co dáváš, je pro začátečnické akvárium fajn:
Egeria densa
Sagittaria subulata
Hygrophila polysperma
nejaké cryptocoryny (jaké?)
Pak:
Anubias barteri var. nana (nepomůže ti, roste pomalu)
Ceratopteris thalictroides (tohle je zrovna rostlina, co válcuje)
Lemna minor (jednoduché, ale nedávej)
Hygrophila corymbosa (nevím)
nekdo: Flamingům to ale trvalo 2,5 roku
.
Všechny nejnovější listy jsou aktuálně červené.
Starší reakce
Zkusím, díky. Nevěděl jsem že to má tak pokročilé filtry
Těžko radit, každý má jiné preference. Já to dělám tak, že si otevřu místní atlas na "pokročilé" a zadám klíčové parametry. Pak projíždím výsledky a přemýšlím, jestli se mi bude něco hodit do mých podmínek, představy a layoutu akvária... Dávám si na čas to zvážit a vybrat "tu správnou"... Obávám se, že toto za Tebe nikdo tady neudělá a ani nemůže, pokud máš být spokojený s výsledkem
Dobrý den, zaběhl jsem AQ rychle rostoucími rostlinkami. Teď bych je chtěl nahradit něčím co neporoste jako zběsilé. Jedná se o střední a zadní část nádrže. Výška 45cm ale nechtěl bych aby rostlinky rostli až úplně k hladině, pak mám problém s prouděním vody a distribucí CO2 ke koberečku. Něco středně náročného, jak na světlo tak na ostatní. Prosím mrkněte na moji fotku a budu rád když mi něco doporučíte. Je toho tolik že opravdu nevím co bych tam měl dát. Předem děkuji.
Starší reakce
Přidat reakci
1 ...... [9] ...... 67
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 52605x