Jaké rostliny
Obávám se, že u mě mají rostliny tendenci přerůstat, takže by to chtělo něco fakt prťavýho.
Jako je mi jasné, že časem nejspíš většina druhů zdivočí, ale jak tady bylo zmíněno, u předního skla by světla zůstávalo i tak dost.
Ahoj, co klasika Hygrophila corymbosa 'Minima'?
u předního skla není náročná, zůstává ji dost světla a umí se adaptovat... toť má zkušenost z miníčka a v 650 byla hluboko v houští a ačkoli jsem ji neviděl,rostla vesele dál.
Díky za tip, ale podle zdejšího atlasu je hodně náročná, takže by to nejspíš neklaplo.
Ahoj všem,
vypadá to, že Staurogyne sp.'Porto Velho' to u mě zabalí, nedaří se mu a nedaří.
Doporučili byste mi nějaký druh na jeho místo? Mám na mysli druh k přednímu sklu, který moc nevyroste a není nijak moc náročný.
Plánované Microsorium patří taky na kořen nebo kámen a ne do pisku.
Osobně bych dal lebku pryč, místo toho pěkný kořen nebo kámen a na to ten anubias. Ostatní vynásobili pěti až sedmi a to tam dodal.
Chce to ještě hodně rostlin a anubias musí mít oddenek nad substrátem. To o rybkách už víš.
Závojnatku mám v plánu dát pryč.
Přidat by to chtělo. Ale aby ti rostlinky nezničila závojnatka.
Určitě by to nějaké chtělo na živorodky tam máš rostlin docela málo. Nechci se chlubit ale mohlo by to vypadat nějak takhle
rybicky.net/nadrze/30637 0 11.10.2019 18:18 Veverca Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat, přidali by jste do akvária ještě nějakou rostlinu, nebo to stačí?.
Já mám totiž objednanou ještě echinodorus latifolius kterou mám v plánu dát na levou stranu do přední části a
Microsorium pteropus kterou jsem měla v plánu dát spíše někam do zadní části.
(Jinak se moc omlouvám za mé hloupé dotazy, ale já s akvaristikou teprve začala a ty důležité informace si před zařízením akvária nezjistila.)
Oni to neprodávají po kusech ale po košíčkách, kde je více (zhruba 4 ks.) stonků těchto rostlin. Pokud vezmeš od každé z těch tří doporučovaných rosliny dva košíčky, tak by to mělo na pokrytí zadní stěny nádrže stačit.
A když objednávám rostliny z
www.rataj-spk.cz
je lepší objednat od každého druhu jeden kus,nebo více??
Ceratophylum demersum. Levné, když už se ti bude zdát moc veliké, v půlce přeštípneš nebo přetrhneš a máš dvě. Roste to fakt rychle. Pak třeba Microsorum pteropus.
Na Hygrophila corymbosa minima bych taky raději zapomněl, poměrně náročná a pomalu rostoucí rostlina. Hodně ti při rozjezdu ještě můžou pomoci plovoucí Piscia strationes a Limnobium laevigatum, ale otázka zní, jak se jim bude dařit pod tím krytem (vysoká vzdušná vlhkost).
A nevíte, jakou rostlinu do zadní části??
(Plánuji většinu ryb + závojnatku dát pryč)
Hygrophila angustifolia tu bych tam asi nedával.
Zásadní otázka je, jestli tam budou i nadále ty závojnatky.
Doporučil bych dát je pryč.
Volil bych spíš opravdu nenáročné rostliny (Edit: takže např. alternanthera reineckii ne). Jaké ano, to záleží právě na závojnatkách.
0 09.10.2019 18:15 Veverca Mám vybrané rostliny do akvária, ale nevím,jestli mohou být v akváriu 30l.
Hygrophila corymbosa mini
Sagittarica subulata
Echinodorus latifolius
alternanthera reineckii mini (možná)
Hygrophila angustifolia
Poradíte mi prosím??
Aha, viděla jsem, že je má někdo zasazené. Tak Egerii zkusím a místo Ceratophilum vyberu ještě nějakou jinou, díky
No, Valisnerii jsem zatím zavrhla, protože se mi vzhledově až tak nelíbí. Místo té Ceratophylum demersum bych tedy mohla dát spíše Myriophyllum hippuroides, (ta je také taková přesličkovitá a podle Rataje nenáročná), případně Ceratopteris thalicroides.
No, představuju si spíše více zarostlé akvarium. Koupím tedy od vše raději více a s marsilkou zatím počkám. Díky
V každém akváriu jsou jiné podmínky, takže rostliny jinak rostou
No, ona se mi spíš oddělovala od zasazené části a na hladině teprv začla pořádně růst.
Ano, k hladině se táhnou všechny rostlinky, ale Egeria densa má v tomhle ohledu širší využití.
Mám takový pocit, že by snad - nejsem si tím jistá - bylo možné na Egerii densa založit celé akvárium a mohlo by vypadat zajímavě.
Já bych nasázel úplně dozadu k zadnímu sklu Vallisnerie. Zpočátku na jednom nebo dvou místech. On je to sice hrozný plevel a nějaký čas jim trvá, než se chytí, ale když už se chytí, tak jedou a jsou spolehlivým základem ekosystému.
Vím že to lidi sází. Mně ale nikdy dlouho zasazená nevydržela. I když pouštěla ty kořínky, jak píšeš. Prostě chtěla k hladině.
Ceratophyllum demersum určitě, ale Egeria densa velmi ochotně zakoření, takže se klidně může i zasadit. Navíc i jako plovoucí spouští kořeny.
Egeria densa a Ceratophyllum demersum jsou spíš na hladinu.
Nepíšeš, kolik rostlin bys tam chtěla v konečném stavu mít. Jestli bys akvárko chtěla mít nakonec přesvědčivě zarostlé, tak:
Do takovéhle velikosti nádrže bych objednal víc Sagittarie. Ta někdy, ač dobře prosperuje, nechce se zpočátku rozrůstat, někdy jí to chvilku trvá.
Bacopy bych taky objednal alespoň o košíček nebo dva víc, bez CO2 umí růst docela pomalu a může to trvat, než se dostaneš k rozmnožení řízkováním.
Z Hygrophily a Limnophily bych taky objednal víc. Sice obvykle rostou dost rychle, ale je potřeba počítat s tím, že některé jiné druhy se Ti vůbec nemusí ujmout a zajdou. Tyhle dvě stonkovky jsou docela odolné, tak abys tam měla dostatek rostlin i jestli něco jiného zajde.
Kryptokorynu bych nasadil již při založení. Možná jí opadnou listy, ale měla by se chytit i v nově založené nádrži, nebál bych se toho.
Nevím, jak to dopadne s tou Marsileou. Vím, že ji lidi úspěšně pěstují i bez CO2, ale mně se nikdy nepovedlo udržet ji tak naživu. Kamarádům, kterým se to povedlo, zase roste docela pomalu. Tak bych možná zvážil buď koupit víc než jeden košíček nebo ji možná nekupovat a odložit to, až se ta nádrž trochu rozjede.
Ahoj, poradíte prosím s výběrem rostlin? Budu objednávat u Rataje, ale nemám představu, kolik toho objednat. Je to do 180l (dno 40x100), chci mít nenáročné kytky, bez CO2. Díky moc za postřehy.
Přední část:- Sagittaria Subulata (2košíčky)- Marsillea Hirsuita (1košíček)- Taxiphyllum barbieri (1košíček)
Střed:- Echinodorus Schlueteri nebo Jan Harbich (1košíček) - Nyphaea Lotus Tiger (1košíček) - Microsorium Pteropus (1košíček)- Hygrophila Polysperma (2košíčky)
Vzadu:- Egeria Densa (2košíčky)- Bacopa Carolina (2košíčky)- Limnophila Sessiliflora (2košíčky)- Ludwigia Repens (2košíčky)- Ceratophilum Demersum (2košíčky)
Později si ještě chci pořídit:Limnobium laevigatum (odčerpává hodně dusíku, tak dám asi až s rybami)Anubias Coffefolia (roste pomalu)Cryptocoryne Affinis (kryptokoryny se mají prý dávat později)
Starší reakce
Měl jsem v 54 l čistého objemu. Musel se prostřihávat, vyplňoval skoro celé akva ale šlo to. Dokonale vystihoval definici „neco mohutného“.
Navíc je snadno sehnatelný. Podmínka že to má být 20 cm velké padla později. Holt píšu pomalu.
paráda, děkuju moc za rady, určitě koupím min 4kousky
Vesicularia dubyana? Taxiphyllum barbieri?
Jenže není jistota, že se ti chytí (což platí pro všechny rostliny). Kup víc různých, Cabombu, H. tenellus nebo quadricostratus, anubias barteri var. nana a taky nějaké plovoucí, protože potřebuješ bojovat s dusíkem. Na zkoušku třeba Piscie, Limnobium, Okřehek a Salvinii. Ideálně tak po třech čtyřech kusech od každého druhu. A uvidíš.
Právě no, nemám.. Líbila by se mi něco ve stylu jak je ta kapradina mezi želvou a tím černým kamenem, ale vysoká skoro k hladině a široká .. dejme tomu 20cm?
No nemáš tam skoro nic
Jedna mohutná to podle mě nevytrhne... Zkus si v sekci nádrže vyfiltrovat svůj objem a trochu se inspirovat...
Světlo 6w
CO2 nedodávám
osádka je 10pavích oček, 3ancistrusy, 2 sekavci příčnopásý
substrát je drcený štěrk
hnojení nepoužívám
Nechci místo několika dát velkou, chci k tomuto přidat nějakou velkou, jelikož mi to přijde hrozně prázdné a smutné
Proč do 54l hrubýho masivní rostlinu...
jako že misto několika,dát jen jednu velkou...
světlo?
CO2?
osádka?
hnojení?
substrát?
a další přidružené otázky bez prezentace
ps: jo můžu
Zdravím,
mohl byste mi prosím někdo poradit nějakou masivní rostlinu do 54l akvária?
Starší reakce
V metodě Walstad se kameny nepoužívají.
V tomto prípade by mohla byť Hygrophilla od Sagittarií oddeléná kamennou hrádzkou, táto hradzka v dne by do istej miery Sagittariám bránila expandovať do Hygrophíl, a Hygrophylly by mali viac času sa rozrásť.
v mém plast boxu je tomu opačně
Se zasazením do misky bych u tohoto druh nejspíš souhlasila, protože ačkoli je S.subulata nesmírně rozpínavá, na Vallisnerii by asi neměla dost sil.
Edit: Hygrophilu difformis jsem ve společnosti Sagitarii měla a naprosto ji zadusily. Tedy přesněji, dokud byla ve společnosti větších stonkovek, které ji jakoby chránily, rostla skvěle, ale samotná ve společnosti Sagittarií strádala. Ale díky za tip, mohla bych ji zkusit znovu, jestli by se mi podařilo najít k ní "ochranný doprovod".
Valisneria by tam pravdepodobne bola dobrá, no pre istotu by mala byť zasadená v nejakej miske, keďže postupom času bude vyháňať odnože a vtedy by mohla začať Sagittarie vytláčať.
Zo stonkoviek ako doprovod by tam mohla ísť nejaká Hygrophilla, taká difformis by tam pasovala pekne a pri trávových Sagittariách by vytvorila pekný kontrast.
Ahoj všem,
v horizontu cirka dvou měsíců mám v plánu založit toto akvárium(low-tech, 200 litrů; 100 x 40 x 50 cm), viz foto. Pro vysvětlení, kořeny se v něm máčejí, abych je pak mohla rovnou použít. Osvětlení tam je jen tak pro zábavu, ve skutečnosti tam bude Aquatlantis.
Mým úmyslem je vytvořit podobně divoký vzhled, jaký má moje první akvárium, důraz budu klást na druhy trávového vzhledu, základem tedy budou Sagittaria subulata a S.platyphylla, které mám v prvním akváriu.
Ráda bych ovšem porost doplnila o Vallisnerii, konkrétní druh nemám zvolený, ale nejspíš V.spiralis var.spiralis.
Doporučili byste mi Vallisnerii jako vhodný druh do společnosti obou Sagitarií?
Jako druhou věc bych se ráda, jestli byste mi nedoporučili nějakou doplňující stonkovku pro toto akvárium. Mám větší zkušenosti jenom s Bacopou caroliniana a nejsem si zcela jistá, jestli ji chci ve velkém akváriu.
Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 67
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 52603x