Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Pár slov o kryptokorynách

 

Články » Pár slov o kryptokorynách   Vytisknout tuto stránku 

Pár slov o kryptokorynách

Publikováno: 28.01.2016 • Autor: © JirkaŠčobák • Rubrika: Rostliny

Kryptokoryny jsou jednoduché. Koupíte, strčíte do akvária a zajistíte, aby se jich nic "nedotýkalo". Jak vyženou první nový list (pokud jich zasadíte víc, stane se tak u všech současně), víte, že máte vyhráno.

Můj styl je strčit pod štěrk hrst, pár hrstí zeminy pro pokojové rostliny. Ideálně starý štěrk ze starého akvária (vrstva 1,5 až 2,5 cm). Zalít detritem ze starého akvária tak, aby se voda vyčistila až za den, dva. Použít vodu ze starého akvária. Žádná chemie. Rostliny téměř neprotrhávám (džungle vítána), staré listy, pokud nejsou extrémně zařasené, nechávám rozložit v akváriu. Pokud není vrstva detritu vyšší než centimetr, neřeším ho.

Pokud se mi kdy kryptokoryny neuchytily, bylo to v akváriu s filtrem a mnoha velkými rybami (včetně sumců 25 cm), které velkým druhům kryptokoryn nedovedly (asi) zajistit klid. Kryptokoryny sice rostly, ale vyháněly malé listy a do pár měsíců bylo po nich (od začátku zakořeněné C. pontederiifolia však současně v akváriu rostly a prosperovaly). Mimo tyto se mi uchytily všechny kryptokoryny, které jsem kdy zasadil a prosperovaly (prosperují).

Kryptokoryny mají rády akvárium, ve kterém dominují. Pěstoval jsem je (pěstuji) s lekníny, barklejí, kalatkami a shinersií. Nicméně vždy jsem jim nechal velkou většinu plochy dna.

Ryby jsem často krmil (krmím) mraženým žrádlem (artemie, patentky, srdce), živým grindalem, najemno nadrcenou spirulinou. Občas vločky na zpestření. Vody neměním víc, než 20% jednou za týden, dva, v případě nějakých krizí menší množství častěji (pokud musím vyměnit větší množství vody - například kvůli řasám - část z ní scedím a vrátím zpátky).

Rozpad listů kryptokoryn jsem registroval poté, co leknín rychle zarostl hladinu a změnila se intenzita světla. K drobnému rozpadu dochází po zasazení do akvária, než začnou růst listy nové. C. beckettii zvládly pět dnů ležet ve vaničce při pokojovém světle, než jsem se odhodlal konečně založit nové akvárium, a přestože se všem rozpadly části listů, po dvou měsících rostou a prosperují. C. pontederiifolia aktuálně zvládají bez rozpadu čehokoli můj boj s řasami a sinicemi v jejich akváriu, časté a  docela hrubé mechanické čistění listů a odstřihování nejvíc zasažených listů (nejde to rychle, ale situace se zlepšuje). C. walkeri v pohodě vegetují v 4,5 litrovém akváriu, "poskočily", když jsem je opatrně pohnojil pár mililitry nálevu z granulí ze slepičího trusu (hnojím tím rostliny v květináčích a papyrus). C. wendtii (asi) rostou nejrychleji ze všech kryptokoryn, co jsem kdy měl.

Protože kryptokoryny dávám jen tam, kde mohou dominovat, mám je momentálně jen ve třech nedávno založených akváriích (v minulosti jsem měl ve čtyřech). Všude jsem je použil jako úvodní rostlinu (výšku vodního sloupce jsem průběžně přizpůsoboval výšce rostlin). Problémy nastaly jen v nádrži s C. pontederiifolia, kde jsem měl pro začátek rostliny jen na necelou třetinu plochy dna (asi jsem udělal chybu s příliš silným světlem a jednou moc brzy nasazenou rybou). Řasy to využily (přitom v tomto akváriu není zemina pod štěrkem). 

Kryptokorynu považuji za ideální rostlinu do low-tech akvária s pravidelným množstvím světla, které nemusí být ani moc intenzivní, a spoustou živin. Skvělý partner pro akvaristu, který je nechá zakořenit a pak se v nich už nehrabe.

P.S. Kryptokorynám vůbec nevadí, pokud je zasadíte tak, že mají odkrytou část kořenů. Myslím, že to dokonce mají rády. V jednom akváriu mi rostly nepřetržitě a bez zásahu déle než pět let, spleť oddenků a kořenů (výška štěrku asi 1,5 cm) byla sama o sobě úžasná.

Má akvária v roce 2008 - je tam nádrž s kryptokorynami na skříni (dnes neexistující - aktuálně čeká na znovuobnovení) a jedno akvárium s C. pontederiifolia.
Fotografie u tohoto článku jsou z dneška.

Aktualizace 7. 2. 2016: Listujíce v časopise Akvárium Terárium červenec-srpen 2005, objevil jsem sympatický článek o kryptokorynách z pera člověka evidentně ze staré školy. Velmi poučný závěr článku jsem si dovolil vyfotit a vložit zde do galerie.

F

F

F

F

F

F

F

F

F

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 41x Nelíbilo se: 8x Zveřejněno: 28.01.2016 Upraveno: 07.02.2016 Přečteno: 1394x

Schválili: NASREDDIN ** 29.01.16 • vaaclav ** 08.02.16 • romant ** 08.02.16 • Jája *** 08.02.16 • Rex ** 08.02.16

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Rostliny
25.03.2016*****Nákup rostlin v Aqua-Daho Šumperk133x
05.11.2007*****Řasy32443x
26.02.2018*****Přehled cen komerčních hnojiv883x
17.02.2021*****Rostliny do brakické vody213x
28.02.2012*****Řasa v novém akváriu1534x
03.06.2006*****Plovoucí rostliny23960x
06.03.2014*****Malý atlas mechů2305x
02.09.2012*****Akvarijní rostliny - nedostatek živin a jak hnojit4564x
19.02.2012*****Egerie, Elodea, Hydrila a Lag... Konkrétně1266x
23.09.2011*****Řasokoule ve formě koberečku v akváriu2955x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 13 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [13] JirkaŠčobák® 26.08.18 02:16
Maq: Opožděná odpověď: S jednotlivými druhy bych dnes nenapsal víc, než tehdy. Snad jen, že jsem zkoušel i vzácné kryptokoryny a u nich si natloukl.
Palce: Neřeším. Prostě jsou lidé, kterým muj styl akvaristiky nemusí sednout.

Upravit Reagovat na tento komentář [12] ® 19.12.17 19:47
Jirko, osobně bych uvítal detailnější popis Tvých zkušeností s jednotlivými druhy; máš jich přece dost.
Ale vrtá mi hlavou jiná věc, která je od tématu. Článek má celých sedm negativních palců, to je překvapivě vysoký počet. Budiž, možná se našlo sedm šikovných pěstitelů kryptokoryn, kteří ve Tvém článku našli údaje, které pokládají za mylné. Ale proč potom nenapsali v komentáři, co konkrétně považují za blud? A nebo ještě lépe, proč nenapsali vlastní, chytřejší články o kryptokorynách?
Co je to za "fórum", kde sedm lidí označí Tvůj výtvor za pitomost, ale nenamáhají se nic vysvětlit? Na fóru se kecá, VYMĚŇUJÍ názory, informace a zkušenosti, ne?

Reagovat na tento komentář [11] hrochy® 06.06.16 16:16
Děkuji za pěkný a poučný článek. Kryptokoryny jsou mou oblíbenou akvakytkou. Měním vodu pravidelně a nemyslím si, že by u mne trpěly. Neodkaluji, není totiž co. Nehnojím. Jen se kochám jejich růstem. Domnívám se, že opravdu preferují co největší stabilitu chemismu vody a klid...

Reagovat na tento komentář [10] JirkaŠčobák® 02.03.16 11:07
Až dnes jsem založil zde na Rybicky.net prezentaci jednoho z akvárií, kterého fotka je v článku. Není nezajímavé porovnat, jak to povyrostlo: rybicky.net/nadrze/24775

Reagovat na tento komentář [9] 150koni® 09.02.16 10:03
tak pokud měním v akváriu místo 60ti litrů pouze 20litrů, tak se taky nerozpadají. Na tuto skutečnost mi poukázal taky člověk co je pěstuje, že nemají moc rády velké chemické změny vody. Takže měním méně vody a je to OK. Navíc jsem kdysi přidával PMDD, dnes už ho nedávám a je to taky lepší. Všechno nasvědčuje tomu, že nemají rády velké chemické změny vody.

Reagovat na tento komentář [8] JirkaŠčobák® 09.02.16 02:04
Pro Jáju:
Píšeš zajímavě, děkuju! Prošel jsem si, co máš o svých akváriích, co píšeš v dennících a následně si sedl a vytvořil zpětně denník svého Akvária na pracovním stole. Tvůj styl psaní a myšlení mi trochu připomíná Raviolku (neber to, prosím zle nebo ignorantsky - žiju většinu života na Slovensku, byl jsem aktivní na Akva.sk, české akvaristy vlastně vůbec neznám).

K vytaženým kryptokorynám na fotkách: Ony tak jen vypadají. Důsledek mého boje s řasami. Jak jsem jim furt drhnul listy, povytáhl jsem je ze substrátu. Ostříhal jsem jim spodní, nejvíc zařasené listy. Opak je pravdou - to světlo je velmi silné (výška akvária - 25 cm). Viz. C. wendtii, které se doslova "plazí" u dna - je to pro ni moc. Zrovna C. pontederiifolia však světlo nevadí - měl jsem ji v minulosti přesně v tomto akváriu a s těmito žárovkami. Kdyby to mělo takto zůstat, bylo by to moc světla - minulý týden jsem ale zasadil tři lekníny, které do jisté míry pokryjí hladinu a bude dobře (opakuji osvědčený postup).

K ostatnímu, co píšeš - neříkám ani ň. Máš zajímavě vytrénované rostliny :).

Reagovat na tento komentář [7] Jája® 08.02.16 15:47
A ještě si neodpustím na závěr - ty kryptošky na fotkách v tomto článku nevypadají moc dobře - jsou strašně vytažené, jak se chudáci táhnou za světlem. Ale článek je pěkný, pravdivý, jen to světlo...

Reagovat na tento komentář [6] Jája® 08.02.16 15:41
A ještě doplním. Před časem jsem koupila rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_flamingo v kelímku "in vitro", tedy emerzní formu. Ta se mi nechytila, postupně ztrácela lístečky, až odešla úplně. V loni jsem dostala od Vaaclava jednu submerzní. Rostla pěkně a najednou to zabalila a teď mám z ní miniaturní pahýlek s pěti "lístečky", které jsou také miniaturní, mají cca 1 cm a vypadají jako tenké proužky. V tu dobu měly sklon k rozpadání všechny kryptošky, ale nyní jsou zase v pořádku a dobře rostou. Jen to flamingo se nechce vzpamatovat. Přičítám to tomu, že je to vyšlechtěný kultivar a také tomu, že tu máme tvrdou vodu. Škoda, že neumí mluvit.

Reagovat na tento komentář [5] Jája® 08.02.16 15:29
Já mám několik druhů kryptošek a vodu měním každý týden a klidně 1/2, ale většinou spíš něco mezi 1/2 a 1/3. Kryptošky jsou v pohodě. Pokud odkaluju, tak krom běžného odkalení to jednou měsíčně celkem razantně vezmu i v těsné blízkosti kryptošek (i u affinisek). Nic se nerozpadá. Jsou na pravidelnou údržbu zvyklé. Ale v synově akváriu (na údržbu kašle), se sem tam stane, že po výměně vody (1/2) se objeví náznak rozkladu listů, ale je to skutečně nepatrně a jen ty hodně staré listy, které to už skoro mají za pár. Ale co se stalo, tak, když byl syn jednou aktivní a nalil do akvárka celou týdenní dávku hnojiva, to byl fofr. Začaly se okamžitě rozpadat všechny kryptošky - přišla jsem na to druhý den - měly polovinu listů rozpadlou a další v postupné fázi rozkladu. Samozřejmě že affinisku to postihlo nejvíc. Ale po okamžité výměně vody se rozpad hned zastavil - i u affinisky. Takže zbylo pár zdravých listů a zbytek vypadal, jako by je někdo okousal, ale už se nerozpadaly dál. Prospívání kryptošek je o tom, na co se "naučí". Pokud jsou zvyklé na časté výměny vody a odkalování v blízkosti, tak se jim daří velmi dobře. Pokud jsou zvyklé růst bez údržby, tak se jim také daří, ale určitě odolnější jsou ty, které jsou zvyklé na pravidelnou údržbu. Začátkem prosince jsem zakládala akvárko manželovým rodičům a kryptošky se téměř nezačaly rozpadat. Jen u affinisky tam byl takový náznak, ale zastavilo se to. Jen chvíli vypadaly, že přemýšlí, jestli porostou nebo ne. Akvárium jsem založila u nás doma a po vánocích jsme je stěhovali k rodičům. Vypustili jsme téměř všechnu vodu a u nich zase napustili. Navíc u nás je hodně tvrdá voda, pohybuje se cca od 20 do 25 GH a u rodičů je měkčí, kolem 9 či 10 GH. A ani s tímto kryptošky neměly problém. Prostě jak si je vychováme, takové je máme. :-)

Reagovat na tento komentář [4] JirkaŠčobák® 07.02.16 23:32
Tato zmínka tam není proto, neboť nemám tuto negativní zkušenost. Například v onom akváriu, kde bojuji s řasou, měním vodu dost často (několikrát do týdne). Na druhou stranu, neměním víc, než 1/5 vody, někdy ještě méně (a to vodu nenechávám odstávat a nalévám ji vždy chladnější). Při těchto objemech ABSOLUTNĚ v pohodě. Nikdy se mi nic nestalo. Další věc je, že jsem někde četl, že pokud fakt dlouho neměníš vodu a pak začneš vyměňovat akvaristicky standardní objemy (1/4, 1/3), může to být problém. Proto v akváriu, kde jsem dlouho vodu neměnil, vyměním zprvu jen několikrát po sobě 10-15% vody. Stačí. Pokud je nutné v rámci jakýchkoli problémů víc, část vypuštěné vody nechám odstát, scedím a vrátím zpět.

Reagovat na tento komentář [3] 150koni® 06.02.16 20:27
nevím jestli jem to přehlédl ale není tam ani zmíňka o tom že Kryptokoryna nemá ráda výměny vody. Upravuje si vodu k obrazu svému a v momentě 30% výměny vody se začnou listy rozpadat. Alespoň u mne. Po čase se to stabilizuje a v momentě výměny vody se to opakuje :-)

Reagovat na tento komentář [2] JirkaŠčobák® 02.02.16 03:03
Hm. Něco se dramaticky změnilo. Pokud podmínky zůstávají, jsou kryptokoryny velmi vytrvalé. Ale. Zrovna o affiniskách se říká (četl jsem), že jsou z nejčastěji pěstovaných kryptokoryn na změny ty nejnáchylnější (následně, pokud shnily listy jim, shnily i dalším - odhaduji).
Neskoušel jsi počkat, jestli nevyrostou znova?

Reagovat na tento komentář [1] PaulZy® 02.02.16 02:20
Měl jsem roky Cryptocoryne Affinis (dřív asi nejrozšířenější rostlina) ve 200l akváriu. Vznikla tam ona džungle, rostlinám se dařilo, i když měly minimum světla, ale... Jednoho dne začaly odcházet, postupně až z nich zůstalo ani ne deset zákrsků. Podobně dopadla i Kryptokoryna kadeřavá. Nevím, jestli to byly přemnožené piskořky, nebo Kryptokorynová nemoc (hodně živin, nedostatek nějakých stopových prvků, nadbytek jiných...), ale jistou dobu to akvárium (200l Asia) bylo prakticky bez rostlin. Vyřešily to zákrutichy a nějaké kapradí...

Další články tohoto autora
15.10.2019*****Blešivci Hyalella azteca: proč tyto drobné korýšky chovat a na co si dát pozor?933x
22.07.2018*****Až bude někdo začátečníkovi radit dát ryby hned, řekněte mu:345x
07.12.2017*****Ceratophyllum demersum: Variabilita a potřeby akvarijního "plevele"589x
18.05.2016*****Obhajoba jednoduchých akvárií1976x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1543-par-slov-o-kryptokorynach