Jaké rostliny
Egeria densa a Ceratophyllum demersum jsou spíš na hladinu.

Nepíšeš, kolik rostlin bys tam chtěla v konečném stavu mít. Jestli bys akvárko chtěla mít nakonec přesvědčivě zarostlé, tak:
Do takovéhle velikosti nádrže bych objednal víc Sagittarie. Ta někdy, ač dobře prosperuje, nechce se zpočátku rozrůstat, někdy jí to chvilku trvá.
Bacopy bych taky objednal alespoň o košíček nebo dva víc, bez CO2 umí růst docela pomalu a může to trvat, než se dostaneš k rozmnožení řízkováním.
Z Hygrophily a Limnophily bych taky objednal víc. Sice obvykle rostou dost rychle, ale je potřeba počítat s tím, že některé jiné druhy se Ti vůbec nemusí ujmout a zajdou. Tyhle dvě stonkovky jsou docela odolné, tak abys tam měla dostatek rostlin i jestli něco jiného zajde.
Kryptokorynu bych nasadil již při založení. Možná jí opadnou listy, ale měla by se chytit i v nově založené nádrži, nebál bych se toho.
Nevím, jak to dopadne s tou Marsileou. Vím, že ji lidi úspěšně pěstují i bez CO2, ale mně se nikdy nepovedlo udržet ji tak naživu. Kamarádům, kterým se to povedlo, zase roste docela pomalu. Tak bych možná zvážil buď koupit víc než jeden košíček nebo ji možná nekupovat a odložit to, až se ta nádrž trochu rozjede.
Ahoj, poradíte prosím s výběrem rostlin? Budu objednávat u Rataje, ale nemám představu, kolik toho objednat. Je to do 180l (dno 40x100), chci mít nenáročné kytky, bez CO2. Díky moc za postřehy.
Přední část:- Sagittaria Subulata (2košíčky)- Marsillea Hirsuita (1košíček)- Taxiphyllum barbieri (1košíček)
Střed:- Echinodorus Schlueteri nebo Jan Harbich (1košíček) - Nyphaea Lotus Tiger (1košíček) - Microsorium Pteropus (1košíček)- Hygrophila Polysperma (2košíčky)
Vzadu:- Egeria Densa (2košíčky)- Bacopa Carolina (2košíčky)- Limnophila Sessiliflora (2košíčky)- Ludwigia Repens (2košíčky)- Ceratophilum Demersum (2košíčky)
Později si ještě chci pořídit:Limnobium laevigatum (odčerpává hodně dusíku, tak dám asi až s rybami)Anubias Coffefolia (roste pomalu)Cryptocoryne Affinis (kryptokoryny se mají prý dávat později)
Starší reakce
Měl jsem v 54 l čistého objemu. Musel se prostřihávat, vyplňoval skoro celé akva ale šlo to. Dokonale vystihoval definici „neco mohutného“.

Navíc je snadno sehnatelný. Podmínka že to má být 20 cm velké padla později. Holt píšu pomalu.

paráda, děkuju moc za rady, určitě koupím min 4kousky
Vesicularia dubyana? Taxiphyllum barbieri?
Jenže není jistota, že se ti chytí (což platí pro všechny rostliny). Kup víc různých, Cabombu, H. tenellus nebo quadricostratus, anubias barteri var. nana a taky nějaké plovoucí, protože potřebuješ bojovat s dusíkem. Na zkoušku třeba Piscie, Limnobium, Okřehek a Salvinii. Ideálně tak po třech čtyřech kusech od každého druhu. A uvidíš.
Právě no, nemám.. Líbila by se mi něco ve stylu jak je ta kapradina mezi želvou a tím černým kamenem, ale vysoká skoro k hladině a široká .. dejme tomu 20cm?
No nemáš tam skoro nic

Jedna mohutná to podle mě nevytrhne... Zkus si v sekci nádrže vyfiltrovat svůj objem a trochu se inspirovat...




Světlo 6w
CO2 nedodávám
osádka je 10pavích oček, 3ancistrusy, 2 sekavci příčnopásý
substrát je drcený štěrk
hnojení nepoužívám
Nechci místo několika dát velkou, chci k tomuto přidat nějakou velkou, jelikož mi to přijde hrozně prázdné a smutné
Proč do 54l hrubýho masivní rostlinu...

jako že misto několika,dát jen jednu velkou...
světlo?
CO2?
osádka?
hnojení?
substrát?
a další přidružené otázky bez prezentace
ps: jo můžu
Zdravím,
mohl byste mi prosím někdo poradit nějakou masivní rostlinu do 54l akvária?
Starší reakce
V metodě Walstad se kameny nepoužívají.
V tomto prípade by mohla byť Hygrophilla od Sagittarií oddeléná kamennou hrádzkou, táto hradzka v dne by do istej miery Sagittariám bránila expandovať do Hygrophíl, a Hygrophylly by mali viac času sa rozrásť.
v mém plast boxu je tomu opačně
Se zasazením do misky bych u tohoto druh nejspíš souhlasila, protože ačkoli je S.subulata nesmírně rozpínavá, na Vallisnerii by asi neměla dost sil.
Edit: Hygrophilu difformis jsem ve společnosti Sagitarii měla a naprosto ji zadusily. Tedy přesněji, dokud byla ve společnosti větších stonkovek, které ji jakoby chránily, rostla skvěle, ale samotná ve společnosti Sagittarií strádala. Ale díky za tip, mohla bych ji zkusit znovu, jestli by se mi podařilo najít k ní "ochranný doprovod".
Valisneria by tam pravdepodobne bola dobrá, no pre istotu by mala byť zasadená v nejakej miske, keďže postupom času bude vyháňať odnože a vtedy by mohla začať Sagittarie vytláčať.
Zo stonkoviek ako doprovod by tam mohla ísť nejaká Hygrophilla, taká difformis by tam pasovala pekne a pri trávových Sagittariách by vytvorila pekný kontrast.

Ahoj všem,
v horizontu cirka dvou měsíců mám v plánu založit toto akvárium(low-tech, 200 litrů; 100 x 40 x 50 cm), viz foto. Pro vysvětlení, kořeny se v něm máčejí, abych je pak mohla rovnou použít. Osvětlení tam je jen tak pro zábavu, ve skutečnosti tam bude Aquatlantis.
Mým úmyslem je vytvořit podobně divoký vzhled, jaký má moje první akvárium, důraz budu klást na druhy trávového vzhledu, základem tedy budou Sagittaria subulata a S.platyphylla, které mám v prvním akváriu.
Ráda bych ovšem porost doplnila o Vallisnerii, konkrétní druh nemám zvolený, ale nejspíš V.spiralis var.spiralis.
Doporučili byste mi Vallisnerii jako vhodný druh do společnosti obou Sagitarií?
Jako druhou věc bych se ráda, jestli byste mi nedoporučili nějakou doplňující stonkovku pro toto akvárium. Mám větší zkušenosti jenom s Bacopou caroliniana a nejsem si zcela jistá, jestli ji chci ve velkém akváriu.
Starší reakce
Tady bude výběr záviset hlavně na tom, zda přidáváš CO2 nebo ne.
Začátečníkovi bych poradil pustit prozatím trávníček z hlavy.

0 01.09.2019 17:19 paví očko – začátečník prosí o radu
ahoj,můžete mi poradit nějaký trávníček nebo nějakou nízkou travinu do akvária co bude vypadat pěkně ( nemám substrát mám pouze křemičitý písek )
Starší reakce
Díky, ten echináč vypadá pěkně, marseilku jsem zvažoval, ale přeci jen jsem chtěl něco jiného než mám v druhém akva.
Jsou to rostliny, které se se svou náročností nemohou srovnávat. ( Alespoň podle mých zkušeností)

Měl jsem mini super red a vůbec se jí nedařilo, ale je fakt že má asi vyšší nároky.
Ahoj. Jelikož máím v akva ještě dost místa pro rostliny, přemýšlím co přidat. Vedle stromu (na levou stranu) bych chtěl něco středně vysokého, ideálně do červeného odstínu a ne extra náročného, tady jsem v koncích, nic mě nenapadá... Dále bych rád přidal něco do popředí mezi Liaeopsis, napadá mě třeba tenellus green, nebo nějaký eleocharis. Nebo něco podobného?
Do budoucna, ač se slzou v oku, zvažuji odstranění stromu, jednak kvůli snadnější údržbě akvária a také proto, že můj mech je chytač všeho špatného... Sinice byla v podstatě jen na něm a nyní je hlavní sředisko staghornu a cladophory. Taky je zvláštní, že to je v podstatě jediná rostlina v akva, která viditělně produkuje bublinky kyslíku a to v dost velké míře. Proto se mi do ostranění tolik nechce. Ten bych asi pozdějí nahradil nějakým echinodorem s malým vzrůstem. Díky za vaše reakce a ať to roste.

Starší reakce
Dát jí tam můžeš. Ale jestli tam bude prosperovat ti dopředu nikdo neřekne. Obvzlášť, když není o daném akvarku nic známo.

0 03.08.2019 19:10 micuda – vhodná rostlina
Ahoj mohu dát di akvária k bojovnici bety tuto rostlinu,Sagittaria platiphylla.ještě tam mám druh hydrophila polyserma a ludviga repens Díky
Starší reakce
Zdravim planuji zakladat nove akvarium 240l cca tak za 2 mesice chtel bych dopredu kobercovku nejake drobne listecky substrat bude platinum soil ma nekdo zkusenosti s kobercovkou ze semen?

Tady si nějaké vyber (koupit si je pak můžeš samozřejmě i někde jinde), podmínky splní prakticky kterákoli:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
S čím můžeš mít problém, to je velikost některých rostlin. Většina echinodorů časem vyroste natolik, že jim to tvé akvárium bude malé a budou z něj trčet ven. Vallisnerie sice nebudou trčet ven, ale zase budou mít ty své dlouhé čepele listů stočené přes půl nádrže a to pak už nevypadá hezky apod.
Ahoj zakládám akvárium - Juwel RIO 125 - 81X36X50. Počítám že teplotu budu mít 24C. Osvětlení: LED 2x14 W (1x14 W 1x14 W DAY & NATURE)
Plynný CO2 neplánuju, přihnojování plánuju:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
A uvažuji o: CO2 tabletách >
sera.cz/…
Vodu mam hodně tvrdou ale budu jí upravovat pomocí reverzní osmozy na hodnoty přátelské neonkám. Svítít plánuju 8h denně.
Chtěl bych poradit skladbu rostlin kterým výše zmíněné bude vyhovovat.
Starší reakce
Zkus ho krmit rybím masem a špenátovým protlakem 1:1 potom mě rostliny nežerou.

Jé děkuji ale jsem z Nymburka...Ancika neee to nedám prisavniky miluju

mám ještě tři Lka a tři sewelie.Děkuju za radu a budu sázet a buď se uklidní nebo budu obměňovat zdevastované....
0 29.06.2019 11:13 Hanka – Rostliny
Starší reakce
Díky za rady,
Nikdy jsem neřekl, že jde o mé první akvárium.
Vaše rady si nějak přeberu, ale na mém rozhodnotí to stejně nic nemění.
Díky za tipy ohledně kamenu (vapenec) a taky d použitím plovoucích rostlin v začátcích.

Dan: Je poučné si proklikat galerii té nádrže, od začátku, až do konce. Je tam vidět, kolik to bylo za dva roky práce, kolik rostlinných druhů se nechytlo nebo bylo vyhozeno, když bujelo, až moc. Ta nádrž stála autora spoustu času a peněz. Evidentně už od začátku měl dost zkušeností a přesto ta nádrž vypadala každý půlrok jinak. Projdi si to schválně po šesti měsících.
P.S. Taky to funguje na CO2, takže to jsou zase jiné penize.
Dane, viděl jsi tuhle nádrž? Nějaké další kytky to opravdu chce...nemusí být všude po celé nádrži.
rybicky.net/nadrze/26983
Každé akvárium potřebuje vývoj a vzhled po dvou letech bude pravděpodobně druhý až třetí vybalancovaný layout v pořadí. V čase, kdy už člověk ví, co má dělat, aby mu to nesežraly řasy.
Stále se málo mluví o tom, že lidé, kteří dělají aquascaping, tvoří jeden design 3 měsíce, pak si udělají fotku, zruší to a jdou dělat, většinou s těmi samými rostlinami, další design. Proto mají po pár letech dotyčné rostliny "osahané" a dají levou zadní to, na čem si začátečník pravou zadní rozmlátí hubu.


Sama mám na jednom kořenu kombinaci Anubias/Bolbitis a na druhém Anubias/Lomariopsis. Oboje vypadá hodně dobře a oboje je a bude na zařasení náchylné (je to vidět na první fotce, kde se Anubias tlačí do hodně osvětlené části akvária). I v dost zarostlé nádrži rychlerostoucími rostlinami je mám v těch nejtmavších částech nádrže, zastíněné další zelení. Tak jim je nejlíp.
Dan si nechá poradit a stonkovky i plovoučky použije.
Jo, v tomhle se naprosto shodneme
Po založení tam úmyslně dominovaly nenáročné, rychle rostoucí kytky a i tak byly ze začátku problémy s vláknitou řasou. Teprve po dlouhodobé stabilizaci nádrže jsem to začal postupně předělávat na mé milované kapradiny+mechy.
Taky si myslím, že jeho akvárium by bylo bez velkého objemu rostlinné hmoty na úvod postihnuto řasovou kalamitou. Dovolím si dát fotku tvého toho samého akva, jak ještě nedávno vypadalo
rybicky.net/fotogalerie.php…
Dan: Co je na fotce, kterou linkuju, je realistické dosáhnout. Všimni si, kolik má ZDRI rychlerostoucích rostlin ze dna (valisnerie, hygrophily).
Planorbella: Časem se rozpadnou a uvolní. Já se před focením dotkl jedné koule, abych ji posunul a z jedné jsem měl najednou dvě. Mám "řasokouli" asi 16 let a v některých akváriích je to jen zelená vrstva na dně.
Ty řasokoule by ale šly nalepit na kámen, jinak souhlasím. Já je pěstuju "emerzně". Proč v uvozovkách? Protože nevím, jestli se dá mluvit o řasokouli nalepené na větvičce v teráriu jako o emerzní.

Kombinaci Anubias+Bolbitis+Microsorium+Bucephalandra mám ve svém Obýváku. Jen je mám navázané/nalepene na kořenech, místo na kameni. Na čerstvé volné větvě budu shodou okolností o víkendu lepit větší množství dalších Bucků (dar přítelkyně Sivon...). Takže pak mohu vyfotit lepší detail této kombinace.
Jiří, mě Anubias bez problému roste i v akvárku bez hnojení ve velice čisté, měkké vodě, takže ten hnůj bych bral s rezervou...
Spíš je problém, že Danem požadované osazenstvo budu po založení nádrže nejspíš zasaženo masivní řasovou kalamitou, takže vrstva rychle rostoucích kytek na hladině, nebo dočasně v košíčcích je zde nutností. Hlavně tam ze začátku nedávej žádné hnojení, živiny ani zásobní substráty, výše uvedené kytky je fakt nepotřebují.

Vrať se na zem, prosím
Realistické použití řasokoulí vypadá takhle: foto. Řasokoule se nejlépe používají na dnu, protože se nepřichytí. Existuje podobná řasa, která se přichytí, ta by ti ale časem převálcovala všechno.
Bucephalandry jsou krásné, ale drahé a netuším, jestli vhodné na úvod akvária. Fakt drahé (asi 80 euro bys za ně určitě dal). Anubias taky není nejlevnější. Aby se jim dařilo, potřebují hodně živin (jeden akvarista/praktik doporučoval dát anubias do kýblu s koňskou mrvou na dně a vyhodit na slunce přes léto ven - tohle asi mít nebudeš).
Můj názor je, že si se svým snem rozbiješ hubu, ale zkus to, když po tom toužíš. Pak nezapomeň napsat, jak jsi dopadl

.
Přidat reakci
1 ...... 67 68
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 52821x