Výměna vody
Z okna bych hadici mohla taky vyhodit
Akvárko mám hned vedle, ale je bohužel níž než parapet.
Ta hadice z youtube není špatná. Není tak monstrózní, jak ty zahradní. Dala by se nějaká taková sehnat i závit na vodovodní baterii?
Já mám klamerku pro fotografy:
www.aliexpress.com/…
Odkalování a vypouštění: Jeden konec klamerkou přichytím do akvária. Druhý já vyhodím z okna na zahradu na trávu (ty ho asi budeš muset dát třeba do vany a nějak zajistit. Pak pomocí výstupu z filtru napustím hadici a jak už to jede samotížkou jemně odkalím. Pak klamerkou přichytím hadici k akváriu a jdu něco sledovat na počítač vedle akvária než se vypustí tolik vody kolik potřebuju.
Napuštění: Klamerkou přichytím konec hadice do akvária a druhý na sprchu. A pak v klidu v koupelně pustím vodu a jdu něco sledovat na počítač vedle akvária. A je napuštěno jen zajdu vypnout přívod vody, umístím pomocí klamerky konec hadice nad hladinu v akvárium a jdu do koupelny rozpojit hadici. Pak hadici motám od konce v akváriu, aby se vypustila.
Důležité je pořád být u akvária a sledovat co se děje. Jak člověk na chvilku někam odběhne, může se tam "zapomenout" a pak se vypustí celé akvárium nebo při napouštění přeteče.
ve me ta roztazitelna vubec nevzbuzuje duveru... ta kdyz ti bechne tak kybel bude jeste zlaty
Tak ta roztažitelna se mi zamlouvá
A na druhém konci co vedeš do akvárka je možno mít taky nějaký ventil? Než pustím v koupelně vodu a doběhnu z koupeny do obýváku, aby mi do akva netrýskala voda proudem.
Zahradní hadici máme na zahradě. Ta je tvrdá.
15m není tak moc, když si koupíš hadici třeba tuto
www.xdomacnost.cz/… , ta nezabere moc místa nebo klasickou třeba
www.decodoma.cz/… k tomu tu redukci co ti radil NHKG a máš klid a nemusíš pak vytírat rozlitou vodu
Koupelnu mám 15 metrů daleko.
Vykašlal bych se na čerpadlo a místo toho koupil hadici dlouhou tak, aby dosáhla do koupelny. Hadice se natáhne od akvária do sprchového koutu/vyny/záchodu a můžeš rovnou odkalovat a upouštět vodu bez nošení kýblů. Na napouštění se napojí buď místo sprchovací růžice, nebo na vodovodní baterii.
A ušetříš si práci s kyblíky skoro úplně. Já kyblíky používám jen na propláchnutí filtračních náplní.
EDIT: Sem pomalý. Používám normální zahradní hadice - hadici mám 20m. Mezikus na sprchu (vypuštěcí ventil) jsem koupil u Ptáčka.
EDIT2:
obchod.remont-cerpadla.cz/… nebo něco podobného koupíš v hobby marketech. Vodu můžeš vzít z libovolné vodovodní baterie v domě (třeba i z kuchyně/záchodu). Akorát do kuchyně asi nepůlde vypouštět akvárium, dřez bývá moc vysoko.
A jaké hadice se k tomu dají použít? Najdu někde nějaké schéma zapojení a použití?
a nebylo by lepší napouštět hadící přímo z baterie než tahat kbelíky???
Potřebovala bych doporučit nějaké vhodné čerpadlo, které by mi z kýble na zemi bylo schopno načerpat vodu do aqua. Zatím to řeším tak, že dám na parapet sedací kostku a na kostku kýbl a z něj vedu hadici samospádem do aqua. Ale měním 4 deseti litrové kýble, takže mě to už nebaví.
Z aqua vodu odčerpám při odkalování.
Maq napsal: Glutaraldehyd brutálně předávkovaný to jistě mohl způsobit, jak píše romant. Ale taková dávka by nejspíš zabila i rostliny, a o tom zmínku nevidím.
Ještě mě napadá jedna možnost, a to je náhlý vzestup pH při tak velké výměně vody. Otrava amoniakem. Údajný "divný zápach" a náhle zvýšená koncentrace NO2- by tomu mohly nasvědčovat.
No rostliny odešly a odcházejí teď.Ludwigie zašla všechna,anubiasům flekatí a chřadnou staré listy.Takže možná taky odejdou...
Starší reakce
Uvidíme co přinese čas...A jestli se tohle akvo ještě podaří zmátořit...
Hlavu vzhůru! Nebylo všechno jenom špatně. Zkus to znova a malinko líp.
Valisneria byla rozrostlà všude a rozpadala se...Proto její zbytky šly pryč
Možná jo.Nebo já nechat akvárko akvárkemm...
A to je přesně ono, lidi se ve své touze po dokonalosti zbavují funkčních věcí, tedy třeba té valisnerky, každá prosperující rostlina je pro akvo požehnáním.
pitris65 napsal:Stejně to chci celè trochu předělat když už nemám ryby...
Všechno zlé je k něčemu dobré.
Povídáme si o katastrofě, a během chvilky vyplynuly na povrch různé "drobnosti", které jí předcházely, a nejspíš k ní přispěly. Bordel pod filtrem, molitan zřejmě těžce zasviněný, dřevo jako hrom, rostliny se nedařily, puškvorec do toho... Máš vlastně ideální příležitost to celé pořádně promyslet, poštudovat, a začít výrazně líp! Synek zaslouží čokoládu...
Ok.Chtěl jsem něčím schovat tu velkou kostku..Byla tam i Valisneria var.nana,ale šlahouny byly před celé akvàrko..
Ten Acorus vyhoď.
Byla tam i Ludwigie hodně přerostlà.Po prořezání se jí už tak moc nedařilo.A z toho plevele jak řikáš se tam moc rostlin neudrželo...A měl jsem jich tam za ty roky hodně.Buď moc nešly,nebo se ztratily nebo uhnivaly nebo je ruzcupoval projev akva.Anubiasy jdou bezvadně.I ta Hnědovka...No možná že ten Acorus půjde....Stejně to chci celè trochu předělat když už nemám ryby...
Ano, i to zapadá do řetězu událostí.
Najdi si ho tady v atlase. On když je větší a odehnívá mu oddenek, dá se tam cítit čpavek.
Tobě tam vůbec převládají pomalu (ne)rostoucí rostliny, což není moc dobré. Rostliny zlepšují kvalitu vody v míře, v jaké rostou. Takže opovrhované "plevele" jsou pro zdraví akvária nejprospěšnější. Anubiasy rostou pomalu a Acorus pod vodu vůbec nepatří.
Jak dlouho tam máš ten Acorus?
S tou kostkou máš pravdu,bývá tam binec.Jednou cca za půl roku ji pořádně výletu.Tentokrát až tak špinavá nebyla.Ale lehce jsem ji propral...Sedí mi na písku pro svou velikost aby bylo potopené čerpadlo.Zkracovat ji nechci...
No prostě asi tím tekutÿm uhlíkem jsem zničil všechny ryby v akváriu.Ale kytky vypadají ok.Teda aspoň zatím.Vymenil jsem dnes vodu.Je lehce zakalená.Uvidím jestli si s tím kostka pořadí..Už nemám k zničení žàdné ryby..
A moc děkuji za postřehy a moje možné chyby.
Tak jestli ta voda opravdu tak "voněla" je to podle mých zkušeností(i čichových) jasný důkaz hnití a ten kořen se prostě nabízí jako první volba, poodkrýváš další možný zdroj, tedy pod tou kostkou ,jedna snad vychtávka, kostku nechávám na něčem posazenou, aby pod spodní hranou byla několikacentimetrová mezera a když to z technických důvodů není možné, pod kostkou odkaluji i tehdy, i když nikde jinde ne. Pod kořenem je dobré postupovat stejně, tedy v takto "velkým" akváriu rozhodně, velká nádrž si s tím snadněji poradí. Při příštím proprání kostky doporučuji to pořádný vymlácení, neb mám podezření že tvoje kostka je právě ten typ, který je plný černýho kafe a svojí funkci plní jenom na povrchu. Prostá výměna i tak velkého množství vody s obdobným parametrem vody akvarijní nemůže nadělat takovou paseku.
Anubiasy mám na kamenech a na kořenu.Ano,smrdělo to tak nějak.Ale voda byla měněna cca před 10 dny 1/3 vody.Molitan jen tak zlehka proprán od toho bince.A odkaleno hlavně pod nim-sila!.U kytek jen otrháno pár lístků Anubiasů a konce Hnědovky.Přidán Anubias v košíčku a zahrabán štěrkem.Nepřipadalo mi to moc brutální zákrok.Občas jsem to takhle podniknul...Je fakt že vody jsem vyměnil hodně.No v každým případě je to sice krutá zkušenost,ale o to líp se to bude pamatovat!Když už nemám ryby,půjdu do změny dna na tmavè(s ponecháním části starého)a začnu znova od začátku...Zajet pořádně akva a postupně nové osazenstvo.Zřejmě modré neonky dostanou přednost před Ohnivkama a nějaké malé panceřníčky.Snad tady nějaké seženu...Času dost.
Aha tak k tomu se jeste povedlo. Predavkovat. Tak tomu uz se rika smůla jak psal romant sled udalosti.kdy sance neco udělat už byla velmi malá.a výsledek znaš.
Na čem rostou ty anubiasy? Myslím si že na kořenech, zde bych možná hledal tu prvotní příčinu ohoho zápachu před výměnou vody. Jestli byl ten zápach podobný tomu jak smrdí stojatá voda v letním rybníku, potom by to do sebe i zapadalo, no a ten glutaněco to jenom dorazil. K tomu čištění filtru, ono je občas nutný tu kostku pořádně vymlátit, protože uvnitř se nachází blátíčko černý jak kafe, což je nefunkční odumřelý koktejl, filtr funguje jenom v několika cm na povrchu a když se do něj trošku více sáhne, je to v podstatě novej filtr, ale jeho regenerační schopnost je daleko rychlejší než když je úplně novej. Ta poučka o odkalování a čištění filtru zároveň se nemusí vždy dodržet, ale ten zásah nesmí být brutální, to prostříhání rostlin taky nepřispěje ke kvalitě prostředí, ale zase platí, že to samo o sobě nemusí nic znamenat, ovšem když nastane řetěz událostí, jako ve tvém případě, už to svojí roli sehraje. Ta sůl byla správně, o účincích při narušené nitrifikaci(při přítomnosti živočichů) je toho zde popsáno vcelku hodně, ale zásah byla tak razantní, že to nepomohlo.
Ještě můžeš být rád, že neublížil sobě. Jenom polít se tím sajrajtem může špatně skončit.
Vyplývá z toho varování pro nás všechny - tekutý uhlík, a vůbec všechny přípravky držet z dosahu dětí...
... a všech dalších osob, které by mohlo napadnout pomoct...
Zápach byl před výměnou...A teď zakalení zřejmě od mrtvých živočichů.Voda vyměněna a ještě vyloveny neživé 2 malé neonky a taky ancik co nebyl vidět víc jak půl roku..První obyvatel akvária vůbec....
Jinak ta katastrofa tím nalitim tekutého uhlíku..Malý syn chtěl tátovi pomoct ale rybám moc nepomohl..Ani jsem mu za snahu nevypadal,jen že se tam nic nedává,jedině se mnou...
Po 3.5 letech provozu bys mohl vědět ze velkými zásahy do akva se muze voda rychle zmenit v jedovatou sr..ku.tvuj popis tomu skvěle nasvědčuje hrabání ve dne vyčištění filtru a vymena vody =vse najednou = no2 na ntou.
but se hrab jen ve dně a vymena vody. částeji za sebou ob den (denně) podle velikosti zasahu do dna ale ten filtr nech na později.i kdyz filtr vymachas v akva vodě bakterie jsou v nem na polovine a trva než se zregeneruji.a zacnou plnit svou funkci.na 100% pokud si ho vyplách jinak tak tam zadny nebyli a osazenstvo sis otrávil no2. Ale to už tu bylo receno mnohokrát.
Glutaraldehyd brutálně předávkovaný to jistě mohl způsobit, jak píše romant. Ale taková dávka by nejspíš zabila i rostliny, a o tom zmínku nevidím.
Ještě mě napadá jedna možnost, a to je náhlý vzestup pH při tak velké výměně vody. Otrava amoniakem. Údajný "divný zápach" a náhle zvýšená koncentrace NO2- by tomu mohly nasvědčovat.
Ahoj všem!Poraďte mi prosím někdo!Akvárko mám asi 3,5roku.Bylo zaběhnuté,funkční,snad i v pohodě,ale:
Vyměnil jsem odpoledne cca 75 procent vody,odkaleno,lehce protrháno...Vyprána biokostka.Voda nějak podezřele páchla.Přidán štěrk Black onyx 2-4 mm.
Po odpolední výměně vody uhynuli večer už 3 Ohnivky a jednu nemůžu najít.Dàle vylovena jedna neonka a 2 jsou nezvěstné.Taky jednu lorikàrii nevidím...Co se to děje????Filtr jede normálně a byl vyprán ve vodě z akvária...Přidána jen lžička soli na víc jak 3 kýble vody.Ostatně jako vždy při výměně.V vyměnil jsem ještě víc jak kýbl vody,ale do noci by!o po všech rybkách z akvàrka.Ráno jsem ještě vylovil 2krevetky japonské a přesídlil do druhého akvàrka.Změřil No2 a stupnice mi nestačila kolik ho tam bylo...O den později voda silně zakalenà apiskořky se snažily opustit akvárko.Musim vodu vyměnit.Možnà jsem nevytáhl všechny uhynulé živočichy..
Netušíte prosím někdo co se mohlo stát???Nerad bych tu chybu v budoucnu opakoval...
Starší reakce
Ale no tak to snad ani nejsou akvária.
To jsou skleněné nádoby se štěrkem, plastem a vodou...
Spíš bych to realizoval obden v polovičním objemu oněch nádržek, ale když tam budou živý rostliny a ta voda bude mít odpovídající teplotu, tedy ne nižší než 26st. bude to pro kondici ryb tím lepším řešením.
0 17.11.2016 16:04 Dena – Výměna vody ve dvou menších akváriích s Bettami
Zdravím a žádám o radu, zda lze vyměnit komplet celou vodu v menších akváriích vždy s jednou Bettou a zřejmě pqncéřníčkem a dvěma šnečky. Mám připravenou odstátou vodu, vodu z reverzní osmózy a kondicionér, po vyčištění nádrží. Viz přiložené foto. Díky za Váš čas a pomoc, aby rybky bylyfit jako doposud.
Starší reakce
tonof napsal: stále sa mi deformujú mladé listy.Nemôžem prísť na príčinu...Diagnostikovat přesnou příčinu problému pouze na základě vizuálních příznaků bývá velmi obtížné. A dělat to systémem "pokus-omyl" také nemusí být příliš užitečné, protože málokdo používá správné (vědecké) postupy, takže i když se mu někdy může podařit příčinu problému odstranit, často si nemůže být jistý tím, co přesně za tím bylo. Můžeme zvýšit dávku živin a myslet si, že problém byl v nedostatku nějaké živiny. Ve skutečnosti se ale klidně může stát, že zvýšením dávky některé živiny se odblokoval přísun jiné živiny, nebo se urychlily některé reakce, některé živiny se vysrážely atd. Možností je nepřeberné množství. Akvárium je svým způsobem velmi složitý systém a my máme pod kontrolou jen nepatrné množství proměnných.
Vďaka za reakciu
,stále sa mi deformujú mladé listy.Nemôžem prísť na príčinu, preto sa chytám každej slamky. Skúšam mierne odchylky od tvojich odporúčaných hodnôt hnojenia. Myslíš že môže byť v zdrojovej vode nejaké nevhodné látky ak sa mi v 15 l akva vytierajú kardinálky ktoré v pohode rastú aj na suchom krmive.
Snad nevadí, když zareaguju, i když nejsem Václav.
Myslím si, že níže uvedené hodnoty Ca a Mg by neměly působit žádné problémy. Hořčík bych se snažil držet spíše na 10 mg/l, ale jinak by podle mých zkušeností měly být tyto koncentrace vápníku a hořčíku pro rostliny dostatečné.
Václave,moja zdrojová voda má Ca:30-40mg/L, Mg:5-10mg/L, vodivosť 20-30mS/m, Ca+Mg:1-1,4mmol/L. Môže táto mäkká voda spôsobovať deformáciu nových listov.
Dnes (6. den po napuštění a osázení akvária) ph mezi 6,5 - 7, KH 4, NO2 0,15 . Ampulárie a 2 krunýřovci vypadají OK. Poradíte co dál? Děkuji.
Děkuji za info, vložila jsem fotku sem do vlákna.....
Přidat reakci
1 ...... [8] ...... 41
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41597x