Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna vody

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 21 Přejít na další stránku   1  
Výměna vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 21:53 R Muž romant [27982] Re: Urtman
Však ju. ;-) Já reagoval na tu Tvoji obavu o rozhozený rovnováze a potřebě použít třeba Nitrivec. Nitrifikační bakterie žijí všude možně jen ne ve vodě(naprosto minimum), takže pokud se společně s tou výměnou poloviny vody nerozreje dno jak vod divočáků a nepropere filtr aby svítil čistotou, tak je to opatření nepotřebné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 21:50 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Urtman
většinou tak půlku, občas o něco víc. ono to taky občas není každej týden, ale někdy po dvou týdnech a to pak de o něco víc.
jinak toho chlóru se tam fakt už tolik nedává a z té hadice jde hodně silnej proud, který většinu vytlačí. bakterie jsou naprosto v klidu a pokud teda zrovna nějaké dostanou nějakou tu dávku, tak je to jen část, protože mám dva filtry a každý z nich je na jiné straně akvária. ale o nějaké plyny z čerstvé vody se fakt nestrachuju
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 21:48 JoKa Re: romant
No... Nechci říct, že nesouhlasím, spíš uvedu svůj příklad...
Chystal jsem akviško pro včera zmiňované čtverzubce. Jak je známo, jsou to prasátka... Neloupnul jsem je tam samozřejmě hned. Po důkladném záběhu jsem tam dal oka, které, jak je také známo, jsou původně také brakici a začal pomaličku prosolovat vodu... Vše ok, vše fungovalo (salinita a s tím spojená tvrdost byla ještě na pohodu, tak fungovali i rostliny)... Načež jsem přidal dva čtverzubáky. Krmení masitou stravou (filé, patentky a šneci) způsobilo rapidní pokles kvality vody (začla se objevovat řasa a voda dostávala jakousi patinu a lehce zapáchala). Tak jsem přistoupil k obdenní výměně poloviny vody... Po dvou týdnech se kvalita vody vrátila a já měl radost, čtverzubci krásně prospívali. Proto jsem s výměnami nepolevil a po dalších 14i dnech jsem s každou další výměnou sledoval bílý zákal, nápadně podobný novému akva, který do dalšího dne vždycky zmizel... Tak jsem se vrátil ke rutinní výměně, jednou týdně třetinu a hle, bylo po zákalu.
Požil bych slova klasika: co je moc, to je moc, celá koza pod pokličkou, to je vo nemoc...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 21:42 RAP Re: ludvik
..prostě měly nějakou genetickou vadu, nebo byly špatně rozkrmené, nebo blbě importované, kdo ví
A nemohly být už staré?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 21:38 Muž ludvik [1082] Re: romant
Také mě to napadlo, pořídit plechový. Akorát by to chtělo z nerezu :-) Spíš se na to vykašlu a budu to měnit napřímo. Ono to je stejně pohodlnější, stejně to musím napouštět pomalounku (jinak bych měl ADU všude, jen ne na dně), takže to snad vadit nebude stejně jako ve velkém. A borarasky jsem už obrečel.

Ono je klidně možné, že prostě měly nějakou genetickou vadu, nebo byly špatně rozkrmené, nebo blbě importované, kdo ví. A to, že to přestalo může znamenat, že se mi to přírodním výběrem srovnalo ... a je to nakonec jen náhoda. Ale kýblu už věřit nebudu.

Samozřejmě, že ho mám jenom pro akvárium. On by byl teoreticky v pohodě možná i ten druhý co mám na uklízení ... žiju sám, takže on se s chemií moc nesetká :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 21:36 R Muž romant [27982] Re: Urtman
Výměna vody má s bakteriema, tedy myšleno nitrifikačníma pramálo společného. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 21:34 JoKa Re: Ičin
A to měníš tedy víc než půlku vody a to každý týden? Používáš nějaký nitrivec, nebo tak něco?? Bál bych se, že se mi vše v akva rozhází a budu mít skoro nové, nezajeté akvo...
Jestli tomu tak není, v tom případě mají bakterie v tvém akva můj obdiv...
Respekt... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 21:30 R Muž romant [27982] Re: ludvik
Jestli používáš plastovej kýbl, tak zkus klasickej plechovej. Taky jsem pozoroval že z plastu bylo bublin daleko více než z plechu, tedy po tom odstátí, vytemperování. To že Tvoje nádoba něco přidává, to posoudit nedokážu a ani vyloučit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 21:29 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Urtman
šak píšu že k VÝVODU ;) nasávání je na druhé straně. jinak to akvárium má tak kubík vody a jsou v něm háhlivky na Nka, proto ta velká výměna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 21:29 JoKa Re: ludvik
Tři možnosti. Kýbl, který na to používáš, je buď z nahouby materiálu, nebo ho nepoužíváš jenom na to, ale i na jiné věci, čemuž ve tvém případě nevěřím.
Druhá možnost je to uhlí.
No a konečně třetí, jsi ta vyjímka, která potvrzuje pravidlo... ;-)
Tohle by mohl být kvalitní materiál pro Horáce a nějaké nové akvapravidlo... :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 21:18 Muž ludvik [1082] Re: romant
A teď mi tedy někdo vysvětlete jednu věc - do velkého dávám vodu hadicí, rovnou z vodovodu. Docela proudem (ale bez čeření, ono mi pak děsně létají salvinie a cáká na zářivky). Bublinky skoro žádné. Do malého jsem si nechával poctivě odstát přes noc (cca 18 hodin) vodu v kýblu. Bublinek jak v sodovce ...

A jen tak trochu mimochodem, umírají mi borarasky. Každý den jedna, pokud byl den klid, tak ten následující byly mrtvé dvě. Krevetky přitom v pohodě, ty borarasky vlastně taky, nic jim na pohled ani podle chování není. Naposledy mi jich umřelo šest naráz. Tak jsem se naštval, vodu vyměnil místo z kýblu normálně hadicí z vodovodu a preventivně nasadil aktivní uhlí do filtru. Od té doby všechny žijí. Pokud se to za několik dnů tato teorie potvrdí - tak není kýbl jako kýbl a něco se z něj do vody uvolňuje. Jinak si to zatím vysvětlit nedokážu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 21:10 JoKa Re: Ičin
Tak zrovna na filtr bych to nepral, to mi připadá jako to nejméně vhodné místo... Ale proti gustu žádný dišputát... V tomto případě bych to spíš dal jakoby po směru toho proudění, aby se to míchalo...
A jak velké akva máš, že měníš 700 litrů? 3 kubíky?
Neber to jako že rýpu, spíš mě to zajímá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 21:06 R Muž romant [27982] Re: RAP
Ano, ta formulace není zrovna vhodná, docela dobře na to sedí poučka, že všeho moc škodí. Díky za připomínku do diskuse. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   21.11.2013 21:01 RAP Re: romant
..tak to co vidíš je uvolňování jakoby toho tlaku a je to naprosto neškodný jev
Romane opatrně, pokud je těch bublin moc, může to ryby zabít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 20:09 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
já to pouštím z přívodu pro pračku, v které je docela slušný tlak, takže v akváriu to dělá pořádný proud, který ještě směřuji k vývodu z filtru, takže o nějaký chlór nemám strach. mě by spíš mohla trápit teplota, protože je ledová. ale nechte někde temperovat 500-700 litrů vody :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 20:03 JoKa Re: vaaclav
To je tak nějak v podstatě hodně zjednodušeně řečeno to, co jsem tím chtěl říct. Odstátá, vytemperovaná voda je podle mě best a to mi kdokoli, kdo odchoval víc, než paví oka, potvrdí... Prostě voda rovnou z hadice, bez sprchy, promíchání, vodopádu (prostě nějaké mechanické operace) je špatně. Voda rovnou z hadice se sprchou, nebo... je pro mě přijatelné řešení. Sice to můj názor nezmění, budu to dělat pořád stejně, ale jsem ochoten uznat, že tak to taky jde...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   21.11.2013 19:43 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Urtman
Bublinky lze vcelku podle mého pozorování dost omezit, nesmí se pouštět voda rovnou hadicí to je akvárium potom samá bublina. Po odkalení nechám na hadici odkalovací zvon který je částečně nad vodou, když potom pustím vodu je zvon asi z jedné třetiny naplněný vzduchem a voda se v něm točí a podstatně méně bublin z něho vychází a není to už taková mlha ale podstatně větší bubliny které jdou k hladině. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 19:22 R Muž romant [27982] Re: Urtman
Přelejvání, taky možnost, ono jde hlavně o to promíchání, neb jak známo, chlór je vcelku silně těkavá látka a rychle z vody uniká, takže klidně natočenej kýbl promíchat třeba i rukou a je po ptákách, tedy pokud není, natočenej pře tu sprchu, to už neřeším vůbec nijak a jde to rovnou do nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.11.2013 19:20 Muž acik [416] Re: Designer
jo jo Roman a sprcha to jde dohromady,já už sprše říkam Roman :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 19:18 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Urtman
No ja od Romana casto ctu o sprse, a taky to tak delam, verim ze je to ucinnejsi nez prelivani kyblu ;-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 19:15 Muž acik [416] Re: patamatix
neboj je to v cajku ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 19:15 Muž patamatix [408]
Dobrý fígl,musím koupit hadici ;-),třeba nebudu mít vodu po cestě z obýváku až na záchod :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 19:13 JoKa – Odstávání vody
Po přečtení cítím, že je zapotřebí názor protistrany, ale jak tak koukám, asi budu v menšině... Navíc Roman na to určitě čeká. ;-) Do menších akva (kde je to reálné) nechávám vodu odstát (netvrdím, že 24h, to bych měl byt zaskládaný barelama vody, ale ty dvě hoďky tomu dám vždy). Ve větším, kde měním pravidelně 100 a více litrů tu vodu minimálně 3x přeleju z kýble do kýble, čímž vyprchá tak 80% chlóru a většina ostatních plynů (všimli jste si někdy těch bublinek v čerstvě napuštěném kýbli? to je přesně ono). Voda rovnou z řádu mi připadá "překysličená", plná plynů a nejen chlóru. Nemám na to důkaz, protože to dělám pořád stejně a znám i spoustu lidí, co to prostě neřeší (například můj tchán, pan akvarista). Asi je to věc dnes už názoru. Jak Roman podotkl, dnes už jsou podmínky jiné, ale i těm hloupým pokojovým květinám (většina z nich je méně náročná, než mé ryby) se nechává voda odstát...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 18:53 Muž patamatix [408]
Tak asi koupím hadici a zkusím to. Zatím jsem nenarazil na nikoho kdo by s tím měl problémy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.11.2013 18:47 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostliny
Ještě za komančů se tvrdilo že nejlepší voda je v neděli protože velké fabriky stály a voda byla nejlépe upravená. Tak to dělám dodnes. I když bylo dříve používáno daleko více chlóru a hlavně třeba o povodních to bylo z vody opravdu cítit, nikdy jsem s tím v akváriu neměl problém. Ono to ani moc nejde nechat odstát 100 litrů vody. Měním asi 1/3 a vždy vodou podstatně studenější takže klesne celková teplota asi o 2 stupně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 18:41 Muž patamatix [408]
Tak já bych tam taky radši nic nedával atˇ už z finančních důvodů,tak hlavně abych to mohl pouštět přímo z vodovodu přes hadici. Nebaví mě se pořád tahat z kýblem. Akorát nevím zda to něčemu nevadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 18:36 Muž acik [416] Re: patamatix
myslím že stačí normalní čistou vodičku,něž rvát něco do akva,ale asi tomu nerozumím,bez toho "sava" či co mi to příjde více fajne :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 18:31 Muž patamatix [408]
No chtěl bych napouštět přímo z vodovodu,ale to pak těžko budu dávkovat Aqua save. Akorát ty známé metody neznám stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 18:28 R Muž romant [27982] Re: patamatix
Tak z toho co zde zaznělo, tak jako berličku pro klid duše i snad ano, ale jinak metody jak se s tím vypořádat jsou dostatečně známý, tak aby toto nutný nebylo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 18:25 Muž patamatix [408]
Malinko se přidám-má tedy cenu přidávat do vody Aqua save,vodu mám z řádu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 17:58 R Muž romant [27982] Re: Celiny
V dnešní době, je chlorování vody již překonáno a provádí se toto v omezeném množství, ale samozřejmě že případy, kdy se toho hojně využívá nelze nenajít a k tomuto účelu, jako takovej sichr, může sloužit natočení vody přes sprchu, ovšem toto v případě hadicovýho transportu využít nelze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 17:56 Muž acik [416] Re: Ičin
přesně tak,peru to taky přímo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 17:42 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Nevím jak máme chlorovanou vodu, ale peru to tam přímo z řádu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 17:41 Muž Celiny [293] - RostlinyRe: amrtin
Dekuji panove, presne tohle jsem chtel slyset:) Jen by me zajimalo jak to delaji akvariste s objemem 300+ v oblasti s vysoce chlorovanou vodou (např. Frydek), nedej boze, ze bydli v byte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 15:46 amrtin Re: Celiny
Přesně jak píše Roman,ty bublinky to je prostě vzduch co se načeřil čerpáním,takže se ničeho neboj.A odstávat se voda z vodovodu nechává kvůli chlóru,což je u tebe passé ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 14:19 R Muž romant [27982] Re: Celiny
Ty bublikny jsou vidět proto, že jak byla ta vody ze studně pod tlakem načerpána, tak to co vidíš je uvolňování jakoby toho tlaku a je to naprosto neškodný jev. Měň stejně jako doposud. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 13:45 Muž Celiny [293] - Rostliny
Zdravim pratele, zajima me tema napousteni vody primo z kohoutku, sice se to tu tak nejak resi, ale nedocetl jsem se nejakeho kloudneho zaveru. Jde mi o tohle, mame doma vlastni artezsky vrt, tzn. voda je bez chloru a neni ani jinak chemicky upravovana. Vodu menim primo z kohoutku, vzdy si odpustim vodu, zmerim jeji teplotu a jakmile odpovida vode v akvariu, tak natahnu hadici. Po naplneni jsou v akvariu bublinky. A proto se ptam, je ta voda pouze velmi prokyslicena, nebo muze obsahovat i jine plyny, ktere skodi obyvatelstvu akvaria? Pro predstavu, menim 1x tydne 50 % vody v obou akvariich, tzn. cca 100l vody (nemam ani poradne prostor pro odstati), voda by mela mit paramatry kojenecke vody (nekde bych snad nasel i rozbory), diky za namety a cenne rady:)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2013 23:08 Drtikol Re: Dejmon
tak já to příště až budu měnit vodu natočím.... a švihnu to sem....
Jinými slovy natočím video děravýho kyblíku ze kterýho kape voda.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2013 20:33 Muž Dejmon [64] Re: acik
Fotka nestačí, chtělo by to video ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2013 20:29 Muž acik [416] Re: Drtikol
klidně by jsi mohl udělat i fotku pro zajimavost,páč bych to chtěl i vidět a možná nebudu sám

edit: tak už nejsem sám :)
Drtikol napsal: vyrobil jsem si takové udělátko které postavím na akvárium... v podstatě jde o dva kyblíky s malikatýma dírkama ve dně... no a vždycky když jim měním vodu nebo odkaluju tak jen naplním ty kýbly a voda jim tam jakoby prší... déšť trvá zhruba 3 a půl hodiny a rybky jsou z toho nadšené...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2013 20:28 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: Drtikol
asi se nechám inspirovat, v tomhle se musí dobře spinkat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.09.2013 20:22 R Muž romant [27982] Re: Drtikol
Relaxačnímu hračičkářství se v akvaristice meze nekladou. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2013 20:20 Muž acik [416] Re: Drtikol
ja to tam peru z hadice a ryby jsou taky spokojene ,vodu davam po skle, 150L mi trva par minut :)
Drtikol napsal: vyrobil jsem si takové udělátko které postavím na akvárium... v podstatě jde o dva kyblíky s malikatýma dírkama ve dně... no a vždycky když jim měním vodu nebo odkaluju tak jen naplním ty kýbly a voda jim tam jakoby prší... déšť trvá zhruba 3 a půl hodiny a rybky jsou z toho nadšené...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.09.2013 20:17 Drtikol – Výměna vody ala déšť
vyrobil jsem si takové udělátko které postavím na akvárium... v podstatě jde o dva kyblíky s malikatýma dírkama ve dně... no a vždycky když jim měním vodu nebo odkaluju tak jen naplním ty kýbly a voda jim tam jakoby prší... déšť trvá zhruba 3 a půl hodiny a rybky jsou z toho nadšené...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2013 13:06 Opak
O.K. dík za odpovědi X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2013 11:51 Muž Dejmon [64] Re: Opak
Určitě, již jsem to zkoušel, převýšení jsem měl 0,9 metrů a šlo to o něco pomaleji než při 0,5 metrů. Čím větší převýšení, tím vyšší tlak. AT zvládne snad 1,2 metrů, ale to jsem nezkoušel. A nezapomeň mít AT neustále ponořené ve vodě, nesmí běžet mimo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2013 21:24 R Muž romant [27982] Re: Opak
Bude to chtít vyzkoušet, ale mělo by to jít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2013 21:05 Opak
Zdravím, dá se použít k vyměně vody třeba atman at200? Mám akva 180l. Zvládne to načěrpat vodu do akva ze soudku?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 16:15 amrtin
Cituji z www.enviweb.cz/… "Na zalévání květin nechat vodu odstát minimálně 24 hodin, aby chlor vyprchal."Takže i když většina vyprchá do cca dvou hodin,úplně až za 24.Ale to nás trápit nemusí,v pitné tolik chloru neni(alespoň v té pražské).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 16:02 R Muž romant [27982] Re: Tomiino
To každopádně, i polovina. X-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [21] ...... 40 41

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41240x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/274-vymena-vody?od=1001