Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna vody

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
Výměna vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2015 16:02 Muž odikcz [114]
Takže je klidně možné, že u nepřerybněné a rostlinami dobře osázené nádrže s kvalitním filtrem už třeba není po nějaké době zapotřebí měnit vodu (= stačí dolévat vodu odpařenou) ... ale nikdo to nezkusil, protože je snažší vodu měnit, než to nějak složitě zkoumat nebo riskovat ... tak to je teda dobré plýtvání pitné vody (na celém světě) :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 15   25.06.2015 11:52 Marcel G Re: Deepinpeat
Čím hlouběji se začne člověk nořit do tajů akvaristiky, tím složitější vazby a interakce začne objevovat. V jednu chvíli pak začne litovat, proč se kdysi nedokázal spokojit s nějakým povrchním konstatováním typu "znečištění vody způsobuje hromadění toxických látek" apod. Tahle zákonitost platí snad ve všech oblastech - od vody, přes živiny a světlo, až po řasy, rostliny a ryby. Podle toho se pak také pozná, jak na tom ten který akvarista vlastně je. Ten, co vidí všechno černobíle a na všechno zná odpověď (ruducha = málo CO2, zelená přisedlá řasa = málo PO4 apod.), klouže zatím po povrchu. A ten, co vidí souvislosti, se do podobných diskuzí většinou nezapojuje, protože si moc dobře uvědomuje, jak je situace složitá a nalezení řešení často nad naše síly a vědomosti.

PS: V těch skriptech jsem našel informaci, že v 1 mL vody z řeky může být 1-10 miliónů bakterií. To jen pro představu, do čeho se tady pouštíme. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   25.06.2015 10:57 Deepinpeat Re: odikcz
Problém je, že to nejmenované cosi, může být pokaždé jiné. Moc bych doporučil uchopit nějakou učebnici hydrochemie nebo skripta typu Mikrobiální ekologie vody (Věra Straškrabová a kol.) nebo něco podobného a udělat si alespoň představu o nějaké části toho komplexu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2015 09:54 Muž odikcz [114]
Zas to tu malinko oživím, jestli se třeba neobjeví někdo, kdo by věděl, jak měřit to nejmenované "cosi", co se hromadí v akváriu (= kvůli čemu je nutná výměna vody).

Marcel G psal o měření redoxu, ale když jsem to hodil do Google, tak takový přístroje stojí 5000Kč a to je dost (kvůli experimentu).

Pokud ale nezjistím co a jak nějak rozumně v domácích podmínkách měřit, tak nemá cenu se pouštět do "kořenové čističky", protože nemám jak zjistit, jestli si povede líp než filtr v mém akváriu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2015 15:21 Muž Horác [3942] Re: Beda81
Tohle mě taky zaujalo :o) ... nedávno jsem to dával do "zajímavých akvaristických odkazů" ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.06.2015 14:59 Beda81 Re: odikcz
Dobry den posilam odkaz

video.aktualne.cz/…

treba to bude nekdy soucasti filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.06.2015 12:56 Muž Horác [3942] Re: ludvik
ludvik napsal: Já o pitné vodě nepsal naprosto nic :-)Aha. Ty nepoužíváš do akvárka pitnou vodu? Taky sorry ... s tím jsem nepočítal. Ale to jsi asi (dost velká) vyjímka. My ostatní používáme čistou, hygienicky nezávadnou a tedy pitnou vodu. A té je málo. A bude jí ještě mnohem míň. Takže bude mnohem dražší. (Dokonce i tady ve střední Evropě). To je celkem jednoduchá myšlenková konstrukce. Nečekal jsem, že s tím bude nějaký problém.

ludvik napsal: ... A do vesmíru se v nejbližších pár miliardách let také nejspíš neodfoukne ...Tak na tuhle trapnost nevím, jestli mám reagovat ... docházej argumenty? Já tu přece nepsal nic o zmizení vody někam do vesmíru, ale o tom, že je čím dál tím víc znečištěnější a že je čím dál obtížnější z ní získat pitnou vodu ... a že bude hůř ... Až nebude co pít, tak bude akvárko celkem přepychová záležitost ... a nebo se to rovnou zakáže. A ta doba prý není zas tak daleko, jak si většina lidí myslí ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2015 11:10 Muž ludvik [1082] Re: Horác
Já o pitné vodě nepsal naprosto nic :-)

Ale lze to říci i jinak. Cena jakéhokoliv statku není "náklady plus přiměřený zisk", ale definice "vzácnosti". Tedy dokud toho "bude dost", bude cena taková, jaká je a tedy zanedbatelná ... Sice je vodovod přirozený monopol, ale platí to také.

Kromě toho si za tím stojím. Nezmizí. O lokální nedostupnosti jsem také nic nepsal. A do vesmíru se v nejbližších pár miliardách let také nejspíš neodfoukne ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   15.06.2015 10:49 Muž Horác [3942] Re: ludvik
ludvik napsal: Výměna vody není neekologická. Ta voda nezmizí. Vrátí se do přírody. Sorry, ale tahle hláška mi připadá jak z jiného světa. Nalejme si čistého vína (resp. vody :o) ... Z ekologického hlediska není totiž akvaristika nic jiného než plýtvání pitnou vodou. Sladké vody je málo a pitné ještě míň ... a její získávání je stále obtížnější a dražší (znečištěné povrchové zdroje, vyčerpané podzemní zásoby, klimatické změny atd.) ... Mimochodem, prognózy se shodují v tom, že většina válečných konfliktů ve 21.století nebude kvůli územní rozpínavosti nebo kvůli náboženství ... svět čekají války o vodu. (A my tady blbneme s EI :o) ... (To jen aby tady těch off-topic příspěvků nebylo málo :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   15.06.2015 09:42 Marcel G Re: odikcz
Přiznám se, že diskuzi jsem nečetl, ale zkusím zareagovat alespoň na poslední příspěvek.
Udržet vodu v akváriu dlouhodobě v dobré kvalitě pro život rostlin i živočichů je podle mě docela velká výzva, a pokud si dá někdo tu práci to zkusit a třeba i nějak zdokumentovat, moc rád se z toho poučím. Podle mě (jak píše Dušan/zervan) by tam určitě neměl být problém s dusíkatými látkami typu NH3/NH4 ani NO2 ... alespoň pokud tam bude alespoň nějaký menší filtr (ten se o tyhle toxické látky postará). Velkou roli v míře "znečištění" vody bude určitě hrát počet živočichů a tedy i množství organických zplodin, které budou v akváriu vznikat. S tím podle mě souvisí i hlavní problém "staré" vody. Nikdo z akvaristů totiž asi neví, co přesně naše akvarijní voda vlastně obsahuje. Víme, že obsahuje nějaké živiny, které nás zajímají z hlediska výživy rostlin, ale to jsou všechno látky vesměs netoxické (snad jen kromě těžkých kovů). Laboratorní rozbory se také zaměřují spíše na "obvyklé" typy znečištění a neřeší různé organické sloučeniny, které by mohly v akváriu vznikat. Podle mě bude tedy hlavním zdrojem znečištění (a tedy tím hlavním, co "kazí" kvalitu vody) produkty látkové výměny a rozkladu organických látek - a to nejen ty dosud nerozpuštěné, ale možná hlavně ty již rozpuštěné. To jsou redukční činidla. Tohle je podle mě jedna miska vah, a tou druhou jsou podle mě látky přesně opačné, oxidační činidla. Ukazatel těchto látek je pak tzv. redox. Při degradaci vody redox klesá, při její oxidaci zase stoupá. V určitém rozmezí hodnot redoxu se bude všemu (relativně) dařit. Jakmile se ale misky vah převáží moc na jednu nebo druhou stranu, začne systém vykazovat nejrůznější problémy. V rostlinných akváriích nebývá obvykle problém s nízkým redoxem, ale spíše vysokým (v důsledku vysoké produkce kyslíku rostlinami) ... obzvláště, pokud je v akváriu jen malé množství ryb. V akváriích zaměřených spíše na chov ryb bývá zase problém opačný a redox tam obvykle postupem času klesá. Zajímavé je, že redox se málokdy podaří udržet v akváriích po delší dobu na stejných hodnotách. V praxi to bývá tak, že redox buď soustavně klesá nebo naopak stoupá. Výměnou vody se redox vlastně "resetuje" a vrací se do nějakých příhodných mezí (odkud se pak opět začne postupem času odchylovat). Když by se v hustě osázeném rostlinném akváriu neměnila několik týdnů voda, redox by mohl vystoupat až nad +500 mV, což už je silně oxidační (nebo spíše dezinfekční) prostředí. Nejprve to asi odnesou různé bakterie, pak bezobratlí a nakonec ryby. Rostliny toho v tomto ohledu snesou obvykle více než živočichové, ale při redoxu +550 mV už mi začal odumírat i jinak velmi odolný Anubias. Dalo by se v podstatě říct, že se vám akvárko promění v dezinfekční roztok Sava (se všemi negativními následky pro život). Naopak při nízkém redoxu (pod +100 až +200 mV) může zase vznikat prostředí příhodné pro růst řas a sinic (nízký redox bývá obvykle spojen s vyšším obsahem rozpuštěných organických látek ve vodě, z čehož řasy obvykle profitují). Udržet rozumný redox bez výměn vody je podle mě dost složitý úkol. Určitě bych doporučoval vyrobit si kvalitní filtr v podobě nějakého dalšího akvárka, ve kterém by vodu "čistily" rostiny nebo řasy. Prostě nahoře výstavní akvárko a dole třeba 2-3x tak velké filtrační akvárko plné nenáročných rostlin nebo řas => biologická filtrace (ta bude podle mě účinnější než klasické filtry, protože rostliny jakožto živé organismy dokáží z vody odstranit možná většinu škodlivých látek a přispívat k okysličení). Muselo by se to ale asi zkusmo vychytat, aby byly obě rovnice (produkce organických látkek vs. kyslíku) v rovnováze.

PS: Bez výměn vody se bude naše akvárko podobat spíše nějakému rybníku. Jenže i rybníky mívají nějaký přítok a odtok (i když minimální), a navíc venku celkem často prší, jsou bouřky, bývá tam silný vítr apod. I přesto se ale v létě voda ve spoustě rybnících "kazí". Takže ani v přírodě asi nenajdeme příliš mnoho inspirace. :-O
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   15.06.2015 09:09 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: odikcz
Myslím si, že dosiahnuť udržateľný stav (i keď možno nie ideálny) by bez výmeny vody možné mohlo byť, hlavne v "low-tech" podmienkach. Asi ťažšie to bude ešte aj bez hnojenia spojeného s meraniami. Zrejme sa totiž krmivo pridávať bude, takže nejaké živiny sa pridajú, ale asi sa budú aj vyťahovať prerastené rastliny, staré listy a podobne, teda živiny odoberať. Problém je, že zloženie krmiva nebude presne zodpovedať spotrebe rastlín, a teda tam časom niektorých živín bude viac a iných nedostatok. Jednoduchšie je robiť občas kontrolné merania a podľa nich pridať práve také živiny, ktoré chýbajú a tým udržiavať nejakú rovnováhu, kompenzovať nezhodu medzi krmivom a spotrebou rastlín.

Druhá možnosť by bola úplná recyklácia, teda rastliny nechať tak, staré listy nechať zhniť a vrátiť živiny, nekŕmiť, ale udržiavať len toľko rýb, aby prežil aj planktón (mne sa takto sama odchovala rybka z omylom zanesenej ikry do akvária s malými ancíkmi - živila sa planktónom, ktorý sa v nádrži vyskytoval a ancíkovia ho nelovili) a prípadné červy vo dne (tie mám zase v druhom akváriu, kde mám veľa organického znečistenia). Ale to mi príde zložitejšie. Už tu bol spomínaný článok z aktuálneho čísla časopisu Akvárium č. 28, stojí za to preštudovať na inšpiráciu.

Čo konkrétne sa bude hromadiť, čo by bolo jedovaté? Ono je to ťažko povedať, ale určite to nebude ani amoniak, ani dusitany, ba pri zarastení rastlinami ani dusičnany. Skôr to tipujem na to všeobecné organické znečistenie (rôzne organické látky), s tým mám problém v mojom prerybnenom akváriu. Orientačne merať ide, Marcel ho stanovuje aj meraním ORP: prirodni-akvarium.cz/…, prirodni-akvarium.cz/… Teoreticky, ak tam nebude veľa rýb a nenechajú sa príliš hniť rastliny, by to mohli zvládať rozkladné batérie.

Lenže môže sa tam hromadiť napr. aj nejaký kov - nemusí ísť ani o hnojenie mikroprvkami, stačí kúsok kovovej rúrky a podobne.

Obávam sa, že s tým asi nikto nemá praktické skúsenosti, všetci aspoň raz za čas meníme vodu skôr preventívne - aby sa tam "niečo" nehromadilo. Súčasné hlavné akvárium som kedysi v minulosti prevádzkoval tak, že som vodu menil zhruba raz za pol roka. Žiadne hnojenie, žiadne CO2, veľmi slabé svetlo, iba filter - bublifuk (ten som pral tiež len asi raz za pol roka), boli tam samozrejme úplne iné rastliny (hlavne Anubiasy, pomerne často kvitli). Rastliny rástli, rias tam kupodivu nebolo, rybky žili - no keď tak spätne na to pozerám, pochybujem, že zrovna šťastne. Vtedy som nemal žiadne testy na vodu, no tipujem, že tam museli byť veľmi vysoké dusičnany.

Celkom sa mi tá myšlienka páči a budem držať palce v realizácii - sám budem zvedavý na nejaké výsledky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2015 08:23 Muž odikcz [114] Re: dudak
1) Proč to "prodlužuju"? Protože každej místo toho, aby se zaměřil na výzvu a odpovídal (pokud má co), tak řeší offtopic! Jasně, Váš názor je měnit vodu, to Vám nikdo nebere, tak to tady známe, tak ten si nechte pro sebe ... viz můj příklad s baráky odolnými proti zemětřesením - spousta lidí řeklo, že to přece nejde, ale pár chytrejch přišlo, vzalo to jako výzvu a postavili je. Proto tady píšu.

2) Už jsem psal, že domácí čistička byla extrém, který jsem musel použít, abych Vás odvedl od toho neustáleho offtopic, že voda se musí měnit za novou a přivedl na to, jak takovou čističku vyrobit ideálně na přírodním principu. A zatím jediný, kdo poradil, byl romant, bohužel jeho odpověď se v záplavě Vašich offtopic ztrácí.

3) Ano, první příspěvek byl jestli je vodu nutné točit nebo jestli by to špatné šlo nějak rovnou "odstraňovat" v nádrži, když bude dostatečně velké ... ale hned v druhém příspěvku jsem přidal i možnost vodu recyklovat = místo běžného filtru použít něco lepšího, když běžný filtr nestačí ... něco jako tu čističku.

4) Nikdy jsem nepsal, že budu mít ekodům, bylo to jen přirovnání k tomu udělat akvárium, které bude šetřit zdroje a nebude zatěžovat okolní přírodu ... je jedno jak málo je voda z jednoho akvária ... splodiny z jednoho auta taky neudělají takovou paseku, ale když je těch aut víc? ... a tak jako to jde u ekodomků, tak to jde určitě i tady.

5) Už nespočetněkrát jsem psal, že 10 neonek v 1000 litrové nádrži neberu jako uspěch a pořád to tu někdo offtipoc vytahuje jako že to je můj cíl.

Takže prosím všichni přestaňte řešit offtopic. Pokud Vás to nezajímá, nečtěte to. Pokud nemáte co říct, tak nepište. Já taky v chovu L-sumců neradím, ať takové sumce nechovají, že je to zbytečně moc práce a ať si pořídí raději něco jiného.

Zatím jediným nápadem byla kořenová čistička. Dají se k tomu použít nějaké emerzní rostliny a mohlo by to vypadat zajímavě = jako na kraji nějakého rybníčka.
A teď už jen to měření - otázka, kterou jsem měl možná začít. Co je to špatné, kvůli čemu se ta voda musí měnit? Protože z těch běžných testů, které kontrolují jedovaté látky, mi vše ukazuje 0 ... a potvrzují i další akvaristé s výkonými filtry ... takže co je to špatné, co tam zůstává, resp. jak to jde měřit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2015 08:10 DanH
Když už jsme u té ekologie, tak ta domácí čistička potřebuje pro provoz elektřinu, která u nás pochází především z tepelných elektráren. Ty znamenají mnohem větší zátěž než ta voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   14.06.2015 23:36 Muž dudak [1885] Re: odikcz
Mě přijde, že pořádně nevíte co chcete a snažíte se tuto diskuzi prodlužovat a dovádět do nesmyslných extrémů. Když vás budu citovat "Zatím nemám prostory ani finance na něco tak velkého, ale je to můj sen ..." to se ještě mluvilo pouze o akváriu, že byste takové jednou chtěl a nutnosti výměny vody.
"elektřina a teplo ze slunce, voda ze studny, ... prostě akvárium tak jako v přírodě s minimem zasahování z venčí ... nechci hnojit, nechci přidávat CO2 ... nejde o peníze" tady to začínáte směřovat k vědeckému pokusu a teoretickým úvahám s ekologickým zaměřením.
Nechci se vás nijak dotknout, nemyslím to špatně, ani vás nechci urazit, ale co vidíte třeba ekologického na budování čističky pro akvárium, když její cena jednoznačně přesáhne cenu vody, kterou v ní kdy vyčistíte? Když budete mít ten ekodům a energii zadarmo a studnu, tak tu vodu přeci můžete do akvárka zavést, pokud možno aspoň částečně přes RO, protože studniční voda je málokdy pro akvaristiku vhodná a odvést jí zpátky na zahradu, aby se do té studny zase vsákla, prostě s ní zalít trávu, případně ji využívat jako vodu užitkovou, třeba na splachování WC. Když nebudete mít studnu, dá se využít i voda dešťová, alespoň v některých oblastech.

Složité experimenty, které navrhujete nemají jasný účel a smysl, většina z nás má akvárium proto, aby vypadalo pěkně, mohli jsme se na něj koukat, ovlivňovat v něm věci a měli dobrý pocit z našich ryb a rostlin, údržba nás uspokojuje a děláme jí s radostí, většinou. Vy ale básníte o akváriu na které nebudete muset sáhnout, zřejmě tedy jen pro potěchu oka, 1000 litrů s 10 modrými neonkami, hustě zarostlé nenáročnými rostlinami, které vydrží ve studniční vodě bez hnojení a CO2. Některé to určitě vydrží, ale nevím jestli bych chtěl mít takové akvárium doma, řekňeme v obýváku. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 21:47 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: odikcz
Pokoušet se o perpetuum mobile, tak to je pořádná výzva. Nezapomeň přidat UV lampu. Já bych radši měnil vodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 21:35 Muž odikcz [114] Re: Koště
A proč myslíš, že jsem tady psal? Nějak nevěřím, že jsem jediný s takovým nápadem, a že nikdo zde nic podobného nezkoušel ... a než se do něčeho pustím, chtěl jsem posbírat rady ostatních
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.06.2015 18:03 Koště Re: odikcz
Tak v tom udělej průlom, fakt beze srandy a narážek, pokud ti to tak vrtá v hlavě, tak to vyzkoušej.

Neříkám, hned do toho narvat desetitisíce, ale třeba pořídit akva okolo 60 litrů, k tomu další, kde vytvoříš kořenový čistič, můžeš nějak poskládat ty sedimentační vrstvy a po nějakých intervalech měřit parametry vody, ať už v nějaké laborce nebo sám domácími testy. Třeba se ti po čase a pár pokusech s vrstvami, velikostí nádrže atp. podaří najít onen poměr a můžeš se s tou zkušeností pokusit o provedení ve větším měřítku.

Byl by to zajímavý experiment a článek, který bych si rád přečetl. Ale zase, každé akvárium je jiné, co by fungovalo u malého, ve velkém nebo jiném obdobném fungovat nemusí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 17:50 Muž odikcz [114]
To že pustim vodu do záchoda není ekologie ... čim víc vody se plýtvá, tím víc čističek musí vzniknout (tím víc případné chemie atd.) ... ta domácí čistička už byl extrém a ideální by bylo něco právě na přírodní fázi ... třeba jako psal romant tu kořenovou čističku ... už jen najít poměr takového zařízení pro velikost akvária ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.06.2015 17:34 Muž jiri609 [91]
ahoj, ktomu probíhajícímu...
vymyslet něco, co bude běhat v rovnováze, asi není tak lehké... zkoušeli se i složité vědecké pokusy a... Ani příroda to vlastně nedokáže dokonale. Tam se něco přemnoží, musí kvůli tomu se rozmnožit i něco dalšího, dělá to v obrovském měřítku proti tvému akváriu. A sem tam si pomůže potopou, která to vše spláchne, suchem, extrémní zimou atd.
Ale blogy tohohle pána myslím pasují k tématu, stojí za přečtení a zamyšlení... mimochodem, hodně staré články. A tady na těchto stránkách už proběhly, odtud je znám i já.
scobak.blog.sme.sk/…
scobak.blog.sme.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.06.2015 17:02 Muž ludvik [1082] Re: odikcz
Ono je to s tebou těžké, když dokážeš v jedné větě napsat jak "příroda vodu nemění", tak i "naprší a roztají ledovce". To prostě svědčí spíš o tom, že nevíš moc co chceš. Poradit si nenecháš a argumenty asi nečteš.

Nejlépe ti přírodu napodobí destilace. A následné doplnění různých minerálů, atd. Případně reverzní osmóza. Jak to zautomatizovat nevím, nic jednoduchého to nebude. Třeba by se ti povedlo najít správné množství vody protlačené osmózou měsíčně. Mě se to ale moc nezdá, protože budeš měřit jak šílený, abys nehoupal parametry vody jak houpačkář na pouti.

Výměna vody není neekologická. Ta voda nezmizí. Vrátí se do přírody. Ať už kanalizací u nás panelákových, nebo do půdy u domkářů co tím zalévají.

V každém případě si hraj. Výsledek možná bude zajímat dost lidí. Bude-li pozitivní ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 16:56 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: odikcz
Tak se nedoplatíš , klasická tří komorová ČOVka 1,5m3 stojí kolem 30tis , kubík betonu, 4kubíky výkopu , zemní vsakovací filtr 25tis trubky atd, jseš tam cca za 70tis s potrubím , nějak to zas musíš poslat do baráku (čerpadlo , trubky zásobník )-a pochybuji že taková voda bude použitelná pro akvaristiku ...
oproti stokoruně za kubík vody z kohoutku ....
Raději investuj tuhle energii do vymyslení jednoduché aspon poloautomatické výměny vody a uděláš líp :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 16:55 Koště Re: odikcz
Pokud je voda z té čističky bezproblémová pro vypuštění do přírody, rybám by to nic udělat pravděpodobně nemělo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 16:52 Koště Re: odikcz
Vy zase ignorujete koloběh vody v přírodě co probíhá miliony let, takže s tím vybíráním si co se hodí bych pomlčel :-)

Co se ekologie týče, v čem je takový problém? U nás prostě vypustím vodu do WC, ta putuje i s ostatním odpadem do čističky a následně je po vyčištění pouštěna do potoka. V čem je voda z akvária horší pro naši biosféru než odpad z praní, umývání nádobí? Pokud hovoříme o plýtvání vody, to je jediný argument, který bych vzal v úvahu, ale když vidím sousedův bazén, můžeme o tom polemizovat :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 16:50 R Muž romant [27981] Re: odikcz
Kořenová čistička, to bych vyhledal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 16:48 Muž odikcz [114]
Zeptám se tedy jinak. Voda se točit musí, ok. A co když akvárium napojím na domácí čističku vody? Vím že se takové prodávají, když někdo bydlí v domku, ale nemá kanalizaci ani septik, veškerá voda jde do domácí čističky a odchází v takové čistotě, že je možné ji vypouštět bezobav do řeky.
Pokud bych takovou čističku pořídil, případně vyrobil na nějakém přírodním principu a použil ji místo běžného filtru. Mohlo by to fungovat nebo se bude v akváriu pořád něco "špatného" hromadit? A případně zkoušel jste někdo takový "filtr" vyrobit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 16:42 Muž odikcz [114] Re: Koště
Nikde v tom co píšu nevidím, že bych si stěžoval, že nemám na to, abych zaplatil vodu, vy to tam snad vidíte?

Tím "neekonomické" myslím to stejné jako můžete svítit zářivkama = jsou levné a lehce sehnatelné ... a nebo si koupit velmi drahé, ale do budoucna úsporné LED ... já si koupil LED ...

A to že píšu "neekologické", to ignorujete, že? Vyberete si jen to co se Vám hodí, abyste to překroutíl, místo toho, aby jste odpovídal k věci ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 16:34 Koště Re: odikcz
odikcz napsal: Je nutnost výměny vody dána velikostí akvária nebo počtem ryb/rostlin? Měnit třeba u 1000 litrového akvária každý týden 300 litrů vody mi přijde neokonomické i neekologické ...

...

Zatím nemám prostory ani finance na něco tak velkého, ale je to můj sen ... a právě jsem si říkal, jestli je ta výměna vody nutná ... v přírodě ji taky nikdo nemění - jenom co naprší nebo se někde roztaje z ledovců ... a ryby i rostliny v tom žijí v pohodě


Tak to pardon, z tohohle mi to tak přišlo, jinak jsem naprosto klidný, vodu už mám dneska všude vyměněnou :-)

O co tedy jde? O to aby jsi měl doma akvárium a nemusel na něj šáhnout? :-) Už ti to tu vysvětlovali, i rybník, kterému by ses chtěl přiblížit má přítoky a odtoky, voda naprší a odpaří se. Ten koloběh vody by jsme se měli snažit napodobit i v akváriích.

E: Rozhodně to neber nijak jako urážku, jen si to prostě nedovedu představit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.06.2015 16:09 Muž odikcz [114] Re: Koště
1) Nevim co sem furt melete cenu vody, a že to řeším kvůli tomu ... systém co zde popisuju by byl na sestavení rozhodně finančně náročnější, takže klidni! Jde o to vytvořit něco samostatně fungujícího a dlouhodobě udržitelného.

2) Když budeš mít barák s pozemkem 1000m2, tak je to pořád "doma" a bude to fungovat ... Proto zde taky řeším velké akvárium a né vytvořit něco takového v 1 litrovém bettárku!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 10:47 Koště Re: odikcz
Já teda nevím, ale když už bych si pořizoval akvárium o objemu 1000 litrů a uvážím pořizovací náklady a provozní náklady kromě výměn vody, tak by mi těch asi 85 Kč (cena za cca 1200 litrů vody u nás, může se lišit) měsíčně bylo jedno. Kdo musí řešit cenu vody kterou mění, ať si to akvárium radši nepořizuje, jsou to pak jen starosti než radosti.

Jestli máš psa, zkus ho dva týdny nevenčit, ať vykonává svoje potřeby doma... v přírodě zvířatům exkrementy taky nikdo neuklízí a funguje to, takže dle logiky prezentované v tvých příspěvcích, to musí v omezeném prostoru domova fungovat taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.06.2015 09:56 Muž odikcz [114]
Když už se voda musí točit, tak jsem doufal v nějakou možnou recyklaci ... nějak se mi s tím pořád nedaří smířit ...

Příklad:
Použít půdní filtr pro nasávání vody. Samotný filtr mít stejné velikosti jako je akvárium. V něm mít usazovací část, pak část s kameny, část s pískem, část s hlínou apod. V jednotlivých částech umístit plovoucí a bahenní rostliny atd. Ano vytvořit si takový smůj malý vodní svět.

Samozřejmě pokud by něco takového znamenalo, aby byl filtr 100x větší než akvárium ... nebo aby v akváriu o 1000 litrech bylo 10 neonek, tak to samozřejmě nepovažuji za řešení, ale při všech těch dnešních technologiích, zázračných filtračních médiích a teoretických poznatcích. Jasně, že je jednodušší měnit vodu. Ale v zemích, kde jsou častá zemětřesí si taky neřekli, že je jednodušší postavit ty baráky znovu a mrakodrapy nestavět. Využili technologie a postavili budovy, které tomu odolávají atd. To jsem jediný, komu se myšlenka takového akvária líbí?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 00:03 DanH Re: MonterMonty
MonterMonty napsal: A když tam budeš mít moc rostlin , budou potřebovat víc živin , když jich tam dáš víc , budeš muset měnit vodu , začnou se ti některé nespotřebované živiny hromadit , když jim je nedodáš , začnou ti chřadnou , nebudou prosperovat a bude z toho hromada odpoadu a budeš muset měnit vodu - prostě začarovanej kruh potlesk smich
Jde o to najít optimální kombinaci. Řekl bych, že v přírodě je podobný poměr. I když tam je to zase v nesrovnatelně větším objemu a je tam plankton a podobné věci, které taky mají dost podstatný vliv. Jinak souhlasím, já bych do takovýho akvárka nešel ( zaprvé, neuspořádaný rostliny by asi vypadaly dost blbě,zadruhé, hledat 20 neonek v 1000L by mě moc nebavilo a za třetí by mi bylo trapně z toho, že se pokouším napodobit přírodu, a navíc s takovým výsledkem :) ), jen si myslím, že by se to teoreticky dalo udržet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2015 22:52 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: odikcz
Zákony přírody jsou neúprosné.Biomasa na měrnou jednotku musí být přiměřená.Akvakultura o tom ví své.V závislosti na průtoku,sedimentu a samočistící schopnosti vody se i v přírodních podmínkách vyskytnou fatální stavy,ale téměř vždy přežijí organismy schopné své reprodukce. Akvárium je uzavřený mikrosvět,kde se setkávají rotlinné a živočišné druhy na minimélní ploše a objemu, na kterém by se mimo striktních biotopních nádr6í nikdy nevyskytly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.06.2015 21:30 Deepinpeat Re: odikcz
Zjednodušeně řečeno toho nejsme toho schopni proto, že nepracujeme v tak velkém objemu a tak neskutečně komplexně. Koloběh látek v přírodě funguje s neskutečným množstvím producentů, konzumentů a rovnováh a na nepředstavitelně velké ploše. TA voda někde naprší a pak různě teče a prosakuje, rozpouští a zase odevzdává, střídají se podmínky a na různých místech v různých podmínkách probíhají děje, které pak hodí dohromady ten celek. V akváriu třeba nejsme schopni poskytnout anoxické nebo anaerobní prostředí potřebné pro některé procesy. A kdybychom byli, vzhledem k tomu jak je to malé a jak jsou ty "vrstvy" blízko u sebe tak nám některé toxické produkty těch procesů udělají problém dřív, než stačí přejít zase na něco jiného. Je to asi obtížně představitelné, ale je to prostě obrovský komplex, který v akváriu nikdy napodobit nedokážeme. Jen velikost těch akvárií má vliv na to, jak rychle nám to v něčem selže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2015 21:00 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: odikcz
Zkus si na netu najít jak třeba funguje vodárna Kárany , z větší části to tam funguje jako v přírodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2015 20:54 Muž odikcz [114]
Všichni strašně vtipný, ale tohle jsem tu psal už hned v prvním příspěvku! Déšť a tání ledovců ... pořád jsme ale u toho, že to rozhodně není 1/3 nové vody každý týden ... já klidně budu doplňovat odpařenou vodu tak jako by pršelo vodou čerstvou, ale pak se hromadí v akváriu to špatné ... tak jakto, že se to ve volné přírodě neděje? Co dělá navíc a co my nejsme schopni? Proč?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2015 20:45 R Muž romant [27981] Re: MonterMonty
MonterMonty napsal: Odik , koloběh vody v přírodě snad berou na prvním stupni :) 4 třída, přírodopis. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2015 20:44 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: odikcz
Odik , koloběh vody v přírodě snad berou na prvním stupni :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2015 20:33 R Muž romant [27981] Re: odikcz
Prší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2015 20:32 Muž odikcz [114] Re: Tojsouvěci
Tojsouvěci napsal: ... chemické složení vody nevrátí na vstupní ...A jak to ta příroda teda dělá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.06.2015 18:56 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: DanH
A když tam budeš mít moc rostlin , budou potřebovat víc živin , když jich tam dáš víc , budeš muset měnit vodu , začnou se ti některé nespotřebované živiny hromadit , když jim je nedodáš , začnou ti chřadnou , nebudou prosperovat a bude z toho hromada odpoadu a budeš muset měnit vodu - prostě začarovanej kruh potlesk smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2015 18:42 DanH Re: Tojsouvěci
Jenže já jsem nemyslel techniku, ta v přírodě není ( bylo by tam maximálně světlo a topení ), já jsem myslel spíš na to, že odpad z dvaceti neonek je v tisíci litrech natolik zanedbatelný, že by v podstatě mohlo být jedno, jestli tam jsou nebo ne ( samozřejmě to platí pouze za předpokladu, že tam bude dost rostlin ). Možná by ani nebylo potřeby krmit ( kvůli planktonu a podobným mikroorganismům ), ale to je opravdu jen odhad. Ale netvrdím, že to nutně musí fungovat ( nikdy jsem to nezkoušel, a ani to nemám v plánu :) ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   13.06.2015 18:06 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: DanH
Perpetum mobile nebude .Údržba se dá při vhodných parametrech a osazenstvu nádrže silně zredukovat,ale chemické látky obsažené ve vodě s odpadních produktů budeš muset,sem tam odstranit výměnou vody,sebelepší filtrace a odpěňovače Ti chemické složení vody nevrátí na vstupní,nebo dosažené optimální hodnoty.Pokud bys měl v bytě kadibudku,tak by to byl námět k zamyšlení,že splachovací zařízení je i pro akva nezbytností.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 20:52 DanH Re: odikcz
odikcz napsal: Když já bych se přírodě chtěl co nejvíc přiblížit ...
No jo, jenže, jak už tu bylo dříve řečeno, v přírodě je úplně jiný poměr množství vody a živočišné biomasy. Kdybys tam dal těch neonek třeba dvacet, tak by to byla opravdu naprostá bezúdržbovka ( kromě dolívání odpařené vody ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.06.2015 19:15 Koště Re: odikcz
e-akvarium.cz/…

Doporučuji se podívat zejména na stranu 21 a přečíst si o pokusu Biosphere 2 :-)

Sice je to trochu odbočka, ale pro mne jasná podstata...bez výměn vody a tedy nějakého simulovaného koloběhu vody v přírodě to v akváriu prostě nebude dlouhodobě fungovat. O to více, když nebude vypomáhat technika. Ten pokus ukazuje jak i s vědeckým přístupem a financemi nebylo možné takový ,,uzavřený svět" vytvořit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 15:16 Muž odikcz [114] Re: MonterMonty
Když já bych se přírodě chtěl co nejvíc přiblížit ... obrovskej filtr, nejlepší filtrační materiály, výměna vody atd. to už mám teď ... ale prostě se mi nechce věřit, že to nejde jinak ... stejně jako jde mít akvárium bez filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 15:05 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: odikcz
Odik , myslím že jdeš hlavou proti zdi , snažíš se vymyslet něco co už někdo neúspěšně zkoušel , proto se akvaristika provozuje tak jak se provozuje , základem jsou výměny vody , pořádná filtrace , rostliny atd , jak již to známe nejen z tohoto vebu.
nemůžeš srovnávat přírodu s akváriem ,pač to jsou dvě naprosto rozdílné věci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 15:04 Beda81 Re: odikcz
Proc potom jednoduse nenapises dotaz.
chci 1000l akvariu a vnem modre neonky.
Jaky narhujete pocet pro minilani udrzbu akvaria.
Doporucuji i uvest co si predstavujes pod pojmem minimalniudrzbou.

Za mne s modryma neonkama nepocitej bez vymen vody.
Pokud tam teda nebude nejakej pocet, u ktereho budes v akvu hledat, jestli tam nejaka ryba je.

Ale tvuj dotaz uz se konecne pohne, a treba dostanes konkretnejsi odpoved. MOzna v jinem vlaknu.

Odkaz tak trosku souvisi s onou udrzbou (ostavec rovnovaha akvaria), a zajimal me tvuj "dnensi" nazor. Kam ses za ty roky pohnul ze zkusenostma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 14:58 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: odikcz
Ještěmě napadlo. Co se podívat na nějaké stránky o mořské akvaristice? U mořských akvárií se mění mnohem méně vody, zato je tam mnohem více techniky. Možná tam najdeš něco zajímavého. U sladkovodní akvaristiky je výměna vody nejjednodušší řešení údržby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 14:49 Muž odikcz [114] Re: Beda81
Už několikrát jsem psal o neonkách modrých, tak se můžeš držet toho. Chci něco jako jsou teď populární ekodomky = elektřina a teplo ze slunce, voda ze studny, ... prostě akvárium tak jako v přírodě s minimem zasahování z venčí ... nechci hnojit, nechci přidávat CO2 ... nejde o peníze, jde o to, vytvořit něco co nejvíc samostaně fungujícího ... a to že do akvária byť automaticky napustim každý týden 300 litrů vody a jiných 300 litrů vyteče do pryč za to nepovažuju ... ale recyklovat ji třeba nějakým filtrem založeným na písku a hlíně bych zvažoval.

PS: Netuším proč sem taháš OT = odkaz na blog.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   12.06.2015 14:44 Muž ludvik [1082] Re: odikcz
Ano, příroda je mocný kouzelník ... Prostě někde se odpaří, někde spadne, někde se přefiltruje přes půdu a někde zase vyvěrá.

Mimochodem v mém akváriu rozhodně nevznikají sedimenty jako v přírodě :-)

Všechno to je o množství. Jak vody, tak života v ní. V přírodě je rovnováha dlouhodobě vytvářená. Rybníky do toho moc netahej, to je spíš akvárium. Jak dopadne rybník bez rybářů? Bez údržby? Bez občasného použití třeba bagru.

Co ti udělá akvárium za tři čtyři týdny? Pokud bude otevřené, přijdeš o třetinu vody jen odparem. Ale veškeré škodliviny ti tam zůstanou. Pokud jen doleješ, tak to trochu naředíš, ale stále koncentrace porostou. V přírodě máš průběžný průplach čistou vodou (nebo čistější ...). A když je to třeba v létě horší, hned je průšvih např. se sinicemi. A to i tam, kam teče Vltava ...

Udělat rovnováhu v libovolně velkém akváriu je dle mého úsudku nemožné. A to ani za pomoci techniky. Té vody je tam prostě málo.
Možná by stálo za pokus (přefiltrovanou) vodu destilovat, v poměru blížícím se přírodě. Tedy simulovat deště. To by jít mohlo. Otázkou je, jaký by ten poměr měl být. A jestli to není prostě zbytečný kanón na neonku ...

Něco mě napadlo:

Rybník Svět má plochu 215 hektarů a objem 3325000 m3
Loni 676 mm srážek v jihočeském kraji. Tedy 676 litrů na metr čtvereční.
Do rybníka tedy padlo 2150000x676 = 1453400m3. Výměna jen deštěm tedy přes 40%. Byť ročně ...

O napájení potokem se mi nepodařilo moc najít, ale pokud vezmu jeden údaj o minimálním průtoku 0.045 kubíku za vteřinu, tak to dělá 1419120 m3 ročně. Tedy v podstatě to samé, co déšť.

Snad mě nikdo nepraští do hlavy, když prohlásím, že přírodní síly vymění celý obrovský rybník jednou ročně.
Akvárium vyměníme jednou za měsíc, plus mínus. Ale poměr vody k rybě (viz níže) je podstatně horší ...

www.trebonsko.cz/…
portal.chmi.cz/…
www.pvl.cz/…

Počet ryb v rybníku se mi opět nedaří najít (no ... zase tak intenzivně nehledám). Ale dle klasifikace je nejvyšší kategorie nad 200kg na hektar. V tomto příkladu tedy 15465m3/ha. Každá ryba, resp její kilogram, má tedy k dispozici 77000 litrů vody!
Výpočet sice trochu z té vody vaří, ale ani řádová chyba ty počty vlastně moc nezmění.

Kolik může vážit taková neonka? Vůbec si netroufám odhadovat ... deset gramů? Sto kusů do kila?


NO A PROTO VŠECHNO VODU V AKVÁRIU CO? No měníme! Každý jinak, někdo málo, někdo hodně ... ale měníme podstatně častěji, než příroda.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [12] ...... 40 41

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 41240x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/274-vymena-vody?od=551