Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna vody

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Údržba 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 13 Přejít na další stránku   1  
Výměna vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.06.2015 18:03 Koště Re: odikcz
Tak v tom udělej průlom, fakt beze srandy a narážek, pokud ti to tak vrtá v hlavě, tak to vyzkoušej.

Neříkám, hned do toho narvat desetitisíce, ale třeba pořídit akva okolo 60 litrů, k tomu další, kde vytvoříš kořenový čistič, můžeš nějak poskládat ty sedimentační vrstvy a po nějakých intervalech měřit parametry vody, ať už v nějaké laborce nebo sám domácími testy. Třeba se ti po čase a pár pokusech s vrstvami, velikostí nádrže atp. podaří najít onen poměr a můžeš se s tou zkušeností pokusit o provedení ve větším měřítku.

Byl by to zajímavý experiment a článek, který bych si rád přečetl. Ale zase, každé akvárium je jiné, co by fungovalo u malého, ve velkém nebo jiném obdobném fungovat nemusí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 17:50 Muž odikcz [129]
To že pustim vodu do záchoda není ekologie ... čim víc vody se plýtvá, tím víc čističek musí vzniknout (tím víc případné chemie atd.) ... ta domácí čistička už byl extrém a ideální by bylo něco právě na přírodní fázi ... třeba jako psal romant tu kořenovou čističku ... už jen najít poměr takového zařízení pro velikost akvária ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.06.2015 17:34 Muž jiri609 [91]
ahoj, ktomu probíhajícímu...
vymyslet něco, co bude běhat v rovnováze, asi není tak lehké... zkoušeli se i složité vědecké pokusy a... Ani příroda to vlastně nedokáže dokonale. Tam se něco přemnoží, musí kvůli tomu se rozmnožit i něco dalšího, dělá to v obrovském měřítku proti tvému akváriu. A sem tam si pomůže potopou, která to vše spláchne, suchem, extrémní zimou atd.
Ale blogy tohohle pána myslím pasují k tématu, stojí za přečtení a zamyšlení... mimochodem, hodně staré články. A tady na těchto stránkách už proběhly, odtud je znám i já.
scobak.blog.sme.sk/…
scobak.blog.sme.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.06.2015 17:02 Muž ludvik [1082] Re: odikcz
Ono je to s tebou těžké, když dokážeš v jedné větě napsat jak "příroda vodu nemění", tak i "naprší a roztají ledovce". To prostě svědčí spíš o tom, že nevíš moc co chceš. Poradit si nenecháš a argumenty asi nečteš.

Nejlépe ti přírodu napodobí destilace. A následné doplnění různých minerálů, atd. Případně reverzní osmóza. Jak to zautomatizovat nevím, nic jednoduchého to nebude. Třeba by se ti povedlo najít správné množství vody protlačené osmózou měsíčně. Mě se to ale moc nezdá, protože budeš měřit jak šílený, abys nehoupal parametry vody jak houpačkář na pouti.

Výměna vody není neekologická. Ta voda nezmizí. Vrátí se do přírody. Ať už kanalizací u nás panelákových, nebo do půdy u domkářů co tím zalévají.

V každém případě si hraj. Výsledek možná bude zajímat dost lidí. Bude-li pozitivní ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 16:56 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: odikcz
Tak se nedoplatíš , klasická tří komorová ČOVka 1,5m3 stojí kolem 30tis , kubík betonu, 4kubíky výkopu , zemní vsakovací filtr 25tis trubky atd, jseš tam cca za 70tis s potrubím , nějak to zas musíš poslat do baráku (čerpadlo , trubky zásobník )-a pochybuji že taková voda bude použitelná pro akvaristiku ...
oproti stokoruně za kubík vody z kohoutku ....
Raději investuj tuhle energii do vymyslení jednoduché aspon poloautomatické výměny vody a uděláš líp :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 16:55 Koště Re: odikcz
Pokud je voda z té čističky bezproblémová pro vypuštění do přírody, rybám by to nic udělat pravděpodobně nemělo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 16:52 Koště Re: odikcz
Vy zase ignorujete koloběh vody v přírodě co probíhá miliony let, takže s tím vybíráním si co se hodí bych pomlčel :-)

Co se ekologie týče, v čem je takový problém? U nás prostě vypustím vodu do WC, ta putuje i s ostatním odpadem do čističky a následně je po vyčištění pouštěna do potoka. V čem je voda z akvária horší pro naši biosféru než odpad z praní, umývání nádobí? Pokud hovoříme o plýtvání vody, to je jediný argument, který bych vzal v úvahu, ale když vidím sousedův bazén, můžeme o tom polemizovat :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 16:50 R Muž romant [28001] Re: odikcz
Kořenová čistička, to bych vyhledal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 16:48 Muž odikcz [129]
Zeptám se tedy jinak. Voda se točit musí, ok. A co když akvárium napojím na domácí čističku vody? Vím že se takové prodávají, když někdo bydlí v domku, ale nemá kanalizaci ani septik, veškerá voda jde do domácí čističky a odchází v takové čistotě, že je možné ji vypouštět bezobav do řeky.
Pokud bych takovou čističku pořídil, případně vyrobil na nějakém přírodním principu a použil ji místo běžného filtru. Mohlo by to fungovat nebo se bude v akváriu pořád něco "špatného" hromadit? A případně zkoušel jste někdo takový "filtr" vyrobit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 16:42 Muž odikcz [129] Re: Koště
Nikde v tom co píšu nevidím, že bych si stěžoval, že nemám na to, abych zaplatil vodu, vy to tam snad vidíte?

Tím "neekonomické" myslím to stejné jako můžete svítit zářivkama = jsou levné a lehce sehnatelné ... a nebo si koupit velmi drahé, ale do budoucna úsporné LED ... já si koupil LED ...

A to že píšu "neekologické", to ignorujete, že? Vyberete si jen to co se Vám hodí, abyste to překroutíl, místo toho, aby jste odpovídal k věci ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 16:34 Koště Re: odikcz
odikcz napsal: Je nutnost výměny vody dána velikostí akvária nebo počtem ryb/rostlin? Měnit třeba u 1000 litrového akvária každý týden 300 litrů vody mi přijde neokonomické i neekologické ...

...

Zatím nemám prostory ani finance na něco tak velkého, ale je to můj sen ... a právě jsem si říkal, jestli je ta výměna vody nutná ... v přírodě ji taky nikdo nemění - jenom co naprší nebo se někde roztaje z ledovců ... a ryby i rostliny v tom žijí v pohodě


Tak to pardon, z tohohle mi to tak přišlo, jinak jsem naprosto klidný, vodu už mám dneska všude vyměněnou :-)

O co tedy jde? O to aby jsi měl doma akvárium a nemusel na něj šáhnout? :-) Už ti to tu vysvětlovali, i rybník, kterému by ses chtěl přiblížit má přítoky a odtoky, voda naprší a odpaří se. Ten koloběh vody by jsme se měli snažit napodobit i v akváriích.

E: Rozhodně to neber nijak jako urážku, jen si to prostě nedovedu představit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.06.2015 16:09 Muž odikcz [129] Re: Koště
1) Nevim co sem furt melete cenu vody, a že to řeším kvůli tomu ... systém co zde popisuju by byl na sestavení rozhodně finančně náročnější, takže klidni! Jde o to vytvořit něco samostatně fungujícího a dlouhodobě udržitelného.

2) Když budeš mít barák s pozemkem 1000m2, tak je to pořád "doma" a bude to fungovat ... Proto zde taky řeším velké akvárium a né vytvořit něco takového v 1 litrovém bettárku!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 10:47 Koště Re: odikcz
Já teda nevím, ale když už bych si pořizoval akvárium o objemu 1000 litrů a uvážím pořizovací náklady a provozní náklady kromě výměn vody, tak by mi těch asi 85 Kč (cena za cca 1200 litrů vody u nás, může se lišit) měsíčně bylo jedno. Kdo musí řešit cenu vody kterou mění, ať si to akvárium radši nepořizuje, jsou to pak jen starosti než radosti.

Jestli máš psa, zkus ho dva týdny nevenčit, ať vykonává svoje potřeby doma... v přírodě zvířatům exkrementy taky nikdo neuklízí a funguje to, takže dle logiky prezentované v tvých příspěvcích, to musí v omezeném prostoru domova fungovat taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.06.2015 09:56 Muž odikcz [129]
Když už se voda musí točit, tak jsem doufal v nějakou možnou recyklaci ... nějak se mi s tím pořád nedaří smířit ...

Příklad:
Použít půdní filtr pro nasávání vody. Samotný filtr mít stejné velikosti jako je akvárium. V něm mít usazovací část, pak část s kameny, část s pískem, část s hlínou apod. V jednotlivých částech umístit plovoucí a bahenní rostliny atd. Ano vytvořit si takový smůj malý vodní svět.

Samozřejmě pokud by něco takového znamenalo, aby byl filtr 100x větší než akvárium ... nebo aby v akváriu o 1000 litrech bylo 10 neonek, tak to samozřejmě nepovažuji za řešení, ale při všech těch dnešních technologiích, zázračných filtračních médiích a teoretických poznatcích. Jasně, že je jednodušší měnit vodu. Ale v zemích, kde jsou častá zemětřesí si taky neřekli, že je jednodušší postavit ty baráky znovu a mrakodrapy nestavět. Využili technologie a postavili budovy, které tomu odolávají atd. To jsem jediný, komu se myšlenka takového akvária líbí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2015 00:03 DanH Re: MonterMonty
MonterMonty napsal: A když tam budeš mít moc rostlin , budou potřebovat víc živin , když jich tam dáš víc , budeš muset měnit vodu , začnou se ti některé nespotřebované živiny hromadit , když jim je nedodáš , začnou ti chřadnou , nebudou prosperovat a bude z toho hromada odpoadu a budeš muset měnit vodu - prostě začarovanej kruh potlesk smich
Jde o to najít optimální kombinaci. Řekl bych, že v přírodě je podobný poměr. I když tam je to zase v nesrovnatelně větším objemu a je tam plankton a podobné věci, které taky mají dost podstatný vliv. Jinak souhlasím, já bych do takovýho akvárka nešel ( zaprvé, neuspořádaný rostliny by asi vypadaly dost blbě,zadruhé, hledat 20 neonek v 1000L by mě moc nebavilo a za třetí by mi bylo trapně z toho, že se pokouším napodobit přírodu, a navíc s takovým výsledkem :) ), jen si myslím, že by se to teoreticky dalo udržet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2015 22:52 Muž Tojsouvěci [4104] - Kytky s čudlamaRe: odikcz
Zákony přírody jsou neúprosné.Biomasa na měrnou jednotku musí být přiměřená.Akvakultura o tom ví své.V závislosti na průtoku,sedimentu a samočistící schopnosti vody se i v přírodních podmínkách vyskytnou fatální stavy,ale téměř vždy přežijí organismy schopné své reprodukce. Akvárium je uzavřený mikrosvět,kde se setkávají rotlinné a živočišné druhy na minimélní ploše a objemu, na kterém by se mimo striktních biotopních nádr6í nikdy nevyskytly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.06.2015 21:30 Deepinpeat Re: odikcz
Zjednodušeně řečeno toho nejsme toho schopni proto, že nepracujeme v tak velkém objemu a tak neskutečně komplexně. Koloběh látek v přírodě funguje s neskutečným množstvím producentů, konzumentů a rovnováh a na nepředstavitelně velké ploše. TA voda někde naprší a pak různě teče a prosakuje, rozpouští a zase odevzdává, střídají se podmínky a na různých místech v různých podmínkách probíhají děje, které pak hodí dohromady ten celek. V akváriu třeba nejsme schopni poskytnout anoxické nebo anaerobní prostředí potřebné pro některé procesy. A kdybychom byli, vzhledem k tomu jak je to malé a jak jsou ty "vrstvy" blízko u sebe tak nám některé toxické produkty těch procesů udělají problém dřív, než stačí přejít zase na něco jiného. Je to asi obtížně představitelné, ale je to prostě obrovský komplex, který v akváriu nikdy napodobit nedokážeme. Jen velikost těch akvárií má vliv na to, jak rychle nám to v něčem selže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2015 21:00 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: odikcz
Zkus si na netu najít jak třeba funguje vodárna Kárany , z větší části to tam funguje jako v přírodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2015 20:54 Muž odikcz [129]
Všichni strašně vtipný, ale tohle jsem tu psal už hned v prvním příspěvku! Déšť a tání ledovců ... pořád jsme ale u toho, že to rozhodně není 1/3 nové vody každý týden ... já klidně budu doplňovat odpařenou vodu tak jako by pršelo vodou čerstvou, ale pak se hromadí v akváriu to špatné ... tak jakto, že se to ve volné přírodě neděje? Co dělá navíc a co my nejsme schopni? Proč?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2015 20:45 R Muž romant [28001] Re: MonterMonty
MonterMonty napsal: Odik , koloběh vody v přírodě snad berou na prvním stupni :) 4 třída, přírodopis. :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2015 20:44 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: odikcz
Odik , koloběh vody v přírodě snad berou na prvním stupni :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2015 20:33 R Muž romant [28001] Re: odikcz
Prší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2015 20:32 Muž odikcz [129] Re: Tojsouvěci
Tojsouvěci napsal: ... chemické složení vody nevrátí na vstupní ...A jak to ta příroda teda dělá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.06.2015 18:56 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: DanH
A když tam budeš mít moc rostlin , budou potřebovat víc živin , když jich tam dáš víc , budeš muset měnit vodu , začnou se ti některé nespotřebované živiny hromadit , když jim je nedodáš , začnou ti chřadnou , nebudou prosperovat a bude z toho hromada odpoadu a budeš muset měnit vodu - prostě začarovanej kruh potlesk smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2015 18:42 DanH Re: Tojsouvěci
Jenže já jsem nemyslel techniku, ta v přírodě není ( bylo by tam maximálně světlo a topení ), já jsem myslel spíš na to, že odpad z dvaceti neonek je v tisíci litrech natolik zanedbatelný, že by v podstatě mohlo být jedno, jestli tam jsou nebo ne ( samozřejmě to platí pouze za předpokladu, že tam bude dost rostlin ). Možná by ani nebylo potřeby krmit ( kvůli planktonu a podobným mikroorganismům ), ale to je opravdu jen odhad. Ale netvrdím, že to nutně musí fungovat ( nikdy jsem to nezkoušel, a ani to nemám v plánu :) ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   13.06.2015 18:06 Muž Tojsouvěci [4104] - Kytky s čudlamaRe: DanH
Perpetum mobile nebude .Údržba se dá při vhodných parametrech a osazenstvu nádrže silně zredukovat,ale chemické látky obsažené ve vodě s odpadních produktů budeš muset,sem tam odstranit výměnou vody,sebelepší filtrace a odpěňovače Ti chemické složení vody nevrátí na vstupní,nebo dosažené optimální hodnoty.Pokud bys měl v bytě kadibudku,tak by to byl námět k zamyšlení,že splachovací zařízení je i pro akva nezbytností.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 20:52 DanH Re: odikcz
odikcz napsal: Když já bych se přírodě chtěl co nejvíc přiblížit ...
No jo, jenže, jak už tu bylo dříve řečeno, v přírodě je úplně jiný poměr množství vody a živočišné biomasy. Kdybys tam dal těch neonek třeba dvacet, tak by to byla opravdu naprostá bezúdržbovka ( kromě dolívání odpařené vody ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.06.2015 19:15 Koště Re: odikcz
e-akvarium.cz/…

Doporučuji se podívat zejména na stranu 21 a přečíst si o pokusu Biosphere 2 :-)

Sice je to trochu odbočka, ale pro mne jasná podstata...bez výměn vody a tedy nějakého simulovaného koloběhu vody v přírodě to v akváriu prostě nebude dlouhodobě fungovat. O to více, když nebude vypomáhat technika. Ten pokus ukazuje jak i s vědeckým přístupem a financemi nebylo možné takový ,,uzavřený svět" vytvořit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 15:16 Muž odikcz [129] Re: MonterMonty
Když já bych se přírodě chtěl co nejvíc přiblížit ... obrovskej filtr, nejlepší filtrační materiály, výměna vody atd. to už mám teď ... ale prostě se mi nechce věřit, že to nejde jinak ... stejně jako jde mít akvárium bez filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 15:05 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: odikcz
Odik , myslím že jdeš hlavou proti zdi , snažíš se vymyslet něco co už někdo neúspěšně zkoušel , proto se akvaristika provozuje tak jak se provozuje , základem jsou výměny vody , pořádná filtrace , rostliny atd , jak již to známe nejen z tohoto vebu.
nemůžeš srovnávat přírodu s akváriem ,pač to jsou dvě naprosto rozdílné věci.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 15:04 Beda81 Re: odikcz
Proc potom jednoduse nenapises dotaz.
chci 1000l akvariu a vnem modre neonky.
Jaky narhujete pocet pro minilani udrzbu akvaria.
Doporucuji i uvest co si predstavujes pod pojmem minimalniudrzbou.

Za mne s modryma neonkama nepocitej bez vymen vody.
Pokud tam teda nebude nejakej pocet, u ktereho budes v akvu hledat, jestli tam nejaka ryba je.

Ale tvuj dotaz uz se konecne pohne, a treba dostanes konkretnejsi odpoved. MOzna v jinem vlaknu.

Odkaz tak trosku souvisi s onou udrzbou (ostavec rovnovaha akvaria), a zajimal me tvuj "dnensi" nazor. Kam ses za ty roky pohnul ze zkusenostma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 14:58 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: odikcz
Ještěmě napadlo. Co se podívat na nějaké stránky o mořské akvaristice? U mořských akvárií se mění mnohem méně vody, zato je tam mnohem více techniky. Možná tam najdeš něco zajímavého. U sladkovodní akvaristiky je výměna vody nejjednodušší řešení údržby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 14:49 Muž odikcz [129] Re: Beda81
Už několikrát jsem psal o neonkách modrých, tak se můžeš držet toho. Chci něco jako jsou teď populární ekodomky = elektřina a teplo ze slunce, voda ze studny, ... prostě akvárium tak jako v přírodě s minimem zasahování z venčí ... nechci hnojit, nechci přidávat CO2 ... nejde o peníze, jde o to, vytvořit něco co nejvíc samostaně fungujícího ... a to že do akvária byť automaticky napustim každý týden 300 litrů vody a jiných 300 litrů vyteče do pryč za to nepovažuju ... ale recyklovat ji třeba nějakým filtrem založeným na písku a hlíně bych zvažoval.

PS: Netuším proč sem taháš OT = odkaz na blog.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   12.06.2015 14:44 Muž ludvik [1082] Re: odikcz
Ano, příroda je mocný kouzelník ... Prostě někde se odpaří, někde spadne, někde se přefiltruje přes půdu a někde zase vyvěrá.

Mimochodem v mém akváriu rozhodně nevznikají sedimenty jako v přírodě :-)

Všechno to je o množství. Jak vody, tak života v ní. V přírodě je rovnováha dlouhodobě vytvářená. Rybníky do toho moc netahej, to je spíš akvárium. Jak dopadne rybník bez rybářů? Bez údržby? Bez občasného použití třeba bagru.

Co ti udělá akvárium za tři čtyři týdny? Pokud bude otevřené, přijdeš o třetinu vody jen odparem. Ale veškeré škodliviny ti tam zůstanou. Pokud jen doleješ, tak to trochu naředíš, ale stále koncentrace porostou. V přírodě máš průběžný průplach čistou vodou (nebo čistější ...). A když je to třeba v létě horší, hned je průšvih např. se sinicemi. A to i tam, kam teče Vltava ...

Udělat rovnováhu v libovolně velkém akváriu je dle mého úsudku nemožné. A to ani za pomoci techniky. Té vody je tam prostě málo.
Možná by stálo za pokus (přefiltrovanou) vodu destilovat, v poměru blížícím se přírodě. Tedy simulovat deště. To by jít mohlo. Otázkou je, jaký by ten poměr měl být. A jestli to není prostě zbytečný kanón na neonku ...

Něco mě napadlo:

Rybník Svět má plochu 215 hektarů a objem 3325000 m3
Loni 676 mm srážek v jihočeském kraji. Tedy 676 litrů na metr čtvereční.
Do rybníka tedy padlo 2150000x676 = 1453400m3. Výměna jen deštěm tedy přes 40%. Byť ročně ...

O napájení potokem se mi nepodařilo moc najít, ale pokud vezmu jeden údaj o minimálním průtoku 0.045 kubíku za vteřinu, tak to dělá 1419120 m3 ročně. Tedy v podstatě to samé, co déšť.

Snad mě nikdo nepraští do hlavy, když prohlásím, že přírodní síly vymění celý obrovský rybník jednou ročně.
Akvárium vyměníme jednou za měsíc, plus mínus. Ale poměr vody k rybě (viz níže) je podstatně horší ...

www.trebonsko.cz/…
portal.chmi.cz/…
www.pvl.cz/…

Počet ryb v rybníku se mi opět nedaří najít (no ... zase tak intenzivně nehledám). Ale dle klasifikace je nejvyšší kategorie nad 200kg na hektar. V tomto příkladu tedy 15465m3/ha. Každá ryba, resp její kilogram, má tedy k dispozici 77000 litrů vody!
Výpočet sice trochu z té vody vaří, ale ani řádová chyba ty počty vlastně moc nezmění.

Kolik může vážit taková neonka? Vůbec si netroufám odhadovat ... deset gramů? Sto kusů do kila?


NO A PROTO VŠECHNO VODU V AKVÁRIU CO? No měníme! Každý jinak, někdo málo, někdo hodně ... ale měníme podstatně častěji, než příroda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.06.2015 14:25 Beda81 Re: odikcz
Zkusil bych tuto konverzaci malinko nasmerovat.
Pises, ze 1000 litru je tvuj sen.

Chces 1000 litru zarostlich rostlinama, protoze se ti libi mit velkou zarostlou nadrz?
Nebo nejaky vetsi druh ryb cihlidy apd.?
Nebo jen proste chces mit takovou kubaturu + ekonomicky a ekologicky zalozenou, a potom polozis dotaz, jakou osadku doporcujete do XYZ l nadrze. protoze nemas predstavu ?

Je jasne, ze kazda nadrz bude jinak zatezovana a mit jine potreby na filtr, svetlo, udrzbu atd.

Myslim, ze tady ti exaktne(vzoreckove) nikdo neodpovi. Podle mne to ani nelze.

Mozna, kdyz zkusis napsat nejakou predstavu o osadce do 1000l.
Potom by tady mohli zacit padat rady na udrzbu s konkretnima zkusenostma + potrebama ryb atd.

A co se tyce kolobehu vody, to je tusim ucivo zakladnich skol.

eidt:
jakej mas dnes nazor na tento clanek ?
www.odik.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 14:03 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: odikcz
odikcz napsal: Nebo je to tím poměrem, a pak by mě zajímalo jaký je limit ... 10, 100, 500 modrých neonek v 1000 litrovém akváriu? Vím že lidi bez zkušeností ten poměr nedokážou říct a proto tady hledám někoho, kdo to zkoušel ... a určitě takoví lidé existují Nie som rybár, no z toho mála, čo viem, by som to zdôvodnil práve tým iným pomerom rýb na objem. Rýb býva oveľa menej, okrem nich tam žijú aj rôzne malé organizmy, ako napr. dafnie a tie s filtrovaním pomáhajú tiež. Ak by sa ryby premnožili, bol by iste problém. Tiež ma celkom zaujíma, koľko rybiek by mohlo byť vo veľkom akváriu pri minimálne výmene vody a čo vlastne hrozí. Osobne si myslím, že rybky trpieť nebudú (práve kvôli tomu, čo som už písal, že dusičnany nie sú problém, lebo ich je možné ľahko eliminovať), skôr asi hrozí riasová pohroma, napr. ruducha organické znečistenie obľubuje. V prírode sú riasy možno bežné (ba i v tých obrovských nádržiach v ZOO a podobne), ale my ich v akváriu moc neobľubujeme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 13:36 Muž odikcz [129] Re: ludvik
A v akváriu se snad ta tvoje "špinavost" neusazuje?

"Ani ty rybníky nejsou bez přívodu čerstvé" Tak to mi povězde, kde se ta čerstvá voda bere? Nějaký kouzelník ji tam vyčaruje? Někdo ji tam nosí z čističky v kyblíkách? Ne, jediný přívod vody je déšť nebo tající ledovce jak jsem psal už v prvním příspěvku a nevěřím, že takové vody je týdně 1/3 ... a že do rybníka přitéká voda potůčkem? Ale odkud ta voda je? Z jiného rybníku apod. ... Tam všude jsou ryby, rostliny apod. Tak jako v akváriu ... Přesto když vezmete vodu z jednoho akvária a dáte ji do jiného, tak se to jako výměna vody nepovažuje ... A nikdo nevezme 1/3 vody týdně z rybníka a nehodí tam místo toho nachytanou dešťovou vodu nebo vodu z ledovce ... Takže buď dokáže příroda vodu filtrovat líp než nejlepší filtry, že není zapotřebí ji měnit ... Nebo je to tím poměrem, a pak by mě zajímalo jaký je limit ... 10, 100, 500 modrých neonek v 1000 litrovém akváriu? Vím že lidi bez zkušeností ten poměr nedokážou říct a proto tady hledám někoho, kdo to zkoušel ... a určitě takoví lidé existují
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.06.2015 13:07 Muž ludvik [1082] Re: odikcz
Nevím jak zahradní jezírka, ale obecně v přírodě si představ koloběh vody. Pořád se destiluje :-) Špinavost se buď usazuje, nebo je odplavena. Ani ty rybníky nejsou bez přívodu čerstvé. Jak to dopadá bez přívodů je vidět na Mrtvém moři. Nebo třeba už asi i na Aralském jezeře. A také to jsou "sakra" jiné objemy vody. Takový potopený ropný tanker udělá opravdu hodně škody - ale vadí to moři? Ne. Jen lokálně (i když tento pojem může znamenat plochu celého státu).
odikcz napsal: ... do zahradního jezírka, rybníku nebo moře taky nikdo nechodí měnit 1/3 vody týdně ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.06.2015 12:44 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: NHKG
NHKG napsal:Ryb bylo tak kolem 20 ve 100l, takže docela přerybněno i kdyby se voda měnila. Rostla mi tam hodně Engerie, ale takovou osádku nemohla zvládnout. Jsou náplně co umí odbourávat no3 a tudíž omezit nutnost výměny vody. Tak to je celkom zvláštne - moje "hlavné akvárium" je podstatne viac prerybnené a keby bola nutnosť meniť vodu daná len obsahom dusičnanov, tak nemusím meniť nikdy, pretože dusičnany tam musím pridávať, aby neboli nulové. Ak je silné svetlo, dostatok CO2 a samozrejme rastlín, tak dusičnanov sa minie viac ako vznikne, to nie je problém. Lenže to má dva háčiky: 1. dusičnany nie sú všetko, napr. organické látky sa mi v akváriu hojne hromadia; 2. takéto akvárium nie je bezúdržbové - treba intenzívne redukovať (zastrihávať / odrezávať) rastliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 12:32 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: odikcz
Ono to moc nefungovalo. Bylo takové běžné začátečnícké akvárium. Prostě odolné druhy ryb přežily, ty méně odolné ne. Ryb bylo tak kolem 20 ve 100l, takže docela přerybněno i kdyby se voda měnila. Rostla mi tam hodně Engerie, ale takovou osádku nemohla zvládnout.
Jsou náplně co umí odbourávat no3 a tudíž omezit nutnost výměny vody. Zkoušel jsem jednu na bázi síry, ale nefungovala.
Počítej tak s pětinovou osádkou proti běžnému akvalriu a množstvím plovoucích rostlin, pak by to mohlo fungovat. Testy nesou zas tak drahé, takže než se to zaběhne a ustálí, můžeš měřit Nlátky a podle toho ladit údržbu a osádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 12:13 Muž odikcz [129] Re: dudak
Na nic takového jsem se neptal, takže když nemáte nic k tématu, tak nepřispívejte, děkuji. To že to děláte nějak (já v malých akváriích také měním vodu), vůbec neznamená, že to nejde dělat i jinak ... do zahradního jezírka, rybníku nebo moře taky nikdo nechodí měnit 1/3 vody týdně ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 12:08 Muž odikcz [129] Re: NHKG
Jak jsem psal, ani by mi nevadila možnost, pokud by odčerpaná voda šla nějak upravit na "dobrou" a příště ji znovu použít do akvária ... a takhle to točit dokola ... jen si neumím představit, jak by toho šlo dosáhnout ...

Tak samozřejmě bych tam nedávál nějaké extrémně citlivé či přešlechtěné ryby ... Můžete dát příklad velikosti akvária a +- počtu kterých ryb, kdy to ještě fungovalo? Jen abych si udělal přehled o poměru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 14   12.06.2015 12:05 Muž dudak [1895] Re: odikcz
Jestli chcete šetřit na vodě, ať už kvůli penězům nebo práci, tak si radši akvárko nepořizujte. Výměny se samozřejmě omezit dají, cca 1x za měsíc je to docela dobře udržitelné, samozřejmě v závislosti na osádce, ale proč to dělat, když výměny akvárku prospívají. V určitých situacích se mění voda i mnohem častěji. Provozní náklady akvárka nejsou zanedbatelné a proto by s nimi měl každý počítat, pořizivací cena samotného akvária je proti tomu zanedbatelná
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 11:49 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: odikcz
Vodu z akvária co přebude ze zalívání liju na trávník, takže se čistí leda v půdě a stejně do řeky určitě doteče.
Já kdysi s otcem takové akvárium provozoval a byl docela problém s tím, že sme ryb měli moc a co chvíli přišla nějaká katastrofa a i bez ní přežily jen nejodolnější druhy - živorodky, pakeříčkovci, thorakáti a šedí čichavci. Rostlin bylo spousta, ale no3 muselo jít přes 100mg/l. Bezúdržbové akvárium mi přijde moc křehké na udržení stability a prázdné (málo ryb, moc rostlin).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 11:38 Muž odikcz [129] Re: NHKG
Zapomínáš na fakt, že veškerá odpadní voda se musí čistit ... takže to není tak, že vezmu vodu z přehrady a vrátím jí do řeky

Jestli je to jen o poměru (hnojit nějak ve velkém neplánuji, v přírodě taky nikdo nehnojí, takže jen to co vyprodukují rybky, šneci, ...), tak by to mělo jít ozkoušet i v menším akváriu ... teď už jen jak najít ten správný poměr :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 11:30 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: odikcz
Je to jenom o množství ryb a hnojení rostlin. Když ryb bude málo a nebudeš hnojit, nebude problém bez výměny vody. Řešit vodu mi ale přijde směšné. A tak velké akvárium bych určitě dělal s automatickou výměnou vody, takže to ani není pracné.
Náklady jsou oproti elektrice mnohem menší a většinou to ani není neekologické. Vodu odebírají většinou z přehrad a po vypuštění z akvária přejde zpátky do řeky, kterou by stejně tekla...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 11:19 Muž odikcz [129]
Re: RBeil
A přesně proto píšu sem, zda už někdo z místních neexperiemntoval a nemá nějaké poznatky ... pro radu "hledej" jsem sem opravdu nešel ... samozřejmě vím, že člověk si toho musí spoustu dohledat, ale sem jsem šel za reálnou radou, jestli má někdo reálnou zkušenost

RE: tojehnus
Aktuálně vodou z akvária kytky zalévám, ale představa 300 litrů vody týdně ... tolik těch kytek opravdu nemám ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 10:38 Muž RBeil [174] Re: odikcz
Chce to studovat a hledat. Někdo s tím i experimentuje a info píše na svůj web. Ovšem pokud bude akva vedene jako Low-tech tak by neměl být problém s méně častým a méně objemnou výměnou vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 10:38 Muž tojehnus [1] Re: odikcz
Vodu z akvárka můžeš využít na zalívání :) nebo na spláchnutí záchodu. Jen bych ji asi nepil :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2015 10:24 Muž odikcz [129]
Zatím nemám prostory ani finance na něco tak velkého, ale je to můj sen ... a právě jsem si říkal, jestli je ta výměna vody nutná ... v přírodě ji taky nikdo nemění - jenom co naprší nebo se někde roztaje z ledovců ... a ryby i rostliny v tom žijí v pohodě

Tak mě zajímá jestli je to velikostí nebo poměrem ryb na vodu ... samozřejmě pokud (aby stačilo jen doplňovat odpařenou vodu) by znamenalo, že v 1000 litrech můžu mít jen 10 neonek modrých, tak je to naprd ... ale určitě to jde líp

Nebo jestli se ta voda dá nějak přírodní cestou (bez chemie) recyklovat a při příští výměně ji znovu použít?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [13] ...... 41

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 42062x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/274-vymena-vody?od=601